V Havířovském očkovacím centru se očkuje stále více dětí
Zatímco první pátek v červenci přišlo do očkovacího centra v Havířově na dvacet rodičů se svými dětmi, další týdny už to bylo ve stovkách. Jako nejčastější důvod uvádějí děti pro vakcinaci cestování a také se nechtějí opakovaně testovat ve škole.
Během pátečního dne by zde do očkovacího centra v Havířově by mělo přijít až 400 dětí. Právě v Havířově očkují děti z celého Karvinska, a to vždy v pátek. Celkem dostalo vakcínu už zhruba 1300 dětí. Velká část pak už chodí na druhou dávku, což může mít své výhody.
anketa: “Nechal jsem se očkovat hlavně z důvodu, abych se nemusel nikde testovat. Ani ve škole, nebo kdybychom jeli na dovolenou. A také, aby ten covid co nejrychleji zmizel.”
anketa: “Já chodím do školy. Bylo strašné být doma půl roku pomalu. Další důvod je, abych se nemusela testovat ve škole. Dvakrát týdně, pak už jednou se testovat, vzalo to nějakou hodinu.”
anketa: “Tak hlavně kvůli cestování, abychom se nemuseli testovat, když někam pojedeme. Myslím si, že to očkování je fakt cesta, abychom už měli normální život, chodit bez roušek a abychom ochránili i ostatní lidi.”
anketa: “My každou hodinu před školou se musíme testovat a potom nemáme čas si přichystat věci. Takže pro mne to je v pohodě.”
Zvládnout i 400 dětí denně není pro očkovací centrum zatím problém.
Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Havířov: “Tak kapacitu bychom byli schopni rozšířit, ale vše je vázáno od přítomnosti pediatra, dětského lékaře u nás na očkovacím centru. My se snažíme prodlužovat pracovní den pátek od rána až do 18 hodin. Zastávám názor, že pokrýváme a uspokojujeme zájemce i ty, kteří třeba volají o očkování z nějakého důvodu a přicházejí třeba i z jiných očkovacích míst, že tam nebyli uspokojeni.”
Máte tady pediatra. Jaké se projevují a zda se projevují vedlejší účinky po očkování?
Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Havířov: “Děti jsou specifická skupina. Jsou úplně jiné než dospělí. My k nim volíme úplně jiný přístup. Umožňujeme, pokud projeví zájem, nebo řeknou, že mají kolapsové stavy, očkování vleže a právě tady u dětí nám dochází k tomu, že se bojí očkování toho samotného procesu. Ale když jim věnujeme více času, tak nakonec řeknou, že to byla jen chvilka a píchnutí nebolelo.”
Zdravotníci apelují na rodiče, aby dohlédli na to, zda se dítě před očkování dostatečně napije a nají. Jako nejčastější reakci pak uvádějí děti bolest po vpichu. Zatímco zájem o očkování u dětí roste, u dospělých naopak klesá.
---
Práce na rekonstrukci mostu v Bludovicích pokročily
Až sto let by měl vydržet most na ulici Na Kempách, který nyní prochází celkovou rekonstrukcí. Poprvé by po něm mohla projet auta v první polovině října. Do té doby musí řidiči i nadále využívat objízdné trasy.
Práce na rekonstrukci mostu v Havířově-Bludovicích na ulici Na Kempách pokročily. Pracovníci museli odstranit mostovou konstrukci, ocelovou část i prahy. Zůstala v podstatě jen kamenná opěrná zeď.
Vladimír Hýža, referent oddělení investic MmH: “V podstatě se jedná o zcela nový most, dochází zde ke generální opravě mostu, který byl už v havarijním stavu, a to je důvod, proč dochází k té rekonstrukci. V dnešní době jsou vybudovány již nové úložné prahy, je položená nová ocelová konstrukce, bude se provádět nová železobetonová deska a mostní křídla mostu.”
Co bude nyní následovat a kdy bude most hotový?
Vladimír Hýža, referent oddělení investic MmH: “Nyní bude následovat příprava železobetonové desky, budou prováděny betonáže mostních křídel. Následně izolace a vlastní deska mostu, včetně izolací. Ve finále bude provedena asfaltace desky a osazení zábradlí. Očekáváme, že bychom mohli občany pustit na most v první polovině měsíce října.”
Během stavby nesmí být narušena příroda. Proto jsou stromy zabezpečeny konstrukcí proti poškození a v řece je připevněna norná stěna. Po celou dobu prací musí řidiči využívat objízdné trasy.
Vladimír Hýža, referent oddělení investic MmH: “Myslím, že občané jsou vstřícní. Přesto, že jsme jim tady zavřeli poměrně využívaný most. Trochu zádrhel byl v počátku, když se nám začala bortit spodní stavba, ale i s tím jsme si poradili a snažíme se termín, co možná nejvíce zkrátit."
Oprava mostu bude stát 3,5 milionu korun. Jeho životnost se odhaduje na zhruba dalších sto let.
---
O tábory pro děti ze sociálně slabých rodin je velký zájem
Středisko volného času Don Bosko v Havířově celoročně pomáhá i dětem z vyloučených lokalit. Nyní o prázdninách pro ně zdarma pořádá příměstské tábory, o které je velký zájem.
Pro většinu těchto dětí ze sociálně slabých rodin v Havířově Šumbarku je příměstský tábor jediným vyžitím. Samy přiznávají, že na dovolenou s rodiči asi nepojedou. Tábor pro ně organizuje Středisko volného času Don Bosko.
anketa: “Mám tady moc kamarádů, baví mě to tady a kdyby nebyl Maják, tak by jsem se nudil. Půjdeme zítra na tábor, baví mne tu kulečník, ping-pong a fotbal.”
anketa: “Zpívám a hraju kulečník. Kdyby tady Maják nebyl, nudil bych se.”
anketa: “Mne to tu baví a je to lepší, než sedět doma.”
anketa: “My si tady hrajeme hry, kreslíme a hrajeme souboj.”
Jana Siverová, vedoucí střediska Maják: “První dva turnusy prázdninové už proběhly a byli jsme na vycházce v okolí řeky Lučiny, v dětském parku za Labužníkem, na zmrzlinu. To oni mají rádi. Podařil se nám udělat výlet autobusem na Těrlickou přehradu a děti se povozily v nafukovacích člunech. Momentálně jsme na třetím turnuse tábora a včera jsme měli workshop zaměřený na přírodu a byl to výtvarný workshop. Dneska jsme na středisku na Majáku a zítra se chystáme na výlet do Rožnova pod Radhoštěm a do výrobny svíček.”
Středisko Maják v poslední době celkově přijímá stále více dětí.
Jana Siverová, vedoucí střediska Maják: “V letošním roce přibylo asi 50 dětí a z těch středisek, máme čtyři pobočky, tak tato pobočka má asi nejvíce dětí. Určitě vidím i pokrok ve škole a od letošního roku od začátku máme pro děti připravené pondělí až čtvrtek doučování hodinové a v pátek budeme mít hodinu i pro předškolní děti, které teprve půjdou do první třídy. Budeme začínat 6. září.”
Jaká je spolupráce třeba i s rodiči těchto dětí?
Jana Siverová, vedoucí střediska Maják: “Můžu říct, že za ty čtyři roky nacházím k rodičům hezký vztah, dokonce se nebojím jít ani do rodin a oslovit sama rodiče a zatím jsem se nesetkala s něčím špatným.”
Všechny děti na táboře musí být pravidelně testovány.
anketa: “Bylo to super, ani mi to nevadí skoro, protože jsme se to učili ve škole. Nejde tam ani nic cítit, jen to lechtá trochu a nebolí to.”
Zájem o tábory je velký také proto, že je středisko pořádá pro děti zdarma.
---