Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Odborníci vyzývají ministra zdravotnictví: zubaři v MS kraji citelně schází

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V Moravskoslezském kraji chybí zubní lékaři až údajně pro sto tisíc obyvatel. Nejhorší situace je prý na Bruntálsku a Karvinsku. Podrobnosti k tématu Ladislav Václavek, ředitel krnovské nemocnice. Dobrý den, vítejte.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, než to nějak rozebereme, já shrnu důvody, pakliže bych je nejmenovala všechny, tak mě doplníte. Proč tedy zubaři nejsou? Jednak zubaři ošetřují maximálně deset pacientů v současné době, kdysi to bylo násobně více, mám označeno že až 25. Mladí stomatologové nechtějí na periferiích ordinovat, zůstávají ve městech. Až padesát procent studentů na fakultách odchází zpátky do své země, jsou to zahraniční studenti. Pak je tu údajně i malý zájem o studium stomatologie, co jsem zapomněla vyjmenovat?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Já si myslím, že to je zhruba všechno, co jste řekla. Je to více důvodů, které vyústily v to, že ti zubaři nejsou, ale ti zubaři nejsou na těch periferiích v těch chudších obvodech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná, že by při té příležitosti bychom si mohli vysvětlit, jak funguje financování u těch stomatologů. Proč někde platíme násobně větší částky než u jiných lékařů?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Ještě než tohle vysvětlím, jenom na úvod musím říct já nejsem stomatolog. Já jsem chirurg, dělám ředitele nemocnice a o celou stomatologii jsem se začal zabývat až jako senátor za svůj volební obvod Bruntál. Když jsem někde chodil po těch vesnicích, protože mám osmdesát osm obcí ve svém obvodu, hlavní a dominantní téma bylo, že nemají zubaře. Mají se dobře, zaniklo JZD, ale zubař není a někteří neměli zubaře třeba už deset let. Když jsem se o to začal zajímat, zjistil jsem, že na Rýmařovsku chybí čtyři zubaři, na celém Bruntálsku, že chybí v té době osm zubařů a teďka doba po covidu to ještě dramaticky zintenzivnila, že zubaři, kteří byli v důchodovém věku a už přesouvali, za za což jim díky, strachem z covidu přestali anebo už je to přestalo bavit. Takže jenom v Krnově v letošním roce skončili čtyři zubaři, takže těch zubařů opravdu chybí spousta. Tudíž jsem se o tu celou problematiku začal zabývat. Skloubil jsem práci senátora s práci ředitele nemocnici. Nemocnice, domluvil jsem se s panem hejtmanem Vondrákem a udělali jsme projekt, že hejtmanství dává peníze na vybavení ordinace. My jsme se domluvili ze starosty, kteří chtějí ordinaci zařídit. Vybavili jsme ji z peněz hejtmanství a dosazujeme tam zubaře. Teď k vaší otázce, financování zubních ambulancí je ze strany pojišťovny VZP nebo jiných pojišťoven našich regionálních. Ale je to jenom tehdy, pokud ten zubař má smlouvu s pojišťovnou. Spousta zubařů však smlouvu s pojišťovnou nemají, nechtějí a vybírají celé ošetření na dřevo. Proto jsou taky i obrovské rozdílné ceny v ošetření toho pacienta. Protože ti, co nemají smlouvu s pojišťovnou, tak si vybírají na dřevo jakoby přímo platbu. A i ta přímá platba, kterou oni dělají, tak tady je zcela rozdílná. Zubař musí mít cenu vykalkulovanou podle svých nákladů, ale tu těch svých nákladů dává i to v jaké je budově, jestli je v nájmu nebo budova je jeho, jestli splácí operační nebo ten stomatologický mikroskop a další. Takže ta cena je potom velmi rozdílná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžeme se na to podívat i tak, že vlastně využívají toho, že těch zubařů je málo a že lidé jsou ochotni jenom proto, aby měli zubaře, zaplatit cokoliv? Jakoukoliv částku?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Tady se stalo spoustu chyb v minulosti. To bylo už od pana prezidenta Pekárka a pokračovalo to. Já si myslím, že je naprosto nezbytné, aby ten zubař měl povinnost mít smlouvu s pojišťovnou a aby vždycky daný výkon byl plně hrazeny pojišťovnou. Ať je to relativně nejlevnější, ale kvalitní materiál, ale vždycky i ta plomba, nějaká ta zubní náhrada a podobně byla zaplacena pojišťovnou. Takže to vidím jako naprosto nezbytnou nutnost smluv s pojišťovnou. Kdo nemá smlouvy s pojišťovnou, aby jenom bez pojišťovny nemohl pracovat. Nebo ať pracuje, ale jsou to opravdu kliniky, které dělají movitou klientelu, ale zabezpečují péči v široké řadě těch pacientů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste jeden z iniciátorů výzvy k zajištění stomatologické péče tady v kraji, která byla odeslána ministru zdravotnictví Válkovi. Co je obsahem a co je cílem té výzvy?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Ty cíle, výzvy jsou zásadně de facto dvě. Ten první cíl výzvy je, aby vůbec si někdo už uvědomil ve vedení stomatologické komory a i ve vedení ministerstva v Praze, že ten problém tady je a ten problém je obrovský. Je to jak na Bruntálsku, tak je to na Karvinsku, ale je to třeba i v Ústecko Je je to opravdu, já nechci říct ve vyloučených lokalitách, ale je to v těch chudších lokalitách. Jak je vidět na vyjádření pana prezidenta komory Šmuclera, jsou úplně mimo. Oni zkrátka nevidí, že ten problém tady je. Tady tisíce lidí nemá zubaře a někteří ho nemají desítky let a pořád se dozvídáme, že těch zubařů je dostatek. Proto jsem chtěl, aby se pod výzvu podepsali starostové těch dotčených obcí. Podepsalo se tam 105 starostů, prakticky každý koho jsme oslovili, aby opravdu ukázali, že ti zubaři tady chybí. To je jeden cíl a dalším cílem je, že my jsme v té výzvě udělali z těch zkušeností, které mám s tím čtyřletým bojem na zajištění zubních ambulancí jsme tam dali pět bodů, kde si myslíme, že je problém a hned nastiňujeme, jak by se ten problém dal řešit. Je to pro ministerstvo, je to pro pana ministra Válka, který zde musím říct, že paradoxně on za to může úplně nejméně, protože je ve funkci nový, ale má tu sílu a moc jako ministr to změnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to tedy chyba v legislativě, jak fungují lékaři v ČR?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: To není ani chyba v legislativě. To je tam, kde jsme dovolili zubním lékařům, kde stomatologická komora si prosadila svoje věci a dovolili jsme to pustit. Je pravdou to, co říká pan prezident Šmucler, že i na straně pojišťovny, kde pojišťovny mají zajišťovat péči, tak pojišťovny pustili volně ty praxe. Takže ti zubaři raději šli do velkých měst, kde je movitější klientela než do těch vesnic, kde je chudší obyvatelstvo a otevřeli se tam praxe. Pojišťovny zase tvrdí, že jsou raději, když ten zubař je alespoň v těch městech, že to tím nechtějí ničím omezovat. Tady nějaká chyba je, ale to se nedá takto jakoby říct.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy by tedy nějaké změny ministr Válek mohl provést?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Já si myslím, že ta výzva měla velmi pozitivní dopad. Byl jsem v tomto týdnu už na jednání na IPVZ, což je organizace, která dělá nebo zaštiťuje probační zkoušky zahraničních lékařů. Už jsme měli jednání s panem ředitelem jak odborů, který to zajišťuje na ministerstvu, tak na IPVZ. Bylo to na pokyn pana ministra Válka. Už jsme se dohodli na změnách, které jsou nutné. Do toho jsem předával samozřejmě tu výzvu panu ministru Válkovi a už tam máme potvrzeno, že bude svolán kulatý stůl, kde budeme přizváni. Bude tam přizváno i vedení stomatologické komory, zástupci našich největších pojišťoven a budeme se snažit, aby se to, co nejrychleji změnilo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co nejrychleji, dá se už v této chvíli odhadnout, kdy by mohl, alespoň neříkám, že úplný obrat, ale alespoň takový postupný obrat k lepšímu? To znamená, aby bylo tady více stomatologů, minimálně v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, jak zmiňujete.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Ti stomatologové nejsou, máme to v té výzvě. Na našich fakultách studuje 30 až 50 procent slovenských posluchačů zdarma, kteří po skončení studia jdou zpátky na Slovensko.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dali by se oni třeba nějak zastavit?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Já si myslím, že by se dali. Já si myslím, že kdo vystuduje zdarma na našich fakultách za peníze daňových poplatníků, by měl stejnou dobu studia odpracovat u nás, případně pokud to neodpracuje, tak si to zaplatí, bohužel, aby byly místa a peníze pro studium ostatních. To je jedna skupina, kde můžeme vzít studenty. Tady si myslím, že je zcela dobrá a plně ji podporujeme. Snaha vedení fakulty v Ostravě, aby se otevřel další obor stomatologie. Ale nepřejí tomu v Praze, nepřeje tomu stomatologická komora pražské, ale myslím si, že to je důležité, protože máme vyzkoušeno, že studenti, kteří studují zde na Slezské univerzitě v regionu zůstávají. Další skupina velká zubařů, kteří jsou k dispozici prakticky ihned jsou zahraniční zubaři z polských republik. Jsou to jak zubaři, teďka uprchlíci, kteří jsou na území České republiky a samy se přihlásili už dvě Ukrajinky, které měly svoji praxi. Jsou to ženy, které mají kolem padesáti let velkou v praxi. Vyzkoušeli jsme je jak na stomatochirurgii v Opavě v rámci bezplatné stáže, tak u nás a umějí. Ale oni samozřejmě, aby mohli legálně pracovat, tak potřebují aprobační zkoušky, které jsou velmi složité. My potřebujeme v těch aprobační zkouškách udělat změny, ne proto, abychom je nějak zjednodušily, ale my potřebujeme zjednodušit v tom, ať tam nejsou nesmyslné otázky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžeme říct alespoň řádově v měsících nebo v letech, kdy se moravskoslezští občané dočkají toho, že budou mít každý svého stomatologa?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Já si myslím, že k těm změnám může dojít do pěti let. Když já vidím ten proces, když jsem začal s těmi zubními ambulancemi, tak je to už více než dva roky. Podařilo se nám postavit čtyři ambulance. Chtěl bych do konce roku nebo do polovičky příštího roku mít celkově na Bruntálsku deset zubních ambulancí, které budou pod správou nemocnice a které budeme spravovat, ale samozřejmě tam musíme legalizovat prací zahraničních zubařů, kteří tady jsou a kterým musíme pomoci k těm aprobačním zkouškám, na které je intenzivně připravujeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pak bychom možná ještě doplnit i čísla kolik stomatologů v Moravskoslezském kraji celkem máme pro všechny obyvatele.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Já vám tyto čísla moc neřeknu, protože já jsem tu výzvu dělal s panem primářem Beranem z AJNA kliniky, který je stomatolog letitý, zkušený a on všechny tyto čísla má. Má to v tabulce, on zajišťuje i péči na stomatologické ambulanci a pohotovostí v Ostravě. Takže on ty čísla má, ale ta naše práce je rozdělena, že on to má v číslech, já mám ty faktické věci. Ale to, co mám zjištěno, tak na Bruntálsku v tom mém senátním obvodě chybí zhruba 15 zubních lékařů, pokud tam bude 15 zubních lékařů navíc, každá zubní ordinace má patnáct set až dva tisíce lidí v registraci, tak ta situace bude vyrovnaná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji alespoň za pozitivní tečku z Bruntálska. Děkuji Vám za rozhovor.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Já Vám taky děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Ladislav Václavec, ředitel, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov: Odborníci vyzývají ministra zdravotnictví: zubaři v MS kraji citelně schází
01. června 2022, 17:13

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V Moravskoslezském kraji chybí zubní lékaři až údajně pro sto tisíc obyvatel. Nejhorší situace je prý na Bruntálsku a Karvinsku. Podrobnosti k tématu Ladislav Václavek, ředitel krnovské nemocnice. Dobrý den, vítejte.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, než to nějak rozebereme, já shrnu důvody, pakliže bych je nejmenovala všechny, tak mě doplníte. Proč tedy zubaři nejsou? Jednak zubaři ošetřují maximálně deset pacientů v současné době, kdysi to bylo násobně více, mám označeno že až 25. Mladí stomatologové nechtějí na periferiích ordinovat, zůstávají ve městech. Až padesát procent studentů na fakultách odchází zpátky do své země, jsou to zahraniční studenti. Pak je tu údajně i malý zájem o studium stomatologie, co jsem zapomněla vyjmenovat?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Já si myslím, že to je zhruba všechno, co jste řekla. Je to více důvodů, které vyústily v to, že ti zubaři nejsou, ale ti zubaři nejsou na těch periferiích v těch chudších obvodech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná, že by při té příležitosti bychom si mohli vysvětlit, jak funguje financování u těch stomatologů. Proč někde platíme násobně větší částky než u jiných lékařů?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Ještě než tohle vysvětlím, jenom na úvod musím říct já nejsem stomatolog. Já jsem chirurg, dělám ředitele nemocnice a o celou stomatologii jsem se začal zabývat až jako senátor za svůj volební obvod Bruntál. Když jsem někde chodil po těch vesnicích, protože mám osmdesát osm obcí ve svém obvodu, hlavní a dominantní téma bylo, že nemají zubaře. Mají se dobře, zaniklo JZD, ale zubař není a někteří neměli zubaře třeba už deset let. Když jsem se o to začal zajímat, zjistil jsem, že na Rýmařovsku chybí čtyři zubaři, na celém Bruntálsku, že chybí v té době osm zubařů a teďka doba po covidu to ještě dramaticky zintenzivnila, že zubaři, kteří byli v důchodovém věku a už přesouvali, za za což jim díky, strachem z covidu přestali anebo už je to přestalo bavit. Takže jenom v Krnově v letošním roce skončili čtyři zubaři, takže těch zubařů opravdu chybí spousta. Tudíž jsem se o tu celou problematiku začal zabývat. Skloubil jsem práci senátora s práci ředitele nemocnici. Nemocnice, domluvil jsem se s panem hejtmanem Vondrákem a udělali jsme projekt, že hejtmanství dává peníze na vybavení ordinace. My jsme se domluvili ze starosty, kteří chtějí ordinaci zařídit. Vybavili jsme ji z peněz hejtmanství a dosazujeme tam zubaře. Teď k vaší otázce, financování zubních ambulancí je ze strany pojišťovny VZP nebo jiných pojišťoven našich regionálních. Ale je to jenom tehdy, pokud ten zubař má smlouvu s pojišťovnou. Spousta zubařů však smlouvu s pojišťovnou nemají, nechtějí a vybírají celé ošetření na dřevo. Proto jsou taky i obrovské rozdílné ceny v ošetření toho pacienta. Protože ti, co nemají smlouvu s pojišťovnou, tak si vybírají na dřevo jakoby přímo platbu. A i ta přímá platba, kterou oni dělají, tak tady je zcela rozdílná. Zubař musí mít cenu vykalkulovanou podle svých nákladů, ale tu těch svých nákladů dává i to v jaké je budově, jestli je v nájmu nebo budova je jeho, jestli splácí operační nebo ten stomatologický mikroskop a další. Takže ta cena je potom velmi rozdílná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžeme se na to podívat i tak, že vlastně využívají toho, že těch zubařů je málo a že lidé jsou ochotni jenom proto, aby měli zubaře, zaplatit cokoliv? Jakoukoliv částku?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Tady se stalo spoustu chyb v minulosti. To bylo už od pana prezidenta Pekárka a pokračovalo to. Já si myslím, že je naprosto nezbytné, aby ten zubař měl povinnost mít smlouvu s pojišťovnou a aby vždycky daný výkon byl plně hrazeny pojišťovnou. Ať je to relativně nejlevnější, ale kvalitní materiál, ale vždycky i ta plomba, nějaká ta zubní náhrada a podobně byla zaplacena pojišťovnou. Takže to vidím jako naprosto nezbytnou nutnost smluv s pojišťovnou. Kdo nemá smlouvy s pojišťovnou, aby jenom bez pojišťovny nemohl pracovat. Nebo ať pracuje, ale jsou to opravdu kliniky, které dělají movitou klientelu, ale zabezpečují péči v široké řadě těch pacientů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste jeden z iniciátorů výzvy k zajištění stomatologické péče tady v kraji, která byla odeslána ministru zdravotnictví Válkovi. Co je obsahem a co je cílem té výzvy?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Ty cíle, výzvy jsou zásadně de facto dvě. Ten první cíl výzvy je, aby vůbec si někdo už uvědomil ve vedení stomatologické komory a i ve vedení ministerstva v Praze, že ten problém tady je a ten problém je obrovský. Je to jak na Bruntálsku, tak je to na Karvinsku, ale je to třeba i v Ústecko Je je to opravdu, já nechci říct ve vyloučených lokalitách, ale je to v těch chudších lokalitách. Jak je vidět na vyjádření pana prezidenta komory Šmuclera, jsou úplně mimo. Oni zkrátka nevidí, že ten problém tady je. Tady tisíce lidí nemá zubaře a někteří ho nemají desítky let a pořád se dozvídáme, že těch zubařů je dostatek. Proto jsem chtěl, aby se pod výzvu podepsali starostové těch dotčených obcí. Podepsalo se tam 105 starostů, prakticky každý koho jsme oslovili, aby opravdu ukázali, že ti zubaři tady chybí. To je jeden cíl a dalším cílem je, že my jsme v té výzvě udělali z těch zkušeností, které mám s tím čtyřletým bojem na zajištění zubních ambulancí jsme tam dali pět bodů, kde si myslíme, že je problém a hned nastiňujeme, jak by se ten problém dal řešit. Je to pro ministerstvo, je to pro pana ministra Válka, který zde musím říct, že paradoxně on za to může úplně nejméně, protože je ve funkci nový, ale má tu sílu a moc jako ministr to změnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to tedy chyba v legislativě, jak fungují lékaři v ČR?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: To není ani chyba v legislativě. To je tam, kde jsme dovolili zubním lékařům, kde stomatologická komora si prosadila svoje věci a dovolili jsme to pustit. Je pravdou to, co říká pan prezident Šmucler, že i na straně pojišťovny, kde pojišťovny mají zajišťovat péči, tak pojišťovny pustili volně ty praxe. Takže ti zubaři raději šli do velkých měst, kde je movitější klientela než do těch vesnic, kde je chudší obyvatelstvo a otevřeli se tam praxe. Pojišťovny zase tvrdí, že jsou raději, když ten zubař je alespoň v těch městech, že to tím nechtějí ničím omezovat. Tady nějaká chyba je, ale to se nedá takto jakoby říct.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy by tedy nějaké změny ministr Válek mohl provést?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Já si myslím, že ta výzva měla velmi pozitivní dopad. Byl jsem v tomto týdnu už na jednání na IPVZ, což je organizace, která dělá nebo zaštiťuje probační zkoušky zahraničních lékařů. Už jsme měli jednání s panem ředitelem jak odborů, který to zajišťuje na ministerstvu, tak na IPVZ. Bylo to na pokyn pana ministra Válka. Už jsme se dohodli na změnách, které jsou nutné. Do toho jsem předával samozřejmě tu výzvu panu ministru Válkovi a už tam máme potvrzeno, že bude svolán kulatý stůl, kde budeme přizváni. Bude tam přizváno i vedení stomatologické komory, zástupci našich největších pojišťoven a budeme se snažit, aby se to, co nejrychleji změnilo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co nejrychleji, dá se už v této chvíli odhadnout, kdy by mohl, alespoň neříkám, že úplný obrat, ale alespoň takový postupný obrat k lepšímu? To znamená, aby bylo tady více stomatologů, minimálně v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, jak zmiňujete.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Ti stomatologové nejsou, máme to v té výzvě. Na našich fakultách studuje 30 až 50 procent slovenských posluchačů zdarma, kteří po skončení studia jdou zpátky na Slovensko.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dali by se oni třeba nějak zastavit?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Já si myslím, že by se dali. Já si myslím, že kdo vystuduje zdarma na našich fakultách za peníze daňových poplatníků, by měl stejnou dobu studia odpracovat u nás, případně pokud to neodpracuje, tak si to zaplatí, bohužel, aby byly místa a peníze pro studium ostatních. To je jedna skupina, kde můžeme vzít studenty. Tady si myslím, že je zcela dobrá a plně ji podporujeme. Snaha vedení fakulty v Ostravě, aby se otevřel další obor stomatologie. Ale nepřejí tomu v Praze, nepřeje tomu stomatologická komora pražské, ale myslím si, že to je důležité, protože máme vyzkoušeno, že studenti, kteří studují zde na Slezské univerzitě v regionu zůstávají. Další skupina velká zubařů, kteří jsou k dispozici prakticky ihned jsou zahraniční zubaři z polských republik. Jsou to jak zubaři, teďka uprchlíci, kteří jsou na území České republiky a samy se přihlásili už dvě Ukrajinky, které měly svoji praxi. Jsou to ženy, které mají kolem padesáti let velkou v praxi. Vyzkoušeli jsme je jak na stomatochirurgii v Opavě v rámci bezplatné stáže, tak u nás a umějí. Ale oni samozřejmě, aby mohli legálně pracovat, tak potřebují aprobační zkoušky, které jsou velmi složité. My potřebujeme v těch aprobační zkouškách udělat změny, ne proto, abychom je nějak zjednodušily, ale my potřebujeme zjednodušit v tom, ať tam nejsou nesmyslné otázky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžeme říct alespoň řádově v měsících nebo v letech, kdy se moravskoslezští občané dočkají toho, že budou mít každý svého stomatologa?

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Já si myslím, že k těm změnám může dojít do pěti let. Když já vidím ten proces, když jsem začal s těmi zubními ambulancemi, tak je to už více než dva roky. Podařilo se nám postavit čtyři ambulance. Chtěl bych do konce roku nebo do polovičky příštího roku mít celkově na Bruntálsku deset zubních ambulancí, které budou pod správou nemocnice a které budeme spravovat, ale samozřejmě tam musíme legalizovat prací zahraničních zubařů, kteří tady jsou a kterým musíme pomoci k těm aprobačním zkouškám, na které je intenzivně připravujeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pak bychom možná ještě doplnit i čísla kolik stomatologů v Moravskoslezském kraji celkem máme pro všechny obyvatele.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Já vám tyto čísla moc neřeknu, protože já jsem tu výzvu dělal s panem primářem Beranem z AJNA kliniky, který je stomatolog letitý, zkušený a on všechny tyto čísla má. Má to v tabulce, on zajišťuje i péči na stomatologické ambulanci a pohotovostí v Ostravě. Takže on ty čísla má, ale ta naše práce je rozdělena, že on to má v číslech, já mám ty faktické věci. Ale to, co mám zjištěno, tak na Bruntálsku v tom mém senátním obvodě chybí zhruba 15 zubních lékařů, pokud tam bude 15 zubních lékařů navíc, každá zubní ordinace má patnáct set až dva tisíce lidí v registraci, tak ta situace bude vyrovnaná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji alespoň za pozitivní tečku z Bruntálska. Děkuji Vám za rozhovor.

Ladislav Václavec, ředitel, Sdružení zdravotnické zařízení Krnov: Já Vám taky děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-01-06-2022-17-13