Opavský expres
- Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Karla Soukopa
- Opava poděkovala lidem za pomoc při povodních
- Na vánočních trzích lidé přispívali na hendikepované
- Knihovna v Kylešovicích plní přání svým čtenářům
Vedení Opavy poděkovalo všem lidem, kteří pomáhali při zářijových povodních. Ty ve městě napáchaly obrovské škody a ohrožovaly i životy obyvatel. Slavnostní akce proběhla v reprezentativních prostorách Slezského divadla.
Slezské divadlo v Opavě patřilo složkám integrovaného záchranného systému a dalším organizacím, které nasazovaly veškeré síly a mnohdy i životy v době zářijových extrémních povodní. Odměnou jim bylo představení Noc na Karlštejně.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Máme z toho obrovskou radost, spojitost těch lidí jak pomohli, jak věnovali ve svém volném čase to odhodlání, iniciativu a tu dobrotu v sobě a pomohli těm ostatním, kteří to potřebovali. Takže dnes je to takové poděkování předvánoční, předsváteční a já se na to moc těším, mám z toho obrovskou radost a budu mít dneska tu čest osobně poděkovat na pódiu, takže je to srdcová záležitost, protože lidé v Opavě a na Opavsku jsou srdeční, obětaví a ukázali to při povodních.”
Jiří Marzoll, ředitel Územního odboru Opava, PČR: “Zvládnutí té situace bylo velmi náročné, ale od počátku jsme měli nasazeno spoustu desítek policistů, kteří pomáhali při evakuaci osob, střežení evakuovaných prostor, jednak při řízení dopravy a samozřejmě i při odstraňování následků povodní. Nejnáročnější bylo skutečně zajistit to masivní nasazení policistů. Vypomáhali nám policisté i z jiných krajů včetně Prahy, Jihomoravského, Vysočiny a podobně.”
Martin Šimkovský, dobrovolný hasič, SDH Milostovice: “Nejhorší okamžik pro mě asi bylo vidět tu katastrofu, kterou ta voda napáchala a ta bezmoc těch lidí, která vlastně je musela neskutečně zasáhnout už i pro ty, kteří to zažili v tom 97. a teďka přišli o domy znovu, tak to bylo nejtěžší, ale zase na druhou stranu to bylo pro nás motivující, že jim můžeme nějak v životě pomoct a to nás hnalo kupředu, i když ten pohled na to nebyl vůbec pěkný. Naše jednotka převážně pomáhala s čerpáním sklepů a ještě jsme pomáhali při evakuaci osob z Palhance.”
Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: “My jako ČČK jsme pomáhali v celém kraji, i Olomouckém kraji i v MSK, ve všech místech, kde vlastně povodně byly. Jedna z hlavních úloh třeba konkrétně tady v Opavě byla pomoc evakuovaným obyvatelům , práce v evakuačním centru, ale taky například humanitární sbírka a její distribuce. Předali jsme lístky našim dobrovolníkům, dneska jich je tady zhruba 30 a my si toho velice vážíme, že město vlastně vidí tu jejich práci a dokáže to takto ocenit.”
Kamil Pastuszek, ředitel Územního odboru Opava, HZS MSK: “Nás povodeň zasáhla v podstatě v rámci celého územního odboru , byly nasazeny všechny síly a prostředky , které jsme měli k dispozici, plus nám pomáhali kolegové z jiných okresů a dokonce nejvzdálenější jednotka byla z Královéhradeckého kraje. Nejnáročnější samozřejmě bylo to, kdy se začínalo s evakuací a pak na to samozřejmě navazovala i záchrana osob jako taková. Byly to v podstatě stovky lidí s tím, že chceme ocenit všechny ty, kteří poslechli tu výzvu k evakuaci a evakuovali se samovolně ke svým rodinám, k blízkým a pak jsme samozřejmě evakuovali lidi, kteří nemají rodinu, nebo osoby, kam se evakuovat.”
Zářijová povodeň v Opavě zasáhla přes dva tisíce domácností a poškodila mimo jiné budovy škol a školek, víceúčelovou halu, areál koupaliště, stadiony nebo městské sady.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Byla to obrovská plejáda práce, zhruba do dvou měsíců jsme měli celou Opavu uklizenou od těch základních nečistot a odpadů, no a teď už je to spíš o takovém sušení, dosušování, oklepávání omítek a podobně a věřím, že tu zimu přečkáme a na jaře snad bude všechno v pořádku a začneme na dalších opravách, které nás čekají.”
Opava patřila k nejvíce povodněmi postiženým městům v MS kraji. Škody, které velká voda napáchala, se odhadují na miliardy korun.
---
Vánoční trhy na Dolním náměstí v Opavě nabídly nejen koncerty a stánkový prodej, ale také spoustu doprovodných akcí. Jednou z nich byl i charitativní punč s primátorem Opavy, díky kterému lidé mohli přispívat na letní tábor pro hendikepované děti.
Vánoční trhy na Dolním náměstí v Opavě měly i charitativní podtext, Koupí už tradičního punče od rotariánů lidé každoročně pomáhají zdravotně postiženým dětem změnit prostředí a užít si spoustu aktivit na letním táboře v Hradci nad Moravicí.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je to tradiční od Rotary klubu Opava a je to charitativní punč, který je tady samozřejmě nejlepší na celém náměstí a vybírá se na dobročinné účely, je to na letní tábor pro hendikepované děti, takže z toho máme velkou radost, všechny zveme, protože punč je výborný, no a tady máme mistry, kteří nám ho navařili, takže nezbývá než si jenom dát.”
Ondřej Tůma, jeden z organizátorů letního tábora: “Je alkoholický i nealkoholický a do každého můžeme přidat zázvor, což je o to lepší ještě.”
anketa: obyvatelé Opavy: “Vynikající je, není sladký, protože jsem diabetik, takže nemůžu sladké a ten je fakt dobrý.”
“Výborné.”
“Chutná, výborný, skvělý, sladký, dobře chutná.”
Na týdenní letní tábor jezdí každoročně více než 100 lidí. A není to jen o dětech.
Ondřej Tůma, jeden z organizátorů letního tábora: “To znamená asistenti, děti postižené a tak a je to většinou jedna k jedné, protože každý ten postižený potřebuje jednoho asistenta a stojí to hodně peněz. Je to dost náročné a každému bych doporučil tam přijet se podívat a zkusit si tu asistenci, protože my tam jako rotariáni jezdíme a staráme se o ty děti minimálně jeden den a myslím, že každý by si to měl zkusit a pak by přehodnotil problémy, které má. Chováme se k nim jako by postižení nebyli a to si myslím, že oni ocení. Takže jako bazén, prostě všechno, opravdu.”
Letní tábor má pokaždé jiné téma. Třeba loni to byly čára a kouzla. Účastníci tábora tak zažili mimo jiné čarodějnický sportovní den, hledali lektvary, nechyběly hrátky v bazénu, plnili čarodějnické úkoly a zatančily si i s Markétou Konvičkovou..
---
Knihovna v Kylešovicích si na letošní předvánoční čas připravila novinku. Strom splněných přání. Lidé si tak po celou dobu adventu mohli psát, co by chtěli v knihovně zažít.
Pobočka knihovny Petra Bezruče v Opavě-Kylešovicích zavedla novou tradici. Strom splněných přání, díky kterému plní přání svým čtenářům. Děti na strom během prosince zavěsily spoustu podnětů.
Ivana Zetková, knihovnice: “Naše paní ředitelka se stala Ježíškem, protože jsou Vánoce a to je takový magický čas a dneska vybere jedno přání z toho stromu, které vyplní.”
Markéta Beyerová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče: “Pro mě nejsrdečnější přání, které na stromečku je pověšeno, je tady přáníčko, které napsal Arťa a je to, že by chtěl být na jeden den knihovníkem. To nás strašně těší a hrozně rádi tohle přání splníme a budeme se samozřejmě snažit splnit i všechny ostatní přání postupně.”
Artur Chlebus, výherce Stromu splněných přání: “Já jsem nečekal, že něco takového bude možné a jsem moc rád, že mi to můžete splnit. Je to taková fajná práce, jak jsem viděl jak tu někdo pracuje a do knihovny chodím celkem často, průměrně tak jednou za týden možná trochu víc. Mám rád hodně dinosaury a mám rád, když si to můžu vyzkoušet, už se těším až to budu moct dělat. až budu půjčovat knihy. Trochu se bojím, že nebudu vědět kde co je, ale to už k tomu patří.”
Oliver Chlebus, čtenář: “Já jsem si přál, aby za perlorodky, to je taková soutěž kdo víc přečte knížek a splní otázky z toho, tak já jsem si přál, aby za to byl poukaz na laser game v Ostravě, protože jsem tam párkrát byl a je to moc fajn. Jak rád chodíš do knihovny? Velmi rád, když se tady ta knihovna otevřela, tak mi přišla hrozně prostorná, protože ta předešlá neměla moc oken a působila stísněně. Takže tady trávím opravdu hodně času a protože mám domácí školu, tak tady můžu i dopoledne chodit a jo, jsem tady rád.”
Jana Chlebusová, maminka Artura: “Nám hodně pomohlo i to, že ta knihovna je teďka předělaná, je moc hezká, je tady velmi příjemné prostředí, vlastně i knihovnice jsou moc milé, ochotné a vstřícné, takže to si myslím, že nám pomohlo být častěji v knihovně a děti mají rády komiksy a čtení a jsou v takovém věku, kdy je to prostě zajímá, tak je dobré to podpořit a myslím si, že Artík byl nadšený, že právě jeho přání bude splněno. Moc se na to těšil, takže super.”
Markéta Beyerová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče: “Jsme rádi, že přání se nám sešlo na stromečku tolik. Nečekali jsme to i vzhledem k tomu, že je to první ročník. Věříme, že z toho vznikne tradice.”
Na Stromu splněných přání se sešla různá přání na komunitní akce, besedy se spisovateli , nebo na drobné vylepšení služeb.
Markéta Beyerová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče: “Budeme se snažit ne všem, ale spoustu přání vyhovět a velice nás potěšilo to, že spoustu přání bylo opravdu jen přání všeho dpbrého tady kolegyním knihovnicím, které pracují na pobočce v Kylešovicích a že těm lidem je tady dobře a že veškeré služby, které tady mají k dispozici, jsou pro čtenáře vyhovující a že tady chodí rádi a je jim tady dobře. A to je zase pro nás ten největší dárek od našich čtenářů.”
Příští rok se Strom splněných přání přesune na hlavní budovu, aby svá přání mělo možnost napsat více čtenářů.
---
Vedení Opavy poděkovalo všem lidem, kteří pomáhali při zářijových povodních. Ty ve městě napáchaly obrovské škody a ohrožovaly i životy obyvatel. Slavnostní akce proběhla v reprezentativních prostorách Slezského divadla.
Slezské divadlo v Opavě patřilo složkám integrovaného záchranného systému a dalším organizacím, které nasazovaly veškeré síly a mnohdy i životy v době zářijových extrémních povodní. Odměnou jim bylo představení Noc na Karlštejně.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Máme z toho obrovskou radost, spojitost těch lidí jak pomohli, jak věnovali ve svém volném čase to odhodlání, iniciativu a tu dobrotu v sobě a pomohli těm ostatním, kteří to potřebovali. Takže dnes je to takové poděkování předvánoční, předsváteční a já se na to moc těším, mám z toho obrovskou radost a budu mít dneska tu čest osobně poděkovat na pódiu, takže je to srdcová záležitost, protože lidé v Opavě a na Opavsku jsou srdeční, obětaví a ukázali to při povodních.”
Jiří Marzoll, ředitel Územního odboru Opava, PČR: “Zvládnutí té situace bylo velmi náročné, ale od počátku jsme měli nasazeno spoustu desítek policistů, kteří pomáhali při evakuaci osob, střežení evakuovaných prostor, jednak při řízení dopravy a samozřejmě i při odstraňování následků povodní. Nejnáročnější bylo skutečně zajistit to masivní nasazení policistů. Vypomáhali nám policisté i z jiných krajů včetně Prahy, Jihomoravského, Vysočiny a podobně.”
Martin Šimkovský, dobrovolný hasič, SDH Milostovice: “Nejhorší okamžik pro mě asi bylo vidět tu katastrofu, kterou ta voda napáchala a ta bezmoc těch lidí, která vlastně je musela neskutečně zasáhnout už i pro ty, kteří to zažili v tom 97. a teďka přišli o domy znovu, tak to bylo nejtěžší, ale zase na druhou stranu to bylo pro nás motivující, že jim můžeme nějak v životě pomoct a to nás hnalo kupředu, i když ten pohled na to nebyl vůbec pěkný. Naše jednotka převážně pomáhala s čerpáním sklepů a ještě jsme pomáhali při evakuaci osob z Palhance.”
Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: “My jako ČČK jsme pomáhali v celém kraji, i Olomouckém kraji i v MSK, ve všech místech, kde vlastně povodně byly. Jedna z hlavních úloh třeba konkrétně tady v Opavě byla pomoc evakuovaným obyvatelům , práce v evakuačním centru, ale taky například humanitární sbírka a její distribuce. Předali jsme lístky našim dobrovolníkům, dneska jich je tady zhruba 30 a my si toho velice vážíme, že město vlastně vidí tu jejich práci a dokáže to takto ocenit.”
Kamil Pastuszek, ředitel Územního odboru Opava, HZS MSK: “Nás povodeň zasáhla v podstatě v rámci celého územního odboru , byly nasazeny všechny síly a prostředky , které jsme měli k dispozici, plus nám pomáhali kolegové z jiných okresů a dokonce nejvzdálenější jednotka byla z Královéhradeckého kraje. Nejnáročnější samozřejmě bylo to, kdy se začínalo s evakuací a pak na to samozřejmě navazovala i záchrana osob jako taková. Byly to v podstatě stovky lidí s tím, že chceme ocenit všechny ty, kteří poslechli tu výzvu k evakuaci a evakuovali se samovolně ke svým rodinám, k blízkým a pak jsme samozřejmě evakuovali lidi, kteří nemají rodinu, nebo osoby, kam se evakuovat.”
Zářijová povodeň v Opavě zasáhla přes dva tisíce domácností a poškodila mimo jiné budovy škol a školek, víceúčelovou halu, areál koupaliště, stadiony nebo městské sady.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Byla to obrovská plejáda práce, zhruba do dvou měsíců jsme měli celou Opavu uklizenou od těch základních nečistot a odpadů, no a teď už je to spíš o takovém sušení, dosušování, oklepávání omítek a podobně a věřím, že tu zimu přečkáme a na jaře snad bude všechno v pořádku a začneme na dalších opravách, které nás čekají.”
Opava patřila k nejvíce povodněmi postiženým městům v MS kraji. Škody, které velká voda napáchala, se odhadují na miliardy korun.
---
Vánoční trhy na Dolním náměstí v Opavě nabídly nejen koncerty a stánkový prodej, ale také spoustu doprovodných akcí. Jednou z nich byl i charitativní punč s primátorem Opavy, díky kterému lidé mohli přispívat na letní tábor pro hendikepované děti.
Vánoční trhy na Dolním náměstí v Opavě měly i charitativní podtext, Koupí už tradičního punče od rotariánů lidé každoročně pomáhají zdravotně postiženým dětem změnit prostředí a užít si spoustu aktivit na letním táboře v Hradci nad Moravicí.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je to tradiční od Rotary klubu Opava a je to charitativní punč, který je tady samozřejmě nejlepší na celém náměstí a vybírá se na dobročinné účely, je to na letní tábor pro hendikepované děti, takže z toho máme velkou radost, všechny zveme, protože punč je výborný, no a tady máme mistry, kteří nám ho navařili, takže nezbývá než si jenom dát.”
Ondřej Tůma, jeden z organizátorů letního tábora: “Je alkoholický i nealkoholický a do každého můžeme přidat zázvor, což je o to lepší ještě.”
anketa: obyvatelé Opavy: “Vynikající je, není sladký, protože jsem diabetik, takže nemůžu sladké a ten je fakt dobrý.”
“Výborné.”
“Chutná, výborný, skvělý, sladký, dobře chutná.”
Na týdenní letní tábor jezdí každoročně více než 100 lidí. A není to jen o dětech.
Ondřej Tůma, jeden z organizátorů letního tábora: “To znamená asistenti, děti postižené a tak a je to většinou jedna k jedné, protože každý ten postižený potřebuje jednoho asistenta a stojí to hodně peněz. Je to dost náročné a každému bych doporučil tam přijet se podívat a zkusit si tu asistenci, protože my tam jako rotariáni jezdíme a staráme se o ty děti minimálně jeden den a myslím, že každý by si to měl zkusit a pak by přehodnotil problémy, které má. Chováme se k nim jako by postižení nebyli a to si myslím, že oni ocení. Takže jako bazén, prostě všechno, opravdu.”
Letní tábor má pokaždé jiné téma. Třeba loni to byly čára a kouzla. Účastníci tábora tak zažili mimo jiné čarodějnický sportovní den, hledali lektvary, nechyběly hrátky v bazénu, plnili čarodějnické úkoly a zatančily si i s Markétou Konvičkovou..
---
Knihovna v Kylešovicích si na letošní předvánoční čas připravila novinku. Strom splněných přání. Lidé si tak po celou dobu adventu mohli psát, co by chtěli v knihovně zažít.
Pobočka knihovny Petra Bezruče v Opavě-Kylešovicích zavedla novou tradici. Strom splněných přání, díky kterému plní přání svým čtenářům. Děti na strom během prosince zavěsily spoustu podnětů.
Ivana Zetková, knihovnice: “Naše paní ředitelka se stala Ježíškem, protože jsou Vánoce a to je takový magický čas a dneska vybere jedno přání z toho stromu, které vyplní.”
Markéta Beyerová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče: “Pro mě nejsrdečnější přání, které na stromečku je pověšeno, je tady přáníčko, které napsal Arťa a je to, že by chtěl být na jeden den knihovníkem. To nás strašně těší a hrozně rádi tohle přání splníme a budeme se samozřejmě snažit splnit i všechny ostatní přání postupně.”
Artur Chlebus, výherce Stromu splněných přání: “Já jsem nečekal, že něco takového bude možné a jsem moc rád, že mi to můžete splnit. Je to taková fajná práce, jak jsem viděl jak tu někdo pracuje a do knihovny chodím celkem často, průměrně tak jednou za týden možná trochu víc. Mám rád hodně dinosaury a mám rád, když si to můžu vyzkoušet, už se těším až to budu moct dělat. až budu půjčovat knihy. Trochu se bojím, že nebudu vědět kde co je, ale to už k tomu patří.”
Oliver Chlebus, čtenář: “Já jsem si přál, aby za perlorodky, to je taková soutěž kdo víc přečte knížek a splní otázky z toho, tak já jsem si přál, aby za to byl poukaz na laser game v Ostravě, protože jsem tam párkrát byl a je to moc fajn. Jak rád chodíš do knihovny? Velmi rád, když se tady ta knihovna otevřela, tak mi přišla hrozně prostorná, protože ta předešlá neměla moc oken a působila stísněně. Takže tady trávím opravdu hodně času a protože mám domácí školu, tak tady můžu i dopoledne chodit a jo, jsem tady rád.”
Jana Chlebusová, maminka Artura: “Nám hodně pomohlo i to, že ta knihovna je teďka předělaná, je moc hezká, je tady velmi příjemné prostředí, vlastně i knihovnice jsou moc milé, ochotné a vstřícné, takže to si myslím, že nám pomohlo být častěji v knihovně a děti mají rády komiksy a čtení a jsou v takovém věku, kdy je to prostě zajímá, tak je dobré to podpořit a myslím si, že Artík byl nadšený, že právě jeho přání bude splněno. Moc se na to těšil, takže super.”
Markéta Beyerová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče: “Jsme rádi, že přání se nám sešlo na stromečku tolik. Nečekali jsme to i vzhledem k tomu, že je to první ročník. Věříme, že z toho vznikne tradice.”
Na Stromu splněných přání se sešla různá přání na komunitní akce, besedy se spisovateli , nebo na drobné vylepšení služeb.
Markéta Beyerová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče: “Budeme se snažit ne všem, ale spoustu přání vyhovět a velice nás potěšilo to, že spoustu přání bylo opravdu jen přání všeho dpbrého tady kolegyním knihovnicím, které pracují na pobočce v Kylešovicích a že těm lidem je tady dobře a že veškeré služby, které tady mají k dispozici, jsou pro čtenáře vyhovující a že tady chodí rádi a je jim tady dobře. A to je zase pro nás ten největší dárek od našich čtenářů.”
Příští rok se Strom splněných přání přesune na hlavní budovu, aby svá přání mělo možnost napsat více čtenářů.
---