Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: GREEN LIGHT podporuje podnikání v MS kraji

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jan Adam Plaček Köhle, je mým dnešním hostem ve studiu a naším tématem je program Green Light na podporu podnikání s podtitulkem "Pomůžeme tobě a tvému nápadu k úspěchu, stačí si jen vybrat jednu ze dvou variant - Start nebo Akcelerátor". Dobrý den, vítejte v našem studiu.

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme tedy program Green Light představit. Vy jste manažerem už desátý rok. Ten program pomáhá zvyšovat podnikatelskou gramotnost v regionu. Kolika lidem, na začátek možná takové číslo, už jste pomohli k podnikání? Kolik jste jich vypustili do světa podnikání?

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: Z našich statistik vyplývá, že to byla zhruba pětistovka projektů nebo osob, protože někdy je to osoba, někdy je to více členů toho projektu. Pětistovka projektů, které prošly tou desetiletou historií, a to jsou pouze ti, kterým jsme se opravdu soustavně věnovali. K tomu jsou možná stovky dalších, které s námi byly jenom v nějaké krátké interakci, přišly se poradit nebo ten projekt vzdaly apod. I u těch jsme zanechali nějakou konkrétní stopu. Ale těch, kteří prošly a absolvovaly ten program, je zhruba pětistovka za těch deset let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si říct, jak program funguje. Chci podnikat, napojím se na vás, co mi můžete nabídnout?

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: Nejčastější otázkou, se kterou se na nás obrací klienti, je otázka: Mám nápad? Co si o tom myslíte? Já vždycky říkám, co si myslím já, to není důležité. Důležité je, co si myslí vaši potenciální zákazníci a posílám je ověřovat atd. Ale tím chci říct, že na nás se nejvíce obrací lidé, kteří mají nějaký nápad a vlastně neví. Bude to fungovat? Jak to mám udělat? Co je proto vhodné, jaké jsou kroky? Právě pro tyto osoby máme část programu, kterému říkáme Green Light Start. Pokud jste na začátku, přijďte se poradit, přidělíme vám mentora, který s vámi bude půl roku pracovat a posune ten váš projekt z toho nápadu až do nějakého ověřeného byznys modelu. Zároveň vám pomůže poznat trošku sami sebe, váš potenciál, co umíte, co neumíte, koho potřebujete dalšího do týmu. Takže to je taková komplexní péče pro lidi, kteří mají jenom nápad a neví, jak s tím naložit. To je ta první část toho programu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V druhé části programu, kdy už mají asi rozběhnuté nějaké podnikání a potřebují pomoc nebo posunout nebo?

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: Jakmile máte ověřený ten byznys model, už víte, že to bude fungovat, že to někdo bude chtít, před vámi stojí další výzvy. Potřebujete peníze na rozjezd. Potřebujete se věnovat marketingu, finančnímu plánování, umět to odprezentovat, vědět, co je vaším produktem atd. Na to máme zaměřenou druhou část toho programu, která se jmenuje Green Light Akcelerátor. To znamená akcelerujeme rozjezd toho podnikání, které začíná vždy na podzim. Je to program na čtyři měsíce, kde se věnujeme těm projektům v rámci různých workshopů a také práce s mentory na těch jednotlivých tématech. Protože ty projekty jsou každý trošku jiný, vždycky každý je v trošku jiné fázi, samozřejmě to kouzlo toho je napasovat ten program na všechny, aby to každého posunulo tam, kde potřebuje být a tam, kde je schopen být, protože ne každý je schopný pobrat to všechno během těch čtyř měsíců. Někdo u toho pracuje, nějaká maminka čerstvě po mateřské apod., takže to jsou všechno věci, které my musíme zohledňovat tak, aby to skutečně akcelerovalo ten projekt.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dostanou třeba začínající podnikatelé nebo ti, kteří by chtěli začít podnikat takové informace, jako kolik je takových podobných nápadů na trhu a jestli vůbec má smysl tu myšlenku dále rozvíjet.

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: To je v podstatě ta otázka, co si o tom myslíte. To zahrnuje celý tady ten balík problémů a my jim ty informace částečně předáváme z naši zkušenosti, ale to, k čemu je vedeme, zvláště třeba v tom programu Green Light Start, je, aby si to ověřili. Aby vyrazili za těmi potenciálními zákazníky, aby se jich ptali: Jak to dneska řešíte? Kolik vás to stojí? Jak často to nakupujete? Od koho to nakupujete? Jak jste s tím spokojení?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct za tu dobu, co program funguje z té pětistovky různých projektů jsou některé, ať už služby nebo druhy podnikání, které se opakují častěji tady u nás v Moravskoslezském kraji? Čili co se přes vás prolne?

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: To je určitě dobrá otázka, ale musím říct, že nic takového nemáme. My jsme sice akcelerátor, který je součástí vysoké školy technického typu, který financuje Moravskoslezský kraj, to je nutné nutné říct. Ale my přijímáme všechny typy projektu. V tom programu Start přijímáme opravdu všechny lidi s nápadem, protože to může být opravdu od těch maminek po mateřské až po nějaké lidi, kteří jsou ve věku kolem padesáti let, celý život někde pracovali a chtějí si rozjet své podnikání. V tom akcelerátoru je to podobné. Takže my jsme v programu měli medicínské nějaké prostředky, měli jsme tam sportovní vybavení, samozřejmě vždycky je tam nějaká aplikace, nějaké programování, nějaký hardware a tak podobně. Takže ten rozsah je opravdu hodně široký, což je pro nás zase náročné v tom, abychom sehnali ty experty, kteří jsou třeba schopni v tom oboru i poradit, ale my se neuzavíráme. Nejsme vymezení tak, jako jsou třeba akcelerátory zaměřené na umělou inteligenci a podobně. My pomáháme všem, protože ta byznysová stránka, ať už máte medicínský projekt nebo sportovní vybavení nebo aplikaci, ta je vždycky stejná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je u nás v Moravskoslezském kraji těžké začít podnikat anebo podnikat v té obecné rovině? Ať už to jsou vaši svěřenci, které jste pustili do světa podnikání, nebo podle vašich zjištěných údajů?

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: Já teď nechci dělat reklamu Moravskoslezskému kraji, ale asi bych mohl, protože myslím si, že Moravskoslezský kraj v té podpoře v rámci celé ČR došel nejdál. My jsme začínali s tím, že Moravskoslezský kraj je jeden z krajů v České republice, kde je nejnižší úroveň toho podnikání nebo nejnižší počet podnikajících osob. Společným úsilím všech těch subjektů, které tady v kraji se tou podporou podnikání zabývají, jsme došli do stavu, kde když chcete začít podnikat, kromě programu Green Light je tady i řada dalších programů, které vám mohou pomoci, takže si můžete vybrat. Zároveň je tady poměrně rozpracovaný systém podpory finanční. To znamená, když jste na začátku toho podnikání, můžete si požádat o různé startupové dotační programy, které se zásadně liší od těch běžných programů v tom, že nemusíte mít žádnou historii. To je systém, který tady dobře fungoval. Teď v tom proběhly nějaké změny. Předpokládáme, že bude fungovat stejně dobře. Takže i když já osobně nejsem úplně přítelem těch dotačních podpor, vždycky říkám těžko můžete udělat podnikatele z někoho, když mu dáte něco zadarmo. Na druhou stranu, myslím si, že Moravskoslezský kraj je ideální místo, kde to podnikání začít, protože ta podpora je tady opravdu výborná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vracím se k vašemu programu Green Light, protože jeho vyvrcholením je v polovině dubna celodenní akce Start up show. Co tam všechno je možné nabídnout příchozím návštěvníkům, které třeba jenom zajímá to, co se ve světě podnikání děje?

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: My tím, že máme desátý ročník, opravdu už to děláme deset let, letos jsme to pojali opravdu velkoryse. Ten program, jak jste uvedla, je celodenní. Dopoledne běží program Zlepši si techniku, který je zaměřený na základní a střední školy na propagaci techniky, technických oborů apod. My s tou samotnou Start up show začínáme ve dvě hodiny odpoledne, kdy nám běží různé workshopy, přednášky, besedy až do zhruba půl šesté, kdy začíná ten hlavní program, kde proběhne soutěž těch absolventů posledního ročníku, kteří soutěží o sto tisíc korun, které věnoval Moravskoslezský kraj, a o Cenu rektora a prezentují ty své projekty. Je tam start-upová porota, která je ohodnotí, vybere, vyhlásí výsledky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdo všechno se akce může zúčastnit?

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: Je to pro všechny, které zajímá podnikání. My dokonce ten odpolední program máme rozdělený na dvě půlky. První půlka je pro tu veřejnost, kterou zajímá skutečně to podnikání jako takové. Máme tam besedy nebo konkrétní workshopy: Jak podnikat, třeba Jak prodávat na sociálních sítích. Máme tam zajímavou besedu, která se jmenuje trošku zvláštně: Fuck up Stories, kde jeden z našich zakladatelů bude mít hosty, kteří budou vyprávět o tom nejenom, co se nám povedlo, ale co se nám nepovedlo, s čím jsme se museli vypořádat, takže to je další takový příklad. Budeme tam mít Saru Polak, která bude mít přednášku o umělé inteligenci. To je ta část programu, která je skutečně pro tu veřejnost, kterou zajímá podnikání. Máme tam i druhou část, kterou jsme nazvali jako odborný program, která se skládá v zásadě z kulatých stolů a panelové diskuze. V rámci těch kulatých stolů jsme vyzvali všechny ty subjekty, které se na té podpoře nějakým způsobem podílí, aby přišli diskutovat s námi o tom, co by mělo být součástí té podpory podnikání a podpory podnikavosti. Ať už se bavíme o základních nebo středních školách, jak by to mělo vypadat na univerzitě, jak by měl vypadat ten ekosystém, který kolem toho by mohl a měl být vytvořený. Případně máme tam i zajímavý kulatý stůl, jak funguje a vypadá podnikání žen.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Plačku, já Vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost. Mějte se moc hezky, uvidíme se u dalšího tématu.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: GREEN LIGHT podporuje podnikání v MS kraji
04. dubna 2023, 17:13

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jan Adam Plaček Köhle, je mým dnešním hostem ve studiu a naším tématem je program Green Light na podporu podnikání s podtitulkem "Pomůžeme tobě a tvému nápadu k úspěchu, stačí si jen vybrat jednu ze dvou variant - Start nebo Akcelerátor". Dobrý den, vítejte v našem studiu.

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme tedy program Green Light představit. Vy jste manažerem už desátý rok. Ten program pomáhá zvyšovat podnikatelskou gramotnost v regionu. Kolika lidem, na začátek možná takové číslo, už jste pomohli k podnikání? Kolik jste jich vypustili do světa podnikání?

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: Z našich statistik vyplývá, že to byla zhruba pětistovka projektů nebo osob, protože někdy je to osoba, někdy je to více členů toho projektu. Pětistovka projektů, které prošly tou desetiletou historií, a to jsou pouze ti, kterým jsme se opravdu soustavně věnovali. K tomu jsou možná stovky dalších, které s námi byly jenom v nějaké krátké interakci, přišly se poradit nebo ten projekt vzdaly apod. I u těch jsme zanechali nějakou konkrétní stopu. Ale těch, kteří prošly a absolvovaly ten program, je zhruba pětistovka za těch deset let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si říct, jak program funguje. Chci podnikat, napojím se na vás, co mi můžete nabídnout?

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: Nejčastější otázkou, se kterou se na nás obrací klienti, je otázka: Mám nápad? Co si o tom myslíte? Já vždycky říkám, co si myslím já, to není důležité. Důležité je, co si myslí vaši potenciální zákazníci a posílám je ověřovat atd. Ale tím chci říct, že na nás se nejvíce obrací lidé, kteří mají nějaký nápad a vlastně neví. Bude to fungovat? Jak to mám udělat? Co je proto vhodné, jaké jsou kroky? Právě pro tyto osoby máme část programu, kterému říkáme Green Light Start. Pokud jste na začátku, přijďte se poradit, přidělíme vám mentora, který s vámi bude půl roku pracovat a posune ten váš projekt z toho nápadu až do nějakého ověřeného byznys modelu. Zároveň vám pomůže poznat trošku sami sebe, váš potenciál, co umíte, co neumíte, koho potřebujete dalšího do týmu. Takže to je taková komplexní péče pro lidi, kteří mají jenom nápad a neví, jak s tím naložit. To je ta první část toho programu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V druhé části programu, kdy už mají asi rozběhnuté nějaké podnikání a potřebují pomoc nebo posunout nebo?

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: Jakmile máte ověřený ten byznys model, už víte, že to bude fungovat, že to někdo bude chtít, před vámi stojí další výzvy. Potřebujete peníze na rozjezd. Potřebujete se věnovat marketingu, finančnímu plánování, umět to odprezentovat, vědět, co je vaším produktem atd. Na to máme zaměřenou druhou část toho programu, která se jmenuje Green Light Akcelerátor. To znamená akcelerujeme rozjezd toho podnikání, které začíná vždy na podzim. Je to program na čtyři měsíce, kde se věnujeme těm projektům v rámci různých workshopů a také práce s mentory na těch jednotlivých tématech. Protože ty projekty jsou každý trošku jiný, vždycky každý je v trošku jiné fázi, samozřejmě to kouzlo toho je napasovat ten program na všechny, aby to každého posunulo tam, kde potřebuje být a tam, kde je schopen být, protože ne každý je schopný pobrat to všechno během těch čtyř měsíců. Někdo u toho pracuje, nějaká maminka čerstvě po mateřské apod., takže to jsou všechno věci, které my musíme zohledňovat tak, aby to skutečně akcelerovalo ten projekt.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dostanou třeba začínající podnikatelé nebo ti, kteří by chtěli začít podnikat takové informace, jako kolik je takových podobných nápadů na trhu a jestli vůbec má smysl tu myšlenku dále rozvíjet.

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: To je v podstatě ta otázka, co si o tom myslíte. To zahrnuje celý tady ten balík problémů a my jim ty informace částečně předáváme z naši zkušenosti, ale to, k čemu je vedeme, zvláště třeba v tom programu Green Light Start, je, aby si to ověřili. Aby vyrazili za těmi potenciálními zákazníky, aby se jich ptali: Jak to dneska řešíte? Kolik vás to stojí? Jak často to nakupujete? Od koho to nakupujete? Jak jste s tím spokojení?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct za tu dobu, co program funguje z té pětistovky různých projektů jsou některé, ať už služby nebo druhy podnikání, které se opakují častěji tady u nás v Moravskoslezském kraji? Čili co se přes vás prolne?

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: To je určitě dobrá otázka, ale musím říct, že nic takového nemáme. My jsme sice akcelerátor, který je součástí vysoké školy technického typu, který financuje Moravskoslezský kraj, to je nutné nutné říct. Ale my přijímáme všechny typy projektu. V tom programu Start přijímáme opravdu všechny lidi s nápadem, protože to může být opravdu od těch maminek po mateřské až po nějaké lidi, kteří jsou ve věku kolem padesáti let, celý život někde pracovali a chtějí si rozjet své podnikání. V tom akcelerátoru je to podobné. Takže my jsme v programu měli medicínské nějaké prostředky, měli jsme tam sportovní vybavení, samozřejmě vždycky je tam nějaká aplikace, nějaké programování, nějaký hardware a tak podobně. Takže ten rozsah je opravdu hodně široký, což je pro nás zase náročné v tom, abychom sehnali ty experty, kteří jsou třeba schopni v tom oboru i poradit, ale my se neuzavíráme. Nejsme vymezení tak, jako jsou třeba akcelerátory zaměřené na umělou inteligenci a podobně. My pomáháme všem, protože ta byznysová stránka, ať už máte medicínský projekt nebo sportovní vybavení nebo aplikaci, ta je vždycky stejná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je u nás v Moravskoslezském kraji těžké začít podnikat anebo podnikat v té obecné rovině? Ať už to jsou vaši svěřenci, které jste pustili do světa podnikání, nebo podle vašich zjištěných údajů?

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: Já teď nechci dělat reklamu Moravskoslezskému kraji, ale asi bych mohl, protože myslím si, že Moravskoslezský kraj v té podpoře v rámci celé ČR došel nejdál. My jsme začínali s tím, že Moravskoslezský kraj je jeden z krajů v České republice, kde je nejnižší úroveň toho podnikání nebo nejnižší počet podnikajících osob. Společným úsilím všech těch subjektů, které tady v kraji se tou podporou podnikání zabývají, jsme došli do stavu, kde když chcete začít podnikat, kromě programu Green Light je tady i řada dalších programů, které vám mohou pomoci, takže si můžete vybrat. Zároveň je tady poměrně rozpracovaný systém podpory finanční. To znamená, když jste na začátku toho podnikání, můžete si požádat o různé startupové dotační programy, které se zásadně liší od těch běžných programů v tom, že nemusíte mít žádnou historii. To je systém, který tady dobře fungoval. Teď v tom proběhly nějaké změny. Předpokládáme, že bude fungovat stejně dobře. Takže i když já osobně nejsem úplně přítelem těch dotačních podpor, vždycky říkám těžko můžete udělat podnikatele z někoho, když mu dáte něco zadarmo. Na druhou stranu, myslím si, že Moravskoslezský kraj je ideální místo, kde to podnikání začít, protože ta podpora je tady opravdu výborná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vracím se k vašemu programu Green Light, protože jeho vyvrcholením je v polovině dubna celodenní akce Start up show. Co tam všechno je možné nabídnout příchozím návštěvníkům, které třeba jenom zajímá to, co se ve světě podnikání děje?

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: My tím, že máme desátý ročník, opravdu už to děláme deset let, letos jsme to pojali opravdu velkoryse. Ten program, jak jste uvedla, je celodenní. Dopoledne běží program Zlepši si techniku, který je zaměřený na základní a střední školy na propagaci techniky, technických oborů apod. My s tou samotnou Start up show začínáme ve dvě hodiny odpoledne, kdy nám běží různé workshopy, přednášky, besedy až do zhruba půl šesté, kdy začíná ten hlavní program, kde proběhne soutěž těch absolventů posledního ročníku, kteří soutěží o sto tisíc korun, které věnoval Moravskoslezský kraj, a o Cenu rektora a prezentují ty své projekty. Je tam start-upová porota, která je ohodnotí, vybere, vyhlásí výsledky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdo všechno se akce může zúčastnit?

Jan Adam Plaček Köhle, manažer projektu GREEN LIGHT: Je to pro všechny, které zajímá podnikání. My dokonce ten odpolední program máme rozdělený na dvě půlky. První půlka je pro tu veřejnost, kterou zajímá skutečně to podnikání jako takové. Máme tam besedy nebo konkrétní workshopy: Jak podnikat, třeba Jak prodávat na sociálních sítích. Máme tam zajímavou besedu, která se jmenuje trošku zvláštně: Fuck up Stories, kde jeden z našich zakladatelů bude mít hosty, kteří budou vyprávět o tom nejenom, co se nám povedlo, ale co se nám nepovedlo, s čím jsme se museli vypořádat, takže to je další takový příklad. Budeme tam mít Saru Polak, která bude mít přednášku o umělé inteligenci. To je ta část programu, která je skutečně pro tu veřejnost, kterou zajímá podnikání. Máme tam i druhou část, kterou jsme nazvali jako odborný program, která se skládá v zásadě z kulatých stolů a panelové diskuze. V rámci těch kulatých stolů jsme vyzvali všechny ty subjekty, které se na té podpoře nějakým způsobem podílí, aby přišli diskutovat s námi o tom, co by mělo být součástí té podpory podnikání a podpory podnikavosti. Ať už se bavíme o základních nebo středních školách, jak by to mělo vypadat na univerzitě, jak by měl vypadat ten ekosystém, který kolem toho by mohl a měl být vytvořený. Případně máme tam i zajímavý kulatý stůl, jak funguje a vypadá podnikání žen.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Plačku, já Vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost. Mějte se moc hezky, uvidíme se u dalšího tématu.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-04-04-2023-17-13