

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dobrý den, vážení diváci. Vánoce jsou tady. Čas klidu, rozjímání a naděje. Ale co ty svátky skutečně znamenají a jaký je jejich hlubší duchovní rozměr? Dnes máme tu čest přivítat biskupa ostravsko-opavské diecéze Martina Davida. Společně si popovídáme o tom, jak prožít Vánoce v pravém křesťanském duchu, jak nahlížet na uplynulý rok a jaké poselství přinášejí svátky do našich životů. Pane biskupe, je mi ctí, že vás můžu přivítat v dnešní den u nás ve studiu.
Martin David, biskup, Diecéze ostravsko-opavská: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co podle vás představuje hlavní poselství Vánoc, které bychom si měli připomínat i v této uspěchané době?
Martin David, biskup, Diecéze ostravsko-opavská: To poselství Vánoc je v podstatě dva tisíce roků stejné. Je poselství toho, že se Kristus narodil v Betlémě, jsou to svátky Ježíšova narození a narodil se proto, aby nám Bůh byl blízko. Takže to poselství Vánoc je poselství blízkosti. A to si myslím, že je něco, co o těch Vánocích všichni nějak prožíváme, vnímáme, cítíme, že jsme si blízko nebo chceme si být blíž. Jsme si blíž než kdy jindy v tom roce.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Můžeme vůbec v uvozovkách lépe prožít Vánoce nebo duchovně, aby nezůstaly jen svátkem vnějšího shonu a konzumu?
Martin David, biskup, Diecéze ostravsko-opavská: Určitě k tomu máme během těch vánočních svátků mnoho příležitostí a je dobré ty příležitosti využít. Možná ještě budeme hovořit o nějakých vánočních bohoslužbách a chci určitě diváky Televize POLAR na vánoční bohoslužby pozvat. Je to jeden ze způsobů, jak se ponořit i do toho duchovního bohatství Vánoc. Ale nemusí to být jenom to. Třeba by bylo pěkné si doma, pokud máte otevřít Bibli a přečíst si ten vánoční příběh v Lukášově nebo v Matoušově evangeliu. To, co tvoří základ vánočních svátků, to bychom jako lidé žijící ve společnosti, která vychází z těch křesťanských kořenů, určitě mohli znát.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaké vánoční tradice jsou pro vás nejdůležitější?
Martin David, biskup, Diecéze ostravsko-opavská: Těch tradic spojených s Vánocemi je veliké množství, ale myslím si, že takovou tou nejdelší tradicí a důležitou tradicí i pro mě jsou určitě ty bohoslužby. To, že křesťané slaví Vánoce, to je věc, která tady je přítomná možná 15 století, možná už i déle. Krásnou tradicí jsou betlémy. Zrovna loni to bylo 800 let od toho okamžiku, kdy svatý František z Assisi postavil v Assisi nebo uspořádal ten první betlém. Takže to je taky krásná a důležitá tradice spojená s Vánocemi a ty tradice novodobé jako stromeček, tak to už jsou věci, které třeba přišly později a které taky nějak k Vánocům patří.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Máte vy osobně nějaký příběh nebo událost vánočního lazení, kterou byste rád sdílel s našimi diváky?
Martin David, biskup, Diecéze ostravsko-opavská: Osobně si úplně asi rychle teď nevybavím nějaký příběh. On sám ten vánoční příběh, ten příběh narození Krista v Betlémě je velice silný a nosný. Ale já si uvědomuji, že je to letos právě 110 roků od příběhu, který je označován jako vánoční zázrak. Je to příběh svým způsobem velmi smutný, který se odehrál na frontě první světové války. Bylo to v roce 1914, kdy právě na Vánoce 25. prosince tam ti vojáci v těch zákopech někde v Belgii, kdy tam byli Němci a Britové, proti sobě začali zpívat koledy a najednou z těch zákopů vylezli a seděli tam spolu a popřáli si pěkné svátky. Prý si dokonce i předali dárky. Bohužel krátce potom ta válka zase pokračovala a měla mnoho obětí. Ale, ta síla toho smíření nebo toho pokoje, ta síla těch Vánoc se tam prostě toho 25. prosince roku 1914 projevila na té západní frontě. Tak to je pro mě třeba silný příběh.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To bezesporu je. Jak probíhají vánoční svátky v diecézi?
Martin David, biskup, Diecéze ostravsko-opavská: Probíhají na mnoha úrovních. Určitě nejvíce v rodinách. Vánoce jsou svátky setkání, takže je toto setkání v rodinách, ale potom také to setkání při bohoslužbách. Ale nejsou to jenom bohoslužby. Jsou to nejrůznější živé betlémy, vánoční koncerty, vánoční divadla a to jsou všechno místa, kde se lidé setkávají, kde jsou lidé spolu. A to je věc, která k Vánocům patří. A věřím, že i na na webu diecéze přineseme ten přehled vánočních bohoslužeb a všech těch krásných věcí, které jsou s Vánocemi spojeny. A taky bych chtěl všechny diváky pozvat třeba na web "krestanskevanoce.cz" kde je taky mnoho aktivit a třeba prostor pro to prezentovat, kde jsou přístupné a zajímavé betlémy vystavené v kostelích.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane biskupe, když se ohlédnete do letošního roku, jaké klíčové události v diecézi jste zaznamenali?
Martin David, biskup, Diecéze ostravsko-opavská: Těch událostí bylo mnoho. Možná vzpomenu jenom některé. Pro mě třeba krásnou událostí někdy v dubnu to bylo tuším byla akce s názvem Zvony míru, kdy se nám z Německa po druhé světové válce tak dlouho po druhé světové válce vrátilo ještě pět zvonů, které byly právě během druhé světové války zabaveny, zrekvírovány. Tak se díky aktivitě diecéze Rottenburg-Stuttgart ty zvony vrátily k nám a byla s tím spojena taková krásná slavnost, kdy ti věřící z Německa přijeli a bylo to opravdu radostná událost a velmi přátelské a pokojné setkání. Událostí asi ne úplně v pravém slova smyslu, ale důležitým, řekněme bodem v historii diecéze bude to, že v tomto roce byla zahájena velká oprava baziliky ve Frýdku, jednoho z největších chrámů a jediné baziliky, kterou v diecézi máme. Bazilika bude zavřená až do roku 2026. A pochopitelně zase událostí, kterou určitě nechceme opakovat, ale takto to příroda přinesla, byly povodně. To je událost velmi bolestná, ale také do historie toho roku 2024 a do historie diecéze bude vepsána.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vánoce jsou svátky naděje a lásky. Jak můžeme v těchto hodnotách pokračovat i v běžném životě?
Martin David, biskup, Diecéze ostravsko-opavská: Myslím si, že právě tím, že si budeme blízko, že si budeme všímat těch druhých, že budeme mít oči otevřené pro druhé. Láska a naděje nejsou hodnoty, které jsou nějaké soukromé, ale jsou to hodnoty, které právě bychom měli sdílet a žít společně. Takže tu lásku a naději přenášet do těch vztahů a mít oči a srdce pro druhé otevřené.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co byste popřál celé společnosti a nejen věřícím pro rok 2025?
Martin David, biskup, Diecéze ostravsko-opavská: Myslím si, že tím přáním pro všechny může být pokoj, protože to, co vidíme kolem sebe, kolik nepokoje, válek, napětí nejenom v těch zemích blízko nebo dále od nás, ale třeba i v naší společnosti, je viditelně přítomno. A potom nad tím betlémem o Vánocích je napsáno „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle“. A jsme to my, kdo ten pokoj do těch vztahů má přinášet. On ten pokoj není někde mimo nás. My jsme ti tvůrci pokoje a tak bych nám všem moc chtěl přát, abychom ten pokoj do těch našich vzájemných vztahů, do toho, čím žijeme, dokázali přinášet. To máme ve své moci.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A máte i vy nějaké své osobní přání nebo poselství pro lidi?
Martin David, biskup, Diecéze ostravsko-opavská: Já si myslím, že tady k tomu už není víc co dodat. Kdyby v naší společnosti bylo více pokoje, kdyby toho pokoje bylo více v nás, v našich srdcích, tak jsme určitě spokojenější. Nakonec to v tom kořeni toho slova je, jsme spokojenější a šťastnější. Kéž by to tak bylo.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já vám děkuji za krásný rozhovor, pane biskupe a vám všem přeji krásné vánoční svátky.
Redakčně upraveno / zkráceno.