Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Michal Panáček, ředitel spol. Mikasa, Mikasa hledá rodiny pro homesharing

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Homesharing je sdílená péče o dítě s autismem, která pomůže rodičům ulehčit v náročné péči o jejich děti. Službu nabízí nezisková organizace Mikasa. Ve studiu už vítám jejího ředitele Michala Panáčka. Dobrý den, vítejte.

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, nejdříve vysvětlete, jak bude fungovat služba Homesharing, kterou nabízíte.

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Homesharing je aktivita, která přichází z Irska je to irský model. Pracuje s dvěma takovými prvky a to je rodina s dítětem s autismem a hostitel na druhé straně. Ve chvíli kdy se nám rodina nebo hostitel přihlásí na našich webových stránkách www.mikasazs.cz my jej zkontaktujeme, dáme si nějaké schůzky, kde vlastně monitorujeme potřeby jak rodiny, tak toho hostitele. Vlastně, co očekávají od Homesharingu, co potřebují, jaké jsou jejich očekávání. Následně s rodinou pracujeme dále na tom, aby byla schopna vlastně v budoucnu to dítě vlastně předat do té péče, protože často se ty rodiny setkávají s tím, že nemají možnost si odlehčit nebo to dítě někam předat a s hostiteli pracujeme také. Takže vlastně vytváříme takový vzdělávací běh, který začíná tím, že monitorujeme u hostitelů jaké je zase jejich očekávání pracujeme s nimi ve skupinách, bavíme se o tom, kde ten Homesharing má místo v jejich životě a následně je vzděláváme přibližně třiceti hodinami tak, aby věděli, jak s těmi dětmi pracovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkáte vzděláváme, znamená jaké vzdělání ti lidé dostanou?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Vzdělání v oblasti toho, co je to autismus, protože často jsou to lidé, kteří vlastně s autismem nesetkali ještě. Pak oblast komunikace, protože to vnímáme jako nejdůležitější ve vytvoření vztahů jak s rodinou, tak s tím dítětem. Další vzdělávání je na "moc a bezmoc", protože často i ve výchově vlastních dětí pociťujeme někdy bezmoc a nevíme, co dál. Takže aby si tím ti hostitelé prošli. Posledním vzdělávání je na "problémové chování" nebo "chování náročné na péči", se kterým se můžou ti hostitelé setkat v té péči a jak vlastně s ním zacházet a na jaké vnitřní nastavení vlastně toho hostitele pronikne to chování toho dítěte, aby na to zase byli připraveni a nerozhodilo je to.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Homesharing nabízíte jen pro rodiny, které mají děti autistické nebo i jiným rodinám?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: V tuto chvíli nabízíme Homesharing pouze pro rodiny dětí s autismem, protože cílem Homesharingu v tuto chvíli a podpory, kterou máme z nadačního fondu Abakus je ověřit, jestli Homesharing je vůbec realizovatelný v českých podmínkách. Jestli najdeme dostatek hostitelů, lidí, kteří vlastně chtějí dát svůj čas někomu dalšímu a vlastně postarat se o nějaké cizí dítě a pomoci rodině si odpočinout.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že po nějaké době budete srovnávat zahraničí a Česko, jestli vůbec v tom projektu Homesharing pokračovat?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Asi úplně nepůjde o srovnání se zahraničím, protože v tom irském modelu tam funguje ta péče už dlouhodobě a to dítě s autismem nebo i s jiným hendikepem prochází tou hostitelskou péči po celý život. Ono se vlastně nedostává do ústavní péče. U nás vlastně testujeme po celé republice nás šest organizací, které takto dostaly podporu a v průběhu dvou a půl let budeme testovat, jestli vůbec v České republice se najde dostatek těch hostitelů a jakým způsobem vlastně Homesharing ukotvit v české legislativě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmínil jste ústavní péči, znamená to, že i děti, které jsou v ústavu se můžou do tohoto programu zapojit?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Spíše jde o opačný proces, aby ty děti se do těch ústavů nedostávali. Poněvadž často vlastně tím, že rodiče pečují 24 hodin 7 dní v týdnu, tak se rychle vyčerpávající. Ve chvíli, kdy budou mít někoho, kdo jim bude moci jakoby odlehčit, jednou za 14 dnů si vezme to dítě na víkend, rodiče načerpají nové síly, novou energii, tak budou mít delší možnost pečovat. A to je vlastně tím cílem Homesharingu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mně se líbilo na našich webových stránkách vaše heslo: "Darujme rodinám s dětmi s autismem prostor a volný čas pro odpočinek, nebuďme lhostejní, darujme čas." To je heslo Homesharingu, které máte uvedené na svých webových stránkách. Než jste začali vy tuto službu nabízet, existuje ještě nějaká organizace, která něco podobného už nabízí?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Určitě, první organizací, která přivedla Homesharing do ČR jsou Děti úplňku z Prahy a kolegové z Pardubického kraje organizace, která vlastně už v roce 2019 začala testovat Homesharing. My jsme se přidali v roce 2020, protože nám to zapadalo do té koncepce podpory rodin a dětí jakoby s autismem, protože obecně odlehčovací služby jsou nedostatkovým zbožím, hlavně pro děti s autismem a nějakým chováním, které je náročné na péči

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Náročné na péči, můžete přiblížit našim divákům, kteří nemají vůbec představu ani zkušenosti s autistickými dětmi, jak taková rodina funguje?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Máme třeba teď rodinu Langerových, kde vlastně zůstala maminka sama se synem Erikem. Čtrnáctiletý klučina, statný muž, středně těžké mentální postižení, těžší autismus, jeho zápalnými činnostmi je neustálé tikání lžiček o sebe, vlastně pobíhání, potřebuje neustálý dohled. Často se stává, že když je chvíli klid, tak vyvede něco, co prostě zatěžuje tu maminku, třeba rozmnožuje koláč v posteli a podobně. A vlastně tady ty aktivity potřebují neustálý dohled, neustálou motivaci, neustálou práci. Maminka pracuje jako učitelka, takže potřebuje vlastně nějaký čas na přípravu do školy. A bohužel na podzim přišli o otce, takže vlastně zůstali spolu sami. A tady pro tuto rodinu třeba hledáme taky hostitele

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A bývá častý jev, že se kvůli nemocnému dítěti rozpadne rodina?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Poslední dobou je to lepší. Dříve to bylo docela časté, že vlastně většinou muži neustály vlastně ten tlak, to postižení. V dnešní době, kdy máme různé možnosti podpory a kontinuálně nějaké aktivity směrem k té rodině, tak už se to tak často nestává.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik asi rodin v Moravskoslezském kraji bude mít o Homesharing zájem nebo kolik by ji potřeboval?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: My v tuto chvíli máme přihlášených 40 rodin z celého Moravskoslezského kraje, nejvíce z Ostravy, Opavy a Novojičínska. Takže vlastně v tuto chvíli je to 40 rodin, které akutně potřebují tuto podporu a pomoc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, že potřebujete 40 hostitelů?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Bylo by to krásné, kdyby se nám přihlásilo 40 hostitelů, kteří by byli ochotni těmto rodinám pomoci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik jich asi máte v tuto chvíli?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: V tuto chvíli máme vyškolených pět hostitelů. Jeden čeká na další vzdělávání a vlastně vytváříme nové aktivity, které by měly vést k tomu, aby se hostitelé mohli hlásit a vůbec se o Homesharingu dozvědět. Vnímáme, že darovat čas je takové jako víceméně bez bolestné, oproti darování peněz a že mnoho lidí si třeba nedokáže představit jakoby darovat peníze, když nemá ověřeno, kam ty peníze půjdou a podobně. Ale mají ten čas, často jakoby míříme na rodiny, jejichž děti už odešly a vlastně oni mají volné místo jak v srdci, tak v domě a chtěly by ten čas nějak smysluplně využít. A péče o dítě s autismem nabízí spoustu zajímavých věcí, podívat se na svět jinýma očima, sáhnout si třeba na svoje hranice, naučit se něco nového, zažít nové zážitky, které vlastně běžný člověk jakoby nevidí nebo nevnímá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A vy jste nám poskytli dvě vyjádření dvou rodin, které se rozhodly pro Homesharing a vy, diváci se teď podívejte, proč se tak rozhodli.

Pomáhající v Homesharingu: Dobrý den, jsme David a Táňa a do Homesharingu jsme se přihlásili z různých důvodů. Ten hlavní byl asi ten, že jsme chtěli nějakým způsobem pomoc lidem, kteří to mají určitě těžké v téhle situaci. Chtěli jsme pomoct někomu. Chtěli jsme zároveň i vyzkoušet něco nového. Delší dobu jsme hledali možnosti, jak někomu pomáhat a tohle se nám líbilo. Chceme se podělit i o náš volný čas, který máme.

Rodina hledající pomoc Homesharingu: My jsme rodina Vyzínová a do Homesharingu jsme se přihlásili z toho důvodu, že náš šestiletý syn Ondřej trpí těžkým autismem a dalším postižením. Takže jsme hledali někoho, kdo by nám občas pomohl. Chceme jezdit na výlety, když bude na hlídání. Ondro, pojď se ukázat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tito lidé, které jsme teď viděli se už rozhodli, že se zapojí do toho programu, ti už jsou jasní vaši partneři?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Rodinu Rychetských jsme potkali vlastně hned na začátku, kdy jsme s projektem začínali. Jsou to manželé, kteří už mají větší děti, chtějí věnovat svůj čas, mají spoustu svých aktivit, ale vlastně řekli si, že tohle je pro ně zajímavá výzva, jak ten čas strávit smysluplně. Mají spoustu aktivit a činností, do kterých by to dítě s autismem chtěli zapojovat. A vlastně v tuto chvíli probíhá jejich párování s Ondráškem od rodiny Vizínových, které jsme už viděli také v tom příspěvku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co teď aktuálně potřebujete, jak bychom aktuálně vám mohli pomoci, abyste získali více rodin?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: V tuto chvíli bychom potřebovali samozřejmě, aby se povědomí o Homesharingu šířilo Moravskoslezským krajem a vlastně celou Českou republikou. Bylo by fajn kdyby se lidé o to zajímali. Můžou nás kontaktovat. My jim rádi vysvětlíme vlastně o co jde, jestli vlastně mají ty vhodné podmínky. Jestli se na to cítí vůbec. A co to všechno obnáší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám držím palce ať získáte, co nejvíce hostitelských rodin pro program Homesharing a děkuji Vám za rozhovor.

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Děkuji mockrát, na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Michal Panáček, ředitel spol. Mikasa, Mikasa hledá rodiny pro homesharing
05. srpna 2021, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Homesharing je sdílená péče o dítě s autismem, která pomůže rodičům ulehčit v náročné péči o jejich děti. Službu nabízí nezisková organizace Mikasa. Ve studiu už vítám jejího ředitele Michala Panáčka. Dobrý den, vítejte.

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, nejdříve vysvětlete, jak bude fungovat služba Homesharing, kterou nabízíte.

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Homesharing je aktivita, která přichází z Irska je to irský model. Pracuje s dvěma takovými prvky a to je rodina s dítětem s autismem a hostitel na druhé straně. Ve chvíli kdy se nám rodina nebo hostitel přihlásí na našich webových stránkách www.mikasazs.cz my jej zkontaktujeme, dáme si nějaké schůzky, kde vlastně monitorujeme potřeby jak rodiny, tak toho hostitele. Vlastně, co očekávají od Homesharingu, co potřebují, jaké jsou jejich očekávání. Následně s rodinou pracujeme dále na tom, aby byla schopna vlastně v budoucnu to dítě vlastně předat do té péče, protože často se ty rodiny setkávají s tím, že nemají možnost si odlehčit nebo to dítě někam předat a s hostiteli pracujeme také. Takže vlastně vytváříme takový vzdělávací běh, který začíná tím, že monitorujeme u hostitelů jaké je zase jejich očekávání pracujeme s nimi ve skupinách, bavíme se o tom, kde ten Homesharing má místo v jejich životě a následně je vzděláváme přibližně třiceti hodinami tak, aby věděli, jak s těmi dětmi pracovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkáte vzděláváme, znamená jaké vzdělání ti lidé dostanou?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Vzdělání v oblasti toho, co je to autismus, protože často jsou to lidé, kteří vlastně s autismem nesetkali ještě. Pak oblast komunikace, protože to vnímáme jako nejdůležitější ve vytvoření vztahů jak s rodinou, tak s tím dítětem. Další vzdělávání je na "moc a bezmoc", protože často i ve výchově vlastních dětí pociťujeme někdy bezmoc a nevíme, co dál. Takže aby si tím ti hostitelé prošli. Posledním vzdělávání je na "problémové chování" nebo "chování náročné na péči", se kterým se můžou ti hostitelé setkat v té péči a jak vlastně s ním zacházet a na jaké vnitřní nastavení vlastně toho hostitele pronikne to chování toho dítěte, aby na to zase byli připraveni a nerozhodilo je to.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Homesharing nabízíte jen pro rodiny, které mají děti autistické nebo i jiným rodinám?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: V tuto chvíli nabízíme Homesharing pouze pro rodiny dětí s autismem, protože cílem Homesharingu v tuto chvíli a podpory, kterou máme z nadačního fondu Abakus je ověřit, jestli Homesharing je vůbec realizovatelný v českých podmínkách. Jestli najdeme dostatek hostitelů, lidí, kteří vlastně chtějí dát svůj čas někomu dalšímu a vlastně postarat se o nějaké cizí dítě a pomoci rodině si odpočinout.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že po nějaké době budete srovnávat zahraničí a Česko, jestli vůbec v tom projektu Homesharing pokračovat?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Asi úplně nepůjde o srovnání se zahraničím, protože v tom irském modelu tam funguje ta péče už dlouhodobě a to dítě s autismem nebo i s jiným hendikepem prochází tou hostitelskou péči po celý život. Ono se vlastně nedostává do ústavní péče. U nás vlastně testujeme po celé republice nás šest organizací, které takto dostaly podporu a v průběhu dvou a půl let budeme testovat, jestli vůbec v České republice se najde dostatek těch hostitelů a jakým způsobem vlastně Homesharing ukotvit v české legislativě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmínil jste ústavní péči, znamená to, že i děti, které jsou v ústavu se můžou do tohoto programu zapojit?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Spíše jde o opačný proces, aby ty děti se do těch ústavů nedostávali. Poněvadž často vlastně tím, že rodiče pečují 24 hodin 7 dní v týdnu, tak se rychle vyčerpávající. Ve chvíli, kdy budou mít někoho, kdo jim bude moci jakoby odlehčit, jednou za 14 dnů si vezme to dítě na víkend, rodiče načerpají nové síly, novou energii, tak budou mít delší možnost pečovat. A to je vlastně tím cílem Homesharingu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mně se líbilo na našich webových stránkách vaše heslo: "Darujme rodinám s dětmi s autismem prostor a volný čas pro odpočinek, nebuďme lhostejní, darujme čas." To je heslo Homesharingu, které máte uvedené na svých webových stránkách. Než jste začali vy tuto službu nabízet, existuje ještě nějaká organizace, která něco podobného už nabízí?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Určitě, první organizací, která přivedla Homesharing do ČR jsou Děti úplňku z Prahy a kolegové z Pardubického kraje organizace, která vlastně už v roce 2019 začala testovat Homesharing. My jsme se přidali v roce 2020, protože nám to zapadalo do té koncepce podpory rodin a dětí jakoby s autismem, protože obecně odlehčovací služby jsou nedostatkovým zbožím, hlavně pro děti s autismem a nějakým chováním, které je náročné na péči

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Náročné na péči, můžete přiblížit našim divákům, kteří nemají vůbec představu ani zkušenosti s autistickými dětmi, jak taková rodina funguje?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Máme třeba teď rodinu Langerových, kde vlastně zůstala maminka sama se synem Erikem. Čtrnáctiletý klučina, statný muž, středně těžké mentální postižení, těžší autismus, jeho zápalnými činnostmi je neustálé tikání lžiček o sebe, vlastně pobíhání, potřebuje neustálý dohled. Často se stává, že když je chvíli klid, tak vyvede něco, co prostě zatěžuje tu maminku, třeba rozmnožuje koláč v posteli a podobně. A vlastně tady ty aktivity potřebují neustálý dohled, neustálou motivaci, neustálou práci. Maminka pracuje jako učitelka, takže potřebuje vlastně nějaký čas na přípravu do školy. A bohužel na podzim přišli o otce, takže vlastně zůstali spolu sami. A tady pro tuto rodinu třeba hledáme taky hostitele

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A bývá častý jev, že se kvůli nemocnému dítěti rozpadne rodina?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Poslední dobou je to lepší. Dříve to bylo docela časté, že vlastně většinou muži neustály vlastně ten tlak, to postižení. V dnešní době, kdy máme různé možnosti podpory a kontinuálně nějaké aktivity směrem k té rodině, tak už se to tak často nestává.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik asi rodin v Moravskoslezském kraji bude mít o Homesharing zájem nebo kolik by ji potřeboval?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: My v tuto chvíli máme přihlášených 40 rodin z celého Moravskoslezského kraje, nejvíce z Ostravy, Opavy a Novojičínska. Takže vlastně v tuto chvíli je to 40 rodin, které akutně potřebují tuto podporu a pomoc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, že potřebujete 40 hostitelů?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Bylo by to krásné, kdyby se nám přihlásilo 40 hostitelů, kteří by byli ochotni těmto rodinám pomoci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik jich asi máte v tuto chvíli?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: V tuto chvíli máme vyškolených pět hostitelů. Jeden čeká na další vzdělávání a vlastně vytváříme nové aktivity, které by měly vést k tomu, aby se hostitelé mohli hlásit a vůbec se o Homesharingu dozvědět. Vnímáme, že darovat čas je takové jako víceméně bez bolestné, oproti darování peněz a že mnoho lidí si třeba nedokáže představit jakoby darovat peníze, když nemá ověřeno, kam ty peníze půjdou a podobně. Ale mají ten čas, často jakoby míříme na rodiny, jejichž děti už odešly a vlastně oni mají volné místo jak v srdci, tak v domě a chtěly by ten čas nějak smysluplně využít. A péče o dítě s autismem nabízí spoustu zajímavých věcí, podívat se na svět jinýma očima, sáhnout si třeba na svoje hranice, naučit se něco nového, zažít nové zážitky, které vlastně běžný člověk jakoby nevidí nebo nevnímá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A vy jste nám poskytli dvě vyjádření dvou rodin, které se rozhodly pro Homesharing a vy, diváci se teď podívejte, proč se tak rozhodli.

Pomáhající v Homesharingu: Dobrý den, jsme David a Táňa a do Homesharingu jsme se přihlásili z různých důvodů. Ten hlavní byl asi ten, že jsme chtěli nějakým způsobem pomoc lidem, kteří to mají určitě těžké v téhle situaci. Chtěli jsme pomoct někomu. Chtěli jsme zároveň i vyzkoušet něco nového. Delší dobu jsme hledali možnosti, jak někomu pomáhat a tohle se nám líbilo. Chceme se podělit i o náš volný čas, který máme.

Rodina hledající pomoc Homesharingu: My jsme rodina Vyzínová a do Homesharingu jsme se přihlásili z toho důvodu, že náš šestiletý syn Ondřej trpí těžkým autismem a dalším postižením. Takže jsme hledali někoho, kdo by nám občas pomohl. Chceme jezdit na výlety, když bude na hlídání. Ondro, pojď se ukázat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tito lidé, které jsme teď viděli se už rozhodli, že se zapojí do toho programu, ti už jsou jasní vaši partneři?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Rodinu Rychetských jsme potkali vlastně hned na začátku, kdy jsme s projektem začínali. Jsou to manželé, kteří už mají větší děti, chtějí věnovat svůj čas, mají spoustu svých aktivit, ale vlastně řekli si, že tohle je pro ně zajímavá výzva, jak ten čas strávit smysluplně. Mají spoustu aktivit a činností, do kterých by to dítě s autismem chtěli zapojovat. A vlastně v tuto chvíli probíhá jejich párování s Ondráškem od rodiny Vizínových, které jsme už viděli také v tom příspěvku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co teď aktuálně potřebujete, jak bychom aktuálně vám mohli pomoci, abyste získali více rodin?

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: V tuto chvíli bychom potřebovali samozřejmě, aby se povědomí o Homesharingu šířilo Moravskoslezským krajem a vlastně celou Českou republikou. Bylo by fajn kdyby se lidé o to zajímali. Můžou nás kontaktovat. My jim rádi vysvětlíme vlastně o co jde, jestli vlastně mají ty vhodné podmínky. Jestli se na to cítí vůbec. A co to všechno obnáší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám držím palce ať získáte, co nejvíce hostitelských rodin pro program Homesharing a děkuji Vám za rozhovor.

Michal Panáček, ředitel, Mikasa z. s. Ostrava: Děkuji mockrát, na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-05-08-2021-17-31