Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Karel Belda, jednatel společnosti OZO, Povodeň společnosti OZO způsobila škodu 10 mil. Kč

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Startuje nový díl pořadu HOST DNE, ve kterém se zaměříme na klíčové otázky týkající se nakládání s odpady v Ostravě. Jak si vede nová třídící linka a jak Reuse centrum pomáhá prodloužit život věcem, které by jinak skončily v odpadu? A i tentokrát se ještě vrátíme k zářijovým povodním. Ve studiu vítám Karla Beldu, jednatele společnosti OZO. Dobrý den, vítejte u nás.

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Přeji i vám dorý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Naším prvním tématem je nová třídící linka, která funguje teprve pár měsíců. Řekněte nám, jaké jsou první zkušenosti s jejím provozem?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Tak první zkušenosti jsou lepší, než jsme čekali, protože zkušební provoz přece jenom je to objevování nové technologie. Ale ten náběh byl velice plynulý. Těch poruch, které se musely průběžně odstraňovat, bylo velice málo, takže můžu říct, že dneska už pracujeme de facto na plánovaném výkonu třídicí linky, což je velký úspěch.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik odpadu třídící linka už zpracovala a jaká je její maximální kapacita?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Tak my provozujeme linku na dvě směny, to znamená na dopolední směně třídíme směsný komunální odpad, na odpolední směně třídíme plasty a všechny odpady, které jsou ve žlutých kontejnerech. A v plánu ještě máme otevřít asi po dvou letech provozu třetí směnu, kde bychom plánovali třídit další směsný komunální odpad. Takže celková kapacita linky je na dvou směnném provozu kolem 30 000 tun a při třísměnném provozu bychom se dostali až ke 45 000 tunám..

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jenom doplňující otázka kolik Ostravané vyprodukují ročně odpadu? Ať to srovnáme.

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Ostrava vyprodukuje cirka 50 000 tun směsných komunálních odpadů, ale my na této lince zpracováváme pouze sídliště, čili odpad z ostravských sídlišť. A to přesně odpovídá parametrům a potřebám této kapacity.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je zvolená technologie té třídící linky v pořádku? Jste s ní spokojeni? Odpovídá to tomu, co jste očekávali?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: V podstatě jsme na číslech, které jsme plánovali, protože my jsme si důkladně dělali rozbory asi šest let zpátky, z čeho je odpad tvořen a tomu jsme přizpůsobili jak technologii třídění, tak i požadavky koncovek, na které ty odpady odvážíme. To znamená hlavně teplárenské kotle, protože cirka 30 % z toho je palivo pro teplárny. Zbytek, asi 11 % jsou odpady, které se vytřídí a dále prodávají.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já na vás navážu, když už jste zmínil to, jaký ten materiál jde do třídící linky, tak jaké odpady tvoří ten největší podíl, které linka zpracovává?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: V podstatě směsný komunální odpad. Je tvořen asi ze 40 % organickými zbytky. Zbytky jídel, to je hlavní zdroj a pak zbytek je směs plastů, papíru, textilu, prostě všechno, co lidem doma překáží. Takže to končí v tom směsného komunálního odpadu, ale převažují organika, papír a plasty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: O třídění a odpadech se mluví už dlouhodobě. Je to obrovské téma, pořád je co zlepšit, údajně. A taky Ostrava něco zlepšuje, a to je nový systém třídění odpadu. Pilotní projekt už probíhá v Radvanicích a Bartovicích. Co je jeho základem?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Jeho základem je optimalizovat jak svoz, tak taky prostředí, protože asi nikdo si nepřeje, aby zástavba rodinných domů byla zaplavena tisíci nádobami. Takže my chceme, abychom všechny odpady, které jsou dále využitelné, to znamená papír, plasty, plechovky, nápojový karton byly v jedné nádobě a naše linka je schopna to roztřídit na ty potřebné komodity a máme jednodušší svoz. Nemusí tam být žlutý, modrý, bude tam jeden kontejner na tento využitelný odpad a do druhého budou občané dávat všechno, co už se nehodí na další zpracování a využívání. Takže je tam ekonomika i ekologie.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Od roku dva 2025 je povinností třídit také textil. Jak to zasáhne do vaší práce?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: No, do naší naštěstí vůbec ne, protože město Ostrava už má asi 120 kontejnerů po městě rozmístěných. Jsou i ve sběrných dvorech, takže ten sběr textilu Ostrava v předstihu splňuje. Otázka je samozřejmě, co s tím textilem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A co s tím textilem?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Jo, to kdyby někdo věděl, protože dneska jsou firmy jako je Diakonie a další firmy, které to sbírají v množství, které je potřeba, které jsou schopni zpracovat a využít, ale v současné době už se na ně kladou další požadavky. Další obce se obracejí a jednak nemají kapacity a jednak se neví, co s tím. Takže my si vytvoříme problém, se kterým si nevíme rady.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik takového textilu Ostrava nasbírá v průběhu roku?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Je toho pár tun jako v této fázi. Určitě to bude přibývat, ale problém je, že chybí kapacity na zpracování toho textilu. Evropa to řeší velice kulantně. Oni pár tun vytřídí, využijí a zbytek se vozí do chudých zemí, kde se s tím zaváží pouště a jiné lokality. Protože vytvoříme si problém, chceme třídit, nevíme co s tím, tak hledáme řešení a vždycky zkorumpujeme nějakou chudou zemí a tam to navezeme. Takže to si nemyslím, že zrovna přispívá k zlepšení životního prostředí nejen tady v Evropě, ale hlavně na celé zeměkouli. Pojďme nejdříve zjistit, k čemu ten textil je a pak ho třiďme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ta otázka, kterou vy kladete. Znáte na ni odpověď? Nebo máte alespoň nějaké řešení?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Tak pokud ten problém nevytvářím, tak ho nemusím řešit. My si ho vytvoříme legislativou, která je spíš ideologií, protože chceme všechno recyklovat a de facto nikdo recyklovat nechce v této fázi. Takže proč to děláme? Já to taky nevím, to se musíte zeptat našich zákonodárců.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V současné době, když ten textil vy svážíte, tak je to určené pro Diakonii?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Ty kontejnery mají firmy, které s tím pracují. Jsou to dvě tři firmy, které jsou dneska na hranici svých kapacit, takže nějak to funguje. Ale zákonnou povinností vznikne další balík textilu a bude se řešit, co s ním.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A ta zákonná povinnost se už bude týkat i vás? Čili svozové společnosti?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Ne to se týká měst. Město je povinno a dneska město Ostrava plní v předstihu tuto povinnost. Je 120 kontejnerů jsou sběrné dvory. Čili dneska občané Ostravy mají kam textil odkládat. Tam ten problém není.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Takže zatím je problém v tom, kam s tím potom, Kdo ho bude zpracovávat neboli takzvaně recyklovat.

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Ano.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme se vrátit k další části našeho rozhovoru k zářijovým povodním, protože ty zasáhly také významně i společnost OZO Ostrava. Zejména na Slovenské ulici. Jaké škody vám vznikly?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Je to pravda. My jsme je podobně jako v roce 97, přestože byly vybudovány ochranné hráze, opět byli zaplaveni asi 3 metrovou vrstvou vody. Došlo k tomu, že byly zaplaveny naše sociální zařízení, veškeré zázemí pro naše popeláře. Naštěstí díky našim zaměstnancům, šikovným zaměstnancům se veškerá auta a technika včas odvezla do prostoru naší skládky, která je nad úrovní povodní. Takže díky tomu Ostrava nebyla zavalena odpadem, protože kdyby těch 40 aut skončilo pod vodou, tak má Ostrava neřešitelný problém. Takže tímto bych chtěl vyzdvihnout naše zaměstnance, že v předstihu tento problém vyřešili a Ostrava se mohla dál svážet podobně jako naši další zákazníci. Takže věřím tomu, že naši zákazníci nepoznali, že jsme byli citelně postiženi povodní a naši zaměstnanci to zvládli perfektně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaká škoda vám vznikla v číslech, to znamená v korunách?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Je to škoda, cirka 10 milionů korun vzhledem k pojištění majetku. Tu škodu jsme schopni samozřejmě zvládnout bez problémů a škody postupně odstraňujeme. Co je nepříjemné, tak je zaplavení Reuse centra, které bylo hodně známé a populární. Takže věřím tomu, že do konce března bychom měli Reuse centrum znovu otevřít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To jsem také řekla v úvodu, že bychom se mohli o Reuse centru bavit jako o místu, které hodně Ostravě pomáhá, protože lidé tam mohli nakupovat recyklované předměty a peníze z toho pak jdou do výsadby zeleně.

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Dáváme společně s občany věcem druhou šanci, co někdo odloží jako nepotřebné, druhý shledá potřebným a za symbolickou cenu nebo příspěvek si tu věc získá. Takže to je první věc. Druhá věc skutečně my jsme už investovali statisíce, možná miliony korun do výsadby zeleně v Ostravě, takže občané přispívají na zlepšování prostředí v Ostravě. Věřím tomu, že do konce března to rozjedeme znovu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já se jenom doptám tak na tu estetickou stránku, protože Reuse centrum jste dávali dohromady s architektem. Byly tam takové barevné sekce. V té barvě byly vždycky i ty předměty, které se prodávaly a lidé je mohli nakupovat. Vrátíte se k tomu původnímu vzhledu?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Nebude to 100 % návrat. Ten návrat trošičku koriguje naše zkušenost s tím provozem toho centra. Takže budou tam drobné úpravy, stavební barevnost zůstane a věřím tomu, že i náplň toho centra a ty věci, které tam občané odkládají, budou stejně užitečné jako dosud.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik lidí anebo množství peněz nebo nějaké číslo, které by podpořilo důležitost a význam toho Reuse centra, sdělíte?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: My jsme do povodní, tam získali, tím, že občané si brali ty staré věci, dali tam příspěvek, tak jsme měli 1 milion 300 tisíc korun. To je částka, která se příští rok objeví v našich projektech na výsadbu zeleně v Ostravě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Krásná tečka na závěr našeho rozhovoru. Děkuji vám za něj. A vám děkuji za pozornost.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Karel Belda, jednatel společnosti OZO, Povodeň společnosti OZO způsobila škodu 10 mil. Kč
07. ledna 2025, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Startuje nový díl pořadu HOST DNE, ve kterém se zaměříme na klíčové otázky týkající se nakládání s odpady v Ostravě. Jak si vede nová třídící linka a jak Reuse centrum pomáhá prodloužit život věcem, které by jinak skončily v odpadu? A i tentokrát se ještě vrátíme k zářijovým povodním. Ve studiu vítám Karla Beldu, jednatele společnosti OZO. Dobrý den, vítejte u nás.

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Přeji i vám dorý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Naším prvním tématem je nová třídící linka, která funguje teprve pár měsíců. Řekněte nám, jaké jsou první zkušenosti s jejím provozem?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Tak první zkušenosti jsou lepší, než jsme čekali, protože zkušební provoz přece jenom je to objevování nové technologie. Ale ten náběh byl velice plynulý. Těch poruch, které se musely průběžně odstraňovat, bylo velice málo, takže můžu říct, že dneska už pracujeme de facto na plánovaném výkonu třídicí linky, což je velký úspěch.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik odpadu třídící linka už zpracovala a jaká je její maximální kapacita?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Tak my provozujeme linku na dvě směny, to znamená na dopolední směně třídíme směsný komunální odpad, na odpolední směně třídíme plasty a všechny odpady, které jsou ve žlutých kontejnerech. A v plánu ještě máme otevřít asi po dvou letech provozu třetí směnu, kde bychom plánovali třídit další směsný komunální odpad. Takže celková kapacita linky je na dvou směnném provozu kolem 30 000 tun a při třísměnném provozu bychom se dostali až ke 45 000 tunám..

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jenom doplňující otázka kolik Ostravané vyprodukují ročně odpadu? Ať to srovnáme.

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Ostrava vyprodukuje cirka 50 000 tun směsných komunálních odpadů, ale my na této lince zpracováváme pouze sídliště, čili odpad z ostravských sídlišť. A to přesně odpovídá parametrům a potřebám této kapacity.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je zvolená technologie té třídící linky v pořádku? Jste s ní spokojeni? Odpovídá to tomu, co jste očekávali?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: V podstatě jsme na číslech, které jsme plánovali, protože my jsme si důkladně dělali rozbory asi šest let zpátky, z čeho je odpad tvořen a tomu jsme přizpůsobili jak technologii třídění, tak i požadavky koncovek, na které ty odpady odvážíme. To znamená hlavně teplárenské kotle, protože cirka 30 % z toho je palivo pro teplárny. Zbytek, asi 11 % jsou odpady, které se vytřídí a dále prodávají.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já na vás navážu, když už jste zmínil to, jaký ten materiál jde do třídící linky, tak jaké odpady tvoří ten největší podíl, které linka zpracovává?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: V podstatě směsný komunální odpad. Je tvořen asi ze 40 % organickými zbytky. Zbytky jídel, to je hlavní zdroj a pak zbytek je směs plastů, papíru, textilu, prostě všechno, co lidem doma překáží. Takže to končí v tom směsného komunálního odpadu, ale převažují organika, papír a plasty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: O třídění a odpadech se mluví už dlouhodobě. Je to obrovské téma, pořád je co zlepšit, údajně. A taky Ostrava něco zlepšuje, a to je nový systém třídění odpadu. Pilotní projekt už probíhá v Radvanicích a Bartovicích. Co je jeho základem?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Jeho základem je optimalizovat jak svoz, tak taky prostředí, protože asi nikdo si nepřeje, aby zástavba rodinných domů byla zaplavena tisíci nádobami. Takže my chceme, abychom všechny odpady, které jsou dále využitelné, to znamená papír, plasty, plechovky, nápojový karton byly v jedné nádobě a naše linka je schopna to roztřídit na ty potřebné komodity a máme jednodušší svoz. Nemusí tam být žlutý, modrý, bude tam jeden kontejner na tento využitelný odpad a do druhého budou občané dávat všechno, co už se nehodí na další zpracování a využívání. Takže je tam ekonomika i ekologie.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Od roku dva 2025 je povinností třídit také textil. Jak to zasáhne do vaší práce?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: No, do naší naštěstí vůbec ne, protože město Ostrava už má asi 120 kontejnerů po městě rozmístěných. Jsou i ve sběrných dvorech, takže ten sběr textilu Ostrava v předstihu splňuje. Otázka je samozřejmě, co s tím textilem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A co s tím textilem?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Jo, to kdyby někdo věděl, protože dneska jsou firmy jako je Diakonie a další firmy, které to sbírají v množství, které je potřeba, které jsou schopni zpracovat a využít, ale v současné době už se na ně kladou další požadavky. Další obce se obracejí a jednak nemají kapacity a jednak se neví, co s tím. Takže my si vytvoříme problém, se kterým si nevíme rady.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik takového textilu Ostrava nasbírá v průběhu roku?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Je toho pár tun jako v této fázi. Určitě to bude přibývat, ale problém je, že chybí kapacity na zpracování toho textilu. Evropa to řeší velice kulantně. Oni pár tun vytřídí, využijí a zbytek se vozí do chudých zemí, kde se s tím zaváží pouště a jiné lokality. Protože vytvoříme si problém, chceme třídit, nevíme co s tím, tak hledáme řešení a vždycky zkorumpujeme nějakou chudou zemí a tam to navezeme. Takže to si nemyslím, že zrovna přispívá k zlepšení životního prostředí nejen tady v Evropě, ale hlavně na celé zeměkouli. Pojďme nejdříve zjistit, k čemu ten textil je a pak ho třiďme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ta otázka, kterou vy kladete. Znáte na ni odpověď? Nebo máte alespoň nějaké řešení?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Tak pokud ten problém nevytvářím, tak ho nemusím řešit. My si ho vytvoříme legislativou, která je spíš ideologií, protože chceme všechno recyklovat a de facto nikdo recyklovat nechce v této fázi. Takže proč to děláme? Já to taky nevím, to se musíte zeptat našich zákonodárců.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V současné době, když ten textil vy svážíte, tak je to určené pro Diakonii?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Ty kontejnery mají firmy, které s tím pracují. Jsou to dvě tři firmy, které jsou dneska na hranici svých kapacit, takže nějak to funguje. Ale zákonnou povinností vznikne další balík textilu a bude se řešit, co s ním.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A ta zákonná povinnost se už bude týkat i vás? Čili svozové společnosti?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Ne to se týká měst. Město je povinno a dneska město Ostrava plní v předstihu tuto povinnost. Je 120 kontejnerů jsou sběrné dvory. Čili dneska občané Ostravy mají kam textil odkládat. Tam ten problém není.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Takže zatím je problém v tom, kam s tím potom, Kdo ho bude zpracovávat neboli takzvaně recyklovat.

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Ano.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme se vrátit k další části našeho rozhovoru k zářijovým povodním, protože ty zasáhly také významně i společnost OZO Ostrava. Zejména na Slovenské ulici. Jaké škody vám vznikly?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Je to pravda. My jsme je podobně jako v roce 97, přestože byly vybudovány ochranné hráze, opět byli zaplaveni asi 3 metrovou vrstvou vody. Došlo k tomu, že byly zaplaveny naše sociální zařízení, veškeré zázemí pro naše popeláře. Naštěstí díky našim zaměstnancům, šikovným zaměstnancům se veškerá auta a technika včas odvezla do prostoru naší skládky, která je nad úrovní povodní. Takže díky tomu Ostrava nebyla zavalena odpadem, protože kdyby těch 40 aut skončilo pod vodou, tak má Ostrava neřešitelný problém. Takže tímto bych chtěl vyzdvihnout naše zaměstnance, že v předstihu tento problém vyřešili a Ostrava se mohla dál svážet podobně jako naši další zákazníci. Takže věřím tomu, že naši zákazníci nepoznali, že jsme byli citelně postiženi povodní a naši zaměstnanci to zvládli perfektně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaká škoda vám vznikla v číslech, to znamená v korunách?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Je to škoda, cirka 10 milionů korun vzhledem k pojištění majetku. Tu škodu jsme schopni samozřejmě zvládnout bez problémů a škody postupně odstraňujeme. Co je nepříjemné, tak je zaplavení Reuse centra, které bylo hodně známé a populární. Takže věřím tomu, že do konce března bychom měli Reuse centrum znovu otevřít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To jsem také řekla v úvodu, že bychom se mohli o Reuse centru bavit jako o místu, které hodně Ostravě pomáhá, protože lidé tam mohli nakupovat recyklované předměty a peníze z toho pak jdou do výsadby zeleně.

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Dáváme společně s občany věcem druhou šanci, co někdo odloží jako nepotřebné, druhý shledá potřebným a za symbolickou cenu nebo příspěvek si tu věc získá. Takže to je první věc. Druhá věc skutečně my jsme už investovali statisíce, možná miliony korun do výsadby zeleně v Ostravě, takže občané přispívají na zlepšování prostředí v Ostravě. Věřím tomu, že do konce března to rozjedeme znovu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já se jenom doptám tak na tu estetickou stránku, protože Reuse centrum jste dávali dohromady s architektem. Byly tam takové barevné sekce. V té barvě byly vždycky i ty předměty, které se prodávaly a lidé je mohli nakupovat. Vrátíte se k tomu původnímu vzhledu?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: Nebude to 100 % návrat. Ten návrat trošičku koriguje naše zkušenost s tím provozem toho centra. Takže budou tam drobné úpravy, stavební barevnost zůstane a věřím tomu, že i náplň toho centra a ty věci, které tam občané odkládají, budou stejně užitečné jako dosud.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik lidí anebo množství peněz nebo nějaké číslo, které by podpořilo důležitost a význam toho Reuse centra, sdělíte?

Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o.: My jsme do povodní, tam získali, tím, že občané si brali ty staré věci, dali tam příspěvek, tak jsme měli 1 milion 300 tisíc korun. To je částka, která se příští rok objeví v našich projektech na výsadbu zeleně v Ostravě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Krásná tečka na závěr našeho rozhovoru. Děkuji vám za něj. A vám děkuji za pozornost.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-07-01-2025-17-14