Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Radka Krištofová (Fulnek pro lidi), starostka Fulneku

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Startuje pořad HOST DNE. Dobrý den, u televizních obrazovek a ve studiu už vítám starostku Fulneku Radku Kryštofovou. Dobrý den, vítejte.

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Začneme trošku zeširoka. V patnáctičlenném zastupitelstvu ve Fulneku máte šest politických uskupení. Jak je těžké se na něčem domluvit? Je to ve Fulneku o lidech, nebo o politice?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Je to někdy o lidech a někdy o politice. Já věřím, že to budeme směřovat k tomu, aby to bylo o lidech a abychom vždycky našli to nejlepší řešení. To ideální řešení, které je pro Fulnek a pro lidi města Fulneku, pro občany města Fulneku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Fulnek má několik spádových obcí. Jak s nimi komunikujete? Jak jim dáváte možnost se zapojovat do dění ve městě? Protože častokrát to u takových měst bývá, že ty okrajové části nebo ty obce, které k městu patří, pak mají pocit, že se na ně zapomíná. Jak je to u vás ve Fulneku?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Fulnek má devět místních částí. Jenom taková drobná poznámka, je to nejvíc v Moravskoslezském kraji. Tou desátou, když bych to tak řekla, je přímo samotné město Fulnek. Ve všech těch devíti místních částech máme zřízeny osadní výbory. My jim poskytujeme z rozpočtu města finanční prostředky na nějaké jejich volnočasové aktivity či kulturní aktivity. Mnohdy spolupracují hasiči, osadní výbory nebo nějaké spolky v té místní části a tu kulturu si dělají sami a opravdu si ji dělají sami na výborné úrovni, za což jsme velmi rádi. Byť musím podotknout, že je taková jedna věc, kterou po osadních výborech žádáme. Byť jsou to ojedinělé případy, když vždy v té dané místní části požádá někdo o odkup nějakého pozemku, dotazujeme se jich na jejich názor, jestli s tím souhlasí nebo nesouhlasí. Musím říct, že snad v devadesáti devíti procentech se zastupitelstvo při rozhodování o tom majetku přiklání k názoru právě osadních výborů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už tady z vašich slov padlo, že Fulnek má nejvíc místních částí v Moravskoslezském kraji a Fulnek se také pyšní celou řadou krásných historických budov. Jak je těžké se o ně starat?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Velmi těžké finančně je o ně se starat. Já musím říct, že opravdu máme hodně historických budov i hodně památek na našem území. Já jsem velmi ráda, že nepatří všechny městu Fulneku. Máme zde vlastníka Moravskoslezský kraj, který vlastní národní kulturní památku, a to je Památník Komenského. Máme zde vlastníka, církev, který má krásný kostel Nejsvětější Trojice právě na náměstí. Potom máme významného vlastníka, fyzickou osobu, která vlastní zámek. Postupně, když bych možná mohla vzpomenout, postupně se daří tyto památky rekonstruovat, významně rekonstruovat. Všechny tyto vlastníky zapojujeme do Programu regenerace městských památkových zón a městských památkových rezervací, kde nám poskytují dotace Ministerstvo kultury. Samozřejmě častokrát přispívá i Moravskoslezský kraj. Jestli mohu vzpomenout, město Fulnek asi před šesti lety rekonstruovalo významnou kulturní památku, což je Knurrův palác. Ta už teď žije krásným životem. Nachází se tam Komenského knihovna, nádherná obřadní síň a necelý rok již asi Síň slávy Petry Kvitové. Před čtyřmi lety možná rekonstruovalo Muzeum Novojičínska, potažmo tedy Moravskoslezský kraj právě ten Památník Komenského, to je národní kulturní památka. Zde se výborně rozjel projekt Svět Komenského Fulnek, takže za to jsme velmi rádi. Vidím zde takový potenciál spolupráce, který už nějakým způsobem určitě pracuje, ale je tady ještě potenciál, s kterým dál můžeme pracovat. Zhruba před dvěma lety byl významně zrekonstruován kostel Nejsvětější Trojice, který také obdržel významnou cenu Ministerstva kultury.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak je to ještě s tím významným vlastníkem? Fyzická osoba, jak jste řekla, zámku, protože to je taková ikona Fulneku. Každý, kdo do Fulneku vjíždí, první co vidí, je právě ten krásný fulnecký zámek.

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Já myslím, že spolupráce je, byť samozřejmě vlastník realizuje tam své plány, svůj záměr. Asi není tajemstvím, že by to měl být hotel, ale v současné době ještě není dokončeno nebo nemá dokončeno, není otevřen. Řešíme spolu nebo řeší se v rámci komplexních pozemkových úprav, tedy Pozemkový fond řeší příjezdovou komunikaci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, že ta kultura, ta historie a historické památky Fulneku ovlivňují návštěvnost turistů?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Určitě, teď je asi těžké na něco takového odpovídat po té době covidu. Před covidem určitě ano. Přijížděli, přicházeli a právě jak jsem říkala, otevřela se Síň slávy Petry Kvitové. Muzeum Novojičínska pracuje se světem Komenského Fulnek. Takže tady vidíme určitý potenciál, který chceme nabízet, se kterým chceme zacílit třeba na školy, na různé instituce v Moravskoslezském kraji, aby právě k nám přijeli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme z historie do současnosti, aktuálně pracujete na stavbě mateřské školy. Je to tak? Doplňte mě, v jakém stavu projekt je.

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Ano, je to významná investice teda města Fulneku, co si historicky pamatuji, nejvýznamnější a největší, co se týče finančního rozsahu. Mateřská škola by měla být stavba jako taková dokončena do září. Zatím jde vše podle harmonogramu. Spolu s tím soutěžíme několik dílčích veřejných zakázek, dalších veřejných zakázek. Máme vysoutěženo Gastro do nové kuchyně právě do tohoto objektu. Probíhá veřejná zakázka vnitřního vybavení, tedy interiéru nové mateřské školy. Bude nás ještě čekat parkoviště a zahrada mateřské školy. Bohužel teda musím říct, že v architektonické soutěži bylo, že toto vše se bude dít za demolice stávajícího objektu mateřské školy U Sýpky. Hned vedle se staví ten nový objekt, myslím si, že zastupitelstvo nebo vím to, že bude předloženo do zastupitelstva, jestli opravdu budeme demolovat, nebo nebudeme demolovat. Protože je to objekt starý asi čtyřicet let, uvidíme jaké bude rozhodnutí nejvyššího orgánu zastupitelstva. Potom podle toho se budou odvíjet další kroky, případně poslední tady ta veřejná zakázka právě na demolici.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik dětí umístíte do nové budovy?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Kapacita bude mírně snížená oproti stávajícímu stavu 117 dětí myslím, že je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To bude stačit, proto je ta kapacita ponížena?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Určitě to bude pro Fulnek stačit, protože mateřskou školu se město Fulnek rozhodlo budovat novou, protože stávající objekt nevyhovoval některým podmínkám. Musím říct, že kapacitně dětí se nám zatím výrazně víc nerodí. Ale jestli mohu přejít do tématu, že dokončujeme výstavbu ploch pro rodinné domy, kdy budeme schvalovat pravidla pro prodeje těchto domů, takže věříme, že nalákáme další mladé občany právě k nám do Fulneku. Takže věříme, že i ten počet dětí se nám zvýší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Další investice chystané pro letošní rok zmíníte v krátkosti ještě více podrobně?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Blížící se investice je rekonstrukce kuchyně na jedné základní škole, kterou máme. Čeká nás rekonstrukce střechy na městském úřadě, oprava chodníků, takové klasické věci, co asi ty běžné výdaje, oprava bytu, co mají.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Čím se také Fulnek může pyšnit, je to, že pravidelně obsazuje přední místa v třídění odpadu a i v loňském roce se tak stalo. Takže umíte dobře třídit?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Umíme dobře třídit, byť ta soutěž, kdy jsme se umístili v tom odpadovém Oskaru, není až tolik zaměřena na třízení jako na produkci směsného komunálního odpadu. Z našich statistik nebo ze statistik, které vyplývají, občané třídí lépe a lépe, protože tyto komodity nám stoupají, ale neklesá nám právě ten směsný komunální odpad. Byť právě tady se umísťujeme, protože nám kolísá okolo 100 kilogramu na obyvatele a rok, což je velmi hezké číslo. Byť se domníváme, že pořád máme nějaké nějaký prostor pro zlepšení, a tady se chceme nyní nebo už cílíme na prevenci vzniku odpadu, právě aby se nám tuto složku toho směsného komunálního odpadu podařilo ještě snížit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ta prevence bude o čem?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Prevenci jsme začali zatím ve zpravodaji. Tím, že informujeme občany, budeme připravovat nějaké akce, soutěže. Musím říct, že jsme obdrželi dotaci z Moravskoslezského kraje na zpracování studie v oblasti odpadového hospodářství a čeká nás analýza našeho odpadu směsného komunálního. Já jsem sama velmi zvědavá, jaké složky v tom směsném komunálním odpadu ještě jsou. Budeme je mít od rodinných domů nebo od panelové zástavby, takže uvidíme tady ten rozdíl nebo tady právě potom uvidíme, jakým směrem se vydáme a kam přesně máme zacílit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor.

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Děkuji za pozvání a dovolte mi pozvat i diváky do Fulneku, ať to bude za kulturou nebo za památkami.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Radka Krištofová (Fulnek pro lidi), starostka Fulneku
09. února 2023, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Startuje pořad HOST DNE. Dobrý den, u televizních obrazovek a ve studiu už vítám starostku Fulneku Radku Kryštofovou. Dobrý den, vítejte.

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Začneme trošku zeširoka. V patnáctičlenném zastupitelstvu ve Fulneku máte šest politických uskupení. Jak je těžké se na něčem domluvit? Je to ve Fulneku o lidech, nebo o politice?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Je to někdy o lidech a někdy o politice. Já věřím, že to budeme směřovat k tomu, aby to bylo o lidech a abychom vždycky našli to nejlepší řešení. To ideální řešení, které je pro Fulnek a pro lidi města Fulneku, pro občany města Fulneku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Fulnek má několik spádových obcí. Jak s nimi komunikujete? Jak jim dáváte možnost se zapojovat do dění ve městě? Protože častokrát to u takových měst bývá, že ty okrajové části nebo ty obce, které k městu patří, pak mají pocit, že se na ně zapomíná. Jak je to u vás ve Fulneku?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Fulnek má devět místních částí. Jenom taková drobná poznámka, je to nejvíc v Moravskoslezském kraji. Tou desátou, když bych to tak řekla, je přímo samotné město Fulnek. Ve všech těch devíti místních částech máme zřízeny osadní výbory. My jim poskytujeme z rozpočtu města finanční prostředky na nějaké jejich volnočasové aktivity či kulturní aktivity. Mnohdy spolupracují hasiči, osadní výbory nebo nějaké spolky v té místní části a tu kulturu si dělají sami a opravdu si ji dělají sami na výborné úrovni, za což jsme velmi rádi. Byť musím podotknout, že je taková jedna věc, kterou po osadních výborech žádáme. Byť jsou to ojedinělé případy, když vždy v té dané místní části požádá někdo o odkup nějakého pozemku, dotazujeme se jich na jejich názor, jestli s tím souhlasí nebo nesouhlasí. Musím říct, že snad v devadesáti devíti procentech se zastupitelstvo při rozhodování o tom majetku přiklání k názoru právě osadních výborů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už tady z vašich slov padlo, že Fulnek má nejvíc místních částí v Moravskoslezském kraji a Fulnek se také pyšní celou řadou krásných historických budov. Jak je těžké se o ně starat?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Velmi těžké finančně je o ně se starat. Já musím říct, že opravdu máme hodně historických budov i hodně památek na našem území. Já jsem velmi ráda, že nepatří všechny městu Fulneku. Máme zde vlastníka Moravskoslezský kraj, který vlastní národní kulturní památku, a to je Památník Komenského. Máme zde vlastníka, církev, který má krásný kostel Nejsvětější Trojice právě na náměstí. Potom máme významného vlastníka, fyzickou osobu, která vlastní zámek. Postupně, když bych možná mohla vzpomenout, postupně se daří tyto památky rekonstruovat, významně rekonstruovat. Všechny tyto vlastníky zapojujeme do Programu regenerace městských památkových zón a městských památkových rezervací, kde nám poskytují dotace Ministerstvo kultury. Samozřejmě častokrát přispívá i Moravskoslezský kraj. Jestli mohu vzpomenout, město Fulnek asi před šesti lety rekonstruovalo významnou kulturní památku, což je Knurrův palác. Ta už teď žije krásným životem. Nachází se tam Komenského knihovna, nádherná obřadní síň a necelý rok již asi Síň slávy Petry Kvitové. Před čtyřmi lety možná rekonstruovalo Muzeum Novojičínska, potažmo tedy Moravskoslezský kraj právě ten Památník Komenského, to je národní kulturní památka. Zde se výborně rozjel projekt Svět Komenského Fulnek, takže za to jsme velmi rádi. Vidím zde takový potenciál spolupráce, který už nějakým způsobem určitě pracuje, ale je tady ještě potenciál, s kterým dál můžeme pracovat. Zhruba před dvěma lety byl významně zrekonstruován kostel Nejsvětější Trojice, který také obdržel významnou cenu Ministerstva kultury.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak je to ještě s tím významným vlastníkem? Fyzická osoba, jak jste řekla, zámku, protože to je taková ikona Fulneku. Každý, kdo do Fulneku vjíždí, první co vidí, je právě ten krásný fulnecký zámek.

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Já myslím, že spolupráce je, byť samozřejmě vlastník realizuje tam své plány, svůj záměr. Asi není tajemstvím, že by to měl být hotel, ale v současné době ještě není dokončeno nebo nemá dokončeno, není otevřen. Řešíme spolu nebo řeší se v rámci komplexních pozemkových úprav, tedy Pozemkový fond řeší příjezdovou komunikaci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, že ta kultura, ta historie a historické památky Fulneku ovlivňují návštěvnost turistů?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Určitě, teď je asi těžké na něco takového odpovídat po té době covidu. Před covidem určitě ano. Přijížděli, přicházeli a právě jak jsem říkala, otevřela se Síň slávy Petry Kvitové. Muzeum Novojičínska pracuje se světem Komenského Fulnek. Takže tady vidíme určitý potenciál, který chceme nabízet, se kterým chceme zacílit třeba na školy, na různé instituce v Moravskoslezském kraji, aby právě k nám přijeli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme z historie do současnosti, aktuálně pracujete na stavbě mateřské školy. Je to tak? Doplňte mě, v jakém stavu projekt je.

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Ano, je to významná investice teda města Fulneku, co si historicky pamatuji, nejvýznamnější a největší, co se týče finančního rozsahu. Mateřská škola by měla být stavba jako taková dokončena do září. Zatím jde vše podle harmonogramu. Spolu s tím soutěžíme několik dílčích veřejných zakázek, dalších veřejných zakázek. Máme vysoutěženo Gastro do nové kuchyně právě do tohoto objektu. Probíhá veřejná zakázka vnitřního vybavení, tedy interiéru nové mateřské školy. Bude nás ještě čekat parkoviště a zahrada mateřské školy. Bohužel teda musím říct, že v architektonické soutěži bylo, že toto vše se bude dít za demolice stávajícího objektu mateřské školy U Sýpky. Hned vedle se staví ten nový objekt, myslím si, že zastupitelstvo nebo vím to, že bude předloženo do zastupitelstva, jestli opravdu budeme demolovat, nebo nebudeme demolovat. Protože je to objekt starý asi čtyřicet let, uvidíme jaké bude rozhodnutí nejvyššího orgánu zastupitelstva. Potom podle toho se budou odvíjet další kroky, případně poslední tady ta veřejná zakázka právě na demolici.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik dětí umístíte do nové budovy?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Kapacita bude mírně snížená oproti stávajícímu stavu 117 dětí myslím, že je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To bude stačit, proto je ta kapacita ponížena?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Určitě to bude pro Fulnek stačit, protože mateřskou školu se město Fulnek rozhodlo budovat novou, protože stávající objekt nevyhovoval některým podmínkám. Musím říct, že kapacitně dětí se nám zatím výrazně víc nerodí. Ale jestli mohu přejít do tématu, že dokončujeme výstavbu ploch pro rodinné domy, kdy budeme schvalovat pravidla pro prodeje těchto domů, takže věříme, že nalákáme další mladé občany právě k nám do Fulneku. Takže věříme, že i ten počet dětí se nám zvýší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Další investice chystané pro letošní rok zmíníte v krátkosti ještě více podrobně?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Blížící se investice je rekonstrukce kuchyně na jedné základní škole, kterou máme. Čeká nás rekonstrukce střechy na městském úřadě, oprava chodníků, takové klasické věci, co asi ty běžné výdaje, oprava bytu, co mají.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Čím se také Fulnek může pyšnit, je to, že pravidelně obsazuje přední místa v třídění odpadu a i v loňském roce se tak stalo. Takže umíte dobře třídit?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Umíme dobře třídit, byť ta soutěž, kdy jsme se umístili v tom odpadovém Oskaru, není až tolik zaměřena na třízení jako na produkci směsného komunálního odpadu. Z našich statistik nebo ze statistik, které vyplývají, občané třídí lépe a lépe, protože tyto komodity nám stoupají, ale neklesá nám právě ten směsný komunální odpad. Byť právě tady se umísťujeme, protože nám kolísá okolo 100 kilogramu na obyvatele a rok, což je velmi hezké číslo. Byť se domníváme, že pořád máme nějaké nějaký prostor pro zlepšení, a tady se chceme nyní nebo už cílíme na prevenci vzniku odpadu, právě aby se nám tuto složku toho směsného komunálního odpadu podařilo ještě snížit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ta prevence bude o čem?

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Prevenci jsme začali zatím ve zpravodaji. Tím, že informujeme občany, budeme připravovat nějaké akce, soutěže. Musím říct, že jsme obdrželi dotaci z Moravskoslezského kraje na zpracování studie v oblasti odpadového hospodářství a čeká nás analýza našeho odpadu směsného komunálního. Já jsem sama velmi zvědavá, jaké složky v tom směsném komunálním odpadu ještě jsou. Budeme je mít od rodinných domů nebo od panelové zástavby, takže uvidíme tady ten rozdíl nebo tady právě potom uvidíme, jakým směrem se vydáme a kam přesně máme zacílit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor.

Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: Děkuji za pozvání a dovolte mi pozvat i diváky do Fulneku, ať to bude za kulturou nebo za památkami.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-09-02-2023-17-31