Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Lenka Mynářová, členka představenstva, NAFIGATE Corporation: MSK firma přivezla zlato z veletrhu InCosmetics Global v Paříži

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nafigate, česká značka kosmetiky, která snoubí nejnovější poznatky vědy a přírody. V Paříži získala zlatou medaili, více už Lenka Mynářová. Dobrý den, vítejte.

Lenka Mynařová, členka představenstva: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám gratuluji.

Lenka Mynařová, členka představenstva: Děkuji, tentokrát je opravdu k čemu. Získat na globálním veletrhu zlatou medaili znamená, že máte potvrzeno, že jste v něčem nejlepší na světě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je úžasné. Já Vás na začátek poprosím alespoň v krátkosti o Váš příběh. Jak daleká cesta to byla, když jste došla až do Paříže? Kde byla ta startovní čára?

Lenka Mynařová, členka představenstva: Ta startovní čára byla v roce 2006, když měl Ladislav Mareš zakladatel Elmarca, firmy, která vyvinula nanospider, což je doposud jediná průmyslová technologie na světě vyrábějící průmyslově nanovlákna, oslovil ke spolupráci. Byť to s tím dnešním úspěchem má souvislost jenom vzdálenou, ale mě to umožnilo pochopit jak funguje světová elita, jak vznikají opravdu průlomové inovace. V roce 2011 jsme s panem Marešem založili firmu Nafigate Corporation a jeden z pilířů té firmy i hned na začátku byly biotechnologie a vlastně to, za co jsme získali zlatou medaili je výstup z toho biotechnologického procesu zcela nová ingredience, nový materiál pro kosmetiku a v biomedicíně ač je to velmi dlouhá cesta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem tady řekla na začátku, že se při výrobě těch výrobků kosmetických snoubí příroda a věda.

Lenka Mynařová, členka představenstva: Já bych ještě doplnila, že se snoubí nejen příroda a věda, ale hlavně, že se tam snoubí cirkulární ekonomika, protože my jsme v segmentu, který se odborně jmenuje škaredými dvěma slovy a "upcycling ingredients", to znamená, že ingredience pro kosmetiku a bio medicínu, tedy to, z čeho se ty přípravky vyrábí, jsou vyrobeny z něčeho, co je odpad původem. A co znamená to slovo příroda? To znamená, že příroda produkuje. V našem případě ten polymer produkují živé organismy, bakterie přímo ve svém těle. Je to úplně fascinující sledovat, jak je příroda dokonalá a dokáže vyrobit velmi komplikované a velmi užitečné látky k tomu, abychom dokázali a z toho odpadu, v našem případě už použité přírodní oleje, vyrobit ten biopolymer, k tomu potřebujete vědu, protože to je velký vědecký oříšek. Když to všechno dáte dohromady, cirkulární ekonomiku, vědu a přírodu, může vzniknout takhle unikátní výstup, který je na světě jedinečný.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste říkala, že v roce 2011 jste založili společnost. Znamená to, že za jedenáct let už jste získali cenu. Jste nejlepší na světě. Takže ta věda ve vašem případě skákala mílovými kroky.

Lenka Mynařová, členka představenstva: Ono je to úhel pohledu. Pro někoho je deset nebo jedenáct let strašně dlouhá doba. Ale v biotechnologiích potřebujete těch deset let na to, aby ty bakterie ta příroda produkovala. Byť to na první pohled nebo možná poslech zní velmi jednoduše, tak jsou to relativně komplikované a časově náročné procesy. Takže z pohledu biotechnologické je to tak akorát. Uplynulo deset let a na světě je výstup připravený pro využití v průmyslu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Využití v kosmetickém průmyslu. Vy už máte svoji kosmetickou řadu a tohle je součástí?

Lenka Mynařová, členka představenstva: My máme kosmetickou řadu, která se jmenuje to "testovací" odborně minimum viable product. To znamená, abyste dokázala tomu globálnímu trhu, že ty produkty fungují, tak vy je musíte uvést na trh, splnit veškeré legislativní podmínky a prokázat, že na tom trhu ty produkty mají prostě šanci. Že jsou i z pohledu akceptace spotřebitele v pořádku. To znamená to nejsou produkty, kde cílem je prodat, to jsou produkty, kde cílem je ověřit, že něco úplně nového je funkční. Děláme to proto, že máme nastartovanou spolupráci s těmi největšími světovými giganty. Bohužel většinu z nich nemohu jmenovat, protože máme smlouvy o utajení. Ale mohu jmenovat firmu Colgate-Palmolive, Anheuser-Busch a společně na počátku června budeme v New Yorku prezentovat produkt, který ještě na světovém trhu není a je založen na tom našem má polymeru.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V čem je ten váš polymer nebo ten výsledek toho výzkumu jiný a originální oproti stávajícím?

Lenka Mynařová, členka představenstva: My máme málo povědomí o tom, nakolik kosmetika škodí životnímu prostředí. V řadě případů i přírodního, kterou spotřebitel považuje za zcela bezpečnou, bezpečná pro životní prostředí a často ani pro nás není. Ten náš biopolymer nahrazuje látky, které buď jsou už zakázány, protože prokazatelně škodí zatím hlavně člověku a anebo, které budou zakázány, protože škodí životnímu prostředí. Třeba mikro plasty, některé typy na mikro plastu. Zároveň on přináší i úplně nové vlastnosti, protože to, z čeho se ten polymer skládá, anomer je součást našeho organismu, metabolismu. To znamená, tělo jej akceptuje extrémně dobře ať už na pokožce nebo i uvnitř na našeho organismu. Je to mix několika možností. Za prvé nahrazujeme to, co škodí ať už člověku nebo přírodě. Nebo to, co není bezpečné a přidáváme ještě nové funkční vlastnosti. Ještě bych zmínila jednu vlastnost toho polymeru a to je biodegradabilita. Tím, že ty bakterie, které ten polymer vyrábí, jsou součásti našeho ekosystému stovky milionů let, když ten polymer vyrobí, tak on je potom potrava pro jiné mikroorganismy. Zjednodušeně řečeno, když se natřete třeba nějakým naším přípravkem nebo o sprchu, on jde do čistíren odpadních vod nebo do ekosystému, tak je během několika hodin až dnů zlikvidován jinými mikroorganismy, aniž by zanechal jakékoliv škody.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To, co říkáte zní průlomově. Můžu to takhle označit? Je to průlomové?

Lenka Mynařová, členka představenstva: Můžete, my už jsme první cenu, která ukazovala, že ten náš směr je průlomový dostali v roce 2015. Dostali jsme Frost & Sullivan na Technology Innovation World, kde oni poprvé napsali, že se jedná opravdu o průlomovou a vizionářskou inovaci. V tom tažení, kdy získáváte ty ceny a to potvrzení, že je něco unikátního, pokračujeme celých těch sedm let od té doby. V loňském roce jsme získali Impact Start v rámci Deloitte Fast Fifty. I Colgate-Pampolive, Anheuser-Busch si nás vybrali z tisíců startupů z celého světa právě proto, že vlastně s námi chtěli předběhnout ten čas a chtějí být první, kdo na světě uvedou produkt, kde z odpadu z výroby piva, konkrétně český pivovar Samson, který vlastní Anheuser-Busch, vyrobíme ten polymer a z toho polymeru Colgate-Palmolive představí globální produkt. Takže ano, je to tak.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bude tedy ten váš finální průlomový produkt dostupný pro širokou veřejnost?

Lenka Mynařová, členka představenstva: Bude dostupný v první testovací verzi. Ale pak už to bude záležet na Colgate-Palmolive, v kterých zemích ten produkt uvede, protože ČR rozhodně není prioritní země. Ale zase naši čeští spotřebitelé se mohou těšit na další produkty, protože nás oslovují i české značky a my chceme pomoct i českým značkám, aby vznikly opravdu nové generace produktů pro tu budoucnost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To, co jste všechno řekla je obrovský úspěch, nejen Váš osobní a vaší firmy, ale určitě i pro Moravskoslezský kraj a ČR. Jak to vnímáte Vy osobně?

Lenka Mynařová, členka představenstva: Jednoznačně, jsem Ostravačka, to každý pozná, když promluvím první větu, to se nedá skrýt. Jsem jakoby hrozně ráda, že je to součást i tohoto regionu, protože naše firma je součást projektu transformace Moravskoslezského kraje ať už Cirk Arény nebo Černé kostky, kde chceme veškeré to naše know-how vložit do toho projektu. V Dolní oblasti Vítkovic budeme letos otvírat nové a trendy centrum, které bude sloužit právě pro ty naše globální i evropské projekty. Správně jste řekla Česká republika, protože my spolupracujeme s Vysokým učením technickým v Brně, s Mikro biologickým ústavem Akademie věd a s řadou dalších institucí. Ten úspěch je společný. My opravdu to, čeho jsme dokázali, ten je nesmírně komplexní, to není jen jedna věc. Je to i výsledek české vědy a schopnosti spolupracovat v nových velmi komplikovaných a rozsáhlých projektech dlouhodobě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste teď na špici. Dá se vymyslet nebo vyskočit ještě výš? Vymyslet něco dalšího a jít ještě někam výš?

Lenka Mynařová, členka představenstva: Ne, v okamžiku, kdy je získáte globální cenu a ještě zlatou, tam, kde jste už výš jít nemůžete, ale můžete to rozšířit a třeba neusilovat o ceny. My dneska hodně velkou pozornost věnujeme poli biomedicíny a protože ten polymer má extrémně velké uplatnění i v biomedicíně, třeba náhrada tkání kostí z něho je možné tisknout štěpy do kostí nebo náhrady kosti, krytí ran, tkáňové inženýrství. To jsou všechno oblasti, kde ta cesta trvá mnohem déle ještě než v té kosmetice, ale kde to uplatnění může chránit nejen člověka, přírodu, ale zachraňovat lidské životy. To je z mého pohledu ta nejvyšší meta, když pomůžeme i v téhle oblasti a dokážeme přinést novou kvalitu a nové možnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za úžasný rozhovor a krásnou tečku. Ještě jednou velká gratulace.

Lenka Mynařová, členka představenstva: Děkuji moc za pozvání a za milý rozhovor.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Lenka Mynářová, členka představenstva, NAFIGATE Corporation: MSK firma přivezla zlato z veletrhu InCosmetics Global v Paříži
10. května 2022, 17:13

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nafigate, česká značka kosmetiky, která snoubí nejnovější poznatky vědy a přírody. V Paříži získala zlatou medaili, více už Lenka Mynářová. Dobrý den, vítejte.

Lenka Mynařová, členka představenstva: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám gratuluji.

Lenka Mynařová, členka představenstva: Děkuji, tentokrát je opravdu k čemu. Získat na globálním veletrhu zlatou medaili znamená, že máte potvrzeno, že jste v něčem nejlepší na světě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je úžasné. Já Vás na začátek poprosím alespoň v krátkosti o Váš příběh. Jak daleká cesta to byla, když jste došla až do Paříže? Kde byla ta startovní čára?

Lenka Mynařová, členka představenstva: Ta startovní čára byla v roce 2006, když měl Ladislav Mareš zakladatel Elmarca, firmy, která vyvinula nanospider, což je doposud jediná průmyslová technologie na světě vyrábějící průmyslově nanovlákna, oslovil ke spolupráci. Byť to s tím dnešním úspěchem má souvislost jenom vzdálenou, ale mě to umožnilo pochopit jak funguje světová elita, jak vznikají opravdu průlomové inovace. V roce 2011 jsme s panem Marešem založili firmu Nafigate Corporation a jeden z pilířů té firmy i hned na začátku byly biotechnologie a vlastně to, za co jsme získali zlatou medaili je výstup z toho biotechnologického procesu zcela nová ingredience, nový materiál pro kosmetiku a v biomedicíně ač je to velmi dlouhá cesta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem tady řekla na začátku, že se při výrobě těch výrobků kosmetických snoubí příroda a věda.

Lenka Mynařová, členka představenstva: Já bych ještě doplnila, že se snoubí nejen příroda a věda, ale hlavně, že se tam snoubí cirkulární ekonomika, protože my jsme v segmentu, který se odborně jmenuje škaredými dvěma slovy a "upcycling ingredients", to znamená, že ingredience pro kosmetiku a bio medicínu, tedy to, z čeho se ty přípravky vyrábí, jsou vyrobeny z něčeho, co je odpad původem. A co znamená to slovo příroda? To znamená, že příroda produkuje. V našem případě ten polymer produkují živé organismy, bakterie přímo ve svém těle. Je to úplně fascinující sledovat, jak je příroda dokonalá a dokáže vyrobit velmi komplikované a velmi užitečné látky k tomu, abychom dokázali a z toho odpadu, v našem případě už použité přírodní oleje, vyrobit ten biopolymer, k tomu potřebujete vědu, protože to je velký vědecký oříšek. Když to všechno dáte dohromady, cirkulární ekonomiku, vědu a přírodu, může vzniknout takhle unikátní výstup, který je na světě jedinečný.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste říkala, že v roce 2011 jste založili společnost. Znamená to, že za jedenáct let už jste získali cenu. Jste nejlepší na světě. Takže ta věda ve vašem případě skákala mílovými kroky.

Lenka Mynařová, členka představenstva: Ono je to úhel pohledu. Pro někoho je deset nebo jedenáct let strašně dlouhá doba. Ale v biotechnologiích potřebujete těch deset let na to, aby ty bakterie ta příroda produkovala. Byť to na první pohled nebo možná poslech zní velmi jednoduše, tak jsou to relativně komplikované a časově náročné procesy. Takže z pohledu biotechnologické je to tak akorát. Uplynulo deset let a na světě je výstup připravený pro využití v průmyslu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Využití v kosmetickém průmyslu. Vy už máte svoji kosmetickou řadu a tohle je součástí?

Lenka Mynařová, členka představenstva: My máme kosmetickou řadu, která se jmenuje to "testovací" odborně minimum viable product. To znamená, abyste dokázala tomu globálnímu trhu, že ty produkty fungují, tak vy je musíte uvést na trh, splnit veškeré legislativní podmínky a prokázat, že na tom trhu ty produkty mají prostě šanci. Že jsou i z pohledu akceptace spotřebitele v pořádku. To znamená to nejsou produkty, kde cílem je prodat, to jsou produkty, kde cílem je ověřit, že něco úplně nového je funkční. Děláme to proto, že máme nastartovanou spolupráci s těmi největšími světovými giganty. Bohužel většinu z nich nemohu jmenovat, protože máme smlouvy o utajení. Ale mohu jmenovat firmu Colgate-Palmolive, Anheuser-Busch a společně na počátku června budeme v New Yorku prezentovat produkt, který ještě na světovém trhu není a je založen na tom našem má polymeru.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V čem je ten váš polymer nebo ten výsledek toho výzkumu jiný a originální oproti stávajícím?

Lenka Mynařová, členka představenstva: My máme málo povědomí o tom, nakolik kosmetika škodí životnímu prostředí. V řadě případů i přírodního, kterou spotřebitel považuje za zcela bezpečnou, bezpečná pro životní prostředí a často ani pro nás není. Ten náš biopolymer nahrazuje látky, které buď jsou už zakázány, protože prokazatelně škodí zatím hlavně člověku a anebo, které budou zakázány, protože škodí životnímu prostředí. Třeba mikro plasty, některé typy na mikro plastu. Zároveň on přináší i úplně nové vlastnosti, protože to, z čeho se ten polymer skládá, anomer je součást našeho organismu, metabolismu. To znamená, tělo jej akceptuje extrémně dobře ať už na pokožce nebo i uvnitř na našeho organismu. Je to mix několika možností. Za prvé nahrazujeme to, co škodí ať už člověku nebo přírodě. Nebo to, co není bezpečné a přidáváme ještě nové funkční vlastnosti. Ještě bych zmínila jednu vlastnost toho polymeru a to je biodegradabilita. Tím, že ty bakterie, které ten polymer vyrábí, jsou součásti našeho ekosystému stovky milionů let, když ten polymer vyrobí, tak on je potom potrava pro jiné mikroorganismy. Zjednodušeně řečeno, když se natřete třeba nějakým naším přípravkem nebo o sprchu, on jde do čistíren odpadních vod nebo do ekosystému, tak je během několika hodin až dnů zlikvidován jinými mikroorganismy, aniž by zanechal jakékoliv škody.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To, co říkáte zní průlomově. Můžu to takhle označit? Je to průlomové?

Lenka Mynařová, členka představenstva: Můžete, my už jsme první cenu, která ukazovala, že ten náš směr je průlomový dostali v roce 2015. Dostali jsme Frost & Sullivan na Technology Innovation World, kde oni poprvé napsali, že se jedná opravdu o průlomovou a vizionářskou inovaci. V tom tažení, kdy získáváte ty ceny a to potvrzení, že je něco unikátního, pokračujeme celých těch sedm let od té doby. V loňském roce jsme získali Impact Start v rámci Deloitte Fast Fifty. I Colgate-Pampolive, Anheuser-Busch si nás vybrali z tisíců startupů z celého světa právě proto, že vlastně s námi chtěli předběhnout ten čas a chtějí být první, kdo na světě uvedou produkt, kde z odpadu z výroby piva, konkrétně český pivovar Samson, který vlastní Anheuser-Busch, vyrobíme ten polymer a z toho polymeru Colgate-Palmolive představí globální produkt. Takže ano, je to tak.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bude tedy ten váš finální průlomový produkt dostupný pro širokou veřejnost?

Lenka Mynařová, členka představenstva: Bude dostupný v první testovací verzi. Ale pak už to bude záležet na Colgate-Palmolive, v kterých zemích ten produkt uvede, protože ČR rozhodně není prioritní země. Ale zase naši čeští spotřebitelé se mohou těšit na další produkty, protože nás oslovují i české značky a my chceme pomoct i českým značkám, aby vznikly opravdu nové generace produktů pro tu budoucnost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To, co jste všechno řekla je obrovský úspěch, nejen Váš osobní a vaší firmy, ale určitě i pro Moravskoslezský kraj a ČR. Jak to vnímáte Vy osobně?

Lenka Mynařová, členka představenstva: Jednoznačně, jsem Ostravačka, to každý pozná, když promluvím první větu, to se nedá skrýt. Jsem jakoby hrozně ráda, že je to součást i tohoto regionu, protože naše firma je součást projektu transformace Moravskoslezského kraje ať už Cirk Arény nebo Černé kostky, kde chceme veškeré to naše know-how vložit do toho projektu. V Dolní oblasti Vítkovic budeme letos otvírat nové a trendy centrum, které bude sloužit právě pro ty naše globální i evropské projekty. Správně jste řekla Česká republika, protože my spolupracujeme s Vysokým učením technickým v Brně, s Mikro biologickým ústavem Akademie věd a s řadou dalších institucí. Ten úspěch je společný. My opravdu to, čeho jsme dokázali, ten je nesmírně komplexní, to není jen jedna věc. Je to i výsledek české vědy a schopnosti spolupracovat v nových velmi komplikovaných a rozsáhlých projektech dlouhodobě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste teď na špici. Dá se vymyslet nebo vyskočit ještě výš? Vymyslet něco dalšího a jít ještě někam výš?

Lenka Mynařová, členka představenstva: Ne, v okamžiku, kdy je získáte globální cenu a ještě zlatou, tam, kde jste už výš jít nemůžete, ale můžete to rozšířit a třeba neusilovat o ceny. My dneska hodně velkou pozornost věnujeme poli biomedicíny a protože ten polymer má extrémně velké uplatnění i v biomedicíně, třeba náhrada tkání kostí z něho je možné tisknout štěpy do kostí nebo náhrady kosti, krytí ran, tkáňové inženýrství. To jsou všechno oblasti, kde ta cesta trvá mnohem déle ještě než v té kosmetice, ale kde to uplatnění může chránit nejen člověka, přírodu, ale zachraňovat lidské životy. To je z mého pohledu ta nejvyšší meta, když pomůžeme i v téhle oblasti a dokážeme přinést novou kvalitu a nové možnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za úžasný rozhovor a krásnou tečku. Ještě jednou velká gratulace.

Lenka Mynařová, členka představenstva: Děkuji moc za pozvání a za milý rozhovor.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-10-05-2022-17-13