Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava, Ostravská ADRA potřebuje dobrovolníky k seniorům

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dnešním tématem je dobrovolnictví. Široké spektrum pomoci, které ADRA nabízí. Také proto je mým dnešním hostem Dagmar Hoferková, ředitelka ostravské ADRY. Dobrý den, vítejte.

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Přeji hezký den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní ředitelko, zatímco před pár lety nebo měsíci jsme se bavili o té tuzemské pomoci a o té mírové pomoci, jak Vy to nazýváte, tak v poslední době se to změnilo. Jednak přišel covid, po covidu válka, ve válce ještě jsme, nebo respektive na Ukrajině se válčí. Ta pomoc tam směřuje a přišlo ničivé zemětřesení v Turecku. Zkuste možná nějak shrnout, jak se ta pomoc ostravské ADRY v čase proměnila?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Asi dobrá zpráva na úvod je, že pomoc dlouhodobých dobrovolníků všude tam, kde byla před těmito událostmi, které jste jmenovala, pokračuje dál. Máme dobrovolníky, kteří se zapojují k seniorům, k dětem, do nemocnic, k zdravotně postiženým a do těch našich standardních dlouhodobých programů. Vedle toho musíme stíhat tu pomoc, která přichází v rámci mimořádné události. Ať už to teda je covid, kde jsme zapojili stovky dobrovolníků k tomu, aby pomáhali, ať už v zařízeních, kde personál nestíhal nebo bylo málo personálu z důvodu onemocnění, z důvodu karantény. Roznášeli nákupy dobrovolníci, šili roušky a tak dále. Pak jsme si mysleli, že covid skončil a přišla válka na Ukrajině, což už je téměř rok. My jsme od první chvíle pomáhali na Krajském asistenčního centru v Ostravě na Hlavním nádraží v Ostravě na sbírkách humanitární pomoci a tady jsme zapojili přes tisíc dobrovolníků, kteří pomáhali na všech těchto místech a na dalších. No a teď zemětřesení, tam ta pomoc je nasměrována spíše na vybírání financí pro to, abychom mohli pomáhat přímo na místě. Vím, že se tam nakupuje voda, potraviny, teplé přikrývky, oblečení, nějaké stany, aby ti lidé a kteří jsou opravdu ve velké nouzi, měli kde alespoň přežívat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To, co jste všechno vyjmenovala, je obrovský ranec pomoci. Děkujeme vám za ni a možná ti dobrovolníci, když jste vyjmenovala, co všechno musí zvládat, asi i Vy v tom čase měníte své nároky na ně. Je to tak?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Nároky měníme v tom smyslu, že například pro ukrajinské uprchlíky jsme zapojovali asi sedmdesát tlumočníků jako dobrovolníků a psychosociální interventy nebo krizové interventy. Takže toto jsou lidé, kteří opravdu museli něco vědět a znát, aby mohli pomáhat. Na začátku byli dobrovolníci, pak teda byli placení zaměstnanci ADRY, ale pak ti ostatní dobrovolníci zase se rozdělovali podle toho, kde jim to bylo příjemné, jestli vydávali humanitární pomoc, jestli ji sbírali, jestli si hráli s dětmi, jestli navigovali uprchlíky. Takže myslím si, že každý si tak jako našel, co potřebuje, a ty naše nároky jsou podle dané situace, musíme se tomu přizpůsobovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zastavme se na chvilku ještě u covidové doby. Co jste si z ní vzali? Jaké poučení nebo nebo spíš jaké zkušenosti?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: My jsme zvyklí jít někam pomáhat a necítíme se my sami jako pracovníci humanitární organizace ohrožení. V tom covidu jsme vlastně byli ohroženi i my a naši blízcí. Museli jsme v velmi úzkém týmu pracovat tak, abychom navzájem sebe nenakazili, abychom nakazili naše blízké, naše seniory. Takže to napětí bylo samozřejmě takové větší. To je jedna věc, kterou jsme si uvědomili. No a pak online školení, online porady. To si myslím, že covidová doba posunula někam úplně jinam a dodnes to využíváme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co dalšího ještě jste z té covidové doby jste zapracovali do toho svého fungování? Třeba i pro ty dobrovolníky.

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: My jsme úplně nový program rozjeli na konci minulého roku, a to je "Dobrovolnictví na zkoušku". Vnímáme, že ten dobrovolník, než se zapojí dlouhodobě, možná neví, jestli je to pro něho to pravé ořechové, jakou cílovou skupinu si má vybrat. Tudíž jsme se rozhodli udělat jednou za čas dobrovolnictví na zkoušku. Teď to bude 8. 3. v Domově pro seniory Korýtko, kde dobrovolníci mohou přijít a pod dohledem našeho koordinátora a zkušených dobrovolníků si to jenom tak vyzkoušet. Protože ta zkušenost z covidu ukázala, že spousta dobrovolníků, kteří si to vyzkoušeli v covidu, nám poté pokračovali jako dlouhodobí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžete uvést nějaký konkrétní příběh vašeho dobrovolníka, který stojí za to, aby ho naši diváci znali?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Možná už se teď přesunu na tu Ukrajinu nebo a na tu pomoc Ukrajincům, kteří k nám přicházeli, protože je několik desítek Ukrajinců, kteří už pomáhají nám tady a pomáhají naší společností, chodí do domovů pro seniory. Máme jednu paní Ukrajinku, která přijela na jaře v loňském roce, která byla zvyklá dělat dobrovolníka jako zdravotní klaun na Ukrajině, a jakmile to bylo pro ni možné, zapojila se i do naší dobrovolnické činnosti. Chodí za dětmi do nemocnic, jazyk zatím neumí, ale s dětmi se dorozumí, protože proškolení zdravotního klauna jí to umožňuje. Další dobrovolnice, která sama vnímala, Ukrajinka, když přijela, že jsme ji strašně moc pomohli v tom úvodu, viděla naše dobrovolníky, kteří se kolem ní pohybovali. A tak se chtěla zapojit a dochází do jednoho ostravského domova pro seniory za seniorem Ukrajincem, který tu nikoho jiného nemá, jenom tu dobrovolníci, mohou spolu mluvit svým rodným jazykem a ten senior se velmi zlepšil.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vás doplním, že v loňském roce Vaši dobrovolníci odpracovali bezmála dvaadvacet tisíc hodin v rámci té své dobrovolničiny. Vy ty dobrovolníky oceňujete. Je i takovým měřítkem právě počet těch hodin strávených pro tu činnost toho dobrovolničení?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Každý pomáhá, jak může, takže je to takové měřítko, které je velmi ošemetné. Možná bych ještě ráda řekla, že v rámci celé ADRY, v rámci patnácti dobrovolnických center a odchodili dobrovolníci v tom loňském roce rekordních 107 tisíc hodin. Takže ten přínos pro tu společnost je obrovský a oceňovat pouze na základě odhozených hodin to úplně neděláme, protože za každou tou hodinou je nějaký osobní příběh, za každým dobrovolníkem je osobní příběh a myslíme si a víme to, že úplně největší ocenění toho dobrovolníka je ten dobrý pocit z toho, že pomáhá, že vidí rozesmátou dětskou tvář, že vidí spokojeného seniora, že cítí to poděkování. Samozřejmě, snažíme se oceňovat dobrovolníky. V loňském roce to bylo například v rámci takového slavnostního večera, kde jsme ocenili ty desetileté dobrovolníky, protože máme i takové, kteří už dochází deset a více let a ocenil je pan primátor. Ostatním, protože tam bylo asi čtyři sta lidí, zahráli představení herci Divadla Bezruč, a to bylo představení Špinarka. Opět to mělo určitou souvislost, protože herci Divadla Bezruč byli naši dobrovolníci v coVidu. Takže paní Matulová, která hraje Špinarku, sama pomáhala a byla velmi ráda za to, že může dobrovolníkům toto představení zahrát.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste svou činnost mimo jiné také představili na loňském ročníku Colors of Ostrava, je to tak?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Ano.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tam vás měli možnost návštěvníci vidět, jak třeba na vás reagují lidé, kteří o to dobrovolní činní neměli možnost ani zavadit, nezajímají se a najednou vy jim představíte, co všechno děláte, jak jste platní, jak vy říkáte, pro společnost?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Hodně lidí, přestože se snažíme být vidět, o nás jenom tak jako možná trošku tuší v souvislosti s těmi mimořádnými událostmi a opravdu jsou překvapeni, jak hodně pomáháme v Ostravě. Takže otázky směřují k té pomoci, jak by se mohli zařadit a být platní právě tady v Ostravě. My pak ty dobrovolníky odkazujeme na to, aby se přes webové stránky přihlásili na přihlašovací formulář a dáváme si s nimi schůzky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď aktuálně potřebujete jakou pomoc nejvíce od široké veřejnosti. Co se Vám hodí?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Hodili by se nám dobrovolníci do nemocnic, na léčebny dlouhodobě nemocných. Například do Radvanice, do Vítkovické nemocnice, do fakultní nemocnice hledáme na dospělá oddělení, na oddělení ORL a na popáleninové centrum a hledáme také dobrovolníky do domova pro seniory Korýtko, které přestěhované dobrovolníci tam už méně dochází v tuto chvíli. Také k osobám se zdravotním postižením do organizace Čtyřlístek. K seniorům obecně, protože těch dobrovolníků nikdy nebude dostatek.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám držím palce, ať jich máte dostatek, ať lidé na vás reagují pozitivně a prostřednictvím vás ostravské ADRY pomáhají. Děkuji za rozhovor.

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Děkuji také.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava, Ostravská ADRA potřebuje dobrovolníky k seniorům
14. února 2023, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dnešním tématem je dobrovolnictví. Široké spektrum pomoci, které ADRA nabízí. Také proto je mým dnešním hostem Dagmar Hoferková, ředitelka ostravské ADRY. Dobrý den, vítejte.

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Přeji hezký den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní ředitelko, zatímco před pár lety nebo měsíci jsme se bavili o té tuzemské pomoci a o té mírové pomoci, jak Vy to nazýváte, tak v poslední době se to změnilo. Jednak přišel covid, po covidu válka, ve válce ještě jsme, nebo respektive na Ukrajině se válčí. Ta pomoc tam směřuje a přišlo ničivé zemětřesení v Turecku. Zkuste možná nějak shrnout, jak se ta pomoc ostravské ADRY v čase proměnila?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Asi dobrá zpráva na úvod je, že pomoc dlouhodobých dobrovolníků všude tam, kde byla před těmito událostmi, které jste jmenovala, pokračuje dál. Máme dobrovolníky, kteří se zapojují k seniorům, k dětem, do nemocnic, k zdravotně postiženým a do těch našich standardních dlouhodobých programů. Vedle toho musíme stíhat tu pomoc, která přichází v rámci mimořádné události. Ať už to teda je covid, kde jsme zapojili stovky dobrovolníků k tomu, aby pomáhali, ať už v zařízeních, kde personál nestíhal nebo bylo málo personálu z důvodu onemocnění, z důvodu karantény. Roznášeli nákupy dobrovolníci, šili roušky a tak dále. Pak jsme si mysleli, že covid skončil a přišla válka na Ukrajině, což už je téměř rok. My jsme od první chvíle pomáhali na Krajském asistenčního centru v Ostravě na Hlavním nádraží v Ostravě na sbírkách humanitární pomoci a tady jsme zapojili přes tisíc dobrovolníků, kteří pomáhali na všech těchto místech a na dalších. No a teď zemětřesení, tam ta pomoc je nasměrována spíše na vybírání financí pro to, abychom mohli pomáhat přímo na místě. Vím, že se tam nakupuje voda, potraviny, teplé přikrývky, oblečení, nějaké stany, aby ti lidé a kteří jsou opravdu ve velké nouzi, měli kde alespoň přežívat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To, co jste všechno vyjmenovala, je obrovský ranec pomoci. Děkujeme vám za ni a možná ti dobrovolníci, když jste vyjmenovala, co všechno musí zvládat, asi i Vy v tom čase měníte své nároky na ně. Je to tak?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Nároky měníme v tom smyslu, že například pro ukrajinské uprchlíky jsme zapojovali asi sedmdesát tlumočníků jako dobrovolníků a psychosociální interventy nebo krizové interventy. Takže toto jsou lidé, kteří opravdu museli něco vědět a znát, aby mohli pomáhat. Na začátku byli dobrovolníci, pak teda byli placení zaměstnanci ADRY, ale pak ti ostatní dobrovolníci zase se rozdělovali podle toho, kde jim to bylo příjemné, jestli vydávali humanitární pomoc, jestli ji sbírali, jestli si hráli s dětmi, jestli navigovali uprchlíky. Takže myslím si, že každý si tak jako našel, co potřebuje, a ty naše nároky jsou podle dané situace, musíme se tomu přizpůsobovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zastavme se na chvilku ještě u covidové doby. Co jste si z ní vzali? Jaké poučení nebo nebo spíš jaké zkušenosti?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: My jsme zvyklí jít někam pomáhat a necítíme se my sami jako pracovníci humanitární organizace ohrožení. V tom covidu jsme vlastně byli ohroženi i my a naši blízcí. Museli jsme v velmi úzkém týmu pracovat tak, abychom navzájem sebe nenakazili, abychom nakazili naše blízké, naše seniory. Takže to napětí bylo samozřejmě takové větší. To je jedna věc, kterou jsme si uvědomili. No a pak online školení, online porady. To si myslím, že covidová doba posunula někam úplně jinam a dodnes to využíváme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co dalšího ještě jste z té covidové doby jste zapracovali do toho svého fungování? Třeba i pro ty dobrovolníky.

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: My jsme úplně nový program rozjeli na konci minulého roku, a to je "Dobrovolnictví na zkoušku". Vnímáme, že ten dobrovolník, než se zapojí dlouhodobě, možná neví, jestli je to pro něho to pravé ořechové, jakou cílovou skupinu si má vybrat. Tudíž jsme se rozhodli udělat jednou za čas dobrovolnictví na zkoušku. Teď to bude 8. 3. v Domově pro seniory Korýtko, kde dobrovolníci mohou přijít a pod dohledem našeho koordinátora a zkušených dobrovolníků si to jenom tak vyzkoušet. Protože ta zkušenost z covidu ukázala, že spousta dobrovolníků, kteří si to vyzkoušeli v covidu, nám poté pokračovali jako dlouhodobí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžete uvést nějaký konkrétní příběh vašeho dobrovolníka, který stojí za to, aby ho naši diváci znali?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Možná už se teď přesunu na tu Ukrajinu nebo a na tu pomoc Ukrajincům, kteří k nám přicházeli, protože je několik desítek Ukrajinců, kteří už pomáhají nám tady a pomáhají naší společností, chodí do domovů pro seniory. Máme jednu paní Ukrajinku, která přijela na jaře v loňském roce, která byla zvyklá dělat dobrovolníka jako zdravotní klaun na Ukrajině, a jakmile to bylo pro ni možné, zapojila se i do naší dobrovolnické činnosti. Chodí za dětmi do nemocnic, jazyk zatím neumí, ale s dětmi se dorozumí, protože proškolení zdravotního klauna jí to umožňuje. Další dobrovolnice, která sama vnímala, Ukrajinka, když přijela, že jsme ji strašně moc pomohli v tom úvodu, viděla naše dobrovolníky, kteří se kolem ní pohybovali. A tak se chtěla zapojit a dochází do jednoho ostravského domova pro seniory za seniorem Ukrajincem, který tu nikoho jiného nemá, jenom tu dobrovolníci, mohou spolu mluvit svým rodným jazykem a ten senior se velmi zlepšil.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vás doplním, že v loňském roce Vaši dobrovolníci odpracovali bezmála dvaadvacet tisíc hodin v rámci té své dobrovolničiny. Vy ty dobrovolníky oceňujete. Je i takovým měřítkem právě počet těch hodin strávených pro tu činnost toho dobrovolničení?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Každý pomáhá, jak může, takže je to takové měřítko, které je velmi ošemetné. Možná bych ještě ráda řekla, že v rámci celé ADRY, v rámci patnácti dobrovolnických center a odchodili dobrovolníci v tom loňském roce rekordních 107 tisíc hodin. Takže ten přínos pro tu společnost je obrovský a oceňovat pouze na základě odhozených hodin to úplně neděláme, protože za každou tou hodinou je nějaký osobní příběh, za každým dobrovolníkem je osobní příběh a myslíme si a víme to, že úplně největší ocenění toho dobrovolníka je ten dobrý pocit z toho, že pomáhá, že vidí rozesmátou dětskou tvář, že vidí spokojeného seniora, že cítí to poděkování. Samozřejmě, snažíme se oceňovat dobrovolníky. V loňském roce to bylo například v rámci takového slavnostního večera, kde jsme ocenili ty desetileté dobrovolníky, protože máme i takové, kteří už dochází deset a více let a ocenil je pan primátor. Ostatním, protože tam bylo asi čtyři sta lidí, zahráli představení herci Divadla Bezruč, a to bylo představení Špinarka. Opět to mělo určitou souvislost, protože herci Divadla Bezruč byli naši dobrovolníci v coVidu. Takže paní Matulová, která hraje Špinarku, sama pomáhala a byla velmi ráda za to, že může dobrovolníkům toto představení zahrát.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste svou činnost mimo jiné také představili na loňském ročníku Colors of Ostrava, je to tak?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Ano.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tam vás měli možnost návštěvníci vidět, jak třeba na vás reagují lidé, kteří o to dobrovolní činní neměli možnost ani zavadit, nezajímají se a najednou vy jim představíte, co všechno děláte, jak jste platní, jak vy říkáte, pro společnost?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Hodně lidí, přestože se snažíme být vidět, o nás jenom tak jako možná trošku tuší v souvislosti s těmi mimořádnými událostmi a opravdu jsou překvapeni, jak hodně pomáháme v Ostravě. Takže otázky směřují k té pomoci, jak by se mohli zařadit a být platní právě tady v Ostravě. My pak ty dobrovolníky odkazujeme na to, aby se přes webové stránky přihlásili na přihlašovací formulář a dáváme si s nimi schůzky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď aktuálně potřebujete jakou pomoc nejvíce od široké veřejnosti. Co se Vám hodí?

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Hodili by se nám dobrovolníci do nemocnic, na léčebny dlouhodobě nemocných. Například do Radvanice, do Vítkovické nemocnice, do fakultní nemocnice hledáme na dospělá oddělení, na oddělení ORL a na popáleninové centrum a hledáme také dobrovolníky do domova pro seniory Korýtko, které přestěhované dobrovolníci tam už méně dochází v tuto chvíli. Také k osobám se zdravotním postižením do organizace Čtyřlístek. K seniorům obecně, protože těch dobrovolníků nikdy nebude dostatek.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám držím palce, ať jich máte dostatek, ať lidé na vás reagují pozitivně a prostřednictvím vás ostravské ADRY pomáhají. Děkuji za rozhovor.

Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: Děkuji také.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-14-02-2023-17-14