Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Ostrava bude v dubnu žít udržitelnou módou

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V dubnu čeká Ostravu měsíc udržitelné módy s názvem ReFashion, který odstartuje 31. března dvoudenním festivalem ReFashandě. Téma pro módní návrhářku Marcelu Vymyslickou. Ahoj Marci, vítej v nás ve studiu.

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Ahoj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Marcelko, než přejdeme k akci, o které se chceme bavit, pojďme si nejdřív něco říct o udržitelné módě. Ta je protipólem tzv. fast fashion, čili rychlé módy, na kterou jsou mnozí zvyklí. Rádi vyměňují své věci, častokrát i neobnošené ve svém šatníku a nepouštějí je dál. Je to také na výrobce, protože ta nadprodukce je veliká a má velký dopad na životní prostředí. Naopak udržitelná móda ta má za cíl dodržet při výrobě ekologickou, sociální a ekonomickou udržitelnost. Jakou má podle tebe v Česku udržitelná móda oblíbenost nebo šanci? Zabývají se vůbec výrobci udržitelnou módou?

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Jsou to opravdu dva protipóly a je pravda, že lidi nechtějí slyšet tady tyhle protipóly rychlá móda, pomalá móda. My jsme si vytvořili jako naše společnost takový trend, že musíme mít strašně moc věcí, abychom byli pořád zajímaví. Takže mám v šatníku deset, dvacet triček a chci být pořád jiná a chci to pořád měnit. Ale má to vlastně to rovná se a takový je ten negativní dopad. Samozřejmě, protože potom ty věci leží dlouho ve skříni. Když se nám nelíbí, tak je vyhodíme nebo se je snažíme nějakým způsobem zlikvidovat. To už narážíme na ten fast fashion, kdy vyhazujeme příliš mnoho oděvů, zatěžují životní prostředí, kupujeme velmi levné věci a ty mají také rovná se, protože něco za tím stojí. Když my na dílně vyrábíme velmi kvalitní věci, ta kvalitní věc z kvalitního materiálu stojí zákonitě více peněz, protože ta ruční práce, to řemeslo, které se dědí a které tady bylo v téhle republice velmi žádané, hodně upadlo tímhle masovým dovozem těchto věcí. Takže je na nás, na návrhářích a konstruktérech, abychom ty lidi trošinku nasměrovali na to, aby neměli v šatníku spoustu oděvů, ale aby měli v šatníku třeba jenom pár věcí, které si můžou krásně kombinovat, stylizovat a budou mít kvalitní věci a budou mít kvalitní oděvy na kůži, které ucítí okamžitě, nebudou ty věci tolik vyhazovat a budou je udržovat a ty věci jim vydrží spoustu let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak ty sama ve své dílně se svou značkou přemýšlíš o udržitelnosti nebo jak motivuješ své zákaznice?

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Motivuji právě... Já samozřejmě se zákaznicemi nehovořím o tom, že vyhazují věci nebo že mají nadmíru věcí v šatníku. Já jsem naopak ráda, když mají mnoho mých věcí v šatníku, ale spíše v tom stylu, protože jak pan Werich řekl šaty dělají člověka, je to obrázek naší duše. To znamená, že když se oblékáme, oblékáme se pěkně kvalitně, tak se i kvalitně cítíme. Takhle to s těmi zákazníky probírám, že ušít věc na míru přímo na zákazníka z velmi kvalitního materiálu, který si vyberou. Já mám záruku od dodavatelů, nebo mám takové certifikáty těch materiálů. Já dělám často s bio materiály, takže máme k tomu takové karty produktové, kde oni ví, odkaď ten materiál pochází, kdo ho zpracuje. To znamená, že my na dílně navrhneme na něj oděv, my ho ustřihneme a my ho zpracujeme. To znamená, že každý výrobek je naše dítě a jsme rádi, když na toho zákazníka pěkně sedne. Takže to je úplně to nejvíc, co můžeme tomu zákazníkovi nabídnout. Nabídneme mu pár věcí kvalitních, které může samozřejmě obměňovat, takže nemá v šatníku těch věcí hodně, ale má jich pár velmi kvalitních a dobře se v nich cítí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říká se, že máš certifikáty k látkám, ze kterých šiješ. Zajímají se zákaznice o to, z jakých materiálů šiješ nebo apriori jim o tom materiálu něco řekneš?

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Já se účastním v Brně v Textilním ústavu takových školení, je to zbožíznalství a je to o tom, že se snažíme znát historii materiálů. To znamená, že i když já se svými dodavateli hovořím o materiálech, které mi dodávají, podotknu, že se účastním takových školení, takže doufám, že ty certifikáty, které dodávají a já věřím tomu, že ano, protože dneska si každý potrpí už na kvalitu dodávky materiálu, že mi dodávají ty správné materiály. Mnohdy ty zákaznice už cítí ten materiál v ruce, že ví, že ten materiál je dobrý. Často si povídáme o materiálu, děláme si spalovací zkoušky. To je takový trend, protože jinak materiál nejde zjistit, oni dovedou ty materiály tak kvalitně napodobit, takže ta spalovací zkouška určí pravost toho materiálu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Udržitelná móda je také o tom, že třeba nakupujeme v second handech nebo nakoupíme toho více. Přešijeme, šijeme z látky a využijeme i všechny ty možné zbytky, které jdou. Ne každý je ale tak šikovný, a proto je tady možná i ten festival udržitelné módy ReFashanda. Řekni něco o něm, protože na začátku bylo to, že jste sháněli také manekýny z řad veřejnosti, nebudou to profesionálové. Tak to je taková ta vstupní brána k tomu, aby akce byla ještě o to zajímavější.

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Když se bavíme tady o tom, když vezmu tu část toho materiálu, ano, je důležité, když si koupím látku, novou látku, ten střih položit tak, abych měl co nejmenší odpad. Když mi zůstane nějaký odpad, dále ho třeba zpracovat na nějaké doplňky nebo čepičku. Snažíme se samozřejmě nevyhazovat materiálu hodně. Já jsem specialista na to, že nemám ráda velké odpady. Zaprvé ty odpady jsou moje peníze, které vyhazuji, ale také vidím, jak se to vrství a snažím se hodně dělat různé doplňky. Mám různé projekty, obrazy v šatech, takže dělám různé doplňky na šaty tady z těchto zbytků. Co se týče přešívání, to je ta upcyklace, to je další věc, která na ReFashandě určitě bude. Je to takový oddíl, kdy si vlastně ženy nakoupí oděvy v second handu nebo mají doma nějaké kvalitní oděvy, už jsou třeba seprané, nebo už třeba ty švy nejsou, jak by měly vypadat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Anebo z nich vyrostly.

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Anebo z nich vyrostly, mohou si přešít různými flintičkami zase věci z těchto starých věcí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže přímo na té akci budou workshopy?

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Budou workshopy,já tam budu mít také nějaký workshop, budu tam mít nějaké takové školení nebo jak si můžou lidi udržovat materiály, jak si můžou přešít různé věci nebo takové drobné střihy připravím, aby je to prostě zajímalo, co si můžou z těchto věcí ušít. Protože ta fantazie toho člověka, třeba oni si to nedovedu představit, že třeba z jednoho trička si můžou udělat třeba pro dítě dupačky nebo košilku. Takže toto bych chtěla jim aspoň trošičku ukázat, že toho času tam také nebude moc. Vybíraly jsme ženy, my tomu říkáme z davu ale nebudou to teď jenom ženy, budou to i děti, budou to i muži a přihlásilo se jich přes dvě stě, což je úplně šílené. Je to krásné, že lidi mají tady k tomuhle vztah a chtějí ukázat nejprve sami sebe, ale i třeba se trošku předvést před lidmi. Je to strašně fajn. Těšíme se na to.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je dvoudenní festival ReFashanda, ale já jsem na začátku řekla, že celý měsíc duben bude v Ostravě na Černé louce o udržitelné módě. Co dalšího tam bude možné vidět, slyšet, koupit si?

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Určitě tam bude mnoho tvůrčích návrhářů, designérů tady z Ostravy i z Moravskoslezského kraje. Myslím si, že lidi už chtějí tady tyhle věci mít v šatníku a chtějí se pěkně oblékat. Takže budou tam určitě prodejní stánky, budou tam workshopy, bude se účastnit tady téhle akce i strážnický modro tisk, který má tradici v tisku na látku. Ukážou lidem, jak se taková třeba věc u nich dělá a můžou si sami natisknout kousek. Já jsem četla o nich, že ty šablony si udržují z generace na generaci, takové ty tiskátka zkrátka na ty látky. Já si myslím, že tam bude hodně zajímavý program. Budou tam i studenti, kteří budou mít svoji přehlídku takovou nějakou z oděvního návrhářství, takže ten program tam bude bohatý a určitě se tam bude mluvit o továrně v Bangladéši, kde se stalo velké neštěstí, od toho vznikly takové různé spolky tady toho slow fashion, kdy chtějí opravdu ukázat těm lidem, jaký dopad na životní prostředí má textilní průmysl, takže se tam určitě lidi dozví spoustu zajímavých informací.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Marcelko, já ti děkuji za rozhovor.

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Děkuji také za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A vy se můžete těšit na dubnovou slow fashion v Ostravě.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Ostrava bude v dubnu žít udržitelnou módou
16. března 2023, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V dubnu čeká Ostravu měsíc udržitelné módy s názvem ReFashion, který odstartuje 31. března dvoudenním festivalem ReFashandě. Téma pro módní návrhářku Marcelu Vymyslickou. Ahoj Marci, vítej v nás ve studiu.

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Ahoj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Marcelko, než přejdeme k akci, o které se chceme bavit, pojďme si nejdřív něco říct o udržitelné módě. Ta je protipólem tzv. fast fashion, čili rychlé módy, na kterou jsou mnozí zvyklí. Rádi vyměňují své věci, častokrát i neobnošené ve svém šatníku a nepouštějí je dál. Je to také na výrobce, protože ta nadprodukce je veliká a má velký dopad na životní prostředí. Naopak udržitelná móda ta má za cíl dodržet při výrobě ekologickou, sociální a ekonomickou udržitelnost. Jakou má podle tebe v Česku udržitelná móda oblíbenost nebo šanci? Zabývají se vůbec výrobci udržitelnou módou?

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Jsou to opravdu dva protipóly a je pravda, že lidi nechtějí slyšet tady tyhle protipóly rychlá móda, pomalá móda. My jsme si vytvořili jako naše společnost takový trend, že musíme mít strašně moc věcí, abychom byli pořád zajímaví. Takže mám v šatníku deset, dvacet triček a chci být pořád jiná a chci to pořád měnit. Ale má to vlastně to rovná se a takový je ten negativní dopad. Samozřejmě, protože potom ty věci leží dlouho ve skříni. Když se nám nelíbí, tak je vyhodíme nebo se je snažíme nějakým způsobem zlikvidovat. To už narážíme na ten fast fashion, kdy vyhazujeme příliš mnoho oděvů, zatěžují životní prostředí, kupujeme velmi levné věci a ty mají také rovná se, protože něco za tím stojí. Když my na dílně vyrábíme velmi kvalitní věci, ta kvalitní věc z kvalitního materiálu stojí zákonitě více peněz, protože ta ruční práce, to řemeslo, které se dědí a které tady bylo v téhle republice velmi žádané, hodně upadlo tímhle masovým dovozem těchto věcí. Takže je na nás, na návrhářích a konstruktérech, abychom ty lidi trošinku nasměrovali na to, aby neměli v šatníku spoustu oděvů, ale aby měli v šatníku třeba jenom pár věcí, které si můžou krásně kombinovat, stylizovat a budou mít kvalitní věci a budou mít kvalitní oděvy na kůži, které ucítí okamžitě, nebudou ty věci tolik vyhazovat a budou je udržovat a ty věci jim vydrží spoustu let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak ty sama ve své dílně se svou značkou přemýšlíš o udržitelnosti nebo jak motivuješ své zákaznice?

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Motivuji právě... Já samozřejmě se zákaznicemi nehovořím o tom, že vyhazují věci nebo že mají nadmíru věcí v šatníku. Já jsem naopak ráda, když mají mnoho mých věcí v šatníku, ale spíše v tom stylu, protože jak pan Werich řekl šaty dělají člověka, je to obrázek naší duše. To znamená, že když se oblékáme, oblékáme se pěkně kvalitně, tak se i kvalitně cítíme. Takhle to s těmi zákazníky probírám, že ušít věc na míru přímo na zákazníka z velmi kvalitního materiálu, který si vyberou. Já mám záruku od dodavatelů, nebo mám takové certifikáty těch materiálů. Já dělám často s bio materiály, takže máme k tomu takové karty produktové, kde oni ví, odkaď ten materiál pochází, kdo ho zpracuje. To znamená, že my na dílně navrhneme na něj oděv, my ho ustřihneme a my ho zpracujeme. To znamená, že každý výrobek je naše dítě a jsme rádi, když na toho zákazníka pěkně sedne. Takže to je úplně to nejvíc, co můžeme tomu zákazníkovi nabídnout. Nabídneme mu pár věcí kvalitních, které může samozřejmě obměňovat, takže nemá v šatníku těch věcí hodně, ale má jich pár velmi kvalitních a dobře se v nich cítí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říká se, že máš certifikáty k látkám, ze kterých šiješ. Zajímají se zákaznice o to, z jakých materiálů šiješ nebo apriori jim o tom materiálu něco řekneš?

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Já se účastním v Brně v Textilním ústavu takových školení, je to zbožíznalství a je to o tom, že se snažíme znát historii materiálů. To znamená, že i když já se svými dodavateli hovořím o materiálech, které mi dodávají, podotknu, že se účastním takových školení, takže doufám, že ty certifikáty, které dodávají a já věřím tomu, že ano, protože dneska si každý potrpí už na kvalitu dodávky materiálu, že mi dodávají ty správné materiály. Mnohdy ty zákaznice už cítí ten materiál v ruce, že ví, že ten materiál je dobrý. Často si povídáme o materiálu, děláme si spalovací zkoušky. To je takový trend, protože jinak materiál nejde zjistit, oni dovedou ty materiály tak kvalitně napodobit, takže ta spalovací zkouška určí pravost toho materiálu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Udržitelná móda je také o tom, že třeba nakupujeme v second handech nebo nakoupíme toho více. Přešijeme, šijeme z látky a využijeme i všechny ty možné zbytky, které jdou. Ne každý je ale tak šikovný, a proto je tady možná i ten festival udržitelné módy ReFashanda. Řekni něco o něm, protože na začátku bylo to, že jste sháněli také manekýny z řad veřejnosti, nebudou to profesionálové. Tak to je taková ta vstupní brána k tomu, aby akce byla ještě o to zajímavější.

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Když se bavíme tady o tom, když vezmu tu část toho materiálu, ano, je důležité, když si koupím látku, novou látku, ten střih položit tak, abych měl co nejmenší odpad. Když mi zůstane nějaký odpad, dále ho třeba zpracovat na nějaké doplňky nebo čepičku. Snažíme se samozřejmě nevyhazovat materiálu hodně. Já jsem specialista na to, že nemám ráda velké odpady. Zaprvé ty odpady jsou moje peníze, které vyhazuji, ale také vidím, jak se to vrství a snažím se hodně dělat různé doplňky. Mám různé projekty, obrazy v šatech, takže dělám různé doplňky na šaty tady z těchto zbytků. Co se týče přešívání, to je ta upcyklace, to je další věc, která na ReFashandě určitě bude. Je to takový oddíl, kdy si vlastně ženy nakoupí oděvy v second handu nebo mají doma nějaké kvalitní oděvy, už jsou třeba seprané, nebo už třeba ty švy nejsou, jak by měly vypadat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Anebo z nich vyrostly.

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Anebo z nich vyrostly, mohou si přešít různými flintičkami zase věci z těchto starých věcí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže přímo na té akci budou workshopy?

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Budou workshopy,já tam budu mít také nějaký workshop, budu tam mít nějaké takové školení nebo jak si můžou lidi udržovat materiály, jak si můžou přešít různé věci nebo takové drobné střihy připravím, aby je to prostě zajímalo, co si můžou z těchto věcí ušít. Protože ta fantazie toho člověka, třeba oni si to nedovedu představit, že třeba z jednoho trička si můžou udělat třeba pro dítě dupačky nebo košilku. Takže toto bych chtěla jim aspoň trošičku ukázat, že toho času tam také nebude moc. Vybíraly jsme ženy, my tomu říkáme z davu ale nebudou to teď jenom ženy, budou to i děti, budou to i muži a přihlásilo se jich přes dvě stě, což je úplně šílené. Je to krásné, že lidi mají tady k tomuhle vztah a chtějí ukázat nejprve sami sebe, ale i třeba se trošku předvést před lidmi. Je to strašně fajn. Těšíme se na to.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je dvoudenní festival ReFashanda, ale já jsem na začátku řekla, že celý měsíc duben bude v Ostravě na Černé louce o udržitelné módě. Co dalšího tam bude možné vidět, slyšet, koupit si?

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Určitě tam bude mnoho tvůrčích návrhářů, designérů tady z Ostravy i z Moravskoslezského kraje. Myslím si, že lidi už chtějí tady tyhle věci mít v šatníku a chtějí se pěkně oblékat. Takže budou tam určitě prodejní stánky, budou tam workshopy, bude se účastnit tady téhle akce i strážnický modro tisk, který má tradici v tisku na látku. Ukážou lidem, jak se taková třeba věc u nich dělá a můžou si sami natisknout kousek. Já jsem četla o nich, že ty šablony si udržují z generace na generaci, takové ty tiskátka zkrátka na ty látky. Já si myslím, že tam bude hodně zajímavý program. Budou tam i studenti, kteří budou mít svoji přehlídku takovou nějakou z oděvního návrhářství, takže ten program tam bude bohatý a určitě se tam bude mluvit o továrně v Bangladéši, kde se stalo velké neštěstí, od toho vznikly takové různé spolky tady toho slow fashion, kdy chtějí opravdu ukázat těm lidem, jaký dopad na životní prostředí má textilní průmysl, takže se tam určitě lidi dozví spoustu zajímavých informací.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Marcelko, já ti děkuji za rozhovor.

Marcela Vymyslická, módní návrhářka: Děkuji také za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A vy se můžete těšit na dubnovou slow fashion v Ostravě.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-16-03-2023-17-31