Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Aleš Honus, zakladatel a pořadatel udílení cen Jantar: Umělecké ceny Jantar se letos udílely už popáté

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Letošní Moravskoslezské umělecké ceny Jantar jsou rozdány, i tak stojí za to se k tématu ještě vrátit, a to se zakladatelem a hlavním organizátorem akce Alešem Honusem. Dobrý den, vítejte u nás.

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ceny Jantar mají upozornit na nejvýraznější umělecké výkony v kraji, ale jantarová cena se předává i za celoživotní dílo. Než se k těm samotným oceněním dostaneme, pojďme si něco říct o tom, jak vznikl ten nápad tyhle ceny udílet a vůbec tu akci pořádat pravidelně.

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Nápad se rodil, dá se říct, několik let, asi dva až tři roky. Prapůvod byl v redakci internetového kulturního deníku Ostrava, kdy jsme si říkali, když už vydáváme portál, který monitoruje kulturní a umělecké dění v našem kraji, proč nepořádat ceny na způsob cen Divadelních novin nebo různých hudebních periodik, které pořádají své ceny. Ale tím, že my monitorujeme dění v celém uměleckém spektru, v oblasti hudby, divadla, výtvarného umění i literatury, zpočátku jsme z toho měli strach všechno to spojit dohromady, protože bylo nám jasné, že když už se jde do něčeho takového, musí to být velké. Už jenom vzhledem k počtu těch kategorií, které by se měly oceňovat. Z toho vyplývá, že takové ceny nelze pořádat třeba v kavárně, ale že potřebujeme velký prostor. Když jsme přišli na Moravskoslezský kraj s dotazem, zda by si uměli představit, že by tuhle akci i finančně podpořili, setkali jsme se s velmi pozitivní pozitivní reakcí a bylo rozhodnuto, že to má smysl.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To byl rok 2018?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Byl to rok 2017.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V osmnáctém roce proběhl první ročník.

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: První ročník, kdy se udělovaly ceny za rok 2017, protože jsou to výroční ceny. Takže vždycky ty odborné poroty sledují po celý rok dění v tom svém oboru. Na začátku následujícího roku se vyhlásí nominace a pak dojde k samotnému udílení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Než přejdeme k těm podrobnostem, já jenom dodám, že těch kategorií je opravdu hodně. Celé spektrum vlastně té kultury pokryjí. Ještě možná reakce na to, co říkáte, dá se tím pádem vlastně říci, že Jantarové ceny jsou takovým jakýmsi protipólem třeba cenám Anděla nebo Českého lva? A byl to i záměr?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Záměr to nebyl. Spousta lidí nám to říká, že jsme takové regionální Thálie a regionální ceny Anděl a Magnesia Litera. Vše v jednom na tom na té regionální úrovni. Ono to tak nejspíš je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že jste se rozhodovali před několika lety Jantarové ceny udílet. A to i proto, že se v té kultuře jaksi pohybujete, vydáváte periodikum na internetu. Zkuste říct, jak si na tom tady v Moravskoslezském kraji s kulturou stojíme.

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Velmi dobře. Po těch cenách Jantar vždycky máme takovou afterparty, kdy za mnou chodí lidé, kteří přijeli z Prahy, kteří přijeli z jiných krajů a říkají, že si neumí představit, že by podobné ceny na té krajské úrovni pořádala většina jiných krajů. Možná na úrovni Prahy, možná Brno, ale tím to končí. I důkazem jsou i jména nominovaných každoročně, kdy v drtivé většině nejde o jména lokální úrovně, ale jde opravdu o osobnosti, které daleko překračují hranice kraje řada z nich i hranice republiky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Letos se ceny předávaly po páté. Říkám to správně? Kategoriích už jsme řekli, že je hodně. Než zmíníme konkrétní jména. Co na to ti samotní ocenění nebo možná i nominovaní, co říkají na to, že Jantar se tady v Moravskoslezském kraji udílí? Jakou máte o nich zpětnou vazbu?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Dá se říct, že v devadesáti devíti procentech velmi pozitivní. Nejenom, že jsou rádi samozřejmě, že si jich někdo všiml, že získali tu nominaci, ale říkají nám to i umělci, kteří nejsou nominovaní, že je to dobře, že na úrovni kraje se neoceňují jenom sportovci roku nebo zdravotní sestry a různá spousta profesí. Ty ceny, které by oceňovaly umělce tady samozřejmě chyběli dlouhá léta. Jak říká Jiří Surůvka, neznámí výtvarník, který byl oceněn v minulém roce, ten zpočátku byl skeptický vůči těm cenám, po těch několika letech řekl, že ceny Jantar jsou důkazem, že doma nikdo není prorokem, že ten umělec je oceněn doma, pro mnohé z nich je to i nejvyšší ocenění. Ivo Kahánek, klavírní virtuos, světoznámé jméno, řekl, že to pro něj má ne, že vyšší hodnotu, ale tím, že Jantar srovnával s cenami BBC a opravdu z toho má minimálně stejnou radost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ono to je možná i pro nás obyvatele, kteří úplně třeba nejsou do té kultury tak zainteresovaní, že se třeba dozví, že přesně takoví lidé, kteří mají ve světě věhlasné jméno, pocházejí tady z Moravskoslezského kraje.

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Přesně tak, to je takový ten boční efekt, ale možná jeden z hlavních efektů cen Jantar, že upozorňují na významné umělce, na skvělé počiny, nahrávky, které tady vznikají. Když pak vyjedou každoročně ty nominace za hudebníky, jak kapely, které jsou součástí mainstreamu hrají v rádiích. Jsou tam, ale i alternativní kapely, méně známé, které jsou orientovány spíše na tu menšinové publikum, i pro ně je to velká reklama. Myslím si, že jejich hudba se pak dostane k těm lidem, kteří nechodí na koncerty a nesledují tolik aktivně tu hudební scénu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že nominace vyjedou vždycky na začátku roku. Kdo za nimi stojí? Kdo nominuje ty, kteří by mohli být oceněni?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Ve všech těch uměleckých oborech o těch nominacích rozhodují odborné poroty, protože to nám bylo jasné už od počátku, aby ty ceny měly nějakou úroveň, aby samotní umělci si jich vážili, tak o těch cenách musí rozhodovat lidé, kteří opravdu tomu rozumí. Takže máme osm odborných porot na činoherní divadlo, operu, muzikál, balet. Máme porotu na vážnou hudbu, na populární hudbu, na výtvarné umění a na literaturu. Každý z těchto uměleckých žánrů má vlastní porotu a kromě toho nad nimi stojí ještě kolegium, které rozhoduje o cenách za celoživotní přínos.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, že vždycky z každé kategorie je nominováno takto tři až pět lidí?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: První čtyři, dokud tomu tak bylo, že v každé kategorii byli nominovaní tři umělci a pak se rozhodlo o jednom. Ale postupem času se ukázalo, že někdy do těch nominací se nedostala spousta šikovných lidí. Bylo třeba tolik hudebních nahrávek, že bylo škoda nenominovat třeba čtyři, pět kapel. Naopak pokud těch uměleckých výkonů nebo inscenací divadelních v tom oboru není tolik v rámci toho roku, tak třeba byl problém tam i někoho vybrat. Takže proto jsme teď v pátém ročníku porot dali volné ruce a je to na nich, kolik umělců nominují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdo pak rozhodne o tom, kdo tu cenu dostane?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Také poroty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Také poroty. Koho byste za letošní celou škálu oceněných rád zmínil?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Ono je to velmi těžké, protože každá obor je specifický. Možná bych zmínil osobnosti, které získaly ceny za celoživotní přínos. To nejsou výroční ceny, ale to jsou ceny celoživotní. Letos to byl fotograf Viktor Kolář, vynikající a jeden nejlepší český městský fotograf. Pak byla oceněná paní Eva Šeinerová, zakladatelka karvinského sboru Permoník, žena, která spolu se svým manželem tenhle sbor dovedla až k mezinárodním úspěchům. Dá se říct, že dnes je to asi nejlepší dětský sbor v ČR.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná i na světě, protože z Carnegie Hall přivezli zlato. Kdo je autorem Jantarové ceny? Sošky, kterou všichni ocenění dostávají?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Autorkou sošky je sochařka Šárka Mikesková, kterou jsme oslovili, jestli by se tady tohoto úkolu zhostila. Kromě toho ona je i autorkou hvězd, kdy každý z těch oceněných za celoživotní přínos má svoji hvězdu ve Vítkovicích na Bolt Tower, na bývalé vysoké peci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Aleši, já Vám děkuji za rozhovor.

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Já děkuju za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Aleš Honus, zakladatel a pořadatel udílení cen Jantar: Umělecké ceny Jantar se letos udílely už popáté
17. května 2022, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Letošní Moravskoslezské umělecké ceny Jantar jsou rozdány, i tak stojí za to se k tématu ještě vrátit, a to se zakladatelem a hlavním organizátorem akce Alešem Honusem. Dobrý den, vítejte u nás.

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ceny Jantar mají upozornit na nejvýraznější umělecké výkony v kraji, ale jantarová cena se předává i za celoživotní dílo. Než se k těm samotným oceněním dostaneme, pojďme si něco říct o tom, jak vznikl ten nápad tyhle ceny udílet a vůbec tu akci pořádat pravidelně.

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Nápad se rodil, dá se říct, několik let, asi dva až tři roky. Prapůvod byl v redakci internetového kulturního deníku Ostrava, kdy jsme si říkali, když už vydáváme portál, který monitoruje kulturní a umělecké dění v našem kraji, proč nepořádat ceny na způsob cen Divadelních novin nebo různých hudebních periodik, které pořádají své ceny. Ale tím, že my monitorujeme dění v celém uměleckém spektru, v oblasti hudby, divadla, výtvarného umění i literatury, zpočátku jsme z toho měli strach všechno to spojit dohromady, protože bylo nám jasné, že když už se jde do něčeho takového, musí to být velké. Už jenom vzhledem k počtu těch kategorií, které by se měly oceňovat. Z toho vyplývá, že takové ceny nelze pořádat třeba v kavárně, ale že potřebujeme velký prostor. Když jsme přišli na Moravskoslezský kraj s dotazem, zda by si uměli představit, že by tuhle akci i finančně podpořili, setkali jsme se s velmi pozitivní pozitivní reakcí a bylo rozhodnuto, že to má smysl.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To byl rok 2018?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Byl to rok 2017.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V osmnáctém roce proběhl první ročník.

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: První ročník, kdy se udělovaly ceny za rok 2017, protože jsou to výroční ceny. Takže vždycky ty odborné poroty sledují po celý rok dění v tom svém oboru. Na začátku následujícího roku se vyhlásí nominace a pak dojde k samotnému udílení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Než přejdeme k těm podrobnostem, já jenom dodám, že těch kategorií je opravdu hodně. Celé spektrum vlastně té kultury pokryjí. Ještě možná reakce na to, co říkáte, dá se tím pádem vlastně říci, že Jantarové ceny jsou takovým jakýmsi protipólem třeba cenám Anděla nebo Českého lva? A byl to i záměr?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Záměr to nebyl. Spousta lidí nám to říká, že jsme takové regionální Thálie a regionální ceny Anděl a Magnesia Litera. Vše v jednom na tom na té regionální úrovni. Ono to tak nejspíš je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že jste se rozhodovali před několika lety Jantarové ceny udílet. A to i proto, že se v té kultuře jaksi pohybujete, vydáváte periodikum na internetu. Zkuste říct, jak si na tom tady v Moravskoslezském kraji s kulturou stojíme.

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Velmi dobře. Po těch cenách Jantar vždycky máme takovou afterparty, kdy za mnou chodí lidé, kteří přijeli z Prahy, kteří přijeli z jiných krajů a říkají, že si neumí představit, že by podobné ceny na té krajské úrovni pořádala většina jiných krajů. Možná na úrovni Prahy, možná Brno, ale tím to končí. I důkazem jsou i jména nominovaných každoročně, kdy v drtivé většině nejde o jména lokální úrovně, ale jde opravdu o osobnosti, které daleko překračují hranice kraje řada z nich i hranice republiky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Letos se ceny předávaly po páté. Říkám to správně? Kategoriích už jsme řekli, že je hodně. Než zmíníme konkrétní jména. Co na to ti samotní ocenění nebo možná i nominovaní, co říkají na to, že Jantar se tady v Moravskoslezském kraji udílí? Jakou máte o nich zpětnou vazbu?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Dá se říct, že v devadesáti devíti procentech velmi pozitivní. Nejenom, že jsou rádi samozřejmě, že si jich někdo všiml, že získali tu nominaci, ale říkají nám to i umělci, kteří nejsou nominovaní, že je to dobře, že na úrovni kraje se neoceňují jenom sportovci roku nebo zdravotní sestry a různá spousta profesí. Ty ceny, které by oceňovaly umělce tady samozřejmě chyběli dlouhá léta. Jak říká Jiří Surůvka, neznámí výtvarník, který byl oceněn v minulém roce, ten zpočátku byl skeptický vůči těm cenám, po těch několika letech řekl, že ceny Jantar jsou důkazem, že doma nikdo není prorokem, že ten umělec je oceněn doma, pro mnohé z nich je to i nejvyšší ocenění. Ivo Kahánek, klavírní virtuos, světoznámé jméno, řekl, že to pro něj má ne, že vyšší hodnotu, ale tím, že Jantar srovnával s cenami BBC a opravdu z toho má minimálně stejnou radost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ono to je možná i pro nás obyvatele, kteří úplně třeba nejsou do té kultury tak zainteresovaní, že se třeba dozví, že přesně takoví lidé, kteří mají ve světě věhlasné jméno, pocházejí tady z Moravskoslezského kraje.

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Přesně tak, to je takový ten boční efekt, ale možná jeden z hlavních efektů cen Jantar, že upozorňují na významné umělce, na skvělé počiny, nahrávky, které tady vznikají. Když pak vyjedou každoročně ty nominace za hudebníky, jak kapely, které jsou součástí mainstreamu hrají v rádiích. Jsou tam, ale i alternativní kapely, méně známé, které jsou orientovány spíše na tu menšinové publikum, i pro ně je to velká reklama. Myslím si, že jejich hudba se pak dostane k těm lidem, kteří nechodí na koncerty a nesledují tolik aktivně tu hudební scénu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že nominace vyjedou vždycky na začátku roku. Kdo za nimi stojí? Kdo nominuje ty, kteří by mohli být oceněni?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Ve všech těch uměleckých oborech o těch nominacích rozhodují odborné poroty, protože to nám bylo jasné už od počátku, aby ty ceny měly nějakou úroveň, aby samotní umělci si jich vážili, tak o těch cenách musí rozhodovat lidé, kteří opravdu tomu rozumí. Takže máme osm odborných porot na činoherní divadlo, operu, muzikál, balet. Máme porotu na vážnou hudbu, na populární hudbu, na výtvarné umění a na literaturu. Každý z těchto uměleckých žánrů má vlastní porotu a kromě toho nad nimi stojí ještě kolegium, které rozhoduje o cenách za celoživotní přínos.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, že vždycky z každé kategorie je nominováno takto tři až pět lidí?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: První čtyři, dokud tomu tak bylo, že v každé kategorii byli nominovaní tři umělci a pak se rozhodlo o jednom. Ale postupem času se ukázalo, že někdy do těch nominací se nedostala spousta šikovných lidí. Bylo třeba tolik hudebních nahrávek, že bylo škoda nenominovat třeba čtyři, pět kapel. Naopak pokud těch uměleckých výkonů nebo inscenací divadelních v tom oboru není tolik v rámci toho roku, tak třeba byl problém tam i někoho vybrat. Takže proto jsme teď v pátém ročníku porot dali volné ruce a je to na nich, kolik umělců nominují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdo pak rozhodne o tom, kdo tu cenu dostane?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Také poroty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Také poroty. Koho byste za letošní celou škálu oceněných rád zmínil?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Ono je to velmi těžké, protože každá obor je specifický. Možná bych zmínil osobnosti, které získaly ceny za celoživotní přínos. To nejsou výroční ceny, ale to jsou ceny celoživotní. Letos to byl fotograf Viktor Kolář, vynikající a jeden nejlepší český městský fotograf. Pak byla oceněná paní Eva Šeinerová, zakladatelka karvinského sboru Permoník, žena, která spolu se svým manželem tenhle sbor dovedla až k mezinárodním úspěchům. Dá se říct, že dnes je to asi nejlepší dětský sbor v ČR.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná i na světě, protože z Carnegie Hall přivezli zlato. Kdo je autorem Jantarové ceny? Sošky, kterou všichni ocenění dostávají?

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Autorkou sošky je sochařka Šárka Mikesková, kterou jsme oslovili, jestli by se tady tohoto úkolu zhostila. Kromě toho ona je i autorkou hvězd, kdy každý z těch oceněných za celoživotní přínos má svoji hvězdu ve Vítkovicích na Bolt Tower, na bývalé vysoké peci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Aleši, já Vám děkuji za rozhovor.

Aleš Honus, zakladatel a organizátor předávání cen Jantar: Já děkuju za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-17-05-2022-17-14