Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín, Rok Harrachů v nové sezóně Kunínského zámku

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hrady a zámky zahájily hlavní turistickou sezónu. Otevřel i zámek Kunín na Novojičínsku. Letošní sezóna je pro něj výjimečná, slaví Rok Harrachů. S Rodem je kastelán v kontaktu a například letos do Kunína zavítá osmdesát členů rodiny Harrachů z celé Evropy. Ve studiu vítám kastelána Jaroslava Zezulčíka. Dobrý den, vítejte.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Dobrý den všem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Národní památkový ústav vyhlásil tento rok jako rok Harrachů, což jsou stavitelé zámků v Kuníně. Přibližme v krátkosti alespoň ty hlavní milníky rodu Harrachů.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Harrachové jsou naprosto výjimečným rodem, který zanechal velice hlubokou stopu v českých i v rakouských zemích. Byli to vynikající diplomaté, politici, církevní představitelé, ale také velice osvícení hospodáři. Tu stopu zanechali, když se podíváme do Krkonoš v Harrachově, sklárny dneska nejstarší na světě, řada vynikajících postav jako arcibiskup Harrach a tak dále. U nás na Moravě tu stopu zanechali především na zámku v Kuníně. Zámek vybudoval pro rodinu Harrachov věhlasný stavitel Johann Lukas von Hildebrandt, ikonou našeho zámku je hraběnka Marie Walburga. V těch stájích, v těch dvorech hospodářský vedl zámku, začali Harrachové jako skvělí hospodáři šlechtit skot. Ten se rozšířil do celé oblasti Novojičínska kolem Odry. Právě toto šlechtění podalo název celé oblasti Kravařsko (Kuhländchen) a hraběnka Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Walburga, to je osobnost, kterou budeme na zámku připomínat celý rok.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K ní se ještě dostaneme a možná, že by nebylo špatné vzpomenout, že díky Vám se do zámku zase sjíždí tisíce návštěvníků, protože ho postihla taková nemilá věc, jednak povodně a ještě před tím pár let chátral a vlastně se nevědělo, co s ním bude.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Zámek Kunín je takový nový zámek na mapě hradů a zámků. Připomínám, i my budeme mít příští rok dvacáté výročí otevření zámků. Nicméně jsme rádi, že zámek již vstoupil do jakéhosi povědomí obyvatelů a myslím si, že právě ten Rok Harrachů by mohl přivést do zámku nové návštěvníky především z českých zemích, kteří to jméno důvěrně znají a budou možná překvapeni, jak bohatý zámek zde na severní Moravě máme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já také divákům připomenu, protože nejednou už jsme se tady chlubili nějakými Vašimi novými úlovky, že se vám daří do zámků vrátit původní vybavení, včetně i porcelánu i takových drobností.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Ano, ten zámek vznikal od konce devadesátých let, kdy přišel do majetku obce Kunína ve spolupráci s Muzeem Novojičínska začaly ty první pokusy zámek obnovit. My jsme netušili, kam až daleko dojdeme. Nakonec byli sami překvapení. Zámek je nám až dnes velmi těsný a bylo nám také jasné, že obnovit zámek znamená vrátit zde historickou paměť, a to se nám mohlo podařit jedině ve spolupráci s těmi rodinami, které zámek obývali a které vytvářely jeho historii. Takže to byli ti poslední majitelé, rytíř Bauerové. Podařilo se nalézt příslušníky rodu Fürstenbergové, rodiny Šilarů z Kunvaldu v dalekých Korutanech. Ale tak jsme rádi, že jsme v kontaktu s rodinou Harrachů, protože Harrachové, to je pro nás skutečně rod velice významný.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Asi to není úplně obvyklé, že někdo, ve Vašem případě kastelán zámku, navazuje a vyhledává ještě potomky slavných rodů. Dokonce Vám se podařilo s nimi navázat tak dobré vztahy, že k Vám běžně jezdívají a letos v červnu jich přijede z celé Evropy osmdesát. Jak se Vám daří je vyhledávat a vlastně udržovat ten kontakt?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: V době, kdy jsem připravoval knihu, která snad vyjde k tomu výročí 20 let otevření zámku v Kuníně, tak jsem požádal pana hraběte Jana Podstatzkého z Velkého Meziříčí, který na zámek pravidelně jezdí, zda by mi nepomohl navázat kontakty s jeho příbuznými rakouskými Harrachy, protože zámek Kunín byl vždy jakýmsi malým letním sídlem této rodiny. Obrazové sbírky se nachází především v Rakousku. Velice významný rodový archiv je umístěn dnes ve Vídni. Pan hrabě skutečně zařídil to spojení s rodinou Harrachů. No a on, protože maminka byla Harrachová, je považován za jakéhosi takového stařešinu rodu Harrachů. Pravda, těch Harrachů v Rakousku už moc nežije. Řada potomků žije ve Velké Británii, v Německu a on se rozhodl, že k tomu rodu Harrachů pozve do svého zámku ve Velkém Meziříčí příslušníky své rodiny. Bude to skutečně velice výjimečný sraz a druhý den z Velkého Meziříčí dva autobusy zamíří také k nám na zámek do Kunína. Takže za to vděčíme panu hraběti Podstatzkému. Rodina Harrachů si prohlédne interiéry zámku v Kuníně. Bude to privátní návštěva této rodiny, po obědvají. Ale pak můžeme už také vaše diváky pozvat na veřejný koncert do vedlejšího kostela, kde zazní harrachovská hudba. Harrachové byli velcí mecenáši slavného Mozarta. U nás v kostele se také návštěvníci potkají s těmi příslušníky velice slavného i říkám slavného rodu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké to je to setkání s nimi? Pak ta návštěva toho zámku, kdy se opravdu potkají s tím interiérem svých předků? Co to pro ně znamená?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Ty rodiny k nám z Rakouska jezdí. My hovoříme a oni také hovoří o "kinderstube". To je taková ta výchova, která ty šlechtice tvaruje. Jistě se diváci také dívají na seriál Modrá krev, takže mají povědomí o tom, že ty rodiny udržují jakési povědomí, historické povědomí, odkud přišli, kam směřují. Je to pro ně velice významné. Takže také rodiče vozí své mladší potomky do zahraničí do kunínského zámku, aby si uvědomili, kdo byla rodina Harrachů. Harrachové měli vždy vysoké sebevědomí o tom, co znamenají. Byli hrdi na svůj původ, na na své předky. Myslím si, že ty příběhy kolem obrazů, které kunínský zámek schraňuje, pak rezonují mezi návštěvníky, ale samozřejmě také rezonují u těch příslušníků těch rodinu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vím, že vyprávíte zase i příběh o hraběnce Walburze, a ten příběh nechám vyprávět raději Vám, ale je to spojitost s vašimi komíny kunínského zámku?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Komíny jsou záležitostí výstavby barokního zámku, takže za to samozřejmě vděčíme Harrachům. Komíny jsou velice famózní, nicméně hraběnka Walburga, dnes, to už je ikona. Ona už pronikla do povědomí obyvatelů severní Moravy. Ten příběh silně rezonuje. Dodnes lituji, že pan režisér Vojtěch Jasný, který žil v Bystrém, se už nepustil a nepustí do filmu o hraběnce Walburze, jak mi slíbil kdysi dávno po mé přednášce, kterou jsem tam proslovil. Ale ten příběh hraběnky je románový, dá se říci těžko uvěřitelný, ale přesto pravdivý. Výjimečná žena, která vzešla z výjimečného rodu, která zažije osobní tragédii, ztrátu svých dětí. Rozpadem manželství se pak rozhodne v dobách osvícenství svůj intelekt, své finanční prostředky věnovat vzdělávání chudých dětí. Jejím zámkem, který se stane sídlem výjimečné školy, kde vládne duch tolerance, snášenlivosti, pak projdou, dá se říci, stovky dětí a mezi ty nejslavnější žáky počítáme Františka Palackého. My jsme rádi, že jsme tu zámeckou sezonu Rok Harrachů mohli zahájit 1. dubna křeslem pro hosta, kdy ze zámku z Malče přijel pra pra pravnuk Františka Palackého pan Václav Macháček Rieger, majitel rodového zámku v Malči, který také schraňuje památky na Františka Palackého a proslovil nádhernou přednášku a besedu s návštěvníky zámku. Takže to velké výročí Palackého dvě stě let od příchodu do Prahy, to bylo obrovské výročí, které si Palacký vždy připomínal. Navštívil také hraběnku Walburgu, stárnoucí ženu na konci života, to jsme si na kunínském zámku mohli připomenout. Tak jsme zahájili krásně slavnostně také ten Rok Harrachů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďte nás trošku tou vaší sezónou letošní, která se váže k rodu Harrachů, provést. Co chystáte v Kuníně?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Před námi nyní bude rok Harrachů s tím, že ty interiéry zámku se proměnily. My jsme přes zimu řadu věcí doinstalovávali z muzea. Z Poličky jsme si zapůjčili velice vzácné obrazy hraběnky Walburgy a jejích rodičů. Čeká nás takový první vrchol sezony, návštěva 9. června příslušníků rodiny Harrachů a krásný koncert v kostele. Dalším vrcholem v srpnu potom budou kostýmované harrachovské slavnosti. Jsme rádi, že jsme pro zámek získali skupinku nadšenců z Brna, kteří umí ušít nádherné kostýmy a vystupují v kostýmech mezi návštěvníky během prohlídek zámku. Zdá se, že ta hraběnka Walburga a její rodiče jako by právě sestoupili z obrazů, když je návštěvníci potkávají. Budeme mít také desáté výročí mezinárodních hudebních workshopů. Trošku nám corona přerušila tu tradici, ale věříme, že ten desátý ročník bude velkolepý. Zámkem bude znít jak jinak než Harrachovská hudba. Tu propojíme také s těmi slavnostmi. Samozřejmě Slavnosti růží nesmí chybět. To je samotný vrchol na konci září.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sice se bavíme o nějakém úseku hlavní sezony zámku, ale já pro naše diváky připomínám, že vy i v zimě a na podzim máte otevřeno a pořádáte nějaké akce. Je to tak?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: V zimě také občas plánujeme nějaké ty prohlídky. Pamatuji krásnou zimu, když jsme si z Harrachova přivezli harrachovské sklo. Připomněli jsme to sepětí kunínského zámku a Krkonoš, Jilemnice a Harrachova. Takže v zimě uvidíme, jak krutá bude zima a jaké podmínky nám umožní provozovat zámek. Nicméně zámek se snažíme mít otevřený také těmi kulturními akcemi i v dobách pozdějších.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane ze Zezulčíku, já Vám děkuji za vyprávění a pozvánku do zámku Kunín.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín, Rok Harrachů v nové sezóně Kunínského zámku
18. dubna 2023, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hrady a zámky zahájily hlavní turistickou sezónu. Otevřel i zámek Kunín na Novojičínsku. Letošní sezóna je pro něj výjimečná, slaví Rok Harrachů. S Rodem je kastelán v kontaktu a například letos do Kunína zavítá osmdesát členů rodiny Harrachů z celé Evropy. Ve studiu vítám kastelána Jaroslava Zezulčíka. Dobrý den, vítejte.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Dobrý den všem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Národní památkový ústav vyhlásil tento rok jako rok Harrachů, což jsou stavitelé zámků v Kuníně. Přibližme v krátkosti alespoň ty hlavní milníky rodu Harrachů.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Harrachové jsou naprosto výjimečným rodem, který zanechal velice hlubokou stopu v českých i v rakouských zemích. Byli to vynikající diplomaté, politici, církevní představitelé, ale také velice osvícení hospodáři. Tu stopu zanechali, když se podíváme do Krkonoš v Harrachově, sklárny dneska nejstarší na světě, řada vynikajících postav jako arcibiskup Harrach a tak dále. U nás na Moravě tu stopu zanechali především na zámku v Kuníně. Zámek vybudoval pro rodinu Harrachov věhlasný stavitel Johann Lukas von Hildebrandt, ikonou našeho zámku je hraběnka Marie Walburga. V těch stájích, v těch dvorech hospodářský vedl zámku, začali Harrachové jako skvělí hospodáři šlechtit skot. Ten se rozšířil do celé oblasti Novojičínska kolem Odry. Právě toto šlechtění podalo název celé oblasti Kravařsko (Kuhländchen) a hraběnka Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Walburga, to je osobnost, kterou budeme na zámku připomínat celý rok.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K ní se ještě dostaneme a možná, že by nebylo špatné vzpomenout, že díky Vám se do zámku zase sjíždí tisíce návštěvníků, protože ho postihla taková nemilá věc, jednak povodně a ještě před tím pár let chátral a vlastně se nevědělo, co s ním bude.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Zámek Kunín je takový nový zámek na mapě hradů a zámků. Připomínám, i my budeme mít příští rok dvacáté výročí otevření zámků. Nicméně jsme rádi, že zámek již vstoupil do jakéhosi povědomí obyvatelů a myslím si, že právě ten Rok Harrachů by mohl přivést do zámku nové návštěvníky především z českých zemích, kteří to jméno důvěrně znají a budou možná překvapeni, jak bohatý zámek zde na severní Moravě máme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já také divákům připomenu, protože nejednou už jsme se tady chlubili nějakými Vašimi novými úlovky, že se vám daří do zámků vrátit původní vybavení, včetně i porcelánu i takových drobností.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Ano, ten zámek vznikal od konce devadesátých let, kdy přišel do majetku obce Kunína ve spolupráci s Muzeem Novojičínska začaly ty první pokusy zámek obnovit. My jsme netušili, kam až daleko dojdeme. Nakonec byli sami překvapení. Zámek je nám až dnes velmi těsný a bylo nám také jasné, že obnovit zámek znamená vrátit zde historickou paměť, a to se nám mohlo podařit jedině ve spolupráci s těmi rodinami, které zámek obývali a které vytvářely jeho historii. Takže to byli ti poslední majitelé, rytíř Bauerové. Podařilo se nalézt příslušníky rodu Fürstenbergové, rodiny Šilarů z Kunvaldu v dalekých Korutanech. Ale tak jsme rádi, že jsme v kontaktu s rodinou Harrachů, protože Harrachové, to je pro nás skutečně rod velice významný.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Asi to není úplně obvyklé, že někdo, ve Vašem případě kastelán zámku, navazuje a vyhledává ještě potomky slavných rodů. Dokonce Vám se podařilo s nimi navázat tak dobré vztahy, že k Vám běžně jezdívají a letos v červnu jich přijede z celé Evropy osmdesát. Jak se Vám daří je vyhledávat a vlastně udržovat ten kontakt?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: V době, kdy jsem připravoval knihu, která snad vyjde k tomu výročí 20 let otevření zámku v Kuníně, tak jsem požádal pana hraběte Jana Podstatzkého z Velkého Meziříčí, který na zámek pravidelně jezdí, zda by mi nepomohl navázat kontakty s jeho příbuznými rakouskými Harrachy, protože zámek Kunín byl vždy jakýmsi malým letním sídlem této rodiny. Obrazové sbírky se nachází především v Rakousku. Velice významný rodový archiv je umístěn dnes ve Vídni. Pan hrabě skutečně zařídil to spojení s rodinou Harrachů. No a on, protože maminka byla Harrachová, je považován za jakéhosi takového stařešinu rodu Harrachů. Pravda, těch Harrachů v Rakousku už moc nežije. Řada potomků žije ve Velké Británii, v Německu a on se rozhodl, že k tomu rodu Harrachů pozve do svého zámku ve Velkém Meziříčí příslušníky své rodiny. Bude to skutečně velice výjimečný sraz a druhý den z Velkého Meziříčí dva autobusy zamíří také k nám na zámek do Kunína. Takže za to vděčíme panu hraběti Podstatzkému. Rodina Harrachů si prohlédne interiéry zámku v Kuníně. Bude to privátní návštěva této rodiny, po obědvají. Ale pak můžeme už také vaše diváky pozvat na veřejný koncert do vedlejšího kostela, kde zazní harrachovská hudba. Harrachové byli velcí mecenáši slavného Mozarta. U nás v kostele se také návštěvníci potkají s těmi příslušníky velice slavného i říkám slavného rodu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké to je to setkání s nimi? Pak ta návštěva toho zámku, kdy se opravdu potkají s tím interiérem svých předků? Co to pro ně znamená?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Ty rodiny k nám z Rakouska jezdí. My hovoříme a oni také hovoří o "kinderstube". To je taková ta výchova, která ty šlechtice tvaruje. Jistě se diváci také dívají na seriál Modrá krev, takže mají povědomí o tom, že ty rodiny udržují jakési povědomí, historické povědomí, odkud přišli, kam směřují. Je to pro ně velice významné. Takže také rodiče vozí své mladší potomky do zahraničí do kunínského zámku, aby si uvědomili, kdo byla rodina Harrachů. Harrachové měli vždy vysoké sebevědomí o tom, co znamenají. Byli hrdi na svůj původ, na na své předky. Myslím si, že ty příběhy kolem obrazů, které kunínský zámek schraňuje, pak rezonují mezi návštěvníky, ale samozřejmě také rezonují u těch příslušníků těch rodinu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vím, že vyprávíte zase i příběh o hraběnce Walburze, a ten příběh nechám vyprávět raději Vám, ale je to spojitost s vašimi komíny kunínského zámku?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Komíny jsou záležitostí výstavby barokního zámku, takže za to samozřejmě vděčíme Harrachům. Komíny jsou velice famózní, nicméně hraběnka Walburga, dnes, to už je ikona. Ona už pronikla do povědomí obyvatelů severní Moravy. Ten příběh silně rezonuje. Dodnes lituji, že pan režisér Vojtěch Jasný, který žil v Bystrém, se už nepustil a nepustí do filmu o hraběnce Walburze, jak mi slíbil kdysi dávno po mé přednášce, kterou jsem tam proslovil. Ale ten příběh hraběnky je románový, dá se říci těžko uvěřitelný, ale přesto pravdivý. Výjimečná žena, která vzešla z výjimečného rodu, která zažije osobní tragédii, ztrátu svých dětí. Rozpadem manželství se pak rozhodne v dobách osvícenství svůj intelekt, své finanční prostředky věnovat vzdělávání chudých dětí. Jejím zámkem, který se stane sídlem výjimečné školy, kde vládne duch tolerance, snášenlivosti, pak projdou, dá se říci, stovky dětí a mezi ty nejslavnější žáky počítáme Františka Palackého. My jsme rádi, že jsme tu zámeckou sezonu Rok Harrachů mohli zahájit 1. dubna křeslem pro hosta, kdy ze zámku z Malče přijel pra pra pravnuk Františka Palackého pan Václav Macháček Rieger, majitel rodového zámku v Malči, který také schraňuje památky na Františka Palackého a proslovil nádhernou přednášku a besedu s návštěvníky zámku. Takže to velké výročí Palackého dvě stě let od příchodu do Prahy, to bylo obrovské výročí, které si Palacký vždy připomínal. Navštívil také hraběnku Walburgu, stárnoucí ženu na konci života, to jsme si na kunínském zámku mohli připomenout. Tak jsme zahájili krásně slavnostně také ten Rok Harrachů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďte nás trošku tou vaší sezónou letošní, která se váže k rodu Harrachů, provést. Co chystáte v Kuníně?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Před námi nyní bude rok Harrachů s tím, že ty interiéry zámku se proměnily. My jsme přes zimu řadu věcí doinstalovávali z muzea. Z Poličky jsme si zapůjčili velice vzácné obrazy hraběnky Walburgy a jejích rodičů. Čeká nás takový první vrchol sezony, návštěva 9. června příslušníků rodiny Harrachů a krásný koncert v kostele. Dalším vrcholem v srpnu potom budou kostýmované harrachovské slavnosti. Jsme rádi, že jsme pro zámek získali skupinku nadšenců z Brna, kteří umí ušít nádherné kostýmy a vystupují v kostýmech mezi návštěvníky během prohlídek zámku. Zdá se, že ta hraběnka Walburga a její rodiče jako by právě sestoupili z obrazů, když je návštěvníci potkávají. Budeme mít také desáté výročí mezinárodních hudebních workshopů. Trošku nám corona přerušila tu tradici, ale věříme, že ten desátý ročník bude velkolepý. Zámkem bude znít jak jinak než Harrachovská hudba. Tu propojíme také s těmi slavnostmi. Samozřejmě Slavnosti růží nesmí chybět. To je samotný vrchol na konci září.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sice se bavíme o nějakém úseku hlavní sezony zámku, ale já pro naše diváky připomínám, že vy i v zimě a na podzim máte otevřeno a pořádáte nějaké akce. Je to tak?

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: V zimě také občas plánujeme nějaké ty prohlídky. Pamatuji krásnou zimu, když jsme si z Harrachova přivezli harrachovské sklo. Připomněli jsme to sepětí kunínského zámku a Krkonoš, Jilemnice a Harrachova. Takže v zimě uvidíme, jak krutá bude zima a jaké podmínky nám umožní provozovat zámek. Nicméně zámek se snažíme mít otevřený také těmi kulturními akcemi i v dobách pozdějších.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane ze Zezulčíku, já Vám děkuji za vyprávění a pozvánku do zámku Kunín.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámek Kunín: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-18-04-2023-17-14