Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MSK pro RE:START a uhelnou platformu

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj v Bruselu na podzim symbolicky zahájil čerpání jedna čtyřiceti miliard korun z operačního programu Spravedlivá transformace, a to v rámci konference Spravedlivá transformace v uhelných a energeticky náročných regionech. Na podrobnosti se budu ptát zmocněnce hejtmana Moravskoslezského kraje pro Restart a uhelnou platformu Zdeňka Karáska. Dobrý den, vítejte v našem studiu.

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MS kraje pro RE:START a uhel. pratformu: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme na začátek trošku připomenout v krátkosti rozvojový program. Celé území Karvinska, já to trošičku uvedu, je postiženo hornickou činností. Některé doly už jsou uzavřené a na některých se už dějí nové ekonomické aktivity. Kraj zadal vypracování studie Pohornická krajina 2030 - POHO2030 a pro celé území je navržen rozvojový program, který řeší několik oblastí. Pojďme na úvod v krátkosti připomenout, které ty oblasti to jsou.

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MS kraje pro RE:START a uhel. pratformu: V kostce řečeno, řekl bych, že jsou takové čtyři hlavní směry a cíle toho celkového programu. Ten první a asi nejdůležitější je vůbec nastartovat nový ekonomický rozvoj Karvinska v souvislosti s ukončením těžby uhlí, která provázela Karvinou a Karvinsko, ať už pozitivně nebo negativně, poslední dvě stě let. Takže využít ty uzavírané a důlní areály k nastartování nových ekonomických činností, o tom se asi podrobněji budeme bavit dále. Druhý cíl je ale nezapomenout na těch dvě stě let historie a vhodným způsobem to připomínat tak, aby ty kořeny a identita toho území zůstaly zachovány. Třetí cíl je propojit tu krajinu, kam často lidé ani nezavítali. Byla to taková pustina někdy uprostřed nebo mezi tím byly ty důlní areály. To propojit s tím civilizovaným územím, a na to se chystají různé aktivity, ať už ta, o které pravděpodobně řeč byla někdy v minulosti. To znamená nová tramvajová trať mezi Karvinou, Orlovou, Ostravou, ale jsou to také sítě cyklostezek, různé stezky pro pěší, cyklisty, pro pěší turistiku. To znamená, aby lidé znovu vkročili do té krajiny a začali ji využívat. Takže to je, řekl bych, třetí cíl. No a čtvrtý, je to sice program, který chystá kraj s řadou partnerů agentur, ale chceme do toho hodně zapojit místní komunity, místní aktéry. To znamená, aby ti lidé se aktivizovali, aby se svými projekty mohli přicházet a získali na ně finance.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Součástí toho všeho, co jste řekl, je také rozvoj inovativního podnikání. Měla by vzniknout nové pracovní místa, dobře placená nová pracovní místa, a to vše s odpovědností k životnímu prostředí a růstu kvality života lidí. Je to tak?

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MS kraje pro RE:START a uhel. pratformu: Je to přesně tak. Tady musí dojít k takovému výraznému, řekněme posunu celé té kultury toho území, protože tak, jak to v minulosti bylo území, kde lidé si vydělávali, nebo velká část lidí, řekněme chlapů, ale samozřejmě i jejich rodinných příslušníků, vydělávali ai kdysi docela slušné peníze v hornické činnosti. Tak tohle končí. Poslední činný důl skončí buď tento rok, nebo do roku 2025. Takže ta energie uložená v uhlí, kterou jsme takto dostávali na povrch a pomáhali fungování ekonomiky české, musí se změnit a musí se s ní změnit i mentalita lidí. To znamená, od té tzv. zaměstnanecké kultury se lidé musí víc pouštět do rizika samostatného podnikání a my chceme těm, kteří se odváží, v tom pomoct, usnadnit a ta rizika snížit díky tomu programu. Těm firmám, které jsou úspěšné, chceme pomoct, aby byly ještě úspěšnější, ať už na domácích nebo zahraničních trzích, právě proto, aby mohli lidem, obyvatelům Karviné, Karvinska, nabízet zajímavou, dobře placenou práci, aby lidi neodcházeli a naopak aby tam viděli příležitost pro svůj rozvoj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tyhle všechny programy nepředstavujeme my tady ve studiu poprvé. Už se o nich ví nějakou dobu. Jaká je zpětná vazba od těch lidí, kterých se to týká nejvíc? To znamená těch lidí žijících na Karvinsku.

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MS kraje pro RE:START a uhel. pratformu: Na té úrovni řekněme odborné veřejnosti zapojujeme obce, zapojujeme města, které jsou v tom regionu, a různé instituce na té úrovni. Řeknu obyvatel, kteří projevují zájem, děláme různá výjezdní setkání, a to tedy nejenom na území Karvinska, ale po území celého kraje, byť ta pohornická krajina Karvinsko, Frýdecko, Frenštátsko je taková ta nejvíce postižená, zejména ta Karvinská. Takže snažíme se s lidmi setkávat. Sbíráme náměty, podněty a snažíme se připravovat jak projekty velké, o kterých bude asi řeč, tak i příležitostí pro ty projekty menší, těch místních komunit, neziskovek, malých podnikatelů a při tom všem využíváme jak jejich podněty, tak také zkušeností lidí, kteří s těmito obyvateli pracují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy spolupracujete mimo firem, podnikajících osob i s městy a obcemi na Karvinsku, jak k němu ta města, vedení měst přistupují? Protože oni by měli v tom vidět potenciál svého rozvoje.

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MS kraje pro RE:START a uhel. pratformu: Tady jedna z nejsložitějších věcí, zachování kontinuity, protože když chcete nějaké území, které dvě stě let se zabývalo něčím jako tou hornickou činností proměnit, vy potřebujete na tom pracovat souvisle několik let, mnoho let. Mezitím proběhnou jedny, dvoje, troje volby, takže od samého počátku bylo naším cílem zapojovat do hry všechny důležité aktéry. Takoví ti nejstabilnější pro nás jsou zástupci obcí, byť tam dochází, jak říkám, ve volebním cyklu občas hodně k odměnám, ale my je vtahujeme. Jednak začali jsme kdysi v roce tuším 2019 sepsáním memoranda, do kterého se zapojila řada klíčových měst, větších i menších. Typicky zmíním třeba Karvinou, Orlovou, Doubravu, Havířov. Takže to jsou města v tom území. Ale my už dneska můžeme také říct, že se snažíme do toho vtahovat více lidí z toho regionu, takže pořádáme něco, čemu se říká POHO Den, kdy si vybereme určité zajímavé území, které souvisí s tou bývalou hornickou činností a prochází nějakou změnou. Tam pozveme obyvatele na zajímavý program.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu zmínila listopadovou konferenci v Bruselu. Dá se to tak chápat, že všechny ty projekty, které už jsou připraveny pro to, abychom čerpaly ty miliardy z EU, tam se ty projekty představovaly, nebo část z nich?

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MS kraje pro RE:START a uhel. pratformu: Úplně všechny se nepředstavovaly. Samozřejmě na takovém velkém fóru je možné představit ty nejhlavnější směry a pár příkladů těch projektů. Ta akce v Bruselu byla důležitá, protože ty zdroje, které sem přijdou z tzv. Operačního programu Spravedlivé a transformace, jsou ze tří čtvrtin, nebo pardon z pětaosmdesáti procent zdroje z Evropské unie, z tzv. Fondu spravedlivé transformace. My samozřejmě musíme také na tom bruselském fóru ukazovat, jak jsme připravení. Takže ta akce v Bruselu proběhla, jak jste říkala správně, v listopadu a bylo tam asi 200 lidí, což bylo zajímavé, protože to bylo nejenom teda pro lidi z těch našich tří uhelných regionů, ale byl tam například ministr Bartoš, byl tam náš pan hejtman, byli tam i hejtmani z dalších krajů, ale zejména, co bylo zajímavé, přišli se tam podívat lidé z celé Evropy, které zajímá ta problematika, protože uhelných regionů po Evropě je hodně a sdílení zkušeností je důležité. Co bylo důležité, že ty aktivity, které jsme tam představili, projekty a spoustu práce, kterou jsme tady odvedli, byli vysoce kvitovány a byla to jedna z nejúspěšnějších akcí českého předsednictví.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy se konkrétní projekty budou realizovat? Nebo kdy se s nimi začne?

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MS kraje pro RE:START a uhel. pratformu: V podstatě startujeme. My jsme v tom Bruselu v listopadu oznámili, že 30. listopadu loňského roku byla vyhlášena první tzv. výzva na strategické projekty. Do ní by mělo jít asi 50 % celkových zdrojů, těch asi necelých dvaceti miliard, které jsou určeny pro náš kraj. Takže pro 50 % těch zdrojů už byla vyhlášena výzva v listopadu. Dneska máme únor, v ČR jsou zatím předloženy tři projekty a všechny tři jsou z našeho kraje. Jeden z nich je právě projekt CEPIS z Karviné, který předkládala Slezská univerzita Obchodně podnikatelská fakulta. Tento projekt Slezské univerzity právě cílí na přípravu lidí pro tzv. inovační podnikání. To je to podnikání, které vytváří vysokou přidanou hodnotu a tím pádem umožňuje, když se to vydaří, poskytnout dobře placenou práci a samozřejmě i přitáhnout chytré mozky. V to období, které nás čeká, to znamená 2023 až řekněme 2029. I období pěti až sedmi let, kdy lidé budou fyzicky vidět projekty, aktivity a změny, které v tom regionu budou probíhat. Jeden takový příklad, který sice není z Karviné, ale je z Ostravy, kdy tady byl otevírán na území bývalého brownfieldu na Černé louce ten City Campus pro Ostravskou univerzitu. To byl příklad velkých projektů realizovaných v rámci programu Restart pro tři uhelné regiony. A tam jsme mohli ukázat, jak panu premiérovi, který tady byl, tak i široké veřejnosti, že ty velké významné projekty umíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Karásku, já Vám děkuji za rozhovor.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MSK pro RE:START a uhelnou platformu
21. února 2023, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj v Bruselu na podzim symbolicky zahájil čerpání jedna čtyřiceti miliard korun z operačního programu Spravedlivá transformace, a to v rámci konference Spravedlivá transformace v uhelných a energeticky náročných regionech. Na podrobnosti se budu ptát zmocněnce hejtmana Moravskoslezského kraje pro Restart a uhelnou platformu Zdeňka Karáska. Dobrý den, vítejte v našem studiu.

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MS kraje pro RE:START a uhel. pratformu: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme na začátek trošku připomenout v krátkosti rozvojový program. Celé území Karvinska, já to trošičku uvedu, je postiženo hornickou činností. Některé doly už jsou uzavřené a na některých se už dějí nové ekonomické aktivity. Kraj zadal vypracování studie Pohornická krajina 2030 - POHO2030 a pro celé území je navržen rozvojový program, který řeší několik oblastí. Pojďme na úvod v krátkosti připomenout, které ty oblasti to jsou.

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MS kraje pro RE:START a uhel. pratformu: V kostce řečeno, řekl bych, že jsou takové čtyři hlavní směry a cíle toho celkového programu. Ten první a asi nejdůležitější je vůbec nastartovat nový ekonomický rozvoj Karvinska v souvislosti s ukončením těžby uhlí, která provázela Karvinou a Karvinsko, ať už pozitivně nebo negativně, poslední dvě stě let. Takže využít ty uzavírané a důlní areály k nastartování nových ekonomických činností, o tom se asi podrobněji budeme bavit dále. Druhý cíl je ale nezapomenout na těch dvě stě let historie a vhodným způsobem to připomínat tak, aby ty kořeny a identita toho území zůstaly zachovány. Třetí cíl je propojit tu krajinu, kam často lidé ani nezavítali. Byla to taková pustina někdy uprostřed nebo mezi tím byly ty důlní areály. To propojit s tím civilizovaným územím, a na to se chystají různé aktivity, ať už ta, o které pravděpodobně řeč byla někdy v minulosti. To znamená nová tramvajová trať mezi Karvinou, Orlovou, Ostravou, ale jsou to také sítě cyklostezek, různé stezky pro pěší, cyklisty, pro pěší turistiku. To znamená, aby lidé znovu vkročili do té krajiny a začali ji využívat. Takže to je, řekl bych, třetí cíl. No a čtvrtý, je to sice program, který chystá kraj s řadou partnerů agentur, ale chceme do toho hodně zapojit místní komunity, místní aktéry. To znamená, aby ti lidé se aktivizovali, aby se svými projekty mohli přicházet a získali na ně finance.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Součástí toho všeho, co jste řekl, je také rozvoj inovativního podnikání. Měla by vzniknout nové pracovní místa, dobře placená nová pracovní místa, a to vše s odpovědností k životnímu prostředí a růstu kvality života lidí. Je to tak?

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MS kraje pro RE:START a uhel. pratformu: Je to přesně tak. Tady musí dojít k takovému výraznému, řekněme posunu celé té kultury toho území, protože tak, jak to v minulosti bylo území, kde lidé si vydělávali, nebo velká část lidí, řekněme chlapů, ale samozřejmě i jejich rodinných příslušníků, vydělávali ai kdysi docela slušné peníze v hornické činnosti. Tak tohle končí. Poslední činný důl skončí buď tento rok, nebo do roku 2025. Takže ta energie uložená v uhlí, kterou jsme takto dostávali na povrch a pomáhali fungování ekonomiky české, musí se změnit a musí se s ní změnit i mentalita lidí. To znamená, od té tzv. zaměstnanecké kultury se lidé musí víc pouštět do rizika samostatného podnikání a my chceme těm, kteří se odváží, v tom pomoct, usnadnit a ta rizika snížit díky tomu programu. Těm firmám, které jsou úspěšné, chceme pomoct, aby byly ještě úspěšnější, ať už na domácích nebo zahraničních trzích, právě proto, aby mohli lidem, obyvatelům Karviné, Karvinska, nabízet zajímavou, dobře placenou práci, aby lidi neodcházeli a naopak aby tam viděli příležitost pro svůj rozvoj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tyhle všechny programy nepředstavujeme my tady ve studiu poprvé. Už se o nich ví nějakou dobu. Jaká je zpětná vazba od těch lidí, kterých se to týká nejvíc? To znamená těch lidí žijících na Karvinsku.

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MS kraje pro RE:START a uhel. pratformu: Na té úrovni řekněme odborné veřejnosti zapojujeme obce, zapojujeme města, které jsou v tom regionu, a různé instituce na té úrovni. Řeknu obyvatel, kteří projevují zájem, děláme různá výjezdní setkání, a to tedy nejenom na území Karvinska, ale po území celého kraje, byť ta pohornická krajina Karvinsko, Frýdecko, Frenštátsko je taková ta nejvíce postižená, zejména ta Karvinská. Takže snažíme se s lidmi setkávat. Sbíráme náměty, podněty a snažíme se připravovat jak projekty velké, o kterých bude asi řeč, tak i příležitostí pro ty projekty menší, těch místních komunit, neziskovek, malých podnikatelů a při tom všem využíváme jak jejich podněty, tak také zkušeností lidí, kteří s těmito obyvateli pracují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy spolupracujete mimo firem, podnikajících osob i s městy a obcemi na Karvinsku, jak k němu ta města, vedení měst přistupují? Protože oni by měli v tom vidět potenciál svého rozvoje.

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MS kraje pro RE:START a uhel. pratformu: Tady jedna z nejsložitějších věcí, zachování kontinuity, protože když chcete nějaké území, které dvě stě let se zabývalo něčím jako tou hornickou činností proměnit, vy potřebujete na tom pracovat souvisle několik let, mnoho let. Mezitím proběhnou jedny, dvoje, troje volby, takže od samého počátku bylo naším cílem zapojovat do hry všechny důležité aktéry. Takoví ti nejstabilnější pro nás jsou zástupci obcí, byť tam dochází, jak říkám, ve volebním cyklu občas hodně k odměnám, ale my je vtahujeme. Jednak začali jsme kdysi v roce tuším 2019 sepsáním memoranda, do kterého se zapojila řada klíčových měst, větších i menších. Typicky zmíním třeba Karvinou, Orlovou, Doubravu, Havířov. Takže to jsou města v tom území. Ale my už dneska můžeme také říct, že se snažíme do toho vtahovat více lidí z toho regionu, takže pořádáme něco, čemu se říká POHO Den, kdy si vybereme určité zajímavé území, které souvisí s tou bývalou hornickou činností a prochází nějakou změnou. Tam pozveme obyvatele na zajímavý program.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu zmínila listopadovou konferenci v Bruselu. Dá se to tak chápat, že všechny ty projekty, které už jsou připraveny pro to, abychom čerpaly ty miliardy z EU, tam se ty projekty představovaly, nebo část z nich?

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MS kraje pro RE:START a uhel. pratformu: Úplně všechny se nepředstavovaly. Samozřejmě na takovém velkém fóru je možné představit ty nejhlavnější směry a pár příkladů těch projektů. Ta akce v Bruselu byla důležitá, protože ty zdroje, které sem přijdou z tzv. Operačního programu Spravedlivé a transformace, jsou ze tří čtvrtin, nebo pardon z pětaosmdesáti procent zdroje z Evropské unie, z tzv. Fondu spravedlivé transformace. My samozřejmě musíme také na tom bruselském fóru ukazovat, jak jsme připravení. Takže ta akce v Bruselu proběhla, jak jste říkala správně, v listopadu a bylo tam asi 200 lidí, což bylo zajímavé, protože to bylo nejenom teda pro lidi z těch našich tří uhelných regionů, ale byl tam například ministr Bartoš, byl tam náš pan hejtman, byli tam i hejtmani z dalších krajů, ale zejména, co bylo zajímavé, přišli se tam podívat lidé z celé Evropy, které zajímá ta problematika, protože uhelných regionů po Evropě je hodně a sdílení zkušeností je důležité. Co bylo důležité, že ty aktivity, které jsme tam představili, projekty a spoustu práce, kterou jsme tady odvedli, byli vysoce kvitovány a byla to jedna z nejúspěšnějších akcí českého předsednictví.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy se konkrétní projekty budou realizovat? Nebo kdy se s nimi začne?

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana MS kraje pro RE:START a uhel. pratformu: V podstatě startujeme. My jsme v tom Bruselu v listopadu oznámili, že 30. listopadu loňského roku byla vyhlášena první tzv. výzva na strategické projekty. Do ní by mělo jít asi 50 % celkových zdrojů, těch asi necelých dvaceti miliard, které jsou určeny pro náš kraj. Takže pro 50 % těch zdrojů už byla vyhlášena výzva v listopadu. Dneska máme únor, v ČR jsou zatím předloženy tři projekty a všechny tři jsou z našeho kraje. Jeden z nich je právě projekt CEPIS z Karviné, který předkládala Slezská univerzita Obchodně podnikatelská fakulta. Tento projekt Slezské univerzity právě cílí na přípravu lidí pro tzv. inovační podnikání. To je to podnikání, které vytváří vysokou přidanou hodnotu a tím pádem umožňuje, když se to vydaří, poskytnout dobře placenou práci a samozřejmě i přitáhnout chytré mozky. V to období, které nás čeká, to znamená 2023 až řekněme 2029. I období pěti až sedmi let, kdy lidé budou fyzicky vidět projekty, aktivity a změny, které v tom regionu budou probíhat. Jeden takový příklad, který sice není z Karviné, ale je z Ostravy, kdy tady byl otevírán na území bývalého brownfieldu na Černé louce ten City Campus pro Ostravskou univerzitu. To byl příklad velkých projektů realizovaných v rámci programu Restart pro tři uhelné regiony. A tam jsme mohli ukázat, jak panu premiérovi, který tady byl, tak i široké veřejnosti, že ty velké významné projekty umíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Karásku, já Vám děkuji za rozhovor.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-21-02-2023-17-14