Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje, Kategorie 12 - 18 let: v MSK bylo aplikováno přes 3000 dávek

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Očkování v centrech, nově i v Karolině bez předchozí registrace, ale i další témata týkající se zdravotnictví v kraji. To jsou témata pro Martina Gebauera náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví. Dobrý den vítejte.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, aktuálně web Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje udává 19 nakažených za posledních 24 hodin. V pondělí to bylo do desíti. Myslím, že 7 nebo 9. Znamená to, že pomalu narůstá počet nakažených opět v Moravskoslezském kraji, byť je to teda v jednotkách?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Minulý týden jsme měli 4 jenom. Věřím tomu, že to záleží samozřejmě i na tom počtu těch testovaných. Zdá se to, že se to bude trošku zvedat i v celé republice, to znamená i u nás. Ale zatím to není tak dramatické, protože při přepočtu na 100 tisíc obyvatel se jedná o necelé dva lidi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký je aktuální stav v Moravskoslezském kraji? Možná doplňme, kde je ta situace nejlepší nebo nejhorší?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): V tom Moravskoslezském kraji to je v podstatě, když se tak vezme z průměru je celá ta mapa, tak nemáme žádná zásadní ohniska. Nemáme žádná zásadní ohniska, co se týče nákazy. Jestli jsem to dobře pochopil, tak tedy nemáme žádná ohniska. Ohniska jsou v Praze naštěstí, nás se to netýká. Řekl bych, že máme relativně opravdu disciplinované obyvatele.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nejhorší situace by měla být podle toho, co udává krajská hygienická stanice na Novojičínsku, naopak okres Karviná je na tom nejlépe, co do počtu nakažených.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Ale ty rozdíly jsou opravdu natolik minimální, že to není de facto ani signifikantní, to znamená mohlo se jednat o nějaký náhlý vzestup u těch testovaných lidí. Ale opravdu to jsou takové jednotky, že to statisticky o ničem nevypovídá. Takže já jsem přesvědčen o tom, že ten stav v Moravskoslezském kraji je setrvalý a jestli se mírně zvyšuje není to momentálně nic, co by se muselo řešit

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dominantním mutací Coronaviru se stává Delta, nejen v Česku, ale v celém světě. Odborníci předpokládají, že se rozšíří během několika týdnů. Je třeba asi říct lidem, že se daleko rychleji šíří až o 50% rychleji než je ten virus, na který jsme byli zvyklí.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Šíří se rychleji. Dokonce podle posledních zpráv ze Spojených států se vlastně tou mutací Deltou začaly plnit i nemocnice. Ale musím podotknout, že se jedná o neočkované pacienty, neočkované lidi. Ti co jsou očkováni vlastně tam ty průběhu v podstatě jsou velmi, velmi mírné nebo vůbec nejsou zaznamenány. Ano ta Delta se šíří světem, ale to je v podstatě nějaký momentální stav, protože přece jenom ten virus se vyvíjí, tak jako si vyvíjí každý rok chřipkových virus, tak se vyvíjí i ten Covidový. Zkrátka asi jako jediná cesta je očkování, abychom se nemuseli trápit nad tím, jestli máme tady Deltu, Etu nebo Epsilon. Takže opravdu to očkování, protože zatím ty očkovací látky zpravidla opravdu fungují na všechny mutace i na tu Deltu mutaci. Očkování má opravdu smysl. Je to jediná cesta, jak v podstatě se dostat do takového normálu, který momentálně teda Singapur, Velká Británie už vyhlásila, že teda popřeli to, že se jedná o něco zvláštního, přirovnali to k normální chřipce. akorát vývojem se uvidí, jak to tam dopadne, ale opravdu pouze tou proočkovaností se můžeme potom pohybovat volně bez roušek v Covidovém prostředí a nebude nám to vadit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste teď zdůraznil, že před Deltou jsou chráněni lidé, kteří jsou očkováni a naopak těm, kteří nejsou hrozí nákaza a že se dostanou do nemocnice. Pak jsou tady lidé, kteří prodělali COVID a mají těch sto osmdesát dní od prodělání dostatek protilátek. Neměli by se i oni nechat dřív naočkovat?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): V případě, že měli nějaký takový střední a silný průběh, tak si dokážu tvrdit, že to opravdu není 180 dnů, ale je to minimálně rok, co mají vlastně ty ochranné látky. To znamená po dobu těch sto osmdesáti dnů jako není potřeba, aby se nechali naočkovat, ale potom samozřejmě je vhodné se buď naočkovat anebo si opakovaně změřit hladinu protilátek.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když už se bavíme o očkování, teď už nově pár týdnů mohou se naočkovat i děti, nejmladší generace. Jaký je mezi nimi zájem respektive spíš jak často je nechávají rodiče naočkovat?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Zatím vlastně aplikována dávka u těch dětí 12 až 18 je něco přes tři tisíce dávek. Takže to není moc velké číslo, ale právě proto, že to je jenom pár týdnů. Ale samozřejmě, pokud se jedná třeba o dvanácti, třinácti leté dítě, tak za něho zpravidla, pokud se nejedná o nějakého génia, rozhodnou rodiče. Takže ten názor jaký mají rodiče, tak ovlivní, jestli se dítě naočkuje, nebo ne. Podle toho se vyvine ta proočkovanost. Já mám zkušenost se svojí dcerou, která řekla, že neví, ale potom když jsme někam jeli a musela prodělat testování, tak říkala: "No, vy jste očkování, tak já půjdu taky." Takže bylo to na ní, já jsem to schválil a já si myslím, že opravdu s příchodem nového roku i ti, kteří nechtějí, aby se těm dětem někdo šťoural do nosu ve školských zařízeních nebo kdekoliv jinde, tak vlastně přijdou k tomu, že to očkování je dobrá věc

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Není to jenom kvůli tomu, že se musí testovat, ale je to i z toho důvodu, že rodiče třeba častokrát mají obavy, že to očkování nějak ovlivní zdraví toho dítěte. Jaký je váš názor odborníka, byť už jste to naznačil, když souhlasíte s očkováním.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Mně je líto, že se propagují pouze Fake news. V podstatě na sociálních sítích a všude jinde se propaguje a šíří se vlastně touto komunitou, takže je to vidět. To znamená, že "lidé se budou spojovat s Wi-Finou a jsou magnetičtí, že je někdo bude ovládat" troufám si říct to je jako totální nesmysl. Samozřejmě nějaké vedlejší účinky očkování mohou být, ale ty jsou po jakémkoli očkování. To znamená, jestli někdo pojede do Afriky a nechá se naočkovat na žlutou zimnici, tak také na to může mít velmi velké komplikace a půjde na to dobrovolně. Všichni jsou proočkování proti tuberkulóze, samozřejmě máme čtyřicátníky, padesátníky, kteří tuberkulózu mohou dostat, ale obecně se to prostě vymýtilo, respektive obecně se prostě ten výskyt těch nemocí snížil natolik, že to očkování má svoje pozitiva. A jestli se jedná o vektorovou vakcínu, mRNA vakcínu, je úplně jedno, protože ta mRNA vakcína se vyvíjí minimálně 20 let už.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, hodně se diskutuje také o tom, že řada vakcín se musela vyhodit z různých důvodu. Moravskoslezský kraj patří mezi kraje, který má největší počet vyhozených vakcín. Z jakého důvodu?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Já si tím nejsem úplně jistý, že tato čísla jsou v pořádku, protože co my registrujeme vlastně na krajském úřadě, to znamená na všech očkovacích místech, které máme, my jsme vyhodili v podstatě jeden a půl vakcíny denně. Od začátku očkování jsme vyhodili jeden a půl vakcíny denně, což si myslím, že to nejsou vůbec žádné počty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik je to tedy celkové číslo?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Tři sta osmdesát vakcín se vlastně vyhodilo z těch očkovacích míst za celou dobu, co se určuje. A samozřejmě druhá skupina lidí jsou obvodní lékaři, kteří vlastně musejí nafasovat tyto vakcíny v počtu 100, ale když se jim nepodařilo sehnat ty své klienty, aby byli proočkováni, tak samozřejmě ty vakcíny mají nějakou expiraci. To znamená nikdo nic vyhazoval jen tak, ale samozřejmě v případě, že ta vakcíny už je vyexpirovaná, tak se nemůže aplikovat, musela se zlikvidovat. Takže jako nikdo nic nevyhazoval, nevyléval do kanálu, nebudeme mít zmutované ryby a ty ztráty jsou pochopitelné, protože opravdu jedna a napůl vakcíny denně vyhodit ze všech třiceti čtyř očkovacích míst je nádherné číslo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve středu se otevřelo očkovací centrum bez registrace. Váš osobní názor, co to udělá s ostatními očkovacími centry a možná i s očkováním u praktických lékařů?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Jeden příklad za všechny, ano, tam přišel pán, kterého motivací bylo to, že už dlouho čekal u obvodního lékaře na očkování a ten doktor mu to nemůže nabídnout. Tak proto přišel na to očkovací místo. Já si myslím, že takových lidí bude víc. A navíc tam si přišli vlastně i lidé, kteří mají nějaký problém s technikou, s registrací nebo to spojí s nákupem, to znamená klasické očkovací místa to bych řekl neohrozí, protože zase když člověk přijde na klasické očkovací místo, tak ty fronty tam jsou menší. Přece jenom na tom očkovacím místě bez registrace tam to může nárazově vlastně být třeba i 200, 300 lidí ve frontě, to znamená já si myslím, že tyto dvě očkovací místa mohou žít v synergie krásně vedle sebe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouho budou klasická očkovací centra s registrací fungovat, jak dlouho budou otevřená?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Máme v plánu do září a potom samozřejmě, pokud bude úbytek, tak ta velká očkovací centra se postupně budou uzavírat. Ale my jako Moravskoslezský kraj vlastně budeme držet očkovací místa v našich krajských nemocnicích a ve spolupráci i Vítkovickou nemocnicí a s nemocnicí Fakultní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hezké léto.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Krásný den a pěkné léto.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje, Kategorie 12 - 18 let: v MSK bylo aplikováno přes 3000 dávek
22. července 2021, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Očkování v centrech, nově i v Karolině bez předchozí registrace, ale i další témata týkající se zdravotnictví v kraji. To jsou témata pro Martina Gebauera náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví. Dobrý den vítejte.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, aktuálně web Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje udává 19 nakažených za posledních 24 hodin. V pondělí to bylo do desíti. Myslím, že 7 nebo 9. Znamená to, že pomalu narůstá počet nakažených opět v Moravskoslezském kraji, byť je to teda v jednotkách?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Minulý týden jsme měli 4 jenom. Věřím tomu, že to záleží samozřejmě i na tom počtu těch testovaných. Zdá se to, že se to bude trošku zvedat i v celé republice, to znamená i u nás. Ale zatím to není tak dramatické, protože při přepočtu na 100 tisíc obyvatel se jedná o necelé dva lidi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký je aktuální stav v Moravskoslezském kraji? Možná doplňme, kde je ta situace nejlepší nebo nejhorší?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): V tom Moravskoslezském kraji to je v podstatě, když se tak vezme z průměru je celá ta mapa, tak nemáme žádná zásadní ohniska. Nemáme žádná zásadní ohniska, co se týče nákazy. Jestli jsem to dobře pochopil, tak tedy nemáme žádná ohniska. Ohniska jsou v Praze naštěstí, nás se to netýká. Řekl bych, že máme relativně opravdu disciplinované obyvatele.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nejhorší situace by měla být podle toho, co udává krajská hygienická stanice na Novojičínsku, naopak okres Karviná je na tom nejlépe, co do počtu nakažených.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Ale ty rozdíly jsou opravdu natolik minimální, že to není de facto ani signifikantní, to znamená mohlo se jednat o nějaký náhlý vzestup u těch testovaných lidí. Ale opravdu to jsou takové jednotky, že to statisticky o ničem nevypovídá. Takže já jsem přesvědčen o tom, že ten stav v Moravskoslezském kraji je setrvalý a jestli se mírně zvyšuje není to momentálně nic, co by se muselo řešit

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dominantním mutací Coronaviru se stává Delta, nejen v Česku, ale v celém světě. Odborníci předpokládají, že se rozšíří během několika týdnů. Je třeba asi říct lidem, že se daleko rychleji šíří až o 50% rychleji než je ten virus, na který jsme byli zvyklí.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Šíří se rychleji. Dokonce podle posledních zpráv ze Spojených států se vlastně tou mutací Deltou začaly plnit i nemocnice. Ale musím podotknout, že se jedná o neočkované pacienty, neočkované lidi. Ti co jsou očkováni vlastně tam ty průběhu v podstatě jsou velmi, velmi mírné nebo vůbec nejsou zaznamenány. Ano ta Delta se šíří světem, ale to je v podstatě nějaký momentální stav, protože přece jenom ten virus se vyvíjí, tak jako si vyvíjí každý rok chřipkových virus, tak se vyvíjí i ten Covidový. Zkrátka asi jako jediná cesta je očkování, abychom se nemuseli trápit nad tím, jestli máme tady Deltu, Etu nebo Epsilon. Takže opravdu to očkování, protože zatím ty očkovací látky zpravidla opravdu fungují na všechny mutace i na tu Deltu mutaci. Očkování má opravdu smysl. Je to jediná cesta, jak v podstatě se dostat do takového normálu, který momentálně teda Singapur, Velká Británie už vyhlásila, že teda popřeli to, že se jedná o něco zvláštního, přirovnali to k normální chřipce. akorát vývojem se uvidí, jak to tam dopadne, ale opravdu pouze tou proočkovaností se můžeme potom pohybovat volně bez roušek v Covidovém prostředí a nebude nám to vadit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste teď zdůraznil, že před Deltou jsou chráněni lidé, kteří jsou očkováni a naopak těm, kteří nejsou hrozí nákaza a že se dostanou do nemocnice. Pak jsou tady lidé, kteří prodělali COVID a mají těch sto osmdesát dní od prodělání dostatek protilátek. Neměli by se i oni nechat dřív naočkovat?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): V případě, že měli nějaký takový střední a silný průběh, tak si dokážu tvrdit, že to opravdu není 180 dnů, ale je to minimálně rok, co mají vlastně ty ochranné látky. To znamená po dobu těch sto osmdesáti dnů jako není potřeba, aby se nechali naočkovat, ale potom samozřejmě je vhodné se buď naočkovat anebo si opakovaně změřit hladinu protilátek.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když už se bavíme o očkování, teď už nově pár týdnů mohou se naočkovat i děti, nejmladší generace. Jaký je mezi nimi zájem respektive spíš jak často je nechávají rodiče naočkovat?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Zatím vlastně aplikována dávka u těch dětí 12 až 18 je něco přes tři tisíce dávek. Takže to není moc velké číslo, ale právě proto, že to je jenom pár týdnů. Ale samozřejmě, pokud se jedná třeba o dvanácti, třinácti leté dítě, tak za něho zpravidla, pokud se nejedná o nějakého génia, rozhodnou rodiče. Takže ten názor jaký mají rodiče, tak ovlivní, jestli se dítě naočkuje, nebo ne. Podle toho se vyvine ta proočkovanost. Já mám zkušenost se svojí dcerou, která řekla, že neví, ale potom když jsme někam jeli a musela prodělat testování, tak říkala: "No, vy jste očkování, tak já půjdu taky." Takže bylo to na ní, já jsem to schválil a já si myslím, že opravdu s příchodem nového roku i ti, kteří nechtějí, aby se těm dětem někdo šťoural do nosu ve školských zařízeních nebo kdekoliv jinde, tak vlastně přijdou k tomu, že to očkování je dobrá věc

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Není to jenom kvůli tomu, že se musí testovat, ale je to i z toho důvodu, že rodiče třeba častokrát mají obavy, že to očkování nějak ovlivní zdraví toho dítěte. Jaký je váš názor odborníka, byť už jste to naznačil, když souhlasíte s očkováním.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Mně je líto, že se propagují pouze Fake news. V podstatě na sociálních sítích a všude jinde se propaguje a šíří se vlastně touto komunitou, takže je to vidět. To znamená, že "lidé se budou spojovat s Wi-Finou a jsou magnetičtí, že je někdo bude ovládat" troufám si říct to je jako totální nesmysl. Samozřejmě nějaké vedlejší účinky očkování mohou být, ale ty jsou po jakémkoli očkování. To znamená, jestli někdo pojede do Afriky a nechá se naočkovat na žlutou zimnici, tak také na to může mít velmi velké komplikace a půjde na to dobrovolně. Všichni jsou proočkování proti tuberkulóze, samozřejmě máme čtyřicátníky, padesátníky, kteří tuberkulózu mohou dostat, ale obecně se to prostě vymýtilo, respektive obecně se prostě ten výskyt těch nemocí snížil natolik, že to očkování má svoje pozitiva. A jestli se jedná o vektorovou vakcínu, mRNA vakcínu, je úplně jedno, protože ta mRNA vakcína se vyvíjí minimálně 20 let už.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, hodně se diskutuje také o tom, že řada vakcín se musela vyhodit z různých důvodu. Moravskoslezský kraj patří mezi kraje, který má největší počet vyhozených vakcín. Z jakého důvodu?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Já si tím nejsem úplně jistý, že tato čísla jsou v pořádku, protože co my registrujeme vlastně na krajském úřadě, to znamená na všech očkovacích místech, které máme, my jsme vyhodili v podstatě jeden a půl vakcíny denně. Od začátku očkování jsme vyhodili jeden a půl vakcíny denně, což si myslím, že to nejsou vůbec žádné počty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik je to tedy celkové číslo?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Tři sta osmdesát vakcín se vlastně vyhodilo z těch očkovacích míst za celou dobu, co se určuje. A samozřejmě druhá skupina lidí jsou obvodní lékaři, kteří vlastně musejí nafasovat tyto vakcíny v počtu 100, ale když se jim nepodařilo sehnat ty své klienty, aby byli proočkováni, tak samozřejmě ty vakcíny mají nějakou expiraci. To znamená nikdo nic vyhazoval jen tak, ale samozřejmě v případě, že ta vakcíny už je vyexpirovaná, tak se nemůže aplikovat, musela se zlikvidovat. Takže jako nikdo nic nevyhazoval, nevyléval do kanálu, nebudeme mít zmutované ryby a ty ztráty jsou pochopitelné, protože opravdu jedna a napůl vakcíny denně vyhodit ze všech třiceti čtyř očkovacích míst je nádherné číslo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve středu se otevřelo očkovací centrum bez registrace. Váš osobní názor, co to udělá s ostatními očkovacími centry a možná i s očkováním u praktických lékařů?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Jeden příklad za všechny, ano, tam přišel pán, kterého motivací bylo to, že už dlouho čekal u obvodního lékaře na očkování a ten doktor mu to nemůže nabídnout. Tak proto přišel na to očkovací místo. Já si myslím, že takových lidí bude víc. A navíc tam si přišli vlastně i lidé, kteří mají nějaký problém s technikou, s registrací nebo to spojí s nákupem, to znamená klasické očkovací místa to bych řekl neohrozí, protože zase když člověk přijde na klasické očkovací místo, tak ty fronty tam jsou menší. Přece jenom na tom očkovacím místě bez registrace tam to může nárazově vlastně být třeba i 200, 300 lidí ve frontě, to znamená já si myslím, že tyto dvě očkovací místa mohou žít v synergie krásně vedle sebe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouho budou klasická očkovací centra s registrací fungovat, jak dlouho budou otevřená?

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Máme v plánu do září a potom samozřejmě, pokud bude úbytek, tak ta velká očkovací centra se postupně budou uzavírat. Ale my jako Moravskoslezský kraj vlastně budeme držet očkovací místa v našich krajských nemocnicích a ve spolupráci i Vítkovickou nemocnicí a s nemocnicí Fakultní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hezké léto.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje (ANO): Krásný den a pěkné léto.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-22-07-2021-17-31