Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Kraj chce děti přitáhnout ke sportu

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Přestože mají pohybové aktivity spoustu výhod pro zdraví a psychiku, sportování se ve volném čase věnují pouze necelé dvě třetiny dětí. Padesát sedm procent rodičů údajně přiznalo, že by svým dětem chtěli v budoucnu přidat více fyzických aktivit. Toto téma řeší projekt "Vraťme děti ke sportu". Ve studiu vítám Stanislava Folwarzsného, náměstka hejtmana. Dobrý den vítejte.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co je cílem projektu, pane náměstku, "Vraťme děti ke sportu"?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Velmi stručně vrátit děti ke sportu, protože máme informace, že spousta dětí se ke sportování nevrátila. Já jsem se účastnil teď turnaje McDonald's Cup, největšího fotbalového turnaje pro žáky prvních až pátých tříd. Je to turnaj, kterého se už účastnilo asi jedna a půl milionu dětí. Probíhají okresní kola, krajská kola a ti nejlepší se dostanou do finále. V tom letošním roce to finále bude v Teplicích a tam jsem měl možnost hovořit s učiteli, s trenéry a s dalšími ještě funkcionáři ve sportu, ta odpověď kolik dětí se nám nevrátilo ke sportu ta byla jednoznačná. U těch kategorií nejlepších sportovců, řekněme těch, kteří se věnují sportu na maximální výkon a věnují se sportu v těch nejlepších oddílech a jsou ti nejlepší, ti se v podstatě vrátili všichni. Ale problém je právě u takových řekněme dětí, které dělaly rekreační sport a možná ne ten vrcholový, ale ten výkonnostní sport a tam ty děti se ke sportu nevrátily, což je chyba, protože pravidelné sportování u kategorií dětí a mládeže za mě je stejně důležité jako čtení, psaní, jako učení se a podobně, protože platí pravidlo "ve zdravém těle, zdravý duch" a bez fyzického zdraví není psychického zdraví a opačně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vás jen doplním, protože údajně sedm dětí z deseti kvůli pandemii přestalo sportovat.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Je to nějaký údaj ze šetření, které si udělala Sazka. Je to velmi, velmi vysoké číslo. V některých odvětvích to tak asi vypadá. Říkal jsem, že jsou některá odvětví, kde se vrátily všechny děti, ale nám jde o každého, aby získal návyk pravidelného sportování. To znamená přesvědčit rodiče, aby poslali děcko do kroužku, do nějakého tělovýchovného kroužků, do sportovního klubu a především na pravidelné sportování. To je právě cílem této kampaně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, že za to jednak mohou i rodiče, protože i oni jsou takovým vzorem pro své děti. A ještě mě zajímá, jestli platí to, že ty menší děti častokrát více sportují a s tím věkem pomalu ten sport opouštějí?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Je to pravda, když se účastníte různých soutěží sportovních, ať už to jsou taneční soutěže, fotbalové soutěže, ať to jsou například mažoretky nebo nějaké další sportovní taneční disciplíny, tak těch nejmenších dětí tam je tam je vždycky nejvíce. Tam se do toho angažují rodiče, vidí v tom svém dítěti nějakého možná i nadaného sportovce. Někteří chtějí, aby se naučili nějaký sport, takže tam jednak je to tlak, rodičů a jednak je to zájem dětí. Když ty děti jsou starší a starší, začínají pomalu mít jiné zájmy a především není tam i snaha těch rodičů tlačit na to dítě, aby se dál věnovalo sportu. Tak, jak přichází puberta, tak, jak přichází ten věk řekněme 13, 14, 15 let, tak je dětí u sportu méně a ta kritická hranice je právě kolem těch čtrnácti, patnácti let. Pak kolem těch osmnácti a devatenácti let to vím z debaty s fotbalovými trenéry, například, že přesvědčit kluky, aby intenzivněji trénovali ve věku patnácti a šestnácti let, když mají spoustu jiných zájmů, je velmi náročné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, které sporty děti, teď možná kategorii dívek a kategorie kluků, táhnou nejvíce?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Dneska už bychom to takto nerozlišovali, protože hovořil jsem o tom, že jsem zahajoval krajské kolo McDonald's Cupu a to byly v uvozovkách chlapecké týmy, ale bylo tam taky pár dívek. Stejně to platí o hokeji, znám hokejové týmy, kde je to chlapecký tým, ale je tam taky pár dívek, takže to rozdělení neplatí už tak striktně, jak to bylo kdysi. Obecně se dá říct, že hodně dívek se věnuje tanečnímu sportu. To tak je, což je si myslím přirozené, protože na tanečních soutěžích vznikla nová kategorie, a to samostatný tanec dívek. Těch kluků zase tam je méně v těch tanečních soutěžích, tak aby ty dívky, i když nemají partnera, aby si mohly zasoutěžit, tak mají samostatnou kategorii. U těch tanečních soutěží je tam víc dívek a pak když to jsou takové ty řekněme trošku bojovnější sporty, agresivnější, kde je víc fyzického kontaktu, tak tam jsou kluci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když se vrátíme k projektu "Vraťme děti ke sportu". Ten má také svůj web. Proveďte nás trošičku tím webem.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Ten web je pojatý velmi široce tak, aby tam každý získal informace, které by potřeboval a také, aby tam získal motivaci, proč teda by mělo dítě sportovat. Do toho webu se zapojila spousta profesionálů, kteří se věnují sportu. Nejsou to jenom sportovci, ale jsou to i trenéři, jsou to psychologové, jsou to lékaři. Takže ty informace, proč dát dítě sportovat, tam může každý rodič najít. Pochopitelně je tam také nabídka sportů a možností, které dávají jednotlivé sporty. Pak je tam nabídka partnerství pro firmy, že se mohou zapojit. Je tam nabídka i takzvaně dobrovolnického partnerství, takže je to už velmi široce pojatý web, kde by si každý mohl najít informace, které ho zajímají. Web by ho měl posunout někde dál. Neříkám, že přesvědčit, to je hodně složité, ale který by mu měl dát informace, že fakt je dobré alespoň dvě hodiny týdně mimoškolní tělesnou výchovu dát dítěti toho pohybu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z toho komplexu těch informací, které na webu projektu "Vraťme děti ke sportu" lidé najdou je také sekce "Kam jít s dětmi". Vysvětlete jak se mohou rodiče s dětmi nejen orientovat v té nabídce sportovních aktivit, ale jak se třeba mohou díky tomu webu přihlásit a třeba s dítětem aspoň podívat na ten sport, který by viděli, že by pro to jejich dítě byl vhodný?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Je to třeba si zkoušet. Je to jednak o vhodnosti, přesně jak jste to řekla, ale je to také o tom, aby ten sport dítě bavil. Když někdo řekněme nemá výšku na basketbal, to neznamená, že by neměl hrát basketbal. Bavíme se o nějaké pohybové aktivitě, ne na té nejvyšší úrovni, nebavíme se o tom, že někdo bude vrcholovým basketbalistou v NBA například. Tam je důležité si vybrat to, co mě baví, i když řekněme nemám ty fyzické dispozice. Takže možná někdy je tou hlavní motivací, že tam chodí kamarád na ten sport, tak se taky přidám. Tady bych to nijak nezužoval, že si vybrat ten sport, pro který mám nějaké dispozice, kde bych mohl být úspěšný, protože všichni určitě nebudou v tom sportu úspěšní. Je to fakt o nějakém dobrovolném pohybu, přirozeném pohybu. To, co se stalo v době pandemie, že děti hlavně seděly doma, toho pohybu měli méně. Takže aby ten přirozený pohyb byl ten pohyb, který ho baví, aby toho pohybu bylo víc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je podle vás v Moravskoslezském kraji dostatečná sportovní nabídka pro děti?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Já si myslím, že ano. My máme celkem solidní přehled, protože Moravskoslezský kraj poskytuje dotace všem tělo výchovným jednotkám a tělo výchovným klubům na podporu sportu dětí a mládeže. Na této podpoře spolupracujeme s Českou unií sportu a víme, že tam máme asi 600 žádostí o podporu. Pak máme další dotační programy na pořádání sportovní akcí pro vrcholové sportovce a podobně. Z toho přehledu víme, že v podstatě v každém městě funguje nějaký sportovní spolek, tělovýchovná jednota, v těch velkých městech ta nabídka je velmi široká jak pro chlapce, tak pro dívky. Takže si myslím, že každý, kdo chce, tak si může tu svoji disciplínu najít. Mimoto bych zmínil, co je také důležité, kdy na těch nejmenších obcích, kde už řekněme nefunguje ani fotbal, tak vždycky je sbor dobrovolných hasičů a ti taky sportují, protože ti mají taky svoje sportovní soutěže a i ty sportovní soutěže hasičské zařazují taky ke sportu. Tak když už tam není nic, tak tam jsou vždycky ti dobrovolní hasiči a tam se taky sportuje. Každý může najít i něco, co ho baví, kde by se mohl zapojit i v tom svém nejbližším okolí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podporuje kraj rodiny, které třeba nemají dostatek financí, aby jejich děti mohly chodit do nějakých kroužků.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Neřeknu ne, protože podporujeme tím způsobem, že poskytujeme finanční prostředky pro všechny organizace, spolky, které provádějí sportovní činnost, pro všechny tělovýchovné jednoty. Ty kluby ale, že bychom nijak cíleně podporovaly konkrétní rodiny v rámci Moravskoslezského kraje, to by asi asi bylo hodně složité. To by bylo administrativně náročné, protože k tomu by se muselo vytvořit dneska, tak to stanoví zákon, speciální dotační program, musely by se vytvořit kritéria, zjišťovat úroveň příjmu na to nemáme sílu, ani bychom to nechtěli dělat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor i za užitečné informace o projektu "Vraťme děti ke sportu".

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Děkuji moc.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Kraj chce děti přitáhnout ke sportu
25. května 2022, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Přestože mají pohybové aktivity spoustu výhod pro zdraví a psychiku, sportování se ve volném čase věnují pouze necelé dvě třetiny dětí. Padesát sedm procent rodičů údajně přiznalo, že by svým dětem chtěli v budoucnu přidat více fyzických aktivit. Toto téma řeší projekt "Vraťme děti ke sportu". Ve studiu vítám Stanislava Folwarzsného, náměstka hejtmana. Dobrý den vítejte.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co je cílem projektu, pane náměstku, "Vraťme děti ke sportu"?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Velmi stručně vrátit děti ke sportu, protože máme informace, že spousta dětí se ke sportování nevrátila. Já jsem se účastnil teď turnaje McDonald's Cup, největšího fotbalového turnaje pro žáky prvních až pátých tříd. Je to turnaj, kterého se už účastnilo asi jedna a půl milionu dětí. Probíhají okresní kola, krajská kola a ti nejlepší se dostanou do finále. V tom letošním roce to finále bude v Teplicích a tam jsem měl možnost hovořit s učiteli, s trenéry a s dalšími ještě funkcionáři ve sportu, ta odpověď kolik dětí se nám nevrátilo ke sportu ta byla jednoznačná. U těch kategorií nejlepších sportovců, řekněme těch, kteří se věnují sportu na maximální výkon a věnují se sportu v těch nejlepších oddílech a jsou ti nejlepší, ti se v podstatě vrátili všichni. Ale problém je právě u takových řekněme dětí, které dělaly rekreační sport a možná ne ten vrcholový, ale ten výkonnostní sport a tam ty děti se ke sportu nevrátily, což je chyba, protože pravidelné sportování u kategorií dětí a mládeže za mě je stejně důležité jako čtení, psaní, jako učení se a podobně, protože platí pravidlo "ve zdravém těle, zdravý duch" a bez fyzického zdraví není psychického zdraví a opačně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vás jen doplním, protože údajně sedm dětí z deseti kvůli pandemii přestalo sportovat.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Je to nějaký údaj ze šetření, které si udělala Sazka. Je to velmi, velmi vysoké číslo. V některých odvětvích to tak asi vypadá. Říkal jsem, že jsou některá odvětví, kde se vrátily všechny děti, ale nám jde o každého, aby získal návyk pravidelného sportování. To znamená přesvědčit rodiče, aby poslali děcko do kroužku, do nějakého tělovýchovného kroužků, do sportovního klubu a především na pravidelné sportování. To je právě cílem této kampaně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, že za to jednak mohou i rodiče, protože i oni jsou takovým vzorem pro své děti. A ještě mě zajímá, jestli platí to, že ty menší děti častokrát více sportují a s tím věkem pomalu ten sport opouštějí?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Je to pravda, když se účastníte různých soutěží sportovních, ať už to jsou taneční soutěže, fotbalové soutěže, ať to jsou například mažoretky nebo nějaké další sportovní taneční disciplíny, tak těch nejmenších dětí tam je tam je vždycky nejvíce. Tam se do toho angažují rodiče, vidí v tom svém dítěti nějakého možná i nadaného sportovce. Někteří chtějí, aby se naučili nějaký sport, takže tam jednak je to tlak, rodičů a jednak je to zájem dětí. Když ty děti jsou starší a starší, začínají pomalu mít jiné zájmy a především není tam i snaha těch rodičů tlačit na to dítě, aby se dál věnovalo sportu. Tak, jak přichází puberta, tak, jak přichází ten věk řekněme 13, 14, 15 let, tak je dětí u sportu méně a ta kritická hranice je právě kolem těch čtrnácti, patnácti let. Pak kolem těch osmnácti a devatenácti let to vím z debaty s fotbalovými trenéry, například, že přesvědčit kluky, aby intenzivněji trénovali ve věku patnácti a šestnácti let, když mají spoustu jiných zájmů, je velmi náročné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, které sporty děti, teď možná kategorii dívek a kategorie kluků, táhnou nejvíce?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Dneska už bychom to takto nerozlišovali, protože hovořil jsem o tom, že jsem zahajoval krajské kolo McDonald's Cupu a to byly v uvozovkách chlapecké týmy, ale bylo tam taky pár dívek. Stejně to platí o hokeji, znám hokejové týmy, kde je to chlapecký tým, ale je tam taky pár dívek, takže to rozdělení neplatí už tak striktně, jak to bylo kdysi. Obecně se dá říct, že hodně dívek se věnuje tanečnímu sportu. To tak je, což je si myslím přirozené, protože na tanečních soutěžích vznikla nová kategorie, a to samostatný tanec dívek. Těch kluků zase tam je méně v těch tanečních soutěžích, tak aby ty dívky, i když nemají partnera, aby si mohly zasoutěžit, tak mají samostatnou kategorii. U těch tanečních soutěží je tam víc dívek a pak když to jsou takové ty řekněme trošku bojovnější sporty, agresivnější, kde je víc fyzického kontaktu, tak tam jsou kluci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když se vrátíme k projektu "Vraťme děti ke sportu". Ten má také svůj web. Proveďte nás trošičku tím webem.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Ten web je pojatý velmi široce tak, aby tam každý získal informace, které by potřeboval a také, aby tam získal motivaci, proč teda by mělo dítě sportovat. Do toho webu se zapojila spousta profesionálů, kteří se věnují sportu. Nejsou to jenom sportovci, ale jsou to i trenéři, jsou to psychologové, jsou to lékaři. Takže ty informace, proč dát dítě sportovat, tam může každý rodič najít. Pochopitelně je tam také nabídka sportů a možností, které dávají jednotlivé sporty. Pak je tam nabídka partnerství pro firmy, že se mohou zapojit. Je tam nabídka i takzvaně dobrovolnického partnerství, takže je to už velmi široce pojatý web, kde by si každý mohl najít informace, které ho zajímají. Web by ho měl posunout někde dál. Neříkám, že přesvědčit, to je hodně složité, ale který by mu měl dát informace, že fakt je dobré alespoň dvě hodiny týdně mimoškolní tělesnou výchovu dát dítěti toho pohybu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z toho komplexu těch informací, které na webu projektu "Vraťme děti ke sportu" lidé najdou je také sekce "Kam jít s dětmi". Vysvětlete jak se mohou rodiče s dětmi nejen orientovat v té nabídce sportovních aktivit, ale jak se třeba mohou díky tomu webu přihlásit a třeba s dítětem aspoň podívat na ten sport, který by viděli, že by pro to jejich dítě byl vhodný?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Je to třeba si zkoušet. Je to jednak o vhodnosti, přesně jak jste to řekla, ale je to také o tom, aby ten sport dítě bavil. Když někdo řekněme nemá výšku na basketbal, to neznamená, že by neměl hrát basketbal. Bavíme se o nějaké pohybové aktivitě, ne na té nejvyšší úrovni, nebavíme se o tom, že někdo bude vrcholovým basketbalistou v NBA například. Tam je důležité si vybrat to, co mě baví, i když řekněme nemám ty fyzické dispozice. Takže možná někdy je tou hlavní motivací, že tam chodí kamarád na ten sport, tak se taky přidám. Tady bych to nijak nezužoval, že si vybrat ten sport, pro který mám nějaké dispozice, kde bych mohl být úspěšný, protože všichni určitě nebudou v tom sportu úspěšní. Je to fakt o nějakém dobrovolném pohybu, přirozeném pohybu. To, co se stalo v době pandemie, že děti hlavně seděly doma, toho pohybu měli méně. Takže aby ten přirozený pohyb byl ten pohyb, který ho baví, aby toho pohybu bylo víc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je podle vás v Moravskoslezském kraji dostatečná sportovní nabídka pro děti?

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Já si myslím, že ano. My máme celkem solidní přehled, protože Moravskoslezský kraj poskytuje dotace všem tělo výchovným jednotkám a tělo výchovným klubům na podporu sportu dětí a mládeže. Na této podpoře spolupracujeme s Českou unií sportu a víme, že tam máme asi 600 žádostí o podporu. Pak máme další dotační programy na pořádání sportovní akcí pro vrcholové sportovce a podobně. Z toho přehledu víme, že v podstatě v každém městě funguje nějaký sportovní spolek, tělovýchovná jednota, v těch velkých městech ta nabídka je velmi široká jak pro chlapce, tak pro dívky. Takže si myslím, že každý, kdo chce, tak si může tu svoji disciplínu najít. Mimoto bych zmínil, co je také důležité, kdy na těch nejmenších obcích, kde už řekněme nefunguje ani fotbal, tak vždycky je sbor dobrovolných hasičů a ti taky sportují, protože ti mají taky svoje sportovní soutěže a i ty sportovní soutěže hasičské zařazují taky ke sportu. Tak když už tam není nic, tak tam jsou vždycky ti dobrovolní hasiči a tam se taky sportuje. Každý může najít i něco, co ho baví, kde by se mohl zapojit i v tom svém nejbližším okolí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podporuje kraj rodiny, které třeba nemají dostatek financí, aby jejich děti mohly chodit do nějakých kroužků.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Neřeknu ne, protože podporujeme tím způsobem, že poskytujeme finanční prostředky pro všechny organizace, spolky, které provádějí sportovní činnost, pro všechny tělovýchovné jednoty. Ty kluby ale, že bychom nijak cíleně podporovaly konkrétní rodiny v rámci Moravskoslezského kraje, to by asi asi bylo hodně složité. To by bylo administrativně náročné, protože k tomu by se muselo vytvořit dneska, tak to stanoví zákon, speciální dotační program, musely by se vytvořit kritéria, zjišťovat úroveň příjmu na to nemáme sílu, ani bychom to nechtěli dělat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor i za užitečné informace o projektu "Vraťme děti ke sportu".

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Děkuji moc.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-25-05-2022-17-14