Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OPAVA ZVEDÁ KAPACITY PRO UBYTOVÁNÍ SENIORŮ, NOVÉ POKOJE MÁ V DOMOVĚ OASA
  • OPAVA PŘIPOMENE 80 LET OD KONCE VÁLKY VÝSTAVOU A PIETNÍM AKTEM
  • U SILNIC I. TŘÍD PŘIBÝVAJÍ PROTIHLUKOVÉ STĚNY, V MSK JE UŽ 141 661 METRŮ ČTEREČNÝCH
  • KARVINÁ ZÍSKALA ČESTNÉ UZNÁNÍ V SOUTĚŽI LÁZEŇSKÁ INSPIRACE 2025
  • KŘIŽOVATKA MEZI KOPŘIVNICÍ A ŠTRAMBERKEM SE UPRAVUJE, KVŮLI BEZPEČNOSTI
  • V HUKVALDECH ZAČALA OBNOVA ZÁMEČKU, NABÍDNE INTERAKTIVNÍ EXPOZICE O PŘÍRODĚ
  • FESTIVAL BEATS FOR LOVE ODTAJNIL VELKOU HVĚZDU, PŘIJEDE ŠVÉDSKÝ DJ AXWELL
  • OSTRAVA BY V KRÁTKÉ DOBĚ MĚLA MÍT JASNO, ZDA ZAHÁJÍ RENOVACI NÁMĚSTÍ REPUBLIKY
  • VE FRÝDKU-MÍSTKU ZAČALA PŘÍPRAVA ÚZEMÍ NA STAVBU VOLNOČASOVÉHO AREÁLU
  • MALÍŘ JAKUB TYTYKALO VYSTAVUJE VE VILE HANSE ULRICHA V OSTRAVĚ
  • V JINDŘICHOVĚ VE SLEZSKU BYLA ZAHÁJENA REKONSTRUKCE ZÁMKU ZE 17. STOLETÍ
  • FRÝDEK-MÍSTEK ROZŠÍŘIL PLACENÉ PARKOVACÍ ZÓNY KOLEM MAGISTRÁTU
  • FRÝDECKÁ NEMOCNICE BUDE MÍT BRZY DVA CT PŘÍSTROJE, REPORTÁŽ NA POLAR.CZ
  • SBÍRKA SRDCE PRO PORUBU POMOHLA MAXIMOVI REKORDNÍ ČÁSTKOU 140 000 KORUN
  • V KLUBU HC VÍTKOVICE SKONČILO DEVĚT HOKEJISTŮ VČETNĚ KOŠŤÁLKA ČI BUKARTSE
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno
      Host dne

      Host dne

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: ERUNI a University of London v Ostravě

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V Ostravě bylo otevřeno uznávané výukové centrum slavné britské instituce. Studenti tak mají jedinečnou možnost studovat v Ostravě programy světové úrovně a získat diplom přímo od University of London. Dnes mám tu čest přivítat rektorku Evropské výzkumné univerzity Zuzanu Machovou, která nám přiblíží tento historický milník a představí vizi univerzity pro nadcházející roky. Paní doktorko, vítejte u nás.

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: Dobrý den, děkuji za pozvání.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Přibližte našim divákům, jak náročný proces byl validační proces a co bylo jeho největší výzvou pro vás?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: Já bych možná úplně na začátek stručně představila University of London, protože je to možná název, který divákům příliš neřekne. Je to univerzita, která má velmi specifickou strukturu, na kterou my v našich končinách nejsme zvyklí, protože je to federace. Je to uspořádání 17 nezávislých univerzit a vysokých škol, které působí v Londýně a v jeho okolí. A co už možná divákům něco řekne, tak je například London School of Economics, která je součástí právě této federace. University of London jako taková má 250 tisíc studentů, 50 tisíc zaměstnanců a téměř čtyři tisíce studijních a vzdělávacích programů. Takže je to skutečně velká instituce a my si to považujeme za velkou čest, že máme možnost s ní spolupracovat. Pokud jde o ten samotný validační proces, tak ten byl extrémně náročný. Byly to samozřejmě měsíce a měsíce práce, ale možná bych řekla, co paradoxně pro nás až tak náročné nebylo, přestože je to klíčový moment celého toho procesu. Přesvědčit University of London, že sdílíme stejné hodnoty. My jsme si vždycky zakládali na tom, že jsme neziskovou organizací, že vzděláváme studenty na neziskovém principu, přestože jsme soukromou univerzitou. Sdílíme určitě s University of London hodnoty otevřenosti, inkluze a diverzity, což nebývá úplně populární slovo, a rovného přístupu ke studentům, zejména respektování jejich individuálních potřeb a nejen studentů, ale i akademických pracovníků. Čili samotnému procesu podání té žádosti, která samozřejmě měla stovky, možná i tisíce stran, tak předcházela jednání přímo v Londýně, kde vlastně jsme měli možnost přesvědčit přímo zástupce londýnské univerzity o tom, že ty hodnoty, které sdílíme, jsou stejné, že máme stejnou misi a stejnou vizi. To byla ta nejdůležitější součást procesu.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: S Londýnem jste tedy nalezeni na jednu jedinou strunu. A teď, jak tahle výuka zapadá nebo jak je rozdílná od té, na které jsme tady zvyklí nejen v Ostravě, ale v České republice?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: My jsme University of London přesvědčili i proto, že způsob výuky, který realizujeme u nás na univerzitě, je žádoucí a ten, který University of London upřednostňuje. Zaměřujeme se na menší skupiny studentů. U nás to není žádná masová záležitost. V podstatě ani neprobíháme ty typické přednášky, na které jsou studenti zvyklí. Učíme studenty v malých skupinkách, používáme aktivizační metody výuky. To znamená, že každý má možnost se během výuky zapojit, což taky znamená, že si student nedovolí nepřijít, protože bychom si toho okamžitě všimli. A to, co je asi důležité, je, že se snažíme studenty vést k výzkumným aktivitám. Naše nejvýznamnější studijní programy jsou akademicky zaměřené, takže se studenty už od bakalářských programů pracujeme i v oblasti výzkumu. Velmi důležitým prvkem je u nás internacionalizace, protože v podstatě polovinu studentů tvoří zahraniční studenti.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To jsem se chtěla zeptat, jací studenti mají šanci u vás studovat?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: Pokud jde přímo o studijní programy University of London, tak předpokládáme, že zájem bude nejenom z České republiky a z našeho regionu, ale zejména právě ze zahraničí a z okolních zemí. Myslím si, že je to i pro nás velká příležitost s těmito studenty pracovat, protože je pravda, že naši zahraniční studenti, aktuálně studující, jsou spíše ze třetích zemí mimo Evropskou unii a to by nám mohlo otevřít dveře právě ke studentům z nejbližšího okolí. Očekáváme určitě studenty z Polska, ze Slovenska, z Rakouska, z Maďarska atd., kteří nemají možnost studovat prezenčně v Londýně, ale tady se jim nabízí možnost, jak se k tomu vzdělání dostat.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak potom bude pokračovat další spolupráce s University of London? Teď jste převzali hodnoty a co dál?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: My určitě chceme rozšiřovat nabídku těch studijních programů, které jsou k dispozici, a určitě budeme usilovat právě o studijní programy už zmiňované London School of Economics, které bychom chtěli v našem Teaching centru nabídnout. Budeme určitě rozšiřovat nabídku i do dalších měst v České republice tak, aby se to vzdělání stalo ještě dostupnější. Čili to jsou naše vize do budoucna. Věřím, že ten rozvoj, který můžeme nějakým způsobem podpořit, se netýká jenom naší univerzity, ale i samozřejmě kraje a města Ostravy, protože si samozřejmě uvědomuji, že se potýkáme s velkými ekonomickými nebo sociálními problémy, které se nevyřeší tím, že tady začne působit nějaká soukromá univerzita, ale to, že přiláká studenty z okolních zemí nebo z jiných regionů, může pomoci vyřešit náš problém v tom, že studenti z našeho regionu odcházejí. To je třeba jeden z problémů, který řešíme i s ostatními rektory veřejných vysokých škol, s hejtmanem, s krajem a tak dál. Takže v tomto si myslím, že může být tento počin přínosem i pro náš kraj.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik studentů u vás studuje?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: S našimi počty je to trošku složitější. Já jsem říkala, že naše univerzita není žádná masová záležitost, takže se bavíme řádově o nižších stovkách studentů. Ale nabízíme i vzdělání ve vzdělávacích programech, například vzdělávání pedagogických pracovníků nebo Univerzitu třetího věku a jiné vzdělávací programy, ne ty studijní akreditované na vysoké škole. A tam se bavíme samozřejmě o stovkách studentů. Naší součástí jsou i některé vyšší odborné školy, takže to portfolio je velmi široké, Ale jádro našeho vzdělávání tvoří akademické programy, které opravdu pracují s nízkými počty studentů.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste říkala, že budete také významněji podporovat i vědecké programy pro studenty. Čeho se ta věda bude týkat?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: My se pořád držíme primárně ekonomického vzdělávání, zejména pokud jde o akademické programy. Čili oblasti našeho vědeckého zájmu souvisejí se vzděláváním, které poskytujeme. Je to oblast hospodářské politiky na prvním místě, ale samozřejmě i ostatních ekonomických disciplín. Nyní bychom rádi rozšiřovali výzkumné aktivity do oblasti byznysové, protože studijní programy University of London, které budeme nabízet, jsou programy zaměřené na Business Administration, Management a marketing. Čili teď bychom rádi i ve výzkumu šli touto cestou spíše makroekonomického výzkumu.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaké uplatnění najdou vaši studenti, když ukončí studium na vaší univerzitě?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: Uplatnění je velmi široké. Jednak jsou to absolventi našich domácích studijních programů hospodářsko-politických, čili tam se nabízí široké uplatnění v orgánech veřejné správy, například ale i v manažerských pozicích. Našimi asi nejúspěšnějšími absolventy jsou ti, kteří se uplatní na pozici různých analytických pracovníků, například v centrální bance, ale i obecně v bankách. Potom samozřejmě chceme vychovávat špičkové manažery, to je jasné. Důležité je, že bychom rádi rozvíjeli také aktivity směrem k podpoře podnikavosti, protože i to je jedna z věcí, kterou náš region potřebuje, zvýšit podnikavost a aktivity v podnikání ve společnosti.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Takže to souvisí s napojením už na třeba fungující podnikatelé nebo firmy. Jste takhle přímo propojení, nebo to své studenty učíte pouze jako akademici?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: My určitě napojeni jsme, protože i v případě akademicky zaměřených studijních programů akreditační standardy jasně říkají, kolik praxe musejí všichni studenti absolvovat. Akreditační standardy se pochopitelně týkají soukromých vysokých škol a všichni studenti tak u nás absolvují praxi. V manažerských programech je to právě ve spolupráci s úspěšnými manažery, se kterými máme už nějaké zkušenosti. Pokud jde zase o studijní programy University of London, které budeme nabízet, tak tam máme v úmyslu zapojit úspěšné manažery nejenom české, ale i zahraniční, přímo do samotné výuky prostřednictvím on-line rozhovorů, workshopů a tak dál. Takže studenti budou mít určitě možnost se s nejúspěšnějšími manažery setkat.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je o studium na vaší univerzitě zájem?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: Ano, zájem je. My jsme i s ohledem na to, že docházelo k zásadním novinkám v naší struktuře i fungování, museli v letošním roce posunout termín pro podávání přihlášek. Čili ten se rozběhl teprve před necelým měsícem. Ale už nyní samozřejmě vidíme, že zájem je větší. Pokud jde o University of London, tak tam se bude přijímací řízení otvírat teprve 20. února, takže to nás teď čeká v nejbližších dnech, kdy studenti podávají přihlášky přímo na University of London a pak se teprve kontaktují s námi. Na druhou stranu někteří už se kontaktovali nejprve s námi a očekávají od nás i podporu v rámci přijímacího řízení, abychom jim pomohli například připravit motivační dopis a podobně, což samozřejmě uděláme. Takže zájem, zájem vidíme.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je spolupráce s londýnskou univerzitou časově omezená? Získali jste nějakou akreditaci, nebo musíte průběžně prokazovat, že dodržujete jejich program? Nebo je spolupráce otevřená a pokračuje bez omezení?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: Další roky spolupráce jsou otevřené. V tuto chvíli máme nastaveny podmínky tak, že musíme splnit například kritérium úspěšnosti našich absolventů a studentů, čili průběžně budeme prokazovat, jaká je procentuální úspěšnost studentů u zkoušek a v nejbližších letech i u závěrečných zkoušek, a na základě toho budeme hodnoceni. Spolupráce je tedy otevřená, žádný deadline tam není, a je teď na nás, abychom prokázali, že dokážeme studenty připravit na zkoušky.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A my vám budeme držet palce. Paní rektorko, já vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost. Mějte se moc hezky.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Host dne
      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: ERUNI a University of London v Ostravě
      26. února 2025, 17:13

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V Ostravě bylo otevřeno uznávané výukové centrum slavné britské instituce. Studenti tak mají jedinečnou možnost studovat v Ostravě programy světové úrovně a získat diplom přímo od University of London. Dnes mám tu čest přivítat rektorku Evropské výzkumné univerzity Zuzanu Machovou, která nám přiblíží tento historický milník a představí vizi univerzity pro nadcházející roky. Paní doktorko, vítejte u nás.

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: Dobrý den, děkuji za pozvání.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Přibližte našim divákům, jak náročný proces byl validační proces a co bylo jeho největší výzvou pro vás?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: Já bych možná úplně na začátek stručně představila University of London, protože je to možná název, který divákům příliš neřekne. Je to univerzita, která má velmi specifickou strukturu, na kterou my v našich končinách nejsme zvyklí, protože je to federace. Je to uspořádání 17 nezávislých univerzit a vysokých škol, které působí v Londýně a v jeho okolí. A co už možná divákům něco řekne, tak je například London School of Economics, která je součástí právě této federace. University of London jako taková má 250 tisíc studentů, 50 tisíc zaměstnanců a téměř čtyři tisíce studijních a vzdělávacích programů. Takže je to skutečně velká instituce a my si to považujeme za velkou čest, že máme možnost s ní spolupracovat. Pokud jde o ten samotný validační proces, tak ten byl extrémně náročný. Byly to samozřejmě měsíce a měsíce práce, ale možná bych řekla, co paradoxně pro nás až tak náročné nebylo, přestože je to klíčový moment celého toho procesu. Přesvědčit University of London, že sdílíme stejné hodnoty. My jsme si vždycky zakládali na tom, že jsme neziskovou organizací, že vzděláváme studenty na neziskovém principu, přestože jsme soukromou univerzitou. Sdílíme určitě s University of London hodnoty otevřenosti, inkluze a diverzity, což nebývá úplně populární slovo, a rovného přístupu ke studentům, zejména respektování jejich individuálních potřeb a nejen studentů, ale i akademických pracovníků. Čili samotnému procesu podání té žádosti, která samozřejmě měla stovky, možná i tisíce stran, tak předcházela jednání přímo v Londýně, kde vlastně jsme měli možnost přesvědčit přímo zástupce londýnské univerzity o tom, že ty hodnoty, které sdílíme, jsou stejné, že máme stejnou misi a stejnou vizi. To byla ta nejdůležitější součást procesu.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: S Londýnem jste tedy nalezeni na jednu jedinou strunu. A teď, jak tahle výuka zapadá nebo jak je rozdílná od té, na které jsme tady zvyklí nejen v Ostravě, ale v České republice?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: My jsme University of London přesvědčili i proto, že způsob výuky, který realizujeme u nás na univerzitě, je žádoucí a ten, který University of London upřednostňuje. Zaměřujeme se na menší skupiny studentů. U nás to není žádná masová záležitost. V podstatě ani neprobíháme ty typické přednášky, na které jsou studenti zvyklí. Učíme studenty v malých skupinkách, používáme aktivizační metody výuky. To znamená, že každý má možnost se během výuky zapojit, což taky znamená, že si student nedovolí nepřijít, protože bychom si toho okamžitě všimli. A to, co je asi důležité, je, že se snažíme studenty vést k výzkumným aktivitám. Naše nejvýznamnější studijní programy jsou akademicky zaměřené, takže se studenty už od bakalářských programů pracujeme i v oblasti výzkumu. Velmi důležitým prvkem je u nás internacionalizace, protože v podstatě polovinu studentů tvoří zahraniční studenti.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To jsem se chtěla zeptat, jací studenti mají šanci u vás studovat?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: Pokud jde přímo o studijní programy University of London, tak předpokládáme, že zájem bude nejenom z České republiky a z našeho regionu, ale zejména právě ze zahraničí a z okolních zemí. Myslím si, že je to i pro nás velká příležitost s těmito studenty pracovat, protože je pravda, že naši zahraniční studenti, aktuálně studující, jsou spíše ze třetích zemí mimo Evropskou unii a to by nám mohlo otevřít dveře právě ke studentům z nejbližšího okolí. Očekáváme určitě studenty z Polska, ze Slovenska, z Rakouska, z Maďarska atd., kteří nemají možnost studovat prezenčně v Londýně, ale tady se jim nabízí možnost, jak se k tomu vzdělání dostat.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak potom bude pokračovat další spolupráce s University of London? Teď jste převzali hodnoty a co dál?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: My určitě chceme rozšiřovat nabídku těch studijních programů, které jsou k dispozici, a určitě budeme usilovat právě o studijní programy už zmiňované London School of Economics, které bychom chtěli v našem Teaching centru nabídnout. Budeme určitě rozšiřovat nabídku i do dalších měst v České republice tak, aby se to vzdělání stalo ještě dostupnější. Čili to jsou naše vize do budoucna. Věřím, že ten rozvoj, který můžeme nějakým způsobem podpořit, se netýká jenom naší univerzity, ale i samozřejmě kraje a města Ostravy, protože si samozřejmě uvědomuji, že se potýkáme s velkými ekonomickými nebo sociálními problémy, které se nevyřeší tím, že tady začne působit nějaká soukromá univerzita, ale to, že přiláká studenty z okolních zemí nebo z jiných regionů, může pomoci vyřešit náš problém v tom, že studenti z našeho regionu odcházejí. To je třeba jeden z problémů, který řešíme i s ostatními rektory veřejných vysokých škol, s hejtmanem, s krajem a tak dál. Takže v tomto si myslím, že může být tento počin přínosem i pro náš kraj.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik studentů u vás studuje?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: S našimi počty je to trošku složitější. Já jsem říkala, že naše univerzita není žádná masová záležitost, takže se bavíme řádově o nižších stovkách studentů. Ale nabízíme i vzdělání ve vzdělávacích programech, například vzdělávání pedagogických pracovníků nebo Univerzitu třetího věku a jiné vzdělávací programy, ne ty studijní akreditované na vysoké škole. A tam se bavíme samozřejmě o stovkách studentů. Naší součástí jsou i některé vyšší odborné školy, takže to portfolio je velmi široké, Ale jádro našeho vzdělávání tvoří akademické programy, které opravdu pracují s nízkými počty studentů.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste říkala, že budete také významněji podporovat i vědecké programy pro studenty. Čeho se ta věda bude týkat?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: My se pořád držíme primárně ekonomického vzdělávání, zejména pokud jde o akademické programy. Čili oblasti našeho vědeckého zájmu souvisejí se vzděláváním, které poskytujeme. Je to oblast hospodářské politiky na prvním místě, ale samozřejmě i ostatních ekonomických disciplín. Nyní bychom rádi rozšiřovali výzkumné aktivity do oblasti byznysové, protože studijní programy University of London, které budeme nabízet, jsou programy zaměřené na Business Administration, Management a marketing. Čili teď bychom rádi i ve výzkumu šli touto cestou spíše makroekonomického výzkumu.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaké uplatnění najdou vaši studenti, když ukončí studium na vaší univerzitě?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: Uplatnění je velmi široké. Jednak jsou to absolventi našich domácích studijních programů hospodářsko-politických, čili tam se nabízí široké uplatnění v orgánech veřejné správy, například ale i v manažerských pozicích. Našimi asi nejúspěšnějšími absolventy jsou ti, kteří se uplatní na pozici různých analytických pracovníků, například v centrální bance, ale i obecně v bankách. Potom samozřejmě chceme vychovávat špičkové manažery, to je jasné. Důležité je, že bychom rádi rozvíjeli také aktivity směrem k podpoře podnikavosti, protože i to je jedna z věcí, kterou náš region potřebuje, zvýšit podnikavost a aktivity v podnikání ve společnosti.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Takže to souvisí s napojením už na třeba fungující podnikatelé nebo firmy. Jste takhle přímo propojení, nebo to své studenty učíte pouze jako akademici?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: My určitě napojeni jsme, protože i v případě akademicky zaměřených studijních programů akreditační standardy jasně říkají, kolik praxe musejí všichni studenti absolvovat. Akreditační standardy se pochopitelně týkají soukromých vysokých škol a všichni studenti tak u nás absolvují praxi. V manažerských programech je to právě ve spolupráci s úspěšnými manažery, se kterými máme už nějaké zkušenosti. Pokud jde zase o studijní programy University of London, které budeme nabízet, tak tam máme v úmyslu zapojit úspěšné manažery nejenom české, ale i zahraniční, přímo do samotné výuky prostřednictvím on-line rozhovorů, workshopů a tak dál. Takže studenti budou mít určitě možnost se s nejúspěšnějšími manažery setkat.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je o studium na vaší univerzitě zájem?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: Ano, zájem je. My jsme i s ohledem na to, že docházelo k zásadním novinkám v naší struktuře i fungování, museli v letošním roce posunout termín pro podávání přihlášek. Čili ten se rozběhl teprve před necelým měsícem. Ale už nyní samozřejmě vidíme, že zájem je větší. Pokud jde o University of London, tak tam se bude přijímací řízení otvírat teprve 20. února, takže to nás teď čeká v nejbližších dnech, kdy studenti podávají přihlášky přímo na University of London a pak se teprve kontaktují s námi. Na druhou stranu někteří už se kontaktovali nejprve s námi a očekávají od nás i podporu v rámci přijímacího řízení, abychom jim pomohli například připravit motivační dopis a podobně, což samozřejmě uděláme. Takže zájem, zájem vidíme.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je spolupráce s londýnskou univerzitou časově omezená? Získali jste nějakou akreditaci, nebo musíte průběžně prokazovat, že dodržujete jejich program? Nebo je spolupráce otevřená a pokračuje bez omezení?

      Zuzana Machová, rektorka, Ekonomická fakulta EVU: Další roky spolupráce jsou otevřené. V tuto chvíli máme nastaveny podmínky tak, že musíme splnit například kritérium úspěšnosti našich absolventů a studentů, čili průběžně budeme prokazovat, jaká je procentuální úspěšnost studentů u zkoušek a v nejbližších letech i u závěrečných zkoušek, a na základě toho budeme hodnoceni. Spolupráce je tedy otevřená, žádný deadline tam není, a je teď na nás, abychom prokázali, že dokážeme studenty připravit na zkoušky.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A my vám budeme držet palce. Paní rektorko, já vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost. Mějte se moc hezky.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-26-02-2025-17-13