Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje, Stomatologické ordinace otevírají na Bruntálsku, FM nemocnice - režim na dětském oddělení

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V Moravskoslezském kraji nemá zubaře údajně téměř 100 tisíc obyvatel a situace se s příchodem Ukrajinců ještě zhoršila. Má situace řešení? Jak je zabezpečena péče na dětském oddělení frýdecko-místecké nemocnice? Témata pro náměstka hejtmana Martina Gebauera. Dobrý den. Vítejte.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, čím to je? Jaké jsou hlavní důvody toho, že už několik let, nejen v našem regionu, chybí stomatologové?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Je to otázka hlavně opravdu těch periferií České republiky. Nejhorší situace je opravdu u nás, Jihlava, Ústecký a Karlovarský kraj. Velká města s tím problém nemají, protože tam ti lékaři zůstávají, otevírají si ordinace. Je tam větší kupní síla a jeden z důvodů, proč nejsou je ten, že se koncentrují do velkých měst, tam, kde je ta ekonomika silnější, kde lékaři nemají smlouvy s pojišťovnami a jedou za plnou úhradu pacienta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že ti pacienti jsou ochotni za tu péči zaplatit několik tisícovek? Co třeba zmínit tarify? Nějaké rozmezí třeba za to, co si třeba účtují zubaři ve městech, kde říkáte, že tam raději ordinují a ani nemají smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Já naštěstí třeba zubařka mám. Mám zubařku, která má smlouvu se zdravotní pojišťovnou a za korunku si účtuje zhruba tři a půl tisíce korun, což je tady to nejnižší, co v podstatě jako lze. Ale znám zubaře, kteří si za to účtují čtrnáct, patnáct tisíc korun právě v těch větších městech. To znamená, že asi ty pacienty sehnaly, protože je spousta lidí, kteří si řeknou: "mám problém, tak za to ty peníze dám," ale za mě to není úplně fér.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to možná i to, že jsou přitlačeni ke zdi, protože nenašli jiného stomatologa v uvozovkách berou, co je?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Já bych to asi lépe neřekl než Vy. Opravdu ten problém je takový, jak jsem říkal, že se koncentrují do těch velkých měst. Druhý problém je ten, že zubař, který dneska má šedesát pět let, tak je zvyklý, že ve svém portfoliu má třeba dva a půl, tři tisíce karet a mladý začínající zubař chce těch karet tak šest, set sedm set, víc ne. Je to částečně způsobené také tím, že ta technika pokročila kupředu a ty metody, jak ošetřování zubů jsou náročnější časově.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dočetla jsem se někde, že lékaři, zubaři ošetřují maximálně deset pacientů denně, což navazuji na to, co jste řekl, zatímco v minulosti to bylo dvacet pět. To je jeden z důvodů. Možná také to, co už jsme zmínili, lékaři ve městech. Pak jsou to stomatologové, kteří odchází do důchodu a není za ně náhrada mladých. Pak je jeden z důvodů, který je také často zmiňován je to, že studují u nás Slováci, vystudují a odejdou lékařskou zubní praxi vykonávat zpět na Slovensko.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ono už se to v podstatě řetězí. Tady ty důvody, co jste řekla, ono se to opravdu řetězí. Já si pamatuju na svoji zubařku, když jsem chodil na základní školu, takže ona ošetřila jednu třídu, to znamená nějakých dvacet osm lidí. Potom ošetřila akutní věci, třeba třicet případu a ještě odpoledne další. To znamená, že těch počtů pacientů, které oni ošetřovali, jsou obrovské. Oproti roku 1989 tady máme zhruba o 15 procent víc zubařů, ale každý z těch zubařů v podstatě nově nastupujících, dělá třetinu toho, co ti původní. Z toho nám logicky opravdu vyplývá, že ti zubaři chybí. To je jeden důvod. Druhý důvod je opravdu, a nejenom ve stomatologii, ale obecně v lékařství, jestli nám tady Olomouc vystuduje padesát procent zahraničních studentů, hlavně teda ze Slovenska, kteří se potom seberou a jdou zpátky domů, samozřejmě v uvozovkách zabírají místo těm, kteří by tady mohli vystudovat třeba z Moravskoslezského kraje a mohli by tady zůstat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, pomohlo by třeba zapojení i ukrajinských lékařů? Já vím, že ta legislativa a ten postup, než se dostanou do toho systému je dlouhý, ale třeba v čase? Nepomohlo by to jejich zapojení do té lékařské praxe u stomatologů?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Já než bych se dostal k ukrajinským lékařům, tak bych v podstatě řekl jednu z věcí, že jsme vyzvali pana ministra Válka, aby to zvážil, a to opravdu třeba, když se studuje pět, šest let, to znamená těch pět, šest let, kdy za ně v podstatě stát platí studium, tak by měli povinně nastoupit na úhradu pojišťovnou. V podstatě se to tam naučí, eventuálně pod dozorem dalšího staršího lékaře. Teprve potom, až de facto, až pomyslný dluh tomu státu splatí, tak v tom případě potom můžou být eventuálně na cash platbu. To je jedna věc, která by to opravdu zlepšila. Druhá věc, vraťme se k těm ukrajinským zubařům. Samozřejmě za mě, když na Ukrajině ošetřovali ukrajinské pacienty, tak za mě by mohli úplně to samé dělat tady u nás, kdyby opravdu třeba ošetřovali jenom ty ukrajinské pacienty s nějakou výjimkou. Jsem o tom přesvědčený, že by to šlo. Ti, co tady chtějí zůstat, tak by opravdu posílili ty řady těch stomatologů. To, co říkal pan prezident Šmucler, že oni v podstatě nic neumí a že jsou to dělníci, kteří dělají ještě předpotopními vrtačkami, tak to absolutně není pravda. Opravdu jsou na velké výši.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mě ještě napadá jedna věc. Navážu na to, co jsme se bavili před chvílí, když jsme a porovnávali ty počty těch zákroků v minulosti a nyní. Není to také o tom, že dnes ti zubaři mají jiné vybavení a s každým zubem si tak trošku více hrají než to bylo v minulosti?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: To už jsem říkal, jsou nové techniky a vlastně ošetřování toho zubu jsou modernější a mnohdy časově i náročnější, což je jedna z věcí. Ale taky na druhou stranu, tu cenu toho výkonů prodražuje to, jestli opravdu už přijdete ke svému zubaři, který tam má sestřičkou, křeslo. Anebo jestli přijdete do krásné vily, kde je recepce, jsou tam tři kočky, které se na vás smějí a tohle všechno musíte zaplatit samozřejmě, my jako klient.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je také naději tady je u nás v Moravskoslezském kraji, že by se na Ostravské univerzitě a lékařské fakultě otevřel obor stomatologie?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: My jako samospráva, jako Moravskoslezský kraj, pan děkan, opravdu celé vedení lékařské fakulty opravdu dělají všechno pro to, aby to všechno klaplo, aby se opravdu v září, nejpozději v říjnu opravdu ten obor otevřel. Všichni jsou tady vlastně pro. Dokonce i průzkum mezi stomatologie, minimálně osmdesát procent z nich je pro, aby se to tady otevřelo. Bohužel vedení stomatologické komory v Praze je proti. Sice tomu nerozumím, ale tak nějak nám hází klacky pod nohy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K druhému tématu pojďme. Dětské oddělení ve frýdecko-místecké nemocnici omezilo provoz. Jedním z hlavních důvodů je to, že tam odešlo snad sedm lékařů.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Odešlo 7 lékařů v jednu chvílí. I poté, co si stěžovali na nedostatečném vzdělávání, tak vedení frýdecko-místecké nemocnice sehnalo opravdu velmi kvalitní školitele. I přesto všechno, kdy splnili všechny jejich požadavky, tak možná z trucu, možná naschvál, možná z nějakých jiných pohnutek, pohnutek, které nikdo neznáme, těch sedm lékařů se sebralo odešlo. Tím pádem samozřejmě, když vám odejde sedm lékařů, tak to oddělení nemůže fungovat naplno a na sto procent. To je jedna věc a druhá věc, ono tím, jak v minulosti byl trošičku roztříštěný systém vzdělávání pediatrů na v podstatě nemocniční a ambulantní, ten zájem o to nebyl zas až takový velký. To znamená, to je kombinace několika faktorů, kdy opravdu ti pediatři v ČR nejsou. A to, co se stalo ve Frýdku-Místku, kdy se ten provoz lehce omezil zhruba na devadesát procent, kdy tam opravdu nejsou schopni se dlouhodobě starat o malé pacienty, kteří třeba mají zápal plic nebo nějaké horečnaté stavy nebo nějaké průjmových onemocnění, kdy se o ně musí postarat v okolních nemocnicích, tak se starají o většinu té dětské populace. Měsíčně je tam opravdu hospitalizováno kolem 450 až 480 dětí, tudíž dětské oddělení ve Frýdku-Místku funguje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakým způsobem teda je omezen ten provoz? To znamená, rodiče přijedou, že má dítě nějaký problém, co nastane? V jakém případě si je Frýdecko-Místecka nemocnice v dětském oddělení nechá a v jakém případě je pošlou jinam?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: V případě, že se jedná o život ohrožující stav, tím bych začal, tak je vždycky přijmou, vždycky je přijmou. Vždycky dojde k tomu prvotnímu ošetření a potom jde o to, jestli opravdu tam to dítě musí zůstat na noc nebo nemusí. Když si zlomí nohu, bude ošetřeno plně. Zůstává tam hospitalizováno. Když má problém se středním uchem, zůstává hospitalizováno. Když je úraz na oku dostává ortopedické věci, všechno tam ty děti dostávají. Jak říkám, jestliže jsou nějaké třeba průjmovité stavy, které se nedají zvládnout ambulantně, tak to dítě si musí jít lehnout do nějaké z okolních nemocnic a v průměru se jedná o jedno až čtvrt dítě denně, které nejsou schopni přijmout a které se musí převézt samozřejmě do okolních nemocnic, jako jsou třeba Vítkovice, Havířov, Nový Jičín, což je vlastně nejblíž.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V jakém asi perimetr dojezdu to je?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ty Vítkovice jsou zhruba opravdu těch 15-20 minut Havířově taky 15-20 minut. Nový Jičín je do té půlhodiny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Krásný den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje, Stomatologické ordinace otevírají na Bruntálsku, FM nemocnice - režim na dětském oddělení
26. května 2022, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V Moravskoslezském kraji nemá zubaře údajně téměř 100 tisíc obyvatel a situace se s příchodem Ukrajinců ještě zhoršila. Má situace řešení? Jak je zabezpečena péče na dětském oddělení frýdecko-místecké nemocnice? Témata pro náměstka hejtmana Martina Gebauera. Dobrý den. Vítejte.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, čím to je? Jaké jsou hlavní důvody toho, že už několik let, nejen v našem regionu, chybí stomatologové?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Je to otázka hlavně opravdu těch periferií České republiky. Nejhorší situace je opravdu u nás, Jihlava, Ústecký a Karlovarský kraj. Velká města s tím problém nemají, protože tam ti lékaři zůstávají, otevírají si ordinace. Je tam větší kupní síla a jeden z důvodů, proč nejsou je ten, že se koncentrují do velkých měst, tam, kde je ta ekonomika silnější, kde lékaři nemají smlouvy s pojišťovnami a jedou za plnou úhradu pacienta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že ti pacienti jsou ochotni za tu péči zaplatit několik tisícovek? Co třeba zmínit tarify? Nějaké rozmezí třeba za to, co si třeba účtují zubaři ve městech, kde říkáte, že tam raději ordinují a ani nemají smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Já naštěstí třeba zubařka mám. Mám zubařku, která má smlouvu se zdravotní pojišťovnou a za korunku si účtuje zhruba tři a půl tisíce korun, což je tady to nejnižší, co v podstatě jako lze. Ale znám zubaře, kteří si za to účtují čtrnáct, patnáct tisíc korun právě v těch větších městech. To znamená, že asi ty pacienty sehnaly, protože je spousta lidí, kteří si řeknou: "mám problém, tak za to ty peníze dám," ale za mě to není úplně fér.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to možná i to, že jsou přitlačeni ke zdi, protože nenašli jiného stomatologa v uvozovkách berou, co je?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Já bych to asi lépe neřekl než Vy. Opravdu ten problém je takový, jak jsem říkal, že se koncentrují do těch velkých měst. Druhý problém je ten, že zubař, který dneska má šedesát pět let, tak je zvyklý, že ve svém portfoliu má třeba dva a půl, tři tisíce karet a mladý začínající zubař chce těch karet tak šest, set sedm set, víc ne. Je to částečně způsobené také tím, že ta technika pokročila kupředu a ty metody, jak ošetřování zubů jsou náročnější časově.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dočetla jsem se někde, že lékaři, zubaři ošetřují maximálně deset pacientů denně, což navazuji na to, co jste řekl, zatímco v minulosti to bylo dvacet pět. To je jeden z důvodů. Možná také to, co už jsme zmínili, lékaři ve městech. Pak jsou to stomatologové, kteří odchází do důchodu a není za ně náhrada mladých. Pak je jeden z důvodů, který je také často zmiňován je to, že studují u nás Slováci, vystudují a odejdou lékařskou zubní praxi vykonávat zpět na Slovensko.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ono už se to v podstatě řetězí. Tady ty důvody, co jste řekla, ono se to opravdu řetězí. Já si pamatuju na svoji zubařku, když jsem chodil na základní školu, takže ona ošetřila jednu třídu, to znamená nějakých dvacet osm lidí. Potom ošetřila akutní věci, třeba třicet případu a ještě odpoledne další. To znamená, že těch počtů pacientů, které oni ošetřovali, jsou obrovské. Oproti roku 1989 tady máme zhruba o 15 procent víc zubařů, ale každý z těch zubařů v podstatě nově nastupujících, dělá třetinu toho, co ti původní. Z toho nám logicky opravdu vyplývá, že ti zubaři chybí. To je jeden důvod. Druhý důvod je opravdu, a nejenom ve stomatologii, ale obecně v lékařství, jestli nám tady Olomouc vystuduje padesát procent zahraničních studentů, hlavně teda ze Slovenska, kteří se potom seberou a jdou zpátky domů, samozřejmě v uvozovkách zabírají místo těm, kteří by tady mohli vystudovat třeba z Moravskoslezského kraje a mohli by tady zůstat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, pomohlo by třeba zapojení i ukrajinských lékařů? Já vím, že ta legislativa a ten postup, než se dostanou do toho systému je dlouhý, ale třeba v čase? Nepomohlo by to jejich zapojení do té lékařské praxe u stomatologů?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Já než bych se dostal k ukrajinským lékařům, tak bych v podstatě řekl jednu z věcí, že jsme vyzvali pana ministra Válka, aby to zvážil, a to opravdu třeba, když se studuje pět, šest let, to znamená těch pět, šest let, kdy za ně v podstatě stát platí studium, tak by měli povinně nastoupit na úhradu pojišťovnou. V podstatě se to tam naučí, eventuálně pod dozorem dalšího staršího lékaře. Teprve potom, až de facto, až pomyslný dluh tomu státu splatí, tak v tom případě potom můžou být eventuálně na cash platbu. To je jedna věc, která by to opravdu zlepšila. Druhá věc, vraťme se k těm ukrajinským zubařům. Samozřejmě za mě, když na Ukrajině ošetřovali ukrajinské pacienty, tak za mě by mohli úplně to samé dělat tady u nás, kdyby opravdu třeba ošetřovali jenom ty ukrajinské pacienty s nějakou výjimkou. Jsem o tom přesvědčený, že by to šlo. Ti, co tady chtějí zůstat, tak by opravdu posílili ty řady těch stomatologů. To, co říkal pan prezident Šmucler, že oni v podstatě nic neumí a že jsou to dělníci, kteří dělají ještě předpotopními vrtačkami, tak to absolutně není pravda. Opravdu jsou na velké výši.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mě ještě napadá jedna věc. Navážu na to, co jsme se bavili před chvílí, když jsme a porovnávali ty počty těch zákroků v minulosti a nyní. Není to také o tom, že dnes ti zubaři mají jiné vybavení a s každým zubem si tak trošku více hrají než to bylo v minulosti?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: To už jsem říkal, jsou nové techniky a vlastně ošetřování toho zubu jsou modernější a mnohdy časově i náročnější, což je jedna z věcí. Ale taky na druhou stranu, tu cenu toho výkonů prodražuje to, jestli opravdu už přijdete ke svému zubaři, který tam má sestřičkou, křeslo. Anebo jestli přijdete do krásné vily, kde je recepce, jsou tam tři kočky, které se na vás smějí a tohle všechno musíte zaplatit samozřejmě, my jako klient.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je také naději tady je u nás v Moravskoslezském kraji, že by se na Ostravské univerzitě a lékařské fakultě otevřel obor stomatologie?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: My jako samospráva, jako Moravskoslezský kraj, pan děkan, opravdu celé vedení lékařské fakulty opravdu dělají všechno pro to, aby to všechno klaplo, aby se opravdu v září, nejpozději v říjnu opravdu ten obor otevřel. Všichni jsou tady vlastně pro. Dokonce i průzkum mezi stomatologie, minimálně osmdesát procent z nich je pro, aby se to tady otevřelo. Bohužel vedení stomatologické komory v Praze je proti. Sice tomu nerozumím, ale tak nějak nám hází klacky pod nohy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K druhému tématu pojďme. Dětské oddělení ve frýdecko-místecké nemocnici omezilo provoz. Jedním z hlavních důvodů je to, že tam odešlo snad sedm lékařů.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Odešlo 7 lékařů v jednu chvílí. I poté, co si stěžovali na nedostatečném vzdělávání, tak vedení frýdecko-místecké nemocnice sehnalo opravdu velmi kvalitní školitele. I přesto všechno, kdy splnili všechny jejich požadavky, tak možná z trucu, možná naschvál, možná z nějakých jiných pohnutek, pohnutek, které nikdo neznáme, těch sedm lékařů se sebralo odešlo. Tím pádem samozřejmě, když vám odejde sedm lékařů, tak to oddělení nemůže fungovat naplno a na sto procent. To je jedna věc a druhá věc, ono tím, jak v minulosti byl trošičku roztříštěný systém vzdělávání pediatrů na v podstatě nemocniční a ambulantní, ten zájem o to nebyl zas až takový velký. To znamená, to je kombinace několika faktorů, kdy opravdu ti pediatři v ČR nejsou. A to, co se stalo ve Frýdku-Místku, kdy se ten provoz lehce omezil zhruba na devadesát procent, kdy tam opravdu nejsou schopni se dlouhodobě starat o malé pacienty, kteří třeba mají zápal plic nebo nějaké horečnaté stavy nebo nějaké průjmových onemocnění, kdy se o ně musí postarat v okolních nemocnicích, tak se starají o většinu té dětské populace. Měsíčně je tam opravdu hospitalizováno kolem 450 až 480 dětí, tudíž dětské oddělení ve Frýdku-Místku funguje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakým způsobem teda je omezen ten provoz? To znamená, rodiče přijedou, že má dítě nějaký problém, co nastane? V jakém případě si je Frýdecko-Místecka nemocnice v dětském oddělení nechá a v jakém případě je pošlou jinam?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: V případě, že se jedná o život ohrožující stav, tím bych začal, tak je vždycky přijmou, vždycky je přijmou. Vždycky dojde k tomu prvotnímu ošetření a potom jde o to, jestli opravdu tam to dítě musí zůstat na noc nebo nemusí. Když si zlomí nohu, bude ošetřeno plně. Zůstává tam hospitalizováno. Když má problém se středním uchem, zůstává hospitalizováno. Když je úraz na oku dostává ortopedické věci, všechno tam ty děti dostávají. Jak říkám, jestliže jsou nějaké třeba průjmovité stavy, které se nedají zvládnout ambulantně, tak to dítě si musí jít lehnout do nějaké z okolních nemocnic a v průměru se jedná o jedno až čtvrt dítě denně, které nejsou schopni přijmout a které se musí převézt samozřejmě do okolních nemocnic, jako jsou třeba Vítkovice, Havířov, Nový Jičín, což je vlastně nejblíž.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V jakém asi perimetr dojezdu to je?

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ty Vítkovice jsou zhruba opravdu těch 15-20 minut Havířově taky 15-20 minut. Nový Jičín je do té půlhodiny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Krásný den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-26-05-2022-17-31