Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Rastislav Maďar, děkan LF OU, Lékařská fakulta má špičkovou Cvičnou nemocnici

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Lékařská fakulta Ostravské univerzity se posunula mezi špičkové evropské školy. Před několika měsíci otevřela unikátní cvičnou nemocnici, která díky svému vybavení pomůže studentům i začínajícím lékařům. Na to, ale i na další novinky z dění na Lékařské fakultě Ostravské univerzity se budou ptát jejího děkana Rastislava Maďara Dobrý den, vítejte u nás.

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Studenti si ve cvičné nemocnici můžou vyzkoušet cokoliv, co by jindy museli zkoušet nebo naopak si nemohli zkusit na pacientech, je to asi velký bonus a je třeba také připomenout, že cvičná nemocnice je druhá v ČR, pouze v Brně a v Ostravě ji máme.

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Ano, tohoto typu ano. Simulační centra jsou na různých lékařských fakultách, ale takto rozsáhlá a v této návaznosti, to je skutečně jenom u nás a na lékařské fakultě v Brně, kde teda musím kolegy pochválit, úžasná stavba, obrovská a krásná, možná největší ve střední Evropě. Ale ta naše cvičná nemocnice je také úžasná. My totiž jako lékařská fakulta máme přes dvacet studijních programů a jsme největší v těch nelékařských, největších v ČR. Takže my pro svět medicíny vychováme i ty zdravotníky, kteří jsou pod lékaři a lékaři je nezbytně potřebují. Absolutně jsou jejich pravé ruky. Radiology, záchranáře, nutriční terapeuti, sestry, samozřejmě porodní asistentky, epidemiology a tak dál. Patnáct těchto oborů má také své uplatnění v cvičné nemocnici. Například záchranáři mají k dispozici nejenom nácvik v sanitním voze, aby věděli, kam sáhnout, ale mohou tam i slaňovat. Dokonce je tam cvičný byt, kde si zkouší, jak manipulovat s lidmi, když například zkolabují ve vaně apod. Dokonce se učí přijímat tísňové hovory, aby potom ta praxe byla pro ně jaksi už zažitá, když skončí studium na naší fakultě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to i o zkoušení jako takovém, nebo probíhají třeba i nějaké testy a zkoušky těch studentů, jestli to zvládli ten nějaký zákrok tak, jako kdyby byli v terénu?

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Všechny lékařské fakulty v ČR teď směřují ke standardizaci profilu absolventa. To znamená každý absolvent bude mít definováno co přesně musí umět, když končí studium lékařské fakulty v ČR. Takže ano, bude se to zkoušet, teď se to všechno ještě nastavuje. Nicméně jenom pro představu to naše simulační centrum, ta cvičná nemocnice, má více než 100 různých simulátorů a modelů, 115 poměrně specifických profesionálních přístrojů a máme 342 různých simulací, scénářů, co se tam dá dělat. Je to velmi, velmi populární, mají o to zájem podívat se lékaři z nemocnic z regionů, samozřejmě lékaři z fakultní nemocnice jsou naši kolegové, takže ti tam přímo vyučují. Ale dnes tam máme návštěvu z Vysoké školy báňské, máme tam kolegy z Prahy dnes, takže mají zájem se podívat a i společně například s urgentní medicínou a se záchrannou službou našeho kraji. S panem ředitelem vymýšlíme, jak to využít na profesionální trénink už kolegů co nejvíc. Pokud ne teď, v budoucnu se to dá tímto směrem rozvíjet. Takže jsme velmi rádi a mimochodem se to projevilo i na zvýšeném počtu přihlášek na naše studium. Je vidět, že ta cvičná nemocnice je lákadlo pro zájemce o studium medicíny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď je cvičná nemocnice na špici. Samozřejmě ta medicína jde mílovými kroky kupředu. Bude se vám dařit tohle dohánět? To znamená zapracovávat do téhle cvičné nemocnice i ty nejnovější novinky z oboru medicíny?

Rastislav Maďar, děkan LF OU: To je výborná otázka, o tom neustále jednáme. Dneska skutečně jsou velmi moderní přístroje, jsou různá evropská simulační centra, kam se dá zajít podívat. Dneska jsme o jenom v Mainzu mluvili právě. My máme ředitele simulačního centra, máme tam kolegy, kteří toto dostali za svůj manažerský a profesní úkol a věříme, že se to bude dařit. Rozhodně ale neusneme na vavřínech, budeme se to snažit rozvíjet dál do budoucna a například budeme možná úplně první zařízení tohoto typu v ČR, které bude mít kompletně tu cvičnou nemocnici ve virtuální realitě. Ta virtuální realita, tu můžete směnit ještě rychleji, takže i to se snad bude líbit. Jinými slovy, než přijde lékař nebo teda student na místo do cvičné nemocnice, kde si může dovolit udělat chybu. Jak jsme říkali, žádný pacient v podstatě nechce, aby na něm si někdo zkoušel za cenu opakování chyb. Takže tam dorazí do té cvičné nemocnice, má už možnost se doma připravit přes to virtuální realitu, aby se seznamoval s tím prostředím, ale rovnou to uměl použít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Studenti, to je jasné, ti teprve do toho lékařského prostředí vstoupí, ale začínající lékaři? Pro ně je to asi velká pomoc, že si tam můžou vyzkoušet některé zákroky.

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Ano, perspektivně je to určeno i samozřejmě pro postgraduální vzdělávání. Ona dokonce simulační medicína tohoto typu je velmi důležitá i pro velmi zkušené lékaře, nejenom začínající. Když si vezmeme, že piloti musí absolvovat simulační tréninky mimochodem, ti výrobci simulátorů jsou někdy i stejní pro piloty a pro lékaře, pilot také si musí cvičit krizové situace, které doufá, že nikdy nenastanou. Lékař, dejme tomu i zkušený, když operuje jednou za půl roku nějakou velmi vzácnou operaci, určitě mu padne vhod, když nejdříve si to vyzkouší, dostane to opět do ruky až potom následně půjde operovat pacienta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k druhému tématu, a to je obor stomatologie, který se má otevřít v září letošního roku. Jak daleko jste s akreditací? A vyjde to tak?

Rastislav Maďar, děkan LF OU: My doufáme, ale není to úplně v našich rukou. My jsme mohli udělat to, že jsme vystavili tu žádost o akreditaci tak dobře, jak jsme byli schopní. Myslím si, že je to velmi slušné. My vnímáme to, že na nás budou velmi přísné požadavky jako na začínající studijní program, takže jsme se to snažili posílit skutečně jak to jenom šlo. I vědecky to není jenom ohledně otázkách jako vyučujícího personálu, ale vyžaduje se určitý počet docentů, absolventů s Ph.D., grantová publikační aktivita apod. Ale věřím, že se nám to povedlo. My nemáme úplně k dispozici nějakou tabulku, s kterou bychom se mohli porovnat. Jestli splňuje, nesplňuje kritéria. To zatím tak není, my už teď kompletně jsme skutečně poslední desetiny procenta posledního akreditačního spisu a tento týden shodou okolností ho určitě odešleme na Národní akreditační úřad a cílíme na zasedání Rady NaÚV, které by mělo být v červnu, protože jaksi posuzování toho spisu ze strany Národního akreditačního úřadu bude trvat skutečně možná tři měsíce. Pokud se nám ho podaří stihnout, za měsíc vypíšeme přijímací řízení a v září nastoupí noví studenti. Máme dokonce i plán B, kdyby to posuzování trvalo delší dobu, jsme schopni vypsat potom výběrové řízení nebo respektive přijímacím řízení v září a studenti by nám nastoupili v říjnu. Takže my doufáme, že to dopadne, udělali jsme pro to maximum a teď už je to teda na straně Národního akreditačního úřadu a my věříme, že oni se s tím ztotožní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pokud mám k dispozici správné údaje, v září nebo možná v říjnu, jak říkáte, by mohlo nastoupit dvacet studentů?

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Zatím ano, my cílíme na dvacet studentů. Totiž stomatolog hned druhý den po ukončení školy de facto může pracovat ve vlastní ordinaci, a proto je to velmi náročné na individualizovanou praktickou výuku. Právě toto je trošku to úzké hrdlo celého toho procesu. Nicméně začneme s dvaceti a věříme, protože ten systém nastavený, který mimochodem zahrnuje samozřejmě nejenom lékařskou fakultu, kde už jsme teď velmi slušně vybaveni díky podpoře statutárního města Ostrava a kraje Moravskoslezského, ale zahrnuje to i přípravy ve fakultní nemocnici, která si musela založit samostatné oddělení zubního lékařství, sdílíme primáře, našeho garanta. Musí tam být laboratoř pro ty studenty, kteří tam dorazí a musí se učit, jak se připravují ty jednotlivé materiály pro ten zubní výkon. Přibývají tam ordinace se stomatologickými křesly, takže i fakultní nemocnice si to skutečně odpracovala. Ještě komu bych rád poděkoval s výjimkou svých kolegů z lékařské fakulty a vedení fakultní nemocnice je oblastní stomatologická komora, která nás velmi podporuje. Paní doktorka Pražáková, pan doktor Miller se pravidelně účastní našich setkání už dlouhé měsíce a vůbec to není o tom, že by z toho někdo něco měl. To se jenom snažíme jaksi vyhovět té poptávce v našem kraji. Pomoc obyvatelům našeho kraje s tím, že budeme snad od září plus pět let pravidelně dodávat do toho systému nové stomatology tak, aby ta stávající situace se ještě víc nezhoršovala.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je pro budoucí stomatologii místo pro nácvik také ve cvičné nemocnici?

Rastislav Maďar, děkan LF OU: My máme, ano, velkou simulační místnost. To je naprosto nezbytně nutné pro výuku moderní stomatologie. To jsme právě pořídili díky dotaci města a kraje. Tu máme ale zatím u nás v separátní budově lékařské fakulty, protože cvičná nemocnice už na to nemá místo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Naším posledním tématem je Vaše návštěva tanzanské univerzity, kde jste domlouval jakousi spolupráci. O čem ta spolupráce bude?

Rastislav Maďar, děkan LF OU: My se snažíme skutečně zaměřovat na jednak pomoc africkým zemím různým. Ještě před Tanzanií byl Madagaskar, kde plánujeme otevření takového vlastního vědecko-výzkumného centra, které bude současně i charitativní a humanitární. Takže my jednak nabízíme studentům a i kolegům, aby vyjeli na velmi zajímavou a poměrně obohacující stáž, aby viděli, o čem je africká medicína trošku jiný druh práce. Studenti si navíc díky legislativě místní sáhnout na daleko širší počet jaksi výkonů, než dejme tomu je povoleno v ČR. Přitom tomu místnímu zdravotnickém systému umí už v mladém věku velmi intenzívně pomoci. Kolegové velmi rádi tam jedou také. Navíc může vědecká spolupráce společná, sbírání dat, například vyhodnocování. My jsme vypsali dokonce i studentské granty na sběr dat, protože ohledně vykazování nemocí v Africe se toho moc neví. Když jsme se ptali přímo na ministerstvu, oni si nebyli jistí vůbec, které nemoci je trápí nejvíc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, já Vám děkuji za rozhovor i za Váš čas, který jste věnoval našemu pořadu.

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Bylo mi potěšením. Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Rastislav Maďar, děkan LF OU, Lékařská fakulta má špičkovou Cvičnou nemocnici
28. března 2023, 17:13

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Lékařská fakulta Ostravské univerzity se posunula mezi špičkové evropské školy. Před několika měsíci otevřela unikátní cvičnou nemocnici, která díky svému vybavení pomůže studentům i začínajícím lékařům. Na to, ale i na další novinky z dění na Lékařské fakultě Ostravské univerzity se budou ptát jejího děkana Rastislava Maďara Dobrý den, vítejte u nás.

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Studenti si ve cvičné nemocnici můžou vyzkoušet cokoliv, co by jindy museli zkoušet nebo naopak si nemohli zkusit na pacientech, je to asi velký bonus a je třeba také připomenout, že cvičná nemocnice je druhá v ČR, pouze v Brně a v Ostravě ji máme.

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Ano, tohoto typu ano. Simulační centra jsou na různých lékařských fakultách, ale takto rozsáhlá a v této návaznosti, to je skutečně jenom u nás a na lékařské fakultě v Brně, kde teda musím kolegy pochválit, úžasná stavba, obrovská a krásná, možná největší ve střední Evropě. Ale ta naše cvičná nemocnice je také úžasná. My totiž jako lékařská fakulta máme přes dvacet studijních programů a jsme největší v těch nelékařských, největších v ČR. Takže my pro svět medicíny vychováme i ty zdravotníky, kteří jsou pod lékaři a lékaři je nezbytně potřebují. Absolutně jsou jejich pravé ruky. Radiology, záchranáře, nutriční terapeuti, sestry, samozřejmě porodní asistentky, epidemiology a tak dál. Patnáct těchto oborů má také své uplatnění v cvičné nemocnici. Například záchranáři mají k dispozici nejenom nácvik v sanitním voze, aby věděli, kam sáhnout, ale mohou tam i slaňovat. Dokonce je tam cvičný byt, kde si zkouší, jak manipulovat s lidmi, když například zkolabují ve vaně apod. Dokonce se učí přijímat tísňové hovory, aby potom ta praxe byla pro ně jaksi už zažitá, když skončí studium na naší fakultě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to i o zkoušení jako takovém, nebo probíhají třeba i nějaké testy a zkoušky těch studentů, jestli to zvládli ten nějaký zákrok tak, jako kdyby byli v terénu?

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Všechny lékařské fakulty v ČR teď směřují ke standardizaci profilu absolventa. To znamená každý absolvent bude mít definováno co přesně musí umět, když končí studium lékařské fakulty v ČR. Takže ano, bude se to zkoušet, teď se to všechno ještě nastavuje. Nicméně jenom pro představu to naše simulační centrum, ta cvičná nemocnice, má více než 100 různých simulátorů a modelů, 115 poměrně specifických profesionálních přístrojů a máme 342 různých simulací, scénářů, co se tam dá dělat. Je to velmi, velmi populární, mají o to zájem podívat se lékaři z nemocnic z regionů, samozřejmě lékaři z fakultní nemocnice jsou naši kolegové, takže ti tam přímo vyučují. Ale dnes tam máme návštěvu z Vysoké školy báňské, máme tam kolegy z Prahy dnes, takže mají zájem se podívat a i společně například s urgentní medicínou a se záchrannou službou našeho kraji. S panem ředitelem vymýšlíme, jak to využít na profesionální trénink už kolegů co nejvíc. Pokud ne teď, v budoucnu se to dá tímto směrem rozvíjet. Takže jsme velmi rádi a mimochodem se to projevilo i na zvýšeném počtu přihlášek na naše studium. Je vidět, že ta cvičná nemocnice je lákadlo pro zájemce o studium medicíny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď je cvičná nemocnice na špici. Samozřejmě ta medicína jde mílovými kroky kupředu. Bude se vám dařit tohle dohánět? To znamená zapracovávat do téhle cvičné nemocnice i ty nejnovější novinky z oboru medicíny?

Rastislav Maďar, děkan LF OU: To je výborná otázka, o tom neustále jednáme. Dneska skutečně jsou velmi moderní přístroje, jsou různá evropská simulační centra, kam se dá zajít podívat. Dneska jsme o jenom v Mainzu mluvili právě. My máme ředitele simulačního centra, máme tam kolegy, kteří toto dostali za svůj manažerský a profesní úkol a věříme, že se to bude dařit. Rozhodně ale neusneme na vavřínech, budeme se to snažit rozvíjet dál do budoucna a například budeme možná úplně první zařízení tohoto typu v ČR, které bude mít kompletně tu cvičnou nemocnici ve virtuální realitě. Ta virtuální realita, tu můžete směnit ještě rychleji, takže i to se snad bude líbit. Jinými slovy, než přijde lékař nebo teda student na místo do cvičné nemocnice, kde si může dovolit udělat chybu. Jak jsme říkali, žádný pacient v podstatě nechce, aby na něm si někdo zkoušel za cenu opakování chyb. Takže tam dorazí do té cvičné nemocnice, má už možnost se doma připravit přes to virtuální realitu, aby se seznamoval s tím prostředím, ale rovnou to uměl použít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Studenti, to je jasné, ti teprve do toho lékařského prostředí vstoupí, ale začínající lékaři? Pro ně je to asi velká pomoc, že si tam můžou vyzkoušet některé zákroky.

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Ano, perspektivně je to určeno i samozřejmě pro postgraduální vzdělávání. Ona dokonce simulační medicína tohoto typu je velmi důležitá i pro velmi zkušené lékaře, nejenom začínající. Když si vezmeme, že piloti musí absolvovat simulační tréninky mimochodem, ti výrobci simulátorů jsou někdy i stejní pro piloty a pro lékaře, pilot také si musí cvičit krizové situace, které doufá, že nikdy nenastanou. Lékař, dejme tomu i zkušený, když operuje jednou za půl roku nějakou velmi vzácnou operaci, určitě mu padne vhod, když nejdříve si to vyzkouší, dostane to opět do ruky až potom následně půjde operovat pacienta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k druhému tématu, a to je obor stomatologie, který se má otevřít v září letošního roku. Jak daleko jste s akreditací? A vyjde to tak?

Rastislav Maďar, děkan LF OU: My doufáme, ale není to úplně v našich rukou. My jsme mohli udělat to, že jsme vystavili tu žádost o akreditaci tak dobře, jak jsme byli schopní. Myslím si, že je to velmi slušné. My vnímáme to, že na nás budou velmi přísné požadavky jako na začínající studijní program, takže jsme se to snažili posílit skutečně jak to jenom šlo. I vědecky to není jenom ohledně otázkách jako vyučujícího personálu, ale vyžaduje se určitý počet docentů, absolventů s Ph.D., grantová publikační aktivita apod. Ale věřím, že se nám to povedlo. My nemáme úplně k dispozici nějakou tabulku, s kterou bychom se mohli porovnat. Jestli splňuje, nesplňuje kritéria. To zatím tak není, my už teď kompletně jsme skutečně poslední desetiny procenta posledního akreditačního spisu a tento týden shodou okolností ho určitě odešleme na Národní akreditační úřad a cílíme na zasedání Rady NaÚV, které by mělo být v červnu, protože jaksi posuzování toho spisu ze strany Národního akreditačního úřadu bude trvat skutečně možná tři měsíce. Pokud se nám ho podaří stihnout, za měsíc vypíšeme přijímací řízení a v září nastoupí noví studenti. Máme dokonce i plán B, kdyby to posuzování trvalo delší dobu, jsme schopni vypsat potom výběrové řízení nebo respektive přijímacím řízení v září a studenti by nám nastoupili v říjnu. Takže my doufáme, že to dopadne, udělali jsme pro to maximum a teď už je to teda na straně Národního akreditačního úřadu a my věříme, že oni se s tím ztotožní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pokud mám k dispozici správné údaje, v září nebo možná v říjnu, jak říkáte, by mohlo nastoupit dvacet studentů?

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Zatím ano, my cílíme na dvacet studentů. Totiž stomatolog hned druhý den po ukončení školy de facto může pracovat ve vlastní ordinaci, a proto je to velmi náročné na individualizovanou praktickou výuku. Právě toto je trošku to úzké hrdlo celého toho procesu. Nicméně začneme s dvaceti a věříme, protože ten systém nastavený, který mimochodem zahrnuje samozřejmě nejenom lékařskou fakultu, kde už jsme teď velmi slušně vybaveni díky podpoře statutárního města Ostrava a kraje Moravskoslezského, ale zahrnuje to i přípravy ve fakultní nemocnici, která si musela založit samostatné oddělení zubního lékařství, sdílíme primáře, našeho garanta. Musí tam být laboratoř pro ty studenty, kteří tam dorazí a musí se učit, jak se připravují ty jednotlivé materiály pro ten zubní výkon. Přibývají tam ordinace se stomatologickými křesly, takže i fakultní nemocnice si to skutečně odpracovala. Ještě komu bych rád poděkoval s výjimkou svých kolegů z lékařské fakulty a vedení fakultní nemocnice je oblastní stomatologická komora, která nás velmi podporuje. Paní doktorka Pražáková, pan doktor Miller se pravidelně účastní našich setkání už dlouhé měsíce a vůbec to není o tom, že by z toho někdo něco měl. To se jenom snažíme jaksi vyhovět té poptávce v našem kraji. Pomoc obyvatelům našeho kraje s tím, že budeme snad od září plus pět let pravidelně dodávat do toho systému nové stomatology tak, aby ta stávající situace se ještě víc nezhoršovala.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je pro budoucí stomatologii místo pro nácvik také ve cvičné nemocnici?

Rastislav Maďar, děkan LF OU: My máme, ano, velkou simulační místnost. To je naprosto nezbytně nutné pro výuku moderní stomatologie. To jsme právě pořídili díky dotaci města a kraje. Tu máme ale zatím u nás v separátní budově lékařské fakulty, protože cvičná nemocnice už na to nemá místo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Naším posledním tématem je Vaše návštěva tanzanské univerzity, kde jste domlouval jakousi spolupráci. O čem ta spolupráce bude?

Rastislav Maďar, děkan LF OU: My se snažíme skutečně zaměřovat na jednak pomoc africkým zemím různým. Ještě před Tanzanií byl Madagaskar, kde plánujeme otevření takového vlastního vědecko-výzkumného centra, které bude současně i charitativní a humanitární. Takže my jednak nabízíme studentům a i kolegům, aby vyjeli na velmi zajímavou a poměrně obohacující stáž, aby viděli, o čem je africká medicína trošku jiný druh práce. Studenti si navíc díky legislativě místní sáhnout na daleko širší počet jaksi výkonů, než dejme tomu je povoleno v ČR. Přitom tomu místnímu zdravotnickém systému umí už v mladém věku velmi intenzívně pomoci. Kolegové velmi rádi tam jedou také. Navíc může vědecká spolupráce společná, sbírání dat, například vyhodnocování. My jsme vypsali dokonce i studentské granty na sběr dat, protože ohledně vykazování nemocí v Africe se toho moc neví. Když jsme se ptali přímo na ministerstvu, oni si nebyli jistí vůbec, které nemoci je trápí nejvíc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, já Vám děkuji za rozhovor i za Váš čas, který jste věnoval našemu pořadu.

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Bylo mi potěšením. Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-28-03-2023-17-13