Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jaromír Javůrek, ředitel MHF L. Janáčka: MHF L. Janáčka přináší vedle koncertů i festivalové kavárny

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka je odstartován. Na co vše se letos můžete do 1. července těšit se dozvíte už za chvíli od ředitele festivalu Jaromíra Javůrka. Dobrý den, vítejte pane řediteli.

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Děkuji za pozvání. Hezký den Vám i televizním divákům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, než se začneme podrobně bavit o tom letošním ročníku, mě zajímá, jestli když každý ten ročník připravujete, přemýšlíte o novinkách, co nového přinést návštěvníkům a posluchačům a jestli to vůbec očekávají? Jestli se vůbec ta laťka dá ještě zvednout?

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Je to těžké každý rok přinášet něco nového. Řekl bych, že v určitých oblastech to ani možné není. Nicméně ta hlavní linie festivalu musí zůstat zachována. Janáčkův festival je festivalem klasické hudby s přesahy do jazzu, do folku, do folklóru, takže tady to rozvolnění programové už nastalo, a to už posluchači očekávají. Přesah, hudba a slovo, které třeba letos bude hodně akceptováno. Poté jsou to doprovodné akce, které v mezích našich možností se snažíme rozšířit. Letos novinkou jsou festivalové kavárny, kde lidé budou moci ochutnat zákusky, které měl rád Leoš Janáček, budou moci k tomu dát výbornou kávu, ale také se setkat s některými protagonisty našeho festivalu. Rozšiřujeme letos tvůrčí dílny, rodinné dílny, takže budou výtvarné, budou hudební, zapojíme děti do toho festivalového zákulisí. No a pokračujeme po dvouleté přestávce v besedách s některými umělci, které se budou konat právě v té ostravské festivalové kavárně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Trošku jste mi vzal další otázku z úst, protože jsem se chtěla zeptat, proč jste šli tou cestou těch festivalových kaváren. Proč jste sáhli po tom formátu? Říkáte, že letos bude mít velkou sílu i to mluvené slovo.

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Šlo mě o to, a to už mě o to jde několik let - samozřejmě dva roky covidu mnohé projekty zbrzdily - abychom se s těmi posluchači potkávali nejen v koncertních sálech, nejen v divadle, abychom se s nimi mohli potkávat i jinde. To byla první motivace. Druhá, abychom mohli naše umělce, kteří mají třeba odpoledne volno, vzít na tu kávu do festivalové kavárny a abyste třeba i vy novináři se s nimi mohli setkat v neformálním neoficiálním prostředí, ale také posluchači, protože asi se ptát na koncertě, jestli Vás doma čekají dvě děti nebo tři manželky asi ne přímo na místě. Třetí důvod, proč jsme šli do festivalových kaváren je ten, že Ostrava je strašně malé město, sice třetí největší město v republice, to všichni víme, ale všichni se tady z té oblasti umění kultury známe, potkáváme se a jsem rád, že je tady Janáčkova filharmonie, Národní divadlo moravskoslezské, Janáčkova konzervatoř a mohl bych pokračovat dál. Právě v té ostravské festivalové kavárně dostanou každou středu v červnu od osmnácti hodin příležitost představit se ještě ti budoucí umělci, budoucí profesionálové, tedy jinými slovy studenty Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je krása. Krásná příležitost pro diváky, posluchače se setkat s těmi interprety a zažít je tak trošku jinak. Festival přinese 30 akcí, 22 festivalových koncertů a z deseti zemí světa přijedou interpreti. Je to standard toho festivalu nebo je to letos trošku jinak?

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Je to standard, zhruba těch 20 koncertů se ustálilo. Letos je to tedy těch dvaadvacet. Narostl objem festivalu těmi doprovodnými akcemi, to už jsme zmínili. Počet zahraničních umělců, jsme mezinárodní hudební festival a samozřejmě nejsme festivalem, který by spolupracovali jenom s určitým regionem nebo s určitou zemí. Takže skutečně se snažíme přivést do Ostravy světovou evropskou špičku, aby také naši posluchači měli možnost porovnat Janáčkovu filharmonií s jinými zahraničními orchestry, naše vynikající umělce Jiřího Hanouska, Benda Quartet apod. s těmi zahraničními. Letos a doufám, že vám zase neberu další otázku, bude takový silný akcent na umělce z Polska.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se nevyhnu té otázce. Dva roky jste řešili festival trošku asi s většími nervy s tím, co přinesou covidová opatření. Jak to bylo letos? Bylo to o hodně lehčí tím pádem?

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Všichni jsme se těšili, že vydýchneme, že skutečně covid je na ústupu, zatím, nebudeme předbíhat a je jasné, že to jaro se pandemie tady konat nebude. Teď se objevila jakási forma neštovic, to všichni víme, ale než dorazí do Ostravy, tak už bude po festivalu. Samozřejmě celou atmosféru ve společnosti strašně zasáhla. Tím pádem tedy pochopitelně i ten festival zasáhla válka na Ukrajině. Myslím, že jsme se s tím vyrovnali naprosto se ctí, naprosto čestně a pravdivě, že jsme nepodlehli ani hysterii a ani hysterii B, že festival si zachoval svou tvář. Ta příprava letošního festivalu byla ve znamení obrovské snahy zase ten festival udělat tak velký, jak býval. Udělat ho se vší parádou, jak se lidově říká, aby všichni posluchači měli důvod si najít svůj koncert, své koncerty a přijít na ně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jedna z interpretek, která byla pozvána na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka je zpěvačka skladatelka a pianistka Beata Hlavenková, jedna z těch, která letos získala cenu Jantar. Mě teď zajímá, jak vnímáte nebo jestli je pro umělce důležité uspět v tom svém regionu?

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: O tom jsem přesvědčen. O tom jsem hluboce přesvědčen, protože někde máte své kořeny, někde jste vyrůstala a do toho regionu, i když ho opustíte z profesních, jiných důvodů, tak se určitě ráda vracíte. Za ta léta, co jsem svázán s klasickou hudbou a přímo s Janáčkovým festivalem, si třeba vzpomínám na legendárního tenoristu Ivo Židka, který říkal: "Nejhůř se mi zpívá v Ostravě, protože v Ostravě jsem začínal a tady ta zodpovědnost je daleko větší, než když zpívám po sto dvacáté Jeníka z Prodané nevěsty v Praze nebo někde ve světě." Je to i otázka skladatelů, ke kterým se možná ještě dostaneme. Když my nebudeme hrát skladatelé, kteří v osadě vyšli. Jožka Matěj, Ilja Hurník, Milan Báchorek, Jaromír Podešva, byť Brňák, tak tady dlouho působil a zanechal na konzervatoři hlubokou stopu svým pedagogickým působením. Když nedáme my příležitost té mladé a střední generaci, kam patří Irena Šurmanová, Sylva Smejkalová a další, kdo jim tu příležitost dá? A kde oni budou moci prokázat, že umí? Že jsou právy toho vystupovat. Takže toto je můj dlouhodobý program. Jsem na něho opravdu hrdý, že se daří realizovat a že nachází pozitivní odezvu nejen v té oblasti profesionálního umění, ale i u laické veřejnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já vím, že to je hodně těžké, ale řekli jsme, že těch akcí je hodně v letošním ročníku nebo stejně jiné ročníky. Když Vás poprosím dvě, tři pozvánky, zkuste něco vybrat, nechám to na Vás.

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Ano, ta nejtěžší otázka na závěr. Takže určitě prosím kytarový recitál Miloše Karadagliće, doufám, že jsem to nezkomolil, vynikajícího kytaristy. Určitě 16. června Sinfonia Varsovia poprvé na našem festivalu. Symbolicky zazní Osudová symfonie Ludwiga van Beethovena, dirigovat bude mladý ukrajinský dirigent, narozen ve Lvově, Yaroslava Shemeta. Jednadvacátého června přijede po mnoha mnoha letech záhřebské filharmonie, poprvé ji bude dirigovat prezident festivalu Tomáš Netopil, který dělá obrovskou mezinárodní kariéru dirigentskou a doprovodí mimo jiné skvělého francouzského cembalistu Jean Rondeau. Přidám ještě jeden koncert, jestli mohu, závěrečný koncert 26. června v Hukvaldech. Věřme, že vyjde počasí a festival by měl končit roztančenými melodiemi a rytmy Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, samozřejmě Leoše Janáčka a těch rodáků, které už jsem vzpomněl, Jeli Horníka a Jožky Matěje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zbývá nám ještě trošku času. Poraďte těm lidem, kteří nejsou úplně tak zdatní v té klasické hudbě, podle čeho by si měli vybírat na jaký koncert zajít?

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Jsem opravdu přesvědčen o tom, že je si z čeho vybrat. Když se podíváte na naše webové stránky nebo budete mít v ruce náš programový katalog, jsou tam symboly, které označují náročnost programu. Takže se vám nemůže stát, že půjdete na koncert, kdy hudba bude takzvaně těžká, mně se to těžko říká, protože hudba není těžká, nebo náročná, které nebudete rozumět. Vyvarovali jsme se toho, že to bude takový ten mix, že dáme trochu baroka, trochu romantismu, ale musíme přidat soudobou hudbu. Nenajdete takové programy. Dokonce doporučujeme vhodný oděv. Takže rozhodně si na Hukvaldy nemusíte brát dlouhou toaletu a střevíčky, pánové na Hukvaldy nemusí přijet ve smokingu nebo tmavém obleku, takže myslím, že jsme tady udělali i velký vstřícný krok vůči posluchačům. Jak už jsem zmínil třeba toho Miloše Karadagliće, kytaristů, tak to je opravdu velice vstřícný program. Takových bych tam určitě našel víc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor a za naše diváky děkuji za úžasnou pozvánku na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka.

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Děkuji za pozvání a samozřejmě přijďte se podívat.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jaromír Javůrek, ředitel MHF L. Janáčka: MHF L. Janáčka přináší vedle koncertů i festivalové kavárny
31. května 2022, 17:13

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka je odstartován. Na co vše se letos můžete do 1. července těšit se dozvíte už za chvíli od ředitele festivalu Jaromíra Javůrka. Dobrý den, vítejte pane řediteli.

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Děkuji za pozvání. Hezký den Vám i televizním divákům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, než se začneme podrobně bavit o tom letošním ročníku, mě zajímá, jestli když každý ten ročník připravujete, přemýšlíte o novinkách, co nového přinést návštěvníkům a posluchačům a jestli to vůbec očekávají? Jestli se vůbec ta laťka dá ještě zvednout?

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Je to těžké každý rok přinášet něco nového. Řekl bych, že v určitých oblastech to ani možné není. Nicméně ta hlavní linie festivalu musí zůstat zachována. Janáčkův festival je festivalem klasické hudby s přesahy do jazzu, do folku, do folklóru, takže tady to rozvolnění programové už nastalo, a to už posluchači očekávají. Přesah, hudba a slovo, které třeba letos bude hodně akceptováno. Poté jsou to doprovodné akce, které v mezích našich možností se snažíme rozšířit. Letos novinkou jsou festivalové kavárny, kde lidé budou moci ochutnat zákusky, které měl rád Leoš Janáček, budou moci k tomu dát výbornou kávu, ale také se setkat s některými protagonisty našeho festivalu. Rozšiřujeme letos tvůrčí dílny, rodinné dílny, takže budou výtvarné, budou hudební, zapojíme děti do toho festivalového zákulisí. No a pokračujeme po dvouleté přestávce v besedách s některými umělci, které se budou konat právě v té ostravské festivalové kavárně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Trošku jste mi vzal další otázku z úst, protože jsem se chtěla zeptat, proč jste šli tou cestou těch festivalových kaváren. Proč jste sáhli po tom formátu? Říkáte, že letos bude mít velkou sílu i to mluvené slovo.

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Šlo mě o to, a to už mě o to jde několik let - samozřejmě dva roky covidu mnohé projekty zbrzdily - abychom se s těmi posluchači potkávali nejen v koncertních sálech, nejen v divadle, abychom se s nimi mohli potkávat i jinde. To byla první motivace. Druhá, abychom mohli naše umělce, kteří mají třeba odpoledne volno, vzít na tu kávu do festivalové kavárny a abyste třeba i vy novináři se s nimi mohli setkat v neformálním neoficiálním prostředí, ale také posluchači, protože asi se ptát na koncertě, jestli Vás doma čekají dvě děti nebo tři manželky asi ne přímo na místě. Třetí důvod, proč jsme šli do festivalových kaváren je ten, že Ostrava je strašně malé město, sice třetí největší město v republice, to všichni víme, ale všichni se tady z té oblasti umění kultury známe, potkáváme se a jsem rád, že je tady Janáčkova filharmonie, Národní divadlo moravskoslezské, Janáčkova konzervatoř a mohl bych pokračovat dál. Právě v té ostravské festivalové kavárně dostanou každou středu v červnu od osmnácti hodin příležitost představit se ještě ti budoucí umělci, budoucí profesionálové, tedy jinými slovy studenty Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je krása. Krásná příležitost pro diváky, posluchače se setkat s těmi interprety a zažít je tak trošku jinak. Festival přinese 30 akcí, 22 festivalových koncertů a z deseti zemí světa přijedou interpreti. Je to standard toho festivalu nebo je to letos trošku jinak?

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Je to standard, zhruba těch 20 koncertů se ustálilo. Letos je to tedy těch dvaadvacet. Narostl objem festivalu těmi doprovodnými akcemi, to už jsme zmínili. Počet zahraničních umělců, jsme mezinárodní hudební festival a samozřejmě nejsme festivalem, který by spolupracovali jenom s určitým regionem nebo s určitou zemí. Takže skutečně se snažíme přivést do Ostravy světovou evropskou špičku, aby také naši posluchači měli možnost porovnat Janáčkovu filharmonií s jinými zahraničními orchestry, naše vynikající umělce Jiřího Hanouska, Benda Quartet apod. s těmi zahraničními. Letos a doufám, že vám zase neberu další otázku, bude takový silný akcent na umělce z Polska.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se nevyhnu té otázce. Dva roky jste řešili festival trošku asi s většími nervy s tím, co přinesou covidová opatření. Jak to bylo letos? Bylo to o hodně lehčí tím pádem?

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Všichni jsme se těšili, že vydýchneme, že skutečně covid je na ústupu, zatím, nebudeme předbíhat a je jasné, že to jaro se pandemie tady konat nebude. Teď se objevila jakási forma neštovic, to všichni víme, ale než dorazí do Ostravy, tak už bude po festivalu. Samozřejmě celou atmosféru ve společnosti strašně zasáhla. Tím pádem tedy pochopitelně i ten festival zasáhla válka na Ukrajině. Myslím, že jsme se s tím vyrovnali naprosto se ctí, naprosto čestně a pravdivě, že jsme nepodlehli ani hysterii a ani hysterii B, že festival si zachoval svou tvář. Ta příprava letošního festivalu byla ve znamení obrovské snahy zase ten festival udělat tak velký, jak býval. Udělat ho se vší parádou, jak se lidově říká, aby všichni posluchači měli důvod si najít svůj koncert, své koncerty a přijít na ně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jedna z interpretek, která byla pozvána na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka je zpěvačka skladatelka a pianistka Beata Hlavenková, jedna z těch, která letos získala cenu Jantar. Mě teď zajímá, jak vnímáte nebo jestli je pro umělce důležité uspět v tom svém regionu?

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: O tom jsem přesvědčen. O tom jsem hluboce přesvědčen, protože někde máte své kořeny, někde jste vyrůstala a do toho regionu, i když ho opustíte z profesních, jiných důvodů, tak se určitě ráda vracíte. Za ta léta, co jsem svázán s klasickou hudbou a přímo s Janáčkovým festivalem, si třeba vzpomínám na legendárního tenoristu Ivo Židka, který říkal: "Nejhůř se mi zpívá v Ostravě, protože v Ostravě jsem začínal a tady ta zodpovědnost je daleko větší, než když zpívám po sto dvacáté Jeníka z Prodané nevěsty v Praze nebo někde ve světě." Je to i otázka skladatelů, ke kterým se možná ještě dostaneme. Když my nebudeme hrát skladatelé, kteří v osadě vyšli. Jožka Matěj, Ilja Hurník, Milan Báchorek, Jaromír Podešva, byť Brňák, tak tady dlouho působil a zanechal na konzervatoři hlubokou stopu svým pedagogickým působením. Když nedáme my příležitost té mladé a střední generaci, kam patří Irena Šurmanová, Sylva Smejkalová a další, kdo jim tu příležitost dá? A kde oni budou moci prokázat, že umí? Že jsou právy toho vystupovat. Takže toto je můj dlouhodobý program. Jsem na něho opravdu hrdý, že se daří realizovat a že nachází pozitivní odezvu nejen v té oblasti profesionálního umění, ale i u laické veřejnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já vím, že to je hodně těžké, ale řekli jsme, že těch akcí je hodně v letošním ročníku nebo stejně jiné ročníky. Když Vás poprosím dvě, tři pozvánky, zkuste něco vybrat, nechám to na Vás.

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Ano, ta nejtěžší otázka na závěr. Takže určitě prosím kytarový recitál Miloše Karadagliće, doufám, že jsem to nezkomolil, vynikajícího kytaristy. Určitě 16. června Sinfonia Varsovia poprvé na našem festivalu. Symbolicky zazní Osudová symfonie Ludwiga van Beethovena, dirigovat bude mladý ukrajinský dirigent, narozen ve Lvově, Yaroslava Shemeta. Jednadvacátého června přijede po mnoha mnoha letech záhřebské filharmonie, poprvé ji bude dirigovat prezident festivalu Tomáš Netopil, který dělá obrovskou mezinárodní kariéru dirigentskou a doprovodí mimo jiné skvělého francouzského cembalistu Jean Rondeau. Přidám ještě jeden koncert, jestli mohu, závěrečný koncert 26. června v Hukvaldech. Věřme, že vyjde počasí a festival by měl končit roztančenými melodiemi a rytmy Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, samozřejmě Leoše Janáčka a těch rodáků, které už jsem vzpomněl, Jeli Horníka a Jožky Matěje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zbývá nám ještě trošku času. Poraďte těm lidem, kteří nejsou úplně tak zdatní v té klasické hudbě, podle čeho by si měli vybírat na jaký koncert zajít?

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Jsem opravdu přesvědčen o tom, že je si z čeho vybrat. Když se podíváte na naše webové stránky nebo budete mít v ruce náš programový katalog, jsou tam symboly, které označují náročnost programu. Takže se vám nemůže stát, že půjdete na koncert, kdy hudba bude takzvaně těžká, mně se to těžko říká, protože hudba není těžká, nebo náročná, které nebudete rozumět. Vyvarovali jsme se toho, že to bude takový ten mix, že dáme trochu baroka, trochu romantismu, ale musíme přidat soudobou hudbu. Nenajdete takové programy. Dokonce doporučujeme vhodný oděv. Takže rozhodně si na Hukvaldy nemusíte brát dlouhou toaletu a střevíčky, pánové na Hukvaldy nemusí přijet ve smokingu nebo tmavém obleku, takže myslím, že jsme tady udělali i velký vstřícný krok vůči posluchačům. Jak už jsem zmínil třeba toho Miloše Karadagliće, kytaristů, tak to je opravdu velice vstřícný program. Takových bych tam určitě našel víc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor a za naše diváky děkuji za úžasnou pozvánku na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka.

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: Děkuji za pozvání a samozřejmě přijďte se podívat.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-31-05-2022-17-13