Jesenický expres
- Širokou Nivu rozdělila Opava a zničila mosty a lávky
- Dny rodin na Sovinci
- Dřevařské, lesnické a myslivecké dny v Rýmařově
Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.
Široká Niva je jednou z obcí, kterou rozvodněná řeka Opava rozdělila na dvě části a zničila několik mostů a lávek.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Tady jsme dopadli. Zůstal nám jeden funkční most, teď se snažíme vlastními silami, ať může aspoň pro pěší se tady udělat nějaká lávka, která byla zrekonstruovaná, ale spadla, takže vidíte tady jeřáby se snaží to tady nějak napravit. Auta přes ten most se nedostanou a co se týká přejezdů ze Široké Nivy na Skrbovice, tak tam jsme o most přišli a tam by bylo vhodné aspoň lávku pro pěší, ať nějakým způsobem se dostanou děti na zastávku autobusu.“
Široká Niva potřebuje alespoň základní pomoc při spojování lidí na březích řeky.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „No určitě by se nám hodila lávka pro pěší, aspoň pro pěší, přes ta Skrbovice ať se lidi dostanou aspoň na zastávku MHD, protože vlaková doprava tady dlouho funkční nebude.“
Ideální pro obec by byl rychlý pontonový nebo montovaný most. Ta se teď snaží zprovoznit alespoň přívod elektřiny.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Co se týká přívodu elektřiny, tak zatím je to ve fázi, že se staví sloupy, takže se obávám, že ještě nějaký čas to bude trvat. Postupně, co se jim podařilo zprovoznit, tak ty nějaké nemovitosti se pokouší dopojovat, ale je to individuálně, samozřejmě musí se to zkontrolovat, než se to napojí, takže bojují ČEZ, všichni bojujeme, ale je to ještě běh na dlouhou trať.“
I přes několik domů, určených k demolici nebo odnesených vodou, zatím nikdo o nabídce státu k řešení pozemků nic neví.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „No jestli někdo dostane od státu nabídku nějakého pozemku za to, že přišel o rodinný dům, tak takovou informaci ještě nemám a vůbec s tím nepočítám. Protože to, co se nepostaráme sami vlastními silami a pomocí dobrovolníků, tak to nemáme. Ten dům přímo, co spadl, tak je za mnou tady jak je ta lípa, tak tam stál velký rodinný dům a ta hromada sutin, co je tady vedle, tak to je vlastně on.“
---
Již potřetí se na hradě Sovinci u Rýmařova konala akce Dny rodin. Je zaměřená na podporu začleňování děti, které neměly to štěstí vyrůstat ve vlastní rodině. Cílem je zejména zabránit umísťování dětí do ústavní péče a podpořit všechny formy pěstounské péče o ně.
MS kraj je v této péči o děti první v zemi s trojnásobkem přechodných pěstounů oproti jiným krajům."
Jiří Navrátil (KDU – ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „My chceme ukázat, že každý může se stát pěstounem. Může si tady pohrát, může se dozvědět mnoho informací, ale důležité opravdu pro nás je, udržovat celkovou rodinu. A já jsem šťastný za svůj tým, který v MS kraji mám, který mi pomáhá v kampani Dejme dětem rodinu, že žádné dítě u nás nezůstane v ústavní péči. Máme 160 přechodných pěstounů a to je skvělé.“
Návštěvnost těchto akcí za tři roky násobně stoupla a hrad Sovinec byl plný dětí i rodičů
„Renáta Chytrová, ředitelka Centra psychologické pomoci: „Máme tady doprovázející organizace a další zařízení, která mají pro děti připraveny pestrý tvůrčí program, navlékání korálků, malování na kamínky, malování na obličej, výroba různých památek, fotorámečků. Dostanou u každého stánku nějakou dobrotku, nějaký malý dárek.“
Leopold Ullmann, průvodce: „Den rodin je taková akce, která se zaobírá péčí a o blízké, například o pěstounskou péči. Máme tady různá stanoviště, kde se dozvíte určitě spoustu zajímavých věcí a bude tady program pro malé i velké, bude tady kabaret, bude tady vystupovat kouzelník a také tady bude slosování o vstupenky na nějaké vybrané objekty MS kraje. Děti můžou soutěžit samozřejmě.“
Celá akce na Sovinci probíhala formou her, soutěží, zábavného i tvůrčího programu
„Jsme klauni z Balónkova a děláme tady radost dětem.“
Lenka: „My jsme z dětského centra Pluto v Havířově a máme tady drobnosti. Máme pro ně peněženky, brýle, náramky, průpisky, baterky, fixy, ale něco za něco, takže musí nejdříve obarvi sádrové odlitky a nebo navléct tady korálky.“
Lenka: „My jsme přijeli z Opavy, jsme z dětského centra Čtyřlístek, které patří pod zámek Dolní Životice. Máme tady skládání papírových zvířátek, domečků a můžou si je i vybarvit.“
Alena, Rodinné a senior pasy: „Jsme celorepublikové projekty, senior pasy a rodinné pasy, rodinné pasy pro rodiny s dětmi do 18 let, senior pas pro všechny ostatní nad 55 let. Je to systém slev a výhod na volnočasové aktivity, na spotřební zboží, lékárny, optiky, ubytování, muzea a mnoho dalších.“
Program zpestřili také sokolníci a ochránci přírody.
Alice Šimšová, sokolníci Pateřín: „My jsme tady přijeli s křížencem Orla skalního s Kánětem lesním, kolega tady má Výra velkého, pak tady máme další zástupce dravců z Ameriky, Káně Harrisovo a Káni rudoocasou a pak tady máme ještě Sovu pálenou.“
Josef Plaček, ČSOP Beskydy: „My jsme tady za ČSOP Strážci Beskyd, jinak jsme tady se stráže přírody CHKO Beskydy. Tady na stánku máme poznávací soutěž, týkající se našich velkých šelem. Děti se naučí poznat velké šelmy a i malé, naučí se odlévat jejich stopy, naučí se poznat jejich stopy a mají to samozřejmě za odměnu.“
Dny rodin jsou navíc součástí celé série akcí v našem kraji.
Aleš Neuwirth, vedoucí Odboru sociálních věcí MS kraje: „Toto dnešní setkání je první z trilogie letošního roku. Příští týden rád všechny přivítám, uvidíme se v Kopřivnici v areálu Muzea Tatry Kopřivnice a za 14 dní vyvrcholení bude v Ostravě v Trojhalí, velká akce s doprovodným bohatým programem pro děti, pro dospělé, pro rodiče, pro všechny. Rád vás všechny uvidím.“
Programy na Sovinci dále pokračují. Již za 14 dnů tady proběhne velká a oblíbená akce s názvem Hradní hodování.
---
Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.
Na dřevařské show, která dny zahájila, mohli všichni obdivovat umění našich nejlepších reprezentantů v dřevařském sportu. Nechyběli ani mistři Evropy.
Karolína Urbanová, Beroun, mistryně Evropy: „Od letošního července jsem potřetí obhájila titul mistryně Evropy Eurojack a před dvěma týdny o víkendu jsem se účastnila světového šampionátu, kde jsem skončila na třetím místě ve světě a zároveň jsem nejlepší z Evropy momentálně, díky tomu, že na prvních příčkách byly holky ze zámoří, z Ameriky a z Kanady. Je tam Underhand Chop, to je přesekávání kmene pod nohami, Standing Block chop, to je sekání kmene na výšku svisle a další jsou ty létající kolečka, kde se odřezává 20 kompletních kotoučů motorovou pilou a ještě je ruční pila řezání."
Vendula Urbanová, reprezentantka ČR, mistryně Evropy: „Na posledních závodech jsem byla v Schuttertahlu, Německo. Byl to poslední závod Euro Jacku.“
Jakub Hřebec, Plzeň, reprezentant ČR, mistr Evropy: „Naposled jsem byl na závodech v Německu, kde jsem vyhrál mistrovství Evropy.“
Milan Sopek, Sušice, reprezentant ČR: „Asi Underhand, ale snažím se fashion zdokonalovat a doufám, že jedou to bude všechno na stejné úrovni. Standing ten mi dělá ještě zatím problémy, ale piluji ho.“
Naši mistři předvedli různé disciplíny dřevařského sportu, svoje speciální nástroje i oblíbené techniky.
Karolína Urbanová, Beroun, mistryně Evropy: „Já jsem sekala Topol osiku a použila jsem u toho sekeru z Nového Zélandu s broušením tzv. Načízla, je to takový univerzální druh broušení, který vlastně jde do každého dřeva.“
Milan Sopek, Sušice, reprezentant ČR: „Sekera je speciální firma z Austrálie, Tuatahi, je to skoro jediná firma na světě a topůrko je australský ořech myslím.“
Jakub Hřebec, Plzeň, reprezentant ČR, mistr Evropy: „Nejtěžší disciplína je pro mě Spring Boards, což je královská disciplína, kde se leze na dvě prkna.“
Vendula Urbanová, reprezentantka ČR, mistryně Evropy: „Nejvíce mi vyhovuje Underhand. Nemusím Single Buck.“
Programu oslav si užili i děti i dospělí. Soutěžili i poznávali přírodu.
Jana Hrbáčová, členka pořadatelského týmu: „Z myslivosti jsou tady zastoupeny Lesy ČR, které zde mají lesní pedagogiku pro děti. Kromě dřevařské show můžou návštěvníci vidět také lesní techniku.“
Luděk Šimko (nez.), starosta Rýmařova: „Nám vyšlo počasí, to je to nejdůležitější, to dělá podle mě 90% úspěchu. Děkuji všem, co se na tom podíleli, protože je to obrovský kus práce pro město velikosti města Rýmařov a já jsem rád, že si to můžeme dneska užít. Myslím si, že ten program je připravený výborně, takže každý si v něm najde určitě něco pro sebe.“
Celé dřevařské dny provázela kulturní vystoupení oblíbených kapel, jako jsou O5 a Radeček, Mňága a žďorb, Arrest nebo Mike Spirit.
---
Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.
Široká Niva je jednou z obcí, kterou rozvodněná řeka Opava rozdělila na dvě části a zničila několik mostů a lávek.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Tady jsme dopadli. Zůstal nám jeden funkční most, teď se snažíme vlastními silami, ať může aspoň pro pěší se tady udělat nějaká lávka, která byla zrekonstruovaná, ale spadla, takže vidíte tady jeřáby se snaží to tady nějak napravit. Auta přes ten most se nedostanou a co se týká přejezdů ze Široké Nivy na Skrbovice, tak tam jsme o most přišli a tam by bylo vhodné aspoň lávku pro pěší, ať nějakým způsobem se dostanou děti na zastávku autobusu.“
Široká Niva potřebuje alespoň základní pomoc při spojování lidí na březích řeky.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „No určitě by se nám hodila lávka pro pěší, aspoň pro pěší, přes ta Skrbovice ať se lidi dostanou aspoň na zastávku MHD, protože vlaková doprava tady dlouho funkční nebude.“
Ideální pro obec by byl rychlý pontonový nebo montovaný most. Ta se teď snaží zprovoznit alespoň přívod elektřiny.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Co se týká přívodu elektřiny, tak zatím je to ve fázi, že se staví sloupy, takže se obávám, že ještě nějaký čas to bude trvat. Postupně, co se jim podařilo zprovoznit, tak ty nějaké nemovitosti se pokouší dopojovat, ale je to individuálně, samozřejmě musí se to zkontrolovat, než se to napojí, takže bojují ČEZ, všichni bojujeme, ale je to ještě běh na dlouhou trať.“
I přes několik domů, určených k demolici nebo odnesených vodou, zatím nikdo o nabídce státu k řešení pozemků nic neví.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „No jestli někdo dostane od státu nabídku nějakého pozemku za to, že přišel o rodinný dům, tak takovou informaci ještě nemám a vůbec s tím nepočítám. Protože to, co se nepostaráme sami vlastními silami a pomocí dobrovolníků, tak to nemáme. Ten dům přímo, co spadl, tak je za mnou tady jak je ta lípa, tak tam stál velký rodinný dům a ta hromada sutin, co je tady vedle, tak to je vlastně on.“
---
Již potřetí se na hradě Sovinci u Rýmařova konala akce Dny rodin. Je zaměřená na podporu začleňování děti, které neměly to štěstí vyrůstat ve vlastní rodině. Cílem je zejména zabránit umísťování dětí do ústavní péče a podpořit všechny formy pěstounské péče o ně.
MS kraj je v této péči o děti první v zemi s trojnásobkem přechodných pěstounů oproti jiným krajům."
Jiří Navrátil (KDU – ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „My chceme ukázat, že každý může se stát pěstounem. Může si tady pohrát, může se dozvědět mnoho informací, ale důležité opravdu pro nás je, udržovat celkovou rodinu. A já jsem šťastný za svůj tým, který v MS kraji mám, který mi pomáhá v kampani Dejme dětem rodinu, že žádné dítě u nás nezůstane v ústavní péči. Máme 160 přechodných pěstounů a to je skvělé.“
Návštěvnost těchto akcí za tři roky násobně stoupla a hrad Sovinec byl plný dětí i rodičů
„Renáta Chytrová, ředitelka Centra psychologické pomoci: „Máme tady doprovázející organizace a další zařízení, která mají pro děti připraveny pestrý tvůrčí program, navlékání korálků, malování na kamínky, malování na obličej, výroba různých památek, fotorámečků. Dostanou u každého stánku nějakou dobrotku, nějaký malý dárek.“
Leopold Ullmann, průvodce: „Den rodin je taková akce, která se zaobírá péčí a o blízké, například o pěstounskou péči. Máme tady různá stanoviště, kde se dozvíte určitě spoustu zajímavých věcí a bude tady program pro malé i velké, bude tady kabaret, bude tady vystupovat kouzelník a také tady bude slosování o vstupenky na nějaké vybrané objekty MS kraje. Děti můžou soutěžit samozřejmě.“
Celá akce na Sovinci probíhala formou her, soutěží, zábavného i tvůrčího programu
„Jsme klauni z Balónkova a děláme tady radost dětem.“
Lenka: „My jsme z dětského centra Pluto v Havířově a máme tady drobnosti. Máme pro ně peněženky, brýle, náramky, průpisky, baterky, fixy, ale něco za něco, takže musí nejdříve obarvi sádrové odlitky a nebo navléct tady korálky.“
Lenka: „My jsme přijeli z Opavy, jsme z dětského centra Čtyřlístek, které patří pod zámek Dolní Životice. Máme tady skládání papírových zvířátek, domečků a můžou si je i vybarvit.“
Alena, Rodinné a senior pasy: „Jsme celorepublikové projekty, senior pasy a rodinné pasy, rodinné pasy pro rodiny s dětmi do 18 let, senior pas pro všechny ostatní nad 55 let. Je to systém slev a výhod na volnočasové aktivity, na spotřební zboží, lékárny, optiky, ubytování, muzea a mnoho dalších.“
Program zpestřili také sokolníci a ochránci přírody.
Alice Šimšová, sokolníci Pateřín: „My jsme tady přijeli s křížencem Orla skalního s Kánětem lesním, kolega tady má Výra velkého, pak tady máme další zástupce dravců z Ameriky, Káně Harrisovo a Káni rudoocasou a pak tady máme ještě Sovu pálenou.“
Josef Plaček, ČSOP Beskydy: „My jsme tady za ČSOP Strážci Beskyd, jinak jsme tady se stráže přírody CHKO Beskydy. Tady na stánku máme poznávací soutěž, týkající se našich velkých šelem. Děti se naučí poznat velké šelmy a i malé, naučí se odlévat jejich stopy, naučí se poznat jejich stopy a mají to samozřejmě za odměnu.“
Dny rodin jsou navíc součástí celé série akcí v našem kraji.
Aleš Neuwirth, vedoucí Odboru sociálních věcí MS kraje: „Toto dnešní setkání je první z trilogie letošního roku. Příští týden rád všechny přivítám, uvidíme se v Kopřivnici v areálu Muzea Tatry Kopřivnice a za 14 dní vyvrcholení bude v Ostravě v Trojhalí, velká akce s doprovodným bohatým programem pro děti, pro dospělé, pro rodiče, pro všechny. Rád vás všechny uvidím.“
Programy na Sovinci dále pokračují. Již za 14 dnů tady proběhne velká a oblíbená akce s názvem Hradní hodování.
---
Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.
Na dřevařské show, která dny zahájila, mohli všichni obdivovat umění našich nejlepších reprezentantů v dřevařském sportu. Nechyběli ani mistři Evropy.
Karolína Urbanová, Beroun, mistryně Evropy: „Od letošního července jsem potřetí obhájila titul mistryně Evropy Eurojack a před dvěma týdny o víkendu jsem se účastnila světového šampionátu, kde jsem skončila na třetím místě ve světě a zároveň jsem nejlepší z Evropy momentálně, díky tomu, že na prvních příčkách byly holky ze zámoří, z Ameriky a z Kanady. Je tam Underhand Chop, to je přesekávání kmene pod nohami, Standing Block chop, to je sekání kmene na výšku svisle a další jsou ty létající kolečka, kde se odřezává 20 kompletních kotoučů motorovou pilou a ještě je ruční pila řezání."
Vendula Urbanová, reprezentantka ČR, mistryně Evropy: „Na posledních závodech jsem byla v Schuttertahlu, Německo. Byl to poslední závod Euro Jacku.“
Jakub Hřebec, Plzeň, reprezentant ČR, mistr Evropy: „Naposled jsem byl na závodech v Německu, kde jsem vyhrál mistrovství Evropy.“
Milan Sopek, Sušice, reprezentant ČR: „Asi Underhand, ale snažím se fashion zdokonalovat a doufám, že jedou to bude všechno na stejné úrovni. Standing ten mi dělá ještě zatím problémy, ale piluji ho.“
Naši mistři předvedli různé disciplíny dřevařského sportu, svoje speciální nástroje i oblíbené techniky.
Karolína Urbanová, Beroun, mistryně Evropy: „Já jsem sekala Topol osiku a použila jsem u toho sekeru z Nového Zélandu s broušením tzv. Načízla, je to takový univerzální druh broušení, který vlastně jde do každého dřeva.“
Milan Sopek, Sušice, reprezentant ČR: „Sekera je speciální firma z Austrálie, Tuatahi, je to skoro jediná firma na světě a topůrko je australský ořech myslím.“
Jakub Hřebec, Plzeň, reprezentant ČR, mistr Evropy: „Nejtěžší disciplína je pro mě Spring Boards, což je královská disciplína, kde se leze na dvě prkna.“
Vendula Urbanová, reprezentantka ČR, mistryně Evropy: „Nejvíce mi vyhovuje Underhand. Nemusím Single Buck.“
Programu oslav si užili i děti i dospělí. Soutěžili i poznávali přírodu.
Jana Hrbáčová, členka pořadatelského týmu: „Z myslivosti jsou tady zastoupeny Lesy ČR, které zde mají lesní pedagogiku pro děti. Kromě dřevařské show můžou návštěvníci vidět také lesní techniku.“
Luděk Šimko (nez.), starosta Rýmařova: „Nám vyšlo počasí, to je to nejdůležitější, to dělá podle mě 90% úspěchu. Děkuji všem, co se na tom podíleli, protože je to obrovský kus práce pro město velikosti města Rýmařov a já jsem rád, že si to můžeme dneska užít. Myslím si, že ten program je připravený výborně, takže každý si v něm najde určitě něco pro sebe.“
Celé dřevařské dny provázela kulturní vystoupení oblíbených kapel, jako jsou O5 a Radeček, Mňága a žďorb, Arrest nebo Mike Spirit.
---