Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Jesenický expres

Jesenický expres

  • Zajímavosti z Jesenicka od reportéra a kameramana Karla Soukopa
  • Úklidem břehů Slezské Harty byla zahájena výletní sezóna
  • Rybářské závody dětí na Tylovském rybníku
  • Vitaminátor v Sosnové připravil pro děti Sadařovu stezku

Úklidem břehů Slezské Harty byla zahájena výletní sezóna

Nová sezóna již klepe na dveře také v podhůří Jeseníků a u přehrady Slezská Harta. Příprava na ni začala úklidem okolí přehrady. Ten organizoval Český rybářský svaz a ke spolupráci přizval okolní obce i Mikroregion Slezská Harta.

Hlavním organizačním stanovištěm bylo parkoviště na hrázi přehrady.

Rostislav Trybuček, jednatel Českého rybářského svazu: „Účastní se ty nejvíc přilehlé organizace, to znamená, že je tady Vítkov, přijeli mi z Vrbna, z Rýmařova, z Břidličné. Pak jsou tady kluci Lesočeši, kteří nám dokonce zmapovali vyznačili body, kde jsou inkriminovaná místa s odpadem, takže jsou to revírníci, kteří tady na bruntálské správě fungují."

Petr Poledna, hrázný na Slezské Hartě: „No určitě uznáváme za vhodné, že ČRS se postavil tady k této akci čištění břehových pozemků kolem Slezské Harty. Samozřejmě Povodí Odry je nápomocno.“

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Myslíme si, že je potřeba občas si projít ty břehy Harty a dát je do pořádku. Začíná nám sezóna a chceme, aby sezóna byl důstojná, na tom začátku hrozně záleží. Takže nám záleží, aby kolem Harty bylo čisto. I když si myslíme, že průběžně je čistota kolem Harty udržována.“

Všem účastníkům byly přiděleny pytle na odpad, rukavice a především úkoly a stanoviště kolem celé přehrady.

Jakub Vávra, rybářský technik: „Ta místa toho sběru jsou tam, kde je největší znečištění. Sesbírají to ti dobrovolníci, nechají u vody.“

Anketa, účastníci: „No já myslím, že určitě, i když potřebnější by bylo, aby se lidé naučili uklízet sami průběžně. Ale to asi se nedočkáme.“

„Jsme z Kružberka a jsme tady poprvé sbírat odpadky.“

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Já si myslím, že na tu sezónu je potřeba se připravit i v rámci toho úklidu, aby u nás bylo čisto a když se podíváte za mě, tak jde vidět, že ta Harta opravdu je čistá a ten úklid, který tady byl ve spolupráci s rybáři, s mikroregionem a s euroregionem realizován, splnil to očekávání, že jsme našli tady i skvosty, jako jsou třeba umyvadla, jako jsou různé typy trenek a čepic.“

I přes velkou pestrost odpadků mají rybáři jednu dobrou zprávu. Oproti minulým rokům je jeho množství zhruba čtvrtinové díky vyššímu, druhému stupni ochrany přehrady.

Rostislav Trybuček, jednatel Českého rybářského svazu: „Je to potřeba určitě, ale jsme tak na čtvrtině odpadu, když bych to tak srovnal. Zrušení čtyřiadvacetihodinového lovu s tím zatočilo a je to lepší. Ale musím říct, že jsme si to včera všechno fyzicky prošli a hodně odpadu teda teče z Bruntálu. Nevím, musím po tom pátrat, jestli jsou norné stěny nebo tak, protože tady v zátoce pod Mezinou je to komunální odpad. Ale to uděláme sólo, to je opravdu na jednu speciální akci.“

Výletní sezóna na Slezské Hartě byla tedy zahájena. Své první jízdy o víkendu absolvovala i elektroloď Harta.

---

Rybářské závody dětí na Tylovském rybníku

Ani deštivé počasí neodradilo rodiče a dětí ze širokého okolí od účasti na jarním kole dětských rybářských závodů. Na Tylovský rybník v Lomnici se sjelo přes padesát mladých rybářů. A nelitovali. Kromě tradičních plotic se mezi úlovky objevili i kapři a pstruzi.

Závod si již získal velkou popularitu, proto se ho účastní zájemci z celé Moravy.

Jiří Řezníček, hospodář rybníka: „Přijeli prostě z Olomouce, z Ostravy, z Čech přijeli, od Brna přijeli, už je to vyhlášený dětský závod, protože takový závod se tady nikde jinde nedělá. Ani v Luhačovicích, kde je vyhlášená vody, nedělají takový závod.“

Pořadatelé vytvořili podmínky, aby se dětem na závodech nejen líbilo, ale aby měly také lovecké úspěchy.

Jiří Řezníček, hospodář rybníka: „Je tady 50 dětí, účastníků, všichni dostávají ceny, medaile, navíc první dostávají poháry. Jelikož jsem se bál toho, že by velká ryba nemusela jít, což se tedy už chytli 3 krásní kapři přes 60. Bílá ryba se chytá a před třemi dny jsme jim tady ještě vysadili díky nájemci panu Raškovi ještě metrák pstruha, aby si děti zachytaly. Teď právě jeden tady dvanáctiletý vytáhl kapra 64 cm."

Anketa: závodníci: „Já jsem z Medlova a chytla jsem pstruha duhového. Na červy.“

„Já jsem z Rybího, mám asi 8 plotic, na červy.“

„Chytl jsem dvě plotky a jsem z Česka, z Krnova.“

„Chytli jsme kapra. 60.“

„Chytám na plovky. Je to kulička, která se vznáší.“

„Jsem ze Starého Města u Bruntálu a chytl jsem už asi 6 plotic. Ryby chytám aktivně asi tak 3, 4 roky.“

„Jsme z Bruntálu a chytli jsme kapra a plotice.“

„56 na kukuřici a na červy. Chytám ryby asi 3 roky.“

Na závodech bylo postaráno také o žaludky dětí i jejich doprovodů.

Jiří Řezníček, hospodář rybníka: „Občerstvení jsme zajistili, děti mají všechno zadarmo a můžou si děti vzít jednu ruby. Jinak je tady guláš, jsou tady uzené ryby, pečení pstruzi, je to tady zajištěné velice dobře pro veřejnost.“

Čas závodů byl stanoven na dobu od 8 do 14 hodin. Poté už se jen sčítaly body a vyhlašovaly výsledky.

Jiří Řezníček, hospodář rybníka: „Hodnotí se bílá ryba, jako plotičky, ty se hodnotí za dva body, pstruh se hodnotí za 5 bodů a jakýkoli kapr nebo amur podle centimetrů, to jsou body.“

Vítězové si odvezli z Tylova hodnotné ceny. Ocenění se však dostalo i těm, kteří měli smůlu a jejich udice zůstaly prázdné.

---

Vitaminátor v Sosnové připravil pro děti Sadařovu stezku

Malá rodinná firma Vitaminátor v Sosnové se za 13 let své existence trojnásobně rozrostla a více než desetinásobně zvýšila svůj obrat. Nežije však jen výrobou bio šťáv a přesnídávek. Kolem jejích rozkvetlých sadů je možno si projít i novou naučnou Sadařovu stezku.

Sady Vitaminátoru jsou právě v plném květu, což slibuje velmi dobrou úrodu.

David Soška, provozní manager: „Teď se zrovna nacházíme ve švestkovém sadu, švestkového sadu máme necelý hektar, je tady přes 600 stromů. Černého rybízu je tady zhruba 13 hektarů, sklízíme kolem 25 tun rybízu, když jsou vhodné podmínky. Následně, jakmile je taková pergolka, tak jsou vlastně 4 hektary nových jabloňových sadů, vedle toho jsou nové výsadby červeného rybízu, další 4 hektary, úplně vzdáleně vidíte červený rybíz, tam je zhruba 7 hektarů."

Hlavním ovocem, které je základem produktů Vitaminátoru, jsou jablka.

David Soška, provozní manager: „Nyní se nacházíme v jabloňovém sadu, který jsme vybudovali na podzim minulého roku za podpory Ministerstva zemědělství. Nacházíme se v místě, kde je vysázeno nově 4 tisíce jabloní, máme zde 4 odrůdy, Golden, Fuji, Braeburg a Galu. Zrovna nyní aktuálně probíhá natahování závlahy, kdy ke kapkové závlaze musí být nejprve drát, na kterém visí a následně potom si samo dávkuje podle půdní vlhkosti vodu, potřebnou k tomu, aby jabloně zdárně rostly.“

Vláha je základem úspěšného pěstování ovoce i zeleniny. I tady mají systém promyšlený.

David Soška, provozní manager: „Vodu bereme z podzemních vrtů. Máme 3 podzemní vrty, ze kterých se voda přečerpává do nádrže, která má 33 kubíků, a z té nádrže už jdou čerpadla, která si podle vlhkosti půdy pouští jednotlivé sekce tak, aby voda došla až ke kořenům, ke stromům.“

Velkou popularitu i známost v okolí si v Sosnové získali díky činnosti v agroturistice a vybudování naučné stezky.

Vendula Kotrlová, obchodní zástupce: „V roce 2019 jsme otevřeli Sadařovu naučnou stezku a v roce 2020 vzniklo pro děti ve věku od 3 do 10 let lanové centrum. Sadařova stezka slouží převážně přes týden pro děti z mateřských a základních škol, slouží jako edukační. Na základě toho, že se to dětem ze základních a mateřských škol líbilo, tak jsme se rozhodli Sadařovu stezku otevřít i pro veřejnost, pro rodiče s dětmi. Nicméně na víkendovou Sadařovu stezku se musí rodiče s dětmi objednávat, protože sady jsou oploceny a nejsou zpřístupněny veřejnosti. V tom případě je dobré, dívat se na naše sociální sítě.“

David Soška, provozní manager: „Máme tady několik stanovišť. Začíná se u úvodu, kde se děti dozvědí o bezpečnosti celé té stezky, následuje stanoviště, kde se dozví o ptactvu, u tohoto stanoviště následně i o včeličkách. Následuje stanoviště u tří rybníků, kde vlastně je nauka o tom, jaké živočich můžeme u nás v rybnících potkat. Následuje lanové centrum, u kterého se nacházíme tady. A na závěr si děti můžou vyzkoušet různé překážky, je tam asi 5 překážek, které je nasměřují přímo do cíle, v cíli je ohniště, je tam postavené tee-pee."

Vitaminátor v posledních letech prošel velkým rozvojem, narostl i sortiment jeho výrobků.

David Soška, provozní manager: „My jsme začali zpracovávat pouze šťávy ve formě moštů, zpracovávali jsme zhruba nějakých 5 tisíc litrů za celý rok. Nyní, když se dostaneme do roku 2022, tak vyrábíme ovocné šťávy, zeleninové, dále vyrábíme přesnídávky, rovněž přesnídávky z ovoce i ze zeleniny, následně máme připravené projekty i na výrobu marmelád, džemů a pečených čajů.“

Štěpánka Burdová, manager obchodního úseku: „Naší zákazníci můžou koupit výrobky přímo tady u nás v Sosnové v podnikové prodejně, také v Opavě v podnikové prodejně. Zákazníci, kteří to mají k nám trošičku dále, můžou nakoupit naše výrobky přímo na našem e-shopu. Dále potom v rámci celé ČR spolupracujeme s nemocnicemi, se senior centry, školskými zařízeními, kam dodáváme veškeré naše výrobky, to znamená stoprocentní lisované šťávy a přesnídávky.“

Do Sosnové tedy můžete přijet pro produkty Vitaminátoru nebo i čerstvé ovoce. V dobách sklizně je tady možný i organizovaný samosběr plodů. A kdo je ovocem zásoben, může se poučit i pobavit na Sadařově naučné stezce.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Jesenický expres
13. května 2022, 17:14

Úklidem břehů Slezské Harty byla zahájena výletní sezóna

Nová sezóna již klepe na dveře také v podhůří Jeseníků a u přehrady Slezská Harta. Příprava na ni začala úklidem okolí přehrady. Ten organizoval Český rybářský svaz a ke spolupráci přizval okolní obce i Mikroregion Slezská Harta.

Hlavním organizačním stanovištěm bylo parkoviště na hrázi přehrady.

Rostislav Trybuček, jednatel Českého rybářského svazu: „Účastní se ty nejvíc přilehlé organizace, to znamená, že je tady Vítkov, přijeli mi z Vrbna, z Rýmařova, z Břidličné. Pak jsou tady kluci Lesočeši, kteří nám dokonce zmapovali vyznačili body, kde jsou inkriminovaná místa s odpadem, takže jsou to revírníci, kteří tady na bruntálské správě fungují."

Petr Poledna, hrázný na Slezské Hartě: „No určitě uznáváme za vhodné, že ČRS se postavil tady k této akci čištění břehových pozemků kolem Slezské Harty. Samozřejmě Povodí Odry je nápomocno.“

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Myslíme si, že je potřeba občas si projít ty břehy Harty a dát je do pořádku. Začíná nám sezóna a chceme, aby sezóna byl důstojná, na tom začátku hrozně záleží. Takže nám záleží, aby kolem Harty bylo čisto. I když si myslíme, že průběžně je čistota kolem Harty udržována.“

Všem účastníkům byly přiděleny pytle na odpad, rukavice a především úkoly a stanoviště kolem celé přehrady.

Jakub Vávra, rybářský technik: „Ta místa toho sběru jsou tam, kde je největší znečištění. Sesbírají to ti dobrovolníci, nechají u vody.“

Anketa, účastníci: „No já myslím, že určitě, i když potřebnější by bylo, aby se lidé naučili uklízet sami průběžně. Ale to asi se nedočkáme.“

„Jsme z Kružberka a jsme tady poprvé sbírat odpadky.“

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Já si myslím, že na tu sezónu je potřeba se připravit i v rámci toho úklidu, aby u nás bylo čisto a když se podíváte za mě, tak jde vidět, že ta Harta opravdu je čistá a ten úklid, který tady byl ve spolupráci s rybáři, s mikroregionem a s euroregionem realizován, splnil to očekávání, že jsme našli tady i skvosty, jako jsou třeba umyvadla, jako jsou různé typy trenek a čepic.“

I přes velkou pestrost odpadků mají rybáři jednu dobrou zprávu. Oproti minulým rokům je jeho množství zhruba čtvrtinové díky vyššímu, druhému stupni ochrany přehrady.

Rostislav Trybuček, jednatel Českého rybářského svazu: „Je to potřeba určitě, ale jsme tak na čtvrtině odpadu, když bych to tak srovnal. Zrušení čtyřiadvacetihodinového lovu s tím zatočilo a je to lepší. Ale musím říct, že jsme si to včera všechno fyzicky prošli a hodně odpadu teda teče z Bruntálu. Nevím, musím po tom pátrat, jestli jsou norné stěny nebo tak, protože tady v zátoce pod Mezinou je to komunální odpad. Ale to uděláme sólo, to je opravdu na jednu speciální akci.“

Výletní sezóna na Slezské Hartě byla tedy zahájena. Své první jízdy o víkendu absolvovala i elektroloď Harta.

---

Rybářské závody dětí na Tylovském rybníku

Ani deštivé počasí neodradilo rodiče a dětí ze širokého okolí od účasti na jarním kole dětských rybářských závodů. Na Tylovský rybník v Lomnici se sjelo přes padesát mladých rybářů. A nelitovali. Kromě tradičních plotic se mezi úlovky objevili i kapři a pstruzi.

Závod si již získal velkou popularitu, proto se ho účastní zájemci z celé Moravy.

Jiří Řezníček, hospodář rybníka: „Přijeli prostě z Olomouce, z Ostravy, z Čech přijeli, od Brna přijeli, už je to vyhlášený dětský závod, protože takový závod se tady nikde jinde nedělá. Ani v Luhačovicích, kde je vyhlášená vody, nedělají takový závod.“

Pořadatelé vytvořili podmínky, aby se dětem na závodech nejen líbilo, ale aby měly také lovecké úspěchy.

Jiří Řezníček, hospodář rybníka: „Je tady 50 dětí, účastníků, všichni dostávají ceny, medaile, navíc první dostávají poháry. Jelikož jsem se bál toho, že by velká ryba nemusela jít, což se tedy už chytli 3 krásní kapři přes 60. Bílá ryba se chytá a před třemi dny jsme jim tady ještě vysadili díky nájemci panu Raškovi ještě metrák pstruha, aby si děti zachytaly. Teď právě jeden tady dvanáctiletý vytáhl kapra 64 cm."

Anketa: závodníci: „Já jsem z Medlova a chytla jsem pstruha duhového. Na červy.“

„Já jsem z Rybího, mám asi 8 plotic, na červy.“

„Chytl jsem dvě plotky a jsem z Česka, z Krnova.“

„Chytli jsme kapra. 60.“

„Chytám na plovky. Je to kulička, která se vznáší.“

„Jsem ze Starého Města u Bruntálu a chytl jsem už asi 6 plotic. Ryby chytám aktivně asi tak 3, 4 roky.“

„Jsme z Bruntálu a chytli jsme kapra a plotice.“

„56 na kukuřici a na červy. Chytám ryby asi 3 roky.“

Na závodech bylo postaráno také o žaludky dětí i jejich doprovodů.

Jiří Řezníček, hospodář rybníka: „Občerstvení jsme zajistili, děti mají všechno zadarmo a můžou si děti vzít jednu ruby. Jinak je tady guláš, jsou tady uzené ryby, pečení pstruzi, je to tady zajištěné velice dobře pro veřejnost.“

Čas závodů byl stanoven na dobu od 8 do 14 hodin. Poté už se jen sčítaly body a vyhlašovaly výsledky.

Jiří Řezníček, hospodář rybníka: „Hodnotí se bílá ryba, jako plotičky, ty se hodnotí za dva body, pstruh se hodnotí za 5 bodů a jakýkoli kapr nebo amur podle centimetrů, to jsou body.“

Vítězové si odvezli z Tylova hodnotné ceny. Ocenění se však dostalo i těm, kteří měli smůlu a jejich udice zůstaly prázdné.

---

Vitaminátor v Sosnové připravil pro děti Sadařovu stezku

Malá rodinná firma Vitaminátor v Sosnové se za 13 let své existence trojnásobně rozrostla a více než desetinásobně zvýšila svůj obrat. Nežije však jen výrobou bio šťáv a přesnídávek. Kolem jejích rozkvetlých sadů je možno si projít i novou naučnou Sadařovu stezku.

Sady Vitaminátoru jsou právě v plném květu, což slibuje velmi dobrou úrodu.

David Soška, provozní manager: „Teď se zrovna nacházíme ve švestkovém sadu, švestkového sadu máme necelý hektar, je tady přes 600 stromů. Černého rybízu je tady zhruba 13 hektarů, sklízíme kolem 25 tun rybízu, když jsou vhodné podmínky. Následně, jakmile je taková pergolka, tak jsou vlastně 4 hektary nových jabloňových sadů, vedle toho jsou nové výsadby červeného rybízu, další 4 hektary, úplně vzdáleně vidíte červený rybíz, tam je zhruba 7 hektarů."

Hlavním ovocem, které je základem produktů Vitaminátoru, jsou jablka.

David Soška, provozní manager: „Nyní se nacházíme v jabloňovém sadu, který jsme vybudovali na podzim minulého roku za podpory Ministerstva zemědělství. Nacházíme se v místě, kde je vysázeno nově 4 tisíce jabloní, máme zde 4 odrůdy, Golden, Fuji, Braeburg a Galu. Zrovna nyní aktuálně probíhá natahování závlahy, kdy ke kapkové závlaze musí být nejprve drát, na kterém visí a následně potom si samo dávkuje podle půdní vlhkosti vodu, potřebnou k tomu, aby jabloně zdárně rostly.“

Vláha je základem úspěšného pěstování ovoce i zeleniny. I tady mají systém promyšlený.

David Soška, provozní manager: „Vodu bereme z podzemních vrtů. Máme 3 podzemní vrty, ze kterých se voda přečerpává do nádrže, která má 33 kubíků, a z té nádrže už jdou čerpadla, která si podle vlhkosti půdy pouští jednotlivé sekce tak, aby voda došla až ke kořenům, ke stromům.“

Velkou popularitu i známost v okolí si v Sosnové získali díky činnosti v agroturistice a vybudování naučné stezky.

Vendula Kotrlová, obchodní zástupce: „V roce 2019 jsme otevřeli Sadařovu naučnou stezku a v roce 2020 vzniklo pro děti ve věku od 3 do 10 let lanové centrum. Sadařova stezka slouží převážně přes týden pro děti z mateřských a základních škol, slouží jako edukační. Na základě toho, že se to dětem ze základních a mateřských škol líbilo, tak jsme se rozhodli Sadařovu stezku otevřít i pro veřejnost, pro rodiče s dětmi. Nicméně na víkendovou Sadařovu stezku se musí rodiče s dětmi objednávat, protože sady jsou oploceny a nejsou zpřístupněny veřejnosti. V tom případě je dobré, dívat se na naše sociální sítě.“

David Soška, provozní manager: „Máme tady několik stanovišť. Začíná se u úvodu, kde se děti dozvědí o bezpečnosti celé té stezky, následuje stanoviště, kde se dozví o ptactvu, u tohoto stanoviště následně i o včeličkách. Následuje stanoviště u tří rybníků, kde vlastně je nauka o tom, jaké živočich můžeme u nás v rybnících potkat. Následuje lanové centrum, u kterého se nacházíme tady. A na závěr si děti můžou vyzkoušet různé překážky, je tam asi 5 překážek, které je nasměřují přímo do cíle, v cíli je ohniště, je tam postavené tee-pee."

Vitaminátor v posledních letech prošel velkým rozvojem, narostl i sortiment jeho výrobků.

David Soška, provozní manager: „My jsme začali zpracovávat pouze šťávy ve formě moštů, zpracovávali jsme zhruba nějakých 5 tisíc litrů za celý rok. Nyní, když se dostaneme do roku 2022, tak vyrábíme ovocné šťávy, zeleninové, dále vyrábíme přesnídávky, rovněž přesnídávky z ovoce i ze zeleniny, následně máme připravené projekty i na výrobu marmelád, džemů a pečených čajů.“

Štěpánka Burdová, manager obchodního úseku: „Naší zákazníci můžou koupit výrobky přímo tady u nás v Sosnové v podnikové prodejně, také v Opavě v podnikové prodejně. Zákazníci, kteří to mají k nám trošičku dále, můžou nakoupit naše výrobky přímo na našem e-shopu. Dále potom v rámci celé ČR spolupracujeme s nemocnicemi, se senior centry, školskými zařízeními, kam dodáváme veškeré naše výrobky, to znamená stoprocentní lisované šťávy a přesnídávky.“

Do Sosnové tedy můžete přijet pro produkty Vitaminátoru nebo i čerstvé ovoce. V dobách sklizně je tady možný i organizovaný samosběr plodů. A kdo je ovocem zásoben, může se poučit i pobavit na Sadařově naučné stezce.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/jesenicky-expres/jesenicky-expres-13-05-2022-17-14