Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Jesenický expres

Jesenický expres

  • Přívaly sněhu na Pradědu vyhovují běžkařům a skialpinistům
  • Elektroloď Harta po zimní přestávce vyplouvá na přehradu
  • Speleoterapie pomáhá léčení dechových potíží dětí


Přívaly sněhu na Pradědu vyhovují běžkařům a skialpinistům

Přívaly sněhu posledních dnů opět vrátily zimní období do našich hor. Zatímco v nižších polohách již zima zvolna ustupuje, na horách je na mnoha místech více sněhu, než v lednu či únoru. Radost z toho mají zejména turisté, kteří si sněhu ještě pořádně neužili.

Neobvyklost letošního dubnového počasí potvrzují pamětníci i členové horské služby.

Petr Ostřížek, obyvatel Karlova: „Abych řekl pravdu, po dlouhých snad 10 letech je taková zima, bohužel krásné sjezdovky, vysněžené, nedá se lyžovat. Bohužel no.“

Michal Vávra, Horská služba Ovčárna: „V tuhle chvíli máme na Ovčárně 145 cm sněhu, na duben to není opravdu obvyklé po sněžení z minulých dnů, je to trochu víc, než obvykle ale asi ještě to pár dnů potrvá.“

Naopak v podhůří Jeseníků již sníh ustupuje a horská služba už také uzavírá zimní sezónu.

Tomáš Skokan, Horská služba Karlov: „Tady v Karlově sníh už pomalu odtává, pomalu připravujeme techniku na letní provoz, přezouváme čtyřkolky, zároveň se dovybavujeme na léto zdravotnickým materiálem, doplňujeme ty naše lékárny a ošetřovny, a hlavně teďka tady v tom mezičase školíme personál a připravujeme se na to léto.“

Zrušení zákazu cestování mezi okresy vítají zejména návštěvníci z jižních regionů. Jsou mezi nimi běžkaři, skialpinisté, pěší turisté i rodiny s dětmi na bobech.

Anketa, návštěvníci na Ovčárně: „Tak momentálně jsme tu na cestě na Praděd a hrozně se těšíme, bude to tam určitě krásná cesta tady ve sněhu. U nás jako, my jsme z Moravy z Hané, a tam moc toho sněhu teda už není, ani vlastně přes zimu nebylo, takže ten sníh okolo nás je velice přínosný a těšíme se na koulování a na stavění sněhuláků.“

„Tak já jsem se vydala tady, protože konečně mohu, neboť se otevřely ty okresy, a vydala jsem se buď na tu Švýcárnu jenom nebo Červenohorské sedlo, ale to nevím, to asi nezvládnu, takže to už je na mě daleko. Já jsem z Hranic.“

„Tak my jsme přijeli z Beskyd a jedeme využít poslední sníh a jedeme tady z Ovčárny směrem na Švýcárnu a dál budem pokračovat na Červenohorské sedlo.“

Nejvyšší hora Moravy se sice většinu dne ukrývá v mlze, bezvětří a příjemné teploty lehce nad však nulou lákají v k posledním zimním radovánkám. A ty by mohly trvat ještě nejméně dva týdny.

Na nástup jara však musí být připraveny zejména vodní nádrže, zachycující vodu z tajícího sněhu na horách. Navštívili jsme tedy přehradu Slezská Harta, která očekává největší příděl vody.

Petr Poledna, hrázný na Slezské Hartě: „Vzhledem k tomu, že v Hrubém Jeseníku je ještě poměrně velká zásoba sněhu, je tam asi nějakých 12 milionů kubíků vody ve sněhu. Přehrady, které leží vlastně v povodí Moravice, Slezská Harta s vodním dílem Kružberk spolupracují v kaskádě a na zachycení odtávané vody máme vytvořené v retenčních prostorech na to, abysme tu odtávající vodu zachytli a v údolích nevznikaly žádné povodňové stavy. Předpoklad je takový, že ten sníh bude postupně odtávat a ty přítoky se nějak markantně nezvýší."

Vše tedy nasvědčuje tomu, že vody bude letos dostatek jak v přehradách, tak ve volné přírodě.

---

Elektroloď Harta po zimní přestávce vyplouvá na přehradu

Na hladinu přehrady Slezská Harta po zimní přestávce opět vyplují lodě. Mikroregion Slezská Harta provedl zkušební jízdy unikátní elektrolodi Harta a otevírá rezervační systém pro zájemce o tuto jedinečnou plavbu.

Elektroloď Harta přežila zimní období i dvacetistupňové mrazy bez újmy a může převážet první letošní zájemce.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Dnes absolvujeme první zkušební plavbu po dlouhé zimní odstávce, kdy loď byla celou zimu zakotvena v doku v Leskovci nad Moravicí. S radostí zjišťujeme, že loď je absolutně v pořádku, žádné problémy se nesignalizují, takže na sezónu jsme připraveni.“

Josef Hetmánek, vedoucí Infocentra Slezská Harta: „Lodní doprava na Slezské Hartě je připravena pro letošní sezónu, v podstatě do konce dubna otevřeme nové webové stránky, kde bude objednávací systém na loď Harta i na loď Santa Maria. Oproti loňsku jsme doplnili mimo výletních plaveb a vyhlídkových plaveb budeme mít okružní plavby podle daného jízdního řádu."

18 metrů dlouhý a 5 metrů široký katamaran je plně elektrický, osazený solárními panely a poháněný dvěma motory na lithiové baterie. Vloni přeplavil téměř 18 tisíc turistů.

Josef Limberk, kapitán lodi: "No tak jedem asi těch 8 kilometrů v hodině, protože vnitrozemská plavba se uvádí v kilometrech, ne v mílích nebo v uzlech. Hloubka je tady asi těch 60 metrů."

Tomáš Kozáček, pilot dronu: „Už jsem tady na lodi jel, natáčeli jsme tady svatby a těším se až zase budu moct natáčet.“

Loď si užila svatbu i další soukromé plavby a byla součástí mnoha akcí na přehradě.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Kromě lodní dopravy tady máme ještě plánované akce v letošním roce a to jsou zejména Dračí lodě a cyklistický závod Kolem Slezské Harty.“

Josef Hetmánek, vedoucí Infocentra Slezská Harta: „Připravili jsme ihned okruh podle jízdního řádu na trase Leskovec nad Moravicí, Razová, Roudno a zpět Leskovec nad Moravicí. Do budoucna toto doplníme trasou Nová Pláň, Razová, Mezina a zpátky Nová Pláň.“

Ceny plavby se od loňského roku neliší, mikroregion připravil spuštění nových webových stránek s rezervací.

Josef Hetmánek, vedoucí Infocentra Slezská Harta: „V Leskovci je infocentrum, které máme personálně zajištěné. Infocentrum, tak jak říkají webové stránky, bude otevřeno 1. května.“

Kromě lodní dopravy se na Slezskou Hartu mohou těšit i cykloturisté. Již letos bude zahájena stavba nové cyklostezky po celé pravé straně přehrady.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Musím se ještě zmínit, že letos zahájíme velkou investiční akci a to je stavba cyklostezky kolem Slezské Harty. Je to úsek od obce Razová přes Leskovec, kde jsme teď, až po hráz vodního díla Slezská Harta Je to velká investiční akce v nákladech asi 43 milionů korun, finanční krytí máme zajištěno, máme stavební povolení a příští týden chceme vyhlásit veřejnou soutěž na dodavatele této velké stavby. Předpokládané ukončení stavby je polovina příštího roku.“

Pro přepravu lodí platí stejná bezpečnostní pravidla jako pro hromadnou dopravu osob vlaky nebo autobusy. Pouze její kapacita bude možná zpočátku snížená na 30 osob.

---

Speleoterapie pomáhá léčení dechových potíží dětí

Součástí léčebného pobytu v dětské léčebně respiračních nemocí v Zlatých Horách je speleoterapie. Jde o unikátní metodu léčby dechových potíží dětí, jednu ze dvou v celé České republice. V masivu hory Příčná probíhá 90 metrů pod povrchem země již šestadvacátým rokem.

2x denně, zhruba 15x během svého léčebného pobytu navštěvují děti přístupové prostory bývalého důlního díla. Nevyužívané důlní chodby slouží dětem již od roku 1995.

Vladiimír Svozil, zakladatel zlatohorské speleoterapie a lékařský ředitel: „Tady tyto prostory jsou opuštěné důlní chodby bývalých Rudných dolů Zlaté Hora. V celém tom masivu té hory Příčné je vykopaných 140 km těchto chodeb a tyto prostory, které využíváme ke speleoterapii jsou poslední činné, takže my využíváme 1600 metrů těch chodeb, které jsme v tom roce 95 zprovoznili.“

Alexandra Plevačová, jednatelka společnosti: „Děti k nám jezdí zhruba na čtyř až šesti týdenní pobyty a na speleoterapii, která je součástí té léčby. Všechny pacienty i jejich doprovody u nás pravidelně testujeme, už to tak dělám zhruba 6 – 8 týdnů.“

Sylvie Chasáková, zdravotní sestra: „Speleoterapie je úžasná věc na doléčení dechových obtíží, nejenom postcovidových, veškerých onemocnění plic a průdušek. Je to z toho důvodu, že je tady de facto stoprocentní vlhkost a těm dětem se tady náramně dobře dýchá. Říká se, že se to vyrovná pobytu u moře. Bývají tady 3 hodiny buď dopoledne nebo odpoledne."

Nejen cvičení, ale také relaxaci, zábavu a sport si děti užijí v léčivém klimatu podzemních prostor. Efekt speleoterapie vydrží přibližně 9 měsíců.

Eva Kotrísová, učitelka MŠ: „My tady máme děti, které navštěvují naši mateřskou školu."

Děti tady pracují podle rámcového programu pro mateřské školy, který máme upravený pro naše potřeby a učí se normálně tak jako ve školce. Takovou hravou formou dostávají různé poznatky.“

Sylvie Chasáková, zdravotní sestra: „První když přijdeme s dětmi tak jdeme cvičit na 20 – 30 minut dle věku dětí, které vydrží některé 20 minut, některé i 30 minut. Je to rozvička, s těmi malými dětmi děláme tanečky, zpívá se, protože je to důležité na to dýchání aby se rozdýchaly. Potom se vymění děti, mají tady svačinky a potom rozdáváme hračky. Mají tady písek kinetický na stavění, mají tady stavebnice, plastelíny, omalovánky, vodové barvy, můžou si tady kreslit, máme tady novou tabuli, na kterou si kreslí křídami, takže té zábavy je tady poměrně dost.“

Lékaři doporučují opakování pobytu v následujících letech aby účinky speleoterapie vydržely co nejdéle. Objednat si prohlídku prostor speleoterapie a zpestřit si tak výlet do Jeseníků mohou i návštěvníci, nejlépe o víkendech mimo školní výuku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Jesenický expres
23. dubna 2021, 17:13


Přívaly sněhu na Pradědu vyhovují běžkařům a skialpinistům

Přívaly sněhu posledních dnů opět vrátily zimní období do našich hor. Zatímco v nižších polohách již zima zvolna ustupuje, na horách je na mnoha místech více sněhu, než v lednu či únoru. Radost z toho mají zejména turisté, kteří si sněhu ještě pořádně neužili.

Neobvyklost letošního dubnového počasí potvrzují pamětníci i členové horské služby.

Petr Ostřížek, obyvatel Karlova: „Abych řekl pravdu, po dlouhých snad 10 letech je taková zima, bohužel krásné sjezdovky, vysněžené, nedá se lyžovat. Bohužel no.“

Michal Vávra, Horská služba Ovčárna: „V tuhle chvíli máme na Ovčárně 145 cm sněhu, na duben to není opravdu obvyklé po sněžení z minulých dnů, je to trochu víc, než obvykle ale asi ještě to pár dnů potrvá.“

Naopak v podhůří Jeseníků již sníh ustupuje a horská služba už také uzavírá zimní sezónu.

Tomáš Skokan, Horská služba Karlov: „Tady v Karlově sníh už pomalu odtává, pomalu připravujeme techniku na letní provoz, přezouváme čtyřkolky, zároveň se dovybavujeme na léto zdravotnickým materiálem, doplňujeme ty naše lékárny a ošetřovny, a hlavně teďka tady v tom mezičase školíme personál a připravujeme se na to léto.“

Zrušení zákazu cestování mezi okresy vítají zejména návštěvníci z jižních regionů. Jsou mezi nimi běžkaři, skialpinisté, pěší turisté i rodiny s dětmi na bobech.

Anketa, návštěvníci na Ovčárně: „Tak momentálně jsme tu na cestě na Praděd a hrozně se těšíme, bude to tam určitě krásná cesta tady ve sněhu. U nás jako, my jsme z Moravy z Hané, a tam moc toho sněhu teda už není, ani vlastně přes zimu nebylo, takže ten sníh okolo nás je velice přínosný a těšíme se na koulování a na stavění sněhuláků.“

„Tak já jsem se vydala tady, protože konečně mohu, neboť se otevřely ty okresy, a vydala jsem se buď na tu Švýcárnu jenom nebo Červenohorské sedlo, ale to nevím, to asi nezvládnu, takže to už je na mě daleko. Já jsem z Hranic.“

„Tak my jsme přijeli z Beskyd a jedeme využít poslední sníh a jedeme tady z Ovčárny směrem na Švýcárnu a dál budem pokračovat na Červenohorské sedlo.“

Nejvyšší hora Moravy se sice většinu dne ukrývá v mlze, bezvětří a příjemné teploty lehce nad však nulou lákají v k posledním zimním radovánkám. A ty by mohly trvat ještě nejméně dva týdny.

Na nástup jara však musí být připraveny zejména vodní nádrže, zachycující vodu z tajícího sněhu na horách. Navštívili jsme tedy přehradu Slezská Harta, která očekává největší příděl vody.

Petr Poledna, hrázný na Slezské Hartě: „Vzhledem k tomu, že v Hrubém Jeseníku je ještě poměrně velká zásoba sněhu, je tam asi nějakých 12 milionů kubíků vody ve sněhu. Přehrady, které leží vlastně v povodí Moravice, Slezská Harta s vodním dílem Kružberk spolupracují v kaskádě a na zachycení odtávané vody máme vytvořené v retenčních prostorech na to, abysme tu odtávající vodu zachytli a v údolích nevznikaly žádné povodňové stavy. Předpoklad je takový, že ten sníh bude postupně odtávat a ty přítoky se nějak markantně nezvýší."

Vše tedy nasvědčuje tomu, že vody bude letos dostatek jak v přehradách, tak ve volné přírodě.

---

Elektroloď Harta po zimní přestávce vyplouvá na přehradu

Na hladinu přehrady Slezská Harta po zimní přestávce opět vyplují lodě. Mikroregion Slezská Harta provedl zkušební jízdy unikátní elektrolodi Harta a otevírá rezervační systém pro zájemce o tuto jedinečnou plavbu.

Elektroloď Harta přežila zimní období i dvacetistupňové mrazy bez újmy a může převážet první letošní zájemce.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Dnes absolvujeme první zkušební plavbu po dlouhé zimní odstávce, kdy loď byla celou zimu zakotvena v doku v Leskovci nad Moravicí. S radostí zjišťujeme, že loď je absolutně v pořádku, žádné problémy se nesignalizují, takže na sezónu jsme připraveni.“

Josef Hetmánek, vedoucí Infocentra Slezská Harta: „Lodní doprava na Slezské Hartě je připravena pro letošní sezónu, v podstatě do konce dubna otevřeme nové webové stránky, kde bude objednávací systém na loď Harta i na loď Santa Maria. Oproti loňsku jsme doplnili mimo výletních plaveb a vyhlídkových plaveb budeme mít okružní plavby podle daného jízdního řádu."

18 metrů dlouhý a 5 metrů široký katamaran je plně elektrický, osazený solárními panely a poháněný dvěma motory na lithiové baterie. Vloni přeplavil téměř 18 tisíc turistů.

Josef Limberk, kapitán lodi: "No tak jedem asi těch 8 kilometrů v hodině, protože vnitrozemská plavba se uvádí v kilometrech, ne v mílích nebo v uzlech. Hloubka je tady asi těch 60 metrů."

Tomáš Kozáček, pilot dronu: „Už jsem tady na lodi jel, natáčeli jsme tady svatby a těším se až zase budu moct natáčet.“

Loď si užila svatbu i další soukromé plavby a byla součástí mnoha akcí na přehradě.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Kromě lodní dopravy tady máme ještě plánované akce v letošním roce a to jsou zejména Dračí lodě a cyklistický závod Kolem Slezské Harty.“

Josef Hetmánek, vedoucí Infocentra Slezská Harta: „Připravili jsme ihned okruh podle jízdního řádu na trase Leskovec nad Moravicí, Razová, Roudno a zpět Leskovec nad Moravicí. Do budoucna toto doplníme trasou Nová Pláň, Razová, Mezina a zpátky Nová Pláň.“

Ceny plavby se od loňského roku neliší, mikroregion připravil spuštění nových webových stránek s rezervací.

Josef Hetmánek, vedoucí Infocentra Slezská Harta: „V Leskovci je infocentrum, které máme personálně zajištěné. Infocentrum, tak jak říkají webové stránky, bude otevřeno 1. května.“

Kromě lodní dopravy se na Slezskou Hartu mohou těšit i cykloturisté. Již letos bude zahájena stavba nové cyklostezky po celé pravé straně přehrady.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Musím se ještě zmínit, že letos zahájíme velkou investiční akci a to je stavba cyklostezky kolem Slezské Harty. Je to úsek od obce Razová přes Leskovec, kde jsme teď, až po hráz vodního díla Slezská Harta Je to velká investiční akce v nákladech asi 43 milionů korun, finanční krytí máme zajištěno, máme stavební povolení a příští týden chceme vyhlásit veřejnou soutěž na dodavatele této velké stavby. Předpokládané ukončení stavby je polovina příštího roku.“

Pro přepravu lodí platí stejná bezpečnostní pravidla jako pro hromadnou dopravu osob vlaky nebo autobusy. Pouze její kapacita bude možná zpočátku snížená na 30 osob.

---

Speleoterapie pomáhá léčení dechových potíží dětí

Součástí léčebného pobytu v dětské léčebně respiračních nemocí v Zlatých Horách je speleoterapie. Jde o unikátní metodu léčby dechových potíží dětí, jednu ze dvou v celé České republice. V masivu hory Příčná probíhá 90 metrů pod povrchem země již šestadvacátým rokem.

2x denně, zhruba 15x během svého léčebného pobytu navštěvují děti přístupové prostory bývalého důlního díla. Nevyužívané důlní chodby slouží dětem již od roku 1995.

Vladiimír Svozil, zakladatel zlatohorské speleoterapie a lékařský ředitel: „Tady tyto prostory jsou opuštěné důlní chodby bývalých Rudných dolů Zlaté Hora. V celém tom masivu té hory Příčné je vykopaných 140 km těchto chodeb a tyto prostory, které využíváme ke speleoterapii jsou poslední činné, takže my využíváme 1600 metrů těch chodeb, které jsme v tom roce 95 zprovoznili.“

Alexandra Plevačová, jednatelka společnosti: „Děti k nám jezdí zhruba na čtyř až šesti týdenní pobyty a na speleoterapii, která je součástí té léčby. Všechny pacienty i jejich doprovody u nás pravidelně testujeme, už to tak dělám zhruba 6 – 8 týdnů.“

Sylvie Chasáková, zdravotní sestra: „Speleoterapie je úžasná věc na doléčení dechových obtíží, nejenom postcovidových, veškerých onemocnění plic a průdušek. Je to z toho důvodu, že je tady de facto stoprocentní vlhkost a těm dětem se tady náramně dobře dýchá. Říká se, že se to vyrovná pobytu u moře. Bývají tady 3 hodiny buď dopoledne nebo odpoledne."

Nejen cvičení, ale také relaxaci, zábavu a sport si děti užijí v léčivém klimatu podzemních prostor. Efekt speleoterapie vydrží přibližně 9 měsíců.

Eva Kotrísová, učitelka MŠ: „My tady máme děti, které navštěvují naši mateřskou školu."

Děti tady pracují podle rámcového programu pro mateřské školy, který máme upravený pro naše potřeby a učí se normálně tak jako ve školce. Takovou hravou formou dostávají různé poznatky.“

Sylvie Chasáková, zdravotní sestra: „První když přijdeme s dětmi tak jdeme cvičit na 20 – 30 minut dle věku dětí, které vydrží některé 20 minut, některé i 30 minut. Je to rozvička, s těmi malými dětmi děláme tanečky, zpívá se, protože je to důležité na to dýchání aby se rozdýchaly. Potom se vymění děti, mají tady svačinky a potom rozdáváme hračky. Mají tady písek kinetický na stavění, mají tady stavebnice, plastelíny, omalovánky, vodové barvy, můžou si tady kreslit, máme tady novou tabuli, na kterou si kreslí křídami, takže té zábavy je tady poměrně dost.“

Lékaři doporučují opakování pobytu v následujících letech aby účinky speleoterapie vydržely co nejdéle. Objednat si prohlídku prostor speleoterapie a zpestřit si tak výlet do Jeseníků mohou i návštěvníci, nejlépe o víkendech mimo školní výuku.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/jesenicky-expres/jesenicky-expres-23-04-2021-17-13