Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Jesenický expres

Jesenický expres

  • Setkání pěstounských rodin v Karlově
  • Jeseníky projel letošní Závod míru U 23
  • Veřejná cyklotour Na kole dětem dorazila do Bruntálu

Setkání pěstounských rodin v Karlově

Již podruhé se v Karlově pod Pradědem setkaly pěstounské rodiny s představiteli MS kraje. Šlo o tzv. profesionální pěstouny v systému pěstounství na přechodnou dobu. Cílem setkání bylo poděkování za jejich náročnou práci, odpočinek i seznámení se s novou legislativou v oblasti pěstounské péče.

Pěstounství na přechodnou dobu je velmi potřebné, současně však velmi náročné.

Renáta Chytrová, ředitelka Centra psychologické pomoci: „Říká se tomu taky profesionální pěstounská péče, aby děti nejútlejšího věku nemusely do dětských center, do dětských domovů. V podstatě od letošního roku už zákon ani neumožňuje, aby děti mladší 3 let šly do dětských domovů. Tak právě proto ty děti, které nemohou vyrůstat ve své rodině, se svěřují soudem do pěstounské péče na přechodnou dobu, která ale trvá maximálně po dobu jednoho roku.“

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: „Je to velmi náročné být přechodným pěstounem. Uvědomme si, že MS kraj jim například zavolá, nebo OSPOD, v jakoukoli hodinu, a řekne, že je zde dítě, které potřebuje okamžitou pomoc. Oni jsou připraveni na to, převzít dítě. Ale taktéž je tady doba, kdy se o to dítě starají a najednou nastane doba, kdy musí to dítě předat dál do rodiny. A musí to býr opravdu velmi těžké. A já jim za tu práci chci moc a moc poděkovat.“

Andrea Prasková, koordinátorka, MS kraj: „Pěstouni se dozví na pobytech nové informace, které se týkají pěstounské péče na přechodnou dobu, ale zároveň si zde můžou pěkně odpočinout a užít si krásného prostředí a wellnessu.“

V Karlově se sešlo 32 pěstounských rodin, to znamená 64 pěstounů. Byli mezi nimi jak začátečníci, tak již zkušení profesionálové.

Petr Buštík, pěstoun, Frýdek Místek: „My to děláme od roku 2014 . Myslím si, že čtrnácté. Teď máme chlapečka, který má 3 roky a 8 měsíců a holčičku, ta má 10 měsíců.“

Robert Kurej, pěstoun, Ostrava: „Od února to máme, první dítě. Máme strašně rádi děti, máme i svoje vnoučata. Já myslím, že když půjde do dobré rodiny, tak je to dobré.“

Vlastimil Polášek, pěstoun, Hodslavice: „Pěstouna na přechodnou dobu děláme sedmý rok a měli jsme 6 dětí. Vždycky nás spíš potěší, když jde do lepšího.“

Eva Kantorová, pěstounka, Nový Jičín: „7 let a mám páté dítě. Dělám to proto, protože jsem potřebovala, aby moje práce měla nějaký smysl.“

Iva Janečková, pěstounka, Ostrava: „Pěstounkou na přechodnou dobu jsem od roku 2015. Celkem za celou dobu máme teď desáté dítě. Z toho bylo 7 miminek a 3 děti byly větší. Pro mě asi nejtěžší ze všeho je přijmout nové rodiče.“

Většina pěstounů se již vyrovnává se stresem, když musí dítě po roce péče odevzdat. Především jsou spokojeni, když dítě pak najde dobrou stálou rodinu a kvalitní péči.

---

Jeseníky projel letošní Závod míru U 23

Do Jeseníků se sjela světová cyklistická špička kategorie U 23. Na závod míru Grand Prix Jeseníky po uvolnění restrikcí po covidu mohli konečně přijet i závodníci ze vzdálených zemí. Čekal na ně velmi náročný závod, plný stoupání s velkým převýšením.

Česká republika postavila do závodu velmi silný tým s nejvyššími ambicemi.

Leo König, ředitel závodu: „Tak rozhodně ten line up, který tady máme na závodě, je světová špička a my jsme hlavně rádi, že letos vypadá hodně silně český tým a to, co zatím předvádí v závodě, dvakrát žlutý trikot, pokaždé jiný jezdec, neuvěřitelné.“

Jaroslav Vašíček, bezpečnostní ředitel: „Tady máme kompletně tu nejlepší špičku z Evropy, tak tady máme Austrálii, máme zde Mexiko, Kanadu, Japonsko. Takže snad nám schází jediný Nový Zéland, ale ten zase nehraje v té kvalitě takovou roli.“

Český tým své kvality prokazoval již od úvodního prologu v Jeseníku, který vyhrál náš Mathias Vacek. Na něj navázal Pavel Bittner, který oblékl žlutý trikot hned po první etapě z Jeseníku do Rýmařova.

Pavel Bittner, nejlepší český závodník: „Měli jsme Matiho ve žlutém dresu, tak jsme se snažili eliminovat ostatní nástupy a v závěru jsem se snažil potvrdit to, co jsem tady dokázal minulý rok, trošku to uteklo o kousek, ale myslím, že můžu být spokojenej. Tak věříme Matesovi, že tam pojede o dobrej výsledek a myslím si, že mu ho pak můžu zase předat zpátky.“

Nejtěžší etapa závodu s výjezdem k přehradě Dlouhé Stráně startovala v Bruntále a i tady byl Mathias Vacek těsně druhý.

Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: „Tak já jsem rád, že město Bruntál už podruhé hostí takto významnou sportovní událost, ba navíc to, že tady máme obrovské zastoupení ze zahraničí. Ať je to Japonsko, Mexiko, Kanada, Austrálie a tak dále. Takže je dobře, že ten Bruntál se aspoň tady tím způsobem znovu bude prezentovat a znovu nějak zviditelní.“

Lukáš Kubiš, reprezentant Slovenska: „Doposud jsme měli prolog, tam se nám celkem dařilo, skončil jsem třináctý, později v té včerejší etapě jsme bojovali o prémie i o vrchařský dres, na první sprinterskou jsem šel, abych to vylepšil celkově, vlastně posunul jsem se do top ten. Dnes nás čeká nejtěžší etapa s dvakrát výjezdem na Dlouhé Stráně, takže bude to opravdu velmi náročný den. Samozřejmě budeme tam bojovat do posledního momentu a pevně věřím, že to nějak přelezeme a budeme spokojení.“

Roman Kreuziger, český reprezentant: "Tak já jsem se přijel jenom podívat, protože přece jenom dělám pro tým Bahrain Victorious. Tady je vysoká úroveň, takže jsme se přijeli podívat, jestli tady není nějaký nadějný závodník, který by mohl přejít o kategorii výš.“

V závěrečné etapě opět bojoval o vítězství Pavel Bittner. Celý závod nakonec vyhrál Belgičan Lennert Van Eetvelt, náš Mathias Vacek skončil mezi 150 závodníky na krásném třetím místě.

---

Veřejná cyklotour Na kole dětem dorazila do Bruntálu

Do Bruntálu dorazil peloton veřejné cyklotour Na kole dětem, vedený zakladatelem akce Josefem Zimovčákem. Cílem celé cyklotour je podpora dětské onkologie a rekonvalescence dětí po léčbě rakoviny. Ročně celý projekt shromáždí více než 3,5 milionu korun.

Cyklotour jede přes celou republiku. Má 11 etap a měří více než 1225 kilometrů. Může se k ní přidat kdokoli bude mít zájem.

Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Veřejnou cyklotour Na kole dětem město Bruntál podporuje od jejího prvopočátku v roce 2012, takže v roce 2013 jsme už jeli poprvé až do Uničova, no a i v letošním roce se řad úředníků MěÚ zúčastní asi 20 jezdců na kole, z čehož mám upřímnou radost.“

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Největší kopec byl z Paseky na Sovinec, to jsou všechny výškové metry, které se musí nastoupat do Bruntálu, tak začínají na kraji Jeseníků, ale všichni to zvládli, vlál jsem na konci pelotonu. Jsou rychlí, jedou jak dravci a vždycky jsem byl úplně až vzadu.,“

Josef Zimovčák, autor cyklotour: „13. ročník pro dobro dětem opět v Bruntále, peloton je stále rozmanitý, jezdí nás 100 až 150 lidí, záleží na momentu. Dneska cesta z Vyškova do Bruntálu výborná, samozřejmě v těch kopcích to bylo trošku pomalejší, ale pozor. Všichni z toho mají obrovskou radost, že jsme v Bruntále a jsme tomu rádi. Máme to domluvené tak, že už je vícero těch velocipedistů, takže se trochu střídáme, já jsem jel první část, 80 km do Uničova, kolega to převzal a vychutnal si tady tu vrchařskou prémii."

Myšlenka, k té se musíme stále vracet. My tady jsme proto, abychom pomáhali. Není to o nějakých ambicích, o nějakých vítězstvích, o nějakém dokazování si sami sobě něco výjimečného, ale ta cesta je spojena hlavně s tou pomocí.

Pavlína Konečná, koordinátor cestovního ruchu MěÚ Bruntál: „Nám na infocentru bylo líto, že pan Zimovčák jezdí na historickém kole sám a proto jsme se rozhodli, že ho podpoříme. Tak jako muž bude mít k sobě dámu prvorepublikovou. Je to kolo mojí babičky, které má přes 80 let, je servisované, abych vůbec sem dojela a zvoní. Bylo na STKáčku.“

Ivana Májková, vedoucí Odboru sociálních věcí MěÚ Bruntál: „Já mám cíl Leskovec, i tak to bude cíle velice obtížný.“

Po odpoledním příjezdu odstartovaly děti z ostravské onkologie peloton druhý den ráno do další etapy.

Michaela Češková, ředitelka Haima Ostrava: „Já tady jsem za organizaci Haima Ostrava,. Přijeli jsme protože jsme chtěli Pepovi osobně poděkovat s dětmi z dětské onkologie z FNO. Ptotože vlastně Pepa přispívá na část léčby, a to je velmi důležitá část, rekonvalescence, na kterou se všechny děti moc těší.“

Valinka, pacientka dětské hematoonkologie FN Ostrava: „No mám doma kolo a těším se až na něm budu jezdit.“

Cyklotour vyrazila 1. června z Prahy a jejím cílem je 11. června jihomoravská Vrbice.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Jesenický expres
24. června 2022, 17:14

Setkání pěstounských rodin v Karlově

Již podruhé se v Karlově pod Pradědem setkaly pěstounské rodiny s představiteli MS kraje. Šlo o tzv. profesionální pěstouny v systému pěstounství na přechodnou dobu. Cílem setkání bylo poděkování za jejich náročnou práci, odpočinek i seznámení se s novou legislativou v oblasti pěstounské péče.

Pěstounství na přechodnou dobu je velmi potřebné, současně však velmi náročné.

Renáta Chytrová, ředitelka Centra psychologické pomoci: „Říká se tomu taky profesionální pěstounská péče, aby děti nejútlejšího věku nemusely do dětských center, do dětských domovů. V podstatě od letošního roku už zákon ani neumožňuje, aby děti mladší 3 let šly do dětských domovů. Tak právě proto ty děti, které nemohou vyrůstat ve své rodině, se svěřují soudem do pěstounské péče na přechodnou dobu, která ale trvá maximálně po dobu jednoho roku.“

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: „Je to velmi náročné být přechodným pěstounem. Uvědomme si, že MS kraj jim například zavolá, nebo OSPOD, v jakoukoli hodinu, a řekne, že je zde dítě, které potřebuje okamžitou pomoc. Oni jsou připraveni na to, převzít dítě. Ale taktéž je tady doba, kdy se o to dítě starají a najednou nastane doba, kdy musí to dítě předat dál do rodiny. A musí to býr opravdu velmi těžké. A já jim za tu práci chci moc a moc poděkovat.“

Andrea Prasková, koordinátorka, MS kraj: „Pěstouni se dozví na pobytech nové informace, které se týkají pěstounské péče na přechodnou dobu, ale zároveň si zde můžou pěkně odpočinout a užít si krásného prostředí a wellnessu.“

V Karlově se sešlo 32 pěstounských rodin, to znamená 64 pěstounů. Byli mezi nimi jak začátečníci, tak již zkušení profesionálové.

Petr Buštík, pěstoun, Frýdek Místek: „My to děláme od roku 2014 . Myslím si, že čtrnácté. Teď máme chlapečka, který má 3 roky a 8 měsíců a holčičku, ta má 10 měsíců.“

Robert Kurej, pěstoun, Ostrava: „Od února to máme, první dítě. Máme strašně rádi děti, máme i svoje vnoučata. Já myslím, že když půjde do dobré rodiny, tak je to dobré.“

Vlastimil Polášek, pěstoun, Hodslavice: „Pěstouna na přechodnou dobu děláme sedmý rok a měli jsme 6 dětí. Vždycky nás spíš potěší, když jde do lepšího.“

Eva Kantorová, pěstounka, Nový Jičín: „7 let a mám páté dítě. Dělám to proto, protože jsem potřebovala, aby moje práce měla nějaký smysl.“

Iva Janečková, pěstounka, Ostrava: „Pěstounkou na přechodnou dobu jsem od roku 2015. Celkem za celou dobu máme teď desáté dítě. Z toho bylo 7 miminek a 3 děti byly větší. Pro mě asi nejtěžší ze všeho je přijmout nové rodiče.“

Většina pěstounů se již vyrovnává se stresem, když musí dítě po roce péče odevzdat. Především jsou spokojeni, když dítě pak najde dobrou stálou rodinu a kvalitní péči.

---

Jeseníky projel letošní Závod míru U 23

Do Jeseníků se sjela světová cyklistická špička kategorie U 23. Na závod míru Grand Prix Jeseníky po uvolnění restrikcí po covidu mohli konečně přijet i závodníci ze vzdálených zemí. Čekal na ně velmi náročný závod, plný stoupání s velkým převýšením.

Česká republika postavila do závodu velmi silný tým s nejvyššími ambicemi.

Leo König, ředitel závodu: „Tak rozhodně ten line up, který tady máme na závodě, je světová špička a my jsme hlavně rádi, že letos vypadá hodně silně český tým a to, co zatím předvádí v závodě, dvakrát žlutý trikot, pokaždé jiný jezdec, neuvěřitelné.“

Jaroslav Vašíček, bezpečnostní ředitel: „Tady máme kompletně tu nejlepší špičku z Evropy, tak tady máme Austrálii, máme zde Mexiko, Kanadu, Japonsko. Takže snad nám schází jediný Nový Zéland, ale ten zase nehraje v té kvalitě takovou roli.“

Český tým své kvality prokazoval již od úvodního prologu v Jeseníku, který vyhrál náš Mathias Vacek. Na něj navázal Pavel Bittner, který oblékl žlutý trikot hned po první etapě z Jeseníku do Rýmařova.

Pavel Bittner, nejlepší český závodník: „Měli jsme Matiho ve žlutém dresu, tak jsme se snažili eliminovat ostatní nástupy a v závěru jsem se snažil potvrdit to, co jsem tady dokázal minulý rok, trošku to uteklo o kousek, ale myslím, že můžu být spokojenej. Tak věříme Matesovi, že tam pojede o dobrej výsledek a myslím si, že mu ho pak můžu zase předat zpátky.“

Nejtěžší etapa závodu s výjezdem k přehradě Dlouhé Stráně startovala v Bruntále a i tady byl Mathias Vacek těsně druhý.

Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: „Tak já jsem rád, že město Bruntál už podruhé hostí takto významnou sportovní událost, ba navíc to, že tady máme obrovské zastoupení ze zahraničí. Ať je to Japonsko, Mexiko, Kanada, Austrálie a tak dále. Takže je dobře, že ten Bruntál se aspoň tady tím způsobem znovu bude prezentovat a znovu nějak zviditelní.“

Lukáš Kubiš, reprezentant Slovenska: „Doposud jsme měli prolog, tam se nám celkem dařilo, skončil jsem třináctý, později v té včerejší etapě jsme bojovali o prémie i o vrchařský dres, na první sprinterskou jsem šel, abych to vylepšil celkově, vlastně posunul jsem se do top ten. Dnes nás čeká nejtěžší etapa s dvakrát výjezdem na Dlouhé Stráně, takže bude to opravdu velmi náročný den. Samozřejmě budeme tam bojovat do posledního momentu a pevně věřím, že to nějak přelezeme a budeme spokojení.“

Roman Kreuziger, český reprezentant: "Tak já jsem se přijel jenom podívat, protože přece jenom dělám pro tým Bahrain Victorious. Tady je vysoká úroveň, takže jsme se přijeli podívat, jestli tady není nějaký nadějný závodník, který by mohl přejít o kategorii výš.“

V závěrečné etapě opět bojoval o vítězství Pavel Bittner. Celý závod nakonec vyhrál Belgičan Lennert Van Eetvelt, náš Mathias Vacek skončil mezi 150 závodníky na krásném třetím místě.

---

Veřejná cyklotour Na kole dětem dorazila do Bruntálu

Do Bruntálu dorazil peloton veřejné cyklotour Na kole dětem, vedený zakladatelem akce Josefem Zimovčákem. Cílem celé cyklotour je podpora dětské onkologie a rekonvalescence dětí po léčbě rakoviny. Ročně celý projekt shromáždí více než 3,5 milionu korun.

Cyklotour jede přes celou republiku. Má 11 etap a měří více než 1225 kilometrů. Může se k ní přidat kdokoli bude mít zájem.

Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Veřejnou cyklotour Na kole dětem město Bruntál podporuje od jejího prvopočátku v roce 2012, takže v roce 2013 jsme už jeli poprvé až do Uničova, no a i v letošním roce se řad úředníků MěÚ zúčastní asi 20 jezdců na kole, z čehož mám upřímnou radost.“

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Největší kopec byl z Paseky na Sovinec, to jsou všechny výškové metry, které se musí nastoupat do Bruntálu, tak začínají na kraji Jeseníků, ale všichni to zvládli, vlál jsem na konci pelotonu. Jsou rychlí, jedou jak dravci a vždycky jsem byl úplně až vzadu.,“

Josef Zimovčák, autor cyklotour: „13. ročník pro dobro dětem opět v Bruntále, peloton je stále rozmanitý, jezdí nás 100 až 150 lidí, záleží na momentu. Dneska cesta z Vyškova do Bruntálu výborná, samozřejmě v těch kopcích to bylo trošku pomalejší, ale pozor. Všichni z toho mají obrovskou radost, že jsme v Bruntále a jsme tomu rádi. Máme to domluvené tak, že už je vícero těch velocipedistů, takže se trochu střídáme, já jsem jel první část, 80 km do Uničova, kolega to převzal a vychutnal si tady tu vrchařskou prémii."

Myšlenka, k té se musíme stále vracet. My tady jsme proto, abychom pomáhali. Není to o nějakých ambicích, o nějakých vítězstvích, o nějakém dokazování si sami sobě něco výjimečného, ale ta cesta je spojena hlavně s tou pomocí.

Pavlína Konečná, koordinátor cestovního ruchu MěÚ Bruntál: „Nám na infocentru bylo líto, že pan Zimovčák jezdí na historickém kole sám a proto jsme se rozhodli, že ho podpoříme. Tak jako muž bude mít k sobě dámu prvorepublikovou. Je to kolo mojí babičky, které má přes 80 let, je servisované, abych vůbec sem dojela a zvoní. Bylo na STKáčku.“

Ivana Májková, vedoucí Odboru sociálních věcí MěÚ Bruntál: „Já mám cíl Leskovec, i tak to bude cíle velice obtížný.“

Po odpoledním příjezdu odstartovaly děti z ostravské onkologie peloton druhý den ráno do další etapy.

Michaela Češková, ředitelka Haima Ostrava: „Já tady jsem za organizaci Haima Ostrava,. Přijeli jsme protože jsme chtěli Pepovi osobně poděkovat s dětmi z dětské onkologie z FNO. Ptotože vlastně Pepa přispívá na část léčby, a to je velmi důležitá část, rekonvalescence, na kterou se všechny děti moc těší.“

Valinka, pacientka dětské hematoonkologie FN Ostrava: „No mám doma kolo a těším se až na něm budu jezdit.“

Cyklotour vyrazila 1. června z Prahy a jejím cílem je 11. června jihomoravská Vrbice.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/jesenicky-expres/jesenicky-expres-24-06-2022-17-14