Karviná poděkovala svým nejlepším učitelům
Den učitelů s sebou nese připomínku na jedno z nejnáročnějších povolání. V tento den také město Karviná pravidelně oceňuje pedagogy základních, středních i vysokých škol, kteří se svou prací významně zapsali v životech mnohých žáků a studentů.
Jako každý rok se u příležitosti Dne učitelů sešli v Městském domě kultury vybraní pedagogové z celé Karviné, aby převzali ocenění od primátora města.
Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: “Každoročně oceníme nejlepší pedagogy základních, středních a vysoké školy v Karviné. Je to víceméně ocenění jejich práce, poděkování za to, co v rámci školství, co v rámci učitelství jako takového pro naše město vykonávají a my si toho hrozně vážíme. Všem učitelům bych chtěl popřát pevné zdraví, chtěl bych jim popřát co nejvíce dobrých žáků, studentů, ať je jejich profese naplňuje, protože učitelství je náročná profese v naší společnosti.”
Andrzej Bizoń (nestr. za SOCDEM), náměstek primátora: “To poslání, které je, je především ve formování mladé generace, za což bychom všichni občané měli být vděční. Ještě jednou jim přeji pevné nervy, trpělivost, úsměv na tváři a aby je jejich povolání nadále naplňovalo a bavilo.”
Během slavnostního dopoledne byli oceněni pedagogové základních a středních škol a akademičtí pracovníci karvinské Obchodně podnikatelské fakulty.
Oceněni byli rovněž učitelé, kteří pracují s handicapovanými dětmi, a učitel Základní umělecké školy Bedřicha Smetany.
Mezi oceněnými byli například pedagog Norbert Barczok ze Základní školy Borovského, nebo Markéta Ďurišová z Mateřské, základní a střední školy Slezské diakonie.
Norbert Barczok, učitel a zástupce ředitele ZŠ Borovského: “Přestože jsem dlouho ve školství, tak tohle je pro mě překvapení. Jsem samozřejmě rád, protože jsem na jednom místě dlouho, což může být i negativně chápáno, ale jsem velmi spokojený se svou prací na svém pracovišti, a to, že mě pan ředitel ocenil, to mě velmi těší.”
Markéta Ďurišová, učitelka MŠ, ZŠ a SŠ Slezské diakonie: “Tak já si myslím, že ocenění je pro všechny. Je to fajn, je to příležitost setkat se i s mými kolegy, možná i se spolužáky, no a je to hodnocení naší práce. Člověk tím zjistí, že to není marné, že to nedělá jenom tak. A ta učitelská profese v dnešní době je, bych řekla, je podhodnocována, a tím získává člověk sebevědomí a takovou motivaci dělat to dál.”
Celkem bylo letos oceněno 30 pedagogů, kteří trpělivě a s nasazením pracují s mladými lidmi.
---
Májovák odehraje koncert s významným skladatelem
Mimořádný koncert plánuje symfonicko-dechový orchestr Májovák. 6. dubna se uskuteční ojedinělá hudební spolupráce tohoto tělesa se světově známým skladatelem Johanem de Meijem, který je jedním z nejuznávanějších komponistů v oblasti symfonicko-dechové hudby.
Koncert pořádá orchestr Májovák 6. dubna v sále Městského domu kultury Karviná a bude se jednat o skutečně mimořádný zážitek. Dirigent a skladatel Johan de Meij přijede, aby uvedl v premiéře jedno ze svých děl a část koncertu i dirigoval.
Petr Ženč, manažer orchestru Májovák: “Tak já věřím, že ten komcert bude velice zajímavý, on je složen teda ze dvou částí. V té první části zazní přímo díla Johana de Meije, na úvod to bude jeho Kontinentální předehra. Ta druhá skladba, která bude, bude už také velice zajímavá, protože Johan de Meij nás poctil tím, že vlastně uskuteční svou světovou premiéru své nové skladby. To znamená, v Karviné posluchači budou úplně první na celém světě, co ji uslyší. Ta skladba má název Esej č. 1, byla složena na motivy Velkomoravského chorálu, to znamená, že je tam taková česká stopa v této skladbě.”
Účinkovat bude také Mužský komorní sbor Akademie Muzyczne im. Karola Szymanowskiego z Katovic a druhou polovinu koncertu oddiriguje šéfdirigent tělesa Májovák Filip Urban. Pod jeho taktovkou zazní díla Antonína Dvořáka a Sergeje Prokofjeva.
---
Před Společenským domem bude nová kolonáda
Lázně Darkov jsou v procesu další inovace. Před Společenským domem v Darkově se nyní buduje nová lázeňská kolonáda, obohacená o nové atraktivní prvky. Bude sloužit jak lázeňským hostům, tak karvinským obyvatelům.
Prostranství před společenským domem ve starých lázních je nyní v procesu velké rekonstrukce, která přinese pro lázeňské návštěvníky i obyvatele Karviné nový prostor k odpočinku a procházkám i společenským akcím.
Lbor Topolčan, provozně technický ředitel: “Tuto akci jsme už připravovali v předchozích letech, máme na to už vydáno rozhodnutí přes stavební úřad už asi před dvěma lety. A byli jsme si vědomi toho, že to prostředí v léčebně Darkov musím zatraktivnit, abychom tu přilákali další lázeňské hosty i místní občany Karviné. Takže teď nastala ta chvíle, kdy paní majitelka se rozhodla že do toho bude investovat a v prosinci s kácením stromů jsme tuto akci spustili.”
Nový předprostor, který se bude vizuálně blížit lázeňské kolonádě, bude obsahovat nově vydlážděný povrch nebo nové vodní prvky jako fontány a kašny, doplněné hudebními a světelnými efekty. Investice, která je do nového předprostoru vyhrazena, bude přesahovat 20 milionů korun.
Libor Topolčan, provozně technický ředitel: “Slibujeme si od toho, že návštěvnost lázeňského parku se zvedne a že přilákáme spoustu místních obyvatel. Chceme samozřejmě ruku v ruce zlepšit i naše gastro služby ve společenském domě, který byl vždycky vyhlášeným gastro střediskem. Chceme tu pořádat kulturní akce, které by zase měly trochu jiný charakter, než se pořádají třeba ve městě, na Lodičkách, takže ve spolupráci s městem budeme na tom kooperovat.”
Kromě tohoto prostoru se lázně rozhodly rekonstruovat dvě další stavby, které jsou součástí lázeňského areálu v Darkově. Nejstarší budovu lázní, která byla poškozena po loňských povodních, a ubytovací objekt pro zaměstnance. 157. lázeňská sezona by tedy měla začít v novém a slavnostním duchu.
Lenka Krótká, obchodní ředitelka: “Ve starých lázních máme vlastně kapacitu nějakých 150 lůžek, které máme rozmístěny v budovách, ať už je to budova Maryčka, nebo vila Maryčka, budova starých lázní, vila Jiřina, a plus pár pokojů je i tady na Společenském domě. Léčbu tady ve starých lázních využívají zejména pacienti, kteří mají chronické onemocnění, mají problém s páteří, jsou tu i Parkinsoni, a hodně samoplátci si vlastně tady svým způsobem rádi objednávají své pobyty, protože tady máme kousek Karvinské moře, máme tady náměstí, máme tady cyklotrasy. Takže je to určitě pro ně příjemné prostředí.”
Stavba by měla být hotová v létě tohoto roku, aby už během sezony mohli nového prostranství využívat i lázeňští hosté.
---
Žáci ZŠ Školská darovali knihy dětem v nemocnici
Nyní vám přinášíme reportáž, která propojuje prostředí školy a nemocnice a knih. Podíváme se v ní na to, jak v rámci speciálního projektu mohou žáci základní školy potěšit děti, hospitalizované v nemocnici.
V rámci Mezinárodního dne darování knihy přišli žáci Základní školy Školská do Nemocnice Karviná - Ráj, aby dětem na dětském oddělení darovali knihy, které škola sesbírala v rámci speciálního projektu. Akce byla přesunuta z února na konec března, a to kvůli únorovým omezeným návštěvám v nemocnici.
Eva Steffanová, učitelka ZŠ Školská: „My jsme tento projekt uspořádali v rámci Mezinárodního dne darování knihy, který probíhá 14. února. A pro naši školu je to již třetí ročník, s tím, že první dva ročníky jsme vybírali knížky do naší nově obnovené školní knihovny. A tento rok jsme se rozhodli věnovat sbírku dětem na dětské oddělení této nemocnice, aby si trošku ukrátily ten čas, který tady musí trávit.“
Ve škole se podařilo nasbírat sedmdesát knih nejrůznějších žánrů, které jsou určeny pro děti ve věku od dvou let až po náctileté. Zájem byl ve škole obrovský, tudíž se původní záměr, dát jednu knihu za jednu třídu, rozrostl. Zapojila se jak mateřská škola, tak někteří rodiče.
Viktorie Sobolová, žákyně 8.B ZŠ Školská: „Donesli jsme knížky na dětské oddělení. Aby se tady děti, jak tu budou ležet, tady nenudily.“
Liliana Vojktová, žákyně 8.B ZŠ Školská: „Aby se jim třeba, když se tady budou nudit a neměly by třeba telefon nebo jim tam nechodily návštěvy, tak aby si zkrátily ten čas tím, že budou číst ty knížky.“
Kromě dětského oddělení zavítali žáci také do nedávno zřízené dětské skupiny, kde rovněž knihy potěšily a povzbudily všechny přítomné děti, ale i pedagogy.
Adam Galgaňák, učitel v Dětské skupině Děti Ráje: „Já bych řekl, že dle mého názoru je to velmi důležité, líbí se mi ta interakce i se staršími lidmi a že i to, že se dnešní mladší generace dostane do takového prostředí, což je docela neobvyklé. Je to skvělý projekt, líbí se mi to a myslím si, že až nás tady bude víc, až se ostatní děti vrátí, tak budou mít velkou radost z knížek. Mně se to osobně taky líbí.“
---