Pro pohornickou krajinu vznikají unikátní návrhy
Důležitou součástí rozvoje programu POHO 2030 je přilákání návštěvníků do krajiny. Je nutné připravit infrastrukturu a další atraktivní místa v krajině, která budou mít svůj vlastní mobiliář, rozcestníky a další potřebné prvky pro návštěvníky.
V rámci rozvoje transformačního programu POHO 2030 se uskutečnil unikátní workshop POHO 3C. Kreativní firmy, architekti a návrháři nejen z Moravskoslezského kraje vymýšleli nejrůznější mobiliáře, rozcestníky a další důležité prvky z odpadních a inovativních materiálů, které se budou moci umístit na strategických místech v pohornické krajině.
Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “POHO 2030 má za cíl transformovat celé to území. Pokud do toho zapojíme mladé lidi, kreativní, místní podnikatele, kteří by byli schopni pomoci ve zkrášlení tohoto terénu, tak to jen vítám. Více lidí se na tom bude podílet a budou mít k tomu vztah."
Představení jednotlivých projektů, nápadů a myšlenek se konalo na zámku Fryštát. S jednotlivými návrhy se seznámili zástupci kraje, měst, obcí i regionální firmy. Další fází bude samotná realizace, financování a podobně.
Jiří Staš, projektový manažer: "V tom území chybí základní prvky jako značení, stojany pro kola, lampy, odpadkové koše. Naší snahou bylo zapojit místní firmy, kreativce z odlehlejších oblastí jako liberecká univerzita, ostravská Vysoká škola Báňská a další. Podařilo se navázat i spolupráci s architekty z Dánska."
Své nápady prezentoval i Jaromír Materna z Klimkovic.
Jaromír Materna, účastník workshopu: "Nemáme v návrhu nějakou konkrétní lavičku, konkrétní odpadkový koš, spíše je to takový souhrn, jak pracovat s odpadem podle nějakého manuálu, co z čeho vyskládat, kde to v krajině umístit a jak. V drtivé většině jde o kov. V okolí pracuje dost firem s kovem a ten odpadní materiál je odpadní v uvozovkách, on se dále zpracovává, recykluje, Ale ještě předtím, než by se odvezl, zpracovával, tavil a znovu se dělaly nějaké profily, tak my bychom chtěli ten použitelný materiál rozřezat na nějaké díly a svařit z toho lavičku. Pokud budou menší, tak z toho uděláme třeba sedátko nebo ohniště a tak."
Workshop se stal příležitostí pro další propojování a vznik nových zajímavých projektů. Zároveň se tým POHO 2030 rozšiřuje o firmy a kreativce, kteří chtějí být aktivní a mohou pro pohornickou krajinu něco konkrétního udělat.
---
Karvinské kulturní léto obohatí i cirkus
Masarykovo náměstí ožívá díky tradiční akci nazvané Karvinské kulturní léto. Pro návštěvníky centra města jsou připraveny koncerty a také hrané pohádky pro děti. Divadelní představení jsou součástí projektu Pojďte s námi za kulturou.
Pokud se v létě o víkendu vydáte na procházku do parku, na zámek nebo jen tak, posedět si na náměstí mezi pátou a sedmou hodinou večerní, zcela určitě se budete moct zaposlouchat do hudby nebo se podívat na divadelní představení. Městský dům kultury na letošní léto připravil zajímavý program pro dospělé i děti. A protože byla roční pauza a kultura nedostala prostor, přibyly akce ještě v měsíci srpnu.
Lenka Kubíková, programová pracovnice: "Převážně jsme do programu obsadili místní kapely. V uplynulém víkendu odehrála kapela Fopa, následuje kapela Drops, která prezentuje country hudbu."
Kapela Drops vystoupí na náměstí už tuto neděli od 17 hodin. 18. července si můžete přijít poslechnout pop rockovou kapelu Pro Tebe a 25. července bude mít svůj koncert bohumínská vokální skupina Sluníčko. Koncerty se uskuteční i během srpna.
Lenka Kubíková, programová pracovnice: "Další kapelu budou Furtlajf, dále kapela Galaxie rock, zpěvačka Blanka Šrůmová se skupinou Něžná noc a Janem Saharou Hedlem."
Na své si přijdou i rodiny s dětmi.
Olga Humplíková, ředitelka MěDK: “2x v červenci a 2x v srpnu tady proběhnou od 17 hodin zábavná odpoledne. Bude tady například Divadlo Plyšového medvídka, přiveze představení O zlobivé notě nebo 27. července zábavný program pro děti, kde budou soutěže a improvizace."
Divadlo Sem TamFór přiveze Ferdu Mravence, program připravilo i divadlo Ententýky. A to není vše.
Olga Humplíková, ředitelka MěDK: “Máme takovou mimořádnou věc, která proběhne 31. července a to bude Cirkulum na cestách. My jsme neměli možnost uspořádat Dny Karviné a tam se pravidelně objevoval Cirkus trochu jinak a zahraniční špičkoví artisté. Uvidíme například barmansko- žongléřskou show z Brazílie nebo italského žongléra, provazochodce. Na to Cirkulum na cestách navážou v srpnu čtvrtky, budeme tady pořádat čtvrteční cirkus o páté. To budou zase naši špičkoví umělci, je to něco, na co se moc těšíme.“
Kromě toho má svůj program i letní kino a promítá se i v kině Centrum. Tam mohou diváci uplatnit dárkové karty, jejich platnost je prodloužena až do března příštího roku.
---
Mezinárodní soustředění Masters Judo 2021
Oddíl Judo Baník Karviná uspořádal ve své hale mezinárodní víkendové soustředění Masters Judo.
Zúčastnili se ho trenéři a aktivní veteránští závodníci z několika měst České Republiky, Slovenska, Rakouska a Německa.
Lenka Königová, účastnice workshopu, trenérka SK Judo Děčín: " Já jsem přijela z Děčína, nejlepší je na tom setkávání, že si předáváme různé možnosti, jak cvičit děti, protože jsme všichni trenéři, zároveň si udržujeme kondičku a přátelství mezi sebou."
Společně si mohli zopakovat a vypilovat techniku.
František Vlašic, trenér oddílu juda TJ Baník Karviná: "Dělali jsme takové lehké učikomi, hody, nácvik chvatů nage-waza a boj na zemi. Všemi průpravnými cvičeními musí děti postupně projít, aby se mohly dál v technikách rozvíjet. V dnešní době je také důležité děti motivovat, aby se sportu věnovaly."
Jan Rusnák, trenér oddílu juda TJ Baník Karviná: "Hlavně rodiče, rodiče jsou hlavní, aby do toho ty děti dokopali a udrželi je u toho sportu a pohybu než je pustit k tomu počítači, telefonu a těmto věcem."
Už teď se Judo Baník Karviná připravuje na Mistrovství veteránů ČR, které by mělo proběhnout v září a v listopadu by se měla uskutečnit Velká cena Karviné.
---
Šikmý kostel má svůj vlastní šikmý infostánek
Šikmý kostel svatého Petra z Alkantary má od června svůj vlastní šikmý infostánek. Nabízí například mapu s QR kódy míst, která jsou zmíněna v knize spisovatelky Karin Lednické. Návštěvníky zajímají i srovnávací fotografie Staré Karviné.
Takový infostánek jen tak nikde u turisticky zajímavých míst nenajdete. Tvůrci ze Spolku Stará Karviná využili jedinečnosti šikmého kostela svatého Petra z Alkantary a vyrobili ho za finanční podpory města stejně šikmě. Od června je otevřený veřejnosti.
Jaroslav Mira, pracovník infostánku: "V tomto infostánku jsou různé materiály o Staré Karviné, jsou zde srovnávací fotografie, knihy paní Lednické a i mapa podle knihy. Z druhé strany jsou QR kódy na té mapě, kde se lidé mohou dostat na ta konkrétní místa a události, kde se odehrával ten jednotlivý děj. Máme tady turistické známky a co nejvíc lidi zajímá, jsou ty srovnávací fotografie ze Staré Karviné."
Šikmý kostel navštěvují pamětníci z Karviné a okolí, které si dvaceti tisícové město pamatují a v posledních měsících se sem sjíždějí lidé z celé republiky.
Jaroslav Mira, pracovník infostánku: "Skutečně, Praha, Jižní Čechy, Západní Čechy, díky knížce paní Lednické a její knížce se Karviná dostala zase nahoru."
anketa: návštěvníci šikmého kostela: "Jsme ze Zlína. Přijeli jsme se podívat kvůli šikmému kostelu, obě jsme četly knížku. Využijeme QR kódy a půjdeme se podívat." "Nevěděla jsem o něm vůbec nic, přivedla mě na tu myšlenku dcera, která studuje v Ostravě, takže jedem po stopách kostela."
Šikmý infostánek je otevřen každý víkend až do října.
---