Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Karvinský expres

Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Karviná ocení osobnosti v sociální sféře
  • V Karviné získalo nejvíce platných hlasů hnutí ANO
  • Adaptační pobyt SŠ techniky a služeb Karviná v Tyře

Karviná ocení osobnosti v sociální sféře

Vedení města už zanedlouho ocení tři osobnosti za práci v sociální sféře. Karviná se tímto snaží každoročně vyzdvihnout práci obyčejných lidí, kteří vykonávají záslužné aktivity.

Za obětavost, lidsky hodnotnou práci a pomoc druhým každoročně oceňuje vedení města společně s odborem sociálním magistrátu města nejlepší osobnosti, které vykonávají práci v sociální sféře, nejinak tomu bude i letos v říjnovém měsíci, kdy se pravidelně koná Týden Sociálních služeb.

Martina Smužová, vedoucí odboru sociálního MMK: "Přes veškerá opatření, která jsou, a která nám zpřísňují podmínky, tak bychom chtěli zajistit ocenění pracovníkům v sociální oblasti. Budeme oceňovat ve třech kategoriích, vždy jednu osobnost. Jde o lidi, které nominovali jejich nadřízení, kolegové nebo i klienti. Z těch nominovaných je třeba vybrat jen jednu osobnost, cože není vůbec jednoduché, tímto úkolem je pověřena sociální komise, která předkládá návrhy radě města. Ocenění obdrží pamětní list a věcný dar."


První letošní oceněná osobnost je Ludmila Madziová, dobrovolnice v Charitativním a Sociálním šatníku humanitární organizace ADRA. Na ocenění ji navrhla Marcela Holková.

Marcela Holková, navrhovatelka: "Paní Madziová, to je takové naše sluníčko Adry. Od samého začátku, co jsme začali s obchůdky, se sama přihlásila a chtěla pomáhat, bez nároku na jakékoliv odměny. Chodila, pomáhala, nad míru svých možností. Dělala vše se srdíčkem, s láskou a bylo to vidět. Velice oblíbená v kolektivu, u zákazníků a práce za ní je vidět."

Paní Madziová je dobrovolnicí ADRY od roku 2013.

Ludmila Madziová, oceněná osobnost v sociální oblasti: "Já jsem nastupovala před sedmi lety, kdy se otevírala ADRA, bylo nás tam 23 a já jsem zůstala sama z těch dobrovolníků. Mě to naplňovalo. Byla jsem ráda, že mě navrhli, doufala jsem, že mě nevyberou, protože já se stydím. Ale jsem ráda, že jsem byla oceněna, protože mezi lidmi se mi dobře dělá, v ADŘE jsem měla štěstí na lidi, co se mnou pracují."

Paní Madziová začínala v obchůdku v Karviné-Ráji, v současné době je součástí týmu dobrovolnic v sociálním šatníku. Pomáhá třídit oblečení a věci do domácnosti, které lidé přinášejí a které dál pomáhají potřebným.

V příštím expresu vám představíme další oceněnou osobnost, pana Ericha Valíka z místní organizace Svazu tělesně postižených v ČR.

---

V Karviné získalo nejvíce platných hlasů hnutí ANO

O víkendu se konaly volby do zastupitelstva Moravskoslezského kraje. Přímo v Karviné se voleb zúčastnilo 26 procent voličů, kteří odevzdali 10 945 platných hlasů.

Vítězem letošních voleb v Moravskoslezském kraji se stalo hnutí ANO, nejvíc hlasů získalo toto hnutí i od karvinských voličů, a to 32,8 procent, čili 3 592 platných hlasů.  Druhá skončila Česká strana sociálně demokratická s 18,8 procenty, hlasy získala od 2 053 karvinských voličů. Za ní se umístili Piráti s 9,8 procenty hlasů. Pro Piráty hlasovalo celkem 1 070 voličů. Za Piráty skončilo SPD s 9 procenty a 981 hlasem celkem. Pátá skončila KSČM S 8,7 procenty, tuto stranu volilo 957 voličů. A na šestém místě skončila koalice ODS a TOP09 se 7,2 procenty. Tato koalice získal 784 platných hlasů. Ostatní strany nedosáhly na potřebnou pětiprocentní hranici. Přímo z Karviné usednou do zastupitelstva kraje Jan Wolf za ČSSD, Miroslav Hajdušík z KSČM, Radek Podstawka a Martin Gebauer z hnutí ANO a Zuzana Klusová za Piráty.

V senátních volbách získali největší podporu voličů Ondřej Feber z hnutí ANO a Radek Sušil z ČSSD. O vítězi rozhodne druhé kolo senátních voleb, které se uskuteční tento pátek a sobotu.

---

Adaptační pobyt SŠ techniky a služeb Karviná v Tyře

Tomáš Tikal, TV Polar: Žáci Střední školy techniky a služeb z Karviné trávili adaptační kurzy v beskydské Tyře. A museli přijít na to, kdo se pokusil otrávit jejich třídního učitele.

Tomáš Tikal, TV Polar: Karvinská Střední škola techniky a služeb dlouhé roky sázela na adaptační kurzy na půdě školy. To se ale v posledních letech změnilo.

Yvetta Kalužová, ředitelka SŠ techniky a služeb Karviná: Tyhlety adaptační kurzy neboli motivační workshopy jsou neskutečně skvělé. Jsou přínosem pro naše žáky, protože během té krátké doby dvou dnů se žáci skamarádí, poznají své zájmy, záliby dokážou si pomoci a v podstatě je to zaměřeno i na podporu toho konkrétního řemesla, konkrétního oboru a to nám přináší obrovské výhody, protože žáci se dokážou spojit i s těmi svými vyučující, ví za kým mají jít pro pomoc, nechat si poradit a nehází flintu do žita.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vybrali jste Tiru, jaká to byla volba?

Yvetta Kalužová, ředitelka SŠ techniky a služeb Karviná: Volba byla těžká, protože máme několik těch destinací, nicméně tady se nám nejvíc líbilo právě to okolí. To přizpůsobení se tomu našemu programu, protože těch aktivit máme dost a všechny jsou sportovně zaměřené a na přírodu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Když se bavíme o prvácích, tak jak jste na tom letos? Kolik vám přišlo dětí.

Yvetta Kalužová, ředitelka SŠ techniky a služeb Karviná: Letos nám přišlo 672 žáků. Jsme oproti loňskému roku trošku lépe asi o 27 žáků a jsme rádi, že naše marketingové aktivity se projevily a žáci znají naši školu a vědí, co tam mají.

Tomáš Tikal, TV Polar: Účast na adaptační kurzu byla téměř stoprocentní. Vystřídali se tam skoro všichni nováčci na škole.

Tomáš Kaluža, třídní učitel, koordinátor projektu OKAP: Každý kurz má dva dny nebo jeden a půl dne. Střídají se tady veškeré maturitní obory,které máme u nás. Plus některé učební obory. Snažíme se, aby se tady dostalo co nejvíc žáků, aby si tento adaptační kurz a workshop užili co nejvíc a třídní učitelé, aby poznali svoje žáky v prvním ročníku.

Tomáš Tikal, TV Polar: O kterých oborech mluvíme?

Tomáš Kaluža, třídní učitel, koordinátor projektu OKAP: Mluvíme o požární ochrana, mechanik elektrotechnik, logistika, truhlář, instalatér.

Tomáš Tikal, TV Polar: Proč si myslíte, že je to důležité, aby se takto potkali, když už mají skoro měsíc za sebou?

Tomáš Kaluža, třídní učitel, koordinátor projektu OKAP: Sice mají měsíc školy za sebou, ale já osobně mám 32 žáků ve třídě a toto mi strašně pomáhá, abych ty žáky poznal.

Tomáš Tikal, TV Polar: K čemu je to dobré, že je poznáte a že oni poznají Vás?

Tomáš Kaluža, třídní učitel, koordinátor projektu OKAP: Poznám je, znám jejich koníčky, co je zajímá a to ve škole během třetí hodiny moc nejde skloubit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co je tady nejvíce baví, jak jste to koncipovali ten program, aby se zabavili všichni?

Tomáš Kaluža, třídní učitel, koordinátor projektu OKAP: Máme tady sportovní aktivity, máme tady logické aktivity, takže děcka si zaběhají a zahrají různé hry, takže mají náplň plnou.

Tomáš Tikal, TV Polar: A právě tohoto třídního učitele prý někdo v uvozovkách otrávil a jeho žáci se ho snaží zachránit.

Richard Cieslawski, speciální pedagog: Odpolední aktivity jsou zahrnuty formou příběhů, musí projít šesti stanovišti na kterých plnily různé úkoly. Ten příběh spočívá v tom, že třídní učitel jejich je otráven oni by měli najít protijed, aby ho zachránili. Takže postupují po různých stanovištích, plní tam různé úkoly za to dostávají indicie a na základě těch indicií oni potom hledají ten lék, který podají učiteli. Je tady vlastně kladen důraz na týmovost, spolupráci, komunikací tak aby si zkusili všechno.

Tomáš Tikal, TV Polar: Máte pocit, že je to baví?

Richard Cieslawski, speciální pedagog: Určitě, jinak bych to nedělal.

Tomáš Tikal, TV Polar: S čím budete spokojený? Vystřídá se vám tady několik tříd, takže když potom budete vyhodnocovat, tak co je důležité?

Richard Cieslawski, speciální pedagog: Důležité je, aby ti žáci poznali, že každý má místo ve skupině a aby se cítili dobře. Vlastně ten účel je to, aby se nastavilo takovéto pohodové pozitivní třídní klima.

Tomáš Tikal, TV Polar: Žáci prvních ročníků tak museli zvládnout týmové hry, pomáhat jeden druhému, museli na nepřítele střílet, posilovat svou fyzickou kondici nebo dokonce najít pachatele podle otisků prstů. Za všechny tyto aktivity získávali body a snažili se svého nového třídního učitele před otravou zachránit. Taková forma hry je evidentně bavila.

Yvetta Kalužová, ředitelka SŠ techniky a služeb Karviná: Začínají novou etapu životně. Životně svou celkově. Protože to je první střední škola pro mnohé z nich. Někteří mají opakování ročníku, nicméně naše škola je připraví pro život, nejen v oboru a v řemeslu, ale celkově jako osobnost člověka, která se dokáže rozvíjet právě u těch mladých nejvíce.

Tomáš Tikal, TV Polar: V Beskydech náš školní magazín končí. Další reportáže připravujeme na příští premiéru. Do té doby se mějte hezky a zůstaňte zdraví.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Karvinský expres
06. října 2020, 16:14

Karviná ocení osobnosti v sociální sféře

Vedení města už zanedlouho ocení tři osobnosti za práci v sociální sféře. Karviná se tímto snaží každoročně vyzdvihnout práci obyčejných lidí, kteří vykonávají záslužné aktivity.

Za obětavost, lidsky hodnotnou práci a pomoc druhým každoročně oceňuje vedení města společně s odborem sociálním magistrátu města nejlepší osobnosti, které vykonávají práci v sociální sféře, nejinak tomu bude i letos v říjnovém měsíci, kdy se pravidelně koná Týden Sociálních služeb.

Martina Smužová, vedoucí odboru sociálního MMK: "Přes veškerá opatření, která jsou, a která nám zpřísňují podmínky, tak bychom chtěli zajistit ocenění pracovníkům v sociální oblasti. Budeme oceňovat ve třech kategoriích, vždy jednu osobnost. Jde o lidi, které nominovali jejich nadřízení, kolegové nebo i klienti. Z těch nominovaných je třeba vybrat jen jednu osobnost, cože není vůbec jednoduché, tímto úkolem je pověřena sociální komise, která předkládá návrhy radě města. Ocenění obdrží pamětní list a věcný dar."


První letošní oceněná osobnost je Ludmila Madziová, dobrovolnice v Charitativním a Sociálním šatníku humanitární organizace ADRA. Na ocenění ji navrhla Marcela Holková.

Marcela Holková, navrhovatelka: "Paní Madziová, to je takové naše sluníčko Adry. Od samého začátku, co jsme začali s obchůdky, se sama přihlásila a chtěla pomáhat, bez nároku na jakékoliv odměny. Chodila, pomáhala, nad míru svých možností. Dělala vše se srdíčkem, s láskou a bylo to vidět. Velice oblíbená v kolektivu, u zákazníků a práce za ní je vidět."

Paní Madziová je dobrovolnicí ADRY od roku 2013.

Ludmila Madziová, oceněná osobnost v sociální oblasti: "Já jsem nastupovala před sedmi lety, kdy se otevírala ADRA, bylo nás tam 23 a já jsem zůstala sama z těch dobrovolníků. Mě to naplňovalo. Byla jsem ráda, že mě navrhli, doufala jsem, že mě nevyberou, protože já se stydím. Ale jsem ráda, že jsem byla oceněna, protože mezi lidmi se mi dobře dělá, v ADŘE jsem měla štěstí na lidi, co se mnou pracují."

Paní Madziová začínala v obchůdku v Karviné-Ráji, v současné době je součástí týmu dobrovolnic v sociálním šatníku. Pomáhá třídit oblečení a věci do domácnosti, které lidé přinášejí a které dál pomáhají potřebným.

V příštím expresu vám představíme další oceněnou osobnost, pana Ericha Valíka z místní organizace Svazu tělesně postižených v ČR.

---

V Karviné získalo nejvíce platných hlasů hnutí ANO

O víkendu se konaly volby do zastupitelstva Moravskoslezského kraje. Přímo v Karviné se voleb zúčastnilo 26 procent voličů, kteří odevzdali 10 945 platných hlasů.

Vítězem letošních voleb v Moravskoslezském kraji se stalo hnutí ANO, nejvíc hlasů získalo toto hnutí i od karvinských voličů, a to 32,8 procent, čili 3 592 platných hlasů.  Druhá skončila Česká strana sociálně demokratická s 18,8 procenty, hlasy získala od 2 053 karvinských voličů. Za ní se umístili Piráti s 9,8 procenty hlasů. Pro Piráty hlasovalo celkem 1 070 voličů. Za Piráty skončilo SPD s 9 procenty a 981 hlasem celkem. Pátá skončila KSČM S 8,7 procenty, tuto stranu volilo 957 voličů. A na šestém místě skončila koalice ODS a TOP09 se 7,2 procenty. Tato koalice získal 784 platných hlasů. Ostatní strany nedosáhly na potřebnou pětiprocentní hranici. Přímo z Karviné usednou do zastupitelstva kraje Jan Wolf za ČSSD, Miroslav Hajdušík z KSČM, Radek Podstawka a Martin Gebauer z hnutí ANO a Zuzana Klusová za Piráty.

V senátních volbách získali největší podporu voličů Ondřej Feber z hnutí ANO a Radek Sušil z ČSSD. O vítězi rozhodne druhé kolo senátních voleb, které se uskuteční tento pátek a sobotu.

---

Adaptační pobyt SŠ techniky a služeb Karviná v Tyře

Tomáš Tikal, TV Polar: Žáci Střední školy techniky a služeb z Karviné trávili adaptační kurzy v beskydské Tyře. A museli přijít na to, kdo se pokusil otrávit jejich třídního učitele.

Tomáš Tikal, TV Polar: Karvinská Střední škola techniky a služeb dlouhé roky sázela na adaptační kurzy na půdě školy. To se ale v posledních letech změnilo.

Yvetta Kalužová, ředitelka SŠ techniky a služeb Karviná: Tyhlety adaptační kurzy neboli motivační workshopy jsou neskutečně skvělé. Jsou přínosem pro naše žáky, protože během té krátké doby dvou dnů se žáci skamarádí, poznají své zájmy, záliby dokážou si pomoci a v podstatě je to zaměřeno i na podporu toho konkrétního řemesla, konkrétního oboru a to nám přináší obrovské výhody, protože žáci se dokážou spojit i s těmi svými vyučující, ví za kým mají jít pro pomoc, nechat si poradit a nehází flintu do žita.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vybrali jste Tiru, jaká to byla volba?

Yvetta Kalužová, ředitelka SŠ techniky a služeb Karviná: Volba byla těžká, protože máme několik těch destinací, nicméně tady se nám nejvíc líbilo právě to okolí. To přizpůsobení se tomu našemu programu, protože těch aktivit máme dost a všechny jsou sportovně zaměřené a na přírodu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Když se bavíme o prvácích, tak jak jste na tom letos? Kolik vám přišlo dětí.

Yvetta Kalužová, ředitelka SŠ techniky a služeb Karviná: Letos nám přišlo 672 žáků. Jsme oproti loňskému roku trošku lépe asi o 27 žáků a jsme rádi, že naše marketingové aktivity se projevily a žáci znají naši školu a vědí, co tam mají.

Tomáš Tikal, TV Polar: Účast na adaptační kurzu byla téměř stoprocentní. Vystřídali se tam skoro všichni nováčci na škole.

Tomáš Kaluža, třídní učitel, koordinátor projektu OKAP: Každý kurz má dva dny nebo jeden a půl dne. Střídají se tady veškeré maturitní obory,které máme u nás. Plus některé učební obory. Snažíme se, aby se tady dostalo co nejvíc žáků, aby si tento adaptační kurz a workshop užili co nejvíc a třídní učitelé, aby poznali svoje žáky v prvním ročníku.

Tomáš Tikal, TV Polar: O kterých oborech mluvíme?

Tomáš Kaluža, třídní učitel, koordinátor projektu OKAP: Mluvíme o požární ochrana, mechanik elektrotechnik, logistika, truhlář, instalatér.

Tomáš Tikal, TV Polar: Proč si myslíte, že je to důležité, aby se takto potkali, když už mají skoro měsíc za sebou?

Tomáš Kaluža, třídní učitel, koordinátor projektu OKAP: Sice mají měsíc školy za sebou, ale já osobně mám 32 žáků ve třídě a toto mi strašně pomáhá, abych ty žáky poznal.

Tomáš Tikal, TV Polar: K čemu je to dobré, že je poznáte a že oni poznají Vás?

Tomáš Kaluža, třídní učitel, koordinátor projektu OKAP: Poznám je, znám jejich koníčky, co je zajímá a to ve škole během třetí hodiny moc nejde skloubit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co je tady nejvíce baví, jak jste to koncipovali ten program, aby se zabavili všichni?

Tomáš Kaluža, třídní učitel, koordinátor projektu OKAP: Máme tady sportovní aktivity, máme tady logické aktivity, takže děcka si zaběhají a zahrají různé hry, takže mají náplň plnou.

Tomáš Tikal, TV Polar: A právě tohoto třídního učitele prý někdo v uvozovkách otrávil a jeho žáci se ho snaží zachránit.

Richard Cieslawski, speciální pedagog: Odpolední aktivity jsou zahrnuty formou příběhů, musí projít šesti stanovišti na kterých plnily různé úkoly. Ten příběh spočívá v tom, že třídní učitel jejich je otráven oni by měli najít protijed, aby ho zachránili. Takže postupují po různých stanovištích, plní tam různé úkoly za to dostávají indicie a na základě těch indicií oni potom hledají ten lék, který podají učiteli. Je tady vlastně kladen důraz na týmovost, spolupráci, komunikací tak aby si zkusili všechno.

Tomáš Tikal, TV Polar: Máte pocit, že je to baví?

Richard Cieslawski, speciální pedagog: Určitě, jinak bych to nedělal.

Tomáš Tikal, TV Polar: S čím budete spokojený? Vystřídá se vám tady několik tříd, takže když potom budete vyhodnocovat, tak co je důležité?

Richard Cieslawski, speciální pedagog: Důležité je, aby ti žáci poznali, že každý má místo ve skupině a aby se cítili dobře. Vlastně ten účel je to, aby se nastavilo takovéto pohodové pozitivní třídní klima.

Tomáš Tikal, TV Polar: Žáci prvních ročníků tak museli zvládnout týmové hry, pomáhat jeden druhému, museli na nepřítele střílet, posilovat svou fyzickou kondici nebo dokonce najít pachatele podle otisků prstů. Za všechny tyto aktivity získávali body a snažili se svého nového třídního učitele před otravou zachránit. Taková forma hry je evidentně bavila.

Yvetta Kalužová, ředitelka SŠ techniky a služeb Karviná: Začínají novou etapu životně. Životně svou celkově. Protože to je první střední škola pro mnohé z nich. Někteří mají opakování ročníku, nicméně naše škola je připraví pro život, nejen v oboru a v řemeslu, ale celkově jako osobnost člověka, která se dokáže rozvíjet právě u těch mladých nejvíce.

Tomáš Tikal, TV Polar: V Beskydech náš školní magazín končí. Další reportáže připravujeme na příští premiéru. Do té doby se mějte hezky a zůstaňte zdraví.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/karvinsky-expres/karvinsky-expres-06-10-2020-16-14