Nemocnice v Karviné - Ráji je vybavená pro maminky
Gynekologicko-porodnické oddělení nemocnice v Karviné - Ráji se může pochlubit nově rekonstruovaným vybavením, především pro maminky, které chtějí využít nadstandardní péči. Kromě komplexně vybavených pokojů čekají nově na rodičky také rodinné pokoje, na kterých mohou zůstat i se svou rodinou.
Maminky, které potřebují být po porodu samy, i maminky, které chtějí tyto dny prožívat s tatínkem a již starším sourozencem miminka. Ty všechny si přijdou na své díky novým nadstandardním pokojům. Celkově mohou maminky využít kapacity čtyř jednolůžkových nadstandardních pokojů a dvou rodinných pokojů.
Jana Pikońová, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karviná - Ráj: “Maminky si přejí být opravdu po porodu samy a nebo eventuálně s tím partnerem, takže je to hodně využíváno a ten zájem je o to veliký.”
Do Karviné se tak vydávají i maminky z jiných měst a okolních obcí. Pro tyto maminky byl zrekonstruován také předporodní pokoj, který je vybaven i manželskou postelí.
Jana Pikońová, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karviná - Ráj: “I když přijede maminka například s tatínkem, anebo ještě s mladším sourozencem, a k porodu to ještě úplně není, tak mohou zůstat na tom předporodním pokoji do samotného porodu a vlastně po porodu jsou potom přeloženi na ty pokoje poporodní.”
Roman Babczynski, tatínek: “My už jsme tu byli před rokem se starší dcerkou, je to tu úžasné, ta péče od nemocnice je skvělá co se jídla týče, co se vybavení týče, úžasné. Nemůžeme si vynachválit. To je jeden velký plus, protože tak bych musel být s malou sám doma, ne že bych to nezvládl, ale určitě je to lepší být tady pokupě všichni.”
V loňském roce byl také pořízen porodnický bazén, ve kterém mohou maminky absolvovat porod do vody. To ale nejsou zdaleka všechny novinky.
Jana Pikońová, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karviná - Ráj: “Druhou takovou novinkou je porodnický gauč, který už nějakou dobu máme. Na tom už maminky porodily v loňském roce a byl o to opravdu velký zájem, protože ten porodnický gauč je velmi výhodný k tomu, že těm maminkám umožňuje více rodit v té vertikální poloze nebo měnit si tu polohu u porodu podle potřeby.”
Veškeré novinky, včetně nově zrekonstruovaných nadstandardních pokojů s vlastním sociáním zařízením a klimatizací, již mohou maminky plně využívat.
---
Aktuálně z Karviné
Karviná v roce 2024 odevzdala 244 kg odpadních baterií. V Regionální knihovně probíhá akce Znáš nářečí, znosz po naszymu?
Karviná v roce 2024 odevzdala 244 kg odpadních baterií
Karviná získala certifikát za přínos pro životní prostředí od společnosti Ecobat, která již dvacet let zajišťuje komplexní služby zpětného odběru baterií a recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů. Za rok 2024 odevzdalo město této společnosti celých 244 kg odpadních baterií. Jejich následnou recyklací bylo získáno 183 kg druhotných surovin, které byly posléze využity k výrobě nových produktů. Všichni, kteří aktivně podporují sběr baterií, přispívají k čistšímu ovzduší a vyšší kvalitě vodních zdrojů.
Znáš nářečí, znosz po naszymu?
Dále máme pozvánku do Regionální knihovny, která po celý únor nabízí hry a aktivity spojené s Dnem mateřského jazyka pod názvem “Znáš nářečí, znosz po naszymu?” Akce se koná v rámci Oddělení pro děti a mládež v Karviné-Mizerově.
---
Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: OKD 2026 - konec těžby a nové příležitosti pro region
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dnešní rozhovor se zaměří na klíčové otázky spojené s plánovaným ukončením těžby uhlí společností OKD v roce 2026 a jejími strategiemi pro budoucnost. Probereme technickou likvidaci dolů, plány na zaměstnanost a rekvalifikaci a také nové projekty, jako je průmyslový areál v Karviné. Ve studiu vítám Romana Sikoru, generálního ředitele OKD. Dobrý den, vítejte u nás.
Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane generální řediteli. Jaké konkrétní kroky podniká OKD v rámci příprav na ukončení těžby uhlí v prvním čtvrtletí příštího roku?
Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: My už v letošním roce, zhruba v polovině roku, ukončíme takzvané přípravy. Skončíme s těžbou nových porubů, protože ty logicky už nebudeme v příštím období potřebovat, protože podle harmonogramů z posledního období to vypadá opravdu tak, že ukončíme těžbu černého uhlí v průběhu prvního čtvrtletí roku 2026. To, že ukončíme přípravy už v pololetí letošního roku, bude bohužel znamenat, že v červnu ukončíme pracovní poměr zhruba s dvěma stovkami našich zaměstnanců a potom k 1. září s dalšími 150. Takže v letošním roce budeme muset ukončit pracovní poměr zhruba 350 zaměstnanci.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Z jakého celkového počtu?
Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: V tuto chvíli zaměstnáváme 3300 lidí, z toho je zhruba 2500 vlastních zaměstnanců a 800 zaměstnanců z dodavatelských firem.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Těch 350, to jsou vlastní zaměstnanci, se kterými se rozloučíme v letošním roce?
Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Ne všichni. Bude to kombinace vlastních a dodavatelských zaměstnanců podle profesí, které nebudeme zhruba od poloviny letošního roku už potřebovat.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zůstane i tak přes dva tisíce zaměstnanců, se kterými se postupně budete loučit i v příštím roce. Uvažujete o nějakých rekvalifikací? Zajímá vás, co ti lidé budou dělat, kam se podějí? Protože ta hornická činnost má specifické profese, se kterými se třeba už jinde neuplatní.
Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Já to vnímám tak, že se s těmi lidmi musíme důstojným způsobem rozloučit. V první řadě musíme naplnit postuláty naší kolektivní smlouvy. To znamená, že lidé tak, jak budou odcházet, dostanou odstupné. To odstupné je až 11ti násobek průměrného měsíčního platu u zaměstnanců, kteří pracují v akciové společnosti 16 a více let. Vzhledem k tomu, že drtivá většina z nich tam opravdu těch šestnáct let už odpracovala, tak jim přísluší 11 násobek průměrného měsíčního výdělku.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme k technické likvidaci Dolu ČSM. Ta má trvat přibližně tři roky a půjde na náklady OKD.
Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Ano, podle nařízení vlády č. 303 ze 7. května loňského roku je technická likvidace Dolu ČSM v dikci společnosti OKD. My na to budeme potřebovat spolu se sociálním programem necelých pět miliard korun. Přesně 4,7 miliardy, v čemž je zhruba 3,5 miliardy technická likvidace a zbytek je sociální program na vyrovnání se s odcházejícími lidmi.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tři roky trvá ta likvidace, co všechno zahrnuje?
Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Je to celá řada činností, které je podle harmonogramu třeba za ty necelé 3 roky uskutečnit. Jedná se v podstatě o řízené a technologicky předem určené utěsnění důlních jam, které se provádí kombinací zásypu naší hlušinou, které máme za tu dobu hornické činnosti opravdu dostatek, s cementopopílkovou směsí, která následně utěsní jámy a posledním technologickým řízením je tedy betonová ucpávka důlních jam.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zmínila jsem v úvodu, že se také budeme bavit o budoucnosti a zmíníme nový průmyslový areál v Karviné, který plánujete vybudovat ve Starém Městě v Karviné. Poskytnete nějaké podrobnosti?
Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: Nejedná se jen o průmyslový areál. My, pokud nám to legislativa a náš akcionář dovolí, tak bychom rádi podnikali v oborech, kterým rozumíme. Ty obory, kterým rozumíme, je příprava energetických uhelných směsí, jímání důlního plynu, který se bude vyvíjet ještě dalších patnáct až dvacet let, i po zásypu jam, který chceme přeměnit do formy elektrické energie a tepla. A v neposlední řadě jsme majiteli zhruba 830 hektarů pozemků s různým určením. A jedním z těch vhodných pozemků je zhruba sedmi hektarový pozemek v Karviné, Starém Městě v průmyslové zóně, na kterém bychom rádi vybudovali vámi zmíněný průmyslový areál na míru některému z podnikatelských subjektů, které by v té průmyslové hale podnikat mohly.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: My se bavíme o tom, že ukončení těžby uhlí v Česku bude v roce 2026, kdežto v Polsku rok 2049.
Roman Sikora, generální ředitel OKD, předseda představenstva: To ukončení těžby černého uhlí proběhne na začátku roku 2026. Jinak si myslím, že těžba hnědého uhlí bude v České republice pokračovat až do deklarovaného roku 2030 až 2032.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane generální ředitel, já Vám děkuji za rozhovor i za užitečné informace pro naše diváky. Na viděnou u dalšího tématu.
Redakčně upraveno / zkráceno.