Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Karvinský expres

Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • V Karviné řeší problém s přemnoženými holuby
  • V karvinském gymnáziu probíhá Didaktický inkubátor
  • V Karviné dosud nemuseli přistoupit k dražbě autovraků

V Karviné řeší problém s přemnoženými holuby

V Karviné řeší problém s přemnoženými holuby. Hlavní příčinou je dostatek potravy, kterou dostávají ve velkém od lidí. Výsledkem pak je, že se ptáci rozmnožují a znečišťují svým trusem celé prostranství. A nejen to. Potravy je tolik, že láká i hlodavce.

Jeden pár holubů za rok odchová minimálně deset mladých. V Karviné se jim daří, protože ve velkém dostávají potravu od lidí.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Máme hodné občany, kteří to myslí dobře, ale pak se k nám ti holubi vracejí, rozmnožují se, obsazují střechy, poškozují budovy, fasády, veřejné prostranství a roznáší různé choroby a nemoci jako je třeba salmonela, což si někteří ani neuvědomují. Takže my chceme zabránit poškozování majetku a také šíření různých nemocí a nákaz."

Kvůli přemnožení musí teď v Karviné řešit, jak jejich počet regulovat. Úředníci spolupracují s ochránci přírody, kteří mají s odchytem bohaté zkušenosti, tento problém zažil i sousední Havířov, díky včasnému zásahu se brzy dostavily výsledky.

Lubomír Kminiak předseda Českého svazu ochránců přírody Havířov: "Prvně si zmapujeme místo, kde je vhodné dát odchytové zařízení. Když je dobrá půda, uděláme odchytové zařízení z celé půdy, kdysi jsme měli obyčejné klece, ale to je málo efektivní. Když je dobrý prostor, spolupracujeme s ornitologem pomocí sítí. Zkoušeli jsme regulaci i pomocí dravců, ale nemá to vůbec význam. Musíme nalákat ty holuby do toho prostoru. Pak v nočních hodinách, kdy jsou tady nejvíc soustředěni, tak je odchytáváme. Je výhoda, že půda není vysoká, že je odchytneme v pohodě. Teď můžeme odchytávat dospěláky do konce března. Jeden pár holubů za rok vám odchová minimálně deset mladých.

Říká Lubomír Kminiak předseda Českého svazu ochránců přírody Havířov. I když je odchyt holubů povolený veterinární správou celoročně, odchyty provádí pan Kminiak pouze do března, kdy odebírá vajíčka a odchytává dospělé. Regulace počtu holubů ve městě je důležitá z několika důvodů.

Lubomír Kminiak předseda Českého svazu ochránců přírody Havířov: "Oni skutečně roznáší nemoce. My je například dáváme sokolníkům, nedáváme je do kafilérky, jak některé firmy. Sokolník, než dá holuba jako potravu dravci, tak ho rozřeže a podívá se dovnitř. Skutečně jsme na vlastní oči viděl, nejsou to výmysly, že ty vnitřnosti byly tak černé, tak nemocné, že on tomu dravci, který běžně konzumuje mrtvoly kolem cesty, tak on mu toho holuba nemohl dát, protože nebyl vhodný. Nikdy nevychytáte všechny holuby. Já bych to veřejně neměl říkat, ale tam, že nějaký důchodce na parapet dává a dva tři holuby tam krmí, nevidím jo. Ale když někdo bezohledně krmí 50 holubů. Máme to nafocené, že už během dne na tu potravu lezou potkani, co nestihnou holubi, tak to sežerou potkani, tohle už dělají jen nesvéprávní lidé, ať se na mě někdo nezlobí. Měl by se každý zamyslet nad sebou, kolik nemocí to roznáší. Je to takové smutné, to je bezohlednost až."

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Tím, že ti občané holuby krmí, tak nekrmí jen holuby, ale i potkany. Je tady riziko i rozmnožení potkanů ve městě, kdy se pak musí ve větší míře provádět i deratizace, která sebou přináší i další náklady. Žádáme občany, aby nekrmili holuby a vyhnuli se komplikacím a pokutám, které jim hrozí. Ve vyhlášce je přímo ustanoveno, že je zákaz krmení holubů i vlastně pávů na území města. Nyní se snažíme ty pávy odchytit a znovu je dostat do zookoutku, ale tím, že je občané krmí v tom intravilánu města, tak tím pádem se tam pávům líbí a nebude se jim chtít zpátky do toho parku."

Tématu se budeme věnovat průběžně i v dalších měsících.

---

V karvinském gymnáziu probíhá Didaktický inkubátor

V karvinském gymnáziu v těchto dnech probíhá ve spolupráci se zástupci Univerzity Karlovy a Technické univerzity Liberec "Didaktický inkubátor". Jde o službu nabízenou školám, které jsou otevřené pro změnu. Obsahuje konzultační lektorskou činnost, v níž se slučují učitelské nápady do jednoho celku. Ty se pak stanou součástí nového designu vzdělávání.

Jedna z učeben karvinského gymnázia se na tento týden proměnila ve velkou didaktickou dílnu.Tato škola se jako první v Moravskoslezském kraji vydala cestou modernizace vzdělávání a změny styly výuky.

Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: “Chceme postupně naplňovat cíle Strategie 2030+, což je zásadní dokument pro českou vzdělávací soustavu. Smyslem je to, aby si děti odnášely z těch škol znalosti, dovednosti, postoje v určité provázanosti a komplexnosti a tak se dokázaly prosadit na trhu i v osobním životě."

Monika Brzá, zástupkyně ředitele gymnázia Karviná, pedagogický lídr inkubátoru: "Tady tento inkubátor společně s odborníky, které jsme si pozvali, nám nabízí cestu, kterou se můžeme vydat a měla by být správná a inovativní."

S didaktickým inkubátorem, který startuje změnu ve školství, přijeli za studenty a pedagogy karvinského gymnázia zástupci Technické univerzity Liberec a pražské Karlovy univerzity. Smysl vysvětlil jeho tvůrce a zároveň absolvent karvinského gymnázia Miroslav Slowik.

Miroslav Slowik, garant didaktické dílny z Technické univerzity Liberec: "Změna se týká ustavení vzdělávacího programu školního, který vychází z rámcového vzdělávacího programu a domnívám se, že státní školy mají trochu zpoždění za školami soukromými, kde se tyto změny již uskutečnily. Bude se to týkat ustavení nových interdisciplinárních předmětů, které budou akcentovat teď a tady, aby se studenti dozvídali, v jakém světě žijí, jaký mohou očekávat a jak mohou svět změnit."

Studenti pracují v týmech na různých úkolech společně.

anketa, studenti gymnázia: "Pracujeme na různých statistikách a číslech, co se ve světě udály." "Je to o dost zajímavější a naučíme se víc věcí, máme vlastní iniciativu, kreativitu do toho můžeme dát a máme větší volnost, na tom je to lepší."

David Venclík, asistent hlavního řešitele, katedra didaktiky dějin a dějepisu UK v Praze: "Studentům ukazujeme zdroje, které mapují různé aspekty globálního dění a oni hledají zajímavé souvislosti. Využíváme kreslící editory, grafické editory a hlavně naší metodu a tou je dílna, v níž studenty kultivujeme a inspirujeme v tvořivosti, spolupráci a komunikaci."

Učitelé mají v dílně úlohu jakýchsi průvodců, kteří vytvoří prostředí, ve kterém se tyto tři základní pilíře kultivují a rozvíjí.

---

V Karviné dosud nemuseli přistoupit k dražbě autovraků

Podle novely zákona, která platí od dubna roku 2020, mohou vozidla s více jak půl roku propadlou technickou kontrolou, odstavená na parkovištích, nechat úředníci odtáhnout a po několika měsících dokonce dražit. V Karviné se daří s majiteli aut komunikovat a k dražbě prozatím dojít nemuselo.

Dlouhodobě odstavená auta zabírají tolik potřebná místa na parkovištích v každém městě. V případě, že je auto prokazatelně nepojízdné, může být prohlášeno za autovrak, odtaženo a ekologicky zlikvidováno. Na základě legislativní změny v zákoně o pozemních komunikacích mohou řešit obce auta, kterým skončila platnost technické kontroly před půl rokem.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Po půl roce tyto vozidla nemusíme řešit jako autovrak, aby to splňovalo znaky autovraku, ale už ty, kdo má propadlou technickou půl roku, tak vozidlo můžeme začít řešit. V loňském roce jsme vyřešili celkem 79 nepojízdných vozidel, která byla zaparkovaná na místních komunikacích ve městě a splňovala podmínky zákona."

Řešení nepojízdných aut je velmi zdlouhavý proces, trvá mnohdy až půl roku.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Některá auta můžou být v insolvenčním řízení, v dědickém řízení, ale celý ten proces, než se to vyřeší, je zdlouhavý."

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: "Musím říct, že se nám podařilo velký kus práce za minulý rok. Chtěl bych za to poděkovat pracovníkům, kteří se o to starají. Dopracovali jsme to tak daleko, že jsme nemuseli nic dražit, dohledali jsme všechny vlastníky a podařilo se s nimi domluvit na odstranění těchto vraků."

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Buď jsme je oslovili osobně nebo písemně, vylepovali jsme výzvy, toto samozřejmě v koordinaci se silničním správním úřadem, který je oprávněný oficiálně řešit tato vozidla ve správním řízení."

Pokud by se stalo, že by nebyl dohledán vlastník vozidla, vozidlo by bylo odstaveno na veřejné hlídané parkoviště po dobu šesti měsíců.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Pokud by ani po této době se vlastník nepřihlásil, byli bychom nuceni zahájit dražbu. Ale máme i výklad z Ministerstva dopravy ČR, kdy je možné to auto, pokud by ta dražba byla neefektivní, neúčelová, neekonomická, mohli bychom ho ekologicky zlikvidovat ."

V současné době řeší Odbor komunálních služeb MMK jedno nepojízdné vozidlo. Občané si mohou ve veřejné databázi všech autovraků na stránkách . cz v sekci autovraky prohlédnout seznam všech aut, která jsou vyřešena.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Karvinský expres
15. února 2022, 16:14

V Karviné řeší problém s přemnoženými holuby

V Karviné řeší problém s přemnoženými holuby. Hlavní příčinou je dostatek potravy, kterou dostávají ve velkém od lidí. Výsledkem pak je, že se ptáci rozmnožují a znečišťují svým trusem celé prostranství. A nejen to. Potravy je tolik, že láká i hlodavce.

Jeden pár holubů za rok odchová minimálně deset mladých. V Karviné se jim daří, protože ve velkém dostávají potravu od lidí.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Máme hodné občany, kteří to myslí dobře, ale pak se k nám ti holubi vracejí, rozmnožují se, obsazují střechy, poškozují budovy, fasády, veřejné prostranství a roznáší různé choroby a nemoci jako je třeba salmonela, což si někteří ani neuvědomují. Takže my chceme zabránit poškozování majetku a také šíření různých nemocí a nákaz."

Kvůli přemnožení musí teď v Karviné řešit, jak jejich počet regulovat. Úředníci spolupracují s ochránci přírody, kteří mají s odchytem bohaté zkušenosti, tento problém zažil i sousední Havířov, díky včasnému zásahu se brzy dostavily výsledky.

Lubomír Kminiak předseda Českého svazu ochránců přírody Havířov: "Prvně si zmapujeme místo, kde je vhodné dát odchytové zařízení. Když je dobrá půda, uděláme odchytové zařízení z celé půdy, kdysi jsme měli obyčejné klece, ale to je málo efektivní. Když je dobrý prostor, spolupracujeme s ornitologem pomocí sítí. Zkoušeli jsme regulaci i pomocí dravců, ale nemá to vůbec význam. Musíme nalákat ty holuby do toho prostoru. Pak v nočních hodinách, kdy jsou tady nejvíc soustředěni, tak je odchytáváme. Je výhoda, že půda není vysoká, že je odchytneme v pohodě. Teď můžeme odchytávat dospěláky do konce března. Jeden pár holubů za rok vám odchová minimálně deset mladých.

Říká Lubomír Kminiak předseda Českého svazu ochránců přírody Havířov. I když je odchyt holubů povolený veterinární správou celoročně, odchyty provádí pan Kminiak pouze do března, kdy odebírá vajíčka a odchytává dospělé. Regulace počtu holubů ve městě je důležitá z několika důvodů.

Lubomír Kminiak předseda Českého svazu ochránců přírody Havířov: "Oni skutečně roznáší nemoce. My je například dáváme sokolníkům, nedáváme je do kafilérky, jak některé firmy. Sokolník, než dá holuba jako potravu dravci, tak ho rozřeže a podívá se dovnitř. Skutečně jsme na vlastní oči viděl, nejsou to výmysly, že ty vnitřnosti byly tak černé, tak nemocné, že on tomu dravci, který běžně konzumuje mrtvoly kolem cesty, tak on mu toho holuba nemohl dát, protože nebyl vhodný. Nikdy nevychytáte všechny holuby. Já bych to veřejně neměl říkat, ale tam, že nějaký důchodce na parapet dává a dva tři holuby tam krmí, nevidím jo. Ale když někdo bezohledně krmí 50 holubů. Máme to nafocené, že už během dne na tu potravu lezou potkani, co nestihnou holubi, tak to sežerou potkani, tohle už dělají jen nesvéprávní lidé, ať se na mě někdo nezlobí. Měl by se každý zamyslet nad sebou, kolik nemocí to roznáší. Je to takové smutné, to je bezohlednost až."

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Tím, že ti občané holuby krmí, tak nekrmí jen holuby, ale i potkany. Je tady riziko i rozmnožení potkanů ve městě, kdy se pak musí ve větší míře provádět i deratizace, která sebou přináší i další náklady. Žádáme občany, aby nekrmili holuby a vyhnuli se komplikacím a pokutám, které jim hrozí. Ve vyhlášce je přímo ustanoveno, že je zákaz krmení holubů i vlastně pávů na území města. Nyní se snažíme ty pávy odchytit a znovu je dostat do zookoutku, ale tím, že je občané krmí v tom intravilánu města, tak tím pádem se tam pávům líbí a nebude se jim chtít zpátky do toho parku."

Tématu se budeme věnovat průběžně i v dalších měsících.

---

V karvinském gymnáziu probíhá Didaktický inkubátor

V karvinském gymnáziu v těchto dnech probíhá ve spolupráci se zástupci Univerzity Karlovy a Technické univerzity Liberec "Didaktický inkubátor". Jde o službu nabízenou školám, které jsou otevřené pro změnu. Obsahuje konzultační lektorskou činnost, v níž se slučují učitelské nápady do jednoho celku. Ty se pak stanou součástí nového designu vzdělávání.

Jedna z učeben karvinského gymnázia se na tento týden proměnila ve velkou didaktickou dílnu.Tato škola se jako první v Moravskoslezském kraji vydala cestou modernizace vzdělávání a změny styly výuky.

Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: “Chceme postupně naplňovat cíle Strategie 2030+, což je zásadní dokument pro českou vzdělávací soustavu. Smyslem je to, aby si děti odnášely z těch škol znalosti, dovednosti, postoje v určité provázanosti a komplexnosti a tak se dokázaly prosadit na trhu i v osobním životě."

Monika Brzá, zástupkyně ředitele gymnázia Karviná, pedagogický lídr inkubátoru: "Tady tento inkubátor společně s odborníky, které jsme si pozvali, nám nabízí cestu, kterou se můžeme vydat a měla by být správná a inovativní."

S didaktickým inkubátorem, který startuje změnu ve školství, přijeli za studenty a pedagogy karvinského gymnázia zástupci Technické univerzity Liberec a pražské Karlovy univerzity. Smysl vysvětlil jeho tvůrce a zároveň absolvent karvinského gymnázia Miroslav Slowik.

Miroslav Slowik, garant didaktické dílny z Technické univerzity Liberec: "Změna se týká ustavení vzdělávacího programu školního, který vychází z rámcového vzdělávacího programu a domnívám se, že státní školy mají trochu zpoždění za školami soukromými, kde se tyto změny již uskutečnily. Bude se to týkat ustavení nových interdisciplinárních předmětů, které budou akcentovat teď a tady, aby se studenti dozvídali, v jakém světě žijí, jaký mohou očekávat a jak mohou svět změnit."

Studenti pracují v týmech na různých úkolech společně.

anketa, studenti gymnázia: "Pracujeme na různých statistikách a číslech, co se ve světě udály." "Je to o dost zajímavější a naučíme se víc věcí, máme vlastní iniciativu, kreativitu do toho můžeme dát a máme větší volnost, na tom je to lepší."

David Venclík, asistent hlavního řešitele, katedra didaktiky dějin a dějepisu UK v Praze: "Studentům ukazujeme zdroje, které mapují různé aspekty globálního dění a oni hledají zajímavé souvislosti. Využíváme kreslící editory, grafické editory a hlavně naší metodu a tou je dílna, v níž studenty kultivujeme a inspirujeme v tvořivosti, spolupráci a komunikaci."

Učitelé mají v dílně úlohu jakýchsi průvodců, kteří vytvoří prostředí, ve kterém se tyto tři základní pilíře kultivují a rozvíjí.

---

V Karviné dosud nemuseli přistoupit k dražbě autovraků

Podle novely zákona, která platí od dubna roku 2020, mohou vozidla s více jak půl roku propadlou technickou kontrolou, odstavená na parkovištích, nechat úředníci odtáhnout a po několika měsících dokonce dražit. V Karviné se daří s majiteli aut komunikovat a k dražbě prozatím dojít nemuselo.

Dlouhodobě odstavená auta zabírají tolik potřebná místa na parkovištích v každém městě. V případě, že je auto prokazatelně nepojízdné, může být prohlášeno za autovrak, odtaženo a ekologicky zlikvidováno. Na základě legislativní změny v zákoně o pozemních komunikacích mohou řešit obce auta, kterým skončila platnost technické kontroly před půl rokem.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Po půl roce tyto vozidla nemusíme řešit jako autovrak, aby to splňovalo znaky autovraku, ale už ty, kdo má propadlou technickou půl roku, tak vozidlo můžeme začít řešit. V loňském roce jsme vyřešili celkem 79 nepojízdných vozidel, která byla zaparkovaná na místních komunikacích ve městě a splňovala podmínky zákona."

Řešení nepojízdných aut je velmi zdlouhavý proces, trvá mnohdy až půl roku.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Některá auta můžou být v insolvenčním řízení, v dědickém řízení, ale celý ten proces, než se to vyřeší, je zdlouhavý."

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: "Musím říct, že se nám podařilo velký kus práce za minulý rok. Chtěl bych za to poděkovat pracovníkům, kteří se o to starají. Dopracovali jsme to tak daleko, že jsme nemuseli nic dražit, dohledali jsme všechny vlastníky a podařilo se s nimi domluvit na odstranění těchto vraků."

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Buď jsme je oslovili osobně nebo písemně, vylepovali jsme výzvy, toto samozřejmě v koordinaci se silničním správním úřadem, který je oprávněný oficiálně řešit tato vozidla ve správním řízení."

Pokud by se stalo, že by nebyl dohledán vlastník vozidla, vozidlo by bylo odstaveno na veřejné hlídané parkoviště po dobu šesti měsíců.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Pokud by ani po této době se vlastník nepřihlásil, byli bychom nuceni zahájit dražbu. Ale máme i výklad z Ministerstva dopravy ČR, kdy je možné to auto, pokud by ta dražba byla neefektivní, neúčelová, neekonomická, mohli bychom ho ekologicky zlikvidovat ."

V současné době řeší Odbor komunálních služeb MMK jedno nepojízdné vozidlo. Občané si mohou ve veřejné databázi všech autovraků na stránkách . cz v sekci autovraky prohlédnout seznam všech aut, která jsou vyřešena.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/karvinsky-expres/karvinsky-expres-15-02-2022-16-14