Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Karvinský expres

Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Markéta Janošová slaví titul mistryně Evropy
  • Konference k projektu Poradenské a informační centrum
  • Beseda s děkanem Slezské univerzity Danielem Stavárkem

Markéta Janošová slaví titul mistryně Evropy

Členka horolezeckého oddílu TJ Baník Karviná Markéta Janošová se stala juniorskou mistryní Evropy v lezení na obtížnost.

Markéta Janošová se může pochlubit nejlepším výsledkem své dosavadní horolezecké kariéry, letos se zúčastnila Mistrovství Evropy v lezení na obtížnost, které se konalo v ruském Permu. Přivezla si první místo a stala se mistryní evropy v kategorii mládeže.

Markéta Janošová, úspěšná horolezkyně: "V této sezoně bych chtěla vyhrát mistrovství světa mládeže a jestli bude, tak zúčastnit se mistrovství světa v dospělých a vylézt na skalách nějakou těžkou cestu."

Markéta za svou kariéru vybojovala řadu lezeckých úspěchů, podařilo se jí dostat až do kvalifikace na olympijské hry.
Na umělé stěny začala Markéta lézt poprvé v šesti letech.

Markéta Janošová, úspěšná horolezkyně: "Myslím, že jsem začala hned v šesti letech závodit a pak se to postupně zlepšovala výkonnost a nejvíc si cením teď toho ME, kde jsem skončila první."

Na profesionální dráhu ji už ve školním věku nasměrovali rodiče, kteří se lezení dlouhodobě věnují.

Martina Janošová, trenérka, maminka: "S manželem jsme vždy byli sportovně založení, děti si mohly vybrat co chtějí sportovat a ze všeho nejvíc se jim zalíbilo právě lezení."

Dobře našlápnuto má také Markétina mladší sestra Mariana. Jaké to je, být mámou a zároveň trenérkou?

Martina Janošová, trenérka, maminka: "Co se týče trenéra, je to daleko horší než když je samostatný trenér a ne rodič."

---

Konference k projektu Poradenské a informační centrum

V rámci realizace projektu Podnikatelské informační centrum se uskutečnila v prostorách Generálního konzulátu PL v Ostravě první ze tří konferencí za účelem podpory přeshraničního podnikání.

Zúčastnilo se jí 35 zástupců podnikatelských subjektů, měst a obcí z české i polské republiky za podpory generální konzulky Izabelly Chwastowicz .

Ivo Barteček, předseda Okresní hospodářské komory Karviná, člen dozorčí rady HK ČR: "Byly představeny ty zásadní rozdíly mezi podnikáním v Polsku a ČR, cílem té akce je, aby byly korektní informace pro obě strany, protože ne vždy to, co se prezentuje zejména z polské strany, že u nás je to super, tomu tak není. Takže i část těchto věcí byla prezentována, co se týče daní, přihlášení se k dani z přidané hodnoty, založení té či oné formy podnikatelského subjektu na každé straně hranic."

Projektu bude spuštěn po poslendí konferenci, která se uskuteční na konci srpna v Horní Suché.

Ivo Barteček, předseda Okresní hospodářské komory Karviná, člen dozorčí rady HK ČR: "Bude to jak webových stránek tak kamenného poradenského centra. Bude to na české straně."

Vedoucí projektový manažer Ivo Barteček také připomněl obsah uzavřeného memoranda o vzájemné česko-polské spolupráci a zdůraznil, že realizace tohoto projektu je jedním z jeho cílů.

---

Beseda s děkanem Slezské univerzity Danielem Stavárkem

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve studiu vítám děkana Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity pana Daniela Stavárek a bavit se budeme o nových možnostech, které fakulta budoucím studentům nabízí. Dobrý den, vítejte.

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane děkane, i přestože pandemie ochromila mimo jiné také školství fakulta získala akreditaci na nové studijní programy mezinárodní obchod, digitální byznys, bankovnictví, peněžnictví, pojišťovnictví. Jak se vám to podařilo?

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Tak máte pravdu, že ta situace pro vysoké školy nebyla příznivá, ale přece jenom my pokračujeme v tom několikaletém procesu zkvalitňování nabídky studijních programů. Zatím se nám to daří. Teď čerstvě, jak jste zmínila, jsme získali akreditaci pro takové unikátní studijní programy, čímž se chceme odlišit od těch ostatních vysokých škol v regionu i v tom širším okolí. Konkrétně bankovnictví, peněžnictví, pojišťovnictví je určeno pro kombinovanou formu studia či-li pro lidi, kteří třeba již pracují a mají zájem o tuto oblast. Naopak ty dva zbývající digitální byznys, mezinárodní obchod to jsou nové profesně zaměřené bakalářské studijní programy pro prezenční studium. My jsme velmi rádi, protože zatím všechny žádosti, které jsme podali, tak byly národním akreditační úřadem schváleny a máme vždycky u každého akreditaci minimálně na dalších pět let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O který z těch nových oborů si myslíte, že budou mít největší zájem?

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Já bych si dovolil vypíchnout třeba digitální byznys, což sami na sobě jsme pozorovali v době pandemie, že stále více zboží, služeb kupujeme vlastně on-line a ten digitální svět se bude rozvíjet i do budoucna. Skýtá nevšední možnosti perspektivy rozvoje. Takže my jsme se pokusili připravit speciální studijní program přímo pro tuto oblast. Obsahově je to vlastně taková kombinace podnikání, aby ten člověk rozuměl firmě, uměl ji řídit, uměl podnikat. Zároveň, aby se vyznal v informačních technologiích, v internetu, aby uměl porozumět všem těm datům, které tam za sebou necháváme, uměl je sbírat, analyzovat a zároveň, aby uměl speciálně nastavit marketing pro ten on-line svět, používat sociální sítě k tomu, aby se dobře propagoval, aby dobře prodával. Takže kdokoliv by tento studijní program absolvoval, tak si myslím, že bude velmi dobře připraven na to, aby zahájil svoje vlastní podnikání anebo zkrátka se stal členem týmu už existující firmy, která v tom on-line světě už funguje velmi dobře.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: S novými studijními programy musíte nabírat i nové pedagogy nebo tam zvládnete obsadit, kterého máte k dispozici?

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Zvládáme to v té obsadě, které máme k dispozici. Nicméně zmínil bych tady to specifikum profesně zaměřených studijních programů, což je třeba ten digitální byznys nebo mezinárodní obchod. Ty už jsou od začátku připravovány vlastně ve spolupráci s konkrétními firmami a ti lidé, kteří se na té přípravě studijního programu podílejí, tak tam i učí. To znamená, že studenti během svého studia potkávají jenom pedagogy naší fakulty, ale skutečné odborníky z těch firem, kteří jim přenášejí, jak to v té praxi chodí. Takže ten pedagogický sbor v podstatě rozrůstá tímto způsobem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste vypracovali strategický záměr fakulty na období 2021+ a co všechno obsahuje?

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Tak je to opravdu ten klíčový dokument, ve kterém najdeme naši představu o tom, jak by ta fakulta v dalších minimálně v pěti letech se měla rozvíjet vypadat. Je tam několik klíčových strategických oblastí, které tady asi nebudu vyjmenovávat, ale ty jsou doprovázeny i konkrétními úkoly, které jsme si dali. Tady bych možná zmínil naši snahu využít operačního programu spravedlivá transformace a vybudovat v blízkosti fakulty nové centrum pro podnikání profesní a mezinárodní studia, což by měla být nová moderní ekologická budova, ve které by se tyhle ty nové studijní programy vyučovala a zároveň by přispěla k rozvoji podnikání a podnikavosti v karvinského regionu i v celém kraji. Rádi bychom spustili, akreditovali nový studijní program, který bude úplně jiný. Studenti nebudou chodit na klasické přednášky a semináře, založí si na začátku svého studia svoji vlastní firmu, budou skutečně podnikat a takovými speciálními výukových metodami je budeme tím světem provázet až k tomu absolutoriu až k tomu titulu. A potom až skončí COVID, tak bychom samozřejmě rádi restartovali naše mezinárodní aktivity a spustily celý ten blok studia v angličtině od bakalářského až po doktorské studium pro zahraniční styky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O studium na naší fakultě je velký zájem. Čím si to vysvětlujete?

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Tak já doufám, že je to vším tím pozitivním, co jsem teď zmínil. My máme skutečně asi o 25% více přihlášek než loni, dvojnásobek toho, co jsme měli před dvěma lety. Takže ten vývoj je velmi pozitivní a věřím, že i ty nové studijní programy, které jsme tady dneska představili, tak se budou dále podílet na tom rostoucím zájmu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Aktuálně se budou podávat nebo podávají se přihlášky na fakulty. Je to stejný způsob jako v minulých letech nebo máte také nějaké novinky?

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Ten způsob je stejný. My máme vlastně pro uchazeče speciální webovou stránku studujopf.cz, kde si mohou vybrat ten studijní program. A právě pro ty nové je otevřeno přijímací řízení ještě do konce srpna tohoto roku. Stačí pár kliků, elektronická přihláška a je to hotovo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane děkane, já Vám přeji hodně spokojených studentů i vyučujících. Děkuji Vám za rozhovor.

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Rádo se stalo, také děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Karvinský expres končí, na viděnou příště.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Karvinský expres
20. července 2021, 16:14

Markéta Janošová slaví titul mistryně Evropy

Členka horolezeckého oddílu TJ Baník Karviná Markéta Janošová se stala juniorskou mistryní Evropy v lezení na obtížnost.

Markéta Janošová se může pochlubit nejlepším výsledkem své dosavadní horolezecké kariéry, letos se zúčastnila Mistrovství Evropy v lezení na obtížnost, které se konalo v ruském Permu. Přivezla si první místo a stala se mistryní evropy v kategorii mládeže.

Markéta Janošová, úspěšná horolezkyně: "V této sezoně bych chtěla vyhrát mistrovství světa mládeže a jestli bude, tak zúčastnit se mistrovství světa v dospělých a vylézt na skalách nějakou těžkou cestu."

Markéta za svou kariéru vybojovala řadu lezeckých úspěchů, podařilo se jí dostat až do kvalifikace na olympijské hry.
Na umělé stěny začala Markéta lézt poprvé v šesti letech.

Markéta Janošová, úspěšná horolezkyně: "Myslím, že jsem začala hned v šesti letech závodit a pak se to postupně zlepšovala výkonnost a nejvíc si cením teď toho ME, kde jsem skončila první."

Na profesionální dráhu ji už ve školním věku nasměrovali rodiče, kteří se lezení dlouhodobě věnují.

Martina Janošová, trenérka, maminka: "S manželem jsme vždy byli sportovně založení, děti si mohly vybrat co chtějí sportovat a ze všeho nejvíc se jim zalíbilo právě lezení."

Dobře našlápnuto má také Markétina mladší sestra Mariana. Jaké to je, být mámou a zároveň trenérkou?

Martina Janošová, trenérka, maminka: "Co se týče trenéra, je to daleko horší než když je samostatný trenér a ne rodič."

---

Konference k projektu Poradenské a informační centrum

V rámci realizace projektu Podnikatelské informační centrum se uskutečnila v prostorách Generálního konzulátu PL v Ostravě první ze tří konferencí za účelem podpory přeshraničního podnikání.

Zúčastnilo se jí 35 zástupců podnikatelských subjektů, měst a obcí z české i polské republiky za podpory generální konzulky Izabelly Chwastowicz .

Ivo Barteček, předseda Okresní hospodářské komory Karviná, člen dozorčí rady HK ČR: "Byly představeny ty zásadní rozdíly mezi podnikáním v Polsku a ČR, cílem té akce je, aby byly korektní informace pro obě strany, protože ne vždy to, co se prezentuje zejména z polské strany, že u nás je to super, tomu tak není. Takže i část těchto věcí byla prezentována, co se týče daní, přihlášení se k dani z přidané hodnoty, založení té či oné formy podnikatelského subjektu na každé straně hranic."

Projektu bude spuštěn po poslendí konferenci, která se uskuteční na konci srpna v Horní Suché.

Ivo Barteček, předseda Okresní hospodářské komory Karviná, člen dozorčí rady HK ČR: "Bude to jak webových stránek tak kamenného poradenského centra. Bude to na české straně."

Vedoucí projektový manažer Ivo Barteček také připomněl obsah uzavřeného memoranda o vzájemné česko-polské spolupráci a zdůraznil, že realizace tohoto projektu je jedním z jeho cílů.

---

Beseda s děkanem Slezské univerzity Danielem Stavárkem

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve studiu vítám děkana Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity pana Daniela Stavárek a bavit se budeme o nových možnostech, které fakulta budoucím studentům nabízí. Dobrý den, vítejte.

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane děkane, i přestože pandemie ochromila mimo jiné také školství fakulta získala akreditaci na nové studijní programy mezinárodní obchod, digitální byznys, bankovnictví, peněžnictví, pojišťovnictví. Jak se vám to podařilo?

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Tak máte pravdu, že ta situace pro vysoké školy nebyla příznivá, ale přece jenom my pokračujeme v tom několikaletém procesu zkvalitňování nabídky studijních programů. Zatím se nám to daří. Teď čerstvě, jak jste zmínila, jsme získali akreditaci pro takové unikátní studijní programy, čímž se chceme odlišit od těch ostatních vysokých škol v regionu i v tom širším okolí. Konkrétně bankovnictví, peněžnictví, pojišťovnictví je určeno pro kombinovanou formu studia či-li pro lidi, kteří třeba již pracují a mají zájem o tuto oblast. Naopak ty dva zbývající digitální byznys, mezinárodní obchod to jsou nové profesně zaměřené bakalářské studijní programy pro prezenční studium. My jsme velmi rádi, protože zatím všechny žádosti, které jsme podali, tak byly národním akreditační úřadem schváleny a máme vždycky u každého akreditaci minimálně na dalších pět let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O který z těch nových oborů si myslíte, že budou mít největší zájem?

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Já bych si dovolil vypíchnout třeba digitální byznys, což sami na sobě jsme pozorovali v době pandemie, že stále více zboží, služeb kupujeme vlastně on-line a ten digitální svět se bude rozvíjet i do budoucna. Skýtá nevšední možnosti perspektivy rozvoje. Takže my jsme se pokusili připravit speciální studijní program přímo pro tuto oblast. Obsahově je to vlastně taková kombinace podnikání, aby ten člověk rozuměl firmě, uměl ji řídit, uměl podnikat. Zároveň, aby se vyznal v informačních technologiích, v internetu, aby uměl porozumět všem těm datům, které tam za sebou necháváme, uměl je sbírat, analyzovat a zároveň, aby uměl speciálně nastavit marketing pro ten on-line svět, používat sociální sítě k tomu, aby se dobře propagoval, aby dobře prodával. Takže kdokoliv by tento studijní program absolvoval, tak si myslím, že bude velmi dobře připraven na to, aby zahájil svoje vlastní podnikání anebo zkrátka se stal členem týmu už existující firmy, která v tom on-line světě už funguje velmi dobře.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: S novými studijními programy musíte nabírat i nové pedagogy nebo tam zvládnete obsadit, kterého máte k dispozici?

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Zvládáme to v té obsadě, které máme k dispozici. Nicméně zmínil bych tady to specifikum profesně zaměřených studijních programů, což je třeba ten digitální byznys nebo mezinárodní obchod. Ty už jsou od začátku připravovány vlastně ve spolupráci s konkrétními firmami a ti lidé, kteří se na té přípravě studijního programu podílejí, tak tam i učí. To znamená, že studenti během svého studia potkávají jenom pedagogy naší fakulty, ale skutečné odborníky z těch firem, kteří jim přenášejí, jak to v té praxi chodí. Takže ten pedagogický sbor v podstatě rozrůstá tímto způsobem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste vypracovali strategický záměr fakulty na období 2021+ a co všechno obsahuje?

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Tak je to opravdu ten klíčový dokument, ve kterém najdeme naši představu o tom, jak by ta fakulta v dalších minimálně v pěti letech se měla rozvíjet vypadat. Je tam několik klíčových strategických oblastí, které tady asi nebudu vyjmenovávat, ale ty jsou doprovázeny i konkrétními úkoly, které jsme si dali. Tady bych možná zmínil naši snahu využít operačního programu spravedlivá transformace a vybudovat v blízkosti fakulty nové centrum pro podnikání profesní a mezinárodní studia, což by měla být nová moderní ekologická budova, ve které by se tyhle ty nové studijní programy vyučovala a zároveň by přispěla k rozvoji podnikání a podnikavosti v karvinského regionu i v celém kraji. Rádi bychom spustili, akreditovali nový studijní program, který bude úplně jiný. Studenti nebudou chodit na klasické přednášky a semináře, založí si na začátku svého studia svoji vlastní firmu, budou skutečně podnikat a takovými speciálními výukových metodami je budeme tím světem provázet až k tomu absolutoriu až k tomu titulu. A potom až skončí COVID, tak bychom samozřejmě rádi restartovali naše mezinárodní aktivity a spustily celý ten blok studia v angličtině od bakalářského až po doktorské studium pro zahraniční styky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O studium na naší fakultě je velký zájem. Čím si to vysvětlujete?

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Tak já doufám, že je to vším tím pozitivním, co jsem teď zmínil. My máme skutečně asi o 25% více přihlášek než loni, dvojnásobek toho, co jsme měli před dvěma lety. Takže ten vývoj je velmi pozitivní a věřím, že i ty nové studijní programy, které jsme tady dneska představili, tak se budou dále podílet na tom rostoucím zájmu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Aktuálně se budou podávat nebo podávají se přihlášky na fakulty. Je to stejný způsob jako v minulých letech nebo máte také nějaké novinky?

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Ten způsob je stejný. My máme vlastně pro uchazeče speciální webovou stránku studujopf.cz, kde si mohou vybrat ten studijní program. A právě pro ty nové je otevřeno přijímací řízení ještě do konce srpna tohoto roku. Stačí pár kliků, elektronická přihláška a je to hotovo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane děkane, já Vám přeji hodně spokojených studentů i vyučujících. Děkuji Vám za rozhovor.

Daniel Stavárek, děkan Obchodně podnikatelské fakulty Karviná: Rádo se stalo, také děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Karvinský expres končí, na viděnou příště.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/karvinsky-expres/karvinsky-expres-20-07-2021-16-14