Historická kašna v centru Karviné prochází kompletní opravou
Historickou kašnu v centru Karviné čeká kompletní oprava. Práce práce probíhají na etapy a v souladu s památkáři. Jako první se opravila dlažba, nyní restaurátor odmontoval horní díl kvůli obnově nátěru a zlacení.
Dominanta Masarykova náměstí v centru Karviné, historická kašna, prochází v těchto dnech velkou opravou. Jde o památku, která zdobí náměstí více jak sto let.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Tato litinová kašna byla vyrobena v roce 1900 vídeňskou firmou, to znamená, že kašně je nějakých 121 let. Poslední oprava kašny proběhla v roce 1999 a v současné době jsme zahájili opravy, jelikož nánosy, čas a klimatické podmínky udělali své, proto jsme se rozhodli v letošním roce kašnu opravit."
Oprava kašny probíhá na etapy. Jako první se opravilo okolí kašny, dlažba a schůdky.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Museli jsme doplnit kostky dlažební, které nám tam chyběly. Musíme to zaspárovat."
Nyní následuje další etapa, u které už nesmí chybět restaurátor kulturních památek. Jak se harmonogram podaří splnit, záleží na technologických pauzách a počasí.
Ondřej Šimek, restaurátor uměleckořemeslných děl v kovu: "Dnešní den byla připravena demontáž té vrchní části, kde bylo pět prvků, z toho tři byly zlacené. To zlacení bude probíhat v dílně, je tam zaručena vyšší kvalita. To zlacení byla nejvíce ohrožené, protože tam stéká voda."
Stékající voda se také podepsala i na opotřebení mís, obnova proběhla metodou tryskání a odstraněn byl i vodní kámen.
Ondřej Šimek, restaurátor uměleckořemeslných děl v kovu: "Je to klasická metoda, kdy pod tlakem je ten povrch vystaven abrazivním působením písku a tím korozní produkty odstraníte a litinová plocha je připravena na kvalitní nátěr."
Nátěr bude obnoven i na pěti demontovaných dílech.
Ondřej Šimek, restaurátor uměleckořemeslných děl v kovu: "Když se na to člověk podívá v detailu, tak ten vodní kámen a soli jsou ve značné míře. To stékání probíhalo přes to a u ostatních prvků vytéká voda hubičkami, tam je to zasažené jen v těch místech."
Na nátěr použije restaurátor průmyslové a velmi odolné barvy.
Ondřej Šimek, restaurátor uměleckořemeslných děl v kovu: "Odstín barvy je odsouhlasený po konzultacích už předchozím restaurování zástupci památkové péče, v tom barevném pojednání kašny jsme za jedno."
Martin Rebro, pracovník Odboru komunálních služeb MMK: "Po obnově nátěru a zlacení bude kašna zprovozněna. Budeme čekat ještě na nějaké materiály, co se týče elektro vybavení a v poslední etapě, kterou budeme dělat v průběhu srpna, se dokončí úprava vnitřního bazénu, vodových pískovců včetně výměny svítidel, to by mělo trvat zhruba týden."
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Žádáme občany o shovívavost. Opravdu jsme museli najít takové počasí, aby teploty odpovídaly a kašna mohla být opravena podle odborného plánu."
Oprava probíhá v souladu s památkáři. Město na financování opravy podalo i žádost na dotační titul z Ministerstva kultury ČR.
---
Ředitelé MP z celé ČR jednali v Karviné
V Karviné proběhlo jednání Kolegia ředitelů městských policií Statutárních měst České republiky. Profesní jednání se zaměřilo například na dřívější odchody strážníků do důchodu.
17. června proběhlo jednání Kolegia ředitelů městských policií Statutárních měst České republiky a Hlavního města Prahy. Hostitelem a pořadatelem tohoto jednání byla Městská policie Karviná.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Jsou tady ředitelé z 27 statutárních měst a z Prahy, budeme projednávat standardní záležitosti kolegia, jako jsou změny zákonů a podobně."
Omar Teriaki, místopředseda pověřený předsednictvím Kolegia ředitelů městských policií statutárních měst a hl. m. Prahy: "Bereme to jako svou profesní povinnost nějakým způsobem reagovat a vytvářet podmínky pro lepší vývoj podmínek pro strážníky a obecně policie jako takové. Setkáváme, se, abychom si předávali příklady dobré praxe a reagovali na aktuální situaci."
Kolegium prosazuje zájmy městských policií, protože statutární města a hlavní město Praha zastupuje minimálně 80 procent strážníků z celé republiky. Profesní jednání bylo zaměřeno například na nejpalčivější otázky řešení veřejného pořádku v covidové době, co dělali strážníci nad rámec svých povinností, přístup státu k městským policiím a také otevřelo otázku dřívějšího odchodu strážníků do důchodu.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "My prosazujeme alespoň v 61 letech po 30 letech služby. Už jsme prosadili odchodné strážníků podle odpracovaných let. Ten dřívější odchod do důchodu je pro nás hodně důležitý. Nedokážeme si představit, že by strážníci v 65 letech honili pachatele, to je hlavní téma, které rezonuje."
Omar Teriaki, místopředseda pověřený předsednictvím Kolegia ředitelů městských policií statutárních měst a hl. m. Prahy: "Je to citlivé téma hlavně teď po covidu, kdy plno profesí má pocit, a oprávněný pocit, že dělat do 65-67 je nepřínosné."
Současná podoba zákona v otázce pravomocí strážníků ve městech je podle ředitele Petra Bičeje dostatečná.
---
Pozvánka na koncerty Permoníku
Sborové studio Permoník zve všechny obyvatele města na koncerty. Tento pátek vystoupí Koncertní sbor Permoník a Mužský komorní sbor v 19:30 hodin na Masarykově náměstí. V neděli 27.června se můžete přijít podívat závěrečný koncert malých i velkých Permoníků. Vystoupí na Lodičkách od 16 hodin. A potkat je budete moci i v Ostravě od 24.-26.června na akci Festival v ulicích.
---
Prvňáci se v distanční výuce naučili číst i psát
Distanční výuka a nemožnost učit se ve školách kvůli covidu byla náročná pro všechny. Zvlášť těžkou úlohu měli učitelé a rodiče prvňáčků, kteří se v tomto roce učili číst a psát. Jak to zvládli a jestli se stihli naučit všechno, co bylo potřeba, jsme zjišťovali na Základní škole Borovského.
Tohle jsou prvňáčci ze Základní školy Borovského. Letos si, stejně jako jejich vrstevníci, ještě nestačili pořádně zvyknout na běžný školní režim kvůli zavedené distanční výuce, nepoznali blíže své nové spolužáky a hlavně, museli se učit naučit poznat všechna písmenka a správně držet tužku za pomocí svých rodičů.
Lenka Jelínková, třídní učitelka: “Na to, že učím hodně let v první třídě, tak to mi dalo asi nejvíce zabrat, protože učit číst přes počítač a hlavně učit psát přes počítač, nebylo vůbec jednoduché. Děti jsou opravdu šikovné a já musím pochválit rodiče, protože bez nich bychom to nezvládli."
anketa: prvňáci: "Já už umím všechna písmenka a přečetla jsem Sněhurku. "Umím číst Červenou Karkulku."
Ve chvíli, kdy se zpátky do lavic vrátili, začali učitelé pracovat třeba i na tom, aby děti rozuměli tomu, co čtou.
Lenka Jelínková, třídní učitelka: "Máme spoustu úkolů, to mi chybělo u distanční výuky, že nemohli chodit k tabuli, nemohli úkoly pořádně plnit, tak to teď doháníme."
Práce s textem probíhá různě, tady třeba na tabuli si měly děti zapamatovat všechna slova na písmeno Ž a napsat je na papír. A mnoho dalších.
Lenka Jelínková, třídní učitelka: "Vyber hlavní postavy, to píšou teď za mnou. Oni můžou třeba spojovat, mohou spojovat to přečtené, odpovídat na otázky, řeší posloupnosti v těch daných příbězích, vyhledávají ."
Na prvňáčky se přišel podívat i ředitel školy. Vyzkoušel si, jestli se opravdu naučili číst a po ukázkách a také přečtení těžšího textu, který sám nečekaně přinesl.
Libor Stáňa, ředitel školy: "Na to, že opravdu se scházeli za počítačem hodně dlouho, tak jsme překvapen a jsem spokojen s výsledkem, žáci to ukázali."
A protože jim čtení šlo opravdu dobře, rozhodl se ředitel školy neporušit dlouholetou tradici ve škole a pasoval je na čtenáře.
Libor Stáňa, ředitel školy: "Ta tradice je opravdu hodně dlouhá, letos nebyla v pololetí, kdy děti už umí číst, ale covid nás donutil, že jsme to měli na konci roku, kdy prvňáčky pasujeme do řádu malých čtenářů a myslím, že vést ke čtení a k lásce ke čtení je důležité, je to maličkost, aby si pamatovali, že to čtení je fajn."
---