Karvinský expres
- Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
- Evropský den obětí trestných činů si připomněli i v Karviné
- Kastrační program toulavý koček je v Karviné úspěšný
- Děti z Karvinska se hýbou společně s házenkáři
Před policejními služebnami po celé republice se ve čtvrtek 22. února rozblikaly majáky služebních aut, a to v rámci Evropského dne obětí trestných činů. Policisté společně s pracovníky Probační a mediační služby tímto způsobem symbolicky uctili oběti trestných činů.
Cílem Evropského dne obětí trestných činů, který připadá na 22. února, je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. Zástupci policistů i probačních pracovníků se v Karviné k této celorepublikové akci také připojili.
Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Uctíme a podpoříme ve 12 hodin minutou ticha oběti trestných činů, zároveň se v tuto dobu se před policejními služebnami po celé zemi rozblikají policejní majáky, které tímto symbolizují naději a blížící se pomoc tomu, kdo ji potřebuje.”
Práce s oběťmi trestných činů je velmi komplikovaná a složitá, zvláště v případě nejvíce zranitelných obětí jako jsou děti, senioři, případně oběti sexuálního násilí.
Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Pro komunikaci s nimi máme vyškolené specialisty i krizové interventy, kteří se snaží obětem pomáhat a mít k nim citlivý přístup. Policisté si dobře uvědomují, jak těžké je pro oběť hovořit o tom, co se stalo, proto si nesmírně váží těch, kteří to dokáží."
Na práci policie navazuje probační a mediační služba. Jejím smyslem je pomoci obětem vyrovnat se s těžkou životní situacÍ, informuje o právech obětí, poskytuje právní informace k průběhu trestního řízení, pomáhá při vyhledání navazujících služeb, ale také nabízí doprovod důvěrníka na jednání s orgány činnými v trestním řízení.
Radim Valián, vedoucí Probační a mediační služby Karviná: "Jsme v minulém roce jako karvinské pracoviště byli v kontaktu se 160 poškozenými oběťmi, s tím, že ten kontakt zhruba u jedné čtvrtiny byl opakovaný, ti lidé s námi spolupracují déle na zvládnutí celé té situace. Pro někoho je někdy postačující jedna schůzka a zorientování se v problému a někdo potřebuje toho času více na provedení tím problémem.”
Nejčastěji pomoc vyhledávali oběti majetkové trestné činnosti, podvodů, oběti násilné nebo sexuálně motivované trestné činnosti, stalking a podobně. V případě, že jste obětí trestných činů, neváhejte kontaktovat polici na lince 158, případně navštivte kteroukoliv policejní služebnu. Probační a mediační služba se nachází na ulic Zakladatelská, vedle Karvinské hornické nemocnice.
---
V Karviné se osvědčil kastrační program toulavých koček a kocourů. Magistrát na tuto službu vyčleňuje peníze z rozpočtu už od roku 2010. Každoročně projde kastrací zhruba 400 těchto volně žijících zvířat.
Všichni veterináři působící na území Karviné uzavřeli s magistrátem města v roce 2010 smlouvy týkající se kastračního programu volně žijících koček a kocourů.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Občané, když takovou kočku nebo kocoura najdou, tak s ním mohou zajít ke kterémukoliv veterináři na území města a tuto kastraci plně uhradí město."
Ročně magistrát na kastraci volně žijících koček vyčleňuje z rozpočtu až 400 tisíc korun.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Podle ostatních měst, když jsme si dělali průzkumy, tak u nás se to osvědčilo, protože jsme zaznamenali úbytek těch toulavých koček a opravdu občané mají o tuto službu zájem a tím pádem jde vidět, že mají zájem i o ta zvířátka.”
Od roku 2020 do současnosti vykastrovali karvinští veterináři 1200 toulavých kocourů a 500 koček.
Andrea Pryszczová, veterinářka: "Kastrace volně žijících koček je nejlepší variantou, jak zamezit jejich nekontrolovatelnému množení. Těchto kolonií je velké množství a není reálné, aby byla všechna zvířata umístěna do nových domovů, takže kočiččky po kastraci jsou vypuštěny zpět do původní lokality. Pokud se na místě pohybují nevykastrovaná zvířata, tak každá taková nevykastrovaná samice může stihnout za rok i tři porody a porodit až 18 dalších koček."
Navíc se mezi volně žijícími kočkami šíří i různé nemoci, které mohou ohrožovat jejich zdraví.
Andrea Pryszczová, veterinářka: "Nikdo s nimi na veterinu nejezdí mnohdy také mohou v bolestech umírat."
S kastrací venkovních koček, které nejsou zvyklé na lidi, pomáhají i různé spolky, které mohou zapůjčit k odchytu i sklopec.
---
Rozhýbat děti a posílit jejich fyzickou kondici si dali za úkol karvinští házenkáři společně s kvalifikovanými trenéry a pedagogy Základní a Mateřské školy Cihelní, se kterou úzce spolupracují. Nápad, který se zrodil před dvěma lety má velký úspěch, házenkáři motivovali i děti z jiných měst a obcí, kteří za nimi dojíždějí.
Do tělocvičen Základní a Mateřské školy Cihelní se několikrát týdně sjíždějí děti různého věku z celé Karviné, Orlové, Dětmarovic, Stonavy a dalších obcí, aby si tady pod vedením zkušených házenkářů a házenkářek zlepšily svou fyzickou kondici a rozhýbaly tělo. Motivují je hlavně slavní a úspěšní hráči karvinské házené jako je Dominik Solák, Denis Harabiš, Matěj Nantl nebo Patrik Fulnek, kteří si ve svém nabitém programu našli čas právě pro mladou generaci.
Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Pro děti to je respekt v té profesionální úrovni a také ve zjištění, že to jsou normální obyčejní lidé, kteří s nimi přichází do kontaktu a předávají jim něco z toho, co mají rádi."
Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "Je to kvůli tomu pohybu, aby se děti hýbaly, je to lepší než kdyby někde dělaly nevím co, to byla asi ta hlavní motivace pomoct nějakým způsobem k tomu,, aby našly lásku ke sportu tak, jak jsem ji našel konkrétně já.”
Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Domluvili jsme se na tom, že děti v rámci dnešní doby a toho, co společnost potřebuje, tak vyžadují všeobecnou pohybovou průpravu a toto je hlavní myšlenka celého toho dění v obou tělocvičnách, případně páteční trénink míváme v hale. Za ty dva roky se nám ty kategorie naplnily do té fáze, že máme řádově dvě stě dětí. Vycházeli jsme ze základny ve škole, polovina dětí je z naší základní a mateřské školy, zbytek to jsou děti nejen z ostatních karvinských škol nebo z celé Karviné, ale i dojíždějí z Dětmarovic, Stonavy, Petrovic, je to dostupné pro všechny, není to omezeno."
Děti jsou rozděleny do skupin podle věku tak, aby jim byly disciplíny a cvičení ušity doslova na míru. Pro ty nejmenší jsou to lehčí aktivity formou zábavy a hry, pro starší využívají trenéři i oblíbenou elektroniku.
Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "Ta technologie jde dopředu a dotýká se to i sportů, každý z nás, trenérů, tady přináší nějaké nápady, konzultujeme to spolu, je nás tady víc, ty tréninky jsou různorodé, neopakuje se to."
Natálie Koch, trenérka, učitelka v MŠ: "Tady chodí věkové složení od tří do šesti let, děláme to formou her, děti se pohybově rozvíjí tady, všechno je zjednodušené, jsou tady obsaženy všechny druhy sportu, je tu atletika, míčové hry, takže potom, až ty děti půjdou do školy, tak to budou mít lepší v tom, že už teď v tom předškolním věku jsou na to zvyklé.”
Zuzana Pomahačová, trenérka minižáků HCB Karviná: "Je pravda, že v dnešní době jsou na tom děti hůř, ale díky tomu, že naše škola má už Hýbáček v mateřinkách, tak musím říct, že tyhle děti jsou velmi šikovné. Prozatím máme více chlapců, ale už nám přichází i děvčata."
Důraz se tady klade hlavně na všeobecnou pohybovou průpravu, prvky házené nebo samotná házená, je tady ale také zařazena.
Jakub Forst, žák ZŠ Cihelní, Karviná: "Je to tu dobré, baví mě to tu dost. Chodil jsme na jiný kroužek a tam jsme dělali furt to stejné, tady děláme různé hry."
Jakub Válek, žák ZŠ Ke Studánce, Orlová: "Je to tady zajímavé, pestré, děláme tady všeobecný rozvoj. Je to občas celkem těžké s míčem některé tréninky, ale je to zábavné.”
Adam Csöllei, žák ZŠ U Studny, Karviná: "Mí rodiče to chtěli a mě se ta házená líbila, aspoň mám nějaké kamarády."
Tereza Pomahačová, žákyně ZŠ Borovského, Karviná: "My jsme minule skákali přes takové skokánky, mě nejvíc baví, když děláme lodičky."
To, že jsou děti v kontaktu s úspěšnými hráči házené, je motivuje sportovat, více se hýbat a být aktivní.
Jakub Forst, žák ZŠ Cihelní, Karviná: "Je to dobré, protože oni to umí a můžu dostávat návyky od nich.”
Jakub Válek, žák ZŠ Ke Studánce, Orlová: "Můj strejda je házenkář a nechal jsem se jím inspirovat a proto jsem začal chodit na házenou a moc mě to baví.”
Děti, které dochází do Základní školy Cihelní mají v běžné výuce na prvním stupni rozšířenou výuku tělěsné výchovy na 3 hodiny týdně a od nového školního roku by měla být otevřena i sportovní třída s 5 hodinami tělesné výchovy týdně.
Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Těch pět hodin tělesné výchovy by mohlo pomoct k tomu, že děti budou zdravé a snad budou mít radost z pohybu, což si myslím, že v téhle době jednoznačně chybí."
---
Před policejními služebnami po celé republice se ve čtvrtek 22. února rozblikaly majáky služebních aut, a to v rámci Evropského dne obětí trestných činů. Policisté společně s pracovníky Probační a mediační služby tímto způsobem symbolicky uctili oběti trestných činů.
Cílem Evropského dne obětí trestných činů, který připadá na 22. února, je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. Zástupci policistů i probačních pracovníků se v Karviné k této celorepublikové akci také připojili.
Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Uctíme a podpoříme ve 12 hodin minutou ticha oběti trestných činů, zároveň se v tuto dobu se před policejními služebnami po celé zemi rozblikají policejní majáky, které tímto symbolizují naději a blížící se pomoc tomu, kdo ji potřebuje.”
Práce s oběťmi trestných činů je velmi komplikovaná a složitá, zvláště v případě nejvíce zranitelných obětí jako jsou děti, senioři, případně oběti sexuálního násilí.
Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Pro komunikaci s nimi máme vyškolené specialisty i krizové interventy, kteří se snaží obětem pomáhat a mít k nim citlivý přístup. Policisté si dobře uvědomují, jak těžké je pro oběť hovořit o tom, co se stalo, proto si nesmírně váží těch, kteří to dokáží."
Na práci policie navazuje probační a mediační služba. Jejím smyslem je pomoci obětem vyrovnat se s těžkou životní situacÍ, informuje o právech obětí, poskytuje právní informace k průběhu trestního řízení, pomáhá při vyhledání navazujících služeb, ale také nabízí doprovod důvěrníka na jednání s orgány činnými v trestním řízení.
Radim Valián, vedoucí Probační a mediační služby Karviná: "Jsme v minulém roce jako karvinské pracoviště byli v kontaktu se 160 poškozenými oběťmi, s tím, že ten kontakt zhruba u jedné čtvrtiny byl opakovaný, ti lidé s námi spolupracují déle na zvládnutí celé té situace. Pro někoho je někdy postačující jedna schůzka a zorientování se v problému a někdo potřebuje toho času více na provedení tím problémem.”
Nejčastěji pomoc vyhledávali oběti majetkové trestné činnosti, podvodů, oběti násilné nebo sexuálně motivované trestné činnosti, stalking a podobně. V případě, že jste obětí trestných činů, neváhejte kontaktovat polici na lince 158, případně navštivte kteroukoliv policejní služebnu. Probační a mediační služba se nachází na ulic Zakladatelská, vedle Karvinské hornické nemocnice.
---
V Karviné se osvědčil kastrační program toulavých koček a kocourů. Magistrát na tuto službu vyčleňuje peníze z rozpočtu už od roku 2010. Každoročně projde kastrací zhruba 400 těchto volně žijících zvířat.
Všichni veterináři působící na území Karviné uzavřeli s magistrátem města v roce 2010 smlouvy týkající se kastračního programu volně žijících koček a kocourů.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Občané, když takovou kočku nebo kocoura najdou, tak s ním mohou zajít ke kterémukoliv veterináři na území města a tuto kastraci plně uhradí město."
Ročně magistrát na kastraci volně žijících koček vyčleňuje z rozpočtu až 400 tisíc korun.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Podle ostatních měst, když jsme si dělali průzkumy, tak u nás se to osvědčilo, protože jsme zaznamenali úbytek těch toulavých koček a opravdu občané mají o tuto službu zájem a tím pádem jde vidět, že mají zájem i o ta zvířátka.”
Od roku 2020 do současnosti vykastrovali karvinští veterináři 1200 toulavých kocourů a 500 koček.
Andrea Pryszczová, veterinářka: "Kastrace volně žijících koček je nejlepší variantou, jak zamezit jejich nekontrolovatelnému množení. Těchto kolonií je velké množství a není reálné, aby byla všechna zvířata umístěna do nových domovů, takže kočiččky po kastraci jsou vypuštěny zpět do původní lokality. Pokud se na místě pohybují nevykastrovaná zvířata, tak každá taková nevykastrovaná samice může stihnout za rok i tři porody a porodit až 18 dalších koček."
Navíc se mezi volně žijícími kočkami šíří i různé nemoci, které mohou ohrožovat jejich zdraví.
Andrea Pryszczová, veterinářka: "Nikdo s nimi na veterinu nejezdí mnohdy také mohou v bolestech umírat."
S kastrací venkovních koček, které nejsou zvyklé na lidi, pomáhají i různé spolky, které mohou zapůjčit k odchytu i sklopec.
---
Rozhýbat děti a posílit jejich fyzickou kondici si dali za úkol karvinští házenkáři společně s kvalifikovanými trenéry a pedagogy Základní a Mateřské školy Cihelní, se kterou úzce spolupracují. Nápad, který se zrodil před dvěma lety má velký úspěch, házenkáři motivovali i děti z jiných měst a obcí, kteří za nimi dojíždějí.
Do tělocvičen Základní a Mateřské školy Cihelní se několikrát týdně sjíždějí děti různého věku z celé Karviné, Orlové, Dětmarovic, Stonavy a dalších obcí, aby si tady pod vedením zkušených házenkářů a házenkářek zlepšily svou fyzickou kondici a rozhýbaly tělo. Motivují je hlavně slavní a úspěšní hráči karvinské házené jako je Dominik Solák, Denis Harabiš, Matěj Nantl nebo Patrik Fulnek, kteří si ve svém nabitém programu našli čas právě pro mladou generaci.
Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Pro děti to je respekt v té profesionální úrovni a také ve zjištění, že to jsou normální obyčejní lidé, kteří s nimi přichází do kontaktu a předávají jim něco z toho, co mají rádi."
Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "Je to kvůli tomu pohybu, aby se děti hýbaly, je to lepší než kdyby někde dělaly nevím co, to byla asi ta hlavní motivace pomoct nějakým způsobem k tomu,, aby našly lásku ke sportu tak, jak jsem ji našel konkrétně já.”
Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Domluvili jsme se na tom, že děti v rámci dnešní doby a toho, co společnost potřebuje, tak vyžadují všeobecnou pohybovou průpravu a toto je hlavní myšlenka celého toho dění v obou tělocvičnách, případně páteční trénink míváme v hale. Za ty dva roky se nám ty kategorie naplnily do té fáze, že máme řádově dvě stě dětí. Vycházeli jsme ze základny ve škole, polovina dětí je z naší základní a mateřské školy, zbytek to jsou děti nejen z ostatních karvinských škol nebo z celé Karviné, ale i dojíždějí z Dětmarovic, Stonavy, Petrovic, je to dostupné pro všechny, není to omezeno."
Děti jsou rozděleny do skupin podle věku tak, aby jim byly disciplíny a cvičení ušity doslova na míru. Pro ty nejmenší jsou to lehčí aktivity formou zábavy a hry, pro starší využívají trenéři i oblíbenou elektroniku.
Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "Ta technologie jde dopředu a dotýká se to i sportů, každý z nás, trenérů, tady přináší nějaké nápady, konzultujeme to spolu, je nás tady víc, ty tréninky jsou různorodé, neopakuje se to."
Natálie Koch, trenérka, učitelka v MŠ: "Tady chodí věkové složení od tří do šesti let, děláme to formou her, děti se pohybově rozvíjí tady, všechno je zjednodušené, jsou tady obsaženy všechny druhy sportu, je tu atletika, míčové hry, takže potom, až ty děti půjdou do školy, tak to budou mít lepší v tom, že už teď v tom předškolním věku jsou na to zvyklé.”
Zuzana Pomahačová, trenérka minižáků HCB Karviná: "Je pravda, že v dnešní době jsou na tom děti hůř, ale díky tomu, že naše škola má už Hýbáček v mateřinkách, tak musím říct, že tyhle děti jsou velmi šikovné. Prozatím máme více chlapců, ale už nám přichází i děvčata."
Důraz se tady klade hlavně na všeobecnou pohybovou průpravu, prvky házené nebo samotná házená, je tady ale také zařazena.
Jakub Forst, žák ZŠ Cihelní, Karviná: "Je to tu dobré, baví mě to tu dost. Chodil jsme na jiný kroužek a tam jsme dělali furt to stejné, tady děláme různé hry."
Jakub Válek, žák ZŠ Ke Studánce, Orlová: "Je to tady zajímavé, pestré, děláme tady všeobecný rozvoj. Je to občas celkem těžké s míčem některé tréninky, ale je to zábavné.”
Adam Csöllei, žák ZŠ U Studny, Karviná: "Mí rodiče to chtěli a mě se ta házená líbila, aspoň mám nějaké kamarády."
Tereza Pomahačová, žákyně ZŠ Borovského, Karviná: "My jsme minule skákali přes takové skokánky, mě nejvíc baví, když děláme lodičky."
To, že jsou děti v kontaktu s úspěšnými hráči házené, je motivuje sportovat, více se hýbat a být aktivní.
Jakub Forst, žák ZŠ Cihelní, Karviná: "Je to dobré, protože oni to umí a můžu dostávat návyky od nich.”
Jakub Válek, žák ZŠ Ke Studánce, Orlová: "Můj strejda je házenkář a nechal jsem se jím inspirovat a proto jsem začal chodit na házenou a moc mě to baví.”
Děti, které dochází do Základní školy Cihelní mají v běžné výuce na prvním stupni rozšířenou výuku tělěsné výchovy na 3 hodiny týdně a od nového školního roku by měla být otevřena i sportovní třída s 5 hodinami tělesné výchovy týdně.
Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Těch pět hodin tělesné výchovy by mohlo pomoct k tomu, že děti budou zdravé a snad budou mít radost z pohybu, což si myslím, že v téhle době jednoznačně chybí."
---