Karvinský expres
- Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
- 7. zasedání Zastupitelstva města Karviné
- Gymnázium Karviná oslavilo velkolepě své 70. výročí
- Nenechte si ujít výstavu karvinského rodáka Jakuba Špaňhela
Zastupitelé Karviné se sešli v sále OPF, aby projednali a schváli několik důležitých bodů.
Jedním z nich bylo i zamítnutí návrhu ministerstva vnitra na přejmenování ulice Těreškovové. Podle zákonů není možné, aby ulice nesla jméno dosud žijícího člověka.
Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: “Já si myslím, že v současné době máme spoustu jiných starostí, myslím si, že lidé, kteří bydlí na ulici Těreškovové, tak mají svých starostí dost, stejně tak firmy a neviděli jsme důvod, proč bychom to zrovna v tuto chvíli měli měnit.”
Změna názvu by znamenala spoustu administrativních úkonů a finančních nákladů navíc.
Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Ty odhady jsou do půl milionu korun, nevím, jestli to je to podstatné, možná by to zaplatilo ministerstvo vnitra, ale v tom dopise to nebylo, ale znovu říkám, my jsme na té ulici Těreškovové byli, s těmi lidmi jsme se průběžně bavili, ten zájem není, nevadí jim to, že bydlí na ulici Těreškovové. Nás trápí daleko složitější problémy, třeba více státních policistů ve městě, případně jiné bezpečnostní záležitosti, které jsou."
Zastupitelé také i letos schválili dotace v sociální oblasti nad 50 tisíc korun.
Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Je to na celoroční činnost neziskových organizací, které se zabývají sociální činností, Slezská humanita, Slezská diakonie a další. Jsou to neziskové organizace, které dělají hodně dobrého pro naše město a jsme rádi, že jim alespoň tímto způsobem můžeme pomoci."
---
Gymnázium Karviná oslavilo se svými studenty, absolventy a současnými i bývalými pedagogy své jubilejní 70. výročí.
Oslava 70. výročí karvinského gymnázia se konala v sobotu 16. září a gratulantů z řad studentů, absolventů i současných a bývalých kantorů školy se sešlo bezmála dva tisíce.
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "My jsme oslavy pojali jako setkání, setkávání našich absolventů, nabízíme ten prostor, aby přišli, zavzpomínali, potkali své kantory, prohlédli si školu, která jim je k dispozici od dnešního poledne až do večerních hodin, snažíme se udělat maximum, aby se tady cítili maximálně dobře.”
Gymnázium Karviná má k dnešnímu dni 7105 absolventů. Mnozí z nich sem na setkání přijeli z velké dálky.
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "Z těch absolventů přijíždějí z celé republiky, protože absolventi karvinského gymnázia jsou rozeseti po celé republice a mnoho z nich se uchytilo úspěšně i v zahraničí. Máme dokonce zaměstnance světové banky, mezinárodního měnového fondu, takže ta paleta těch úspěšných je velmi široká."
Andrea Babišová (ANO), poslankyně Poslanecké sněmovny PČR, absolventka Gymnázia Karviná: "Na karvinské gymnázium a na mé spolužáky velmi ráda vzpomínám a každých pět let se scházíme, takže doufám, že i dnes se nás tady pár sejde.”
Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní, absolvent Gymnázia Karviná: "Vzpomínky na školu jen ty nejlepší, protože tohle byla asi nejlepší etapa mého života, Gymnázium Karviná je moje srdcová záležitost.”
Mezi gratulanty nechyběli ani zástupci zřizovatele, MSK a také vedení města, které gymnázium podporuje.
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Žáci, kteří přijdou do gymnázia, tady dostanou kvalitní nálož, uplatní se v dalším vzdělávání hlavně na vysokých školách. Doufám, že se karvinskému gymnáziu bude i nadále dařit, že bude vytvářet kvalitní klima ve škole jak pro žáky a vše půjde dopředu jako dnes.”
Jan Wolf (ČSSD), primátor Karviné: "Absolventi, kteří vycházejí, mnoho z nich odchází do světa, nabývá zkušenosti a mnozí se pak ale vracejí zpátky a to je to, co může Karvinou potkat. Já bych jim chtěl popřát dalších 70 let nadaných studentů, ať jsou všichni zaměstnanci spokojeni a tu práci, kterou dělají, dělají rádi.”
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "Chtěl bych také poděkovat našemu zřizovateli, MSK, myslím si, že se o nás stará velmi dobře a také bych chtěl zmínit město Karviná, protože s městem máme velmi dobré vztahy, které jsou založeny na důvěře a spolupráci, která je docela intenzivní.”
Gymnázium Karviná má pevné a hluboké kořeny, je školou vyhledávanou a úspěšnou.
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "Gymnázium hledí s hrdostí a pokorou do budoucnosti, protože ta práce kantorská není jednoduchá, je to zavazující a chceme navazovat i na naše předchůdce a bývalé kolegy, kteří se tady sešli v hojném počtu a je to fajn s nimi zavpozmínat.”
Na léta strávená na škole s námi někteří rádi zavzpomínali, třeba bývalý ředitel školy Bohumil Vévoda.
Bohumil Vévoda, bývalý ředitel Gymnázia Karviná: "Na gymnáziu v Karviné jsem strávil 30 let, 27,5 roku jako ředitel školy, to je dohromady 10042 dnů, to je rekord, který historicky byl a za tu dobu se škola výrazně změnila. Poznáváme se kompletně všichni, je to překvapivé, přeci jen za ty roky měníme vizáž, já to vidím na sobě, když se podívám do zrcadla a mám brýle a vidím ty změny a přesto jsme se všichni poznali, tak je to krásné."
Leopold Sedlář, bývalý kantor Gymnázia Karviná: "Byl jsem potěšen, dokonce mě i někteří poznali, tak to bylo dojemné. Jak dlouho jsem byl spojený se školou? Od roku 1965 do roku 2005 a nikde mi nebylo tak dobře, jako tady.Já jsem ale taky nikde jinde nebyl.”
Na setkání dorazila i bývalá kantorka Zdeňka Marková. Matematiku a fyziku na škole učila 40 let.
Zdeňka Marková, bývalá kantorka Gymnázia Karviná: "Ona je jiná, ona je celá přestavená, je to tu pěknější než to bylo, vzpomínky se mi vrací spíš když vidím ty lidi než tu školu.”
V některých třídách byly pro vzpomínání vystaveny fotografie dřívějších ročníků a také tabla různých velikostí. A krásná vzpomínka čekala na absolventy i v učebně fyziky.
Andrea Pieczonková, kantorka Gymnázia Karviná: "Nás s kolegyněmi napadlo vzít kalendář a podívat se od roku 1953 na všechny matematiky a fyziky, kteří tady učili. Našli jsme všechna jména, dokonce se podařilo najít u některých fotografie a naše žačky nakreslily portréty včetně karikatur a pro naše kolegy, spolužáky jsme připravili tuto výstavku.”
anketa: absolventi Gymnázia Karviná: "Rok 2004 jsme maturovali a vzpomínáme na to, proto jsme tady, bylo to všechno super.” "Hodně dávno jsem maturoval, před 40 lety to je letos. Byly to krásné roky. Měli jsme velmi komunikativní třídu, stýkáme se dodnes."
Po celou dobu oslav probíhal na pódiu i hudební program, nechyběl Permoník, jehož velká část patří mezi studenty gymnázia, přítomné pobavila i karvinská skupina Ajdontker a oslavu ukončily slovenská skupina No name, Petr Šiška se skupinou Legendy se vrací a karvinská kapela Furtlajf.
---
V Galerii města Karviné a také ve výstavních prostorách zámku Fryštát jsou v současné době k vidění díla v Česku i zahraničí uznávaného umělce, karvinského rodáka, Jakuba Španhěla. Jeho výstava nese název Šikmý kostel pod skalou.
Jakub Špaňhel patří mezi špičkové světové výtvarníky a svá díla právě teď vystavuje na dvou místech v centru města, v Galerii města Karviné a také v budově Lotyhousu zámku Fryštát. Svou výstavu nazval Šikmý kostel pod skalou. Vernisáž byla obohacena o kulturní zážitek v podání zpěvu členů sboru Permoník.
Roman Nogol, tajemník Magistrátu města Karviné: "Všechno vytváří tu krásnou atmosféru, protože tady vidíme celou řadu věcí duchovních a mám pocit, že to základní poslání této výstavy je to, že máme být na co hrdi. Máme být hrdi na svoje lidi, na lidi, kteří se hlásí k tomu, že jsou našimi rodáky a já jsem šťastný, že ty lidi znám a že dělají Karviné tak dobré jméno.”
Andrzej Bizoń (nestr. za SOCDEM): "Jsem moc rád, že můžeme prezentovat díla různých autorů, ale především jsem rád za to, že prezentujeme díla našich karvinských autorů. Za to jsem moc vděčný celé galerijní radě a všem, kteří se na tom podílí.”
Autor v Karviné vystavuje svou tvorbu z posledních 15 let.
Jakub Špaňhel, autor výstavy: "Vybral jsme i starší obrazy, já dělám různé tématické okruhy, jsou tady také nějaké portréty, celé figury. Jsou tu jak pohledy do interiérů kostelů nebo nový obraz náš karvinský šikmý kostel."
Šikmý kostel se stal námětem a výzvou poté, co se dostal do popředí díky stejnojmennému románu Karin Lednické. Namalovat ho měl ale autor výstavy v plánu už dříve.
Jakub Špaňhel, autor výstavy: "Teď vznikl první, je takový rozmazaný, nedůležitý, ten formát je menší. Chtěl jsem ten obraz udělat tak, jak to bylo, když si ho nikdo moc nevšímal, někdo o tom věděl, věděl, že je šikmý a to bylo všechno. Tak proto je ten obraz takový nenápadný a není výrazný.”
anketa: návštěvníci výstavy: “Úžasné, dojemné, nádherné, prostě srdcová záležitost.” "Karvinské výtvarníky miluji, jsou jako moji."
K tématům, které souvisí s Karvinou, potažmo Karvinsku, se Jakub Špaňhel rád vrací, i když už posledních deset let žije v obci Hostim u Svatého Jana pod Skalou.
Jakub Špaňhel, autor výstavy: "Když jezdím do té Karviné, tak si dělám fotky krajiny, když sem přijíždím od Ostravy, tak třeba i díky této výstavě vzniknou další plátna s tématikou Karvinska."
V plánu má Jakub Špaňhel věnovat se více šikmému kostelu, do budoucna by rád namaloval i jeho interiér s lidmi uvnitř. Jeho současnou tvorbu si můžete prohlédnout do 12. listopadu.
---
Zastupitelé Karviné se sešli v sále OPF, aby projednali a schváli několik důležitých bodů.
Jedním z nich bylo i zamítnutí návrhu ministerstva vnitra na přejmenování ulice Těreškovové. Podle zákonů není možné, aby ulice nesla jméno dosud žijícího člověka.
Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: “Já si myslím, že v současné době máme spoustu jiných starostí, myslím si, že lidé, kteří bydlí na ulici Těreškovové, tak mají svých starostí dost, stejně tak firmy a neviděli jsme důvod, proč bychom to zrovna v tuto chvíli měli měnit.”
Změna názvu by znamenala spoustu administrativních úkonů a finančních nákladů navíc.
Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Ty odhady jsou do půl milionu korun, nevím, jestli to je to podstatné, možná by to zaplatilo ministerstvo vnitra, ale v tom dopise to nebylo, ale znovu říkám, my jsme na té ulici Těreškovové byli, s těmi lidmi jsme se průběžně bavili, ten zájem není, nevadí jim to, že bydlí na ulici Těreškovové. Nás trápí daleko složitější problémy, třeba více státních policistů ve městě, případně jiné bezpečnostní záležitosti, které jsou."
Zastupitelé také i letos schválili dotace v sociální oblasti nad 50 tisíc korun.
Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Je to na celoroční činnost neziskových organizací, které se zabývají sociální činností, Slezská humanita, Slezská diakonie a další. Jsou to neziskové organizace, které dělají hodně dobrého pro naše město a jsme rádi, že jim alespoň tímto způsobem můžeme pomoci."
---
Gymnázium Karviná oslavilo se svými studenty, absolventy a současnými i bývalými pedagogy své jubilejní 70. výročí.
Oslava 70. výročí karvinského gymnázia se konala v sobotu 16. září a gratulantů z řad studentů, absolventů i současných a bývalých kantorů školy se sešlo bezmála dva tisíce.
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "My jsme oslavy pojali jako setkání, setkávání našich absolventů, nabízíme ten prostor, aby přišli, zavzpomínali, potkali své kantory, prohlédli si školu, která jim je k dispozici od dnešního poledne až do večerních hodin, snažíme se udělat maximum, aby se tady cítili maximálně dobře.”
Gymnázium Karviná má k dnešnímu dni 7105 absolventů. Mnozí z nich sem na setkání přijeli z velké dálky.
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "Z těch absolventů přijíždějí z celé republiky, protože absolventi karvinského gymnázia jsou rozeseti po celé republice a mnoho z nich se uchytilo úspěšně i v zahraničí. Máme dokonce zaměstnance světové banky, mezinárodního měnového fondu, takže ta paleta těch úspěšných je velmi široká."
Andrea Babišová (ANO), poslankyně Poslanecké sněmovny PČR, absolventka Gymnázia Karviná: "Na karvinské gymnázium a na mé spolužáky velmi ráda vzpomínám a každých pět let se scházíme, takže doufám, že i dnes se nás tady pár sejde.”
Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní, absolvent Gymnázia Karviná: "Vzpomínky na školu jen ty nejlepší, protože tohle byla asi nejlepší etapa mého života, Gymnázium Karviná je moje srdcová záležitost.”
Mezi gratulanty nechyběli ani zástupci zřizovatele, MSK a také vedení města, které gymnázium podporuje.
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Žáci, kteří přijdou do gymnázia, tady dostanou kvalitní nálož, uplatní se v dalším vzdělávání hlavně na vysokých školách. Doufám, že se karvinskému gymnáziu bude i nadále dařit, že bude vytvářet kvalitní klima ve škole jak pro žáky a vše půjde dopředu jako dnes.”
Jan Wolf (ČSSD), primátor Karviné: "Absolventi, kteří vycházejí, mnoho z nich odchází do světa, nabývá zkušenosti a mnozí se pak ale vracejí zpátky a to je to, co může Karvinou potkat. Já bych jim chtěl popřát dalších 70 let nadaných studentů, ať jsou všichni zaměstnanci spokojeni a tu práci, kterou dělají, dělají rádi.”
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "Chtěl bych také poděkovat našemu zřizovateli, MSK, myslím si, že se o nás stará velmi dobře a také bych chtěl zmínit město Karviná, protože s městem máme velmi dobré vztahy, které jsou založeny na důvěře a spolupráci, která je docela intenzivní.”
Gymnázium Karviná má pevné a hluboké kořeny, je školou vyhledávanou a úspěšnou.
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "Gymnázium hledí s hrdostí a pokorou do budoucnosti, protože ta práce kantorská není jednoduchá, je to zavazující a chceme navazovat i na naše předchůdce a bývalé kolegy, kteří se tady sešli v hojném počtu a je to fajn s nimi zavpozmínat.”
Na léta strávená na škole s námi někteří rádi zavzpomínali, třeba bývalý ředitel školy Bohumil Vévoda.
Bohumil Vévoda, bývalý ředitel Gymnázia Karviná: "Na gymnáziu v Karviné jsem strávil 30 let, 27,5 roku jako ředitel školy, to je dohromady 10042 dnů, to je rekord, který historicky byl a za tu dobu se škola výrazně změnila. Poznáváme se kompletně všichni, je to překvapivé, přeci jen za ty roky měníme vizáž, já to vidím na sobě, když se podívám do zrcadla a mám brýle a vidím ty změny a přesto jsme se všichni poznali, tak je to krásné."
Leopold Sedlář, bývalý kantor Gymnázia Karviná: "Byl jsem potěšen, dokonce mě i někteří poznali, tak to bylo dojemné. Jak dlouho jsem byl spojený se školou? Od roku 1965 do roku 2005 a nikde mi nebylo tak dobře, jako tady.Já jsem ale taky nikde jinde nebyl.”
Na setkání dorazila i bývalá kantorka Zdeňka Marková. Matematiku a fyziku na škole učila 40 let.
Zdeňka Marková, bývalá kantorka Gymnázia Karviná: "Ona je jiná, ona je celá přestavená, je to tu pěknější než to bylo, vzpomínky se mi vrací spíš když vidím ty lidi než tu školu.”
V některých třídách byly pro vzpomínání vystaveny fotografie dřívějších ročníků a také tabla různých velikostí. A krásná vzpomínka čekala na absolventy i v učebně fyziky.
Andrea Pieczonková, kantorka Gymnázia Karviná: "Nás s kolegyněmi napadlo vzít kalendář a podívat se od roku 1953 na všechny matematiky a fyziky, kteří tady učili. Našli jsme všechna jména, dokonce se podařilo najít u některých fotografie a naše žačky nakreslily portréty včetně karikatur a pro naše kolegy, spolužáky jsme připravili tuto výstavku.”
anketa: absolventi Gymnázia Karviná: "Rok 2004 jsme maturovali a vzpomínáme na to, proto jsme tady, bylo to všechno super.” "Hodně dávno jsem maturoval, před 40 lety to je letos. Byly to krásné roky. Měli jsme velmi komunikativní třídu, stýkáme se dodnes."
Po celou dobu oslav probíhal na pódiu i hudební program, nechyběl Permoník, jehož velká část patří mezi studenty gymnázia, přítomné pobavila i karvinská skupina Ajdontker a oslavu ukončily slovenská skupina No name, Petr Šiška se skupinou Legendy se vrací a karvinská kapela Furtlajf.
---
V Galerii města Karviné a také ve výstavních prostorách zámku Fryštát jsou v současné době k vidění díla v Česku i zahraničí uznávaného umělce, karvinského rodáka, Jakuba Španhěla. Jeho výstava nese název Šikmý kostel pod skalou.
Jakub Špaňhel patří mezi špičkové světové výtvarníky a svá díla právě teď vystavuje na dvou místech v centru města, v Galerii města Karviné a také v budově Lotyhousu zámku Fryštát. Svou výstavu nazval Šikmý kostel pod skalou. Vernisáž byla obohacena o kulturní zážitek v podání zpěvu členů sboru Permoník.
Roman Nogol, tajemník Magistrátu města Karviné: "Všechno vytváří tu krásnou atmosféru, protože tady vidíme celou řadu věcí duchovních a mám pocit, že to základní poslání této výstavy je to, že máme být na co hrdi. Máme být hrdi na svoje lidi, na lidi, kteří se hlásí k tomu, že jsou našimi rodáky a já jsem šťastný, že ty lidi znám a že dělají Karviné tak dobré jméno.”
Andrzej Bizoń (nestr. za SOCDEM): "Jsem moc rád, že můžeme prezentovat díla různých autorů, ale především jsem rád za to, že prezentujeme díla našich karvinských autorů. Za to jsem moc vděčný celé galerijní radě a všem, kteří se na tom podílí.”
Autor v Karviné vystavuje svou tvorbu z posledních 15 let.
Jakub Špaňhel, autor výstavy: "Vybral jsme i starší obrazy, já dělám různé tématické okruhy, jsou tady také nějaké portréty, celé figury. Jsou tu jak pohledy do interiérů kostelů nebo nový obraz náš karvinský šikmý kostel."
Šikmý kostel se stal námětem a výzvou poté, co se dostal do popředí díky stejnojmennému románu Karin Lednické. Namalovat ho měl ale autor výstavy v plánu už dříve.
Jakub Špaňhel, autor výstavy: "Teď vznikl první, je takový rozmazaný, nedůležitý, ten formát je menší. Chtěl jsem ten obraz udělat tak, jak to bylo, když si ho nikdo moc nevšímal, někdo o tom věděl, věděl, že je šikmý a to bylo všechno. Tak proto je ten obraz takový nenápadný a není výrazný.”
anketa: návštěvníci výstavy: “Úžasné, dojemné, nádherné, prostě srdcová záležitost.” "Karvinské výtvarníky miluji, jsou jako moji."
K tématům, které souvisí s Karvinou, potažmo Karvinsku, se Jakub Špaňhel rád vrací, i když už posledních deset let žije v obci Hostim u Svatého Jana pod Skalou.
Jakub Špaňhel, autor výstavy: "Když jezdím do té Karviné, tak si dělám fotky krajiny, když sem přijíždím od Ostravy, tak třeba i díky této výstavě vzniknou další plátna s tématikou Karvinska."
V plánu má Jakub Špaňhel věnovat se více šikmému kostelu, do budoucna by rád namaloval i jeho interiér s lidmi uvnitř. Jeho současnou tvorbu si můžete prohlédnout do 12. listopadu.
---