ŘSD ČR připravuje opravu silnice z Karviné do Chotěbuzi
Na letní prázdniny připravuje Ředitelství silnic a dálnic ČR zahájení opravy silnice I/67 mezi Chotěbuzí a karvinskou částí Louky. Jde o silnici, po které podle posledního sčítání v roce 2020 projíždělo přes 10 000 aut denně, aktuální číslo tak bude ještě vyšší.
Řidiči tak budou muset počítat s čekáním v kolonách a s časovou prodlevou při průjezdu stavbou. Potřebu opravy potvrdila nezávislá diagnostika kondice silnice.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: “Stav vozovky tady vyžaduje odfrézování asfaltových vrstev, provedení recyklace za studena na místě a následnou pokládku nového koberce zhruba na pěti kilometrech vytyčeného úseku."
Momentálně probíhá v rámci výběrového řízení hodnocení nabídek stavebních společností, rozhodovat bude například rychlost opravy.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: “Předpokládaná cena přesahuje 140 milionů korun, ale po zkušenostech po výběrových řízeních odhadujeme citelné snížení částky a to vlivem soutěže stavebních firem. Začít s opravou chceme v srpnu a do sedmi měsíců nejpozději poté bude hotovo.”
Oprava v délce cca 5 km bude rozdělena na 3 dílčí úseky s rozdílnou technologií úpravy z důvodu odlišné skladby stávajících konstrukčních vrstev vozovky. Předpokládá se, že opravovaným úsekem budou řidiči projíždět kyvadlově na semafory za snížené rychlosti.
---
Karviná získala speciální ocenění v soutěži Zelená obec
Karviná patří k městům v České republice, pro která je ekologie důležitou oblastí, věnuje ji velkou pozornost.
Karviná patří k městům v České republice, pro která je ekologie důležitou oblastí, věnuje ji velkou pozornost. Za aktivity, které vedou ke zlepšování životního prostředí získalo město nedávno i speciální ocenění v soutěži Zelená obec.
Jan Wolf, primátor Karviné: “V rámci našeho města se snažíme dlouhodobě pracovat na ekologických projektech města. Z dlouhodobého hlediska je vidět, že město Karviná je opravdu zelené město, jdeme vstříc ekologii a jsme rádi, že si organizátoři všimli i našich projektů a našeho města."
Speciální ocenění si obyvatelé a návštěvníci města mohou prohlédnout na Masarykově náměstí ve výloze Infocentra do konce letošního roku.
---
Dopravní policista se ve volnu stává známým saxofonistou
Teď vás seznámíme s dopravním policistou, který svůj život nedávno obohatil novým koníčkem a to hře na saxofon. Ve volném čase hraje známé skladby na různých místech v naší zemi i za hranicemi a naplňuje tak svůj život nevšední zážitky.
Martin Dyskiewicz je dopravním policistou už 19 let. Každý den řeší jinou situaci v dopravě, jeho práce není stereotypní a dokáže ho naplňovat.
Martin Dyskiewicz, dopravní policista, saxofonista: "Výsledky naší práce se pak projeví v bezpečnosti silničního provozu a věřím, že lidi to potom ocení.”
Lidé také oceňují jeho novou zálibu - hře na saxofon -, kterou našel v covidové době, která byla plná zákazů.
Martin Dyskiewicz, dopravní policista, saxofonista: "Byl to skok do vody v období covidu, když byly provozovny pozavírané, tak jsem si ho z legrace vypůjčil pro zajímavost no a od té doby zkouším už třetím rok, cvičím každý den, ale stále amatér, když to zjednoduším.”
Pro své vystupování si vybral pseudonym Doctor Sax.
Martin Dyskiewicz, dopravní policista, saxofonista: "Jsem spojil můj titul, jsem doktor filozifie, tak jsem to spojil se saxíkem a vznikl doktor sax no, je to prostě moje vzdělání s uměleckým umem."
Do svého repertoáru zařadil známé skladby, které většina lidí zná a které jsou oblíbené. Prozatím jich má kolem padesátky a další přibývají, podle toho, oč ho lidé žádají na plesech, svatbách a dalších společenských akcích. Hraje ale i na veřejnosti, na různých místech v Česku a zahraničí.
Martin Dyskiewicz, dopravní policista, saxofonista: "Zkusil jsem to poprvé v Německu, na mostě ve Frankfurtu, lidé chodili, otářeli se, pousmáli se, byla to zajímavá zkušenost. V tom terénu to má své kouzlo."
Z dalších zajímavých míst to byl třeba zámeček v Petrovicích, pole se Simpsonovi na Opavsku nebo ve Vítkovicích. Za cíl si dal stále se jako saxofonista zlepšovat.
Martin Dyskiewicz, dopravní policista, saxofonista: "Saxofonistou se člověk nestane během jednoho dvou tří let, ale je to běh na osm deset let minimálně než je člověk vyhraný, ale budu makat. Saxofon je takový můj splněný sen."
---
Fotbal baví stále víc děvčat
I když je sportovní nabídka ve městě široká, o začínající fotbalisty v MFK Karviná nouzi nemají. Tentokrát se ale podíváme na to, jak trénují děvčata.
Zájem děvčat o tento sport je totiž čím dál větší.
Michael Klos, hlavní trenér přípravek chlapců a dívek: "Jedním z našich cílů je to, aby se fotbal dívek stal stejným sportem jako je fotbal kluků tak, jak to bývá v zahraničí, kde je fotbal dívek normální sport, u nás je to pořád bráno jako něco okrajového. Více je ten ženský fotbal v televizi, můžou to rodiče i ty holky vidět, už to není něco exotického, co se objeví jednou za rok ve zprávách a my, když děláme nábory, tak vždycky je děláme i pro kluky i pro holky. Teprve poslední rok se to rozjíždí více, holky začínají chodit ve větších počtech, máme v současné chvíli dvě tréninkové skupiny, holky menší - přípravky a holky větší - žákyně, dohromady u nich figurují tři až čtyři trenéři.”
Trenérkou přípravky je Vanessa Hajduková z Nitry. V Karviné působí prvním rokem. S fotbalem je spojená od malička, celá její rodina tímto sportem žije. Role trenérky ji naplňuje.
Vanessa Hajduková, trenérka přípravky dívčího družstva MFK Karviná: "Učíme se vést míč, základy fotbalu, slalom, přihrávky na přesnost, hlavně trénujeme fyzičku, holky běhají a hrajeme hry s míčem i bez."
Trénink žákyň je už o něco náročnější. Tady už jde o techniku, pilování zpracování míče a neustálé udržování kondice, obratnost, rychlost a správné pohybové návyky..Trenéři si všímají jejich nasazení a zapálenost do hry.
Martin Matykiewicz, asistent trenéra družstva žákyň MFK Karviná: "Holky jsou překvapivě průbojnější, tvrdší, nebojí se jít do soubojů a více toho vydrží.”
Marie Matykiewiczová, fotbalistka MFK Karviná: "Já jsem začala před čtyřmi roky, předtím jsme tancovala latinsko-americké tance, jezdila jsem na tábory a vždycky jsem tam v odpoledním klidu hrála fotbal a jak mi mamka řekla, že se založí fotbalový tým v Karviné, tak jsem ji prosila, aby mě přihlásila. Nemůžu říct, jak mi to jde, to můžou říct jen protihráčky a spoluhráčky, ale řekla bych, že nepatřím k nejhorším.”
Mia Sochová, fotbalistka MFK Karviná: "Fotbal jsme začala hrát před půl rokem, kvůli moji nejlepší kamarádce, která mě přemluvila, jsem tady šťastná a baví mě to."
Alexandra Kuziecovová, fotbalistka MFK Karviná: "Hraju fotbal jeden rok, zaujalo mě, jak to fotbalisti hrají, jak jsou slavní."
Amálie Wodecká, fotbalistka MFK Karviná: "Taky se mi líbilo, jak to ti velcí kluci hrajou, jak to náš taťka hraje, tak jsme to taky chtěly vyzkoušet se sestrou."
Viktorie Žídková, fotbalistka MFK Karviná: "Už hraju fotbal asi šest let a baví mě to, jsem útočník a do toho kapitán."
Děvčata trénují třikrát týdně v areálu Bažantnice. Účastní se krajských soutěží, žákyně jsou na tom výsledkově lépe.
---