Léta běží
- Jiří Navrátil, náměstek hejtmana pro sociální oblast: Financování sociálních služeb v MS kraji
- MS kraj postaví v Kopřivnici Domov pod Bílou horou
Jiří Navrátil, náměstek hejtmana pro sociální oblast: Financování sociálních služeb v MS kraji
Lukáš Zavadil, TV Polar: Začíná pořad Léta běží. Dnes vám nabídneme rozhovor s poslancem Parlamentu ČR a také náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiřím Navrátilem, kterého tady vítám. Dobrý den.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Dobrý den Vám i divákům.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Sociální služby v Moravskoslezském kraji a jejich financování. Nedávno zastupitelé schválili další prostředky poskytovatelům sociálních služeb. Pojďme si to shrnout, abychom pochopili vlastně, jakým způsobem kraj tyto služby financuje a pěkně od začátku. Co tedy považujete za sociální službu?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Sociálních služeb máme několik druhů, je toho opravdu hodně. Ať už jsou to služby pro matky s dětmi, nebo jsou to služby pro některé bezdomovce, lidi bez přístřeší. Ale hlavně sociální služby poskytují služby lidem, kteří se nedokáží postarat sami o sebe, ať už jsou to senioři, lidé s hendikepem. Máme pobytové služby, terénní služby, to vše v Moravskoslezském kraji. Musí projít registraci. Pokud někdo chce vstoupit ještě do krajské sítě sociálních služeb, aby mohl být financován z tzv. státního rozpočtu z kapitoly 313, musí mít také závazek veřejného zadavatele. Tím je většinou obec nebo město. No a musíme si uvědomit, že financování sociálních služeb je vždy vícezdrojové; peníze ze státu, peníze od kraje, peníze od zřizovatelů, ať už je to nezisk nebo obce a samozřejmě od klientů a uživatelů těchto služeb.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Dá se říct, že většina nebo alespoň část poskytovatelů není výdělečná?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Dá se říct, že všechny služby by měly být nevýdělečné, ale samozřejmě my potřebují peníze taktéž na provoz a potřebují taktéž na rekonstrukce. Takže samozřejmě ty peníze se ukládají i do fondů. Ale když se podíváme jenom na to celkové financování například ze státního rozpočtu jsme v letošním roce obdrželi více jak dvě celé tři miliardy. Na dofinancování jsme v letošním roce ještě v srpnu dostali další peníze, které jsme se rozdělili na zářijovém zastupitelstvu Moravskoslezského kraje, takže celkem do sociálních služeb ze státního rozpočtu šlo letos již dvě celé 655 miliard. K tomu jsme přidali samozřejmě svoje peníze, tedy krajské peníze na své příspěvkovky, ale samozřejmě i tomu nezisku. Tam jsme v letošním roce na tzv. dofinancování sociálních služeb, dali devadesát milionů korun.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Co evropské financování?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Jsem rád, že se podařilo právě získat peníze i z Evropy. Opět na tři roky máme financování některých z vyjmenovaných služeb a obdrželi jsme částku 760 milionů korun, ke které přidáme 10 % ještě z kraje a tři roky můžeme některé financovat služby právě z evropských peněz.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Pokud to správně chápu, to jsou peníze, které mají ti poskytovatelé už jisté?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Ty už mají jisté, protože oni vědí, kteří jsou právě do evropských peněz zařazeni.
Lukáš Zavadil, TV Polar: I přesto se stále mluví o podfinancování sociálních služeb. Jaký je ten stav, i přes ty všechny peníze, o kterých spolu mluvíme? Jak se sociální služby mají, jak hospodaří?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Samozřejmě, není to nikdy jednoduché. My jsme hlavně bojovali tzv. úhradovou vyhláškou. To jsou peníze, které klienti platí právě za užívání sociálních služeb, ať už těch pobytových, právě za bydlení a taktéž za stravu. Celé roky se nám nedařilo přesvědčit ministerstvo, aby nám zvedlo úhradovou vyhlášku, abychom od těch klientů mohli dostávat více peněz. Musím poděkovat ministerstvu a i za spolupráci všem kolegům v sociálním výboru právě Parlamentu ČR, že jsme přesvědčili ministerstvo o to, aby se v letošním roce o dvacet korun na den zvedla úhradová vyhláška a díky tomu jsme dostali peníze od našich klientů a uživatelů. Ale chci upozornit i diváky, nevezmeme nikdy všem seniorům celý důchod, Vždy jim z důchodu musí zůstat minimálně patnáct procent na jejich vlastní užívání.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Myslíte, když platí za ty sociální služby například domovy pro seniory?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Přesně tak.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Nevím, jestli Vy, ale já často v poslední době vídám na sociálních sítích, že stát, vláda, parlament, poslanci se nestarají o naše lidi. To už je takový možná teď evergreen v posledních měsících. Co jiného to ale je? Vnímáte to taky?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Já bych řekl, že lidé musí umět hledat, a pokud neumím hledat sám na internetu, kde mi stát může pomoci, měl bych se obrátit na svůj sociální odbor, to znamená ve svém městě, ve své obci a tam mu jistě poradí. Ty možnosti opravdu jsou. Byť jenom říkáme například na bydlení. Nikdo nesmí zaplatit za náklady za bydlení více než 30 % svých příjmů. Pokud zaplatí více, musí dostat od státu právě tu pomoc na bydlení. Jsou tu další podpory, ať už právě lidem s malými dětmi. Ale podívejme se i seniorům. V letošním roce se podařilo třikrát díky valorizaci důchodů jim přidat. Z čeho mám největší radost? Je 1. leden roku 2023, zde všechny ženy dostanou ke svým důchodům o pět set korun více na každé dítě, které vychovaly. Maminky si to opravdu zaslouží, protože ony v podstatě měly vždy snížené příjmy a tím i ten výpočet důchodu je nižší.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy jste to říkal, ale ať to tady zazní jasně. Jsou tedy mezi organizacemi, které kraj a stát podporuje, i ty, které se starají o lidi bez domova a matky samoživitelky, je to tak?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Ano, tady musím velmi poděkovat například Armádě spásy. Armáda spásy opravdu plní svůj cíl, že poskytuje jakékoliv sociální služby právě lidem bez přístřeší. Ale máme tu i Slezskou diakonii, charitu, ti všichni například podporují tzv. bydlení pro matky s dětmi, které měly nějaký životní příběh a nebylo to jenom zaviněné například tím, že by se rodina rozpadla, ale nenašel se třeba manžel, našly se dluhy a to vše rozvrátil tu rodinu. Právě proto jsou tady tyto domovy, které pomáhají těmto matkám, a hlavně dětem.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Zůstaňme u vedení kraje. Zastupitelé také schválili peníze na výstavbu nového objektu pro osoby s autismem Mikasa. O co konkrétně jde?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Bude to pobytová služba pro osm klientů s velkou náročností péče. Jsem velmi rád, že se to podařilo v Moravskoslezském kraji a my jsme na to přidali dalších 500 tisíc korun k dotaci, kterou již dostali ze státního rozpočtu. Musíme si uvědomit, že lidé s autismem mají opravdu problémový život, a hlavně jejich okolí. Ti lidé postupně stárnou a my jim potřebujeme vytvořit také přístřeší, domov.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Kraj také podpoří i jeden projekt mimo náš region, a to hospic Citadela ve Valašském Meziříčí. Z jakého důvodu?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Je to hospicová péče pobytového charakteru, to znamená kamenný hospic. My na území máme tzv. terénní hospic, například Strom života, ale v blízkosti Nového Jičína a toho okolí není žádný kamenný hospic. Například v Ostravě máme Hospic svatého Lukáše, ve Frýdku-Místku je to hospic právě města Frýdek-Místek, ale to Novojičínsku nemělo, kde být. Z toho důvodu jsme se rozhodli, že každoročně budeme podporovat právě hospicovou péči toho kamenného typu právě ve Valašském Meziříčí, které spádově k Novému Jičínu je nejlépe.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Čili bude mít klienty z našeho kraje?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Přesně tak.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Dostáváme se k zásadnímu projektu, a to budoucí domov pod Bílou horou, což jsme o něm mluvili už několikrát. Bude to domov pro seniory v Kopřivnici, první, který postaví Moravskoslezský kraj. V jaké fázi je tento projekt?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Abych se trošičku vrátil do historie, město Kopřivnice je OEP město, tedy s rozšířenou působností, které jediné v Moravskoslezském kraji nemělo svůj domov. My jsme po dohodě a po podpisu memoranda s městem Kopřivnicí získali pozemky původní budovu rozestavěnou a k ní stavíme šesti podlažní domov pro osmdesát čtyři klientů. Jsem rád, že se podařilo i dohodnout s městem spolufinancování tohoto domova, jeho provozu. Dnes už máme vyhlášené výběrové řízení na ředitele této organizace. Musíme si uvědomit, že ten ředitel má na starosti sehnat nové zaměstnance pro celý domovy. Je to úplně nová organizace, vybavení tohoto domova bude soutěžit. Proto jsme vyhlásili výběrové řízení, jehož první kolo z přihlášených šesti klientů proběhne již příští pondělí 7. listopadu.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Jaké pak budou ty následující kroky?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Následující kroky; samozřejmě vystavět ten domov. My máme základovou desku, máme přeložené sítě a postupně nám teďka poroste budova. Potom samozřejmě budeme muset otevřít i zaměstnanecký fond, to znamená, budeme muset shánět zaměstnance, ať už sociální pracovníky, zdravotní pracovníky, ale i administrativu a v neposlední řadě kuchaře, protože ke každému dobrému domovu patří dobrá kuchyně.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Ještě na závěr, kdy bude otevřeno?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Měli bychom otevřít v lednu roku 2024.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Náš čas už vypršel. Pane náměstku, děkuju za rozhovor a budu se těšit na viděnou příště.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Já děkuji za pozvání a všem vašim divákům přeju hezký podzimní čas.
Lukáš Zavadil, TV Polar: To bylo další vydání pořadu Léta běží a příště se na viděnou budu těšit i s vámi.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Jiří Navrátil, náměstek hejtmana pro sociální oblast: Financování sociálních služeb v MS kraji
Lukáš Zavadil, TV Polar: Začíná pořad Léta běží. Dnes vám nabídneme rozhovor s poslancem Parlamentu ČR a také náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiřím Navrátilem, kterého tady vítám. Dobrý den.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Dobrý den Vám i divákům.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Sociální služby v Moravskoslezském kraji a jejich financování. Nedávno zastupitelé schválili další prostředky poskytovatelům sociálních služeb. Pojďme si to shrnout, abychom pochopili vlastně, jakým způsobem kraj tyto služby financuje a pěkně od začátku. Co tedy považujete za sociální službu?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Sociálních služeb máme několik druhů, je toho opravdu hodně. Ať už jsou to služby pro matky s dětmi, nebo jsou to služby pro některé bezdomovce, lidi bez přístřeší. Ale hlavně sociální služby poskytují služby lidem, kteří se nedokáží postarat sami o sebe, ať už jsou to senioři, lidé s hendikepem. Máme pobytové služby, terénní služby, to vše v Moravskoslezském kraji. Musí projít registraci. Pokud někdo chce vstoupit ještě do krajské sítě sociálních služeb, aby mohl být financován z tzv. státního rozpočtu z kapitoly 313, musí mít také závazek veřejného zadavatele. Tím je většinou obec nebo město. No a musíme si uvědomit, že financování sociálních služeb je vždy vícezdrojové; peníze ze státu, peníze od kraje, peníze od zřizovatelů, ať už je to nezisk nebo obce a samozřejmě od klientů a uživatelů těchto služeb.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Dá se říct, že většina nebo alespoň část poskytovatelů není výdělečná?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Dá se říct, že všechny služby by měly být nevýdělečné, ale samozřejmě my potřebují peníze taktéž na provoz a potřebují taktéž na rekonstrukce. Takže samozřejmě ty peníze se ukládají i do fondů. Ale když se podíváme jenom na to celkové financování například ze státního rozpočtu jsme v letošním roce obdrželi více jak dvě celé tři miliardy. Na dofinancování jsme v letošním roce ještě v srpnu dostali další peníze, které jsme se rozdělili na zářijovém zastupitelstvu Moravskoslezského kraje, takže celkem do sociálních služeb ze státního rozpočtu šlo letos již dvě celé 655 miliard. K tomu jsme přidali samozřejmě svoje peníze, tedy krajské peníze na své příspěvkovky, ale samozřejmě i tomu nezisku. Tam jsme v letošním roce na tzv. dofinancování sociálních služeb, dali devadesát milionů korun.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Co evropské financování?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Jsem rád, že se podařilo právě získat peníze i z Evropy. Opět na tři roky máme financování některých z vyjmenovaných služeb a obdrželi jsme částku 760 milionů korun, ke které přidáme 10 % ještě z kraje a tři roky můžeme některé financovat služby právě z evropských peněz.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Pokud to správně chápu, to jsou peníze, které mají ti poskytovatelé už jisté?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Ty už mají jisté, protože oni vědí, kteří jsou právě do evropských peněz zařazeni.
Lukáš Zavadil, TV Polar: I přesto se stále mluví o podfinancování sociálních služeb. Jaký je ten stav, i přes ty všechny peníze, o kterých spolu mluvíme? Jak se sociální služby mají, jak hospodaří?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Samozřejmě, není to nikdy jednoduché. My jsme hlavně bojovali tzv. úhradovou vyhláškou. To jsou peníze, které klienti platí právě za užívání sociálních služeb, ať už těch pobytových, právě za bydlení a taktéž za stravu. Celé roky se nám nedařilo přesvědčit ministerstvo, aby nám zvedlo úhradovou vyhlášku, abychom od těch klientů mohli dostávat více peněz. Musím poděkovat ministerstvu a i za spolupráci všem kolegům v sociálním výboru právě Parlamentu ČR, že jsme přesvědčili ministerstvo o to, aby se v letošním roce o dvacet korun na den zvedla úhradová vyhláška a díky tomu jsme dostali peníze od našich klientů a uživatelů. Ale chci upozornit i diváky, nevezmeme nikdy všem seniorům celý důchod, Vždy jim z důchodu musí zůstat minimálně patnáct procent na jejich vlastní užívání.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Myslíte, když platí za ty sociální služby například domovy pro seniory?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Přesně tak.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Nevím, jestli Vy, ale já často v poslední době vídám na sociálních sítích, že stát, vláda, parlament, poslanci se nestarají o naše lidi. To už je takový možná teď evergreen v posledních měsících. Co jiného to ale je? Vnímáte to taky?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Já bych řekl, že lidé musí umět hledat, a pokud neumím hledat sám na internetu, kde mi stát může pomoci, měl bych se obrátit na svůj sociální odbor, to znamená ve svém městě, ve své obci a tam mu jistě poradí. Ty možnosti opravdu jsou. Byť jenom říkáme například na bydlení. Nikdo nesmí zaplatit za náklady za bydlení více než 30 % svých příjmů. Pokud zaplatí více, musí dostat od státu právě tu pomoc na bydlení. Jsou tu další podpory, ať už právě lidem s malými dětmi. Ale podívejme se i seniorům. V letošním roce se podařilo třikrát díky valorizaci důchodů jim přidat. Z čeho mám největší radost? Je 1. leden roku 2023, zde všechny ženy dostanou ke svým důchodům o pět set korun více na každé dítě, které vychovaly. Maminky si to opravdu zaslouží, protože ony v podstatě měly vždy snížené příjmy a tím i ten výpočet důchodu je nižší.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy jste to říkal, ale ať to tady zazní jasně. Jsou tedy mezi organizacemi, které kraj a stát podporuje, i ty, které se starají o lidi bez domova a matky samoživitelky, je to tak?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Ano, tady musím velmi poděkovat například Armádě spásy. Armáda spásy opravdu plní svůj cíl, že poskytuje jakékoliv sociální služby právě lidem bez přístřeší. Ale máme tu i Slezskou diakonii, charitu, ti všichni například podporují tzv. bydlení pro matky s dětmi, které měly nějaký životní příběh a nebylo to jenom zaviněné například tím, že by se rodina rozpadla, ale nenašel se třeba manžel, našly se dluhy a to vše rozvrátil tu rodinu. Právě proto jsou tady tyto domovy, které pomáhají těmto matkám, a hlavně dětem.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Zůstaňme u vedení kraje. Zastupitelé také schválili peníze na výstavbu nového objektu pro osoby s autismem Mikasa. O co konkrétně jde?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Bude to pobytová služba pro osm klientů s velkou náročností péče. Jsem velmi rád, že se to podařilo v Moravskoslezském kraji a my jsme na to přidali dalších 500 tisíc korun k dotaci, kterou již dostali ze státního rozpočtu. Musíme si uvědomit, že lidé s autismem mají opravdu problémový život, a hlavně jejich okolí. Ti lidé postupně stárnou a my jim potřebujeme vytvořit také přístřeší, domov.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Kraj také podpoří i jeden projekt mimo náš region, a to hospic Citadela ve Valašském Meziříčí. Z jakého důvodu?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Je to hospicová péče pobytového charakteru, to znamená kamenný hospic. My na území máme tzv. terénní hospic, například Strom života, ale v blízkosti Nového Jičína a toho okolí není žádný kamenný hospic. Například v Ostravě máme Hospic svatého Lukáše, ve Frýdku-Místku je to hospic právě města Frýdek-Místek, ale to Novojičínsku nemělo, kde být. Z toho důvodu jsme se rozhodli, že každoročně budeme podporovat právě hospicovou péči toho kamenného typu právě ve Valašském Meziříčí, které spádově k Novému Jičínu je nejlépe.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Čili bude mít klienty z našeho kraje?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Přesně tak.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Dostáváme se k zásadnímu projektu, a to budoucí domov pod Bílou horou, což jsme o něm mluvili už několikrát. Bude to domov pro seniory v Kopřivnici, první, který postaví Moravskoslezský kraj. V jaké fázi je tento projekt?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Abych se trošičku vrátil do historie, město Kopřivnice je OEP město, tedy s rozšířenou působností, které jediné v Moravskoslezském kraji nemělo svůj domov. My jsme po dohodě a po podpisu memoranda s městem Kopřivnicí získali pozemky původní budovu rozestavěnou a k ní stavíme šesti podlažní domov pro osmdesát čtyři klientů. Jsem rád, že se podařilo i dohodnout s městem spolufinancování tohoto domova, jeho provozu. Dnes už máme vyhlášené výběrové řízení na ředitele této organizace. Musíme si uvědomit, že ten ředitel má na starosti sehnat nové zaměstnance pro celý domovy. Je to úplně nová organizace, vybavení tohoto domova bude soutěžit. Proto jsme vyhlásili výběrové řízení, jehož první kolo z přihlášených šesti klientů proběhne již příští pondělí 7. listopadu.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Jaké pak budou ty následující kroky?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Následující kroky; samozřejmě vystavět ten domov. My máme základovou desku, máme přeložené sítě a postupně nám teďka poroste budova. Potom samozřejmě budeme muset otevřít i zaměstnanecký fond, to znamená, budeme muset shánět zaměstnance, ať už sociální pracovníky, zdravotní pracovníky, ale i administrativu a v neposlední řadě kuchaře, protože ke každému dobrému domovu patří dobrá kuchyně.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Ještě na závěr, kdy bude otevřeno?
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Měli bychom otevřít v lednu roku 2024.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Náš čas už vypršel. Pane náměstku, děkuju za rozhovor a budu se těšit na viděnou příště.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana pro sociální oblast: Já děkuji za pozvání a všem vašim divákům přeju hezký podzimní čas.
Lukáš Zavadil, TV Polar: To bylo další vydání pořadu Léta běží a příště se na viděnou budu těšit i s vámi.
Redakčně upraveno / zkráceno.