Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Aloisie Goluchová oslavila 101. narozeniny
  • O počítačové kurzy pro seniory je velký zájem
  • Izolaci starších lidí má narušit projekt Vitální senior
  • Mobilní hospic Pokojný přístav potřebuje auto

Aloisie Goluchová oslavila 101. narozeniny

Krásných 101 let oslavila obyvatelka Nového domova v Karviné Aloisie Goluchová. Gratulanti ocenili její vitalitu a veselý přístup k životu.

Oslavenkyně je rodačkou z Karviné a na Karvinsku strávila celý svůj život. S manželem žila 49 let. Má 5 vnoučat, 8 pravnoučat a jednoho prapravnuka.

Jaroslava Goluchová, snacha oslavenkyně: “Babička pracovala v Prioru, jezdila s výtahem jako výtahářka. Je to strašně šikovná paní, veselá, ráda jezdila na výlety, nepila, nekouřila a ráda se bavila. Měla dvě dvě sestry, bratra. Vdala jsem se za jejího syna, kterého měla jediného.

Aktivním životem paní Goluchová žije i v Novém domově.

Daniel Rychlík, ředitel Nového domova Karviná: “Paní Lojzička je přes svůj věk neuvěřitelně velice aktivní. Musím říct, že se velmi ráda zapojuje do téměř všech aktivit, které se v domově dějí. Naposledy to byl koncert Ládi Kerndla, který také velice ocenila a jako nejstarší obyvatelka domova dokonce dostala jeho osobní medaili.

Společně s příbuznými a pracovníky domova oslavenkyni pogratuloval i náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Moravskoslezský kraj provozuje několik sociálních služeb pobytového charakteru, ale jsou tady i jiní poskytovatelé. Já se snažím vždy na pozvání všech přijet, když někdo slaví více jak 100 let. Dneska jsme tady v Novém domově v Karviné, kdy vlastně paní Aloisie slaví svých 101 let. Musím říct, že paní je v takové stavu, má tolik energie, která chybí mnohým z nás. Já bych jí chtěl popřát, aby si to užila v našem domově, aby opravdu služby, které tady poskytujeme byly pri ni jenom přínosné. A samozřejmě, že se těším na další setkání, že paní Aloisie nemá v sobě jenom energii, ale má v sobě i vtip a je to opravdu zážitek s ní strávit jakoukoli chvíli.

Samotná paní Goluchová doufá, že jí zdraví bude sloužit ještě několik dalších let.

---

O počítačové kurzy pro seniory je velký zájem

V Ostravě-Porubě probíhají pravidelné počítačové kurzy pro seniory. Sociální odbor radnice je pořádá ve spolupráci s Ostravskou univerzitou a zájem o ně je opravdu velký.

Senioři z Ostravy-Poruby mají další možnost vzdělávání. Zapojit se mohou do počítačových kurzů, které probíhají v Domě s pečovatelskou službou Průběžná a které v rámci celoživotního vzdělávání podporuje Ostravská univerzita.

Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí, MOb Poruba: “Jedná se o 1. ročník, první kurz, kdy senioři učí seniory výpočetní techniku. Práci s počítači a všeobecně pohybovat se na internetu, což je v současné době velmi důležité. Je to projekt ve spolupráci s Ostravskou univerzitou, která vyškolila ty lektory seniory, kteří dál ty znalosti předávají a zapůjčila i výpočetní techniku.”

Kurz probíhá jednou týdně a trvá zhruba hodinu. Senioři jsou rozděleni do skupin po 6 lidech, protože je k dispozici 6 počítačů. Ostravská univerzita podpořila vzdělávání i tím, že vytvořila 3 učebnice a další vzdělávací materiál.

Jiřina Pospěchová, lektorka: “Začali jsme úplně od začátku. Jsou tady i začátečníci úplně nepolíbení počítačem. To znamená od začátku. Jak se pracuje s myší, s klávesnicí, co vůbec ten počítač umí. Potom jsme začali tvořit soubor, vytvořili jsme si tam složku //a do toho podsložky. Učili jsme i na wordpadu některé aplikace a teď jsme si řekli, že začneme trošku s internetem, aby je to trošku více bavilo.”

Anketa: účastníci počítačového kurzu: “Pořád je něco nového, tak se snažím držet lajnu a občas se to daří. Baví mě to hodně, protože vím, že tam mám finance, mám tam přístup ke všemu možnému, objednávám letenky do Kanady a různě.”

“Zatím se učíme, tak moc toho neumíme ještě. Baví, ale doma už moc ne. Tam nemám poradu.”

“Prozatím mě to nebaví, nic mi to neříká a k čemu to budu používat, to uvidím. Jestli to budu mít pro zábavu, nebo něco smysluplného.”

Jeden kurz má 7 lekcí a pokračovat bude podle toho, jaký bude ze strany seniorů zájem.

---

Izolaci starších lidí má narušit projekt Vitální senior

Vtáhnout seniory zpět do společenského komunitního života se snaží v Novém Jičíně. Město připravilo roční projekt Vitální senior. Každý měsíc nabídne dvě až tři akce specializované na starší generaci.

Po dvou letech se v Novém Jičíně podařilo obnovit program Kavárnička, tedy setkání představitelů radnice s obyvateli domů zvláštního určení, dříve domů s pečovatelskou službou. Ty jsou na území města tři, první společenské odpoledne se odehrálo v domě U Jičínky.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Na tu tradici opět v letošním roce navazujeme a já to vnímám ze dvou stran. Za prvé, že ti lidé se potkají, žijí v nějakém velkém domě a mnohdy se mezi sebou neznají, dokonce ani na jedné chodbě. Druhý důvod je ten, že se mohou setkat s vedením města. Přítomni jsou i zástupci některých sociálních služeb. A pro mě jako pro starostu to má význam v tom, že si opravdu mohu v neformálním prostředí popovídat se seniory a vyslechnout si jejich názory a podněty.”

obyvatelky domu U Jičínky:

“Na některých chodnících jsou špatné sjezdy pro vozíčkáře jako jsem já.”

Problémem je někde parkování, ale bohužel, to se asi nedá nic dělat. Auta má skoro každý, mě se to také týká, protože jsem šofér. Jinak musím říct, že se celkem udržuje čistota města.”

O příjemný průběh Kavárničky se postarali klienti chráněných dílen Effatha, kteří připravili jarní výzdobu. Občerstvení bylo dílem žáků praktické školy a odborného učiliště.

Alice Obrátilová, žákyně OÚ a praktické školy Nový Jičín: “My jsme kuchaři, a teď chytáme kávu a k tomu mají buchtu, tribit buchtu a buchtu s margotkou.”

Toto setkání se seniory bylo ale jen jedním z programů, které se pro představitele starší generace letos ve městě konají. Sjednoceny jsou pod novým projektem Vitální senior 2022.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Původním záměrem opravdu bylo vtáhnout seniory zpátky do našeho společenského komunitního života. Opravdu, ty dva roky nepřály tomu, aby se lidé sdružovali, chodili ven a případná nám, že se naši senioři stávají čím dál více izolovanější, Chceme to změnit a jít tomu naproti a proto jsem vymysleli roční projet Vitální senior a máme na každý měsíc připraveny dvě až tři akce přímo zaměřené na seniory.”

Některé akce, jako Kavárnička, navazují na dřívější tradici, jiné jsou zcela nové, například to byl Den v Muzeu Novojičínska nebo týden volného vstupu do expozic Návštěvnického centra.

Karolína Kyšková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Lidé přicházeli v průběhu celého týdne a využili této akce. Procházeli si obě dvě expozice, klobouky i Laudona, v úterý byla nachystaná speciálně pro ně přednáška historika Muzea Novojičínska Radka Polácha.

Dále jsou v plánu projektu Vitální senior koncerty, sportovní aktivity, jako třeba discgolf nebo plavání, a asi největší akcí bude na podzim zájezd.

---

Mobilní hospic Pokojný přístav potřebuje auto

Opavská Charita žádá veřejnost o příspěvek na automobil pro mobilní hospic Pokojný přístav, který pomáhá rodinám v péči o nevyléčitelně nemocné. Kvůli velkému zájmu o tyto služby totiž posílí stávající tým zdravotních sester další. Ke své práci potřebuje auto. Peníze na jeho nákup ale nezisková organizace nemá.

Stále více nevyléčitelně nemocných touží po tom, prožít své poslední dny doma. S pomocí zdravotních sester z mobilního hospicu Pokojný přístav, které přijíždějí pečovat o pacienty do jejich domovů, je to možné.

Eva Mertová, vedoucí hospicové péče Pokojný přístav, Charita Opava: „Jsou schopné promluvit s rodinou, utěšit pacienta. To, že má bolesti a ztlumí mu ji léky, není úplně všechno. Ony ho musí uklidnit.“

K pacientům přijíždějí v pravidelných intervalech sestry i několikrát denně. A pokud se stav nemocných zhorší, přijedou znovu, třeba i v noci. Podávají infuze a kyslík, převazují rány a učí péči o nemocného rodinné příslušníky.

Eva Pustková, pečující: „Jsou velice šikovné. Jsem ráda, že tady přijedou. Protože sama si nevím rady.“

Zdravotní sestry jsou oporou také pro pečující osoby. Často je pro ně permanentní starost o pacienta vysilující. A sami potřebují podpořit.

Eva Mertová, vedoucí hospicové péče Pokojný přístav, Charita Opava: „U dlouhodobějších pacientů si vytváříme vztah i s jejich příbuznými. Patříme pak prakticky do jejich rodiny. A s některými se vídáme i poté, co jejich blízký odešel.“

Pět zdravotních sester z mobilního hospicu Pokojný přístav se vloni staralo o víc jak dvě stovky klientů. Zájemců o tyto služby je ale mnohem více. Je to totiž jediný mobilní hospic na Opavsku. Proto tým nyní doplní další zdravotní sestra.

Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Potřebovali jsme rozšířit tým zdravotních sester. Pracovat v mobilním hospici je velmi náročné. Zdravotní sestra jede několikrát za den k pacientovi. Je 24 hodin ve službě. Pacientů je mnoho. Proto jsme se rozhodli přidat ještě jednu zdravotní sestru.“

Ta kvůli cestám za pacienty potřebuje auto. Částka na jeho pořízení, která se pohybuje od 200 000 do 300 000 korun, je ale pro opavskou Charitu, která hospic zřizuje, nedostupná.

Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Nemáme dostatek prostředků, proto jsme se rozhodli oslovit veřejnost, aby nám  pomohla.“

Dárci mohou své finanční příspěvky posílat na účet, přes portál Darujme.cz, QR kód nebo také mohou peníze přinést osobně na ředitelství Charity Opava. Podrobnější informace najdete také na webových stránkách této neziskové organizace.


MOŽNOSTI PŘISPĚNÍ NA AUTO PRO MOBILNÍ HOSPIC POKOJNÝ PŘÍSTAV:

- převodem na účet: 154871941/0300, VS 20

- osobní doručení na Ředitelství Charity Opava, Přemyslovců 26

- přes portál Darujme.cz (Charita Opava – Auto pro mobilní hospic Pokojný přístav)



---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Léta běží
03. května 2022, 17:20

Aloisie Goluchová oslavila 101. narozeniny

Krásných 101 let oslavila obyvatelka Nového domova v Karviné Aloisie Goluchová. Gratulanti ocenili její vitalitu a veselý přístup k životu.

Oslavenkyně je rodačkou z Karviné a na Karvinsku strávila celý svůj život. S manželem žila 49 let. Má 5 vnoučat, 8 pravnoučat a jednoho prapravnuka.

Jaroslava Goluchová, snacha oslavenkyně: “Babička pracovala v Prioru, jezdila s výtahem jako výtahářka. Je to strašně šikovná paní, veselá, ráda jezdila na výlety, nepila, nekouřila a ráda se bavila. Měla dvě dvě sestry, bratra. Vdala jsem se za jejího syna, kterého měla jediného.

Aktivním životem paní Goluchová žije i v Novém domově.

Daniel Rychlík, ředitel Nového domova Karviná: “Paní Lojzička je přes svůj věk neuvěřitelně velice aktivní. Musím říct, že se velmi ráda zapojuje do téměř všech aktivit, které se v domově dějí. Naposledy to byl koncert Ládi Kerndla, který také velice ocenila a jako nejstarší obyvatelka domova dokonce dostala jeho osobní medaili.

Společně s příbuznými a pracovníky domova oslavenkyni pogratuloval i náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Moravskoslezský kraj provozuje několik sociálních služeb pobytového charakteru, ale jsou tady i jiní poskytovatelé. Já se snažím vždy na pozvání všech přijet, když někdo slaví více jak 100 let. Dneska jsme tady v Novém domově v Karviné, kdy vlastně paní Aloisie slaví svých 101 let. Musím říct, že paní je v takové stavu, má tolik energie, která chybí mnohým z nás. Já bych jí chtěl popřát, aby si to užila v našem domově, aby opravdu služby, které tady poskytujeme byly pri ni jenom přínosné. A samozřejmě, že se těším na další setkání, že paní Aloisie nemá v sobě jenom energii, ale má v sobě i vtip a je to opravdu zážitek s ní strávit jakoukoli chvíli.

Samotná paní Goluchová doufá, že jí zdraví bude sloužit ještě několik dalších let.

---

O počítačové kurzy pro seniory je velký zájem

V Ostravě-Porubě probíhají pravidelné počítačové kurzy pro seniory. Sociální odbor radnice je pořádá ve spolupráci s Ostravskou univerzitou a zájem o ně je opravdu velký.

Senioři z Ostravy-Poruby mají další možnost vzdělávání. Zapojit se mohou do počítačových kurzů, které probíhají v Domě s pečovatelskou službou Průběžná a které v rámci celoživotního vzdělávání podporuje Ostravská univerzita.

Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí, MOb Poruba: “Jedná se o 1. ročník, první kurz, kdy senioři učí seniory výpočetní techniku. Práci s počítači a všeobecně pohybovat se na internetu, což je v současné době velmi důležité. Je to projekt ve spolupráci s Ostravskou univerzitou, která vyškolila ty lektory seniory, kteří dál ty znalosti předávají a zapůjčila i výpočetní techniku.”

Kurz probíhá jednou týdně a trvá zhruba hodinu. Senioři jsou rozděleni do skupin po 6 lidech, protože je k dispozici 6 počítačů. Ostravská univerzita podpořila vzdělávání i tím, že vytvořila 3 učebnice a další vzdělávací materiál.

Jiřina Pospěchová, lektorka: “Začali jsme úplně od začátku. Jsou tady i začátečníci úplně nepolíbení počítačem. To znamená od začátku. Jak se pracuje s myší, s klávesnicí, co vůbec ten počítač umí. Potom jsme začali tvořit soubor, vytvořili jsme si tam složku //a do toho podsložky. Učili jsme i na wordpadu některé aplikace a teď jsme si řekli, že začneme trošku s internetem, aby je to trošku více bavilo.”

Anketa: účastníci počítačového kurzu: “Pořád je něco nového, tak se snažím držet lajnu a občas se to daří. Baví mě to hodně, protože vím, že tam mám finance, mám tam přístup ke všemu možnému, objednávám letenky do Kanady a různě.”

“Zatím se učíme, tak moc toho neumíme ještě. Baví, ale doma už moc ne. Tam nemám poradu.”

“Prozatím mě to nebaví, nic mi to neříká a k čemu to budu používat, to uvidím. Jestli to budu mít pro zábavu, nebo něco smysluplného.”

Jeden kurz má 7 lekcí a pokračovat bude podle toho, jaký bude ze strany seniorů zájem.

---

Izolaci starších lidí má narušit projekt Vitální senior

Vtáhnout seniory zpět do společenského komunitního života se snaží v Novém Jičíně. Město připravilo roční projekt Vitální senior. Každý měsíc nabídne dvě až tři akce specializované na starší generaci.

Po dvou letech se v Novém Jičíně podařilo obnovit program Kavárnička, tedy setkání představitelů radnice s obyvateli domů zvláštního určení, dříve domů s pečovatelskou službou. Ty jsou na území města tři, první společenské odpoledne se odehrálo v domě U Jičínky.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Na tu tradici opět v letošním roce navazujeme a já to vnímám ze dvou stran. Za prvé, že ti lidé se potkají, žijí v nějakém velkém domě a mnohdy se mezi sebou neznají, dokonce ani na jedné chodbě. Druhý důvod je ten, že se mohou setkat s vedením města. Přítomni jsou i zástupci některých sociálních služeb. A pro mě jako pro starostu to má význam v tom, že si opravdu mohu v neformálním prostředí popovídat se seniory a vyslechnout si jejich názory a podněty.”

obyvatelky domu U Jičínky:

“Na některých chodnících jsou špatné sjezdy pro vozíčkáře jako jsem já.”

Problémem je někde parkování, ale bohužel, to se asi nedá nic dělat. Auta má skoro každý, mě se to také týká, protože jsem šofér. Jinak musím říct, že se celkem udržuje čistota města.”

O příjemný průběh Kavárničky se postarali klienti chráněných dílen Effatha, kteří připravili jarní výzdobu. Občerstvení bylo dílem žáků praktické školy a odborného učiliště.

Alice Obrátilová, žákyně OÚ a praktické školy Nový Jičín: “My jsme kuchaři, a teď chytáme kávu a k tomu mají buchtu, tribit buchtu a buchtu s margotkou.”

Toto setkání se seniory bylo ale jen jedním z programů, které se pro představitele starší generace letos ve městě konají. Sjednoceny jsou pod novým projektem Vitální senior 2022.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Původním záměrem opravdu bylo vtáhnout seniory zpátky do našeho společenského komunitního života. Opravdu, ty dva roky nepřály tomu, aby se lidé sdružovali, chodili ven a případná nám, že se naši senioři stávají čím dál více izolovanější, Chceme to změnit a jít tomu naproti a proto jsem vymysleli roční projet Vitální senior a máme na každý měsíc připraveny dvě až tři akce přímo zaměřené na seniory.”

Některé akce, jako Kavárnička, navazují na dřívější tradici, jiné jsou zcela nové, například to byl Den v Muzeu Novojičínska nebo týden volného vstupu do expozic Návštěvnického centra.

Karolína Kyšková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Lidé přicházeli v průběhu celého týdne a využili této akce. Procházeli si obě dvě expozice, klobouky i Laudona, v úterý byla nachystaná speciálně pro ně přednáška historika Muzea Novojičínska Radka Polácha.

Dále jsou v plánu projektu Vitální senior koncerty, sportovní aktivity, jako třeba discgolf nebo plavání, a asi největší akcí bude na podzim zájezd.

---

Mobilní hospic Pokojný přístav potřebuje auto

Opavská Charita žádá veřejnost o příspěvek na automobil pro mobilní hospic Pokojný přístav, který pomáhá rodinám v péči o nevyléčitelně nemocné. Kvůli velkému zájmu o tyto služby totiž posílí stávající tým zdravotních sester další. Ke své práci potřebuje auto. Peníze na jeho nákup ale nezisková organizace nemá.

Stále více nevyléčitelně nemocných touží po tom, prožít své poslední dny doma. S pomocí zdravotních sester z mobilního hospicu Pokojný přístav, které přijíždějí pečovat o pacienty do jejich domovů, je to možné.

Eva Mertová, vedoucí hospicové péče Pokojný přístav, Charita Opava: „Jsou schopné promluvit s rodinou, utěšit pacienta. To, že má bolesti a ztlumí mu ji léky, není úplně všechno. Ony ho musí uklidnit.“

K pacientům přijíždějí v pravidelných intervalech sestry i několikrát denně. A pokud se stav nemocných zhorší, přijedou znovu, třeba i v noci. Podávají infuze a kyslík, převazují rány a učí péči o nemocného rodinné příslušníky.

Eva Pustková, pečující: „Jsou velice šikovné. Jsem ráda, že tady přijedou. Protože sama si nevím rady.“

Zdravotní sestry jsou oporou také pro pečující osoby. Často je pro ně permanentní starost o pacienta vysilující. A sami potřebují podpořit.

Eva Mertová, vedoucí hospicové péče Pokojný přístav, Charita Opava: „U dlouhodobějších pacientů si vytváříme vztah i s jejich příbuznými. Patříme pak prakticky do jejich rodiny. A s některými se vídáme i poté, co jejich blízký odešel.“

Pět zdravotních sester z mobilního hospicu Pokojný přístav se vloni staralo o víc jak dvě stovky klientů. Zájemců o tyto služby je ale mnohem více. Je to totiž jediný mobilní hospic na Opavsku. Proto tým nyní doplní další zdravotní sestra.

Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Potřebovali jsme rozšířit tým zdravotních sester. Pracovat v mobilním hospici je velmi náročné. Zdravotní sestra jede několikrát za den k pacientovi. Je 24 hodin ve službě. Pacientů je mnoho. Proto jsme se rozhodli přidat ještě jednu zdravotní sestru.“

Ta kvůli cestám za pacienty potřebuje auto. Částka na jeho pořízení, která se pohybuje od 200 000 do 300 000 korun, je ale pro opavskou Charitu, která hospic zřizuje, nedostupná.

Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Nemáme dostatek prostředků, proto jsme se rozhodli oslovit veřejnost, aby nám  pomohla.“

Dárci mohou své finanční příspěvky posílat na účet, přes portál Darujme.cz, QR kód nebo také mohou peníze přinést osobně na ředitelství Charity Opava. Podrobnější informace najdete také na webových stránkách této neziskové organizace.


MOŽNOSTI PŘISPĚNÍ NA AUTO PRO MOBILNÍ HOSPIC POKOJNÝ PŘÍSTAV:

- převodem na účet: 154871941/0300, VS 20

- osobní doručení na Ředitelství Charity Opava, Přemyslovců 26

- přes portál Darujme.cz (Charita Opava – Auto pro mobilní hospic Pokojný přístav)



---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/leta-bezi/leta-bezi-03-05-2022-17-24