Léta běží
- MSK opět hostil 7. ročník Rekordů handicapovaných hrdinů
- Trojhalí Karolina patřilo pěstounským rodinám
- Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Městská policie Ostrava se zaměřuje i na seniory
Jsme na startu dalšího vydání pořadu Léta běží. Přeji dobrý den. Na krajském úřadě proběhlo už sedmé vyhlášení výsledků celostátního projektu Rekordy handicapovaných hrdinů. Má za cíl zviditelnit lidi s jakýmkoliv handicapem a ty, kteří o ně pečují a především ukázat, že ve společnosti nejsou vyloučení.
MSK opět hostil 7. ročník Rekordů handicapovaných hrdinů
Projekt Rekord handicapovaných hrdinů byl i letos rozdělen do kategorií. Vítězové získali ceny jako hrdinové handicapu, pečující v handicapu, projekty handicapu a emisaři handicapu.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Nejedná se jen o lidi, kteří mají nějaké zdravotní postižení. Ukazují, že bojují se svým životem a ukazují, že dokážou například na vozíku fungovat a předvádět různé výkony. Jedná se i o firmy a společnosti, které právě lidem s handicapem pomáhají a to je pro nás velmi důležité je ocenit.”
Mezi vítězi byl i Filip Hyrák. Dnes jednatřicetiletý hrdina se narodil přidušený a jeho diagnózou je Dětská mozková obrna. Z ocenění měl obrovskou radost.
Filip Hyrák, oceněný v kategorii Hrdinové handicapu: “Jsem hrozně moc nadšený, že to vyšlo. Nečekal jsem to. Taťka mi poslal email, že jsem vyhrál, tak jsem řekl, že jo, super!”
Jiří Muladi, spoluorganizátor projektu: “Svěřily se nám dvě oceněné, že je to pro ně životní zážitek.”
Milena Polášková, oceněná v kategorii Hrdinové handicapu: “Abych pravdu řekla, jsem z toho v šoku, protože to pro mě bylo velké překvapení. Musím říct, že všichni, kdo byli oceněni, si to opravdu zaslouží, protože až teď zpětně mi to vše dochází.”
Marie Šrámková, oceněná v kategorii Pečující v handicapu: “Já jsem vyrůstala v rodině s postiženým otcem a od dítěte jsme byli vedeni každému pomoct, kde to je třeba. A to byla taková samozřejmost. Takže ten dnešní den je pro mě velikánský šok. A smekám před všemi, kdo zvládají ten svůj těžký úděl, nereptají, jsou vděčni za každé nové ráno a jsou vděčni třeba jen za ten úsměv a vlídné slovo. I to pro ně hodně znamená.”
Když nemůžeš, tak přidej. Zátopkovo heslo padlo na této akci mnohokrát a může být také jedním ze vzkazů komukoliv, kdo život nemá lehký.
Radka Kovalská, nadační fond Patříme k sobě Oli, ocenění v kategorii Pečující v handicapu: “Aby se nevzdávali, vždy je nějaká pomoc.”
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Já bych chtěl do budoucna popřát všem, kteří mají tu odvahu, aby ji neztráceli a aby se přihlásili do této soutěže a dalšího ročníku Rekordů handicapovaných hrdinů, abychom měli další a další návrhy a mohli se seznamovat s mnoha dalšími lidmi.”
Trojhalí Karolina patřilo pěstounským rodinám
MS kraj si váží pěstounů, kterých rok od roku přibývá. Pro pěstounské a náhradní rodiny proto jako poděkování každým rokem pořádá akci Spolu ruku v ruce. V Trojhalí Karolina na ně čekal bohatý program, jehož hlavní hvězdou byla Ewa Farna.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Jsme na špici v rámci celé ČR a to je něco úžasného. V letošním roce evidujeme 160 přechodných pěstounů, kteří nám pomáhají s dětmi, které se dostaly do jakékoliv krize. Dneska jsme oceňovali pěstouny ať už přechodné či trvalé, kteří se rozhodli obětovat svoje srdce právě cizím dětem a musím říct, že to je vždycky moc krásné, protože to přichází přímo od veřejnosti ty návrhy pro ocenění a my z nich potom vybíráme.”
Na akci se představily i organizace, které pomáhají nejen náhradním rodinám, ale i lidem se zdravotním postižením a těm, které o ně pečují. Dvě z nich získaly od kraje darem 50 tisíc korun.
Adam Kratochvíl, zástupce organizace Smáci: “Sdružujeme pacienty se spinální svalovou atrofií s tím, že máme zaměřenou činnost na pomoc jednak pacientům samotným nebo jejich pečujícím. Děláme ať už přechodné terapeutické pobyty pro pečující, tak naší dlouhodobou už téměř 7 roků jsou tábory, kde jezdí pacienti. Ten dar byl 50 tisíc právě na zajištění chodu toho tábora ((a za to moc děkujeme.”
Jan Šusták, Světlo rodin: “50 tisíc poputuje na děti, které mají postižení autismu, mají ADHD, Downův syndrom a další postižení. Půjde to na různé terapie, pobyty a mnoho dalších věcí, které pomůžou těmto nemocným dětem.”
Petra Kroutilová, Dětské centrum Čtyřlístek: “Děkuji zástupcům kraje, že něco takového vytvořili. Viděli jsme, že tady bylo velké množství jak lidí z řad veřejnosti, tak i kolegů z ostatních organizací, kde jsme si mohli předat informace a nové poznatky a lidé byli velice spokojeni.”
Tereza Bartolšicová, Sdružení pěstounů Elia: “Myslím, že to je super, že lidé se i setkají s těmi organizacemi, poznají co a jak, dozví se nové informace.”
Kromě Ewy Farne vystoupil i Cirkus trochu jinak a nechyběla ani novocirkusová show a spousta her a atrakcí pro děti i dospělé.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Městská policie Ostrava se zaměřuje i na seniory
Lukáš Zavadil, TV Polar: Hostem pořadu Léta běží je dnes Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava, vítejte u nás ve studiu.
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: Dobrý den Vám i divákům.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Vaši kolegové v Ostravě mají na kontě desítky, možná stovky zásahů v souvislosti s pomocí seniorům. S čím se nejčastěji setkávají?
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: Pokud hovoříte o pomoci seniorům, tak nejčastěji se setkáváme s dvěmy takovými služebními zákroky. První to jsou tzv. výjezdy na sociální pomoci a druhé to jsou výjezdy na aktivace tísňových tlačítek klientů, kteří jsou zařazeni do programu Senior linky. Pokud se týká té první oblasti, to znamená sociální výpomoci, tak se jedná o situace, kdy například senior upadne z vozíku invalidního, z postele nebo například v koupelně a buď on sám, nebo prostřednictvím někoho ze svého blízkého okolí volá na linku 156. Pokud jde o tu druhou rovinu, to znamená o naše klienty Senior linky, pak tam volání na linku 156 není nutností, protože klient Senior linky aktivuje tzv. tísňové tlačítko a operační důstojník ihned na místo vysílá nejblíže situovanou hlídku.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Setkáváte se i s vážnými situacemi? Jde někdy i o život takzvaně?
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: I při těchto výjezdech se bohužel setkáváme s určitými nepříjemnými situacemi pro naše seniory. Mnohdy ti senioři jsou ohroženi na svém zdraví, ale v minulosti jsme se setkali i s případem, kdy senior, který aktivoval tísňové tlačítko zdravotní komplikace, upadl bezprostředně před naším příjezdem do bezvědomí a dokonce došlo i k srdeční zástavě. V těchto případech naši strážníci vždy poskytnou první pomoc a na místo přivolají lékaře nebo rychlou záchrannou službu.
Lukáš Zavadil, TV Polar: My jsme o tom jednou i natáčeli. Vaši kolegové často navazují vztah s osamělými seniory. Můžete uvést příklad, s čím se na Vás třeba pak ti senioři obracejí?
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: Se seniory jednak hovoří naši strážníci preventisté v rámci preventivních besed a zároveň s nimi hovoří i naši strážníci okrskáři, kteří provádějí kontrolu těch našich klientů Senior linek v jejich bydlištích. To znamená, s těmi seniory se poměrně dobře znají. Ty nejčastější otázky se týkají jejich bezpečí. To znamená, co mají dělat, jakým způsobem postupovat, kam volat v případě, že se cítí v ohrožení na svém životě, na svém zdraví anebo že je v ohrožení jejich majetek.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak jsou tyto zásahy v řeči čísel? Určitě vedete statistiky.
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: Pokud bych mohl hovořit řečí čísel, tak kupříkladu od začátku letošního roku k těm sociálním výpomocem jsme vyjížděli téměř ve stovce případů a k výjezdům na tísňovou linku Senior linky to bylo celkem ve 203 případech. Samozřejmě jsme se bavili i v předchozí otázce, zda šlo i někdy o život nebo o zdraví. Jen v letošním roce jsme namísto volali lékaře nebo rychlou záchrannou službu téměř ve 40 případech.
Lukáš Zavadil, TV Polar: My jsme se před časem bavili o tom, jak zřídit sobě nebo blízkým to senior tlačítko Senior linku. To si lidé mohou poměrně snadno zjistit na webu městské policie. Když už ale tlačítko senioři mají, je něco, co dělají třeba i nevědomě špatně? Co by Vám třeba pomohlo v rámci pomoci? Jaký je třeba správný postup?
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: My se setkáváme s případy, kdy senior, který má například tísňové tlačítko Senior linky, anebo jiní senioři, kteří ho nemají, se obávají to tísňové tlačítko aktivovat nebo se obávají zavolat na linku 156. Když se jich později ptáme, jaký měli k tomu důvod, tak říkají, že nás nechtějí obtěžovat, že by to určitě byl zbytečný či marný výjezd. My vždycky říkáme, ať už naši strážníci preventisté nebo i ti okrskáři, které jsem zmiňoval, těm seniorům "Nebojte se aktivovat tlačítko tísňové linky, nebojte se zavolat tísňovou linku městské policie 156. Není k tomu absolutně žádný důvod. My přijedeme a pomůžeme".
Lukáš Zavadil, TV Polar: Městská policie v letošním roce montuje panoramatická kukátka. Jak je na tom tento projekt?
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: Tento projekt běží už od roku 2005. Jen v letošním roce jsme nainstalovali 50 kukátek a třicet 7 řetízků s tím, že za zajímavost určitě stojí zmínit, že právě od toho roku 2005 už jsme provedli více než 2800 instalací.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Kromě toho, o čem jsme se už bavili, je ještě něco, co Městská policie Ostrava dělá pro seniory.
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: Naše práce a nemalý díl nebo část naší práce je zaměřena na prevenci a to zejména na prevenci seniorů. Proč na seniory? Protože senioři jsou zvlášť zranitelné oběti trestných činů a samozřejmě stávají se mnohdy snadným terčem pachatelů trestné činnosti. My jednak jim třeba značíme kompenzační pomůcky pomocí metody syntetické DNA. Naši preventisté pro seniory pořádají řadu preventivních přednášek a besed a mohu zmínit, že například od září spouštíme projekt SeniorOVA akademie. Všechny tyto preventivní aktivity můžeme realizovat díky finanční podpory Statutárního města Ostravy, se kterým velmi úzce spolupracujeme například na projektu Bezpečnější Ostrava.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava, byl hostem pořadu LÉTA BĚŽÍ. Děkuju Vám za to.
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: Děkuji za pozvání a přeji hezký zbytek dne.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Jsme na startu dalšího vydání pořadu Léta běží. Přeji dobrý den. Na krajském úřadě proběhlo už sedmé vyhlášení výsledků celostátního projektu Rekordy handicapovaných hrdinů. Má za cíl zviditelnit lidi s jakýmkoliv handicapem a ty, kteří o ně pečují a především ukázat, že ve společnosti nejsou vyloučení.
MSK opět hostil 7. ročník Rekordů handicapovaných hrdinů
Projekt Rekord handicapovaných hrdinů byl i letos rozdělen do kategorií. Vítězové získali ceny jako hrdinové handicapu, pečující v handicapu, projekty handicapu a emisaři handicapu.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Nejedná se jen o lidi, kteří mají nějaké zdravotní postižení. Ukazují, že bojují se svým životem a ukazují, že dokážou například na vozíku fungovat a předvádět různé výkony. Jedná se i o firmy a společnosti, které právě lidem s handicapem pomáhají a to je pro nás velmi důležité je ocenit.”
Mezi vítězi byl i Filip Hyrák. Dnes jednatřicetiletý hrdina se narodil přidušený a jeho diagnózou je Dětská mozková obrna. Z ocenění měl obrovskou radost.
Filip Hyrák, oceněný v kategorii Hrdinové handicapu: “Jsem hrozně moc nadšený, že to vyšlo. Nečekal jsem to. Taťka mi poslal email, že jsem vyhrál, tak jsem řekl, že jo, super!”
Jiří Muladi, spoluorganizátor projektu: “Svěřily se nám dvě oceněné, že je to pro ně životní zážitek.”
Milena Polášková, oceněná v kategorii Hrdinové handicapu: “Abych pravdu řekla, jsem z toho v šoku, protože to pro mě bylo velké překvapení. Musím říct, že všichni, kdo byli oceněni, si to opravdu zaslouží, protože až teď zpětně mi to vše dochází.”
Marie Šrámková, oceněná v kategorii Pečující v handicapu: “Já jsem vyrůstala v rodině s postiženým otcem a od dítěte jsme byli vedeni každému pomoct, kde to je třeba. A to byla taková samozřejmost. Takže ten dnešní den je pro mě velikánský šok. A smekám před všemi, kdo zvládají ten svůj těžký úděl, nereptají, jsou vděčni za každé nové ráno a jsou vděčni třeba jen za ten úsměv a vlídné slovo. I to pro ně hodně znamená.”
Když nemůžeš, tak přidej. Zátopkovo heslo padlo na této akci mnohokrát a může být také jedním ze vzkazů komukoliv, kdo život nemá lehký.
Radka Kovalská, nadační fond Patříme k sobě Oli, ocenění v kategorii Pečující v handicapu: “Aby se nevzdávali, vždy je nějaká pomoc.”
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Já bych chtěl do budoucna popřát všem, kteří mají tu odvahu, aby ji neztráceli a aby se přihlásili do této soutěže a dalšího ročníku Rekordů handicapovaných hrdinů, abychom měli další a další návrhy a mohli se seznamovat s mnoha dalšími lidmi.”
Trojhalí Karolina patřilo pěstounským rodinám
MS kraj si váží pěstounů, kterých rok od roku přibývá. Pro pěstounské a náhradní rodiny proto jako poděkování každým rokem pořádá akci Spolu ruku v ruce. V Trojhalí Karolina na ně čekal bohatý program, jehož hlavní hvězdou byla Ewa Farna.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Jsme na špici v rámci celé ČR a to je něco úžasného. V letošním roce evidujeme 160 přechodných pěstounů, kteří nám pomáhají s dětmi, které se dostaly do jakékoliv krize. Dneska jsme oceňovali pěstouny ať už přechodné či trvalé, kteří se rozhodli obětovat svoje srdce právě cizím dětem a musím říct, že to je vždycky moc krásné, protože to přichází přímo od veřejnosti ty návrhy pro ocenění a my z nich potom vybíráme.”
Na akci se představily i organizace, které pomáhají nejen náhradním rodinám, ale i lidem se zdravotním postižením a těm, které o ně pečují. Dvě z nich získaly od kraje darem 50 tisíc korun.
Adam Kratochvíl, zástupce organizace Smáci: “Sdružujeme pacienty se spinální svalovou atrofií s tím, že máme zaměřenou činnost na pomoc jednak pacientům samotným nebo jejich pečujícím. Děláme ať už přechodné terapeutické pobyty pro pečující, tak naší dlouhodobou už téměř 7 roků jsou tábory, kde jezdí pacienti. Ten dar byl 50 tisíc právě na zajištění chodu toho tábora ((a za to moc děkujeme.”
Jan Šusták, Světlo rodin: “50 tisíc poputuje na děti, které mají postižení autismu, mají ADHD, Downův syndrom a další postižení. Půjde to na různé terapie, pobyty a mnoho dalších věcí, které pomůžou těmto nemocným dětem.”
Petra Kroutilová, Dětské centrum Čtyřlístek: “Děkuji zástupcům kraje, že něco takového vytvořili. Viděli jsme, že tady bylo velké množství jak lidí z řad veřejnosti, tak i kolegů z ostatních organizací, kde jsme si mohli předat informace a nové poznatky a lidé byli velice spokojeni.”
Tereza Bartolšicová, Sdružení pěstounů Elia: “Myslím, že to je super, že lidé se i setkají s těmi organizacemi, poznají co a jak, dozví se nové informace.”
Kromě Ewy Farne vystoupil i Cirkus trochu jinak a nechyběla ani novocirkusová show a spousta her a atrakcí pro děti i dospělé.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Městská policie Ostrava se zaměřuje i na seniory
Lukáš Zavadil, TV Polar: Hostem pořadu Léta běží je dnes Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava, vítejte u nás ve studiu.
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: Dobrý den Vám i divákům.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Vaši kolegové v Ostravě mají na kontě desítky, možná stovky zásahů v souvislosti s pomocí seniorům. S čím se nejčastěji setkávají?
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: Pokud hovoříte o pomoci seniorům, tak nejčastěji se setkáváme s dvěmy takovými služebními zákroky. První to jsou tzv. výjezdy na sociální pomoci a druhé to jsou výjezdy na aktivace tísňových tlačítek klientů, kteří jsou zařazeni do programu Senior linky. Pokud se týká té první oblasti, to znamená sociální výpomoci, tak se jedná o situace, kdy například senior upadne z vozíku invalidního, z postele nebo například v koupelně a buď on sám, nebo prostřednictvím někoho ze svého blízkého okolí volá na linku 156. Pokud jde o tu druhou rovinu, to znamená o naše klienty Senior linky, pak tam volání na linku 156 není nutností, protože klient Senior linky aktivuje tzv. tísňové tlačítko a operační důstojník ihned na místo vysílá nejblíže situovanou hlídku.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Setkáváte se i s vážnými situacemi? Jde někdy i o život takzvaně?
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: I při těchto výjezdech se bohužel setkáváme s určitými nepříjemnými situacemi pro naše seniory. Mnohdy ti senioři jsou ohroženi na svém zdraví, ale v minulosti jsme se setkali i s případem, kdy senior, který aktivoval tísňové tlačítko zdravotní komplikace, upadl bezprostředně před naším příjezdem do bezvědomí a dokonce došlo i k srdeční zástavě. V těchto případech naši strážníci vždy poskytnou první pomoc a na místo přivolají lékaře nebo rychlou záchrannou službu.
Lukáš Zavadil, TV Polar: My jsme o tom jednou i natáčeli. Vaši kolegové často navazují vztah s osamělými seniory. Můžete uvést příklad, s čím se na Vás třeba pak ti senioři obracejí?
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: Se seniory jednak hovoří naši strážníci preventisté v rámci preventivních besed a zároveň s nimi hovoří i naši strážníci okrskáři, kteří provádějí kontrolu těch našich klientů Senior linek v jejich bydlištích. To znamená, s těmi seniory se poměrně dobře znají. Ty nejčastější otázky se týkají jejich bezpečí. To znamená, co mají dělat, jakým způsobem postupovat, kam volat v případě, že se cítí v ohrožení na svém životě, na svém zdraví anebo že je v ohrožení jejich majetek.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak jsou tyto zásahy v řeči čísel? Určitě vedete statistiky.
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: Pokud bych mohl hovořit řečí čísel, tak kupříkladu od začátku letošního roku k těm sociálním výpomocem jsme vyjížděli téměř ve stovce případů a k výjezdům na tísňovou linku Senior linky to bylo celkem ve 203 případech. Samozřejmě jsme se bavili i v předchozí otázce, zda šlo i někdy o život nebo o zdraví. Jen v letošním roce jsme namísto volali lékaře nebo rychlou záchrannou službu téměř ve 40 případech.
Lukáš Zavadil, TV Polar: My jsme se před časem bavili o tom, jak zřídit sobě nebo blízkým to senior tlačítko Senior linku. To si lidé mohou poměrně snadno zjistit na webu městské policie. Když už ale tlačítko senioři mají, je něco, co dělají třeba i nevědomě špatně? Co by Vám třeba pomohlo v rámci pomoci? Jaký je třeba správný postup?
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: My se setkáváme s případy, kdy senior, který má například tísňové tlačítko Senior linky, anebo jiní senioři, kteří ho nemají, se obávají to tísňové tlačítko aktivovat nebo se obávají zavolat na linku 156. Když se jich později ptáme, jaký měli k tomu důvod, tak říkají, že nás nechtějí obtěžovat, že by to určitě byl zbytečný či marný výjezd. My vždycky říkáme, ať už naši strážníci preventisté nebo i ti okrskáři, které jsem zmiňoval, těm seniorům "Nebojte se aktivovat tlačítko tísňové linky, nebojte se zavolat tísňovou linku městské policie 156. Není k tomu absolutně žádný důvod. My přijedeme a pomůžeme".
Lukáš Zavadil, TV Polar: Městská policie v letošním roce montuje panoramatická kukátka. Jak je na tom tento projekt?
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: Tento projekt běží už od roku 2005. Jen v letošním roce jsme nainstalovali 50 kukátek a třicet 7 řetízků s tím, že za zajímavost určitě stojí zmínit, že právě od toho roku 2005 už jsme provedli více než 2800 instalací.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Kromě toho, o čem jsme se už bavili, je ještě něco, co Městská policie Ostrava dělá pro seniory.
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: Naše práce a nemalý díl nebo část naší práce je zaměřena na prevenci a to zejména na prevenci seniorů. Proč na seniory? Protože senioři jsou zvlášť zranitelné oběti trestných činů a samozřejmě stávají se mnohdy snadným terčem pachatelů trestné činnosti. My jednak jim třeba značíme kompenzační pomůcky pomocí metody syntetické DNA. Naši preventisté pro seniory pořádají řadu preventivních přednášek a besed a mohu zmínit, že například od září spouštíme projekt SeniorOVA akademie. Všechny tyto preventivní aktivity můžeme realizovat díky finanční podpory Statutárního města Ostravy, se kterým velmi úzce spolupracujeme například na projektu Bezpečnější Ostrava.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava, byl hostem pořadu LÉTA BĚŽÍ. Děkuju Vám za to.
Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: Děkuji za pozvání a přeji hezký zbytek dne.
Redakčně upraveno / zkráceno.