Znělka oznámila začátek dalšího vydání pořadu Léta běží. V následujících deseti minutách vyrazíme za sociálními tématy z Moravskoslezského kraje. Dobrý den.
MSK i letos ocení nejlepší pěstouny
Moravskoslezský kraj i letos ocení tři pěstouny, kteří se dlouhodobě starají o opuštěné dětí. Lidé mohou nominovat pěstouny, o kterých si myslí, že by si ocenění zasloužili, a to do 30.června. V nominaci nesmí chybět kontaktní údaje pěstounů, email a telefonní číslo a taky stručný popis jejich příběhu a přístupu.
Ministr v Havířově řešil sociální programy pro potřebné
Ubytování uprchlíků z Ukrajiny a jejich začleňování do společnosti. Ale také podobná pomoc například pro rodiny s dětmi bez přístřeší a další obyvatele nejen našeho regionu. To byla témata, o která se zajímal při návštěvě Havířova ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka.
Cílem návštěvy ministra byl havířovský azylový dům pro rodiny, který provozuje Armáda spásy.
Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí: "Já jsem tady měl možnost poznat opravdu velmi dobrou spolupráci, která se teď týká využití a nabídky bytů pro ukrajinské uprchlíky. Právě ve spolupráci s Armádou spásy, která je určitým garantem, že s těmi lidmi a s jejich rodinami je dále pracováno. Že tady běží nějaký ten proces sociální podpory, aby ti lidé se mohli adaptovat a integrovat, což si myslím, že je velmi důležité. A má to velký potenciál, protože tady jsou volné byty, je tady příležitost na Ostravsku i pro to, aby ti lidé si našli práci."
Armáda spásy kromě toho, že ve městě řeší velkou transformaci služeb, tak ve spolupráci s poskytovatelem nájemního bydlení pomáhá také uprchlíkům z Ukrajiny.
Jan Rafaj, generální ředitel společnosti Heimstaden: "Heimstaden má v Havířově přes 12 tisíc bytů a samozřejmě část těch bytů se snažíme poskytnou pro sociální práci. Ta sociální práce je velmi široká, takže například jsme mohli využít přes 200 bytů už dneska v Havířově pro přicházející ukrajinské uprchlíky. Navázali jsme výbornou spolupráci s Armádou spásy, která se snaží dělat určitou sociální a adaptační práci s těmi rodinami."
Tomáš Kolondra, ředitel Armády spásy Havířov: "Naši terénní pracovníci docházejí do bytů, kde jsou uprchlíci z Ukrajiny a poskytují jim potřebnou podporu a mapují a zjišťují potřeby těch Ukrajinců a pomáhají s tím, co se dá."
Vyřizují dokumenty, pomáhají umísťovat děti do škol a školek a také hledají pro uprchlíky práci.
Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí: "Je to úspěšný projekt, který se
ukazuje, že tady funguje. Ale on funguje i mimo řekněme tu uprchlickou krizovou situaci. Ukazuje se, že tady může být velmi dobrá práce, kdy lidi, kteří ztratili bydlení, jsou v nějaké krizové situaci, zase zpátky dostává do toho běžného života."
Ministr si z Moravskoslezského kraje odvezl zároveň několik podnětů k úpravě vyplácení příspěvků na bydlení, aby se nepodporoval byznys s chudobou. Zajistilo se vzdělávaní dětí i například omezení sociální podpory pro rodiče, kteří je neposílají do škol.
MSK poděkoval pěstounům na přechodnou dobu
Moravskoslezský kraj opět poděkoval pěstounům na přechodnou dobu, ti byli v Jeseníkách na Malé Morávce na víkendovém setkání.
Renáta Chytrová, ředitelka Centra psychologické pomoci: „Je to v podstatě druhý ročník, protože první ročník byl v loňském roce nejen na podporu pěstounské péče, ale také byli zapojeni do výzkumu, aby MSK věděl, jaké potřeby pěstouni na přechodnou dobu mají.“
Říká se jí i profesionální pěstounská péče. Díky lidem, kteří ji poskytují, nemusí dětí nejútlejšího věku do zařízení, center a dětských domovů.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Je to velmi náročné, MS kraj jim například zavolá, nebo OSPOD, v jakoukoli hodinu, a řekne, že je zde dítě, které potřebuje okamžitou pomoc. A já jim za tu práci chci moc a moc poděkovat.“
Petr Buštík, pěstoun, Frýdek Místek: „My to děláme od roku 2014 .Teď máme chlapečka, který má 3 roky a 8 měsíců a holčičku, ta má 10 měsíců.“
Robert Kurej, pěstoun, Ostrava: „První dítě. Máme strašně rádi děti, máme i svoje vnoučata.“
Vlastimil Polášek, pěstoun, Hodslavice: „Sedmý rok a měli jsme 6 dětí.“
Andrea Prasková, koordinátorka, MS kraj: „Pěstouni se dozví na pobytech nové informace, které se týkají pěstounské péče na přechodnou dobu, ale zároveň si zde můžou pěkně odpočinout a užít si krásného prostředí a wellnesu.“
Setkání se zúčastnilo 32 rodin, 64 pěstounů se svými dětmi. Moravskoslezský kraj chystá i další dva turnusy.
Slavnostní promoce studentů Seniorské akademie
Dům kultury Poklad patřil slavnostnímu zakončení historicky prvního ročníku Seniorské akademie. Ten začal loni v září a byl o něj takový zájem, že místo původně plánované jedné třídy, otevřeli hned dvě.
Zájemcům ve věku 55 let a více je určena Seniorská akademie, která probíhá v DK Poklad každý sudý čtvrtek od 14 hodin. První studenti ji mají úspěšně za sebou a na slavnostní promoci si převzali diplomy a certifikáty.
Lucie Baránková Vilamová(ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: ”Budeme rádi spolupracovat na této akci, která opravdu dává velký smysl, i v následujících letech. Myslím, že na těch absolventech je vidět obrovská aktivita, chuť, energie."
Takový zájem o akademii nikdo nečekal a byl tak velkým překvapením. V zimním semestru na Seniorskou akademii nastoupilo 41 studentů a v letním dalších 31 studentů. Studium zvládli a řádně ukončili úplně všichni.
Anketa: studenti Seniorské akademie: ”Budeme pokračovat a strašně se nám líbilo úplně všechno. Nejvíc psychologie asi.”
”,Z každého něco se dalo vybrat, ale ta psychologie byla nejzajímavější."
”Zvládl jsem všechny předměty a byly zajímavé. Byla zajímavá psycholgie, moderní hudba, umění.”
Momentálně se připravuje další ročník. Přihlásit se na něj budou moci jak současní absolventi, tak kdokoliv další.
Darina Daňková, jednatelka, DK Poklad: ”Připravujeme předměty, které budou jiné a s novými lektory. Víme, co se seniorům absolventům líbilo víc, co méně, takže navážeme na tu zkušenost.”
Seniorům z Ostravy-Poruby na studium přispívá radnice a oproti studentům odjinud ho tak mají o polovinu levnější.
O zápis na dotovanou rekreaci měli senioři opět velký zájem
Havířov každoročně pořádá pro seniory rekreace, které z velké části dotuje. Zájem o zájezdy je obrovský a na zápis vždy přijde mnohem více lidí, než nakonec může odjet. Aby senioři uspěli, nevadí jim i přivstat si.
Zhruba sto havířovských seniorů přišlo k zápisu na rekondičně-zdravotní pobyt v Luhačovicích. Senioři již z předchozích zápisů dobře vědí, že jedním z kritérii je, že kdo dřív přijde, ten jede. Přesto, že registrace začala až v devět hodin, někteří lidé stáli před vchodem již od brzkých ranních hodin. Na pobyt totiž pojede 40 zájemců.
anketa: “Dcera tu byla o půl páté. Já jsem přišla před půl osmou, abychom se dostali. Paní říká, že se dostaneme.”
anketa: “Tak jsme se přišly přihlásit, když jsme už ve věku poctivým, že to tedy zkusíme, jestli pojedeme, nebo nepojedeme. Což podle toho, jaký je tady zájem, tak asi těžko.”
Dotovaných rekreací radnice pořádá více a tak senioři budou mít ještě šanci se přihlásit. Přednost budou mít opět ti, kteří ještě na žádném pobytu nebyli.
Uršula Anna Kubíčková, referentka odboru sociálních věcí: "Připravujeme ještě další pobyty a to konkrétně v říjnu pojedeme do Jeseníků do Karlova pod Pradědem. Tam to bude určeno dvěma turnusy pro 80 seniorů, takže šance je tam velká."
Další skupinu tvoří osamělí senioři, kteří už rekreaci absolvovali. Celkem během roku město umožní pobyt 220 seniorům. Radnice přispívá na jeden poukaz zhruba 50%.
To byla naše témata ze sociální oblasti našeho regionu, díky, že jste se díval a na viděnou příště.
Redakčně upraveno / zkráceno.