Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Projekt Mezičasy pomáhá osamělým seniorům
  • Komunitní dům Harmonie v Porubě už má první nájemníky
  • V Karviné-Loukách mají senioři nové místo k setkávání
  • Frýdlant nad Ostravicí pomáhá pečujícím osobám

Lukáš Zavadil, TV POLAR: O slovo se hlásí pravidelný pořad Léta běží, který na POLARU mapuje dění v sociální oblasti Moravskoslezského kraje. I dnes pro vás máme několik témat. Doba Covidová přinesla osamělost a to především v domovech seniorů. Spolek Počteníčko teď přišel s novým projektem - Mezičasy. O co jde, nám na dálku vysvětlí Ivan Sekanina, kterého zdravím, dobrý den.

Projekt Mezičasy pomáhá osamělým seniorům

    Ivan Sekanina, iniciátor projektu: Hezký den. Zdravím Vás.

    Lukáš Zavadil, TV POLAR: Vy jste v běžné době se seniory v docela úzkém kontaktu, například v projektu Počteníčko, to teď není možné, je tedy projekt Mezičasy reakcí na tuto situaci? O co vlastně jde?

    Ivan Sekanina, iniciátor projektu: V době zákazu návštěv žádné kontaktní aktivity a žádné kontakty možné nejsou. Senioři jsou v domovech poměrně smutní, vystresovaní, nemají žádný společenský kontakt, nikdo za nimi nechodí. Tak jsme si řekli, že je to překleneme a vymysleli jsme nový projekt Mezičasy, který spočívá v tom, že studenti a další dobrovolníci, třeba senioři a děti, píší seniorům v domovech, babičkám a dědečkům dopisy, natáčejí video vzkazy a my jim je posíláme. Jde o to, že tento projekt Mezičasy je pravidelný a dlouhodobý, protože se dá dělat samozřejmě i v době, kdy nejsou zákazy návštěv, protože, bohužel jak víme, seniorů v domovech, kteří jsou osamocení, a na které rodiny zapomněli, nebo kteří už rodiny nemají, je pořád dost. Takže Mezičasy. Jde o aktivitu, která je pravidelná. Dopisy posíláme každý týden a videovzkazy zhruba jednou za dva měsíce.

    Lukáš Zavadil, TV POLAR: Jakou máte zpětnou vazbu ať už od samotných seniorů nebo od zaměstnanců domovů pro seniory? Uvítali tuto aktivitu?

    Ivan Sekanina, iniciátor projektu: Zatím je reakce velmi dobrá. Zájem se velmi se zvyšuje. Momentálně jsme v patnácti domovech seniorů vlastně už v pěti krajích. Začali jsme v Moravskoslezském, ale ono se to rozkřikne a řeknou si to mezi sebou, takže už jsme třeba i v Praze a v Brně i v Olomouckém kraji po jednotlivých domovech nebo po dvou, po třech, ale gró je samozřejmě Moravskoslezský kraj. Jednak máme zpětnou vazbu od aktivizačních pracovníků, samozřejmě nás zajímá. A vypadá to, že nejlepší je zatím to, co jsme zvolili, to znamená pestrá skladba těch dopisů. Jednak je dopis a my do toho dopisu, do té obálky ještě vkládáme třeba kvíz, obrázek od žáků škol, od dětí z mateřských škol, vkládáme tam například omalovánky nebo fotku zvířat, takže ta skladba je pestrá a vím, že je třeba i domov, konkrétně ve Vítkově, kde si ty dopisy předčítají společně. Kdy je skupinka seniorů a aktivizační pracovník to přečte všem společně. Ale jinak je to tak, že každý senior dostane ten svůj dopis.

    Lukáš Zavadil, TV POLAR: A poslední věc, pokud by se někdo k vám chtěl jakkoliv připojit, pomoct vám, co by měl v tuto chvíli udělat?

    Ivan Sekanina, iniciátor projektu: Pomoc určitě přivítáme, jednak už se nám hlásí někteří senioři, kluby seniorů a ti píšou dopisy. Určitě přivítáme pomoc dětí, školáků. Hlásí se nám už některé školy s tím, že zapojí děti, aby nám kreslili obrázky. Čili pomoc vítáme a kdo chce vědět podrobnosti, tak by se měl podívat na naše stránky www.hodinovyvnuk.cz , tam jsou adresy a na ně se může psát.

    Lukáš Zavadil, TV POLAR: Projekt Mezičasy, stejně tak jak funguje, tedy na dálku, nám představil Ivan Sekanina. Díky za váš čas, ať se Vám daří.

    Ivan Sekanina, iniciátor projektu: Já vám děkuju moc.

    Komunitní dům Harmonie v Porubě už má první nájemníky

      Lukáš Zavadil, TV POLAR: V Ostravě-Porubě před nedávnem dokončili dům s pečovatelskou službou Harmonie, vznikl rekonstrukcí domu na Dělnické ulici a nabízí celkem 23 bytových jednotek. Současně probíhá druhá etapa rekonstrukce, která skončí na jaře.

      Yvona Fajtová, TV Polar: Přestavba domu na Dělnické ulici v Ostravě-Porubě na komunitní centrum pro seniory harmonie skončila. V současné době postupně vítá první nájemníky. Bydlení je primárně určeno pro seniorské páry nebo dvojice, které spolu chtějí žít.

      Nájemník Domu s pečovatelskou službou Harmonie: “Jsme nadšeni a děkuji městskému obvodu Poruba, že něco takového stvořil. Opravdu je to tu luxusní. Oproti těm takzvaným buňkám třeba v jiných domovech důchodců, tak to je špičkové tady.”

      Yvona Fajtová, TV Polar: Dům s pečovatelskou službou nabízí 23 komfortních a moderních bytů o velikosti 2+kk ,ve kterých jsou nainstalované kuchyňské linky i sporáky a v předsíni zabudované šatní skříně. Téměř polovina bytů má i balkóny.

      Jan Dekický, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě trošku se nám zkomplikovala ta situace tím, co vládne v celé ČR, takže někteří to mírně odložili, ale velkou část bytů už máme obsazenou. Přesto, pokud by někdo měl zájem, tak ještě můžeme další žádosti přijímat. My samozřejmě průběžně přijímáme žádosti pro zbývající DPSky.”

      Yvona Fajtová, TV Polar: Po Domech s pečovatelskou službou Astra a Průběžná je Harmonie třetí v řadě, který Poruba zřídila. Reaguje tak na zvyšující se počet stárnoucích obyvatel obvodu. Aktuálně je v seniorském věku téměř třetina z nich.

      Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Víme, že i do budoucna budou ty požadavky neustále narůstat. Proto jsme se rozhodli, že rozšíříme nabídku seniorského bydlení o Dům s pečovatelskou službou. Ten komplex je jedinečný v tom, že kromě bytového domu, nebo respektive domu s pečovatelskou službou pro seniory bude v příštím roce ještě dobudována služebna městské policie, která je dále v tom komplexu. Potom tam je atrium, které budou moct využívat jak senioři, kteří tady bydlí, tak lidé z přilehlého okolí.”

      Yvona Fajtová, TV Polar: Na Domu s pečovatelskou službou se brzy objeví i jeho název Harmonie, který si lidé vybrali v anketě. Čeká se jen na souhlas památkářů.

      Yvona Fajtová, TV Polar: Součástí celého komplexu bude i kavárna a komunitní dům je zajímavý i tím, že má zelenou střechu.

      V Karviné-Loukách mají senioři nové místo k setkávání

      Monika Danková, TV Polar: Prostory bývalé ordinace praktického lékaře v Karviné-Loukách budou nově sloužit seniorům, spolkům a organizacím, které v této městské části fungují. Město prostory vybavilo potřebným nábytkem.


      Monika Danková, TV Polar:
       Senioři žijící v Karviné-Loukách, ale i spolky nebo tamní organizace mají nově k dispozici vybavené prostory k setkávání, schůzím nebo dalším činnostem. Nachází se v objektu úřadovny, místnosti dříve využíval praktický lékař.

      Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: “Dalo by se říct, že je to taková obdoba Spolkového domu, který máme v Karviné-Ráji, získali větší prostory, které jsou moderně vybavené a mohou asi je stejným způsobem pronajmout pro své schůze nebo svou činnost."

      Monika Danková, TV Polar:
      K dispozici mají senioři sál, který je o dost větší než předchozí.

      Žofie Iwaszková, správkyně objektu: "Dále mají k dispozici šatnu, v ní jsou umístěny i skříně, které jsou určené pouze pro seniory, kde si mohou své věc uzamknout. K dispozici mají i kuchyňku, která je vybavená."

      Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: “Do budoucna bychom chtěli tyto prostory ještě dovybavit o dataprojektor, aby ty schůze mohly být zajímavější."

      Monika Danková, TV Polar: 
      Klub seniorů nebo další spolky si termíny pro využívání těchto prostorů objednávají emailem, telefonicky nebo osobně přímo v úřadovně, která je součástí objektu.

      Frýdlant nad Ostravicí pomáhá pečujícím osobám

        Petr Rehanek,Tv Polar: FnO se snaží zvyšovat kompetence a znalosti potřebné k péči o druhou osobu. Seznamuje pečující osoby s možnostmi pomoci.

        Petr Rehanek,Tv Polar:  Frýdlant nad Ostravicí se ve spolupráci s MAS Frýdlantsko – Beskydy zapojil do projektu z Operačního programu Zaměstnanost s názvem Doprovázení pečujících osob na cestě zpět do pracovního procesu – Půjčovna kompenzačních pomůcek ve Středisku sociálních služeb města Frýdlant nad Ostravicí.

        PAVLA JANDAČKOVÁ, sociální pracovnice: "Cílem projektu je podpora neformálních pečujících osob, které jsou často opomíjeny. Jedná se o poskytování základního sociálního poradenství, navázání spolupráce se sociálními službami, organizacemi a institucemi. Služby sociální podpory jsou poskytovány zdarma. V neposlední řadě budou nakoupeny pomůcky do půjčovny kompenzačních pomůcek. Za úplatu je možné vypůjčit si pomůcky, které mohou ve velké míře ulehčit život."

        Petr Rehanek,Tv Polar: Město chce tímto způsobem pečující osoby seznámit s možnostmi pomoci, které existují a tím zvyšovat kompetence a znalosti potřebné k péči o druhou osobu. Součástí projektu bylo vytvoření nového pracovního místa terénní sociální pracovnice a díky tomu je tedy možnost také navštívit pečující doma.

        PAVLA JANDAČKOVÁ, sociální pracovnice: "Z důvodu mimořádných opatření v České republice nabízíme také bezplatnou pomoc lidem, kteří z důvodu vysokého věku či zdravotního postižení spadají do ohrožené skupiny obyvatel. Terénní sociální pracovnice jim na základě předchozí telefonické domluvy zajistí donášku nákupu, léků a hygienických pomůcek. Nákup bude předán bezkontaktně před dveře jejich domu. Do této skupiny mohou spadat také nemohoucí osoby, které se ocitly v karanténě, nebo jim nyní nemá kdo z blízkých nákup zajistit."

        Petr Rehanek,Tv Polar: Pomoc je určena občanům Frýdlantu nad Ostravicí, to znamená Frýdlant město, Nová Ves a Lubno. Pro pečující občany z přidružených obcí Frýdlantu nad Ostravicí zajišťuje pomoc Charita Frýdek - Místek. Kontakty vidíte na obrazovce.

        Redakčně upraveno / zkráceno.

        Mohlo by Vás také zajímat

        Pořad: Léta běží
        08. prosince 2020, 17:25

        Lukáš Zavadil, TV POLAR: O slovo se hlásí pravidelný pořad Léta běží, který na POLARU mapuje dění v sociální oblasti Moravskoslezského kraje. I dnes pro vás máme několik témat. Doba Covidová přinesla osamělost a to především v domovech seniorů. Spolek Počteníčko teď přišel s novým projektem - Mezičasy. O co jde, nám na dálku vysvětlí Ivan Sekanina, kterého zdravím, dobrý den.

        Projekt Mezičasy pomáhá osamělým seniorům

          Ivan Sekanina, iniciátor projektu: Hezký den. Zdravím Vás.

          Lukáš Zavadil, TV POLAR: Vy jste v běžné době se seniory v docela úzkém kontaktu, například v projektu Počteníčko, to teď není možné, je tedy projekt Mezičasy reakcí na tuto situaci? O co vlastně jde?

          Ivan Sekanina, iniciátor projektu: V době zákazu návštěv žádné kontaktní aktivity a žádné kontakty možné nejsou. Senioři jsou v domovech poměrně smutní, vystresovaní, nemají žádný společenský kontakt, nikdo za nimi nechodí. Tak jsme si řekli, že je to překleneme a vymysleli jsme nový projekt Mezičasy, který spočívá v tom, že studenti a další dobrovolníci, třeba senioři a děti, píší seniorům v domovech, babičkám a dědečkům dopisy, natáčejí video vzkazy a my jim je posíláme. Jde o to, že tento projekt Mezičasy je pravidelný a dlouhodobý, protože se dá dělat samozřejmě i v době, kdy nejsou zákazy návštěv, protože, bohužel jak víme, seniorů v domovech, kteří jsou osamocení, a na které rodiny zapomněli, nebo kteří už rodiny nemají, je pořád dost. Takže Mezičasy. Jde o aktivitu, která je pravidelná. Dopisy posíláme každý týden a videovzkazy zhruba jednou za dva měsíce.

          Lukáš Zavadil, TV POLAR: Jakou máte zpětnou vazbu ať už od samotných seniorů nebo od zaměstnanců domovů pro seniory? Uvítali tuto aktivitu?

          Ivan Sekanina, iniciátor projektu: Zatím je reakce velmi dobrá. Zájem se velmi se zvyšuje. Momentálně jsme v patnácti domovech seniorů vlastně už v pěti krajích. Začali jsme v Moravskoslezském, ale ono se to rozkřikne a řeknou si to mezi sebou, takže už jsme třeba i v Praze a v Brně i v Olomouckém kraji po jednotlivých domovech nebo po dvou, po třech, ale gró je samozřejmě Moravskoslezský kraj. Jednak máme zpětnou vazbu od aktivizačních pracovníků, samozřejmě nás zajímá. A vypadá to, že nejlepší je zatím to, co jsme zvolili, to znamená pestrá skladba těch dopisů. Jednak je dopis a my do toho dopisu, do té obálky ještě vkládáme třeba kvíz, obrázek od žáků škol, od dětí z mateřských škol, vkládáme tam například omalovánky nebo fotku zvířat, takže ta skladba je pestrá a vím, že je třeba i domov, konkrétně ve Vítkově, kde si ty dopisy předčítají společně. Kdy je skupinka seniorů a aktivizační pracovník to přečte všem společně. Ale jinak je to tak, že každý senior dostane ten svůj dopis.

          Lukáš Zavadil, TV POLAR: A poslední věc, pokud by se někdo k vám chtěl jakkoliv připojit, pomoct vám, co by měl v tuto chvíli udělat?

          Ivan Sekanina, iniciátor projektu: Pomoc určitě přivítáme, jednak už se nám hlásí někteří senioři, kluby seniorů a ti píšou dopisy. Určitě přivítáme pomoc dětí, školáků. Hlásí se nám už některé školy s tím, že zapojí děti, aby nám kreslili obrázky. Čili pomoc vítáme a kdo chce vědět podrobnosti, tak by se měl podívat na naše stránky www.hodinovyvnuk.cz , tam jsou adresy a na ně se může psát.

          Lukáš Zavadil, TV POLAR: Projekt Mezičasy, stejně tak jak funguje, tedy na dálku, nám představil Ivan Sekanina. Díky za váš čas, ať se Vám daří.

          Ivan Sekanina, iniciátor projektu: Já vám děkuju moc.

          Komunitní dům Harmonie v Porubě už má první nájemníky

            Lukáš Zavadil, TV POLAR: V Ostravě-Porubě před nedávnem dokončili dům s pečovatelskou službou Harmonie, vznikl rekonstrukcí domu na Dělnické ulici a nabízí celkem 23 bytových jednotek. Současně probíhá druhá etapa rekonstrukce, která skončí na jaře.

            Yvona Fajtová, TV Polar: Přestavba domu na Dělnické ulici v Ostravě-Porubě na komunitní centrum pro seniory harmonie skončila. V současné době postupně vítá první nájemníky. Bydlení je primárně určeno pro seniorské páry nebo dvojice, které spolu chtějí žít.

            Nájemník Domu s pečovatelskou službou Harmonie: “Jsme nadšeni a děkuji městskému obvodu Poruba, že něco takového stvořil. Opravdu je to tu luxusní. Oproti těm takzvaným buňkám třeba v jiných domovech důchodců, tak to je špičkové tady.”

            Yvona Fajtová, TV Polar: Dům s pečovatelskou službou nabízí 23 komfortních a moderních bytů o velikosti 2+kk ,ve kterých jsou nainstalované kuchyňské linky i sporáky a v předsíni zabudované šatní skříně. Téměř polovina bytů má i balkóny.

            Jan Dekický, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě trošku se nám zkomplikovala ta situace tím, co vládne v celé ČR, takže někteří to mírně odložili, ale velkou část bytů už máme obsazenou. Přesto, pokud by někdo měl zájem, tak ještě můžeme další žádosti přijímat. My samozřejmě průběžně přijímáme žádosti pro zbývající DPSky.”

            Yvona Fajtová, TV Polar: Po Domech s pečovatelskou službou Astra a Průběžná je Harmonie třetí v řadě, který Poruba zřídila. Reaguje tak na zvyšující se počet stárnoucích obyvatel obvodu. Aktuálně je v seniorském věku téměř třetina z nich.

            Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Víme, že i do budoucna budou ty požadavky neustále narůstat. Proto jsme se rozhodli, že rozšíříme nabídku seniorského bydlení o Dům s pečovatelskou službou. Ten komplex je jedinečný v tom, že kromě bytového domu, nebo respektive domu s pečovatelskou službou pro seniory bude v příštím roce ještě dobudována služebna městské policie, která je dále v tom komplexu. Potom tam je atrium, které budou moct využívat jak senioři, kteří tady bydlí, tak lidé z přilehlého okolí.”

            Yvona Fajtová, TV Polar: Na Domu s pečovatelskou službou se brzy objeví i jeho název Harmonie, který si lidé vybrali v anketě. Čeká se jen na souhlas památkářů.

            Yvona Fajtová, TV Polar: Součástí celého komplexu bude i kavárna a komunitní dům je zajímavý i tím, že má zelenou střechu.

            V Karviné-Loukách mají senioři nové místo k setkávání

            Monika Danková, TV Polar: Prostory bývalé ordinace praktického lékaře v Karviné-Loukách budou nově sloužit seniorům, spolkům a organizacím, které v této městské části fungují. Město prostory vybavilo potřebným nábytkem.


            Monika Danková, TV Polar:
             Senioři žijící v Karviné-Loukách, ale i spolky nebo tamní organizace mají nově k dispozici vybavené prostory k setkávání, schůzím nebo dalším činnostem. Nachází se v objektu úřadovny, místnosti dříve využíval praktický lékař.

            Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: “Dalo by se říct, že je to taková obdoba Spolkového domu, který máme v Karviné-Ráji, získali větší prostory, které jsou moderně vybavené a mohou asi je stejným způsobem pronajmout pro své schůze nebo svou činnost."

            Monika Danková, TV Polar:
            K dispozici mají senioři sál, který je o dost větší než předchozí.

            Žofie Iwaszková, správkyně objektu: "Dále mají k dispozici šatnu, v ní jsou umístěny i skříně, které jsou určené pouze pro seniory, kde si mohou své věc uzamknout. K dispozici mají i kuchyňku, která je vybavená."

            Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: “Do budoucna bychom chtěli tyto prostory ještě dovybavit o dataprojektor, aby ty schůze mohly být zajímavější."

            Monika Danková, TV Polar: 
            Klub seniorů nebo další spolky si termíny pro využívání těchto prostorů objednávají emailem, telefonicky nebo osobně přímo v úřadovně, která je součástí objektu.

            Frýdlant nad Ostravicí pomáhá pečujícím osobám

              Petr Rehanek,Tv Polar: FnO se snaží zvyšovat kompetence a znalosti potřebné k péči o druhou osobu. Seznamuje pečující osoby s možnostmi pomoci.

              Petr Rehanek,Tv Polar:  Frýdlant nad Ostravicí se ve spolupráci s MAS Frýdlantsko – Beskydy zapojil do projektu z Operačního programu Zaměstnanost s názvem Doprovázení pečujících osob na cestě zpět do pracovního procesu – Půjčovna kompenzačních pomůcek ve Středisku sociálních služeb města Frýdlant nad Ostravicí.

              PAVLA JANDAČKOVÁ, sociální pracovnice: "Cílem projektu je podpora neformálních pečujících osob, které jsou často opomíjeny. Jedná se o poskytování základního sociálního poradenství, navázání spolupráce se sociálními službami, organizacemi a institucemi. Služby sociální podpory jsou poskytovány zdarma. V neposlední řadě budou nakoupeny pomůcky do půjčovny kompenzačních pomůcek. Za úplatu je možné vypůjčit si pomůcky, které mohou ve velké míře ulehčit život."

              Petr Rehanek,Tv Polar: Město chce tímto způsobem pečující osoby seznámit s možnostmi pomoci, které existují a tím zvyšovat kompetence a znalosti potřebné k péči o druhou osobu. Součástí projektu bylo vytvoření nového pracovního místa terénní sociální pracovnice a díky tomu je tedy možnost také navštívit pečující doma.

              PAVLA JANDAČKOVÁ, sociální pracovnice: "Z důvodu mimořádných opatření v České republice nabízíme také bezplatnou pomoc lidem, kteří z důvodu vysokého věku či zdravotního postižení spadají do ohrožené skupiny obyvatel. Terénní sociální pracovnice jim na základě předchozí telefonické domluvy zajistí donášku nákupu, léků a hygienických pomůcek. Nákup bude předán bezkontaktně před dveře jejich domu. Do této skupiny mohou spadat také nemohoucí osoby, které se ocitly v karanténě, nebo jim nyní nemá kdo z blízkých nákup zajistit."

              Petr Rehanek,Tv Polar: Pomoc je určena občanům Frýdlantu nad Ostravicí, to znamená Frýdlant město, Nová Ves a Lubno. Pro pečující občany z přidružených obcí Frýdlantu nad Ostravicí zajišťuje pomoc Charita Frýdek - Místek. Kontakty vidíte na obrazovce.

              Redakčně upraveno / zkráceno.

              Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/leta-bezi/leta-bezi-08-12-2020-17-25