Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Radnice v MSK evidují zájem o jubilejní svatby seniorů
  • Hendikepovaným lidem pomáhá najít práci poradce
  • Host: Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje

Dobrý den, vítám vás u pořadu Léta běží. I dnes pro vás máme témata a informace ze sociální oblasti našeho regionu.

Na radnici v Ostravě-Jihu jsou zvyklí na nejrůznější jubilejní svatby. Před třemi lety dokonce jako jediní v republice oddali manželský pár po pětasedmdesáti letech. Letos radnice pro zájemce kromě jiných uspořádá i smaragdové svatby, po 55 letech společného života. Toto jubileum v Ostravě-Jihu dosud nikdo neslavil, teď je o něj zájem.

Radnice v MSK evidují zájem o jubilejní svatby seniorů

Vloni se v obřadní síni v městském obvodu Ostrava-Jih konaly 4 zlaté a jedna diamantová svatba. Tři roky zpět tady zažili i symbolický sňatek manželů Jarmily a Františka Galasových. Své ano si znovu řekli po pětasedmdesáti letech - tato svatba je označována jako nebeská nebo korunovační.

Jarmila Galasová: “My nevíme, co je slovo rozvod, za 75 roků nevíme. O rozvodu jsme nemluvili ještě. Všechno jsme přežili, děti jsme dobře vychovali, Opravdu máme hodné děti, vnuky, pravnuky, to už je rodina velká.”

Manželé Galasovi oba pocházejí z Čeladné, tam se také vzali 6.března roku 1943. Když vyšli z kostela, do obce vtrhlo gestapo.

Jarmila a František Galasovi: “Hitler nám prakticky mládí zničil. První, co jsme vyšli z kostela, tak jsme potkali gestapo, které zavíralo na Čeladné právě občany.”

Jana Hájková, dcera: “A proto si to zopakovali a tentokrát to mají se vším.”

V Ostravě-Jihu je teď zájem o smaragdové svatby. Radnice proto zájemcům vyšla vstříc.

Šárka Zubková, referentka, MOb Ostrava-Jih: “Takže pokud vás tato událost čeká v letošním roce, neváhejte a přijďte si domluvit termín ke mě do kanceláře, případně mailem. Samozřejmě vítáme všechny, kteří slaví zlatou svatbu, což je 50 let společného života, diamantovou svatbu, což je 60 let. Pak je 65 let, 70.”

Své druhé ano si lidé nemusí říct jen v obřadní síni, zástupci radnice mohou například kvůli zdravotních důvodů páry znovu oddat doma nebo třeba na zahradě v rodinném prostředí.

Jen těžko shánějí zaměstnání lidé se zdravotním postižením. Pomoci jim v tom může poradce na úřadu práce. Najde vhodné místo, pomůže sepsat životopis i oslovit zaměstnavatele. Lidé s tělesným nebo psychickým postižením tvoří asi 15% z celkové evidence nezaměstnaných.

Hendikepovaným lidem pomáhá najít práci poradce

Jen těžko shánějí zaměstnání lidé se zdravotním postižením. Pomoci jim v tom může poradce na úřadu práce. Najde vhodné místo, pomůže sepsat životopis i oslovit zaměstnavatele. Lidé s tělesným nebo psychickým postižením tvoří asi 15% z celkové evidence nezaměstnaných.

Počet hendikepovaných lidí se v evidenci opavského úřadu práce dlouhodobě pohybuje kolem šesti set. Získat zaměstnání se jim daří jen stěží. Firmy se totiž obávají, že nebudou na práci stačit.
klientka Úřadu práce v Opavě:
„Já mám dvojku invalidní důchod, mám problémy s chůzí.“

Takovým lidem pomáhá poradce na úřadu práce. Snaží se pro ně najít vhodné pracovní místo, které by odpovídalo jejich schopnostem

Zuzana Hloušková, poradce pro osoby zdravotně postižené, Úřad práce v Opavě: „Pomáháme klientům nejenom najít práci, ale také sepsat životopis nebo je doprovodit k zaměstnavatelům."

Většina klientů potřebuje kvůli omezenému zdraví zkrácenou pracovní dobu. Protože nejsou schopnpracovníky s omezením nabízejí na Opavsku chráněná pracoviště. Ve firmách často převažují obavy takové lidi zaměstnat s tím, že nebudou na práci stačit stejně, jako lidé zdraví.i, alespoň zpočátku, pracovat dlouhodobě se stejným nasazením, jako člověk zdravý. Takovéto možnosti nabízejí především chráněné dílny.

Tomáš Schaffartzik, vedoucí Chráněných dílen Charity Opava: „Podle toho co jsou schopni zvládat je můžeme přesouvat z jednoho provozu do druhého. A podle toho, co stanoví lékař, jim můžeme nabídnout i kratší úvazky.“

Zkrácenou pracovní dobu potřeboval po ukončení léčby v Psychiatrické nemocnici také Daniel. Do knihvazačské firmy nastoupil před půl rokem na šest hodin denně.

Daniel: „Já jsem si řekl, že beru práci, jaká bude. Ale kvůli mé nemoci nemůžu dělat v halách, kde je moc velký hluk.“

Většinu z 30 volných míst pro pracovníky s omezením nabízejí na Opavsku chráněná pracoviště. Ve firmách často převažují obavy takové lidi zaměstnat s tím, že nebudou na práci stačit stejně, jako lidé zdraví.

Host: Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve spojení jsme teď s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Jiřím Navrátilem. Přeji dobrý den.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pane náměstku, pojďme k aktuální situaci v sociálních zařízeních v Moravskoslezském kraji, nejprve z pohledu nemocnosti klientů. Jak jsou na tom?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Musím říct, že čísla, která dneska dostáváme prostřednictvím všech poskytovatelů sociálních služeb nás drží v takové naději, že jak očkování, tak nemocnost, se opravdu snižuje. V současné době máme 552 celkem, jak klientů tak zaměstnanců sociálních služeb, s nákazou potvrzených, tedy Covidem, ale když si vzpomenu na čísla, která nám přesahovaly v listopadu a na počátku roku tisícové, tak opravdu jsem spokojen.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak jsou na tom sociální zařízení, ať už právě u zaměstnanců nebo klientů, s proočkovaností? Mluví se o tom, že situace se právě po očkování výrazně uklidnila...

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Ano máte pravdu. My jsme nabídli tzv. první kolo očkování už v průběhu ledna. Tehdy se mohli přihlásit jak zaměstnanci, tak samozřejmě klienti pobytových zařízení, kteří měli zájem o očkování. Celkem jich tehdy bylo osm a půl tisíce. Tito jsou v současné době taktéž přeočkováni, či dochází k jejich přeočkování a byla otevřena tzv. druhá vlna očkování, kdy ještě zaměstnanci mají právo se znovu v našich sociálních zařízeních proočkovat. V opačném případě, pokud již to nestihnou, budou muset normálně do očkovacích center, či ke svým praktickým lékařům. Celkem je znovu přihlášeno přibližně dva tisíce klientů a zaměstnanců. Takže čísla v sociálním zařízení budou přesahovat částku nebo počet jedenácti tisíc klientů a zaměstnanců sociálních zařízení, kteří budou proočkováni. Hovoříme tedy o pobytových službách. My ale samozřejmě chceme proočkovat i terénní služby, protože je považujeme za velmi důležité, protože právě klienti, kteří jsou v domácnosti potřebují, aby za nimi chodili tzv. zdraví ti pracovníci, kteří se o ně starají a proto budeme očkovat terénní služby. Zde tato částka už dosahuje tři a půl tisíce objednaných zaměstnanců v těchto službách.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Asi zásadní otázka v tuhle chvíli, která zajímá obyvatele Moravskoslezského kraje, je možné i v nouzovém stavu navštívit seniory nebo hendikepované v sociálních zařízeních? Pokud ano, tak za jakých podmínek?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Navštěvovat klienty v našich zařízeních dnes není možné neboť nařízení vlády toto neumožňuje. Klienti mohou navštívit své domácnosti například u svých rodin, zde je potom ale po jejich návratu nutná tzv. karanténa 72 hodin. V případě, že přesto chtějí navštívit rodinní příslušníci své blízké, musí tato návštěva opět probíhat ve venkovních prostorách zařízení.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Moravskoslezský kraj a jeho pracovníci stále provozují infolinku pro seniory, déle než se původně očekávalo. Jen připomenu telefonní číslo 800 720 210. Jak vlastně kraj komunikuje v této době se seniory? Fungují například senior pointy?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Senior pointy fungují v omezeném množství, protože jsme nechtěli, aby se nákaza šířila právě mezi seniory, a uvědomme si, že právě v senior pointech nám pomáhají senioři, kteří znají své okolí. Ale to nejdůležitější, ať už informace právě k očkování, k získávání senior pasů, to stále běží. A co se týká vaší zmiňované linky, kterou máme bezplatnou linku v Moravskoslezském kraji, ta funguje 7 dní v týdnu od osmi do osmnácti hodin, každý den, a k dnešnímu dni už odbavila přes šest tisíc hovorů.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pane náměstku, kromě Coronavirové situace, kterou jsme teď probírali, co aktuálně Moravskoslezský kraj řeší v sociální oblasti, ale například právě kvůli viru to zůstává mimo větší publicitu, je i něco takového?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Moravskoslezský kraj vyhlašuje výběrové řízení na dodavatele stavby právě v průběhu března, kdy budeme stavět jedno z prvních zařízení pobytových, které kraj postaví v tomto kraji, a jedná se o domov pro seniory a domov se zvláštním režimem v Kopřivnici. A nejdůležitější věc, která je, budeme rozdělovat peníze z tzv. kapitoly 313 na poskytování sociálních služeb na území Moravskoslezského kraje, což je velmi dobrá zpráva pro poskytovatele sociálních služeb. Ti už na peníze samozřejmě čekají a jedná se o částku přesahující dvě celé čtyři miliardy korun.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Naším hostem v pořadu Léta běží byl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Navrátil, byť na dálku. Díky za to a těším se na viděnou příště.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Taky se těším a vašim divákům hlavně přeji optimismus.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Léta běží
09. března 2021, 17:25

Dobrý den, vítám vás u pořadu Léta běží. I dnes pro vás máme témata a informace ze sociální oblasti našeho regionu.

Na radnici v Ostravě-Jihu jsou zvyklí na nejrůznější jubilejní svatby. Před třemi lety dokonce jako jediní v republice oddali manželský pár po pětasedmdesáti letech. Letos radnice pro zájemce kromě jiných uspořádá i smaragdové svatby, po 55 letech společného života. Toto jubileum v Ostravě-Jihu dosud nikdo neslavil, teď je o něj zájem.

Radnice v MSK evidují zájem o jubilejní svatby seniorů

Vloni se v obřadní síni v městském obvodu Ostrava-Jih konaly 4 zlaté a jedna diamantová svatba. Tři roky zpět tady zažili i symbolický sňatek manželů Jarmily a Františka Galasových. Své ano si znovu řekli po pětasedmdesáti letech - tato svatba je označována jako nebeská nebo korunovační.

Jarmila Galasová: “My nevíme, co je slovo rozvod, za 75 roků nevíme. O rozvodu jsme nemluvili ještě. Všechno jsme přežili, děti jsme dobře vychovali, Opravdu máme hodné děti, vnuky, pravnuky, to už je rodina velká.”

Manželé Galasovi oba pocházejí z Čeladné, tam se také vzali 6.března roku 1943. Když vyšli z kostela, do obce vtrhlo gestapo.

Jarmila a František Galasovi: “Hitler nám prakticky mládí zničil. První, co jsme vyšli z kostela, tak jsme potkali gestapo, které zavíralo na Čeladné právě občany.”

Jana Hájková, dcera: “A proto si to zopakovali a tentokrát to mají se vším.”

V Ostravě-Jihu je teď zájem o smaragdové svatby. Radnice proto zájemcům vyšla vstříc.

Šárka Zubková, referentka, MOb Ostrava-Jih: “Takže pokud vás tato událost čeká v letošním roce, neváhejte a přijďte si domluvit termín ke mě do kanceláře, případně mailem. Samozřejmě vítáme všechny, kteří slaví zlatou svatbu, což je 50 let společného života, diamantovou svatbu, což je 60 let. Pak je 65 let, 70.”

Své druhé ano si lidé nemusí říct jen v obřadní síni, zástupci radnice mohou například kvůli zdravotních důvodů páry znovu oddat doma nebo třeba na zahradě v rodinném prostředí.

Jen těžko shánějí zaměstnání lidé se zdravotním postižením. Pomoci jim v tom může poradce na úřadu práce. Najde vhodné místo, pomůže sepsat životopis i oslovit zaměstnavatele. Lidé s tělesným nebo psychickým postižením tvoří asi 15% z celkové evidence nezaměstnaných.

Hendikepovaným lidem pomáhá najít práci poradce

Jen těžko shánějí zaměstnání lidé se zdravotním postižením. Pomoci jim v tom může poradce na úřadu práce. Najde vhodné místo, pomůže sepsat životopis i oslovit zaměstnavatele. Lidé s tělesným nebo psychickým postižením tvoří asi 15% z celkové evidence nezaměstnaných.

Počet hendikepovaných lidí se v evidenci opavského úřadu práce dlouhodobě pohybuje kolem šesti set. Získat zaměstnání se jim daří jen stěží. Firmy se totiž obávají, že nebudou na práci stačit.
klientka Úřadu práce v Opavě:
„Já mám dvojku invalidní důchod, mám problémy s chůzí.“

Takovým lidem pomáhá poradce na úřadu práce. Snaží se pro ně najít vhodné pracovní místo, které by odpovídalo jejich schopnostem

Zuzana Hloušková, poradce pro osoby zdravotně postižené, Úřad práce v Opavě: „Pomáháme klientům nejenom najít práci, ale také sepsat životopis nebo je doprovodit k zaměstnavatelům."

Většina klientů potřebuje kvůli omezenému zdraví zkrácenou pracovní dobu. Protože nejsou schopnpracovníky s omezením nabízejí na Opavsku chráněná pracoviště. Ve firmách často převažují obavy takové lidi zaměstnat s tím, že nebudou na práci stačit stejně, jako lidé zdraví.i, alespoň zpočátku, pracovat dlouhodobě se stejným nasazením, jako člověk zdravý. Takovéto možnosti nabízejí především chráněné dílny.

Tomáš Schaffartzik, vedoucí Chráněných dílen Charity Opava: „Podle toho co jsou schopni zvládat je můžeme přesouvat z jednoho provozu do druhého. A podle toho, co stanoví lékař, jim můžeme nabídnout i kratší úvazky.“

Zkrácenou pracovní dobu potřeboval po ukončení léčby v Psychiatrické nemocnici také Daniel. Do knihvazačské firmy nastoupil před půl rokem na šest hodin denně.

Daniel: „Já jsem si řekl, že beru práci, jaká bude. Ale kvůli mé nemoci nemůžu dělat v halách, kde je moc velký hluk.“

Většinu z 30 volných míst pro pracovníky s omezením nabízejí na Opavsku chráněná pracoviště. Ve firmách často převažují obavy takové lidi zaměstnat s tím, že nebudou na práci stačit stejně, jako lidé zdraví.

Host: Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve spojení jsme teď s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Jiřím Navrátilem. Přeji dobrý den.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pane náměstku, pojďme k aktuální situaci v sociálních zařízeních v Moravskoslezském kraji, nejprve z pohledu nemocnosti klientů. Jak jsou na tom?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Musím říct, že čísla, která dneska dostáváme prostřednictvím všech poskytovatelů sociálních služeb nás drží v takové naději, že jak očkování, tak nemocnost, se opravdu snižuje. V současné době máme 552 celkem, jak klientů tak zaměstnanců sociálních služeb, s nákazou potvrzených, tedy Covidem, ale když si vzpomenu na čísla, která nám přesahovaly v listopadu a na počátku roku tisícové, tak opravdu jsem spokojen.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak jsou na tom sociální zařízení, ať už právě u zaměstnanců nebo klientů, s proočkovaností? Mluví se o tom, že situace se právě po očkování výrazně uklidnila...

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Ano máte pravdu. My jsme nabídli tzv. první kolo očkování už v průběhu ledna. Tehdy se mohli přihlásit jak zaměstnanci, tak samozřejmě klienti pobytových zařízení, kteří měli zájem o očkování. Celkem jich tehdy bylo osm a půl tisíce. Tito jsou v současné době taktéž přeočkováni, či dochází k jejich přeočkování a byla otevřena tzv. druhá vlna očkování, kdy ještě zaměstnanci mají právo se znovu v našich sociálních zařízeních proočkovat. V opačném případě, pokud již to nestihnou, budou muset normálně do očkovacích center, či ke svým praktickým lékařům. Celkem je znovu přihlášeno přibližně dva tisíce klientů a zaměstnanců. Takže čísla v sociálním zařízení budou přesahovat částku nebo počet jedenácti tisíc klientů a zaměstnanců sociálních zařízení, kteří budou proočkováni. Hovoříme tedy o pobytových službách. My ale samozřejmě chceme proočkovat i terénní služby, protože je považujeme za velmi důležité, protože právě klienti, kteří jsou v domácnosti potřebují, aby za nimi chodili tzv. zdraví ti pracovníci, kteří se o ně starají a proto budeme očkovat terénní služby. Zde tato částka už dosahuje tři a půl tisíce objednaných zaměstnanců v těchto službách.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Asi zásadní otázka v tuhle chvíli, která zajímá obyvatele Moravskoslezského kraje, je možné i v nouzovém stavu navštívit seniory nebo hendikepované v sociálních zařízeních? Pokud ano, tak za jakých podmínek?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Navštěvovat klienty v našich zařízeních dnes není možné neboť nařízení vlády toto neumožňuje. Klienti mohou navštívit své domácnosti například u svých rodin, zde je potom ale po jejich návratu nutná tzv. karanténa 72 hodin. V případě, že přesto chtějí navštívit rodinní příslušníci své blízké, musí tato návštěva opět probíhat ve venkovních prostorách zařízení.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Moravskoslezský kraj a jeho pracovníci stále provozují infolinku pro seniory, déle než se původně očekávalo. Jen připomenu telefonní číslo 800 720 210. Jak vlastně kraj komunikuje v této době se seniory? Fungují například senior pointy?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Senior pointy fungují v omezeném množství, protože jsme nechtěli, aby se nákaza šířila právě mezi seniory, a uvědomme si, že právě v senior pointech nám pomáhají senioři, kteří znají své okolí. Ale to nejdůležitější, ať už informace právě k očkování, k získávání senior pasů, to stále běží. A co se týká vaší zmiňované linky, kterou máme bezplatnou linku v Moravskoslezském kraji, ta funguje 7 dní v týdnu od osmi do osmnácti hodin, každý den, a k dnešnímu dni už odbavila přes šest tisíc hovorů.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pane náměstku, kromě Coronavirové situace, kterou jsme teď probírali, co aktuálně Moravskoslezský kraj řeší v sociální oblasti, ale například právě kvůli viru to zůstává mimo větší publicitu, je i něco takového?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Moravskoslezský kraj vyhlašuje výběrové řízení na dodavatele stavby právě v průběhu března, kdy budeme stavět jedno z prvních zařízení pobytových, které kraj postaví v tomto kraji, a jedná se o domov pro seniory a domov se zvláštním režimem v Kopřivnici. A nejdůležitější věc, která je, budeme rozdělovat peníze z tzv. kapitoly 313 na poskytování sociálních služeb na území Moravskoslezského kraje, což je velmi dobrá zpráva pro poskytovatele sociálních služeb. Ti už na peníze samozřejmě čekají a jedná se o částku přesahující dvě celé čtyři miliardy korun.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Naším hostem v pořadu Léta běží byl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Navrátil, byť na dálku. Díky za to a těším se na viděnou příště.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: Taky se těším a vašim divákům hlavně přeji optimismus.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/leta-bezi/leta-bezi-09-03-2021-17-25