Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Rekapitulujeme uplynulé 4 roky v sociální oblast MSK, host: J. Navrátil
  • Senioři se učili, jak prakticky využít chytré mobily

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Právě teď začíná pořad Léta běží, dnes speciální vydání, ve kterém se ohlédneme za uplynulými čtyřmi roky v sociální oblasti našeho kraje. Také zkusíme nastínit budoucnost. To vše s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Jiřím Navrátilem, kterého vítám tady ve studiu. Dobrý den.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Pane náměstku, vy jste od podzimu roku 2016 až do těchto dnů, čtyři roky, řídil sociální resort. Jak toto období hodnotíte? Udělal jste si například nějaké vlastní hodnocení pro sebe?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Určitě jsem si ho udělal, samozřejmě bylo to před volbami, takže člověk musel zhodnotit tu svoji práci za ty čtyři roky, a musím říci, že se opravdu sociální oblast v Moravskoslezském kraji posunula daleko dál než byla. Je to hlavně o penězích. Dostali jsme do vínku sociální oblast, která v podstatě, co se týká "nezisku", byla hodně podhodnocená. "Nezisk" dostával pouze nějakých 27 milionů korun z rozpočtu Moravskoslezského kraje na své fungování, a nám se za ty uplynulé čtyři roky podařilo poskytovatelům sociálních služeb na našem území dostat až na 120 milionů korun ročně.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Pokud bychom pominuli ty peníze, byť na nich to z velké části stojí, jsou nějaké další věci, které se, podle Vás, během těch uplynulých čtyř let podařily? Dejme tomu nějaké projekty?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Moravskoslezský kraj je na špici v rámci pěstounství. My máme nejvíce pěstounů na svém území a také se nám podařilo, co nejvíce dětí umístit do náhradní rodiny, kde zklamala jejich biologická rodina, došlo ke ztrátě matky či otce. Moravskoslezský kraj se snaží, aby děti nevyrůstaly v ústavech, ale aby opravdu měly nějakou tu rodinu, ať už je to náhradní nebo alespoň pěstounskou. A v tomto případě se nám podařilo vytvořit takové "Dny pěstounství", kdy jsme chtěli poděkovat a široké veřejnosti představit, že jsou mezi námi lidi, kteří poskytují tu péči, to rodinné zázemí, právě těm dětem. A my jsme zorganizovali dvě akce v roce 2018 a 2019, byl to takový celodenní happening v Dolní oblasti Vítkovice, kde jsme pozvali právě pěstouny a širokou veřejnost, aby se přijela podívat, co to pěstouni jsou, co je to náhradní rodinná péče. No a v letošním roce, protože zde byl Covid, jsme se rozhodli, že tu akci rozdělíme do více míst. Rozdělili jsme to na šest atraktivních míst Moravskoslezského kraje, vyjeli jsme do všech okresů, a zde jsme se setkali právě s rodinami a pozvali i rodiny ostatní. Nazvali jsme to Den rodin v Moravskoslezském kraji a v této akci chceme pokračovat, protože nám to přináší nové náhradní rodiče pro ty děti, které neměly to štěstí a musím říct, že Moravskoslezský kraj ročně umístí do náhradní rodinné péče až 100 dětí.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Když jste se s lidmi setkával, během těch uplynulých čtyř let, nebo také teď intenzivněji, možná, v tom předvolebním období, co těm lidem vlastně u nás v regionu chybí a co považujete za relevantní? Co by se například mohlo dát ještě změnit?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Samozřejmě chybí pobytové služby, pobytových služeb bude vždycky asi nedostatek, není možné, abychom stavěli domov v každém místě Moravskoslezského kraje, ale za mě, je velká důležitost v podpoře terénních a ambulantních služeb, aby lidé mohli zůstat ve svém přirozeném prostředí, a abychom jim ty služby dodali domů, takový servis... A právě v tom je třeba poskytovatele sociálních služeb opravdu podporovat, aby rozvíjeli tuto službu. Ale i tu pobytovou se nám podařilo za ty tři roky dotáhnout k tomu, že máme stavební povolení pro první domov, který Moravskoslezský kraj postaví, a to bude v Kopřivnici. Investice 313 milionů korun. A podařilo se nám získat i dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí právě ve výši šedesáti pěti milionů korun.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Možná ještě připomeňme kdy se začne stavět?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Začít stavět by se mělo na jaře příštího roku. V současné době se dokončuje dokumentace pro zadávací řízení a samozřejmě výběrové řízení na dodavatele stavby.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Když jsme u té rekapitulace, co se podle Vás naopak během těch čtyř let Vám a vašim kolegům nepodařilo? Co je třeba dotáhnout, dejme tomu v těch následujících čtyřech letech?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Myslím si, že opravdu je to ta podpora terénních služeb. Tam musíme ještě přidat, protože občané se na nás obracejí s nedostatkem. Je to i tím, že lidé odcházejí později do důchodu a nemohou se postarat o své starší rodiče, protože jsou nuceni být samozřejmě v zaměstnání. A tady musíme ty služby daleko více rozšířit.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Kolik peněz jde na sociální oblast, protože rozpočet na příští rok už je schválený, tak kolik peněz bude mít kraj k dispozici?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: No rozpočet budeme teprve schvalovat máme jenom připravený rozpočet. Samozřejmě budeme trvat na tom, aby pro sociální služby zůstalo z rozpočtu Moravskoslezského kraje minimálně 120 milionů korun a v následujících letech bychom to opět po deseti milionech chtěli zvedat. Ale co se týká žádosti z tzv. "313", což je kapitola, která financuje sociální služby na území Moravskoslezského kraje, tak v letošním roce jsme přerozdělovali 2,2 miliardy korun, a v následujícím roce by to mělo být něco obdobného i z důvodu toho, že od 1.1.2021 by se měly zvedat peníze a platy v sociálních službách o deset procent.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: A vy jste to částečně zmínil, a to je to porovnání Moravskoslezského kraje, našeho regionu, se zbytkem republiky. Jak si vlastně vedeme v sociální oblasti? Vy se určitě setkáváte v Praze, nebo kdekoliv jinde v republice, se svými kolegy náměstky, kteří mají v gesci sociální oblast, tak jak jsme na tom my?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Síť sociálních služeb máme opravdu největší, díky tomu máme směrné číslo pro Moravskoslezský kraj 12 procent z celkového rozpočtu právě té kapitoly 313, a dostáváme největší objem financí do Moravskoslezského kraje. Na našem území poskytuje 298 poskytovatelů sociálních služeb 700 služeb, které tady jsou umístěné po celém kraji. Ale nesmíme zapomínat například na Bruntálsko, protože je to odříznutý okres našeho kraje, jsou tam daleko větší vzdálenosti na dojíždění těch sociálních služeb. A zde bych třeba navrhoval podporu například při těch terénních službách, více peněz do vozidel, které právě ti terénní pracovníci potřebují.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Jak pokračuje v Moravskoslezském kraji to přesouvání klientů z institucí do chráněných bydlení a podobných služeb?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: I v tom chceme pokračovat v dalších letech, nám se podařila obrovská transformace sociálních služeb na celém území Moravskoslezského kraje. Opustili jsme zámky, měli jsme tu možnost i s vaší televizí, být například v Nové Horce, což byl bývalý zámek, ale bylo tu ústavní zařízení pro ženy s hendikepem - mentálně postižené. A i tyto ženy dnes žijí v normálních bytech nebo chráněných bydlení. A v tom musíme pokračovat, protože my jsme přesvědčeni o tom, že lidé do ústavů nepatří.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Vy tedy zůstáváte v následujícím volebním období náměstek pro sociální oblast, následující čtyři roky tedy budou stále pod Vaším vedením. Částečně se o tom už tady mluvilo, ale jaké jsou tedy ty hlavní priority a co se případně změní?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Tak musíme "zdemolovat" v podstatě nejhorší domov Moravskoslezského kraje, a ten je v Petřvaldě. Jsou tu křídla, které byly bývalé ubytovny horníků a dnes neodpovídají vůbec standardům poskytování sociálních služeb. Dojde k totální demolici obou křídel a výstavbě zcela nového domova. Úplně nový domov, který tedy Moravskoslezský kraj postaví v té Kopřivnici. A samozřejmě máme připravené i chráněné bydlení v Suchdole a v jiných částech Moravskoslezského kraje, které bychom chtěli dotáhnout do konce.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Naším hostem v pořadu Léta běží byl dnes náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Navrátil. Díky za váš čas.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Já vám děkuju a divákům přeji příjemný podzim a samozřejmě šťastné Vánoce, už doufejme, bez Covidu.

Petra Dorazilová, POLAR TV: Co všechno umí chytré telefony, jak si co nastavit a správně používat, se lidé, převážně staršího věku, měli možnost naučit v Novém Jičíně už potřetí. Kurz pořádal sociální odbor ve spolupráci se spolkem Chytrá sovička.

Tomáš Hubálek, lektor a předseda spolku Moudrá sovička: Největší zájem je teď o službu WhatsApp, Mapy.cz, případně vyhledávání na internetu. Ještě je velmi dobrá služba ta "záchranka", kdy vlastně ukazujeme nebo ji aktivujeme, aby věděli jak to funguje.

anketa: Protože jsem starší občanka a nechci prostě zakrnět, tak jsem se přihlásila.

anketa: Potřeboval jsem zjistit, kde jaké aplikace jsou a jak se tam dostanu.

anketa: Všechny aplikace jsou stejně zajímavé, protože všude najdete něco, co neznáte.

Petra Dorazilová, POLAR TV: Pomoci lidem v používání chytrých technologií se Moudrá sovička věnuje už pět let. Díky spolupráci s Nadačním fondem jsou kurzy pro účastníky zdarma.

Tomáš Hubálek, lektor a předseda spolku Moudrá sovička: Teď máme třídenní intenzivní kurz a potom navazuje nový projekt, je to mobilní učebna pro seniory, kdy jsem upravil automobil, který je možné navštívit individuálně.

Petra Dorazilová, POLAR TV: S mobilní učebnou objíždí lektor také zejména menší obce, kde se lidem snaží s ovládáním moderních technologií pomoci. Na Novojičínsku to byly například Hostašovice, Petra Dorazilová, televize Polar Nový Jičín.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Léta běží
13. října 2020, 17:25

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Právě teď začíná pořad Léta běží, dnes speciální vydání, ve kterém se ohlédneme za uplynulými čtyřmi roky v sociální oblasti našeho kraje. Také zkusíme nastínit budoucnost. To vše s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Jiřím Navrátilem, kterého vítám tady ve studiu. Dobrý den.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Pane náměstku, vy jste od podzimu roku 2016 až do těchto dnů, čtyři roky, řídil sociální resort. Jak toto období hodnotíte? Udělal jste si například nějaké vlastní hodnocení pro sebe?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Určitě jsem si ho udělal, samozřejmě bylo to před volbami, takže člověk musel zhodnotit tu svoji práci za ty čtyři roky, a musím říci, že se opravdu sociální oblast v Moravskoslezském kraji posunula daleko dál než byla. Je to hlavně o penězích. Dostali jsme do vínku sociální oblast, která v podstatě, co se týká "nezisku", byla hodně podhodnocená. "Nezisk" dostával pouze nějakých 27 milionů korun z rozpočtu Moravskoslezského kraje na své fungování, a nám se za ty uplynulé čtyři roky podařilo poskytovatelům sociálních služeb na našem území dostat až na 120 milionů korun ročně.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Pokud bychom pominuli ty peníze, byť na nich to z velké části stojí, jsou nějaké další věci, které se, podle Vás, během těch uplynulých čtyř let podařily? Dejme tomu nějaké projekty?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Moravskoslezský kraj je na špici v rámci pěstounství. My máme nejvíce pěstounů na svém území a také se nám podařilo, co nejvíce dětí umístit do náhradní rodiny, kde zklamala jejich biologická rodina, došlo ke ztrátě matky či otce. Moravskoslezský kraj se snaží, aby děti nevyrůstaly v ústavech, ale aby opravdu měly nějakou tu rodinu, ať už je to náhradní nebo alespoň pěstounskou. A v tomto případě se nám podařilo vytvořit takové "Dny pěstounství", kdy jsme chtěli poděkovat a široké veřejnosti představit, že jsou mezi námi lidi, kteří poskytují tu péči, to rodinné zázemí, právě těm dětem. A my jsme zorganizovali dvě akce v roce 2018 a 2019, byl to takový celodenní happening v Dolní oblasti Vítkovice, kde jsme pozvali právě pěstouny a širokou veřejnost, aby se přijela podívat, co to pěstouni jsou, co je to náhradní rodinná péče. No a v letošním roce, protože zde byl Covid, jsme se rozhodli, že tu akci rozdělíme do více míst. Rozdělili jsme to na šest atraktivních míst Moravskoslezského kraje, vyjeli jsme do všech okresů, a zde jsme se setkali právě s rodinami a pozvali i rodiny ostatní. Nazvali jsme to Den rodin v Moravskoslezském kraji a v této akci chceme pokračovat, protože nám to přináší nové náhradní rodiče pro ty děti, které neměly to štěstí a musím říct, že Moravskoslezský kraj ročně umístí do náhradní rodinné péče až 100 dětí.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Když jste se s lidmi setkával, během těch uplynulých čtyř let, nebo také teď intenzivněji, možná, v tom předvolebním období, co těm lidem vlastně u nás v regionu chybí a co považujete za relevantní? Co by se například mohlo dát ještě změnit?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Samozřejmě chybí pobytové služby, pobytových služeb bude vždycky asi nedostatek, není možné, abychom stavěli domov v každém místě Moravskoslezského kraje, ale za mě, je velká důležitost v podpoře terénních a ambulantních služeb, aby lidé mohli zůstat ve svém přirozeném prostředí, a abychom jim ty služby dodali domů, takový servis... A právě v tom je třeba poskytovatele sociálních služeb opravdu podporovat, aby rozvíjeli tuto službu. Ale i tu pobytovou se nám podařilo za ty tři roky dotáhnout k tomu, že máme stavební povolení pro první domov, který Moravskoslezský kraj postaví, a to bude v Kopřivnici. Investice 313 milionů korun. A podařilo se nám získat i dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí právě ve výši šedesáti pěti milionů korun.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Možná ještě připomeňme kdy se začne stavět?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Začít stavět by se mělo na jaře příštího roku. V současné době se dokončuje dokumentace pro zadávací řízení a samozřejmě výběrové řízení na dodavatele stavby.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Když jsme u té rekapitulace, co se podle Vás naopak během těch čtyř let Vám a vašim kolegům nepodařilo? Co je třeba dotáhnout, dejme tomu v těch následujících čtyřech letech?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Myslím si, že opravdu je to ta podpora terénních služeb. Tam musíme ještě přidat, protože občané se na nás obracejí s nedostatkem. Je to i tím, že lidé odcházejí později do důchodu a nemohou se postarat o své starší rodiče, protože jsou nuceni být samozřejmě v zaměstnání. A tady musíme ty služby daleko více rozšířit.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Kolik peněz jde na sociální oblast, protože rozpočet na příští rok už je schválený, tak kolik peněz bude mít kraj k dispozici?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: No rozpočet budeme teprve schvalovat máme jenom připravený rozpočet. Samozřejmě budeme trvat na tom, aby pro sociální služby zůstalo z rozpočtu Moravskoslezského kraje minimálně 120 milionů korun a v následujících letech bychom to opět po deseti milionech chtěli zvedat. Ale co se týká žádosti z tzv. "313", což je kapitola, která financuje sociální služby na území Moravskoslezského kraje, tak v letošním roce jsme přerozdělovali 2,2 miliardy korun, a v následujícím roce by to mělo být něco obdobného i z důvodu toho, že od 1.1.2021 by se měly zvedat peníze a platy v sociálních službách o deset procent.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: A vy jste to částečně zmínil, a to je to porovnání Moravskoslezského kraje, našeho regionu, se zbytkem republiky. Jak si vlastně vedeme v sociální oblasti? Vy se určitě setkáváte v Praze, nebo kdekoliv jinde v republice, se svými kolegy náměstky, kteří mají v gesci sociální oblast, tak jak jsme na tom my?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Síť sociálních služeb máme opravdu největší, díky tomu máme směrné číslo pro Moravskoslezský kraj 12 procent z celkového rozpočtu právě té kapitoly 313, a dostáváme největší objem financí do Moravskoslezského kraje. Na našem území poskytuje 298 poskytovatelů sociálních služeb 700 služeb, které tady jsou umístěné po celém kraji. Ale nesmíme zapomínat například na Bruntálsko, protože je to odříznutý okres našeho kraje, jsou tam daleko větší vzdálenosti na dojíždění těch sociálních služeb. A zde bych třeba navrhoval podporu například při těch terénních službách, více peněz do vozidel, které právě ti terénní pracovníci potřebují.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Jak pokračuje v Moravskoslezském kraji to přesouvání klientů z institucí do chráněných bydlení a podobných služeb?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: I v tom chceme pokračovat v dalších letech, nám se podařila obrovská transformace sociálních služeb na celém území Moravskoslezského kraje. Opustili jsme zámky, měli jsme tu možnost i s vaší televizí, být například v Nové Horce, což byl bývalý zámek, ale bylo tu ústavní zařízení pro ženy s hendikepem - mentálně postižené. A i tyto ženy dnes žijí v normálních bytech nebo chráněných bydlení. A v tom musíme pokračovat, protože my jsme přesvědčeni o tom, že lidé do ústavů nepatří.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Vy tedy zůstáváte v následujícím volebním období náměstek pro sociální oblast, následující čtyři roky tedy budou stále pod Vaším vedením. Částečně se o tom už tady mluvilo, ale jaké jsou tedy ty hlavní priority a co se případně změní?

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Tak musíme "zdemolovat" v podstatě nejhorší domov Moravskoslezského kraje, a ten je v Petřvaldě. Jsou tu křídla, které byly bývalé ubytovny horníků a dnes neodpovídají vůbec standardům poskytování sociálních služeb. Dojde k totální demolici obou křídel a výstavbě zcela nového domova. Úplně nový domov, který tedy Moravskoslezský kraj postaví v té Kopřivnici. A samozřejmě máme připravené i chráněné bydlení v Suchdole a v jiných částech Moravskoslezského kraje, které bychom chtěli dotáhnout do konce.

Lukáš Zavadil, POLAR TV: Naším hostem v pořadu Léta běží byl dnes náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Navrátil. Díky za váš čas.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Já vám děkuju a divákům přeji příjemný podzim a samozřejmě šťastné Vánoce, už doufejme, bez Covidu.

Petra Dorazilová, POLAR TV: Co všechno umí chytré telefony, jak si co nastavit a správně používat, se lidé, převážně staršího věku, měli možnost naučit v Novém Jičíně už potřetí. Kurz pořádal sociální odbor ve spolupráci se spolkem Chytrá sovička.

Tomáš Hubálek, lektor a předseda spolku Moudrá sovička: Největší zájem je teď o službu WhatsApp, Mapy.cz, případně vyhledávání na internetu. Ještě je velmi dobrá služba ta "záchranka", kdy vlastně ukazujeme nebo ji aktivujeme, aby věděli jak to funguje.

anketa: Protože jsem starší občanka a nechci prostě zakrnět, tak jsem se přihlásila.

anketa: Potřeboval jsem zjistit, kde jaké aplikace jsou a jak se tam dostanu.

anketa: Všechny aplikace jsou stejně zajímavé, protože všude najdete něco, co neznáte.

Petra Dorazilová, POLAR TV: Pomoci lidem v používání chytrých technologií se Moudrá sovička věnuje už pět let. Díky spolupráci s Nadačním fondem jsou kurzy pro účastníky zdarma.

Tomáš Hubálek, lektor a předseda spolku Moudrá sovička: Teď máme třídenní intenzivní kurz a potom navazuje nový projekt, je to mobilní učebna pro seniory, kdy jsem upravil automobil, který je možné navštívit individuálně.

Petra Dorazilová, POLAR TV: S mobilní učebnou objíždí lektor také zejména menší obce, kde se lidem snaží s ovládáním moderních technologií pomoci. Na Novojičínsku to byly například Hostašovice, Petra Dorazilová, televize Polar Nový Jičín.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/leta-bezi/leta-bezi-13-10-2020-17-25