Léta běží
- Porubané přispěli hendikepované Evičce na rehabilitace
- Senior Expres Jih slaví 5 let
- Život s autismem může být jako v kleci - jak to změnit? host: K. Lichovníková, Mikasa z.s.
Začíná pořad Léta běží - i dnes pro vás mám témata ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje.
Porubané přispěli hendikepované Evičce na rehabilitace
Sbírka Srdce pro Porubu pomohla další holčičce. Tentokrát roztomilé Evičce, která se narodila s Downovým syndromem a peníze potřebovala na rehabilitace, které ji pomáhají v jejím rozvoji.
43 200 korun. Právě touto částkou Porubané přispěli devítileté Evičce, která trpí Downovým syndromem, prostřednictvím sbírky Srdce pro Porubu. Symbolický šek jí a její mamince slavnostně předalo vedení porubské radnice v knihovně na Podroužkově ulici.
Jana Hudečková. maminka Evičky: “Jsme rádi, velice nám to pomůže. Použijeme to na rehabilitace, které pomáhají Evičce v rozvoji. Už jsme tam chodili, ale bohužel nám finanční situace nedovolila, protože hodina cvičení stojí kolem tisíce korun, takže nám to moc pomůže. Evička tam ráda chodí. Ona má ochabené svalstvo a tam cvičí ve speciálním oblečku.”
Od chvíle, kdy byla sbírka Srdce pro Porubu založena, už pomohla čtyřem lidem.
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Tři z toho byli děti a jeden pán na vozíčku. Byli to dva chlapečci, jedna Adélka, jedna holčička, které jsme předávali šek o Vánocích a dneska je to Evička. Je vidět, že Evička si to užívá od začátku. Nejdřív měla dortík v místní kavárně, teď se houpe a my jsme moc rádi, že jsme mohli pomoct dalšímu porubskému dítku. Věříme, že si to užije, že to pomůže tak, jak to pomoct má.”
Evička Hudečková: “Hrála jsem si s Lucinkou a potom jsme šly tady a potom ven. Zákusek jsem měla košíčky. Já jsem si je vybrala a taky kakao a čokoládku. Chodím do školy. A máš tam kamarády? Ano, Vojtu, Ondru, Evu a Rebeku.”
Sbírka Srdce pro Porubu stále pokračuje a pomáhat tak můžete dál.
Miroslav Otisk ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My samozřejmě se sbírkou pro Porubu chceme pokračovat. Další sbírka bude pro Tomáše Berku na nákup jeho pomůcky, takzvaný vertikalizační stojan, který ulehčí jeho rodičům s jeho manipulací. Takže neustále sbíráme penízky pro další dobré účely.”
Na Tomáše mohou lidé přispívat prostřednictvím pokladničky v infocentru na Hlavní třídě, nebo mohou posílat peníze na transparentní účet s číslem 500063622/0800.
V Infocentru si můžete koupit i speciální plecháček, z jehož prodeje jde 50 korun právě na sbírku.
Senior Expres Jih slaví 5 let
Zvýhodněná služba Senior expres Jih má za sebou 5 let provozu. Taxíky pro seniory poprvé vyjely na jaře roku 2017 a zájem o ně od té doby stále roste.
Obyvatelům Ostravy-Jihu už 5 let zlepšuje komfort cestování po celé Ostravě zvýhodněná služba Senior expres Jih. Od roku 2017, kdy začala fungovat, už taxíky najely zhruba 650 tisíc kilometrů a uskutečnily 62 a půl tisíce jízd.
Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Začínali jsme se dvěma auty a nyní jich máme už 6. Také jsme snižovali věkovou hranici, a to z 80 na 77 let věku. Aktuálně má vyřízenou průkazku 2439 seniorů. Tuto službu naši senioři mohou využívat od pondělí do pátku od 6 do 16 hodin na celém území města Ostravy 4x do měsíce.”
Zatímco počet vozů i klientů Senior expresu stále roste, cena zůstává stejná.
Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Cena jedné jízdy je stále 25 korun a za uplynulých 5 let jsme zaplatili zhruba 16 a půl milionů korun.”
Senioři si zvýhodněnou službu nemohou vynachválit. V rámci výročí dostali i dárky jako poděkování, že ji využívají.
anketa: klienti Senior expresu Jih: “Je to výhodné, on vás tam zaveze, přiveze, počká a jsou milí. Teď je tam nová taková mladá paní. Oni jsou všichni milí, i ti kluci. Normálně se pobaví.”
“Je to vynikající nápad, že se to udělalo pro nás. Opravdu mi to moc pomáhá. Moc. Jsou ochotní, pomůžou vám do auta, tašku nějakou. Milí, příjemní, takoví hovorní. I paní dispečerka je velmi příjemná. Vyhoví, vždycky to zařídí. Jakmile může, tak to zařídí. Opravdu je to spolehlivá služba.”
“Jsem opravdu vděčná za to a s nimi je dobře. Většinou co 3 měsíce jezdím do Vítkovic na krev a na echo. To se podařilo, to opravdu pro ty staré lidi a nemocné lidi je to opravdu moc dobře.”
V obvodu Ostrava-Jih je v současné době více jak 5 tisíc lidí, kteří mají na zvýhodněné taxíky nárok. Aby s nimi mohli jezdit, musí mít tzv. průkazu Senior EXPRES, kterou si mohou bezplatně a na počkání vyřídit přímo na radnici na odboru hospodářské správy. Sebou musí mít občanský průkaz a klasickou průkazkovou fotografii.
Život s autismem může být jako v kleci - jak to změnit? host: K. Lichovníková, Mikasa z.s.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Hostem pořadu Léta běží je Klára Lichovníková, vedoucí služeb aktivit spolku Mikasa, dobrý den.
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Dobrý den.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Duben, respektive jeho druhý den patří autismu. Jde o Mezinárodní den autismu, to je také důvod, proč jste tady. Pojďme si možná ještě ale na úvod říct, co to vlastně autismus je. Jak ho poznáme? Jak se projevuje?
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Autismus, respektive porucha autistického spektra, je zevní vývojové onemocnění, které má dopad na celkový život, celkovou kvalitu života toho člověka. Zároveň v kontextu toho, co dělá organizace Mikasa je to jenom diagnóza, jakási nálepka. Za tím se schovává člověk a ta diagnóza nesvědčí nic o kvalitě toho člověka a jeho potenciálu a o tom, co by mohlo ve svém životě dokázat. Tuto diagnózu má třeba i Anthony Hopkins nebo Lionel Messi. Takže není to něco, na co bychom se měli dívat jako první, ale měli bychom za tím hledat toho člověka a tu jeho kvalitu.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy jste jako spolek Mikasa v této souvislosti připravili kampaň a spot, který se k ní váže. Mě tam zaujalo sdělení "Ne životu v kleci". Co je tím myšleno?
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Lidé s autismem a jejich rodiny často žijí na okraji společnosti. Je to způsobeno mnoha okolnostmi a to má vliv na kvalitu jejich života. Přestože my jako organizace, ale i mnoho dalších se intenzivně snažíme na toto téma upozorňovat, tak stále je ta kvalita života lidí s poruchou autistického spektra spíše přehlížené téma a to ty lidi dostává v podstatě do klecí. Ať už metaforicky, kde vlastně vzniká bariéra mezi většinovou společností a lidmi s autismem a jejich rodinami, ale dost často i vlastně praktickými jako doslovný klecemi, kdy ten člověk vlastně žije v nějakých velice zabezpečených místnostech nebo dokonce klecových lůžcích, což ti lidé s těžší symptomatikou mohou žít.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak se tedy podle Vás té klece můžeme zbavit?
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Ta první a jednoduchá věc, kterou můžeme udělat všichni, že přestaneme zavírat oči, že se na tu tematiku začneme zaměřovat a že si začneme zajímat. Už to vlastně může vytvořit prostor pro komunikaci mezi lidmi a vytvoří to určitý tlak na to, aby vznikaly služby a aktivity, které jsou pro tyto rodiny, ale i pro lidi s autismem samotné.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Možná tedy důležité téma, jak bychom se vlastně k lidem s autismem měli chovat?
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Asi tak jako se chováte ke svým nejbližším, ke svým přátelům, ke svým kolegům s nějakým respektem, s lidským zájmem a s porozuměním. Lidé s autismem si zaslouží úplně stejný přístup jako Vy nebo já.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Pojďme ještě k vašemu spolku Mikasa. Komu všemu a jakým způsobem v rámci své činnosti pomáháte?
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Organizace se soustředí jednak přímo na osoby s poruchou autistického spektra od té nejtěžší symptomatiky až po osoby s Aspergerovým syndromem. Poskytujeme aktivity a služby jednak osobám s poruchu autistického spektra, snažíme se je začleňovat do běžné společnosti a zprostředkovávat jim ten kontakt a zkvalitňovat ten život. Zároveň se soustředíme na podporu jejich rodin a provázání je tím mnohdy ne úplně snadným životem, který ta diagnóza do té rodiny přinese. A vedle toho se samozřejmě snažíme i o nějakou osvětu jak laické, tak i té odborné veřejnosti, aby to téma bylo prostě pořád to, na co je ten fokus, abychom to dostávali do nejhlubších oblastí té společnosti.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Dá se popsat jak například velký zápřah je pro rodiče výchova dítěte s autismem?
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Asi každý rodič, který má doma dítě, tak může některou fázi té péče označit jako za zápřah, jak jste řekl. To, co v tom procesu potřebuje je nějaká podpora, nějaký prostor pro sebe, nějaká možnost si odpočinout nebo o sebe pečovat. Lidi s poruchou autistického spektra často nemají někoho blízkého, na koho by se právě mohli obrátit. Takže to jim vytváří tu klec, vytváří to tu bariéru. To, co běžná rodina s nějakým dítětem, které je třeba taky náročné má, tak ta rodina s dítětem s poruchou autistického spektra nemusí mít k dispozici a tím je to pro ně o to těžší.
Lukáš Zavadil, TV Polar: I těmto rodinám pomáháte a mohou se na vás obrátit.
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Přesně tak.
Lukáš Zavadil, TV Polar: To byla Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit spolku Mikasa. Díky, že jste byla s námi.
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Děkuji.
Sledovali jste magazín Léta běží, díky za pozornost a na viděnou příště.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Začíná pořad Léta běží - i dnes pro vás mám témata ze sociální oblasti Moravskoslezského kraje.
Porubané přispěli hendikepované Evičce na rehabilitace
Sbírka Srdce pro Porubu pomohla další holčičce. Tentokrát roztomilé Evičce, která se narodila s Downovým syndromem a peníze potřebovala na rehabilitace, které ji pomáhají v jejím rozvoji.
43 200 korun. Právě touto částkou Porubané přispěli devítileté Evičce, která trpí Downovým syndromem, prostřednictvím sbírky Srdce pro Porubu. Symbolický šek jí a její mamince slavnostně předalo vedení porubské radnice v knihovně na Podroužkově ulici.
Jana Hudečková. maminka Evičky: “Jsme rádi, velice nám to pomůže. Použijeme to na rehabilitace, které pomáhají Evičce v rozvoji. Už jsme tam chodili, ale bohužel nám finanční situace nedovolila, protože hodina cvičení stojí kolem tisíce korun, takže nám to moc pomůže. Evička tam ráda chodí. Ona má ochabené svalstvo a tam cvičí ve speciálním oblečku.”
Od chvíle, kdy byla sbírka Srdce pro Porubu založena, už pomohla čtyřem lidem.
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Tři z toho byli děti a jeden pán na vozíčku. Byli to dva chlapečci, jedna Adélka, jedna holčička, které jsme předávali šek o Vánocích a dneska je to Evička. Je vidět, že Evička si to užívá od začátku. Nejdřív měla dortík v místní kavárně, teď se houpe a my jsme moc rádi, že jsme mohli pomoct dalšímu porubskému dítku. Věříme, že si to užije, že to pomůže tak, jak to pomoct má.”
Evička Hudečková: “Hrála jsem si s Lucinkou a potom jsme šly tady a potom ven. Zákusek jsem měla košíčky. Já jsem si je vybrala a taky kakao a čokoládku. Chodím do školy. A máš tam kamarády? Ano, Vojtu, Ondru, Evu a Rebeku.”
Sbírka Srdce pro Porubu stále pokračuje a pomáhat tak můžete dál.
Miroslav Otisk ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My samozřejmě se sbírkou pro Porubu chceme pokračovat. Další sbírka bude pro Tomáše Berku na nákup jeho pomůcky, takzvaný vertikalizační stojan, který ulehčí jeho rodičům s jeho manipulací. Takže neustále sbíráme penízky pro další dobré účely.”
Na Tomáše mohou lidé přispívat prostřednictvím pokladničky v infocentru na Hlavní třídě, nebo mohou posílat peníze na transparentní účet s číslem 500063622/0800.
V Infocentru si můžete koupit i speciální plecháček, z jehož prodeje jde 50 korun právě na sbírku.
Senior Expres Jih slaví 5 let
Zvýhodněná služba Senior expres Jih má za sebou 5 let provozu. Taxíky pro seniory poprvé vyjely na jaře roku 2017 a zájem o ně od té doby stále roste.
Obyvatelům Ostravy-Jihu už 5 let zlepšuje komfort cestování po celé Ostravě zvýhodněná služba Senior expres Jih. Od roku 2017, kdy začala fungovat, už taxíky najely zhruba 650 tisíc kilometrů a uskutečnily 62 a půl tisíce jízd.
Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Začínali jsme se dvěma auty a nyní jich máme už 6. Také jsme snižovali věkovou hranici, a to z 80 na 77 let věku. Aktuálně má vyřízenou průkazku 2439 seniorů. Tuto službu naši senioři mohou využívat od pondělí do pátku od 6 do 16 hodin na celém území města Ostravy 4x do měsíce.”
Zatímco počet vozů i klientů Senior expresu stále roste, cena zůstává stejná.
Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Cena jedné jízdy je stále 25 korun a za uplynulých 5 let jsme zaplatili zhruba 16 a půl milionů korun.”
Senioři si zvýhodněnou službu nemohou vynachválit. V rámci výročí dostali i dárky jako poděkování, že ji využívají.
anketa: klienti Senior expresu Jih: “Je to výhodné, on vás tam zaveze, přiveze, počká a jsou milí. Teď je tam nová taková mladá paní. Oni jsou všichni milí, i ti kluci. Normálně se pobaví.”
“Je to vynikající nápad, že se to udělalo pro nás. Opravdu mi to moc pomáhá. Moc. Jsou ochotní, pomůžou vám do auta, tašku nějakou. Milí, příjemní, takoví hovorní. I paní dispečerka je velmi příjemná. Vyhoví, vždycky to zařídí. Jakmile může, tak to zařídí. Opravdu je to spolehlivá služba.”
“Jsem opravdu vděčná za to a s nimi je dobře. Většinou co 3 měsíce jezdím do Vítkovic na krev a na echo. To se podařilo, to opravdu pro ty staré lidi a nemocné lidi je to opravdu moc dobře.”
V obvodu Ostrava-Jih je v současné době více jak 5 tisíc lidí, kteří mají na zvýhodněné taxíky nárok. Aby s nimi mohli jezdit, musí mít tzv. průkazu Senior EXPRES, kterou si mohou bezplatně a na počkání vyřídit přímo na radnici na odboru hospodářské správy. Sebou musí mít občanský průkaz a klasickou průkazkovou fotografii.
Život s autismem může být jako v kleci - jak to změnit? host: K. Lichovníková, Mikasa z.s.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Hostem pořadu Léta běží je Klára Lichovníková, vedoucí služeb aktivit spolku Mikasa, dobrý den.
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Dobrý den.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Duben, respektive jeho druhý den patří autismu. Jde o Mezinárodní den autismu, to je také důvod, proč jste tady. Pojďme si možná ještě ale na úvod říct, co to vlastně autismus je. Jak ho poznáme? Jak se projevuje?
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Autismus, respektive porucha autistického spektra, je zevní vývojové onemocnění, které má dopad na celkový život, celkovou kvalitu života toho člověka. Zároveň v kontextu toho, co dělá organizace Mikasa je to jenom diagnóza, jakási nálepka. Za tím se schovává člověk a ta diagnóza nesvědčí nic o kvalitě toho člověka a jeho potenciálu a o tom, co by mohlo ve svém životě dokázat. Tuto diagnózu má třeba i Anthony Hopkins nebo Lionel Messi. Takže není to něco, na co bychom se měli dívat jako první, ale měli bychom za tím hledat toho člověka a tu jeho kvalitu.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy jste jako spolek Mikasa v této souvislosti připravili kampaň a spot, který se k ní váže. Mě tam zaujalo sdělení "Ne životu v kleci". Co je tím myšleno?
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Lidé s autismem a jejich rodiny často žijí na okraji společnosti. Je to způsobeno mnoha okolnostmi a to má vliv na kvalitu jejich života. Přestože my jako organizace, ale i mnoho dalších se intenzivně snažíme na toto téma upozorňovat, tak stále je ta kvalita života lidí s poruchou autistického spektra spíše přehlížené téma a to ty lidi dostává v podstatě do klecí. Ať už metaforicky, kde vlastně vzniká bariéra mezi většinovou společností a lidmi s autismem a jejich rodinami, ale dost často i vlastně praktickými jako doslovný klecemi, kdy ten člověk vlastně žije v nějakých velice zabezpečených místnostech nebo dokonce klecových lůžcích, což ti lidé s těžší symptomatikou mohou žít.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak se tedy podle Vás té klece můžeme zbavit?
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Ta první a jednoduchá věc, kterou můžeme udělat všichni, že přestaneme zavírat oči, že se na tu tematiku začneme zaměřovat a že si začneme zajímat. Už to vlastně může vytvořit prostor pro komunikaci mezi lidmi a vytvoří to určitý tlak na to, aby vznikaly služby a aktivity, které jsou pro tyto rodiny, ale i pro lidi s autismem samotné.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Možná tedy důležité téma, jak bychom se vlastně k lidem s autismem měli chovat?
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Asi tak jako se chováte ke svým nejbližším, ke svým přátelům, ke svým kolegům s nějakým respektem, s lidským zájmem a s porozuměním. Lidé s autismem si zaslouží úplně stejný přístup jako Vy nebo já.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Pojďme ještě k vašemu spolku Mikasa. Komu všemu a jakým způsobem v rámci své činnosti pomáháte?
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Organizace se soustředí jednak přímo na osoby s poruchou autistického spektra od té nejtěžší symptomatiky až po osoby s Aspergerovým syndromem. Poskytujeme aktivity a služby jednak osobám s poruchu autistického spektra, snažíme se je začleňovat do běžné společnosti a zprostředkovávat jim ten kontakt a zkvalitňovat ten život. Zároveň se soustředíme na podporu jejich rodin a provázání je tím mnohdy ne úplně snadným životem, který ta diagnóza do té rodiny přinese. A vedle toho se samozřejmě snažíme i o nějakou osvětu jak laické, tak i té odborné veřejnosti, aby to téma bylo prostě pořád to, na co je ten fokus, abychom to dostávali do nejhlubších oblastí té společnosti.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Dá se popsat jak například velký zápřah je pro rodiče výchova dítěte s autismem?
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Asi každý rodič, který má doma dítě, tak může některou fázi té péče označit jako za zápřah, jak jste řekl. To, co v tom procesu potřebuje je nějaká podpora, nějaký prostor pro sebe, nějaká možnost si odpočinout nebo o sebe pečovat. Lidi s poruchou autistického spektra často nemají někoho blízkého, na koho by se právě mohli obrátit. Takže to jim vytváří tu klec, vytváří to tu bariéru. To, co běžná rodina s nějakým dítětem, které je třeba taky náročné má, tak ta rodina s dítětem s poruchou autistického spektra nemusí mít k dispozici a tím je to pro ně o to těžší.
Lukáš Zavadil, TV Polar: I těmto rodinám pomáháte a mohou se na vás obrátit.
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Přesně tak.
Lukáš Zavadil, TV Polar: To byla Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit spolku Mikasa. Díky, že jste byla s námi.
Klára Lichovníková, vedoucí služeb a aktivit, Mikasa z. s.: Děkuji.
Sledovali jste magazín Léta běží, díky za pozornost a na viděnou příště.
Redakčně upraveno / zkráceno.