Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Stabilní bydlení zlepšuje celkovou situaci rodin
  • Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská univerzita: Výzkum OÚ k bydlení soc. slabých a ohrožených rodin

Začíná pořad Léta běží, přeji dobrý den. Vědci z Ostravské univerzity provedli unikátní výzkum, který je klíčový pro další zlepšení situace sociálně slabých a ohrožených rodin. Potvrdilo se totiž, že stabilní bydlení zlepšuje psychiku lidí i jejich finanční situaci. Zjednodušeně řečeno s dobrým bydlením se rodinám zlepšil i život.

Stabilní bydlení zlepšuje celkovou situaci rodin

Nezvykle velký počet respondentům - 132 zapojili výzkumníci Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity do unikátního výzkumu na území Ostravy, Karviné, Havířova a Orlové. Výzkum se zaměřil na dopady bydlení s doprovodným sociálním programem na rodiny z ohrožené skupiny obyvatel. Výsledkem je zjištění, že bydlení zlepšuje lidem psychiku i finanční situaci.

Kateřina Glumbíková, autorka výzkumu: "Přibližně u 50 procent domácností se zvýšila jistota bydlení, u dvou třetin se zlepšil psychický stav a v podstatě u všech domácností došlo k nějaké změně ve finanční situaci, ať už se jednalo o zvýšení příjmů, snížení počtu dní bez peněz v daném měsíci či snížení zadlužení."

Univerzita na výzkumu spolupracovala s neziskovým spolkem Portavita, který poskytuje 850 sociálních bytů ohroženým skupinám obyvatel.

David Starzyczny, ředitel spolku PORTAVITA: "S každou rodinou si nastavujeme postupné cíle, pomáháme jí kompletně přenastavit život. Byt vždy vybíráme tak, aby odpovídal velikostně možnostem rodiny. Domácnost, která získá bydlení v rámci spolupráce s Portavitou, by jej měla finančně zvládnout, což je jedním z předpokladů dlouhodobé udržitelnosti bydlení."

Výsledky jsou velmi důležité pro krajský úřad, který je bude využívat k sociální práci. Potvrdil se totiž význam terénních pracovníků.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Co se nám ukazuje jako nejdůležitější, je to, že v těch bytech je opravdu potřeba spolupráce sociálních služeb, tím všichni, nejen na území kraje ale celé republiky, můžeme ušetřit. Ukazuje se, že když budeme pracovat s klienty, tak se nám to vrátí,"

Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská univerzita: Výzkum OÚ k bydlení soc. slabých a ohrožených rodin

Lukáš Zavadil, TV Polar: K reportáži, kterou jste viděli teď podrobněji se spoluautorem výzkumu Markem Mikulcem z Ostravské univerzity. Vítejte u nás.

Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: V čem je tento výzkum výjimečný nebo respektive v čem Vy spatřujete jeho hodnotu? Je to jen vysoký počet účastníků?

Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Výzkum je unikátní rozsahem spolupráce soukromého vlastníka společnosti Heimstaden a neziskové organizace spolku Portavita, kteří právě v oblasti bydlení navázaly spolupráci. Celkově se jedná o osm set padesát bytů. V rámci evaluace, na kterou se soustředil tento výzkum, se jedná o 132 domácností, které jsme oslovili. Devadesát osm z nich nám odpovědělo. Celkově se jedná o padesát šest procent z toho výzkumného souboru, což je unikátní právě tento počet, protože jsme tam měli základní parametr, ať už mají ty domácnosti něco obydleno, ať tam můžeme mapovat dopad toho bydlení. Důležité bylo ať mají minimálně 9 měsíců, maximálně 24 měsíců už v rámci toho projektu odobydleno.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Možná se vraťme právě na začátek. Co bylo vlastně impulzem ke startu vašeho výzkumu? Byla na začátku například nějaká hypotéza, kterou jste si chtěli potvrdit?

Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: V rámci českého prostředí, a je to moc dobře, se začínají množit kvalitní data právě o dopadech sociálního bydlení. V rámci spolupráce Heimstadenu a Portavity jsme byli osloveni jako univerzita, ať právě dopad politiky bydlení zmapujeme i u nich, což jsme byli moc rádi. Protože jako Fakulta sociálních studií za sebou máme evaluaci systémového projektu MPSV, do kterého bylo zapojeno 14 obcí a 2 pražské městské části, a proto jsme se rádi pustili i do tohoto výzkumu. Důležité je ještě zmínit, že ten výzkum byl schválen i etickou komisí Ostravské univerzity, takže jsme naplnili všechny ty povinné parametry a mohli jsme se pustit do terénu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Někdo by možná mohl namítnout k těm vašim závěrům: "ano, samozřejmě jistota bydlení je klíčová, k tomu jsme přece nepotřebovali žádný výzkum", jak je to s tímto?

Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: To je právě moc zajímavé, protože jistota bydlení je typická pro lidi, kteří se právě s nějakou nejistotou doposud příliš nesetkali. Takže ta jistota bydlení, je moc dobře, že to zaznívá v tomto výzkumu, je velmi, velmi důležitá, protože to je poprvé, kdy ti lidé zakouší právě jistotu z bydlení, kdy se ze substandardního bydlení dostávají do bydlení, kde mají jistotu smluvní, kde mají případně i nabídku nějaké spolupráce a podpory. Takže ta jistota je velmi, velmi důležitá a zvýšení pocitu jistoty vyšlo u cca padesáti procent těch zabalených domácností, což je výborný výsledek.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Těm výsledkům dalším se ještě dostaneme. Zkuste nám popsat, jak ten samotný výzkum vlastně probíhal. Jak dlouho jste na něm pracovali? Jaká byla metodika?

Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Výzkum probíhal v roce 2021 respektive prakticky v celém jeho průběhu. Začali jsme tím, že jsme na míru právě na základě zahraničních studií a toho výzkumu pro Ministerstvo práce a sociálních věcí vytvořili na míru dotazník Heimstadenu a Portavitě, s kterým jsme se rozhodli do toho terénu jít. Poté jsme oslovovali ve spolupráci právě se spolkem Portavita ty jednotlivé domácnosti, jestli chtějí se do výzkumu zapojit. Potom jsme sbírali ta data. Ta data byla sbírána dvěma výzkumníky, což je také unikátní v rámci těch dat, které jsou k dispozici v ČR a potom probíhala jejich analýza a závěrečnou tečkou bylo sepsání té zprávy závěrečné, evaluace politiky bydlení Portavita.

Lukáš Zavadil, TV Polar: U jednatřiceti procent domácností, to mě zaujalo, se během toho výzkumu zvýšily příjmy. Jak si to vysvětlujete?

Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: My jsme se zaměřovali na změny, které u těch domácností po zabydlení nastávají. Takže jsme se zaměřovali na to, jestli ty příjmy vzrostly, snížily se nebo zůstaly stejné. V rámci toho dotazníku jsme tedy zjistili, že se zvýšily, což je moc dobře. Už jsme nezjišťovali z jakého důvodu, takže tady se spíš posuneme do roviny nějakých osobních interpretací, které jsme získali na základě sběru těch dat. Velmi často právě stabilní bydlení vede k lepším možnostem získat zaměstnání, získat nějaké brigády. Takže toto byla jedna z variant. Součástí právě toho programu bydlení je i kontaktní pracovník spolku, který pomáhá navázat právě na existující dávkové systémy. Doposud třeba ty domácnosti nevyužívali to, na co mají zákonný nárok. Právě tato dávka na bydlení jim pomůže to bydlení si udržet v dlouhodobé perspektivě.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jaké další pozitivní změny jste třeba zaznamenali?

Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Zjistili jsme, že se snížil počet tzv. dní bez peněz, což znamená jak dlouho jste úplně bez finančních prostředků, než právě dorazí ty další. Takže zde došlo ke snížení o 1,3 desetiny dne. Zároveň jsme zjistili, že se mírně zlepšila školní docházka a prospěch dětí, což je zajímavé i tou perspektivou, že rok 2021 byl velmi výrazně ovlivněn covidem a to se projevovalo právě ve školní docházce. Poté došlo ke zlepšení psychického zdraví u těch domácností. Což si dáváme právě do souvislosti i s tou zvýšenou jistotou bydlení. To jsou asi ty hlavní pozitivní dopady.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Byly i nějaké negativní?

Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Byly dílčí, které je ale potřeba znovu interpretovat. U části domácností se zvýšily náklady na bydlení, ale to bylo ve spojitosti zvláště s tím, že to bylo spojeno se stěhováním z azylového domu, kde ty náklady na bydlení jsou nižší než ve standardním bydlení. Nebo to bylo první samostatné bydlení těch mladých dospělých. Takže tam se z nuly nákladů z života u rodičů, dostávaly právě na vlastní náklady související s bydlením. Poté, co jsme přetransformovali do podnětů v rámci té evoluční zprávy, byl dílčí negativní komentáře ke spokojenosti se sousedstvím a s veřejným prostorem.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Je něco, co Vás během toho samotného výzkumu nebo na těch výsledcích překvapilo nebo jste to vůbec nečekali?

Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Tím, že už máme nějaké výzkumy za sebou, úplně nepřekvapilo, ale spíše velmi potěšilo. Je to právě ta spolupráce soukromého vlastníka a neziskové organizace. Také jsme byli velmi potěšeni tím, jak ty výsledky už začali aplikovat do praxe, že už v rámci těch svých aktivit se snaží pracovat se sousedstvím. Snaží se více akcentovat právě sociální práci, sociální práce při aktivitách s domácnostmi v bytové nouzi, je velmi, velmi důležitá. V rámci tohoto projektu je spíše těch sociálních pracovníků méně, takže jedno z těch doporučení je právě na posílení sociální práce, na posílení práce se sousedstvím, což má potom i další dopad právě na celou komunitu, na celou tu lokalitu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Možná na závěr, jak dále se chystáte využít výsledky výzkumů? Možná taky, co plánujete v tom tématu dál? Kam se posunete teď? Co máte v plánu?

Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Otázka přímo o využitelnosti těch výzkumů, se týká hlavně Heimstadenu a Portvity, což už jsem zmiňoval, že je moc dobře, že ty výstupy vzaly za své a už s nimi aktivně pracují. Zároveň by bylo velmi, velmi zajímavé se do toho terénu podívat ještě opakovaně, protože tady máme data od domácností, které bydlí 9 až 24 měsíců a prakticky chybí v ČR data o dlouhodobých dopadech. Takže by bylo zajímavé se do toho terénu podívat znovu za rok, případně za dva, za tři, ať tam máme tu delší časovou linii, co všechno se v těch domácnostech mění a s jakou dynamikou. Také evaluujeme další projekt spolku Portavita, Housing First, kde se moc těším na ty výstupy, protože součástí tohoto projektu byla právě intenzivní sociální podpora těch obydlených domácností. Takže budeme mít vedle sebe data u domácnosti, kde je intenzivní sociální podpora a u domácností, kde to je primárně o tom bydlení.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve studiu pořadu Léta běží s námi byl Marek Mikulec z Ostravské univerzity. Děkuju za Váš čas a za rozhovor.

Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Děkuji. Na shledanou.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Loučím se i s vámi, na viděnou u pořadu Léta běží, zase příště.


    Redakčně upraveno / zkráceno.

    Mohlo by Vás také zajímat

    Pořad: Léta běží
    21. června 2022, 17:25

    Začíná pořad Léta běží, přeji dobrý den. Vědci z Ostravské univerzity provedli unikátní výzkum, který je klíčový pro další zlepšení situace sociálně slabých a ohrožených rodin. Potvrdilo se totiž, že stabilní bydlení zlepšuje psychiku lidí i jejich finanční situaci. Zjednodušeně řečeno s dobrým bydlením se rodinám zlepšil i život.

    Stabilní bydlení zlepšuje celkovou situaci rodin

    Nezvykle velký počet respondentům - 132 zapojili výzkumníci Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity do unikátního výzkumu na území Ostravy, Karviné, Havířova a Orlové. Výzkum se zaměřil na dopady bydlení s doprovodným sociálním programem na rodiny z ohrožené skupiny obyvatel. Výsledkem je zjištění, že bydlení zlepšuje lidem psychiku i finanční situaci.

    Kateřina Glumbíková, autorka výzkumu: "Přibližně u 50 procent domácností se zvýšila jistota bydlení, u dvou třetin se zlepšil psychický stav a v podstatě u všech domácností došlo k nějaké změně ve finanční situaci, ať už se jednalo o zvýšení příjmů, snížení počtu dní bez peněz v daném měsíci či snížení zadlužení."

    Univerzita na výzkumu spolupracovala s neziskovým spolkem Portavita, který poskytuje 850 sociálních bytů ohroženým skupinám obyvatel.

    David Starzyczny, ředitel spolku PORTAVITA: "S každou rodinou si nastavujeme postupné cíle, pomáháme jí kompletně přenastavit život. Byt vždy vybíráme tak, aby odpovídal velikostně možnostem rodiny. Domácnost, která získá bydlení v rámci spolupráce s Portavitou, by jej měla finančně zvládnout, což je jedním z předpokladů dlouhodobé udržitelnosti bydlení."

    Výsledky jsou velmi důležité pro krajský úřad, který je bude využívat k sociální práci. Potvrdil se totiž význam terénních pracovníků.

    Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Co se nám ukazuje jako nejdůležitější, je to, že v těch bytech je opravdu potřeba spolupráce sociálních služeb, tím všichni, nejen na území kraje ale celé republiky, můžeme ušetřit. Ukazuje se, že když budeme pracovat s klienty, tak se nám to vrátí,"

    Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská univerzita: Výzkum OÚ k bydlení soc. slabých a ohrožených rodin

    Lukáš Zavadil, TV Polar: K reportáži, kterou jste viděli teď podrobněji se spoluautorem výzkumu Markem Mikulcem z Ostravské univerzity. Vítejte u nás.

    Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Dobrý den.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: V čem je tento výzkum výjimečný nebo respektive v čem Vy spatřujete jeho hodnotu? Je to jen vysoký počet účastníků?

    Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Výzkum je unikátní rozsahem spolupráce soukromého vlastníka společnosti Heimstaden a neziskové organizace spolku Portavita, kteří právě v oblasti bydlení navázaly spolupráci. Celkově se jedná o osm set padesát bytů. V rámci evaluace, na kterou se soustředil tento výzkum, se jedná o 132 domácností, které jsme oslovili. Devadesát osm z nich nám odpovědělo. Celkově se jedná o padesát šest procent z toho výzkumného souboru, což je unikátní právě tento počet, protože jsme tam měli základní parametr, ať už mají ty domácnosti něco obydleno, ať tam můžeme mapovat dopad toho bydlení. Důležité bylo ať mají minimálně 9 měsíců, maximálně 24 měsíců už v rámci toho projektu odobydleno.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Možná se vraťme právě na začátek. Co bylo vlastně impulzem ke startu vašeho výzkumu? Byla na začátku například nějaká hypotéza, kterou jste si chtěli potvrdit?

    Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: V rámci českého prostředí, a je to moc dobře, se začínají množit kvalitní data právě o dopadech sociálního bydlení. V rámci spolupráce Heimstadenu a Portavity jsme byli osloveni jako univerzita, ať právě dopad politiky bydlení zmapujeme i u nich, což jsme byli moc rádi. Protože jako Fakulta sociálních studií za sebou máme evaluaci systémového projektu MPSV, do kterého bylo zapojeno 14 obcí a 2 pražské městské části, a proto jsme se rádi pustili i do tohoto výzkumu. Důležité je ještě zmínit, že ten výzkum byl schválen i etickou komisí Ostravské univerzity, takže jsme naplnili všechny ty povinné parametry a mohli jsme se pustit do terénu.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Někdo by možná mohl namítnout k těm vašim závěrům: "ano, samozřejmě jistota bydlení je klíčová, k tomu jsme přece nepotřebovali žádný výzkum", jak je to s tímto?

    Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: To je právě moc zajímavé, protože jistota bydlení je typická pro lidi, kteří se právě s nějakou nejistotou doposud příliš nesetkali. Takže ta jistota bydlení, je moc dobře, že to zaznívá v tomto výzkumu, je velmi, velmi důležitá, protože to je poprvé, kdy ti lidé zakouší právě jistotu z bydlení, kdy se ze substandardního bydlení dostávají do bydlení, kde mají jistotu smluvní, kde mají případně i nabídku nějaké spolupráce a podpory. Takže ta jistota je velmi, velmi důležitá a zvýšení pocitu jistoty vyšlo u cca padesáti procent těch zabalených domácností, což je výborný výsledek.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Těm výsledkům dalším se ještě dostaneme. Zkuste nám popsat, jak ten samotný výzkum vlastně probíhal. Jak dlouho jste na něm pracovali? Jaká byla metodika?

    Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Výzkum probíhal v roce 2021 respektive prakticky v celém jeho průběhu. Začali jsme tím, že jsme na míru právě na základě zahraničních studií a toho výzkumu pro Ministerstvo práce a sociálních věcí vytvořili na míru dotazník Heimstadenu a Portavitě, s kterým jsme se rozhodli do toho terénu jít. Poté jsme oslovovali ve spolupráci právě se spolkem Portavita ty jednotlivé domácnosti, jestli chtějí se do výzkumu zapojit. Potom jsme sbírali ta data. Ta data byla sbírána dvěma výzkumníky, což je také unikátní v rámci těch dat, které jsou k dispozici v ČR a potom probíhala jejich analýza a závěrečnou tečkou bylo sepsání té zprávy závěrečné, evaluace politiky bydlení Portavita.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: U jednatřiceti procent domácností, to mě zaujalo, se během toho výzkumu zvýšily příjmy. Jak si to vysvětlujete?

    Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: My jsme se zaměřovali na změny, které u těch domácností po zabydlení nastávají. Takže jsme se zaměřovali na to, jestli ty příjmy vzrostly, snížily se nebo zůstaly stejné. V rámci toho dotazníku jsme tedy zjistili, že se zvýšily, což je moc dobře. Už jsme nezjišťovali z jakého důvodu, takže tady se spíš posuneme do roviny nějakých osobních interpretací, které jsme získali na základě sběru těch dat. Velmi často právě stabilní bydlení vede k lepším možnostem získat zaměstnání, získat nějaké brigády. Takže toto byla jedna z variant. Součástí právě toho programu bydlení je i kontaktní pracovník spolku, který pomáhá navázat právě na existující dávkové systémy. Doposud třeba ty domácnosti nevyužívali to, na co mají zákonný nárok. Právě tato dávka na bydlení jim pomůže to bydlení si udržet v dlouhodobé perspektivě.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Jaké další pozitivní změny jste třeba zaznamenali?

    Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Zjistili jsme, že se snížil počet tzv. dní bez peněz, což znamená jak dlouho jste úplně bez finančních prostředků, než právě dorazí ty další. Takže zde došlo ke snížení o 1,3 desetiny dne. Zároveň jsme zjistili, že se mírně zlepšila školní docházka a prospěch dětí, což je zajímavé i tou perspektivou, že rok 2021 byl velmi výrazně ovlivněn covidem a to se projevovalo právě ve školní docházce. Poté došlo ke zlepšení psychického zdraví u těch domácností. Což si dáváme právě do souvislosti i s tou zvýšenou jistotou bydlení. To jsou asi ty hlavní pozitivní dopady.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Byly i nějaké negativní?

    Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Byly dílčí, které je ale potřeba znovu interpretovat. U části domácností se zvýšily náklady na bydlení, ale to bylo ve spojitosti zvláště s tím, že to bylo spojeno se stěhováním z azylového domu, kde ty náklady na bydlení jsou nižší než ve standardním bydlení. Nebo to bylo první samostatné bydlení těch mladých dospělých. Takže tam se z nuly nákladů z života u rodičů, dostávaly právě na vlastní náklady související s bydlením. Poté, co jsme přetransformovali do podnětů v rámci té evoluční zprávy, byl dílčí negativní komentáře ke spokojenosti se sousedstvím a s veřejným prostorem.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Je něco, co Vás během toho samotného výzkumu nebo na těch výsledcích překvapilo nebo jste to vůbec nečekali?

    Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Tím, že už máme nějaké výzkumy za sebou, úplně nepřekvapilo, ale spíše velmi potěšilo. Je to právě ta spolupráce soukromého vlastníka a neziskové organizace. Také jsme byli velmi potěšeni tím, jak ty výsledky už začali aplikovat do praxe, že už v rámci těch svých aktivit se snaží pracovat se sousedstvím. Snaží se více akcentovat právě sociální práci, sociální práce při aktivitách s domácnostmi v bytové nouzi, je velmi, velmi důležitá. V rámci tohoto projektu je spíše těch sociálních pracovníků méně, takže jedno z těch doporučení je právě na posílení sociální práce, na posílení práce se sousedstvím, což má potom i další dopad právě na celou komunitu, na celou tu lokalitu.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Možná na závěr, jak dále se chystáte využít výsledky výzkumů? Možná taky, co plánujete v tom tématu dál? Kam se posunete teď? Co máte v plánu?

    Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Otázka přímo o využitelnosti těch výzkumů, se týká hlavně Heimstadenu a Portvity, což už jsem zmiňoval, že je moc dobře, že ty výstupy vzaly za své a už s nimi aktivně pracují. Zároveň by bylo velmi, velmi zajímavé se do toho terénu podívat ještě opakovaně, protože tady máme data od domácností, které bydlí 9 až 24 měsíců a prakticky chybí v ČR data o dlouhodobých dopadech. Takže by bylo zajímavé se do toho terénu podívat znovu za rok, případně za dva, za tři, ať tam máme tu delší časovou linii, co všechno se v těch domácnostech mění a s jakou dynamikou. Také evaluujeme další projekt spolku Portavita, Housing First, kde se moc těším na ty výstupy, protože součástí tohoto projektu byla právě intenzivní sociální podpora těch obydlených domácností. Takže budeme mít vedle sebe data u domácnosti, kde je intenzivní sociální podpora a u domácností, kde to je primárně o tom bydlení.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve studiu pořadu Léta běží s námi byl Marek Mikulec z Ostravské univerzity. Děkuju za Váš čas a za rozhovor.

    Marek Mikulec, spoluautor výzkumu, Ostravská unierzita: Děkuji. Na shledanou.

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Loučím se i s vámi, na viděnou u pořadu Léta běží, zase příště.


      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/leta-bezi/leta-bezi-21-06-2022-17-25