Záchranná služba měla o silvestrovské noci plné ruce práce
Dnes se vrátíme k silvestrovským oslavám v Moravskoslezském kraji. Zatímco zdravotníci nevěděli kam dřív skočit, pro hasiče patřila noc k těm klidnějším. Strážníci většinou vyjížděli k rušení nočního klidu.
Silvestrovská noc bývá už tradičně z pohledu složek integrovaného záchranného systému náročná a počet zásahů bývá ve srovnání s běžnými dny a nocemi několikanásobný. Nejvíce práce mají už tradičně zdravotníci. kteří měli asi 400 případů, což je téměř trojnásobek normálu. 7 událostí se týkalo přímo odpalování pyrotechniky.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "U pěti mužů se jednalo o lehká nebo středně těžká poranění hlavy nebo končetiny. U dvanáctiletého chlapce a patnáctileté dívky o vážná poranění prstů na ruce."
Ve stovce případů se jednalo o úrazy jako jsou pády se zraněním hlavy a končetin a řezná poranění od skla. často v kombinaci s alkoholem.
Hasiči měli měli přibližně 40 výjezdů a většina z nich byla následkem nevhodného použití zábavné pyrotechniky.
Kamila Langerová, mluvčí HZS MS kraje: "Nejčastěji se v podobných případech jedná o požáry odpadních nádob - košů, či kontejnerů, hořely rovněž papírové obaly od pyrotechniky. Velmi „běžným“ jevem byly požáry porostů, jako jsou keře, tráva či živé ploty. Prvním požárem roku 2024 byl právě požár tújí v délce asi 3 metry v Holčovicích."
Městská policie na Silvestra posílila hlídky v ulicích. V průběhu večera a noci strážníci vyjížděli k více než k šedesáti oznámením. Jednalo se o případy narušení veřejného pořádku, drobné výtržnosti či o rušení nočního klidu a drobné neshody v domácnostech.
---
Zdravotnická záchranná služba MS kraje dostala nové sanitky
Zdravotnická záchranná služba MS kraje získala nové výjezdové vozy. Jde o sanitky, které nahradí stroje, kterým končí životnost. Je mezi nimi i unikátní velkoprostorové vozidlo, které zvládne až osm pacientů.
Moravskoslezský kraj předal Zdravotnické záchranné službě už tradiční dar, který své příspěvkové organizaci před Vánoci přináší už řadu let. Jde o nové sanitky v rámci standardní obměny vozového parku.
Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Moravskoslezský kraj, coby zřizovatel záchranky, vkládá ročně do této příspěvkové organizace stovky milionů korun, investuje do jejího rozvoje a obnovy majetku s cílem neustálého zefektivňování činnosti ve prospěch všech, kteří denně potřebují přednemocniční péči. Vozový park ZZS MSK, která je jednou z nejvytíženějších v České republice, vyžaduje průběžnou modernizaci, protože sanitní vozidla záchranářů musí být v bezvadném technickém stavu a kdykoliv připravena okamžitě zasáhnout."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Vozový park je nezbytně nutné každoročně obnovovat. Jedná se vždy o 10-12 vozidel a z toho logicky vyplývá, že životnost prvosledového vozidla v ostrém nasazení je 4-5 let."
Tentokrát ale byli mezi předávanou technikou i dva výjimečné vozy. Jednak mobilní výukový simulátor a debrífingové a štábní vozidlo, ale také unikátní velkokapacitní sanitka, která zvládne až 8 pacientů.
Petr Jaššo, vedoucí výcvikového centra ZZS MS kraje: "Neslouží pouze k ošetřování a převozu pacientů, ale poskytuje pevnostěnnou mobilní ošetřovnu, která je plně vybavena jako jednotka intenzivní péče."
Sanitky si rovnou odebrali zdravotníci ze všech koutů našeho kraje, aby je okamžitě zařadili mezi svá zásahová vozidla.
---
Do boje se záplavami ve Francii vyrazili hasiči z MS kraje
Ve středu v poledne vyrazili hasiči z Moravskoslezského kraje na pomoc Francii, která čelí ničivým povodním. Jednotka o síle osmnácti mužů sebou veze unikátní velkokapacitní čerpadla, která dokáží bleskově přečerpávat obrovské množství vody.
V úterý požádala záplavami sužovaná Francie o pomoc Českou republiku. Využila k tomu evropský mechanismus civilní ochrany a naše záchranné složky okamžitě vyhověly. Ve středu ve 12 hodin tak vyrazil z Hlučína na cestu záchranný modul složený z hasičů záchranného útvaru a krajských hasičů.
Ivo Adámek, velitel odřadu ZÚ HZS ČR: "Vyráží nás 18 příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR s15 kusy techniky."
Kolona směřuje do francouzského města Saint-Omer. Trasa odřadu vede přes Polsko, Německo, Nizozemsko a Belgii. Do Francie dorazí ve čtvrtek.
Jiří Scheinbinger, velitel stanice IVC Ostrava-Jih, HZS MS kraje: "Unikátnost té techniky je v tom, že jde o jedny z nejvýkonnějších čerpadel v Evropě pro mobilní použití. Jsou využitelná i jako plovoucí na vodní hladině."
Modul by měl být ve Francii nasazen asi dva týdny.
David Kareš, velitel Záchranného útvaru HZS ČR: "Nejde ani o USAR, ani o WASAR tým. Budeme do Francie vysílat odřad, který je založen na modulu velkokapacitního čerpání vody. Je sestavován v rámci Evropské unie."
Mobilní velkokapacitní čerpací stanice Česká republika naposledy vyslala na pomoc v roce 2014 do Srbska a Bosny a Hercegoviny, kde byly rozsáhlé povodně.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.