Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

  • Motorkáři by měli být na začátku sezóny opatrní
  • Centrum pro uprchlíky z Ukrajiny už nebude spravovat krajský úřad, přejde pod ministerstvo vnitra
  • Na začátku záchrany života byli vycvičení policisté
  • MS kraj pošle poničeného Turecku 4 miliony kč.
  • Ostravská MP v náboru cílí i na starší a zájemce

Motorkáři by měli být na začátku sezóny opatrní

S pěkným počasím se na silnici vrátili po zimě motorkáři. Okamžitě to bylo znát i na zásazích zdravotníků, kteří o víkendu spěchali hned ke třem nehodám. Motorkáři by měli být na začátku sezóny opatrní a zpozornět by měli i řidiči vozidel.

O víkendu vystoupala teplota až na 15 stupňů, což bylo pro každého motorkáře znamení, že je tady sezóna a je potřeba co nejdříve vyjet. Bohužel hned v sobotu zasahovali zdravotníci u dvou nehod. Jedna se stala na Karvinsku a další na Opavsku. V neděli pak vrtulník letěl do Bašky, kde narazil motorkář do betonového sloupku.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Třiačtyřicetiletý řidič stroje byl po nárazu do betonového sloupku při vědomí, zasahující lékaři u něj však zjistili život ohrožující poranění. Prvotní vyšetření ukázalo zranění horní a dolní končetiny, vyloučit nebylo možno ani poranění pánve."

Každý rok je to bohužel podobné. Motorkáři ještě nejsou rozježdění a ani řidiči aut s nimi nepočítají, protože si přes zimu odvykli. Problémem mohou být také zbytky posypového materiálu v zatáčkách. V prvních kilometrech je podle odborníků potřeba zpomalit a získat zpět potřebné návyky. 

Pavel Blahut, koordinátor BESIP, instruktor motoškoly: "Musíme počítat s chybami ostatních. Já své chování po pětiměsíční pauze taky nemám tak dobře pod kontrolou. Je vhodné najít nějaký prostor, kde bych mohl vyzkoušet základní dovednostní úkony tzn. rozjezd, zastavit, udělat si kolečko doleva, doprava, abych se rozhýbal a dostal do kondice, protože po zimě je to náročné."

Motorku je ale nejprve také potřeba na novou sezónu řádně připravit a udělat servis. Šikovnější motorkáři to zvládnou sami, ale ostatní by měli svůj stroj odvézt k odborníkům. Zásadní je tlak v pneumatikách, provozní kapaliny a brzdy.

---

Centrum pro uprchlíky z Ukrajiny už nebude spravovat krajský úřad, přejde pod ministerstvo vnitra

Krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny už nebude spravovat krajský úřad, ale od příštího měsíce bude patřit pod ministerstvo vnitra. Ostrava bude také jedno ze tří míst v zemi, kde bude migrantům zajištěno i ubytování.

I když už uprchlická vlna z Ukrajiny značně opadla, pořád do našeho kraje migranti přicházejí. Krajské asistenční centrum v Ostravě eviduje asi 220 migrantů týdně. Centrum nyní spravuje kraj, společně s hasiči a Českým červeným křížem. Od dubna bude centrum spadat pod ministerstvo vnitra. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Od dubna, kdy přejdou všechna KACPU pod Ministerstvo vnitra ČR, kraj státu pronajme prostory KACPU v ulici Dr. Malého v Ostravě za symbolickou jednu korunu."

Ministerstvo vnitra provoz příliš měnit nebude. I nadále bude registrace probíhat třikrát týdně - v pondělí ve středu a v pátek. Ubytování ale bude zajišťovat nepřetržitě 24 hodin denně, jako jedno ze tří míst v České republice. 

Hana Malá, mluvčí Ministerstva vnitra ČR: "Pro lidi, kteří k nám utíkají před válkou na Ukrajině, se nic zásadního nemění. Všechny služby budou na pracovištích poskytovány ve stanovených úředních hodinách. Ministerstvo vnitra rovněž zajistí nepřetržitý provoz na třech vybraných místech, kde budou lidé bez vlastního ubytování moci přespat a vyčkat do otevření standardních pracovišť. "

Kromě pracovníků ministerstva zatím budou s centrem spolupracovat hasiči. Jejich úkolem zůstane zajištění ubytovacích kapacit. Ty jsou nyní v budově na ulici Dr. Malého v Ostravě 64 míst a budou se zvyšovat na 100 lůžek. 

---

Na začátku záchrany života byli vycvičení policisté

Řetězec přežití, na jehož začátku byla policejní hlídka, znamená záchranu života pro muže, který v Ostravě zkolaboval přímo na ulici. Policisté zahájili oživování, které přebrala záchranná služba a dokončili zdravotníci v nemocnici.

Policisté obvodního oddělení Ostrava-Hrabůvka vykonávali běžnou hlídkovou službu ve svém rajónu. Když projížděli průmyslovou zónou Hrabová všimli si hloučku lidí na zastávce a na zemi ležícího muže. Nezaváhali ani vteřinu. 

Tomáš Kocmánek, zasahující policista: "Hned jsme viděli, že nedýchá, je promodralý, pohmatem jsme zjistili, že má zástavu srdce a tak jsme zahájili resuscitaci. Kolega zajišťoval průchodnost dýchacích cesta a já jsem masíroval."

 Svědkyně, která stála na zastávce, zavolala i záchrannou službu. Telefon přepnula na handsfree a  operátor vedl policisty při první pomoci. 

hovor s operátorem zdravotnické záchranné služby: "Já jsme v policista. Výborně, takže sto krát za minutu, 5 - 6 cm do hloubky teď, teď, teď." 

Zatímco policista masíroval muži srdce, záchranka se už řítila na místo události. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Za šest minut od kontaktování linky tísňového volání dorazila na místo první posádka ZZS a převzala si pacienta do odborné péče. Ten se nacházel ve stavu selhání základních životních funkcí."

Záchranáři pak muže přepravili do nemocnice. Podle lékaře z jednotky intenzivní péče  přispěl k záchraně pacienta řetězec přežití, který fungoval perfektně už od svědků, přes policisty, zdravotníky až po nemocnici. Díky všem článkům řetězce je muž naživu. 

---

MS kraj pošle poničeného Turecku 4 miliony Kč.

Zastupitelstvo MS kraje rozhodlo, že pomůže zemětřesením poničenému Turecku také finančně. Ze svého rozpočtu pošle dar 4 miliony korun, který rozdělí mezi 4 neziskové organizace.

Zemětřesení v Turecku si vyžádalo desetitisíce mrtvých a obrovské materiální škody. Zastupitelstvo MS kraje proto pro postiženou zemi schválilo dar ve výši 4 miliony korun. Peníze by měly být použity právě na zmírnění škod.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Vyslechl jsem autentická a strhující vyprávění našich hasičů z USAR týmu, který v Turecku dva týdny pomáhal. Přesto si utrpení, bezmoc a zmar, které zemětřesení způsobila, umím představit jen stěží. Desetitisíce mrtvých, tisíce pohřešovaných lidí, přeplněné nemocnice, zmatek a beznaděj, ale také miliardové škody na infrastruktuře a majetku. Krajský příspěvek tyto rány jen tak nezahojí, ale naše čtyři miliony i dary ostatních krajů, zemí či institucí i běžných občanů mohou alespoň částečně zasaženým oblastem pomoci, a hlavně jim vyjádřit podporu a sounáležitost."

Hejtman také v rámci zastupitelstva udělil USAR týmu, který v Turecku pomáhal, čestné uznání. Tvoří ho totiž z poloviny hasiči z našeho kraje a i jeho velitel Jiří Němčík slouží v Ostravě. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Jsem na ně velmi hrdý a nestává se to často, celé zastupitelstvo jim zatleskalo, za což jsem měl velkou radost." 

Moravskoslezský kraj finanční dary převede na účty všech čtyř organizací. Svou pomoc mohou na stejné účty směřovat i občané.

Člověk v tísni: 51945194/0300

Charita ČR: 55660022/0800, variabilní symbol 118 

ADRA: 66888866/0300, variabilní symbol 389 

Český červený kříž: 333999/2700, variabilní symbol 2301

---

Ostravská MP v náboru cílí i na starší a zájemce

V Ostravském školícím centru jsou na svou práci připravováni noví strážníci z celého našeho i Olomouckého kraje. V těchto dnech se chystá jubilejní stý kurz a například v Ostravě je o nové strážníky stále velký zájem. Nábor cílí i na starší a zkušenější uchazeče.

Integrované výjezdové centrum Ostrava Jih v Nové Bělé, slouží zároveň také jako školící středisko pro městskou policii. Zájemci o tuto práci musejí nejprve absolvovat tříměsíční kurz zakončený zkouškou.

Martin Čížek, lektor školícího střediska MP Ostrava: "V teoretické rovině je to především studium zákonů. V praktické rovině pak musejí strážníci zvládnout sebeobranu nebo třeba taktiku zákroku."

 Od roku 2011 už připravili na práci téměř tisícovku strážníků. Většina slouží v Ostravě, ale asi 400 jich zamířilo i  do jiných měst po celém kraji. V těchto dnech se připravuje už stý kurz. Uvítají na něm i starší a zkušenější uchazeče.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Rádi bychom v našich řadách přivítali i osoby, které mají určité životní a pracovní zkušenosti. Necílíme jenom na mladé." 

V posledním roce rozšířili řady ostravských strážníků například 37letý Adam Dekický nebo 51letá Marcela Štefková. 

Adam Dekický, strážník MP Ostrava: "Když jsem zjistil, že věk není limit, pokud člověk splní podmínky pro výkon toho zaměstnání, tak jsem to zkusil, prošel jsem kurzem a stal jsem se strážníkem. Práce s lidmi mě doopravdy hodně baví."

Marcela Štefková, strážnice MP Ostrava: "Protože si myslím, že nikdy není pozdě splnit si svůj sen, tak jsem do toho šla i nyní v tomhle věku." 

U Ostravské městské policie nyní slouží 637 strážníků a strážnic a  do plného stavu jich tak schází 43. Pokud vás tato práce láká, neváhejte. Vše potřebné najdete na stránkách mpostrava.cz.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
23. března 2023, 17:45

Motorkáři by měli být na začátku sezóny opatrní

S pěkným počasím se na silnici vrátili po zimě motorkáři. Okamžitě to bylo znát i na zásazích zdravotníků, kteří o víkendu spěchali hned ke třem nehodám. Motorkáři by měli být na začátku sezóny opatrní a zpozornět by měli i řidiči vozidel.

O víkendu vystoupala teplota až na 15 stupňů, což bylo pro každého motorkáře znamení, že je tady sezóna a je potřeba co nejdříve vyjet. Bohužel hned v sobotu zasahovali zdravotníci u dvou nehod. Jedna se stala na Karvinsku a další na Opavsku. V neděli pak vrtulník letěl do Bašky, kde narazil motorkář do betonového sloupku.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Třiačtyřicetiletý řidič stroje byl po nárazu do betonového sloupku při vědomí, zasahující lékaři u něj však zjistili život ohrožující poranění. Prvotní vyšetření ukázalo zranění horní a dolní končetiny, vyloučit nebylo možno ani poranění pánve."

Každý rok je to bohužel podobné. Motorkáři ještě nejsou rozježdění a ani řidiči aut s nimi nepočítají, protože si přes zimu odvykli. Problémem mohou být také zbytky posypového materiálu v zatáčkách. V prvních kilometrech je podle odborníků potřeba zpomalit a získat zpět potřebné návyky. 

Pavel Blahut, koordinátor BESIP, instruktor motoškoly: "Musíme počítat s chybami ostatních. Já své chování po pětiměsíční pauze taky nemám tak dobře pod kontrolou. Je vhodné najít nějaký prostor, kde bych mohl vyzkoušet základní dovednostní úkony tzn. rozjezd, zastavit, udělat si kolečko doleva, doprava, abych se rozhýbal a dostal do kondice, protože po zimě je to náročné."

Motorku je ale nejprve také potřeba na novou sezónu řádně připravit a udělat servis. Šikovnější motorkáři to zvládnou sami, ale ostatní by měli svůj stroj odvézt k odborníkům. Zásadní je tlak v pneumatikách, provozní kapaliny a brzdy.

---

Centrum pro uprchlíky z Ukrajiny už nebude spravovat krajský úřad, přejde pod ministerstvo vnitra

Krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny už nebude spravovat krajský úřad, ale od příštího měsíce bude patřit pod ministerstvo vnitra. Ostrava bude také jedno ze tří míst v zemi, kde bude migrantům zajištěno i ubytování.

I když už uprchlická vlna z Ukrajiny značně opadla, pořád do našeho kraje migranti přicházejí. Krajské asistenční centrum v Ostravě eviduje asi 220 migrantů týdně. Centrum nyní spravuje kraj, společně s hasiči a Českým červeným křížem. Od dubna bude centrum spadat pod ministerstvo vnitra. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Od dubna, kdy přejdou všechna KACPU pod Ministerstvo vnitra ČR, kraj státu pronajme prostory KACPU v ulici Dr. Malého v Ostravě za symbolickou jednu korunu."

Ministerstvo vnitra provoz příliš měnit nebude. I nadále bude registrace probíhat třikrát týdně - v pondělí ve středu a v pátek. Ubytování ale bude zajišťovat nepřetržitě 24 hodin denně, jako jedno ze tří míst v České republice. 

Hana Malá, mluvčí Ministerstva vnitra ČR: "Pro lidi, kteří k nám utíkají před válkou na Ukrajině, se nic zásadního nemění. Všechny služby budou na pracovištích poskytovány ve stanovených úředních hodinách. Ministerstvo vnitra rovněž zajistí nepřetržitý provoz na třech vybraných místech, kde budou lidé bez vlastního ubytování moci přespat a vyčkat do otevření standardních pracovišť. "

Kromě pracovníků ministerstva zatím budou s centrem spolupracovat hasiči. Jejich úkolem zůstane zajištění ubytovacích kapacit. Ty jsou nyní v budově na ulici Dr. Malého v Ostravě 64 míst a budou se zvyšovat na 100 lůžek. 

---

Na začátku záchrany života byli vycvičení policisté

Řetězec přežití, na jehož začátku byla policejní hlídka, znamená záchranu života pro muže, který v Ostravě zkolaboval přímo na ulici. Policisté zahájili oživování, které přebrala záchranná služba a dokončili zdravotníci v nemocnici.

Policisté obvodního oddělení Ostrava-Hrabůvka vykonávali běžnou hlídkovou službu ve svém rajónu. Když projížděli průmyslovou zónou Hrabová všimli si hloučku lidí na zastávce a na zemi ležícího muže. Nezaváhali ani vteřinu. 

Tomáš Kocmánek, zasahující policista: "Hned jsme viděli, že nedýchá, je promodralý, pohmatem jsme zjistili, že má zástavu srdce a tak jsme zahájili resuscitaci. Kolega zajišťoval průchodnost dýchacích cesta a já jsem masíroval."

 Svědkyně, která stála na zastávce, zavolala i záchrannou službu. Telefon přepnula na handsfree a  operátor vedl policisty při první pomoci. 

hovor s operátorem zdravotnické záchranné služby: "Já jsme v policista. Výborně, takže sto krát za minutu, 5 - 6 cm do hloubky teď, teď, teď." 

Zatímco policista masíroval muži srdce, záchranka se už řítila na místo události. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Za šest minut od kontaktování linky tísňového volání dorazila na místo první posádka ZZS a převzala si pacienta do odborné péče. Ten se nacházel ve stavu selhání základních životních funkcí."

Záchranáři pak muže přepravili do nemocnice. Podle lékaře z jednotky intenzivní péče  přispěl k záchraně pacienta řetězec přežití, který fungoval perfektně už od svědků, přes policisty, zdravotníky až po nemocnici. Díky všem článkům řetězce je muž naživu. 

---

MS kraj pošle poničeného Turecku 4 miliony Kč.

Zastupitelstvo MS kraje rozhodlo, že pomůže zemětřesením poničenému Turecku také finančně. Ze svého rozpočtu pošle dar 4 miliony korun, který rozdělí mezi 4 neziskové organizace.

Zemětřesení v Turecku si vyžádalo desetitisíce mrtvých a obrovské materiální škody. Zastupitelstvo MS kraje proto pro postiženou zemi schválilo dar ve výši 4 miliony korun. Peníze by měly být použity právě na zmírnění škod.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Vyslechl jsem autentická a strhující vyprávění našich hasičů z USAR týmu, který v Turecku dva týdny pomáhal. Přesto si utrpení, bezmoc a zmar, které zemětřesení způsobila, umím představit jen stěží. Desetitisíce mrtvých, tisíce pohřešovaných lidí, přeplněné nemocnice, zmatek a beznaděj, ale také miliardové škody na infrastruktuře a majetku. Krajský příspěvek tyto rány jen tak nezahojí, ale naše čtyři miliony i dary ostatních krajů, zemí či institucí i běžných občanů mohou alespoň částečně zasaženým oblastem pomoci, a hlavně jim vyjádřit podporu a sounáležitost."

Hejtman také v rámci zastupitelstva udělil USAR týmu, který v Turecku pomáhal, čestné uznání. Tvoří ho totiž z poloviny hasiči z našeho kraje a i jeho velitel Jiří Němčík slouží v Ostravě. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Jsem na ně velmi hrdý a nestává se to často, celé zastupitelstvo jim zatleskalo, za což jsem měl velkou radost." 

Moravskoslezský kraj finanční dary převede na účty všech čtyř organizací. Svou pomoc mohou na stejné účty směřovat i občané.

Člověk v tísni: 51945194/0300

Charita ČR: 55660022/0800, variabilní symbol 118 

ADRA: 66888866/0300, variabilní symbol 389 

Český červený kříž: 333999/2700, variabilní symbol 2301

---

Ostravská MP v náboru cílí i na starší a zájemce

V Ostravském školícím centru jsou na svou práci připravováni noví strážníci z celého našeho i Olomouckého kraje. V těchto dnech se chystá jubilejní stý kurz a například v Ostravě je o nové strážníky stále velký zájem. Nábor cílí i na starší a zkušenější uchazeče.

Integrované výjezdové centrum Ostrava Jih v Nové Bělé, slouží zároveň také jako školící středisko pro městskou policii. Zájemci o tuto práci musejí nejprve absolvovat tříměsíční kurz zakončený zkouškou.

Martin Čížek, lektor školícího střediska MP Ostrava: "V teoretické rovině je to především studium zákonů. V praktické rovině pak musejí strážníci zvládnout sebeobranu nebo třeba taktiku zákroku."

 Od roku 2011 už připravili na práci téměř tisícovku strážníků. Většina slouží v Ostravě, ale asi 400 jich zamířilo i  do jiných měst po celém kraji. V těchto dnech se připravuje už stý kurz. Uvítají na něm i starší a zkušenější uchazeče.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Rádi bychom v našich řadách přivítali i osoby, které mají určité životní a pracovní zkušenosti. Necílíme jenom na mladé." 

V posledním roce rozšířili řady ostravských strážníků například 37letý Adam Dekický nebo 51letá Marcela Štefková. 

Adam Dekický, strážník MP Ostrava: "Když jsem zjistil, že věk není limit, pokud člověk splní podmínky pro výkon toho zaměstnání, tak jsem to zkusil, prošel jsem kurzem a stal jsem se strážníkem. Práce s lidmi mě doopravdy hodně baví."

Marcela Štefková, strážnice MP Ostrava: "Protože si myslím, že nikdy není pozdě splnit si svůj sen, tak jsem do toho šla i nyní v tomhle věku." 

U Ostravské městské policie nyní slouží 637 strážníků a strážnic a  do plného stavu jich tak schází 43. Pokud vás tato práce láká, neváhejte. Vše potřebné najdete na stránkách mpostrava.cz.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-112/magazin-112-23-03-2023-17-46