Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Fakultní nemocnice Ostrava
  • Ortopedi z FNO testovali robotický systém
  • Pavel Walder, primář Ortopedického odd. Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie: Ve FNO vyměňují kolenní klouby s pomocí robota
  • Studenti Univerzity 3. věku navštívili Krevní centrum a Urgentní příjem

Vítejte u nového dílu TV Medicíny.

Dnes se budeme věnovat dvěma zajímavým tématům z prostředí Fakultní nemocnice Ostrava. Ukážeme vám, jak ortopedi při operacích kolene využívají robotický systém pro maximální přesnost, a podíváme se také na to, jak studenti Univerzity třetího věku nahlíželi do zákulisí Krevního centra a urgentního příjmu.

Ortopedi z FNO testovali robotický systém

AS: Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie testovali při výměně kolenního kloubu robotický systém KORI. V počítači si nejprve připraví 3 D model kolene, který je zkombinován s daty o jeho biomechanice. A na základě těchto informací je pak v průběhu operace modelováno optimální postavení budoucí endoprotézy, aby se co nejvíce přiblížila normálu.

MUDr. Pavel Walder, Ph.D., primář Ortopedického oddělení Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU:  Jedná se o mozek celého toho robotického systému. To znamená je to počítač, který vyhodnocuje ve 3D prostoru infra červenými čidly pozici sondy, pozici obráběcího nástroje, a řídí potom po naplánovaní přesné zavedení endoprotézy.

Robotická a počítačem řízená fréza odstraní přesně pouze nadbytečnou část kosti, na opracovanou část se pak přifixují jednotlivé části kolenní náhrady.

Pavel Walder, primář Ortopedického odd. Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie: Ve FNO vyměňují kolenní klouby s pomocí robota

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tématu se budeme věnovat i v následujícím rozhovoru s Pavlem Walderem, primářem oddělení ortopedie Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dobrý den, vítejte u nás.

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane primáři, jak časté je použití systému CORI v České republice?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Zatím byl použity 4x v celé České republice.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ve fakultní nemocnici?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Poprvé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaký Vy z toho máte pocit?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Podle mého soudu je to technologický krok kupředu, který určitě bude mít benefity pro pacienty i pro operativu, pro přesnosti a tak dále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tak pojďme k těm benefitům. Nejdřív pro lékaře a potom pro toho pacienta.

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Pro lékaře, benefity jsou v tom, že umožňují zpřesnit typ zavedení endoprotézy. Umožní taky kombinovat různé typy zavedení endoprotézy a tu endoprotézu v podstatě vyladit tak, aby byla v co nejoptimálnější biomechanice.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ten robot musí být "nakrmený" nějakými informacemi, tak co probíhá před tím, ta příprava?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: V průběhu operace dochází ke sběru dat. To znamená, jednak musíme podobně jako u starších navigačních systémů musíme zajistit omarkování jednotlivých bodů standardních a dále potom dochází ke sběru dat z povrchu kloubů, to znamená jednak ze stehenní kosti, jednak z tibie, a na základě toho potom ten příslušný systém si vytvoří 3D model toho kolene. Plus ještě dojde i ke sběru dat ve smyslu volnosti na vnitřní a zevní straně toho kolene.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jenom Vás doplním pro naše diváky tento robot nenahrazuje nikoho z týmu, je takovým dobrým pomocníkem pro získání přesnosti.

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Přesně tak. Úloha lékaře operatéra je zatím nezastupitelná v tomto smyslu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pozná pacient, že ta operace proběhla s pomocí robota?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Tak pacient sám to podle jizvy nebo podle jiných viditelných znaků to nepozná, ale předpokládáme, že to pozná podle způsobu, kterým ta endoprotéza se potom bude chovat. To znamená ve smyslu rozsahu pohybu, ve smyslu pooperační bolesti a podobně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Znamená to, že to přinese ty benefity, že bude mít větší rozsah pohybu toho kloubu a bude ho to méně bolet? Dá se to takhle říct?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Větší rozsah pohybu nezávisí jenom na typu operace, ale také na použité endoprotéze. Je několik typů endoprotéz podle jejich biomechaniky, takže tam je i tento vliv. Ale zásadní význam si myslíme, že bude z hlediska užitné hodnoty endoprotézy. To znamená máme určitou životnost endoprotéz a díky přesnému zavedení a přesnému vyvážení endoprotézy předpokládáme, že ta užitná hodnota bude daleko vyšší než bez tohoto systému.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jenom pro doplnění, jak dlouho vydrží endoprotéza po výměně?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Životnost endoprotézy, to je otázka, o čem se bavíme. To znamená, je to jednak otázka opotřebení styčných ploch, to znamená především tzv. polyethylenového plata, které je v běžném provedení deklarované zhruba na 15 let. Dneska už máme i odolnější typy materiálů. A druhá věc je potom stabilita té endoprotézy v kosti, což už je potom do značné míry individuální záležitost, ale je rovněž daná i tou mírou té přesnosti a vyváženosti endoprotézy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: My se bavíme o použití systému CORI při výměně kolenního kloubu. Je tento systém vhodný pro všechny pacienty?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: V podstatě ano. Není potřeba selektovat pacienty věkově ani z hlediska typu náhrady. Je použitelný pro různé typy náhrad – od tzv. unikompartimentálních, tedy mini náhrad, přes standardní náhrady až po revizní systémy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Z obecného pohledu Vás jako ortopeda. Dá se potom tento systém využít i při výměně jiných kloubů, protože jich máme docela dost na sobě?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Ano, tento systém, nejenom tento, ale obecně navigační a robotické systémy jsou většinou koncipované tak, aby byly použitelné pro různé typy kloubů, ale to je potom dané tím výrobcem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaká je budoucnost tohoto systému?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Budoucnost toho systému bude ve vývoji. To znamená, jak přesný ten systém bude taky v systému zavedení endoprotézy v případě kolenního kloubu, mechanický nebo kinematický a tak dále. A je otázka, jestli někdy dojde v daleké budoucnosti k nahrazení i té přímé manuální práce toho lékaře. To je v budoucnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ve fakultní nemocnici s tímto systémem začínáte. Znamená to, že od nynějška budete vyměňovat kolenní klouby jenom tímto systémem?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: To určitě ne. To závisí na mnoha faktorech. Jsou tam různé, bych řekl okolnosti, které nám buďto umožní, nebo neumožní ten systém používat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Můžete je zmínit, ať jsme konkrétní, o jaké okolnosti se jedná, kdy prostě řeknete tehdy to teda prostě zkrátka nejde.

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Určitě to nejsou okolnosti jako týkající se přímo třeba pacienta a podobně, ale jsou to okolnosti, které se týkají i ve vztahu k pojišťovnám i řekněme evropský trend potom této operativy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane primáři, já Vám děkuji za Vaše odpovědi a my pokračujeme dále, tak zůstaňte u svých obrazovek.

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Děkuji, na shledanou.

Studenti Univerzity 3. věku navštívili Krevní centrum a Urgentní příjem

 Krevní centrum si prohlédla v rámci výuky také skupina studentů Univerzity třetího věku s podtitulem Etudy první pomoci. Senioři se zajímali mimo jiné o to, zda se dá dárce dohledat i s odstupem.

Lenka Jurajdová, laborantka, Krevní centrum FN Ostrava: Vždycky se dá dohledat dárce té konzervy. Nám figuruje podle jména, podle rodného čísla a na tom vaku už je jenom odběrové číslo. Takže my tam nemáme žádné jeho jméno nebo ten pacient nevidí, kdo mu to dal.

Prohlídka Krevního centra skončila po téměř 90 minutách u lednic, kde se vaky s krví uchovávají.

Lenka Jurajdová, laborantka, Krevní centrum FN Ostrava: Krev se uchovává od 2 do 6 stupňů v lednicích, takže to vypadá takhle. Každá krevní skupina má jinou barvičku. Ačko je červené, nula je žlutá, áčko, béčko je zelené.

Dalším místem studentské exkurze byl urgentní příjem.  V zasedací místnosti se všichni nejprve setkali s primářem a vrchní sestrou Oddělení centrálního příjmu.

Mgr. Michal Bijok, vrchní sestra Oddělení centrálního příjmu FN Ostrava: Ročně zhruba ošetříme kolem 60 tisíc pacientů, skládáme se z několika částí.

Novou organizaci centrálního příjmu pacientů pak v jednotlivých ambulancích detailně přiblížil Jan Sládek.

Mgr. Jan Sládek, staniční sestra, Úsek urgentního příjmu: Jakmile přijedou, tady z venku zazvoní, my je pustíme, se sanitkami najedou dovnitř, u nás se přeměří znovu vitální funkce, sestřička zaregistruje do systému.

A protože to provoz umožnil, prohlídka skončila v příjmovém sále, kam pacienty přiváží záchranná služba.

PhDr. Mgr. Pavlína Jaššová, garantka kurzu Etudy první pomoci, KARIM FNO a LF OU: Do té výuky jsou začleněny mimo přednášek teoretické výuky také praktické nácviky a exkurze na různých pracovištích a tady na urgentním příjmu jsme ještě nikdy se svými studenty nebyli.

Etudy první pomoci jsou dvousemestrální. Letos se zapsalo 27 lidí, starších 55 let. Což je jediná podmínka přijetí.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
01. května 2025, 18:45

Vítejte u nového dílu TV Medicíny.

Dnes se budeme věnovat dvěma zajímavým tématům z prostředí Fakultní nemocnice Ostrava. Ukážeme vám, jak ortopedi při operacích kolene využívají robotický systém pro maximální přesnost, a podíváme se také na to, jak studenti Univerzity třetího věku nahlíželi do zákulisí Krevního centra a urgentního příjmu.

Ortopedi z FNO testovali robotický systém

AS: Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie testovali při výměně kolenního kloubu robotický systém KORI. V počítači si nejprve připraví 3 D model kolene, který je zkombinován s daty o jeho biomechanice. A na základě těchto informací je pak v průběhu operace modelováno optimální postavení budoucí endoprotézy, aby se co nejvíce přiblížila normálu.

MUDr. Pavel Walder, Ph.D., primář Ortopedického oddělení Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU:  Jedná se o mozek celého toho robotického systému. To znamená je to počítač, který vyhodnocuje ve 3D prostoru infra červenými čidly pozici sondy, pozici obráběcího nástroje, a řídí potom po naplánovaní přesné zavedení endoprotézy.

Robotická a počítačem řízená fréza odstraní přesně pouze nadbytečnou část kosti, na opracovanou část se pak přifixují jednotlivé části kolenní náhrady.

Pavel Walder, primář Ortopedického odd. Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie: Ve FNO vyměňují kolenní klouby s pomocí robota

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tématu se budeme věnovat i v následujícím rozhovoru s Pavlem Walderem, primářem oddělení ortopedie Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dobrý den, vítejte u nás.

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane primáři, jak časté je použití systému CORI v České republice?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Zatím byl použity 4x v celé České republice.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ve fakultní nemocnici?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Poprvé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaký Vy z toho máte pocit?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Podle mého soudu je to technologický krok kupředu, který určitě bude mít benefity pro pacienty i pro operativu, pro přesnosti a tak dále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tak pojďme k těm benefitům. Nejdřív pro lékaře a potom pro toho pacienta.

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Pro lékaře, benefity jsou v tom, že umožňují zpřesnit typ zavedení endoprotézy. Umožní taky kombinovat různé typy zavedení endoprotézy a tu endoprotézu v podstatě vyladit tak, aby byla v co nejoptimálnější biomechanice.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ten robot musí být "nakrmený" nějakými informacemi, tak co probíhá před tím, ta příprava?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: V průběhu operace dochází ke sběru dat. To znamená, jednak musíme podobně jako u starších navigačních systémů musíme zajistit omarkování jednotlivých bodů standardních a dále potom dochází ke sběru dat z povrchu kloubů, to znamená jednak ze stehenní kosti, jednak z tibie, a na základě toho potom ten příslušný systém si vytvoří 3D model toho kolene. Plus ještě dojde i ke sběru dat ve smyslu volnosti na vnitřní a zevní straně toho kolene.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jenom Vás doplním pro naše diváky tento robot nenahrazuje nikoho z týmu, je takovým dobrým pomocníkem pro získání přesnosti.

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Přesně tak. Úloha lékaře operatéra je zatím nezastupitelná v tomto smyslu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pozná pacient, že ta operace proběhla s pomocí robota?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Tak pacient sám to podle jizvy nebo podle jiných viditelných znaků to nepozná, ale předpokládáme, že to pozná podle způsobu, kterým ta endoprotéza se potom bude chovat. To znamená ve smyslu rozsahu pohybu, ve smyslu pooperační bolesti a podobně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Znamená to, že to přinese ty benefity, že bude mít větší rozsah pohybu toho kloubu a bude ho to méně bolet? Dá se to takhle říct?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Větší rozsah pohybu nezávisí jenom na typu operace, ale také na použité endoprotéze. Je několik typů endoprotéz podle jejich biomechaniky, takže tam je i tento vliv. Ale zásadní význam si myslíme, že bude z hlediska užitné hodnoty endoprotézy. To znamená máme určitou životnost endoprotéz a díky přesnému zavedení a přesnému vyvážení endoprotézy předpokládáme, že ta užitná hodnota bude daleko vyšší než bez tohoto systému.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jenom pro doplnění, jak dlouho vydrží endoprotéza po výměně?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Životnost endoprotézy, to je otázka, o čem se bavíme. To znamená, je to jednak otázka opotřebení styčných ploch, to znamená především tzv. polyethylenového plata, které je v běžném provedení deklarované zhruba na 15 let. Dneska už máme i odolnější typy materiálů. A druhá věc je potom stabilita té endoprotézy v kosti, což už je potom do značné míry individuální záležitost, ale je rovněž daná i tou mírou té přesnosti a vyváženosti endoprotézy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: My se bavíme o použití systému CORI při výměně kolenního kloubu. Je tento systém vhodný pro všechny pacienty?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: V podstatě ano. Není potřeba selektovat pacienty věkově ani z hlediska typu náhrady. Je použitelný pro různé typy náhrad – od tzv. unikompartimentálních, tedy mini náhrad, přes standardní náhrady až po revizní systémy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Z obecného pohledu Vás jako ortopeda. Dá se potom tento systém využít i při výměně jiných kloubů, protože jich máme docela dost na sobě?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Ano, tento systém, nejenom tento, ale obecně navigační a robotické systémy jsou většinou koncipované tak, aby byly použitelné pro různé typy kloubů, ale to je potom dané tím výrobcem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaká je budoucnost tohoto systému?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Budoucnost toho systému bude ve vývoji. To znamená, jak přesný ten systém bude taky v systému zavedení endoprotézy v případě kolenního kloubu, mechanický nebo kinematický a tak dále. A je otázka, jestli někdy dojde v daleké budoucnosti k nahrazení i té přímé manuální práce toho lékaře. To je v budoucnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ve fakultní nemocnici s tímto systémem začínáte. Znamená to, že od nynějška budete vyměňovat kolenní klouby jenom tímto systémem?

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: To určitě ne. To závisí na mnoha faktorech. Jsou tam různé, bych řekl okolnosti, které nám buďto umožní, nebo neumožní ten systém používat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Můžete je zmínit, ať jsme konkrétní, o jaké okolnosti se jedná, kdy prostě řeknete tehdy to teda prostě zkrátka nejde.

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Určitě to nejsou okolnosti jako týkající se přímo třeba pacienta a podobně, ale jsou to okolnosti, které se týkají i ve vztahu k pojišťovnám i řekněme evropský trend potom této operativy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane primáři, já Vám děkuji za Vaše odpovědi a my pokračujeme dále, tak zůstaňte u svých obrazovek.

Pavel Walder, primář, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie: Děkuji, na shledanou.

Studenti Univerzity 3. věku navštívili Krevní centrum a Urgentní příjem

 Krevní centrum si prohlédla v rámci výuky také skupina studentů Univerzity třetího věku s podtitulem Etudy první pomoci. Senioři se zajímali mimo jiné o to, zda se dá dárce dohledat i s odstupem.

Lenka Jurajdová, laborantka, Krevní centrum FN Ostrava: Vždycky se dá dohledat dárce té konzervy. Nám figuruje podle jména, podle rodného čísla a na tom vaku už je jenom odběrové číslo. Takže my tam nemáme žádné jeho jméno nebo ten pacient nevidí, kdo mu to dal.

Prohlídka Krevního centra skončila po téměř 90 minutách u lednic, kde se vaky s krví uchovávají.

Lenka Jurajdová, laborantka, Krevní centrum FN Ostrava: Krev se uchovává od 2 do 6 stupňů v lednicích, takže to vypadá takhle. Každá krevní skupina má jinou barvičku. Ačko je červené, nula je žlutá, áčko, béčko je zelené.

Dalším místem studentské exkurze byl urgentní příjem.  V zasedací místnosti se všichni nejprve setkali s primářem a vrchní sestrou Oddělení centrálního příjmu.

Mgr. Michal Bijok, vrchní sestra Oddělení centrálního příjmu FN Ostrava: Ročně zhruba ošetříme kolem 60 tisíc pacientů, skládáme se z několika částí.

Novou organizaci centrálního příjmu pacientů pak v jednotlivých ambulancích detailně přiblížil Jan Sládek.

Mgr. Jan Sládek, staniční sestra, Úsek urgentního příjmu: Jakmile přijedou, tady z venku zazvoní, my je pustíme, se sanitkami najedou dovnitř, u nás se přeměří znovu vitální funkce, sestřička zaregistruje do systému.

A protože to provoz umožnil, prohlídka skončila v příjmovém sále, kam pacienty přiváží záchranná služba.

PhDr. Mgr. Pavlína Jaššová, garantka kurzu Etudy první pomoci, KARIM FNO a LF OU: Do té výuky jsou začleněny mimo přednášek teoretické výuky také praktické nácviky a exkurze na různých pracovištích a tady na urgentním příjmu jsme ještě nikdy se svými studenty nebyli.

Etudy první pomoci jsou dvousemestrální. Letos se zapsalo 27 lidí, starších 55 let. Což je jediná podmínka přijetí.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-01-05-2025-18-45