Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Fakultní nemocnice Ostrava
  • Kognitivní centrum otevřelo dveře
  • Vladěna Jaremová, psycholožka Centra pro kognitivní poruchy Neurologické kliniky FNO" Centrum pro kognitivní poruchy ve FNO nabízí rehabilitace
  • Trombóza v průběhu těhotenství, za porodu a v šestinedělí
  • 6. sjezd České asociace zdravotnických laborantů

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den, sledujete televizi Polar. Právě startuje nový díl TV medicíny speciál, která otevírá dveře do fakultní nemocnice. Tentokrát se dozvíte více informací z neurologické kliniky. Mimo jiné tamní lékaři nabízí rehabilitace mozku a nově také semináře pro rodinné příslušníky pacientů z Kognitivního centra.

Kognitivní centrum otevřelo dveře

Cvičení v Kognitivním centru neurologické kliniky, které je určeno pro pacienty s poruchami vnímání, pozornosti, paměti, učení nebo myšlení, si v rámci Národního týdne trénování paměti mohla vyzkoušet i široká veřejnost.

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Návštěvníci mohou vyzkoušet jak počítačovou metodu, tak klasickou, tužka - papír. Nebo vlastně i techniky, které zkoušíme, jsou Metoda loci, reminiscenční terapie a mnohé další.

Michaela, návštěvnice akce: Líbí se nám to a chceme zjistit, jak na tom jsme. Jestli už jsme do šrotu nebo ještě ne. No, jestli ještě pár let vydržíme. A je to pěkné, je to příjemné. Zjistili jsme, že to není tak strašné s náma.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mezi zájemci převažovali senioři, ale přišli také lidé v aktivním věku.

Petra, návštěvnice akce: Chtěla jsem nějaký program pro sebe i pro syna. Měli jsme volné dopoledne, máme prázdniny. Takže jsme si řekli, proč ne. Mě to zaujalo, nějak se otestovat. Malý si taky našel svoje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Centrum je určeno pro pacienty z celého Moravskoslezského kraje. Zájem o terapeutický, obvykle tříměsíční cyklus je obrovský a začínají také edukační kurzy pro lidi, kteří pečují o své blízké, kteří prodělali například mozkovou mrtvici, měli úraz nebo se u nich začíná projevovat demence.

Vladěna Jaremová, psycholožka Centra pro kognitivní poruchy Neurologické kliniky FNO" Centrum pro kognitivní poruchy ve FNO nabízí rehabilitace

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pokračujeme rozhovorem ve studiu, ve kterém vítám paní doktorku Vladěnu Jeremovou, psycholožku Centra pro kognitivní poruchy Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Dobrý den, vítejte u nás.

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní doktorko. Centrum pro kognitivní poruchy, jak funguje a co vlastně pacientům nabízíte?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Tak naše centrum stojí na třech pilířích. Tím prvním pilířem je diagnostika. Provedeme neuropsychologické vyšetření nebo screeningové vyšetření. To znamená každý pacient, který přijde, tak podstoupí sérii testů. Kdy my zjistíme a odhalíme, jestli má nějaký kognitivní deficit nebo nemá. Potom přijde k druhému pilíři. Když zjistíme, že kognitivní deficit má, tak jsou pacienti zařazováni do kognitivní rehabilitace, právě podle tíže a hloubky toho deficitu. No a třetím tím pilířem je vlastně systém vzdělávání, který má dvě roviny. Ta první rovina je, že vlastně edukujeme zdravotníky, to znamená všeobecné sestry. Suplujeme i třeba práci někdy ergo terapeutů. A ta druhá rovina je, že nově edukujeme i rodinné příslušníky pečující osoby.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem se ještě ptala, co vlastně pacientům nabízíte?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Tak pacient, krom toho, že u nás projde screeningových vyšetřením, popřípadě neuropsychologickým vyšetřením, tak se za prvé se dozví, jak na tom je, jak je ten aktuální stav. Jestli má nějaký kognitivní deficit, nemá a popřípadě v které části těch kognitivních funkcí to je. Například když si vezmeme paměťové složky, tak jestli je to krátkodobá paměť, nebo jestli to jenom určitá celková kapacita té paměti jaká složka zkrátka. A na to se potom specializuje ta rehabilitace, takže ten člověk pro něho největší efekt je, že když se dozví, co mu je, tak má pak následnou péči. Kdy k nám dochází a rehabilituje. A snažíme se zlepšit funkci toho člověka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy se k vám máme dostavit? Protože teď mě napadlo, když jste řekla ta krátkodobá paměť každý z nás zapomíná, nemůžu si na něco vzpomenout. Ale kdy je to alarmující a kdy už máme vyhodnotit, že bychom měli nějaké odborné pracoviště navštívit?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Tak může být takovým příznakem to, že si toho začnou všímat lidé ve vašem okolí. Že někoho upozorníte, zkrátka. Začnou vám říkat "ty zapomínáš", nebo "tohle jsem ti říkal", a vy řeknete "ne, neříkal".

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je pravda, že pacientů nebo lidí s neurologickým onemocněním přibývá?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Tak těžko říct. To vám asi neřeknu úplně přesně, ale naše počty říkají neustále máme plné kapacity v centru. A pacientů je opravdu hodně. Takže spíš se nám stává, že odmítáme, než že bychom ty kapacity nezaplnili. To je fakt.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A když odmítnete pacienta, tak jaké má možnosti? Je nějaká čekací doba, nebo ho pošlete někam jinam?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Tak samozřejmě my pacienty dáváme na pořadník, který máme, ale konkrétně třeba tady v Ostravě doporučujeme Mensanu například. A samozřejmě snažíme se co nejdříve ty lidi zařadit. Přednost u nás mají pacienti s akutním poškozením mozku po cévních mozkových příhodách nebo traumatech. Tak dáváme jim jako přednost. Snažíme se je rychle rehabilitovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak vy jste zmínila rehabilitaci. Určitě si všichni dokážeme představit, jak rehabilituje tělo. Ale jak se u vás rehabilituje?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Jak se cvičí mozek? Tak, my to máme tak, že záleží podle toho, jaký ten deficit máte. Pokud je to pacient, který je na tom hůře, tak poskytujeme rehabilitaci individuální. To znamená jeden člověk, jedna sestra nebo, jeden na jednoho pacient a sestra. Pokud je ten pacient na tom lépe, tak může docházet do skupinových terapií, kde máme maximálně těch sedm osm účastníků.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Novinku, kterou nabízíte, je seminář pro rodinné příslušníky. Co se tam ti lidé dozví?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Tak je to hodně o tom, že když si vezmete nebo začnu trochu zeširoka, když děláme třeba skupinovou péči nebo i tu individuální, tak ti pacienti mají program, který trvá tři měsíce a docházejí k nám dvakrát v týdnu na jednu hodinu. A ne všichni pacienti tuto možnost mají. Buď jim to neumožňuje zdravotní stav, nebo například dojezdová vzdálenost, nebo zkrátka i ty rodiny je třeba nemůžou jenom vozit. A pro tyhle pacienty je určený nebo a pro jejich osoby, které se o ně starají pečující, neformální pečovatelé, bychom mohli říct tak je určený tento seminář. Oni se naučí, jak s tím pacientem zacházet, jaké mají třeba dělat doma cvičení, jak ty složky kognice posilovat. Dostanou od nás výukové materiály, který s těma lidma můžou dělat. A protože i tak jak ve fyzické rehabilitaci, tak i u nás platí čím více rehabilitujete, tak tím je ten stav lepší. Takže my doporučujeme, aby doma dělali ty cvičení 15 minut každý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouho? Navždy?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Už navždy. Ale když mají ten tříměsíční cyklus, tak je to fajn. Ale většinou oni opravdu třikrát týdně, těch patnáct minut tomu dají i doma.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A jsou pak vidět postupy nebo respektive rozdíly? Když máte pacienta, který to tak nějak fláká a pacienta, který opravdu dennodenně na sobě pracuje?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Určitě to vidět jde, protože zejména to teda vidíme u těch akutních onemocnění. Když je ten pacient po mrtvici nebo po nějakém kraniotraumatu a dochází, tak se opravdu zlepšuje a lze to hezky sledovat. My vlastně i po těch třech měsících toho pacienta znovu oscreenujeme, takže to jde vidět i třeba v těchto výsledcích. Samozřejmě horší je to u neurodegenerativních onemocnění, tam už jako to třeba nemusí být úplně vidět, ale ten člověk je pořád aktivizovaný a může to nějakou dobu i ten stav udržet.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste na začátku našeho rozhovoru zmínila také semináře a vzdělávání zdravotníků. Jak to u vás funguje, a proč vlastně to tak zdůrazňujete?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: No, ono je to důležité, protože když si vezmete, tak psychologové nebo třeba i ergo terapeuté, kteří mohou provádět kognitivní trénink, tak je jich málo. A my jsme přišli s kurzem pro ošetřovatelskou péči a vlastně akreditovali jsme kurz pro všeobecné sestry. To znamená v té ošetřovatelské praxi. Takže jsme první v republice, kdo mají kurz Neurokognitivní rehabilitace v ošetřovatelské praxi. Takže vytvořili jsme i takovou pracovní skupinu a docházejí k nám sestřičky z různých oddělení, které mohou přímo u sebe si toho pacienta oscreenovat a rehabilitovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, že Vám vlastně i pomůžou, že ne všichni pacienti se pak k vám dostanou.

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Ano, přesně tak.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní doktorko, já vám děkuji za užitečné informace pro naše diváky a my pokračujeme dále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hned dvě významná odborná sympozia proběhla pod záštitou Fakultní nemocnice Ostrava ve druhé polovině března. Trombóza v průběhu těhotenství, za porodu a v šestinedělí je podle hematologů aktuálně velmi diskutovaným tématem napříč republikou i mezinárodně, protože se jednotlivá doporučení liší. I proto mu byl věnován úvodní blok třídenní konference s mezinárodní účastí s názvem Pařízkovy dny. Na jubilejní třicátý ročník přijely více než tři stovky odborníků z oblasti poruch srážení krve. Letos poprvé měli svou sekci i lékaři do pětatřiceti let. A další významnou akcí byl šestý sjezd České asociace zdravotnických laborantů. Prezidentkou této profesní organizace je Jana Vaculová, vedoucí laborantka Ústavu klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky Fakultní nemocnice Ostrava. Na tomto dvoudenním profesním setkání byla stěžejním tématem hepatogastroenterologie, ale část přednášek byla zaměřena také na nové trendy v laboratorní medicíně.

Trombóza v průběhu těhotenství, za porodu a v šestinedělí

Trombóza v průběhu těhotenství, za porodu a v šestinedělí Hned dvě významná odborná sympozia proběhla pod záštitou Fakultní nemocnice Ostrava ve druhé polovině března. Trombóza v průběhu těhotenství, za porodu a v šestinedělí je podle hematologů aktuálně velmi diskutovaným tématem napříč republikou i mezinárodně, protože se jednotlivá doporučení liší. I proto mu byl věnován úvodní blok třídenní konference s mezinárodní účastí s názve Pařízkovy dny. NA jubilejní XXX. ročník přijely více než tři stovky odborníků z oblasti poruch srážení krve. Letos poprvé měli svou sekci i lékaři do 35 let.

6. sjezd České asociace zdravotnických laborantů

A další významnou akcí byl 6. sjezd České asociace zdravotnických laborantů. Prezidentkou této profesní organizace je Jana Vaculová, vedoucí laborantka Ústavu klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky Fakultní nemocnice Ostrava. Na tomto dvoudenním profesním setkání byla stěžejním tématem Hepato -gastroenterologie, ale část přednášek byla zaměřena také na nové trendy v laboratorní medicíně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: TV medicína končí. Přejeme pohodové a zdravé dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
04. dubna 2024, 18:45

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den, sledujete televizi Polar. Právě startuje nový díl TV medicíny speciál, která otevírá dveře do fakultní nemocnice. Tentokrát se dozvíte více informací z neurologické kliniky. Mimo jiné tamní lékaři nabízí rehabilitace mozku a nově také semináře pro rodinné příslušníky pacientů z Kognitivního centra.

Kognitivní centrum otevřelo dveře

Cvičení v Kognitivním centru neurologické kliniky, které je určeno pro pacienty s poruchami vnímání, pozornosti, paměti, učení nebo myšlení, si v rámci Národního týdne trénování paměti mohla vyzkoušet i široká veřejnost.

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Návštěvníci mohou vyzkoušet jak počítačovou metodu, tak klasickou, tužka - papír. Nebo vlastně i techniky, které zkoušíme, jsou Metoda loci, reminiscenční terapie a mnohé další.

Michaela, návštěvnice akce: Líbí se nám to a chceme zjistit, jak na tom jsme. Jestli už jsme do šrotu nebo ještě ne. No, jestli ještě pár let vydržíme. A je to pěkné, je to příjemné. Zjistili jsme, že to není tak strašné s náma.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mezi zájemci převažovali senioři, ale přišli také lidé v aktivním věku.

Petra, návštěvnice akce: Chtěla jsem nějaký program pro sebe i pro syna. Měli jsme volné dopoledne, máme prázdniny. Takže jsme si řekli, proč ne. Mě to zaujalo, nějak se otestovat. Malý si taky našel svoje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Centrum je určeno pro pacienty z celého Moravskoslezského kraje. Zájem o terapeutický, obvykle tříměsíční cyklus je obrovský a začínají také edukační kurzy pro lidi, kteří pečují o své blízké, kteří prodělali například mozkovou mrtvici, měli úraz nebo se u nich začíná projevovat demence.

Vladěna Jaremová, psycholožka Centra pro kognitivní poruchy Neurologické kliniky FNO" Centrum pro kognitivní poruchy ve FNO nabízí rehabilitace

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pokračujeme rozhovorem ve studiu, ve kterém vítám paní doktorku Vladěnu Jeremovou, psycholožku Centra pro kognitivní poruchy Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Dobrý den, vítejte u nás.

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní doktorko. Centrum pro kognitivní poruchy, jak funguje a co vlastně pacientům nabízíte?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Tak naše centrum stojí na třech pilířích. Tím prvním pilířem je diagnostika. Provedeme neuropsychologické vyšetření nebo screeningové vyšetření. To znamená každý pacient, který přijde, tak podstoupí sérii testů. Kdy my zjistíme a odhalíme, jestli má nějaký kognitivní deficit nebo nemá. Potom přijde k druhému pilíři. Když zjistíme, že kognitivní deficit má, tak jsou pacienti zařazováni do kognitivní rehabilitace, právě podle tíže a hloubky toho deficitu. No a třetím tím pilířem je vlastně systém vzdělávání, který má dvě roviny. Ta první rovina je, že vlastně edukujeme zdravotníky, to znamená všeobecné sestry. Suplujeme i třeba práci někdy ergo terapeutů. A ta druhá rovina je, že nově edukujeme i rodinné příslušníky pečující osoby.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem se ještě ptala, co vlastně pacientům nabízíte?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Tak pacient, krom toho, že u nás projde screeningových vyšetřením, popřípadě neuropsychologickým vyšetřením, tak se za prvé se dozví, jak na tom je, jak je ten aktuální stav. Jestli má nějaký kognitivní deficit, nemá a popřípadě v které části těch kognitivních funkcí to je. Například když si vezmeme paměťové složky, tak jestli je to krátkodobá paměť, nebo jestli to jenom určitá celková kapacita té paměti jaká složka zkrátka. A na to se potom specializuje ta rehabilitace, takže ten člověk pro něho největší efekt je, že když se dozví, co mu je, tak má pak následnou péči. Kdy k nám dochází a rehabilituje. A snažíme se zlepšit funkci toho člověka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy se k vám máme dostavit? Protože teď mě napadlo, když jste řekla ta krátkodobá paměť každý z nás zapomíná, nemůžu si na něco vzpomenout. Ale kdy je to alarmující a kdy už máme vyhodnotit, že bychom měli nějaké odborné pracoviště navštívit?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Tak může být takovým příznakem to, že si toho začnou všímat lidé ve vašem okolí. Že někoho upozorníte, zkrátka. Začnou vám říkat "ty zapomínáš", nebo "tohle jsem ti říkal", a vy řeknete "ne, neříkal".

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je pravda, že pacientů nebo lidí s neurologickým onemocněním přibývá?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Tak těžko říct. To vám asi neřeknu úplně přesně, ale naše počty říkají neustále máme plné kapacity v centru. A pacientů je opravdu hodně. Takže spíš se nám stává, že odmítáme, než že bychom ty kapacity nezaplnili. To je fakt.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A když odmítnete pacienta, tak jaké má možnosti? Je nějaká čekací doba, nebo ho pošlete někam jinam?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Tak samozřejmě my pacienty dáváme na pořadník, který máme, ale konkrétně třeba tady v Ostravě doporučujeme Mensanu například. A samozřejmě snažíme se co nejdříve ty lidi zařadit. Přednost u nás mají pacienti s akutním poškozením mozku po cévních mozkových příhodách nebo traumatech. Tak dáváme jim jako přednost. Snažíme se je rychle rehabilitovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak vy jste zmínila rehabilitaci. Určitě si všichni dokážeme představit, jak rehabilituje tělo. Ale jak se u vás rehabilituje?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Jak se cvičí mozek? Tak, my to máme tak, že záleží podle toho, jaký ten deficit máte. Pokud je to pacient, který je na tom hůře, tak poskytujeme rehabilitaci individuální. To znamená jeden člověk, jedna sestra nebo, jeden na jednoho pacient a sestra. Pokud je ten pacient na tom lépe, tak může docházet do skupinových terapií, kde máme maximálně těch sedm osm účastníků.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Novinku, kterou nabízíte, je seminář pro rodinné příslušníky. Co se tam ti lidé dozví?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Tak je to hodně o tom, že když si vezmete nebo začnu trochu zeširoka, když děláme třeba skupinovou péči nebo i tu individuální, tak ti pacienti mají program, který trvá tři měsíce a docházejí k nám dvakrát v týdnu na jednu hodinu. A ne všichni pacienti tuto možnost mají. Buď jim to neumožňuje zdravotní stav, nebo například dojezdová vzdálenost, nebo zkrátka i ty rodiny je třeba nemůžou jenom vozit. A pro tyhle pacienty je určený nebo a pro jejich osoby, které se o ně starají pečující, neformální pečovatelé, bychom mohli říct tak je určený tento seminář. Oni se naučí, jak s tím pacientem zacházet, jaké mají třeba dělat doma cvičení, jak ty složky kognice posilovat. Dostanou od nás výukové materiály, který s těma lidma můžou dělat. A protože i tak jak ve fyzické rehabilitaci, tak i u nás platí čím více rehabilitujete, tak tím je ten stav lepší. Takže my doporučujeme, aby doma dělali ty cvičení 15 minut každý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouho? Navždy?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Už navždy. Ale když mají ten tříměsíční cyklus, tak je to fajn. Ale většinou oni opravdu třikrát týdně, těch patnáct minut tomu dají i doma.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A jsou pak vidět postupy nebo respektive rozdíly? Když máte pacienta, který to tak nějak fláká a pacienta, který opravdu dennodenně na sobě pracuje?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Určitě to vidět jde, protože zejména to teda vidíme u těch akutních onemocnění. Když je ten pacient po mrtvici nebo po nějakém kraniotraumatu a dochází, tak se opravdu zlepšuje a lze to hezky sledovat. My vlastně i po těch třech měsících toho pacienta znovu oscreenujeme, takže to jde vidět i třeba v těchto výsledcích. Samozřejmě horší je to u neurodegenerativních onemocnění, tam už jako to třeba nemusí být úplně vidět, ale ten člověk je pořád aktivizovaný a může to nějakou dobu i ten stav udržet.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste na začátku našeho rozhovoru zmínila také semináře a vzdělávání zdravotníků. Jak to u vás funguje, a proč vlastně to tak zdůrazňujete?

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: No, ono je to důležité, protože když si vezmete, tak psychologové nebo třeba i ergo terapeuté, kteří mohou provádět kognitivní trénink, tak je jich málo. A my jsme přišli s kurzem pro ošetřovatelskou péči a vlastně akreditovali jsme kurz pro všeobecné sestry. To znamená v té ošetřovatelské praxi. Takže jsme první v republice, kdo mají kurz Neurokognitivní rehabilitace v ošetřovatelské praxi. Takže vytvořili jsme i takovou pracovní skupinu a docházejí k nám sestřičky z různých oddělení, které mohou přímo u sebe si toho pacienta oscreenovat a rehabilitovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, že Vám vlastně i pomůžou, že ne všichni pacienti se pak k vám dostanou.

Vladěna Jaremová, psycholožka, Neurologická klinika FNO a LF OU: Ano, přesně tak.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní doktorko, já vám děkuji za užitečné informace pro naše diváky a my pokračujeme dále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hned dvě významná odborná sympozia proběhla pod záštitou Fakultní nemocnice Ostrava ve druhé polovině března. Trombóza v průběhu těhotenství, za porodu a v šestinedělí je podle hematologů aktuálně velmi diskutovaným tématem napříč republikou i mezinárodně, protože se jednotlivá doporučení liší. I proto mu byl věnován úvodní blok třídenní konference s mezinárodní účastí s názvem Pařízkovy dny. Na jubilejní třicátý ročník přijely více než tři stovky odborníků z oblasti poruch srážení krve. Letos poprvé měli svou sekci i lékaři do pětatřiceti let. A další významnou akcí byl šestý sjezd České asociace zdravotnických laborantů. Prezidentkou této profesní organizace je Jana Vaculová, vedoucí laborantka Ústavu klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky Fakultní nemocnice Ostrava. Na tomto dvoudenním profesním setkání byla stěžejním tématem hepatogastroenterologie, ale část přednášek byla zaměřena také na nové trendy v laboratorní medicíně.

Trombóza v průběhu těhotenství, za porodu a v šestinedělí

Trombóza v průběhu těhotenství, za porodu a v šestinedělí Hned dvě významná odborná sympozia proběhla pod záštitou Fakultní nemocnice Ostrava ve druhé polovině března. Trombóza v průběhu těhotenství, za porodu a v šestinedělí je podle hematologů aktuálně velmi diskutovaným tématem napříč republikou i mezinárodně, protože se jednotlivá doporučení liší. I proto mu byl věnován úvodní blok třídenní konference s mezinárodní účastí s názve Pařízkovy dny. NA jubilejní XXX. ročník přijely více než tři stovky odborníků z oblasti poruch srážení krve. Letos poprvé měli svou sekci i lékaři do 35 let.

6. sjezd České asociace zdravotnických laborantů

A další významnou akcí byl 6. sjezd České asociace zdravotnických laborantů. Prezidentkou této profesní organizace je Jana Vaculová, vedoucí laborantka Ústavu klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky Fakultní nemocnice Ostrava. Na tomto dvoudenním profesním setkání byla stěžejním tématem Hepato -gastroenterologie, ale část přednášek byla zaměřena také na nové trendy v laboratorní medicíně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: TV medicína končí. Přejeme pohodové a zdravé dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-04-04-2024-18-45