

Vítejte u dalšího vydání pořadu TV Medicína. Dnes se podíváme na Kardiologický den v Ostravě, který přinesl odborníkům řadu novinek. Zaměříme se na moderní diagnostické a léčebné postupy, význam kardiologických sester a také na to, jak si ostravská kardiologie stojí v rámci celé republiky.
Kardiologický den nabídl řadu novinek i přímé přenosy ze sálů
XVIII. kongres kardiologických sester a 6. kardiologický den byl organizován formou otevřené diskuze mezi přednášejícími a posluchači.
doc. MUDr. Radim brát, Ph.D., primář Kardiochirurgického centra FN Ostrava: Moderní technologie nám na jedné straně umožnují léčit kvalitně, moderně, stále větší množství pacientů, ale zároveň to na nás klade velké nároky na znalosti, dovednosti. Já věřím, že tato konference přispěje k tomu, aby se tyto naše vědomosti zvýšily.
Program plný názorných videopřednášek i živých přenosů z katetrizačního sálu připravilo Kardiovaskulární oddělení zejména pro lékaře z ambulancí, praktiky i lékaře před specializační zkouškou.
MUDr. Marian Branný, Ph.D., primář Kardiovaskulárního odd., Interní a kardiologická klinika FNO a LF OU: Aby se v té změti těch nových léčebných a diagnostických metod orientovali. Co je co, pro koho dobré a co to přinese tomu pacientovi ve vztahu k jeho prognóze, vyhlídkám do budoucna i jeho potížím.
prof. MUDr. Petr Kala, Ph.D., přednosta Interní kardiologické kliniky FN Brno: V rámci intervenční kardiologie jsou vynikající, docent Pleva udělal spoustu práce na poli lékových balónků, které zažívají renesanci v tuto chvíli a vedle toho jsou tam další kolegové, kteří jsou velmi zkušení. A celá ta kardiologická klinika funguje velmi dobře.
Také kongres sester, který otevřel přednosta Kliniky dětského lékařství a zároveň dětský kardiolog docent Pavlíček, byl zaměřený na situace, se kterými se kardiologické sestry denně potkávají na lůžkových odděleních.
Mgr. Ludmila Klemsová, Ph.D., vrchní sestra Kardiovaskulárního odd., Interní a kardiologická klinika FNO a LF OU: Jsem ráda, že jsou tady účastny sestřičky z ambulantních provozů, které uvidí ten progres kardiologie v rámci videokazuistik a uvidí, s jakou ti pacienti přijdou do těch odborných ambulancí, a budou chtít i tu další péči z jejich strany, o které se tady doufám i dozvědí.
Pět sester z pořádajícího kardiovaskulárního oddělení pak převzalo z rukou přednosty Interní a kardiologické kliniky profesora Václavíka i primáře Branného poděkování a ocenění za mimořádnou práci v uplynulém roce.
Marian Branny, primář Oddělení kardiovaskulární, IKK klinika FNO a LF OU: Srdeční selhání - diagnostika, testy a vyšetření
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pořad pokračuje rozhovorem ve studiu, ve kterém už vítám Mariana Branného, primáře oddělení kardiovaskulárního, interního a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dobrý den, vítejte u nás, pane primáři.
Marian Branny, primář Oddělení kardiovaskulární, IKK klinika FNO: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane primáři, naším tématem je změna způsobu léčby onemocnění srdce. Můžete v krátkosti, pakliže se to dá v krátkosti srovnat současnou léčbu s tou léčbou, která byla třeba pár let zpátky ještě běžná?
Marian Branny, primář Oddělení kardiovaskulární, IKK klinika FNO: Současná léčba se výrazně liší od té, která byla pár let zpátky. V minulosti dominovala chirurgie v kardiovaskulárních onemocněních, čili velké operace typu bypassu, typu uzávěrů nebo výměny chlopní. V dnešní době je velká část těchto operací, dá se říci i většina, se provádí pomocí katetru. To znamená, mnohem více pacientů podstupuje implantaci asistentů, rozšiřování srdečních tepen nebo výměnu chlopní a nebo odstraňování arytmií pomocí katetru a operace se provádí mnohem méně často.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je to také proto, že tu operaci, respektive tu nemoc, zachytíte třeba na začátku, a proto můžete zvolit tento způsob léčby?
Marian Branny, primář Oddělení kardiovaskulární, IKK klinika FNO: Je to taky, nicméně toto není hlavní důvod. Hlavní důvod je snaha o co nejmenší invazi do těla pacienta, čili zmenšení operační rány, zmenšení bolesti, zkrácení doby rekonvalescence a samozřejmě i zkvalitnění života pacienta. Čili i když používáme katetrizační způsob léčby, který znamená pouze vlastně léčbou vpichy do různých cév, kterými se pak dostáváme k tomu srdíčku, tak pro toho nemocného to ve většině případů znamená, že nepotřebuje ani celkovou anestezii, potřebuje pouze místní znecitlivění a nejpozději druhý den odchází domů, anebo někdy i stejný den. To znamená, je to takový říkáme někdy dentistický přístup, jako když jdete k zubaři a vrátíte se zpátky.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jakou máte zpětnou vazbu od pacientů?
Marian Branny, primář Oddělení kardiovaskulární, IKK klinika FNO: Velmi dobrou. Samozřejmě, že si to pochvalují, protože je to nevyřadí, tak dlouho ze společenského života, jak už jsem říkal, že mají menší diskomfort, menší bolest a v nemocnici stráví kratší dobu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co tento způsob léčby znamená pro vás lékaře?
Marian Branny, primář Oddělení kardiovaskulární, IKK klinika FNO: Znamená to, že můžeme léčit i ty nemocné, kteří dříve nemohli podstoupit operační zákrok z důvodu vysokého rizika. Jen abychom se nespletl, operační způsoby léčby nadále existují a existovat budou, protože máme nemocné, u nichž je ta operace lepší. Ale kdybych to měl tak srovnat, je to zhruba tak 10 - 15 % toho, co děláme těmi katedry. Ti nemocní, kteří mají mnoho jiných onemocnění z jiných oblastí, jako je gastroenterologie, revmatologie, nádorová onemocnění, mohou podstoupit právě tyto méně invazivní zákroky bez nějakého zvýšeného rizika.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane primáři, a rozhodujete se někdy, který způsob léčby zvolíte pro danou nemoc srdce? Nebo je to vždy jasné? Onemocnění srdce porovnáte jenom co to je za pacienta a zvolíte katetr?
Marian Branny, primář Oddělení kardiovaskulární, IKK klinika FNO: Vždy o tom rozhodujeme společně. Máme takový tým, který se skládá z kardiochirurgů, z anesteziologů, z nás kardiologů a každého z těch pacientů diskutujeme v tomto multidisciplinárním týmu. Jsou samozřejmě i choroby nebo jednotky, kdy rozhodujeme samostatně, ale to jsou pacienti, kteří jsou víceméně jednoznační a směřují k tomu katetrizačnímu způsobu léčby.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Můžete porovnat pracoviště ve Fakultní nemocnici Ostrava s jinými v rámci České republiky je to srovnatelné?
Marian Branny, primář Oddělení kardiovaskulární, IKK klinika FNO: Je to srovnatelné. Jsme mezi třemi největšími pracovišti v České republice a ostravské pracoviště má tu výhodu, že je to fakultní nemocnice, čili máme tam zastoupené všechny obory. Čili pokud ten nemocný potřebuje speciální přípravu od hematologa, hematoonkologa, specialisty přes nádory, tak je máme všechny v jedné budově a můžeme toho nemocného lépe připravit.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Znamená to, že je vlastně výhodou pro pacienty, že ho operují nebo léčí mu srdce ve Fakultní nemocnici Ostrava?
Marian Branny, primář Oddělení kardiovaskulární, IKK klinika FNO: Máte pravdu, protože prakticky neexistuje nemocný, který by měl čistě jenom srdeční onemocnění. V zásadě vždycky tam jsou nějaká přidružená onemocnění. Naši pacienti jsou starší a dožívají se i jiných nemocí. A vždycky je pro nás důležité mít informaci od toho lékaře z jiné specializace. Jestli ten nemocný vůbec může podstoupit ten zákrok srdeční a pokud ano, tak po jaké přípravě.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane primáři, já Vám děkuji za Vaše odpovědi a Vám děkuji za pozornost, ale neodcházejte, protože pokračujeme dále.
XIV. setkání onkologických dětí
14. setkání rodin, které se musely naučit žít s onkologickým onemocněním svého dítěte, tradičně zorganizoval spolek HAIMA Ostrava. Program, na kterém se letos podílelo bez nároků na honorář téměř 40 partnerů, byl zaměřený na děti, ale stejně významně i na rodiče.
Bc. Michaela Češková, ředitelka spolku HAIMA Ostrava, z. s.,: Poděkování obrovské pro maminky, protože každou tu minutu musí strávit buď v té ambulanci nebo na té posteli v nemocnici tak, jak to nemocné dítě. Obrovsky se nad vámi skláním a děkuji za tu spolupráci.
Poprvé přijela do Quality hotelu Ostrava zanedlouho pětiletá Nela. Nemoc jí diagnostikovali v listopadu roku 2023.
Šárka Součková, maminka Nely: Od listopadu jsme na udržovací léčbě. Vlastně formou tablet už se ta chemoterapie provádí a musím říct, že nebylo to jednoduché období. Ale Nelča byla skvělý pacient, a veškerý personál v nemocnici nám to jenom ulehčoval. Musím říct, že díky jejich přístupu jsme to zvládli tak, jak jsme to zvládli. Jsem za to moc vděčná.
Připravený program pro děti zaujal taky tanečníka Jakuba Mazůcha, který přišel rodiny pozdravit a podpořit. Hlavní dramaturg Colours of Ostrava Filip Košťálek se postaral o hudební doprovod v sále, kde bylo po všech stránkách postaráno o rodiče. Jejich osobní potřeby totiž musí jít v průběhu léčby často stranou.
MUDr. Iveta Láryšová, prim. Odd. dětské hematologie a hematoonkologie, KDL FNO: Dostanou se do situace, kdy musí vyjít z jednoho platu. A my jsme strašně rádi, že jsou různé neziskové organizace, které nám v tomto pomáhají. Pokud nebudeme táhnout za jeden provaz, tak ta léčba nebude nést takové krásné výsledky.
PhDr. Andrea Polanská, Ph.D., MBA, náměstkyně ředitele FNO pro ošetřovatelskou péči: My poskytujeme s paní primářkou a se sestrami, na které jsem velmi pyšná, superspecializovanou péči. Ale to, co vy potřebujete je i ta péče mimo zdravotnické zařízení. Já děkuji HAIMĚ, děkuji Míše, děkuji za to, že to děláte nad rámec svých povinností a že tady jste.
Šárka Součková, maminka Nely: Musím říct, že se mi to tady strašně líbí a mám z toho úplně husí kůži po celou dobu, co jsem tady a nějaké dojmy můžu sdělit příště. Zatím je to jenom pozitivní
Tolik deset medicínských témat z Fakultní nemocnice Ostrava, mějte pohodové dny plné zdraví.
Redakčně upraveno / zkráceno.