Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Patologie neznamená jen pitvu
  • Patolog pomáhá určovat diagnózu i léčbu
  • Kliniku rehabilitace a tělovýchovného lékařství navštívili hráči Baníku

Dobrý den u prvního květnového dílu medicíny speciál, která vás provádí Fakultní nemocnicí Ostrava. Tentokrát vám představíme patologii, kde vyšetří tisíce vzorků ročně a například na vyhodnocení vzorků z operací mají patologové jen 30 minut... a zamíříme také do nové ambulance tělovýchovného lékařství, kde vyšetřují sportovce.

Patologie tvoří nedílnou součást klinické medicíny. Zkušený patolog je klíčem k úspěchu celého týmu, který pacienta léčí. Zatímco patolog vidí jednu část onemocnění, klinik tu druhou – jak se choroba projevuje a jak ji pacient vnímá. Patologové ve fakultní nemocnici ročně vyšetří tisíce vzorků.

Patologie neznamená jen pitva

V ústavu patologie, který je nedílnou součástí Fakultní nemocnice
 Ostrava, ročně vyšetří téměř 18 000 vzorků tkání. 1 500 negynekologických cytologických odběrů a 600 vzorků z operací, které se musí zpracovat do 30 minut. Výsledek totiž často ovlivní další průběh operačního výkonu.

Vladimír Židlík, primář, Ústav patologie FN Ostrava: Každý z lékařů v rámci užší specializace se zaměřuje na užší oblast patologie, jako je hematopatologie, neuropatologie a v rámci těchto bližších specializací se potom s lékaři daných pracovišť pravidelně setkává.

Histologický materiál se zpracovává ve dvou základních laboratořích a dale v laboratořích speciálních metod, laboratoři imunohistochemické a laboratoři pro cytologická vyšetření.

Jana Vaculová, vedoucí laborantka, Ústav patologie FNO: Ačkoliv většina lidí si myslí, že hlavní náplní naší práce je zpracovávat pitvy, tak není tomu tak, hlavní náplní naší práce je zpracovávat histologický materiál, to znamená tkáně, nebo orgány nebo cytostatické tekutiny , získané různými technikami.

Odborná vyšetření provádí patolog, Prepáraty zpracovávají histologické laborantky.

Jana Vaculová, vedoucí laborantka, Ústav patologie FNO: Nejdříve se člověk musí stát zdravotním laborantem, kterého vystuduje na dneska už bakalářském studio i u nás na OU a potom, když už má odpracovaný nějaký rok, tak se může přihlásit ke specializačnímu vzdělávání, které pro náš obor se nazývá histologie a tam asi po roce a půl může být plnohodnotým histologickým zdravotním laborantem.

Zpracování a vyšetření tkání má svá kritéria, která nelze urychlit. U některých specializačních vyšetřovacích metod si proto musí pacient či lékař

počkat na výsledek i několik dní.

A téma týkající se patologie teď v rozhovoru s docentem JOZEFEM ŠKARDOU, přednostou Ústavu patologie FNO.

Fotbalisté Baníku Ostrava na zdravotní prohlídce ve FNO

O nově otevřené ambulanci tělovýchovného lékařství ve FN Ostrava jsme vás už informovali. Před nedávnem ji navštívili hráči fotbalového klubu FC Baník Ostrava. Absolvovali preventivní prohlídku, na jejímž konci bylo vydání posouzení o zdravotní způsobilosti.

Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství má novou ambulanci. Poskytuje komplexní preventivní, posudkovou, diagnostickou ale i léčebnou péči všem, kteří sportují. Povinnou prohlídku tady absolvovali například hráči ostravského Baníku.

Patrizio Stronati , hráč FC Baník Ostrava: Hraju za Baník Ostrava, tak je to vždycky lepší, když ty prohlídky jsou tady. V Ostravě ve fakultní nemocnici.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO: Našim cílem je, aby byli zdraví, aby se jim při sportu nic nestalo, abychom eliminovali rizika náhlého úmrtí u sportovců.

Podle docenty Pastuchy je dobře, když vrcholový i rekreační sportovec dochází na jedno pracoviště.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO: Přináší to řadu výhod jak pro ně, že mohou porovnávat ty výsledky meziročně, jak dochází třeba ke zlepšení a zase pro nás ty opakované prohlídky nám dávají informaci třeba o tom, jak se vyvíjí jejich zdravotní stav, jestli třeba hodnota krevního tlaku nestoupá a podobně.

Patrizio Stronati , hráč FCB Baník Ostrava: Když vlastně projdeme a doktor nám řekne, že jsme zdraví, tak je to pro nás prostě taková úleva, protože víme, že jsme zdraví a můžeme plnohodnotně sportovat a jsme za to rádi.

Nejen tento sympatický baníkovský obránce, ale i jeho spoluhráči Yira Sor, Daniel Tetour a Ondřej Šašinka, mohou na zelený trávník vyběhnout s klidným srdcem. U nikoho testy zdravotní problémy neodhalily.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO: My se samozřejmě nezaměřujeme jen na fotbalisty, nebo nechceme být zdravotnickým zařízením jednoho klubu, chceme být otevřeni pro všechny sportovce, ať už výkonnostní nebo vrcholové. Ale také nás vyhledávají amatérští sportovci, kteří chtějí vyšetřit a chtějí mít jistotu, že jsou zdraví před tím, než se třeba začnou připravovat na nějaký půlmaraton a podobně.


Patolog pomáhá určovat diagnózu i léčbu

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A téma týkající se patologie teď v rozhovoru s docentem Jozefem Škardou přednostou Ústavu patologie Fakultní nemocnice Ostrava. Dobrý den pane docente. Vítejte.

Jozef Škarda, přednosta, Ústav patologie FNO: Dobrý den, děkuji za slovo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, když se řekne patolog většina lidí si představí odborníka na anatomii, který provádí pitvu a to je asi, předpokládám, hodně zjednodušená představa. Jaká je tedy konkrétní role patologie a patologa?

Jozef Škarda, přednosta, Ústav patologie FNO: Role patologie je jednak ve zdravotních pitvách, ano, tak ty patolog také provádí, pitvy, které jsou zpětnou vazbou pro toho člověka, který léčí, čili pro toho klinika, ale provádí daleko širší činnost. Provádí zpracování vzorků lidských tkání, někdy lidských tekutin, na tkáňové a buněčné úrovni. On vlastně určuje diagnózu těch živých pacientů, a nejenom určuje tu diagnózu, ale častokrát určuje čím ten klinik má ty pacienty léčit. Takže ta úloha patologie je širší. Patolog někdy se ocitne i na operačním sále, kdy vlastně musí stanovit rychlobiopsií zdali se o nádor jedná nebo ne. Takže on určuje taky rozsah výkonů chirurga. Takže ta působnost je širší a ten patolog je členem multidisciplinárního týmu, kde patolog, onkolog, radiolog častokrát stanovuje rozsah léčby i posléze u toho pacienta a navrhuje víceméně i molekulárně-patologické vyšetření.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Váš ústav také spolupracuje s řadou laboratoří, v jakých případech se obracíte na laboratoře?

Jozef Škarda, přednosta, Ústav patologie FNO: Spolupracujeme i s externími subjekty, samozřejmě, a obracíme se na laboratoře například, to jeden z mnoha příkladů, kdy potřebujeme určit co způsobilo třeba zánět plic. A když se jedná například o mykózy, tak potřebuje určit typ té mykózy, aby ten klinik věděl jak toho pacienta správně léčit. V tomto ohledu je například velice vzácná spolupráce se Státním zdravotním ústavem v Ostravě, ale i s jinými institucemi spolupracujeme, například s Akademií věd. Cílem je prostě upřesnit maximálně diagnózu toho pacienta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Diváky by určitě zajímalo, patologie je hodně, alespoň ze seriálů televizních obrazovek to lidé znají, spojená s kriminálními případy. Spolupracujete i vy s policií ČR?

Jozef Škarda, přednosta, Ústav patologie FNO: Ta spolupráce je limitovaná, to je spíše otázkou Ústavu soudního lékařství, ale ve výjimečných případech se najdou překryvní spolupráce, kdy patologové ze soudního lékařství potřebují poradit s klasifikací nějakého nově nalezeného nádoru, nebo nějaké specifické diagnózy, tak samozřejmě tam se ta spolupráce překrývá. A ta spolupráce s Ústavem soudního lékařství v Ostravě je velice dobrá, za kterou chci velice poděkovat. Máme i společné kazuistiky, společné publikace, pevně věřím, že i budoucí společné projekty, takže spolupráce určitě velice dobrá tam je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, je patologie obor, který chtějí studenti medicíny studovat?

Jozef Škarda, přednosta, Ústav patologie FNO: To je všechno o tom jak se jim to podá, když se patologie podá medikovi v klinickém kontextu, a to je takzvaná problémově orientovaná výuka, kdy patologie se samozřejmě učí na definicích, patologie je exaktní morfologická věda, ale zároveň má přesah do té kliniky, to znamená, když studentovi ukážete proč se tu patologii učí v klinickém kontextu, tak ano, tehdy ten zájem je daleko vyšší, byť je patologie obor velice těžký svým rozsahem a svojí přesností.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem se dočetla, když jsem se připravovala na náš rozhovor, že nejtěžší zkouškou v rámci studia patologie je ve třetím ročníku nějaká z celé řady těch zkoušek, kdy mnoho studentů končí se studiem medicíny. Je to tak?

Jozef Škarda, přednosta, Ústav patologie FNO: Někteří studenti končí se studiem studiu medicíny, ale není to tak, že by jich končila většina a právě ta problémově orientovaná výuka, když ta patologie se učí na konkrétních případech, ta ty studenty nadchne pro tu kliniku. Toto je naším cílem, víceméně podat tu patologii tak, aby student medicíny si uvědomil, že organismus je celovztažný systém

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, já Vám děkuji za rozhovor.

Jozef Škarda, přednosta, Ústav patologie FNO: Taky děkuji. Mějte se hezky. Na shledanou.

Takový byl dnešní díl, díky, že jste si na medicínu udělali čas.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
06. května 2021, 18:45

Dobrý den u prvního květnového dílu medicíny speciál, která vás provádí Fakultní nemocnicí Ostrava. Tentokrát vám představíme patologii, kde vyšetří tisíce vzorků ročně a například na vyhodnocení vzorků z operací mají patologové jen 30 minut... a zamíříme také do nové ambulance tělovýchovného lékařství, kde vyšetřují sportovce.

Patologie tvoří nedílnou součást klinické medicíny. Zkušený patolog je klíčem k úspěchu celého týmu, který pacienta léčí. Zatímco patolog vidí jednu část onemocnění, klinik tu druhou – jak se choroba projevuje a jak ji pacient vnímá. Patologové ve fakultní nemocnici ročně vyšetří tisíce vzorků.

Patologie neznamená jen pitva

V ústavu patologie, který je nedílnou součástí Fakultní nemocnice
 Ostrava, ročně vyšetří téměř 18 000 vzorků tkání. 1 500 negynekologických cytologických odběrů a 600 vzorků z operací, které se musí zpracovat do 30 minut. Výsledek totiž často ovlivní další průběh operačního výkonu.

Vladimír Židlík, primář, Ústav patologie FN Ostrava: Každý z lékařů v rámci užší specializace se zaměřuje na užší oblast patologie, jako je hematopatologie, neuropatologie a v rámci těchto bližších specializací se potom s lékaři daných pracovišť pravidelně setkává.

Histologický materiál se zpracovává ve dvou základních laboratořích a dale v laboratořích speciálních metod, laboratoři imunohistochemické a laboratoři pro cytologická vyšetření.

Jana Vaculová, vedoucí laborantka, Ústav patologie FNO: Ačkoliv většina lidí si myslí, že hlavní náplní naší práce je zpracovávat pitvy, tak není tomu tak, hlavní náplní naší práce je zpracovávat histologický materiál, to znamená tkáně, nebo orgány nebo cytostatické tekutiny , získané různými technikami.

Odborná vyšetření provádí patolog, Prepáraty zpracovávají histologické laborantky.

Jana Vaculová, vedoucí laborantka, Ústav patologie FNO: Nejdříve se člověk musí stát zdravotním laborantem, kterého vystuduje na dneska už bakalářském studio i u nás na OU a potom, když už má odpracovaný nějaký rok, tak se může přihlásit ke specializačnímu vzdělávání, které pro náš obor se nazývá histologie a tam asi po roce a půl může být plnohodnotým histologickým zdravotním laborantem.

Zpracování a vyšetření tkání má svá kritéria, která nelze urychlit. U některých specializačních vyšetřovacích metod si proto musí pacient či lékař

počkat na výsledek i několik dní.

A téma týkající se patologie teď v rozhovoru s docentem JOZEFEM ŠKARDOU, přednostou Ústavu patologie FNO.

Fotbalisté Baníku Ostrava na zdravotní prohlídce ve FNO

O nově otevřené ambulanci tělovýchovného lékařství ve FN Ostrava jsme vás už informovali. Před nedávnem ji navštívili hráči fotbalového klubu FC Baník Ostrava. Absolvovali preventivní prohlídku, na jejímž konci bylo vydání posouzení o zdravotní způsobilosti.

Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství má novou ambulanci. Poskytuje komplexní preventivní, posudkovou, diagnostickou ale i léčebnou péči všem, kteří sportují. Povinnou prohlídku tady absolvovali například hráči ostravského Baníku.

Patrizio Stronati , hráč FC Baník Ostrava: Hraju za Baník Ostrava, tak je to vždycky lepší, když ty prohlídky jsou tady. V Ostravě ve fakultní nemocnici.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO: Našim cílem je, aby byli zdraví, aby se jim při sportu nic nestalo, abychom eliminovali rizika náhlého úmrtí u sportovců.

Podle docenty Pastuchy je dobře, když vrcholový i rekreační sportovec dochází na jedno pracoviště.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO: Přináší to řadu výhod jak pro ně, že mohou porovnávat ty výsledky meziročně, jak dochází třeba ke zlepšení a zase pro nás ty opakované prohlídky nám dávají informaci třeba o tom, jak se vyvíjí jejich zdravotní stav, jestli třeba hodnota krevního tlaku nestoupá a podobně.

Patrizio Stronati , hráč FCB Baník Ostrava: Když vlastně projdeme a doktor nám řekne, že jsme zdraví, tak je to pro nás prostě taková úleva, protože víme, že jsme zdraví a můžeme plnohodnotně sportovat a jsme za to rádi.

Nejen tento sympatický baníkovský obránce, ale i jeho spoluhráči Yira Sor, Daniel Tetour a Ondřej Šašinka, mohou na zelený trávník vyběhnout s klidným srdcem. U nikoho testy zdravotní problémy neodhalily.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO: My se samozřejmě nezaměřujeme jen na fotbalisty, nebo nechceme být zdravotnickým zařízením jednoho klubu, chceme být otevřeni pro všechny sportovce, ať už výkonnostní nebo vrcholové. Ale také nás vyhledávají amatérští sportovci, kteří chtějí vyšetřit a chtějí mít jistotu, že jsou zdraví před tím, než se třeba začnou připravovat na nějaký půlmaraton a podobně.


Patolog pomáhá určovat diagnózu i léčbu

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A téma týkající se patologie teď v rozhovoru s docentem Jozefem Škardou přednostou Ústavu patologie Fakultní nemocnice Ostrava. Dobrý den pane docente. Vítejte.

Jozef Škarda, přednosta, Ústav patologie FNO: Dobrý den, děkuji za slovo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, když se řekne patolog většina lidí si představí odborníka na anatomii, který provádí pitvu a to je asi, předpokládám, hodně zjednodušená představa. Jaká je tedy konkrétní role patologie a patologa?

Jozef Škarda, přednosta, Ústav patologie FNO: Role patologie je jednak ve zdravotních pitvách, ano, tak ty patolog také provádí, pitvy, které jsou zpětnou vazbou pro toho člověka, který léčí, čili pro toho klinika, ale provádí daleko širší činnost. Provádí zpracování vzorků lidských tkání, někdy lidských tekutin, na tkáňové a buněčné úrovni. On vlastně určuje diagnózu těch živých pacientů, a nejenom určuje tu diagnózu, ale častokrát určuje čím ten klinik má ty pacienty léčit. Takže ta úloha patologie je širší. Patolog někdy se ocitne i na operačním sále, kdy vlastně musí stanovit rychlobiopsií zdali se o nádor jedná nebo ne. Takže on určuje taky rozsah výkonů chirurga. Takže ta působnost je širší a ten patolog je členem multidisciplinárního týmu, kde patolog, onkolog, radiolog častokrát stanovuje rozsah léčby i posléze u toho pacienta a navrhuje víceméně i molekulárně-patologické vyšetření.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Váš ústav také spolupracuje s řadou laboratoří, v jakých případech se obracíte na laboratoře?

Jozef Škarda, přednosta, Ústav patologie FNO: Spolupracujeme i s externími subjekty, samozřejmě, a obracíme se na laboratoře například, to jeden z mnoha příkladů, kdy potřebujeme určit co způsobilo třeba zánět plic. A když se jedná například o mykózy, tak potřebuje určit typ té mykózy, aby ten klinik věděl jak toho pacienta správně léčit. V tomto ohledu je například velice vzácná spolupráce se Státním zdravotním ústavem v Ostravě, ale i s jinými institucemi spolupracujeme, například s Akademií věd. Cílem je prostě upřesnit maximálně diagnózu toho pacienta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Diváky by určitě zajímalo, patologie je hodně, alespoň ze seriálů televizních obrazovek to lidé znají, spojená s kriminálními případy. Spolupracujete i vy s policií ČR?

Jozef Škarda, přednosta, Ústav patologie FNO: Ta spolupráce je limitovaná, to je spíše otázkou Ústavu soudního lékařství, ale ve výjimečných případech se najdou překryvní spolupráce, kdy patologové ze soudního lékařství potřebují poradit s klasifikací nějakého nově nalezeného nádoru, nebo nějaké specifické diagnózy, tak samozřejmě tam se ta spolupráce překrývá. A ta spolupráce s Ústavem soudního lékařství v Ostravě je velice dobrá, za kterou chci velice poděkovat. Máme i společné kazuistiky, společné publikace, pevně věřím, že i budoucí společné projekty, takže spolupráce určitě velice dobrá tam je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, je patologie obor, který chtějí studenti medicíny studovat?

Jozef Škarda, přednosta, Ústav patologie FNO: To je všechno o tom jak se jim to podá, když se patologie podá medikovi v klinickém kontextu, a to je takzvaná problémově orientovaná výuka, kdy patologie se samozřejmě učí na definicích, patologie je exaktní morfologická věda, ale zároveň má přesah do té kliniky, to znamená, když studentovi ukážete proč se tu patologii učí v klinickém kontextu, tak ano, tehdy ten zájem je daleko vyšší, byť je patologie obor velice těžký svým rozsahem a svojí přesností.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem se dočetla, když jsem se připravovala na náš rozhovor, že nejtěžší zkouškou v rámci studia patologie je ve třetím ročníku nějaká z celé řady těch zkoušek, kdy mnoho studentů končí se studiem medicíny. Je to tak?

Jozef Škarda, přednosta, Ústav patologie FNO: Někteří studenti končí se studiem studiu medicíny, ale není to tak, že by jich končila většina a právě ta problémově orientovaná výuka, když ta patologie se učí na konkrétních případech, ta ty studenty nadchne pro tu kliniku. Toto je naším cílem, víceméně podat tu patologii tak, aby student medicíny si uvědomil, že organismus je celovztažný systém

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, já Vám děkuji za rozhovor.

Jozef Škarda, přednosta, Ústav patologie FNO: Taky děkuji. Mějte se hezky. Na shledanou.

Takový byl dnešní díl, díky, že jste si na medicínu udělali čas.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-06-05-2021-18-45