
Jana Lipowská, TV POLAR: Slezská nemocnice v Opavě získala statut Centra vysoce specializované chirurgické péče v oblasti karcinomu rekta. Já dnes vítám ve studiu primáře chirurgického oddělení Matúše Peteju. Dobrý den.
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: Dobrý den, děkuji za pozvání.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane primáři, jak velký je to úspěch pro Vaše oddělení a celkově pro nemocnici?
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: Z mého pohledu je to velmi velký úspěch, protože jsme se zařadili mezi centra vysoce specializované péče. To znamená, je to známka toho, že to děláme dobře. Děláme to v dostatečných počtech a tím pádem jsme se zařadili po boku velkých fakultních nemocnic mezi to málo center, které byly stanoveny.
Jana Lipowská, TV POLAR: Kolik takových center je v republice, případně u nás, konkrétně v kraji?
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: Celkově v republice jich je 25 a v kraji jsou 4. A my jsme jedním z nich.
Jana Lipowská, TV POLAR: Na jak dlouho ten statut je udělen?
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: Bylo stanoveno, že tento statut se dává na 5 let. Je to teď nový koncept, takže samozřejmě předpokládám, že po pěti letech se budou vyhodnocovat data, jak velký to mělo přínos, jak dobře to funguje a s největší pravděpodobností ten koncept bude pokračovat dál. Ale samozřejmě předpokládám, že po pěti letech budou třeba upraveny nějaká pravidla, možná zpřísněné, možná uvolněné. Těžko říct, co bude za 5 let.
Jana Lipowská, TV POLAR: Co všechno jste museli udělat, abyste tento statut získali?
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: Tak samozřejmě léčba rakoviny konečníku je komplexní záležitost. To znamená, není to jenom o chirurgii. To znamená, úplně první podmínkou byl stanovený minimální počet případů ročně, který jsme museli dokázat, že ho máme za poslední 3 roky. Data šla z ÚZISu, který sbírá statistické údaje z nemocnic. To byla úplně první podmínka. Další podmínka byla samozřejmě personální zabezpečení, to znamená chirurgové z atestací z onkochirurgie, kteří můžou zabezpečit adekvátní odbornou chirurgickou péči. No a k tomu celý komplement přes onkologii, přes radiodiagnostiku, gastroenterologii apod.. Takže jak diagnostická část, tak terapeutická.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jaké hlavní výhody to má pro pacienty, že se budou léčit u vás v takto specializovaném centru?
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: Celý tento koncept je postavený na strašně jednoduché pravdě - cvik dělá mistra, tzn. čím víc těchhle pacientů léčíme, tím samozřejmě více automatizujeme tyto postupy a tím pádem se ve větší míře eliminuje možnost komplikací, možnost selhání. Samozřejmě komplikace jsou vždycky, ale světovými statistikami je prokázané logicky, že čím více případů dané oddělení dané nemocnice léčí, tím se zkracuje samotná délka hospitalizace, počty komplikací apod. a zlepšuje prognóza pro pacienta.
Jana Lipowská, TV POLAR: Takže když přijde pacient s tímto problémem, s karcinomem rekta k vám, tak celý ten proces, celou tu léčbu jste schopni zajistit.
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: Ano, máme už z předchozích období statut Regionálního onkologického centra, tzn. poskytujeme v plné míře jak diagnostickou, tak terapeutickou část. S výjimkou radioterapie, protože radioterapie je samozřejmě záležitost přístrojově velmi náročné jak finančně, tak prostorově. Takže samozřejmě nemůže mít každá nemocnice plnou radioterapii. Takže my spolupracujeme v tomto s Fakultní nemocnicí v Ostravě, která nám tuto část radioterapie poskytuje u nich.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jaké jsou hlavní příčiny a příznaky rakoviny konečníku?
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: Co se týče příčin, tak těch příčin je moc. Obecně se říká, že příčiny jsou multifaktoriální, to znamená, jinými slovy vůbec netušíme, co způsobuje. Udává se, že zhruba 80 % rakovin je prostě náhodný výskyt. Do těch zbylých 20 % dokážeme schovat různou genetickou dědičnou zátěž, vlivy prostředí apod., ale bohužel většina výskytu je pro nás neznámá. Nedokážeme prostě prstem ukázat na jednu konkrétní příčinu, proč ten pacient rakovinu konečníku dostal a proč ne. Co se týče těch příznaků, tak konkrétně u toho konečníku. Buď poznáme podle výskytu krve ve stolici, což to je právě to, že spousta lidí si řekne to je z hemeroidů a nijak nepřikládá tomu nějakou váhu. Dalším takovým už poměrně trošku specifičtější jsou takové pocity nutkání na stolici. Přitom žádná stolice nejde. Jenom ten člověk má prostě pocit, jak kdyby potřeboval jít na velkou stranu. To jsou takové ty takzvané malé příznaky, které můžou signalizovat, že něco není v pořádku.
Jana Lipowská, TV POLAR: Dá se říci, že rakovinu konečníku trpí například více muži než ženy nebo v určitém věkové kategorii?
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: Obecně rakovina konečníku by měla být onemocnění vyššího věku, ale bohužel čím dál tím více se setkáváme i s pacienty, kteří mají třeba pod 40 nebo 30 a podobně. Muži jsou statisticky zatíženi víckrát. Myslím, že je to poměr zhruba kolem 2 : 1. Jedním z těch multifaktoriálů, o kterých se přemýšlí, jsou samozřejmě stravovací návyky, stres, protože kdo už dneska v naší společnosti myslím konkrétně třeba Evropu nebo Českou republiku, není ve stresu v podstatě, asi každý. A samozřejmě nedělají dobrotu ani stravovací návyky typu: fast food, průmyslově zpracované potraviny. Konkrétně Česká republika, máme neuvěřitelně vysokou spotřebu masa obecně, a to nějakým způsobem nelobbuji za veganství ani vegetariánství, ale skutečně spotřeba masa, masitých výrobků, masných výrobků je u nás extrémně vysoká.
Jana Lipowská, TV POLAR: Máme u nás nastaven preventivní program?
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: Ano, a myslím si, že funguje velmi dobře. Od padesátého roku života probíhají testy na okultní krvácení cestou sítě praktických lékařů s tím, že potom podle určitých dalších zásad je plánování kolonoskopie, kolonoskopických vyšetření apod.. Platí to kompletně pojišťovna a jediné, co pacient pro to musí udělat, je naběhnout na ten systém. Protože spousta lidí bohužel reaguje tak, že když se budu tvářit, že problém není, tak on zmizí. Samozřejmě, je v tom ten strach, že když zavřu oči, tak zlo zmizí, ale bohužel to takto nefunguje.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jaké postupy léčby vy konkrétně v nemocnici užíváte a jaké vybavení?
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: Máme kompletně v kontextu té radioterapie, kterou využíváme ve spolupráci s fakultní nemocnicí, tak onkologickou léčbu ve smyslu chemoterapie - je vedena u nás a chirurgická léčba v plném rozsahu s tím, že tyto operace se dají provádět v dnešní době třemi způsoby. Klasicky - otevřeně, laparoskopicky a roboticky. Robota zatím nemáme, robot ani nebyl v požadavcích na vytvoření centra vysoce specializované péče. Snažíme se většinu těchto operací provádět laparoskopicky s tím, že hojně využíváme 3D technologii zobrazení, která je pro vnitřní orientaci pro chirurga daleko lepší než standardní 2D zobrazení.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jaká je potom rekonvalescence toho pacienta?
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: Je to neuvěřitelně individuální. Každý máme jinak nastavený práh bolestivosti. Každá operace probíhá trošku jinak, ale když to vezmeme v kontextu, že ve většině případů pokračuje následná onkologická péče, tak se skutečně bavíme o měsících.
Jana Lipowská, TV POLAR: Kolik pacientů ročně u vás v nemocnici operujete?
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: Statisticky to vychází zhruba kolem 30 případů za rok.
Jana Lipowská, TV POLAR: V porovnání možná s jinými pracovišti v republice?
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: V republice je incidence, to znamená výskyt nových případů karcinomu konečníku zhruba 2 tisíce plus mínus. Je to myslím, že poslední rok je to lehce nad 2 tisíce. Když vezmeme, že bohužel ne všichni jsou ve stádiu, která se dá operovat, operačně řešit a je stanoveno 25 center, tak to zhruba vychází průměrně na centrum zhruba těch 70 - 80 případů ročně. A samozřejmě jsou centra třeba některé velké fakultní nemocnice, které mají třeba 150 výkonů ročně a potom na druhé straně toho spektra jsou pracoviště jako my, které máme 30. Věřím, že teďka s tou novou koncepcí budeme mít víc.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane primáři, ať se Vám daří, ať máte co nejvíce úspěšně vyléčených pacientů. Předpokládám, že statut budete chtít obhajovat i za dalších 5 let, tak ať se to povede.
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: Děkuji mockrát.
Jana Lipowská, TV POLAR: A vám, milí diváci, děkujeme za pozornost. Uvidíme se zase příště u dalšího dílu magazínu TV Medicína.
Redakčně upraveno / zkráceno.